موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - تركيب پرسپوليس - متناسب سازي - يحيي گل محمدي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - استيضاح وزير آموزش و پرورش - مورتي - اسپورتينگ - پژوهش هاي پزشكي - آق اولر - پتروشمي - شهيد فكوري - فوتبال كرواسي - مرمت ابنيه تاريخي - نماز جمعه ايلام - پذيرش دانشجوي خارجي - ناپولي اينتر - باشگاه هاي دولتي

مطالب مرتبط:
/گزارش/ وقتی تاریخ بی اعتبار می شود
وقتی تاریخ بی اعتبار می شود
12 وسیله ای که تاریخ انقضا دارند ولی شاید ندانید!
آزمون های پزشکی اسفند ماه در تاریخ مقرر برگزار خواهند شد
تکمیل مترو تهران 200 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 01:502021-02-28سياسي

وقتی تاریخ بی اعتبار می شود


ایسنا/لرستان لرستان با وجود 2419 اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی و بیش از 5000 اثر تاریخی-فرهنگی، طبیعی و ناملموس یکی از استان های پیشتاز کشور بوده که از این تعداد 100 پل تاریخی شناسایی شده متاسفانه وضعیت خوبی ندارند.

- وجود این تعداد پل متعدد و عظیم از ادوار مختلف تاریخی در استان نمایانگر پیوستگی گذرگاهی در دوران مختلف است.

نقش اساسی راه ها و پل های تاریخی در مسیر تکامل تمدن های بشری غیرقابل اغماض و چشم پوشی است، به طوری که ارتباطات از امور زیر بنایی جوامع انسانی بوده و خود عاملی در توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این جوامع محسوب می شود.

قرار گرفتن لرستان از دیرباز در مسیر راه های تاریخی که علاوه بر ارتباط دو پایتخت شوش و اکباتان در دوره های متفاوت تاریخی، همواره ناحیه قدیم بابل، سپس تیسفون، بعد بغداد را به اصفهان، شوش را به بیستون و شوش را به ماسبذان برقرار می کرده و از سوی دیگر رودهای پرآب و شرایط خاص توپوگرافی در این استان، توجه به صنعت پل سازی را حائز اهمیت ساخته است.

تعداد قابل توجهی از این 100 پل متعلق به دوران اسلامی است که از این تعداد 5 پل بزرگ گاومیشان، کشکان، کلهر و پلدختر، هم دوره با حکمرانی ابو النجم بدر بن حسنویه بر جبال زاگرس است.

اما این روزها پل های تاریخی لرستان که در جریان سیل سال گذشته یعنی فروردین ماه آسیب جدی دیدند حال وروز خوشی ندارند چراکه ظاهراً قرار نیست به آنها توجهی شده و اعتباری برای بازسازی و مرمتشان لحاظ شود.

1000 تومان اعتبار هم به ما نداده اند علی مصطفی نژاد، مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان در این رابطه به ایسنا گفت: لرستان به سرزمین پل های تاریخی مشهور بوده و این شهرت حق آن است چون از زمان هخامنشیان، ساسانیان و دوره اسلامی و تاکنون آثار پل سازی در استان وجود دارد.

وی افزود: از حیث اینکه کل دوران تاریخی ما پل داریم این مقوله بسیار با اهمیت و تعداد پل های لرستان نیز زیاد هستند قابل تأمل است.

این مسئول با بیان اینکه تعداد ثبت پل های تاریخی لرستان را به عدد یک صد رسانده ایم، اضافه کرد: رودهای سرکش و خروشان در لرستان باعث شده این پل ها به وجود بیایند.

مصطفی نژاد اضافه کرد: از طرفی لرستان محل تردد بوده و برای عبور از این استان باید پل هایی ساخته می شد که یکی از آنها کشکان بوده که خود نیز 6 پل است.

 وی با تأکید بر اینکه لرستان دارای پل های تاریخی منحصربه فرد است از عدم اختصاص اعتبار به آنها انتقاد کرد و یادآور شد: متأسفانه از نظر اعتباری آن گونه که باید دیده شویم به ما توجهی نمی شود.

 مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان با اشاره به سیل سال گذشته در لرستان، گفت: این سیل از نظر کارشناسان در 500  سال گذشته بی سابقه بود و به پل های تاریخی استان نیز خسارات زیادی وارد کرد.

 مصطفی نژاد تصریح کرد: متأسفانه با وجود انجام پانزده مکاتبه در خصوص پل ها، 1000 تومان هم به ما نداده اند.

وی گفت: با توجه به اینکه پل های تاریخی با این حجم و عظمت، شناسنامه لرستان هستند همه باید کمک کرده تا این اعتبار تامین شود چراکه بستر برای کار آماده بوده و برای حفظ این آثار تلاشی مضاعف نیاز است.

اختصاص اعتبار برای پل های تاریخی در اولویت دولت قرار نگرفت سید امین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: 100 پل تاریخی شناسایی شده در سطح استان وجود دارد که حدود 70 مورد از آنها ثبت ملی شده و پرونده 30 پل برای ثبت ملی در دفتر ثبت وزارت میراث فرهنگی است.

وی با بیان اینکه سیل نوروز 98 باعث شد تعداد زیادی از آثار تاریخی لرستان آسیب ببینند، افزود: تمامی پل های تاریخی ما که در مسیر این سیل قرار داشتند دچار خسارت شدند.

قاسمی اضافه کرد: برای مرمت پل ها و آثار تاریخی آسیب دیده از سیل لرستان حدود 57 میلیارد و بحث گردشگری و صنایع دستی حدود 25 میلیارد خسارت در پساسیل اعلام کردیم.

وی اذعان کرد: علیرغم پیگیری های استاندار لرستان و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رابطه خروجی از طرف دولت نداشته و به دلیل نبود اعتبار در اولویت تخصیص قرار نگرفته است.

قاسمی افزود: قدمت، مهندسی و ویژگی های منحصربه فرد پل سازی لرستان بر هیچ کس پوشیده نیست ولی متأسفانه اعتباری برای آنها پیش بینی نشده و انتظار داریم دولتمردان بودجه موردنظر را برای بازسازی هر چه سریع تر این آثار در نظر بگیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان افزود: در سیل بیشترین آسیب به پل های تاریخی کشکان، دختر، افرینه و کلهر وارد شد که سعی داریم بعضی از آنها را در حد وسع خود مرمت کنیم ولی بقیه هم نیازمند اعتبارات ملی هستند.

اعتبارات تخصیصی به اندازه خرابی ها نبود در این رابطه قدرت الله ترابی نژاد، فرماندار شهرستان چگنی نیز گفت: در سیل سال گذشته، ابنیه، پل های تاریخی و راه های ارتباطی دچار خسارت  شد.

وی افزود: اعتباراتی که از محل ستاد حوادث اختصاص داده شد کفاف ترمیم همه خسارت ها را نداد.

 ترابی نژاد با بیان اینکه آثار تاریخی همچون پل ها هویت فرهنگی این استان محسوب می شوند، ادامه داد: همان موقعِ برآورد خسارت شد و اعلام کردیم.

فرماندار چگنی بیان کرد: اعتبارات تخصیصی به اندازه همه خرابی ها نبود ولی امیدواریم در اولویت های بعدی نیز به آثار تاریخی آسیب دیده از سیل توجه شده و در آینده اعتباری برای آنها لحاظ شود.

پل های تاریخی پلدختر در معرض خطر هستند نادیا امرایی، معاون فرماندار پل دختر نیز به ایسنا گفت: سیل در حوزه پل دختر حدود 10 میلیارد تومان خسارت به پل های تاریخی شهرستان شامل کلهرت، افرینه، پل دختر و گاومیشان وارد کرد.

وی بیان کرد: برای تخصیص اعتبار به این پل ها که تاریخ گویای این مرزوبوم هستند پیگیری های زیادی انجام شده ولی تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

امرایی با تاکید بر اینکه پل های تاریخی پلدختر در معرض خطر هستند، اضافه کرد: سال گذشته فقط اعتبار ناچیزی در کمیته برنامه ریزی شهرستان  برای این پل ها در نظر گرفته شد که تخصیص آن هم بسیار کم بود.

این معاون فرماندار تصریح کرد: امید می رود در سطح کلان به موضوع این پل ها ورود پیدا کنند چرا که در معرض خطر هستند.

اعتبار خاصی به پل ها اختصاص داده نشده است یحیی ابراهیمی، رییس مجمع نمایندگان لرستان نیز به ایسنا گفت: متأسفانه در زمان سیل 7 هزار تا 10 هزار خسارت به استان وارد شد و در این مدت متأسفانه نتوانستیم آسیب به زیرساخت ها از جمله پل های تاریخی به عنوان سازنده فرهنگ آداب ورسوم مردم منطقه را جبران کنیم وی افزود: جبران خسارت این پل ها بایستی به عنوان مطالبه گری مسئولین، استاندار و نمایندگان مورد پافشاری قرار گرفته به عنوان اولویت اصلی استان قرار داده شوند.

ابراهیمی با بیان اینکه پل های تاریخی نشان دهنده فرهنگ لرستان هستند، ادامه داد: تا این لحظه اعتبار خاصی به این پل ها اختصاص داده نشده است.

رییس مجمع نمایندگان لرستان یادآور شد: با مسئولین وزارت میراث فرهنگی صحبت های داشته ایم و نباید بی تفاوت باشیم.

ابراهیمی گفت: مجمع نمایندگان، استاندار و میراث فرهنگی موضوع پل های تاریخی لرستان را پیگیری می کنند.

پل های تاریخی لرستان فخر معماری ایران هستند در خصوص پل های تاریخی لرستان و ویژگی های منحصربه فرد آنها عطا حسن پور کارشناس میراث فرهنگی در گفت وگو با ایسنا از این آثار به عنوان فخر معماری ایران یاد کرد و افزود: پل های تاریخی استان از جمله آب بناهایی بزرگی هستند که در جنوب غرب ایران قرار گرفته و دو نفر از معماران بزرگ جهان و باستان در مورد آن ها گفته اند بعد از اهرام ثلاثه مصر بزرگ ترین بناهای سنگی جهان هستند.

وی با بیان اینکه بناهای ثلاثه مصر اگر هیبتی دارند دلیلش این است که این بناها تجمیع شده اند و در یک نقطه روی هم انباشته شده اند، افزود: پل های تاریخی لرستان کشیدگی دارند و این حجم از سنگ و معماری به صورت یک خط ترسیم کرده اند.

این کارشناس گفت:  شاید این حجم و هیبت آنها به چشم نیاید اما آنچه در این زمینه قابل تأمل است آب بناهای سترگ تاریخی لرستان که همان پل های تاریخی هستند بناهایی هستند که گذر زمان و آسیب های طبیعی نه تنها از هیبت و هیمنه آنها نکاسته بلکه معماران جهان را مبهوت هنر و هندسه خود کرده اند و در حقیقت هنری که بشر در معماری آنها پایه ریزی کرده هنر و هندسه ای است که پس از گذشت هزار سال هنوز ایستایی و ماندگاری را شاهد هستیم.

 وی با بیان اینکه کلکسیونی از پل های تاریخی در لرستان داریم، اذعان کرد: پل های تاریخی لرستان در سیل اخیر ایستادگی خود را به رخ دنیا و معماران جهان کشیدند.

این کارشناس باستان شناسی افزود: هنوز باید به لحاظ معماری از این دانشگاه پل سازی و موزه های پل در لرستان درس بگیریم و برای کارهای آینده خود به عنوان عبرت قرار بدهیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پل های تاریخی لرستان که به گفته بسیاری از کارشناسان نمونه های بی بدیلی در جهان هستند و تاریخی گویا به شمار می آیند امروز با بی اعتباری در حال بی اعتبار شدن هستند و این در حالیست که در فهرست موقت ثبت جهانی نیز قرار گرفته اند.

حال که سیل هم نتوانست پل های تاریخی لرستان را تخریب کند مسئولین با عدم اختصاص بودجه زمینه پاک شدن این تاریخ را فراهم نکنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تاریخی - تاریخ - لرستان - فهرست آثار ملی - پل های تاریخی - تمدن های بشری - ارتباط - اثر غیرمنقول - راه ها - مختلف - استان - جوامع - پل تاریخی - قرار - ارتباطات - غیرمنقول - مسیر - آثار ملی - ناملموس - اجتماعی - شناسایی - اقتصادی - اکباتان - پیشتاز - متفاوت - برقرار - پایتخت - اعتبار - بیستون - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور: چارچوب تعیین شده از سوی رهبر انقلاب را در مذاکرات رعایت کرده ایم

در مذاکرات وین عجله نداریم

صدور مجوز ضروری تردد تنها توسط فرمانداری ها امکانپذیر است

ادامه روند افزایشی کرونا در تهران تا هفته آینده/ احداث 21 تخت مگا ICU برای مبتلایان

گل اول پرسپولیس به گوا توسط مهدی ترابی+ فیلم

پیش بینی سازوکار ارتقا کارکنان اداری قوه قضاییه در سند تحول قضایی

واکنش قالیباف به افزایش حقوق سربازان

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه

روحانی: مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است

افزایش حقوق مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی

روحانی: مذاکرات وین پیشرفت داشته/نباید بین بد و بدتر انتخاب کنیم

قضات و کارمندان دستگاه قضا نباید دغدغه معیشت داشته باشد

روحانی: مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است

آنچه باید درباره سردار «محمدعلی حق بین» بدانیم

هاشمی: شرایط کرونایی درکشور رو به وخامت است

آیین افتتاحیه برنامه های یادروز سعدی برگزار شد

توزیع 14 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان و مددجویان عباس آباد

بیش از 450 کانون رضوان در مدارس علمیه خواهران سراسر کشور راه اندازی شد

برنامه کاندیدا های احتمالی در انتخابات 1400

اطلاعیه کمیسیون ماده 10 احزاب درخصوص عنوان و جایگاه قانونی جبهه های حزبی

محسن هاشمی: فائزه توانایی ام را تایید می کند، اما به من رای نمیدهد+فیلم

نواب یک حرف را دوبار تکرار نمی کرد!

خبر مشروح 20، سه شنبه 31 فروردین 1400

تاخت و تاز کرونا در استان چهارمحال و بختیاری ادامه دارد

دولت برای حضور همه سلایق در انتخابات تلاش می کند

خطرناک تر از انفجار در نطنز!

مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند

محسن هاشمی: فائزه توانایی ام را تایید می کند /برای کاندیداتوری بلاتکلیف هستم

مجلس با 3.5 برابر کردن حقوق سربازان رفع ظلم و ‎کاهش تبعیض در حق آنان را محقق کرد

رییس جمهور چاد در جنگ کشته شد

عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی مذاکرات را فرسایشی کند/ مذاکرات سخت است

صالحی:برق اصلی مرکز غنی سازی نطنز وصل شده است/ هیچگاه غنی سازی در نطنز متوقف نشد

وعده های هشت ساله و ظرف های خالی

رییسی: تنها دغدغه همکاران قضایی باید پاسخگویی همراه با تکریم به مراجعان عدلیه باشد

ابتکار:با سرعت به جنایت کسی که نام پدر را یدک می کشد رسیدگی کنید

شهید حجازی از فرماندهان موفق و تأثیرگذار جبهه مقاومت بود

سرداری که نقطه زن ها را در مرز اسراییل کاشت

یک مقام دولتی: تکمیل پروژه های نیمه تمام پیش از پایان دولت

رییسی: کارمندان دستگاه قضا نباید دغدغه معیشت داشته باشد

خبر مهم یک اصلاح طلب از کاندیدا نشدن ابراهیم رییسی

متوسط سن بستری ها 58 سال است/ ادارات با یک سوم ظرفیت فعالیت کنند

پیام تسلیت روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهداء علیه السلام

فرماندار: 25 تیم نظارتی اجرای محدودیت ها را در ارومیه کنترل می کنند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت عالی و بیمه در مشهد

هدف دشمن توقف غنی سازی در ایران بود که محقق نشد

چند حزب زیر پرچم شورای ائتلاف رفتند؟

نشست رییس جمهور با جمعی از فعالان سیاسی، 31 فروردین 1400

پروژه های نیمه تمام پیش از پایان دولت تکمیل خواهد شد

استخدام برنامه نویس PHP در شرکت روشنا نورانه آپادانا در اصفهان

مراتب ثبت ملی 8 میراث ناملموس به استاندار خراسان شمالی ابلاغ شد

درخواست تصویب لایحه حفظ کرامت وحمایت از زنان دربرابر خشونت

توضیح هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام درباره نشست امروز

قالیباف:اقدام موثر مجلس بر کاهش تبعیض در حق سربازان وظیفه

 غذای حلال برای دانشجویان مسلمان دانشگاه ویرجینیا

بمناسبت یکم اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی شیرازی

مخالفت مجمع تشخیص با تعیین سقف سنی در انتخابات ریاست جمهوری

مجلس به وزیر اقتصاد کارت زرد داد

توزیع 30 هزار بسته کمک معیشتی از ابتدای سالجاری در کرمان

فیلم| روایت شهید حاج قاسم سلیمانی در وصف سردار حق بین

فوت یک سردار سپاه بر اثر ابتلا به کرونا

صالحی: برق اصلی مرکز غنی سازی نطنز وصل شده است

دستور کار امروز مجلس

آخرین وضعیت جسمانی آیت الله مکارم شیرازی

رییسی: تنها دغدغه همکاران قضایی باید پاسخگویی همراه با تکریم به مراجعان عدلیه باشد

آغاز توزیع هزار بسته معیشتی در آستارا

روحانی: مذاکرات وین پیشرفت داشته/نباید بین بد و بدتر انتخاب کنیم

تشریح آخرین وضعیت واگذاری خودرو به جانبازان

سردار حق بین، مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه درگذشت

روحانی: مذاکرات برجام 70 درصد پیشرفت داشته است

غفلت از خداوند باعث سختی در زندگی می شود

برگزاری مسابقه قرآن و عترت فائزون در قم

راه اندازی سامانه حمایت از خانواده زندانیان

دیپلمات روس: مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند

رییسی: مهم ترین سرمایه نظام قضایی نیروی انسانی کارآمد و سالم است

ساخت ویلاهای اشرافی به جای مرکز آموزشی!

چیزی به نام تعطیلی مجلس نداریم/ هر نماینده در هفته حداقل 80 ساعت کار می کند

ماجرای تغییر در جداول بودجه چیست؟

عراقچی: تشکیل گروه اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام

جنجال جدید بهاره رهنما در مراسم ختم مرحوم محسن قاضی مرادی + واکنش کاربران

رونمایی از طرح مدافعان سلامت

جایگاه مطلوب یزد در زمینه واکسن کرونا

افزایش 2 برابری پرداخت زکات در ایلام

تغییر رنگ بندی کرونایی در خوزستان موجب عادی انگاری مردم نشود

واکنش سید عمار حکیم به شهادت سردار حجازی

روحانی: مذاکرات وین پیشرفت داشته/نباید بین بد و بدتر انتخاب کنیم

کاهش تردد روزانه و شبانه شهروندان در اردبیل / محدودیت ها تمدید می شود

بازدید جهانگیری از طرح های مدیریت شهری پایتخت

446 میلیارد تومان کمک مومنانه در مازندران جمع آوری شده است

بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون برجام

عراقچی: اجازه نمی دهیم کسی وقت تلف کند

نقاط حادثه خیز باقی مانده استان قزوین باید شناسایی و اصلاح شود

روحانی: مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است

رییس جمهور: مذاکرات وین 60، 70 درصد پیشرفت داشته

رییسی: قضات و کارمندان دستگاه قضا نباید دغدغه معیشت داشته باشد

فیلم| شهید حاج قاسم سلیمانی در وصف سردار حق بین چه گفت؟

پیام تسلیت مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد به مناسبت درگذشت سردار حق بین

توضیح عراقچی در مورد گفتگو های فنی اخیر ایران و آژانس

446 میلیارد تومان کمک مومنانه در مازندران جمع آوری شده است

خبر مهم روحانی از مذاکرات وین

تسلیت مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد درپی درگذشت سردار حق بین

وقتی تاریخ بی اعتبار می شود

وقتی تاریخ بی اعتبار می شود