مطالب مرتبط:
تایید اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد
طرح تفصیلی حوزه میانی شرق مشهد به کمیسیون ماده پنج ارسال شد
122 میلیارد ریال برای طرح های تفصیلی در آذربایجان شرقی هزینه می شود
تصویب طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم رضوی در شورای عالی شهرسازی و معماری
پایان برج سازی در حریم رضوی/ طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تصویب شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 18:302021-03-01سياسي

تایید اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد


ایسنا/خراسان رضوی اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد در شوای شهر تایید شد.

 امروز در صدوبیست وسومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، - ایسنا/خراسان رضوی اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد در شوای شهر تایید شد.

 امروز در صدوبیست وسومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد تایید شد.

که متن آن به این شرح است: ماده واحده : مستند به بند 34 ماده 80 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و انتخاب شهرداران،  ضرورتا طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی به شرح پیوست مهر شده از سوی شورای اسلامی شهر با تأکید بر بندهای ذیل جهت تصویب نهایی به کمیسیون ماده 5 استان ارسال می گردد.

1.

در موضوع محاسبات ریالی مرتبط با تراز مالی فیزیکی طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی، با توجه به عدم ارائه اطلاعات توسط شهرداری مشهد و مشاور طرح به کمیسیون مربوطه، این بخش از طرح پیشنهادی ارائه شده قابلیت بررسی نداشته و طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی از منظر تراز مالی فیزیکی و برآورد تحقق پذیری طرح مورد تایید نیست.

2.

یکی از مهم ترین اسناد طرح های تفصیلی پیشنهادی، سند ضوابط و مقررات است که به واقع نمود کالبدی پیشنهادات طرح و تحقق سیاست های ارائه شده در حوزه مورد نظر خواهد بود.

علی رغم اینکه عمده محدوده طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی تا کنون براساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی خازنی پاسخگویی می گردید، امروزه طرح تفصیلی پیشنهادی این محدوده امکان ارائه ضوابط و مقررات قابل قبول و منطبق با شرایط موجود و سیاست های ارائه شده طرح پیشنهادی را ندارد.

براین اساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی کماکان نیازمند بررسی بیشتر است.

به منظور برون رفت از شرایط فعلی و انجام هماهنگی های بیشتر، در حال حاضر طرح تفصیلی پیشنهادی بدون گزارش ضوابط و مقررات به کمیسیون ماده 5 ارسال گردیده و شهرداری مشهد مکلف است، پس از تصویب اولیه طرح تفصیلی پیشنهادی در کمیسیون ماده پنج، پیش از تایید و تصویب نهایی ضوابط و مقررات این حوزه در کمیسیون مربوطه، گزارش ضوابط و مقررات را به تایید شورای اسلامی شهر برساند.

3.

با توجه به حجم بارگذاری های تراکم ساختمانی در حوزه میانی شرقی در طرح تفصیلی پیشنهادی و افزایش قابل توجه نسبت به طرح جامع به منظور انطباق حداکثری با شرایط موجود، کنترل میزان جمعیت پذیری حوزه متناسب با پیش بینی های تراکمی و همچنین توان خدمات رسانی این محدوده الزامیست.

در حال حاضر با توجه به عدم ارائه برآورد مشخص و دقیق توسط مشاور حوزه در این خصوص مقوله جمعیت پذیری و توان خدمات رسانی این محدوده قابلیت ارزیابی نداشته و پیش بینی می گردد که در صورت کمبود چشمگیر خدمات سیاست استفاده از ظرفیت پالایش عملکردی قطعات درشت دانه و تقویت اختلاط در راسته های عملکردی مد نظر قرار گیرد.

4.

یکی از مهم ترین ویژگی های حوزه میانی شرقی، وجود عناصر درشت دانه ناسازگار با بافت های متعارف شهری، از قبیل، نیروگاه شریعتی، راه آهن، سیلوهای مشهد، انبارهای شرکت نفت و.

است که طرح تفصیلی پیشنهادی این حوزه می بایست در خصوص نحوه توسعه و هماهنگی کاربری آتی این اراضی با بافت شهری و شبکه معابر پیرامون دستور کار مشخصی تبیین نماید.

یکی از نقش ها و وظایف تعیین شده در طرح جامع برای حوزه مذکور جابه جایی و حذف فعالیت ها و کارکردهای ناهمخوان شهری و فعالیت های دروازه ای مستقر در جداره محورهای اصلی و جایگزینی آن ها با فعالیت های خدماتی و همخوان مورد نیاز است که در طرح تفصیلی، پیشنهاد قابل توجهی در این خصوص ارائه نگردیده است.

علی رغم پیشنهاد تهیه طرح های موضعی در خصوص برخی از این عناصر در طرح تفصیلی پیشنهادی در مقیاس طرح هیچ گونه پیشنهاد موثری در کاهش اثرات ناسازگاری کاربری های تثبیت شده و نگاه تفصیلی به کاربری های تغییر یافته صورت نپذیرفته که بازنگری در این خصوص ضروری است.

به عنوان مثال عدم ارتباط مناسب راه آهن با مجموعه های مسکونی مجاور، اختصاص کاربری تجاری و تفریحی به صورت گسترده در سیلوهای مشهد بدون بررسی اثرات تاثیرگذار بر بافت های همجوار، از جمله مواردی است که می بایست مورد بازنگری قرار گیرد.

 5.

در نظام فرم کالبدی طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی که به صورت مشخص نقشه تراکم ساختمانی و تعداد طبقات پیشنهادی اصلی ترین محصول آن است، عدم وجود ساختار و الگویی هدفمند و معنادار مشاهده می گردد.

تاکید بر مفاهیمی از قبیل عدالت فضایی و اجتماعی به صورت جدی مورد غفلت بوده و نقشه تراکم پیشنهادی از خوانایی مناسبی برخوردار نیست.

عدم توجه به مراکز محلات و مناطق، ایستگاه های حمل و نقل ریلی، محورهای ویژه سطح حوزه و سایر موقعیت های مهم و با اهمیت ساختار فضایی در الگوی تراکمی به روشنی قابل مشاهده است.

6.

یکی دیگر از سیاست های حائز اهمیت ارائه شده در حوزه میانی شرقی در طرح جامع مصوب و براساس یافته های طرح تفصیلی پیشنهادی، توجه و دقت نظر به مبادی ورودی شهر و نقش و جایگاه این حوزه به عنوان یک حوزه دروازه ای است.

علی رغم وجود سیاست کلان یاد شده در این حوزه در طرح تفصیلی پیشنهادی در هیچ یک از مبادی ورودی شهر تعریف مشخص و شاخصی در این خصوص ارائه و پیشنهاد نگردیده است.

با توجه به عدم ارائه راهبردی روشن در خصوص تعریف حوزه دروازه ای، این موضوع به عنوان یکی از نکات کلیدی و سیاست های کلان مدیریت شهری در طرح های آتی این حوزه مورد تاکید قرار گرفت.

ضروری است تعریف پروژه های موضعی در خصوص ورودی های شهر مشهد در این حوزه با لحاظ الزامات کالبدی، عملکردهای متناسب با حوزه دروازه ای، دسترسی و ارتباطات، نما و منظر عمومی در نظر گرفته شود.

7.

پیش بینی کاربری تجاری در پلاک کارخانه نخریسی به منظور تکمیل زنجیره فعالیت های خودرویی حاشیه محورکوشش که به بیان مشاور طرح با عنوان پردیس خودرویی از آن یاد می گردد، با توجه به ظرفیت های استراتژیک این پلاک در ارتباط با شبکه دسترسی و حرم مطهر رضوی و همچنین جایگاه کارخانه نخریسی در ساختار ذهنی و خاطرات شهروندان مشهدی، می بایست مورد بازنگری قرار گیرد.

با توجه به اینکه آستان قدس رضوی عمدتا یکی از پیشتازان اجرای پروژه های محرک توسعه در بافت های شهری است، پیشنهاد می گردد مجموعه کارخانه نخریسی و کارخانه یخ به عنوان عناصر ارزشمند شهری با تاکید بر حفظ خاطرات ذهنی شهروندان و همچنین ظرفیت های اقتصادی قابل توجه به دلیل ارتباط مناسب با حرم مطهر رضوی، به منظور ایجاد یک قطب تفریحی فرهنگی به صورت مجموعه ای چند عملکردی با تمرکز فعالیت های تفریحی فرهنگی پیش بینی گردد.

8.

با توجه به ضرورت ساماندهی محور کوشش به عنوان یکی از اصلی ترین و استراتژیک ترین مبادی ورودی شهر و کریدورهای منتهی به حرم مطهر رضوی، تغییر کاربری قطعات حاشیه آن با تاکید بر تقویت نقش اقامت در قالب تعریف پروژه های بزرگ مقیاس می بایست مد نظر قرار گیرد.

در توسعه آتی این محور، می بایست به ایجاد پروژه های عملکردی مختلط متناسب با ورودی شهر، توجه به محورهای پشتیبان به منظور جلوگیری از معضلات ترافیکی احتمالی و ارائه ضوابط تشویقی در راستای تشدید انتقال عملکردهای مزاحم از این محور، توجه ویژه ای گردد.

9.

در خصوص پیش بینی کاربری های تجاری مقیاس شهر در راستای محور کوشش با عنوان پردیس خودرویی در مقیاس یک بلوک شهری، به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود و گزارشات شهرداری این موضوع موجب بسط و گسترش فعالیت های مرتبط در بافت های مسکونی مجاور به صورت رسمی و غیررسمی می گردد که این مقوله تناقض جدی با سیاست پیشنهادی مشاور طرح مبنی بر ارتقاء شان و کیفیت سکونت در بافت های محلی دارد.

از این رو توصیه می گردد با توجه به حجم کاربری تجاری پیش بینی شده در این محور می بایست تدابیر لازم در خصوص کاهش تبعات سوء استقرار این عملکردها در حاشیه محور کوشش و بافت های مسکونی مجاور صورت پذیرد و از افت کیفیت سکونت و خروج احتمالی جمعیت از این محدوده پیشگیری به عمل آید.

این موضوع در بسیاری از پیش بینی های عملکردی مشاور طرح تفصیلی در سایر نقاط از قبیل محدوده محور شهید مفتح، محور وحید، محدوده ایثار و .

نیز قابل مشاهده است که می بایست در تمامی این پهنه نحوه برقراری ارتباط بافت های مسکونی محله با راسته های عملکردی مقیاس شهر مورد توجه قرار گرفته و از بسط اثرات نامطلوب جانبی آن ها جلوگیری گردد.

10.

با توجه به موقعیت این حوزه در ارتباط با حرم مطهر رضوی، مبادی ورودی شهر و سابقه این محدوده، یکی از مهم ترین سیاست های توسعه حوزه میانی شرقی، پیش بینی امکان ایجاد عملکردهای اقامتی ارزان قیمت و متناسب با نیاز زائران شهر مشهد در این محدوده است.

از این رو ضرورت پیش بینی این کاربری در ارتباط با بافت پیرامون حرم مطهر براساس یافته های طرح تفصیلی و گرایشات موجود می بایست مد نظر قرار گیرد.

11.

همان گونه که در طرح تفصیلی حوزه مرکزی بیان گردید، یکی از ویژگی های عمده هسته های مرکزی شهرها فشردگی بافت است.

این موضوع که مشابه حوزه مرکزی در حوزه میانی شرقی نیز به دلیل فرسودگی بافت قابل مشاهده است، مقوله تامین خدمات اساسی مورد نیاز شهروندان را با چالش های جدی مواجه می کند.

از این رو ضمن تلاش مشاور در جهت تامین خدمات اساسی شهروندان و زائرین پیش بینی بخشی از این کاربری ها بر روی قطعات بافت پر ساخته شده صورت گرفته است.

بنابراین به نظر می رسد ضمن تعدیل سرانه های مورد نیاز پیش بینی شده در طرح جامع، به منظور افزایش میزان تحقق پذیری این کاربری ها می بایست در خصوص قطعات خدماتی پیش بینی شده در مالکیت خصوصی و در محدوده قطعات ساخته شده، تراکم های ساختمانی و میزان انتفاع مرتبط با این کاربری ها به نحوی پیش بینی گردد که مالکین نسبت به اجرای پروژه های خدماتی ترغیب گردند.

علاوه بر این می بایست سایر دستگاه های متولی با استفاده از بودجه های دولتی نسبت به تامین بخشی از خدمات این حوزه اقدام نمایند.

علاوه بر این یکی دیگر از راهکارهای تامین خدمات که می بایست مد نظر قرار گیرد، تعامل با آستان قدس رضوی به عنوان بزرگ مالک این محدوده و همچنین استفاده از ظرفیت های اراضی درشت دانه و عملکردهای ناسازگار در این حوزه است.

اختصاص بخشی از عملکردها و اراضی یاد شده از قبیل انبارهای آستان قدس رضوی، انبارهای شرکت نفت، اراضی متعلق به راه آهن و امثالهم به کاربری های خدماتی می تواند تا حدودی بخشی از کمبودهای خدماتی این حوزه را جبران و از استقرار خدمات بر بافت پر شهری اجتناب نموده و در نهایت موجب افزایش میزان تحقق پذیری این طرح می گردد.

 12.

با توجه به حساسیت ها و مشکلات موجود در محدوده گودال فخار در محله کوی سلمان ، با عنایت به پیشنهاد کاربری فضای سبز توسط مشاور محترم طرح تفصیلی در این محدوده، بنظر می‎رسد با توجه به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی ساکنین گودال فخار، ایجاد فضای سبز در بلند مدت و حتی در کوتاه مدت موجب بروز آسیب ها و معضلات اجتماعی و همچنین کاهش تمایل به نوسازی و مشارکت در این محدوده خواهد شد.

لذا پیشنهاد می گردد به منظور جلب مشارکت ساکنان و همچنین پیش بینی امکان توسعه محدوده در آینده، کاربری چند عملکردی متناسب با نیازهای محله (فرهنگی تجاری – آموزشی) در ترکیب با فضای سبز مقیاس محلی به منظور ارائه خدمات و کمک به توانمندسازی ساکنان، جایگزین فضای سبز یکپارچه گردد.

13.

یکی از ویژگی های خاص طرح تفصیلی شهر مشهد رویکرد طراحی شهری این طرح است.

علاوه بر تولید یک سند طراحی شهری مستلزم نگاه و رویکردی طراحانه در طرح پیشنهادی و توجه ویژه به کیفیات طراحی شهری است.

با توجه به اسناد ارائه شده و جلسات برگزار شده با حضور مشاور طرح، طرح تفصیلی پیشنهادی از منظر نگاه طراحی شهری دارای نقاط ضعف چشمگیری است که این موضوع در ارائه ساختار فضایی حوزه به وضوح قابل مشاهده است.

انسجام و یکپارچگی ساختار فضایی طرح پیشنهادی دارای نقاط ضعفی است که به نظر می رسد عدم دقت نظر لازم به زمینه حوزه و همچنین عدم برخورداری از نگاهی طراحانه در مقیاس کلان در ارائه ساختار پیشنهادی و در مقیاس خرد در ارائه کاربری اراضی محدوده های مختلف، موجب این کمبود گردیده است.

عدم اهتمام ورزی نسبت به ایجاد ساختار منسجم در مقیاس های مختلف، عدم توجه به ایجاد مراکز محلات فعال، ناهماهنگی و عدم همخوانی عملکردهای درشت دانه با بافت های محلی، بی توجهی در تبیین نقش و رسالتی مناسب و مطلوب در خصوص مبادی های ورودی شهر، عدم تلاش در راستای ایجاد فضاهای سبز و باز همگانی کار آمد و فعال، بی توجهی به ویژگی های خاص و حائز اهمیت محدوده های منحصر به فرد این حوزه در ارتباط با ساختار کلان از قبیل اراضی علاقه بند، محدوده شهرک شهید بهشتی، مجموعه های حسین آباد کرمانی ها و امثالهم از جمله مواردی است که گویای عدم توجه مشاور محترم طرح به موضوعات مهم این حوزه و عدم وجود رویکرد طراحانه در ارائه پیشنهادات این حوزه است.

14.

با توجه به اینکه یکی از مهم ترین موضوعات حوزه میانی شرقی که مورد تاکید مشاور طرح، ایجاد راسته های تخصصی در سطح حوزه است.

پیشنهاد راسته های عملکردی در طرح تفصیلی پیشنهادی صرفا انطباق حداکثری با شرایط موجود است.

در صورتی که می بایست ایجاد راسته های فعالیتی مورد نظر با تاکید بر ساماندهی محورهای سطح حوزه صورت می گرفت.

در این راستا می بایست در پیش بینی محورهای عملکردی اثرات جانبی استقرار حجم گسترده ای از فعالیت های تجاری از قبیل نحوه تامین پارکینگ، اختلالات ترافیکی احتمالی در محورهای هماهنگی با نقش و جایگاه محورها و سایر موارد با اهمیت، مد نظر قرار گیرد.

15.

یکی از مهم ترین عملکردهای موجود در حوزه میانی شرقی، پایانه امام رضا است که با توجه به پیش بینی مکان جایگزین این عملکرد در طرح تفصیلی حوزه جنوب شرقی و همچنین پیشنهاد کاربری تجاری در طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی، گویای اهمیت توسعه آتی این مجموعه است.

ضمن توجه به ظرفیت های اقتصادی بسیار بالای این اراضی، استفاده از پتانسیل های آن به منظور جبران بخشی از کمبودهای خدماتی می بایست مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر این عدم تعریف طرح موضعی در این اراضی و همچنین عدم توجه به نحوه ارتباط توسعه آتی این عملکرد با محدوده ها و محورهای پیرامون از جمله کاستی هایی است که می بایست در طرح تفصیلی مورد بازنگری قرار گیرد.

همچنین با توجه به تاکید ارتقاء کریدور بصری ارتفاعات جنوبی به حرم مطهر رضوی در تهیه طرح موضعی مذکور، افزایش نفوذپذیری های شمالی جنوبی و ارتقاء دسترسی های منتهی به ارتفاعات و تقویت کریدور دید به بارگاه مطهر رضوی می بایست مورد تاکید قرار گیرد.

16.

در وضعیت کنونی شهرها با توجه به محدودیت های جدی اقتصادی در تحقق تمامی پیشنهادات ارائه شده طرح تفصیلی، توسعه در مقیاس های محلی و در ارتباط با فضاهای عمومی مورد استفاده شهروندان می تواند ضمانت تحقق طرح تفصیلی حوزه باشد.

براین اساس سند طرح های موضوعی و موضعی از اهمیت ویژه ای برای شورای اسلامی شهر مشهد برخوردار است.

با توجه به ارائه طرح های موضوعی و موضعی حوزه میانی شرقی، ضمن تکمیل این سند و پیش بینی برخی از طرح های موضعی از قبیل پایانه امام رضا، طراحی شهری و ساماندهی محورهای حائز اهمیتی از قبیل محورهای طبرسی و عبادی، تدقیق و تعیین محلات هدف بازآفرینی و طرح های موضوعی و موضعی مشابه، اولویت بندی پروژه ها براساس سیاست ها، راهبردها و اهداف توسعه این حوزه می بایست تکمیل گردد.

17.

با توجه به اهمیت ساختاری محورهای فعالیتی در حوزه میانی شرقی پیشنهادی می گردد برای تمامی محورهای این محدوده طرح طراحی شهری ویژه تهیه گردیده و در طرح های یاد شده ضمن تاکید بر سکانس بندی محورها براساس ویژگی های عملکردی و کالبدی، توجه ویژه ای به حضور پیاده در محور گردیده و فضاهای مازاد بر پوسته سواره در چارچوب طرح طراحی شهری محورها حتی الامکان به صورت پیاده و عمومی طراحی گردد.

18.

پیشنهاد می شود با استناد به بنده ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه، فعالیت کتاب فروشی ها، مراکز و موسسات فرهنگی، آموزشگاه های هنرهای تجسمی، موسیقی، اماکن ورزشی و نظایر آن با استفاده از کاربری فرهنگی در فضاهای مسکونی مجاز شناخته شده و تا زمانی که از فضاهای مسکونی در فعالیت های مذبور بهره برداری نمایند، مشمول حکم این بند قرار خواهند داشت.

19.

یکی از موضوعات نیازمند بازنگری در طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی، فضاهای سبز پیش بینی شده در محدوده اراضی حسین آباد کرمانی ها است که بر اساس طرح مصوب طراحی و تلفیق مناسبی میان فضاهای سبز و عملکردهای مختلط این اراضی مشاهده نمی گردد.

از این رو بازنگری در طرح این اراضی در راستای ایجاد فضای سبز یکپارچه و کاربردی الزامیست.

20.

با توجه به اهمیت محور شهید علیمردانی حد فاصل محور مفتح تا میرزا کوچک خان در تکمیل ساختار شبکه معابر حوزه میانی شرقی این معبر در طرح پیشنهادی مشاور مشابه طرح جامع به صورت شریانی درجه دو اصلی پیش بینی گردیده است.

با این حال ایجاد این شبکه با توجه به لزوم تعریض و استحصال حریم آن در بافت پر شهر و هزینه های بسیار بالای تملک قطعات و همچنین صعوبت در ایجاد تقاطع غیر همسطح با مسیر ریل راه آهن که موجب کاهش میزان تحقق پذیری این محور می گردد.

علاوه بر این تاکید بر حفظ فضای اجتماعی محلات که به واسطه تعریض و گذر یک شبکه اصلی از داخل بافت محلی موجب فروپاشی ساختار محله می گردد، بازنگری در عرض این محور و پیش بینی نقش این محور به صورت شریانی درجه دو فرعی می بایست در طرح تفصیلی حوزه میانی شرقی صورت پذیرد.

 21.

یکی از موضوعات اساسی در کلان شهرها، وجود عملکردهای ناسازگار از قبیل ترمینال ها، انبارها و کاربری های صنعتی است که عمدتا نه تنها موجب ایجاد شکافی جدی در بافت شهر می گردند بلکه حوزه های پیرامون خود را به دلیل ناسازگاهای مختلف تحت تاثیر قرار می دهند.

در حوزه میانی شرقی ایستگاه مرکزی راه آهن یکی از اساسی ترین عملکردهای موجود در سطح شهر است که علی رغم سابقه تاریخی و هویتی کالبد خود، دارای ناسازگاری هایی برای بافت شهری است.

براین اساس علی رغم تثبیت راه آهن در طرح جامع و تفصیلی پیشنهادی، به نظر می رسد انتقال و جابه جایی ایستگاه مرکزی راه آهن به ویژه تجهیزات و تاسیسات مرتبط آن از محدوده شهر الزامیست.

استفاده از فضای ایستگاه راه آهن به عنوان یک عنصر هویتی با تاکید بر حفظ کالبد و احیاء نقش ساختاری آن در سازمان فضایی شهر مشهد از جمله مواردی است که می تواند پس از انتقال تجهیزات آن در طرح احیاء و بازنگری فضای راه آهن مد نظر قرار گیرد .

انتهای پیام
کلید واژه ها: طرح تفصیلی - شورای اسلامی شهر - شورای اسلامی شهر مشهد - تفصیلی - شورای اسلامی - میانی - اسلامی - مشهد - حوزه - شرقی - انتخابات شوراهای اسلامی - اسناد - تایید - جلسه علنی - شهر مشهد - شورای - شوراهای اسلامی - کمیسیون ماده 5 - انتخاب - برگزار - ماده - کمیسیون ماده - تالار - رضوی - انتخابات - علنی - کمیسیون - محاسبات - تصویب - نهایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی خانم در دفتر یک شرکت دکوراسیون داخلی در تهران

نیاز اسراییل به بحران در دیپلماسی ایران/نطنز و سیاسی بازی/افزایش جمعیت تشویق می خواهد نه اجبار

حزب حاکم انگلیس مانع بررسی دلالی سیاستمداران کشور

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در هلدینگ سلام در تهران

استخدام آشپز . خدمات آشپزخونه . صبحانه

مسئول دفتر آقا در یک شرکت معتبر

آگهی استخدام مدیر رنج املاک در کامرانیه

استخدام مشاور فروش

استخدام کارشناس آمار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مونتاژ کار الکترونیک در ایمن موج توس در خراسان رضوی

استخدام فروشنده حضوری در گروه سولیکو (کاله) در کهگیلویه و بویراحمد

کارگاه سرامیک بانوان

استخدام مدیر اداری و منابع انسانی در تهران

استخدام وکلای دادگستری به صورت دورکاری در 12 استان

آیا همه تحصیل کنندگان می توانند خدمات روان شناسی ارائه دهند؟

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در شرکت پایون گستر سامه شمال در گیلان

استخدام نیروی حسابدار در شرکت تجهیزات پزشکی

استخدام منشی خانم شرکت

مکالمه عربی و کار دفتری در یک محیط ارام

استخدام نیرو کاری

استخدام ادمین حرفه ای اینستاگرام

استخدام مدرس فتوشاپ عکاسی

نیرو خانم جهت پذیرش اسناد بیمه اتیه سازان حافظ

استخدام کارآموز خانم،با حقوق،جهت بازسازی ساختمان

عرفان طهماسبی، ستاره عصرجدید خواننده راک بود

نفوذ و تهدید برای امتیازگیری، زبان مذاکره با ایران نیست

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز دوم ماه رمضان + دانلود

آژانس: ایران مقدمات غنی سازی 60 درصدی را تکمیل کرد

آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

استخدام تکنسین فنی در الوند نیروی اشتهارد از مرکزی

آبدارچی املاک آقا الهیه

منشی خانم ( املاک )

آمریکا با مذاکره کردن در پی تحمیل حرف باطل است

سرمایه ملی نیروی انسانی کشور هستند،نه سانتریفیوژها

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر دکوراسیون داخلی در تهران

نگرانی قانون گذاران آمریکایی از تصمیم بایدن برای فروش تسلیحات به امارات

سخنگوی حزب اسلامی کار: با جبهه اصلاح طلبان ایران هماهنگ هستیم

کاشت مو

پرستار کودک / بلوار صداقت ، شهرک ولفجر

استخدام گیاه پزشک و مهندس منظر و طراح

حقوق سربازان در 1400 افزایش می یابد؟

چگونه اختلال پارانویید سبب اختلاف بین زوجین می شود؟

کارگر ساده زیگزال دوز بخارکار

محدود کردن دیپلماسی به مذاکره در تضاد با مفهوم دیپلماسی است

استخدام کارشناس حقوقی در فروشگاه زنجیره ای اورست مدرن پارس در خراسان رضوی

صاحبان کامیونهای 8 تن به بالا و مدل 90 به بالا

کارشناس فروش خانم

استخدام مشاور املاک فقط خانم

استخدام مختص بانوان ازآشپزخانه تاصندوق 18 / 50 سال

آغاز غنی سازی 60 درصدی فقط بخشی از پاسخ معتبر ایران است

گذری بر فعالیت های مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) تهران | فارغ التحصیلی 500 بانوی طلبه

استخدام ناخن کار

شرکت تجارتی نیازمند به یک خانم منشی پاره وقت

علیزاده: مشارکت در انتخابات پروژه رنگ باخته دشمن را نقش بر آب می کند

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در شرکت فرآورده های تزریقی و دارویی ایران

کشور دچار «آلودگی امنیتی» شده است

وصیت نامه شهدای قرآنی استان مرکزی منتشر می شود

«اینترنت ملی» یکی از بایسته های تحقق مدیریت فضای مجازی است

برنامه 33 گانه فناورانه برای ایجاد امنیت غذایی در کشور/تولید 7 ماده افزودنی صنایع غذایی

قرائت اسامی و عناوین اتهامی 21 نفر از شبکه همکاران حسن رعیت

برپایی 10 ویژه برنامه رمضانی در فرهنگسرای سرو/ انتشار«دست افشان» +آهنگ

علیزاده: مشارکت در انتخابات پروژه رنگ باخته دشمن را نقش بر آب می کند

ویدیو: گزیده بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره ماه مبارک رمضان

پست جنجالی داماد علی انصاریان در اینستاگرام + عکس

تکنیک های استفاده از زبان بدن در فروش

استخدام نیرو جهت انجام امور بیمه

استخدام یک نفر تراش کار

کارمند اداری آقا

استخدام کارپرداز آقا در آژانس تبلیغاتی عاج در تهران

استخدام مهندس دفتر فنی، نقشه بردار، کارشناس hse ایمنی و بهداشت و حسابدار

رحمانی فضلی به دام کرونا افتاد

پرهیزکاری؛ فلسفه عبادتی انسان ساز

منظره زیبای بام های تهران

استخدام مهندسی شیمی پلیمر در شرکت صناف در تهران

انتخابات 1400 و پوست موز زیر پای خمینی جوان!/ واکنش اصلاح طلبان و اصولگرایان به انصراف سیدحسن خمینی

سِر شده ایم!

استخدام نیروی خانم وآقا/املاک

منشی و مشاور جهت همکاری در دفتر املاک

دوستی با عقل دشمنی با جهل

استخدام ویزیتور آقا در شرکت البرز الکتریک نور در تهران

آیندگان روزنامه های دوران کرونا را چطور قضاوت می کنند؟

تکاپو در کلمات دهه شصت

استخدام حسابدار آقا در شرکت Ronix در تبریز

هدیه باغ عروس اصفهان در دلتنگی های کرونا

بازگشت در سکوت منتقدان و مخالفان برجام

صوت| چک سفید خداوند برای بندگان روزه دار

«بازگشت » در سکوت منتقدان و مخالفان برجام

روز دوم ماه مبارک رمضان

گفت وگو با پدیده موسیقی عصر جدید | راک می خواندم، اتفاقی محلی خواندم

استخدام طراح گرافیست خانم در شرکت چاپ و تبلیغات رها طرح در تهران

شهید صدر آگاه به مقتضیات زمان بود/ علامه در کلام اندیشمند

فیلم| معاشرت و حل مشکلات مردم مهمترین توصیه دین به مؤمنین است

بازگشت در سکوت منتقدان و مخالفان برجام

عاشقانه های علی ضیا برای مخاطب خاص /عکس

اوقات شرعی استان ها؛ پنجشنبه 26 فروردین 1400

کشف سلاح سرد ترسناک سارقین در تهران+عکس

عاشقانه های علی ضیا برای مخاطب خاص /عکس

عاشقانه های علی ضیا برای مخاطب خاص /عکس

پاسخ همتی به نوبخت: بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده است

استاندار: سند آمایش سرزمین ایلام ابلاغ شد

تایید اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد

تایید اسناد طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه میانی شرقی مشهد