مطالب مرتبط:
تصاویر نادر از بدترین بلایای طبیعی تاریخ / حسن نصرالله از کجا ظهور کرد؟ / سفر آخرین شاه قاجار به انگلیس / قدیمی ترین تصاویر از تخت جمشید / روزی که به گاندی شلیک شد
احتمال ظهور موج سوم ویروس کرونا در روسیه
سیّد مرتضی علم الهدی از برجستگان تاریخ اسلام و از مفاخر علمی به شمار می رود
انسانی برفراز تاریخ؛ رازکاوی ناموری امام علی(ع)
امام مهدی(عج) در عصر غیبت همه وظایف امامت را انجام می دهند
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 اسفند 1399 ساعت 06:352021-02-26سياسي

اعتقاد به ظهور مهدی (عج) در دورانی از تاریخ مخصوص شیعه نیست


البته اعتقاد به ظهور مهدی در دورانی از تاریخ، مخصوص شیعه نیست؛ همه مسلمانان، اعم از شیعه و سنّی به این معنا معتقدند؛ بلکه غیرمسلمانان هم به یک صورت معتقدند.

- اعتقاد به ظهور مهدی (عج) در دورانی از تاریخ مخصوص شیعه نیست " البته اعتقاد به ظهور مهدی در دورانی از تاریخ، مخصوص شیعه نیست؛ همه مسلمانان، اعم از شیعه و سنّی به این معنا معتقدند؛ بلکه غیرمسلمانان هم به یک صورت معتقدند.

منتها امتیاز شیعه در این است که این شخصیت نجاتبخش بشریت را با نام و نشان و خصوصیّات میشناسد و معتقد است او همواره برای دریافت دستور الهی، حاضر و آماده است.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.

IR"، مقام معظم رهبری 1381/07/30 در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت عید نیمه شعبان بیاناتی ایراد فرمودند که در این آدینه بازخوانی می شود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم به همه برادران و خواهران عزیز خوشامد عرض میکنم؛ بخصوص عزیزانی که از شهرهای دوردست تشریف آورده اند.

همچنین به همه شما حضّار محترم این عید سعید و میلاد بزرگ را تبریک عرض میکنم و امیدوارم همه ساعات عمر و تلاش و فعّالیت شما، مشمول لطف و نظر محبّت آمیز آن بزرگوار باشد.

جشن میلاد حضرت حجّت عجّل الله فرجه وارواحنافداه برای عموم شیعیان، بلکه همه عدالتخواهان عالم، یک عید بزرگ است؛ لذا مردم ما در این جشن با همه وجود و با دل و جان، محبّت و ارادت خود را به آستان حضرت بقیهالله ارواحنافداه ابراز میکنند.

آنچه برای ما به عنوان دوستداران و معتقدان به امامت و ولایت حضرت مهدی سلام الله علیه مهم است، این است که علاوه بر اظهار ارادت و شادی، از این خاطره تاریخی، یا از این اعتقاد شیعی درس بگیریم.

البته اعتقاد به ظهور مهدی در دورانی از تاریخ، مخصوص شیعه نیست؛ همه مسلمانان، اعم از شیعه و سنّی به این معنا معتقدند؛ بلکه غیرمسلمانان هم به یک صورت معتقدند.

منتها امتیاز شیعه در این است که این شخصیت نجاتبخش بشریت را با نام و نشان و خصوصیّات میشناسد و معتقد است او همواره برای دریافت دستور الهی، حاضر و آماده است.

هر وقت پروردگار عالم به او دستور دهد، او آماده شروع آن کار عظیمی است که بناست بشریت و تاریخ را متحوّل کند.

آنچه ما به عنوان یک درس و تعلیم معرفتی و عملی از این قضیه باید بگیریم، مهمّ است.

شما برادران و خواهران توجّه دارید که برجسته ترین شعار مهدویّت عبارت است از عدالت.

مثلاً در دعای ندبه وقتی شروع به بیان و شمارش صفات آن بزرگوار میکنیم، بعد از نسبت او به پدران بزرگوار و خاندان مطهّرش، اوّلین جمله ای که ذکر میکنیم، این است: این المعدّ لقطع دابر الظّلمه، این المنتظر لاقامه الأمت و العوج، این المرتجی لأزاله الجور و العدوان(1) ؛ یعنی دل بشریت میتپد تا آن نجاتبخش بیاید و ستم را ریشه کن کند؛ بنای ظلم را - که در تاریخ بشر، از زمانهای گذشته همواره وجود داشته و امروز هم با شدّت وجود دارد - ویران کند و ستمگران را سر جای خود بنشاند.

این اوّلین درخواست منتظران مهدی موعود از ظهور آن بزرگوار است.

یا در زیارت آل یاسین وقتی خصوصیات آن بزرگوار را ذکر میکنید، یکی از برجسته ترین آنها این است که الّذی یملأ الارض عدلاً و قسطاً کما ملئتت جوراً و ظلماً .

(2) انتظار این است که او همه عالم - نه یک نقطه - را سرشار از عدالت کند و قسط را در همه جا مستقر نماید.

در روایاتی هم که درباره آن بزرگوار هست، همین معنا وجود دارد.

بنابراین انتظار منتظران مهدی موعود، در درجه اوّل، انتظار استقرار عدالت است.

درد بزرگِ بشریت، امروز همین مسأله فقدان عدالت است.

همیشه دستگاههای ظلم و جور در سطح دنیا به شکلهای مختلف بر مردم جفا کرده اند؛ بشریت را زیر فشار قرار داده اند و انسانها را از حقوق طبیعی خود محروم کرده اند؛ اما امروز این معنا از همیشه تاریخ بیشتر است و رفع این را انسان از ظهور مهدی موعود میطلبد و انتظار می برد.

بنابراین، مسأله، مسأله طلبِ عدالت است.

اوّلین درس عملی از این موضوع این است که نابود کردن بنای ظلم در سطح جهان، نه فقط ممکن است، بلکه حتمی است.

این، مطلب بسیار مهمّی است که نسلهای بشری امروز معتقد نباشند که در مقابل ظلم جهانی، نمیشود کاری کرد.

امروز وقتی ما با نخبگان سیاسی دنیا از ظلمهای مراکز قدرت بین المللی و سیستم جهانیِ ظلم - که امروز به سرکردگی استکبار در همه دنیا وجود دارد - صحبت میکنیم، میبینیم آنها میگویند بله؛ چیزی که شما میگویید، درست است؛ واقعاً ظلم میکنند؛ اما کاری نمیشود کرد! یعنی مجموعه بزرگی از نخبگان که سررشته کار در دنیا در دست آنهاست، اسیر یأس و ناامیدیاند و این یأس و ناامیدی را به ملتهای خود سرریز میکنند و آنها را از این که بتوان نقشه ظالمانه و شیطانی امروز دنیا را عوض کرد، مأیوس میکنند.

بدیهی است که انسانهای مأیوس نمیتوانند هیچ حرکتی در راه اصلاح انجام دهند.

آن چیزی که انسانها را وادار به کار و حرکت میکند، نور و نیروی امید است.

اعتقاد به مهدی موعود، دلها را سرشار از نور امید میکند.

برای ما که معتقد به آینده حتمی ظهور مهدی موعود علیه السّلام هستیم، این یأسی که گریبانگیر بسیاری از نخبگان دنیاست، بیمعناست.

ما میگوییم نخیر، میشود نقشه ی سیاسی دنیا را عوض کرد؛ میشود با ظلم و مراکز قدرت ظالمانه درگیر شد و در آینده نه فقط این معنا امکانپذیر است، بلکه حتمی است.

وقتی ملتی معتقد است نقشه ظالمانه و شیطانیِ امروز در کلّ عالم قابل تغییر است، آن ملت شجاعت مییابد و احساس میکند دست تقدیر، تسلّط ستمگران را برای همیشه به طور مسلّم ننوشته است.

انسانها می توانند تلاش کنند و پرچم عدالت را - ولو در یک نقطه محدود - بلند کنند.

شما ببینید ملتهایی که امروز در گوشه و کنار عالم زیر فشارِ ظلم و ستم زندگی میکنند، اگر این امید را در دل خود بپرورانند که میشود با ظلم مبارزه کرد، چه اتّفاقی در دنیا میافتد و چطور ملتها بیدار میشوند! یک روز ملت ایران هم در پنجه اقتدار رژیم طاغوتی دچار همین یأس بود؛ ولی امام بزرگوار ما با تعالیم اسلامی، این یأس را از دلها پاک کرد و به مردم امید و شجاعت داد.

نتیجه این شد که این مردم به پا خاستند، نهضت کردند، تن به سختی دادند، مبارزه کردند، از جان خود دریغ نکردند و توانستند در این نقطه از عالم، با عوامل ظلم و نظام ظالمانه و شیطانی مبارزه و آن را ریشه کن و سرنگون کنند.

امروز دستگاههای تبلیغاتیِ مراکز استکباری دنیا و روشنفکرانِ وابسته به آنها، در سطح عالم این طور تبلیغ میکنند که هیچ حرکتی در مقابل نظم ظالمانه کنونی ممکن نیست.

با فکر انقلاب و آرمانگرایی مبارزه میکنند و میخواهند ملتها را متقاعد کنند که به همین وضعیت کنونیِ ظالمانه دنیا بسازند و در مقابل آن هیچ عکس العملی نشان ندهند.

فکر اعتقاد به مهدی، نقطه مقابل این تبلیغات غلط و ظالمانه است.

جوانان و روشنفکران و عموم ملت ما با اعتقاد به ظهور مهدی علیه الصّلاهوالسّلام این اعتقاد راسخ را در دل خود پرورش میدهند که نظم ظالمانه جهانی، قابل زوال است و ابدی نیست؛ میشود با آن مبارزه و در مقابل آن ایستادگی کرد.

درس دیگری که اعتقاد به مهدویّت و جشنهای نیمه شعبان باید به ما بدهد، این است: عدالتی که ما در انتظار آن هستیم - عدالت حضرت مهدی علیه السّلام که مربوط به سطح جهان است - با موعظه و نصیحت به دست نمی آید؛ یعنی مهدی موعودِ ملتها نمی آید ستمگران عالم را نصیحت کند که ظلم و زیاده طلبی و سلطه گری و استثمار نکنند.

با زبان نصیحت، عدالت در هیچ نقطه عالم مستقر نمیشود.

استقرار عدالت، چه در سطح جهانی - آن طور که آن وارث انبیا انجام خواهد داد - و چه در همه بخشهای دنیا، احتیاج به این دارد که مردمان عادل و انسانهای صالح و عدالت طلب، قدرت را در دست داشته باشند و با زبان قدرت با زورگویان حرف بزنند.

با کسانی که سرمست قدرت ظالمانه هستند، نمیشود با زبان نصیحت حرف زد؛ با آنها باید با زبان اقتدار صحبت کرد.

آغاز دعوت پیغمبران الهی با زبان نصیحت است؛ اما بعد از آن که توانستند طرفداران خود را گرد آورند و تجهیز کنند، آن گاه با دشمنان توحید و دشمنان بشریت، با زبان قدرت حرف میزدند.

شما ببینید در همین آیه کریمه قرآن که راجع به قسط صحبت میکند و میگوید خدای متعال همه پیغمبران را فرستاد، لیقوم النّاس بالقسط(3) ؛ برای این که قسط و عدالت را در جامعه مستقر کنند، بلافاصله میفرماید: و انزلنا الحدید فیه بأس شدید و منافع للنّاس(4) ؛ یعنی پیغمبران علاوه بر این که با زبان دعوت سخن میگویند، با بازوان و سرپنجگان قدرتی که مجهّز به سلاح هستند، با زورگویان و قدرت طلبان فاسد، معارضه و مبارزه میکنند.

پیغمبر اکرم وقتی به مدینه آمد و نظام اسلامی را تشکیل داد، آیات قرآن را بر مردم میخواند، به گوش دشمنان هم میرسانید؛ اما به این اکتفا نمیکرد.

کسانی که طرفدار عدالت هستند، در مقابل زورگویان و زیاده طلبان و متجاوزان به حقوق انسانها باید خود را به قدرت مجهّز کنند.

لذا شما میبینید از روزی که نظام اسلامی به وجود آمد - یعنی اسلام مجهّز به قدرتِ یک ملت بزرگ و امکانات یک کشور و دولت بزرگ شد - دشمنان اسلام حرکت اسلام را جدّی گرفتند و علاقه مندان و طرفداران اسلام هم در اطراف و اکناف عالم امیدوار شدند.

بسیاری از پیغمبران در میدان مبارزه و جهاد مقدّس و قتال قدم میگذاشتند: و کأیّن من نبیٍ ّ قاتل معه ربّیون کثیرٌ(5) .

کسانی که خیال میکنند اسلام باید برود و در گوشه ای بنشیند و مردان اسلام و دین فقط زبان نصیحت را به کار گیرند، اینها دانسته یا ندانسته همان چیزی را میگویند که مراکز قدرت جهانی آن را میخواهند و آرزو میکنند.

مراکز قدرت استکباری از این که رهبران اسلامی در گوشه ای از دنیا بنشینند و گاهی پیامی بدهند و یک کلمه حرفی بزنند - همچنان که رهبران مسیحی در هر قضیه ای پیامی میدهند، نصیحتی میکنند و جمله ای میگویند - هیچ ترسی ندارند؛ میدانند این خطری برای آنها نیست.

از این که ملتهای مسلمان بیدار شوند و تشکیل حکومت دهند؛ از این که ایمان اسلامیِ آحاد مردم در قالب یک نظام و یک دولت و یک حکومت تجسّم پیدا کند، واهمه دارند و میترسند.

نظام اسلامی و ملت مسلمان ایران و دولت جمهوری اسلامی بزرگترین قدم را در این راه برداشت و به برکت مجاهدت جوانان و مردان و زنان مؤمن و فداکار این ملت، اسلام در دنیا به عنوان یک قدرت ظاهر شد.

هرچه این قدرت بتواند خود را مستقرتر و پایدارتر کند، نظم ظالمانه و شیطانیِ دنیا بیشتر تهدید میشود.

بعضیها بیتوجّه، از جدایی دین و سیاست حرف میزنند؛ یعنی دین را به گوشه های خلوت برانند و انسان دیندار، فقط به نصیحت اکتفا کند! در این جا نصیحت نمیتواند کاری بکند.

آنچه میتواند قدرتها را مهار و تهدید کند و در برابر ظلم و فساد مقاومت نماید و ریشه آن را بَرکند یا آن را متزلزل سازد، قدرت الهی و اسلامی است؛ قدرت سیاسیای است که در اختیار احکام اسلامی باشد.

امام زمان ارواحنافداه با اقتدار و قدرت و تکیه بر تواناییای که ایمان والای خودِ او و ایمان پیروان و دوستانش، او را مجهّز به آن قدرت کرده است، گریبان ستمگران عالم را میگیرد و کاخهای ستم را ویران میکند.

درس دیگرِ اعتقاد به مهدویّت و جشنهای نیمه شعبان برای من و شما این است که هر چند اعتقاد به حضرت مهدی ارواحنافداه یک آرمان والاست و در آن هیچ شکّی نیست؛ اما نباید مسأله را فقط به جنبه آرمانی آن ختم کرد - یعنی به عنوان یک آرزو در دل، یا حدّاکثر در زبان، یا به صورت جشن - نه، این آرمانی است که باید به دنبال آن عمل بیاید.

انتظاری که از آن سخن گفته اند، فقط نشستن و اشک ریختن نیست؛ انتظار به معنای این است که ما باید خود را برای سربازیِ امام زمان آماده کنیم.

سربازیِ امام زمان، کار آسانی نیست.

سربازیِ منجی بزرگی که میخواهد با تمام مراکز قدرت و فساد بین المللی مبارزه کند، احتیاج به خودسازی و آگاهی و روشن بینی دارد.

عدّه ای این اعتقاد را وسیله ای برای تخدیر خود یا دیگران قرار میدهند؛ این غلط است.

ما نباید فکر کنیم که چون امام زمان خواهد آمد و دنیا را پُر از عدل و داد خواهد کرد، امروز وظیفه ای نداریم؛ نه، بعکس، ما امروز وظیفه داریم در آن جهت حرکت کنیم تا برای ظهور آن بزرگوار آماده شویم.

شنیده اید، در گذشته کسانی که منتظر بودند، سلاح خود را همیشه همراه داشتند.

این یک عمل نمادین است و بدین معناست که انسان از لحاظ علمی و فکری و عملی باید خود را بسازد و در میدانهای فعّالیت و مبارزه، آماده به کار باشد.

اعتقاد به امام زمان به معنای گوشه گیری نیست.

جریانهای انحرافی قبل از انقلاب تبلیغ میکردند، الان هم در گوشه و کنار تبلیغ میکنند که امام زمان می آید و اوضاع را درست میکند؛ ما امروز دیگر چه کار کنیم! چه لزومی دارد ما حرکتی بکنیم! این مثل آن است که در شب تاریک، انسان چراغ روشن نکند؛ چون فردا بناست خورشید عالمتاب بیاید و روز شود و همه دنیا را روشن کند.

خورشیدِ فردا، ربطی به وضع کنونی من و شما ندارد.

امروز اگر ما میبینیم در هر نقطه دنیا ظلم و بیعدالتی و تبعیض و زورگویی وجود دارد، اینها همان چیزهایی است که امام زمان برای مبارزه با آنها می آید.

اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را برای مبارزه با اینها آماده کنیم.

بزرگترین وظیفه منتظران امام زمان این است که از لحاظ معنوی و اخلاقی و عملی و پیوندهای دینی و اعتقادی و عاطفی با مؤمنین و همچنین برای پنجه درافکندن با زورگویان، خود را آماده کنند.

کسانی که در دوران دفاع مقدّس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدّس شرکت میکردند، منتظران حقیقی بودند.

کسی که وقتی کشور اسلامی مورد تهدید دشمن است، آماده دفاع از ارزشها و میهن اسلامی و پرچم برافراشته اسلام است، میتواند ادّعا کند که اگر امام زمان بیاید، پشت سر آن حضرت در میدانهای خطر قدم خواهد گذاشت.

اما کسانی که در مقابل خطر، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را میبازند و زانوانشان سست میشود؛ کسانی که برای مطامع شخصی خود حاضر نیستند حرکتی که مطامع آنها را به خطر می اندازد، انجام دهند؛ اینها چطور میتوانند منتظر امام زمان به حساب آیند؟ کسی که در انتظار آن مُصلحِ بزرگ است، باید در خود زمینه های صلاح را آماده سازد و کاری کند که بتواند برای تحقّق صلاح بایستد.

درس مهمّ دیگری که وجود دارد، این است که حکومت آینده حضرت مهدی موعود ارواحنافداه، یک حکومت مردمیِ به تمام معناست.

مردمی یعنی چه؟ یعنی متّکی به ایمانها و اراده ها و بازوان مردم است.

امام زمان، تنها دنیا را پُر از عدل و داد نمیکند؛ امام زمان از آحاد مؤمن مردم و با تکیه به آنهاست که بنای عدل الهی را در سرتاسر عالم استقرار میبخشد و یک حکومت صددرصد مردمی تشکیل میدهد؛ اما این حکومت مردمی با حکومتهای مدّعی مردمی بودن و دمکراسی در دنیای امروز از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

آنچه امروز در دنیا اسم دمکراسی و مردم سالاری را روی آن گذاشته اند، همان دیکتاتوریهای قدیمی است که لباس جدید بر تن کرده است؛ یعنی دیکتاتوری گروهها.

اگر رقابت هم وجود دارد، رقابت بین گروههاست و مردم در این میان هیچکاره اند.

یک گروه به قدرت دست پیدا میکند و در سایه قدرت سیاسیای که همه زمامهای امور را در کشور در اختیار او میگذارد و با سوءاستفاده از این قدرت، ثروت و پول و سرمایه به نفع خود گردآوری میکند و آنها را در راه به دست آوردن دوباره قدرت مصرف میکند.

دمکراسیهای امروز دنیا بر پایه تبلیغات دروغ و فریبنده و مسحور کردن چشمها و دلهاست.

امروز در دنیا هرجا شعار دمکراسی میدهند، شما ببینید برای تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری و یا نمایندگان مجلس چه کار میکنند! پول خرج میکنند.

دمکراسی در پنجه اقتدار پول اسیر است.

مردم سالاری امام زمان - یعنی مردم سالاری دینی - با این روش، به کلّی متفاوت است.

بیشتر بخوانید: انتظار فرج به مسلمانان می آموزد در زندگی فردی و اجتماعی هیچ بن بستی وجود ندارد و نباید یأس بر زندگی انسان حاکم شود" این که بنده تأکید میکنم باید مراقب سوءاستفاده های مالی در دستگاههای قدرتِ وابسته به حکومت بود، به خاطر این است.

زیان بزرگ فساد اقتصادی در دستگاههای دولتی این است که پول را در خدمت قدرت و قدرت را در خدمت پول به کار میگیرد و دور باطلی به وجود می آید.

از قدرت و داشتن مسئولیت و مدیریّت در بخشهای مختلف برای جمع آوری ثروت و پول سوءاستفاده شود؛ بعد همان پول مجدّداً در خدمتِ خریدن آراءِ رأیدهندگان قرار گیرد؛ حالا یا خریدن آشکار - که در خیلی جاها در دنیا معمول است پول بدهند - یا خریدن پنهان با شیوه های گوناگون؛ یعنی با خرج کردنهای گوناگون، جلب محبوبیّت کنند.

وقتی با تبلیغات فریبنده پُرخرج، آراءِ مردم را به سمت خود جلب کنند، این مردم سالاری و دخالت مردم در امور نیست؛ رأی مردم در این جا بازیچه شده است.

در نظام اسلامی که مظهر کامل آن، حکومت حضرت بقیهالله ارواحنافداه است، فریب و حیله گری برای جلب آراء مردم، خودش جرم است؛ استفاده از قدرت برای به دست آوردن پول، یکی از بزرگترین جرائم است.

آن جا یاران حضرت مهدی موظّفند در سطوح پایین زندگی کنند.

نظام اسلامیِ ما پرتو کوچکی از آن حقیقت درخشان است.

ما هرگز این ادّعا را نکردیم و نمیکنیم؛ اما باید نشانه ای از او داشته باشیم.

در نظام اسلامی، مراکز قدرت و کسانی که دستگاههای مختلف و مدیریّتها و امضاءها را در اختیار دارند، باید به جمع ثروت شخصی برای خود، به عنوان یک گناه نگاه کنند.

اگر این طور شد، آن گاه دستها و دامنها پاک خواهد ماند؛ والّا اگر مسئولی که فلان تجارت خارجی و فلان مناقصه بزرگ در اختیار اوست؛ فلان پروژه مهم و پُرخرج زیر امضای اوست و فلان صندوق پول زیر کلید اوست، به خودش اجازه دهد برای منافع شخصی و جمع آوری ثروت برای خود یا نزدیکانش، از این امکان - که متعلّق به کشور و مردم است - استفاده کند، همان چیزی اتّفاق خواهد افتاد که در کشورهای دچار سیستمهای ظالمانه در گذشته و امروز در دنیا اتّفاق افتاده است؛ یعنی ثروت در یک نقطه متمرکز خواهد شد و جمع کثیری دچار محرومیّت و فقر خواهند گردید.

این تبعیض است؛ این چیزی است که اسلام برای مبارزه با آن آمده است.

ما هم که مدّعیِ اسلام هستیم، باید با آن مبارزه کنیم.

این که امیرالمؤمنین علیه السّلام میفرماید: ما رأیت نعمه موفوره الّا و فی جانبها حقّ مضیّع(6) ؛ یعنی هرجا شما دیدید ثروت انباشته ای به وجود آمده، بدانید در کنارش حقوق ضایع شده فراوانی وجود دارد؛ مظهر اصلی و مصداق عمده اش همین است که کارگزاران و مسئولان حکومت، با استفاده از نفوذ و قدرت، راحت بتوانند از امکانات عمومی استفاده کنند؛ بانکها راحت وام بدهند؛ مراکز گوناگون، امکان استفاده از زمین، آب، هوا، تجارت و وارد کردن و صادر کردن را در اختیار آنها بگذارند؛ ناگهان ببینید کسانی که دستشان از مال دنیا تا اندکی پیش خالی بود، ثروتهای گزاف پیدا کرده اند؛ ظاهر کار هم قانونی است.

من یک وقت گفتم قانوندانهای قانون شکن، خطرناکتر از همه اند؛ کسانی که قانون را خوب بلدند، پیچ و خمها و دالانهای تودرتوی قانون را خوب میشناسند، اما خودشان قانون شکنند؛ بدون این که معلوم شود کارشان قانون شکنی است.

اگر خدای نکرده چنین چیزی برای ملت ما رواج پیدا کند، یک فاجعه است.

این چیزی است که با نظام اسلامی و با انتظار مهدی موعود کاملاً منافات دارد.

این حدّی است که من از مسئولان خواسته ام.

به مسئولان بارها گفته ام، تأکید هم کرده ام، باز هم میگویم و پای این مطلب ایستاده ام: باید با فساد در دستگاههای دولتی و دیگر دستگاههای حکومتی مبارزه شود.

متعهّدِ این مبارزه، خودِ مسئولان قوای مختلف هستند.

در درجه اوّل، برای جلوگیری از فساد در دولت، خودِ مسئولان دولتی، خودِ وزرا و خودِ مدیران ارشد مسئولند.

نگذارند در مجموعه های آنها فساد به وجود آید.

اگر آنها بخواهند مبارزه کنند و اگر این مبارزه را جدّی بگیرند، بهتر از هر کس خواهند توانست مبارزه کنند.

البته باید حواسشان جمع باشد که دامنهای خود را پاکیزه نگهدارند.

این را همه بدانند: کسی که خودش آلوده به فساد باشد، قادر نخواهد بود با فساد مبارزه کند.

خودِ مسئولان باید با هشیاری و دقّت، با این پدیده مبارزه کنند.

اگر خدای نکرده مدیران در مقابله با فساد در دستگاههای خود کوتاه بیایند، ناگزیر باید قوّه قضاییّه وارد میدان شود.

دستگاه قضایی هم باید بیاغماض و بدون ملاحظه، هرجا فساد و یا عملی را برخلاف قانون و در جهت سوءاستفاده ملاحظه کرد، با آن مقابله کند.

برادران و خواهران عزیز! نیاز عمده امروزِ کشور ما عدالت است.

مردم از تبعیض رنج میبرند.

مسئولان کشور -که بحمدالله مسئولان ارشد کشور مؤمن و پاکیزه اند- اگر میخواهند آنچه را که نیاز حقیقی مردم است، اعمال کنند، باید به عدالت بیندیشند.

اگر فکر و انگیزه عدالت در دلها زنده باشد، آن گاه فرصت، کار و توفیق برای بازکردن گره ها یکی یکی به وجود خواهد آمد؛ بیکاری و مسائل اقتصادی و مشکلات گوناگونی که در زمینه های فرهنگی وجود دارد، حل میشود و رشد علم در دستگاههای علمی و در دانشگاهها ممکن خواهد شد.

ملت عزیز ما با ایمان ناب و پاکی که دارد و با اعتمادی که به نظام اسلامی در سرتاسر وجود او بحمدالله موجود است، خواهد توانست در مقابل تهدیدهای جهانی همچنان با استقامت و سرافرازی و با قدرت و شهامت بایستد و متجاوزان سلطه طلب و سیطره طلب جهانی را از نزدیک شدن به مرزها و حریم این ملت برحذر دارد.

پروردگارا! ملت ما را سرافراز کن؛ جوانان ما را حفظ کن؛ دلهای همه ملت ما را به نور معرفت خود نورانی کن.

پروردگارا! قدرت این ملت را روزبه روز بیشتر کن؛ قلب مقدّس ولیّ عصر را از ما راضی کن؛ همه ما را شایسته سربازی آن بزرگوار قرار بده و روح مطهّر امام خمینی و شهدای بزرگوار را با اولیایت محشور فرما.


کلید واژه ها: شیعه - اعتقاد - تاریخ - پایگاه اطلاع رسانی - مهدی - ظهور - مقام معظم رهبری - اطلاع رسانی - نیمه شعبان - مقام معظم - صورت - معنا - خبرگزاری - بازخوانی - برادران - بیاناتی - مناسبت - امتیاز - پایگاه - مختلف - اطلاع - اقشار - بشریت - اعلام - شعبان - ایراد - دیدار - رسانی - دستور - میزان

آخرین اخبار سرویس:
رفتارهای یواشکی زاکانی زیر ضرب نمایندگان اصولگرا / زاکانی یکی از مدعیان شفافیت بود

موانع تهیه و تدوین طرح تفصیلی شهر گرگان

کارنامه سپاه در این چند سال یک کارنامه درخشان است

گام نهم روزه داری؛ راه کار به دست آوردن رحمت واسعه الهی

بازی شهره سلطانی به یاد دران کودکی /عکس

حکم تست کرونا هنگام روزه داری

اعضای جبهه پایداری ،سازندگان مستند ضدمذاکرات وین/ کارگردان مستند پایان بازی کیست؟

دولت روحانی به نام اصلاح طلبان و به کام اصولگرایان است/ انتشار اسامی رد صلاحیت شده ها تخلف بود

تعبیر خواب خانه

توضیحات سخنگوی کمیسیون انرژی درباره ENDGAME

از این به بعد،مجلس مسئول به دنیا آمدن همه کودکان معلول است

مسافرت در ماه رمضان

دولت روحانی به نام اصلاح طلبان و به کام اصولگرایان است/ انتشار اسامی رد صلاحیت شده ها تخلف بود

قادری: پشتیبانی از تولید دانش بنیان راه حل مشکلات اقتصادی است/ برنامه های اقتصادی دولت بعدی چه باید باشد؟

حال خوش خواننده مشهور /عکس

اندرزهای جاودانه

شیخ محمد بهاری همدانی که بود؟/تمجید ملاحسینقلی همدانی از وی چه بود؟/ منظور از خراباتی و مناجاتی چیست و شیخ محمد جزو کدام دسته بود؟/علت تدفین وی در ایران چیست؟

شرایط به حالت قبل از عید برنگشته است

آریا سهند تبریز به یکی از برندهای مطرح صنعت فولاد تبدیل می شود

علت پیام عذرخواهی امام از بانوان جنوب تهران چه بود؟

آژانس نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر در نطنز را تأیید کرد

همراهی سبزپوشان ناجا با سپاهیان در برابر توطئه های بیگانگان

مردم اعمال شب های قدر را در منازل و از طریق رسانه انجام دهند

کینه توزی و نفرت پراکنی علیه دولت و ملت در شبکه 3؛ فاین تذهبون!؟

پیگیری قضایی درخصوص سوء استفاده از سهمیه واکسن کرونای پاکبانان اردکان

صوت | بهره مندی از رحمت واسع پروردگار

تفاوت ویروس آفریقایی با دیگر ویروس های کرونا

ترویج گفتمان سازی فعالیت های جهادی، لازمه پیشرفت و تعالی کشور است

از احتمال سوء استفاده از دولت سید حسن تا بالا گرفتن دعوا در اصلاحات + فایل

دعای نهمین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

حدیث روز | دو چشمی که آتش به آنها نمی رسد

در پرونده باغات در شورای شهر پنجم افراط کاری شده است

نامزدهای انتخاباتی باید بیش از دیگران به قانون پایبند باشند

چطور در شرایط سخت قوی بمانیم

سربازان خط مقدم را از پشت نمی زنند

انفجار در اسرائیل، عروج سردار حق بین، افزایش کرونا، رشد نرخ تورم تا خبرهای اصفهان

فارس من| برگزاری کلاس های آموزشی حوزه علمیه به صورت حضوری یک تخلف سازمانی است

تلاوت جزء نهم کلام وحی با صدای محمدرضا پورزرگری

آخرین دیدار حاج قاسم با سید حسن نصرالله

دعای نهمین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی

صوت | ترتیل جزء نهم قرآن کریم توسط حامد شاکرنژاد

موضع گیری کرباسچی علیه تاجزاده

شرح و تفسیر دعای روز نهم ماه مبارک رمضان / اسباب رحمت الهی

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

جزییات تزریق دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس

مراودات دیپلماتیک در نخستین ماه سال 1400

توصیه های طب ایرانی برای خواب مناسب

شرق شناس موزه لوور درگذشت ایسنا

شرح دعای روز نهم | گناهی که انسان را از هدایت محروم می کند

استایل طبیعت گردی دانیال حکیمی /عکس

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان/ بهره ای از رحمت گسترده ات نصیبم کن

شرق شناس موزه لوور درگذشت

کشور با پدیده تورم قوانین کیفری روبرو است

کشور با پدیده تورم قوانین کیفری روبرو است

سلفی ماشینی الهام حمیدی /عکس

مجلس تعطیل نیست

ببینید | گفتگو با آقای غفاری مدیرعامل کارخانه جات رضایت خودرو طراوت نوین

موج سواری خبرگزاری رسمی دولت برای حذف غربالگری اجباری

دعا و ترتیل قرآن ویژه روز نهم ماه رمضان + دانلود

آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد

1300 بسته غذایی میان نیازمندان در بندر امام توزیع می شود

سرطان بدخیم سلسله اعصاب آموزشی

آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد

2 دوره 3 ساله در سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک/ پیش بینی 15 سال تحصیلی

1300 بسته غذایی میان نیازمندان در بندر امام توزیع می شود

از موانع تا تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد

خلاصه داستان سریال ترکی اسم من ملک قسمت 134

لاریجانی ها هیچ وقت اصلاح طلب نبودند

خود را برای مصاحبه شغلی آماده کنید

حال و هوای سپیده خداوردی در شروع اردیبهشت + عکس

پیچ و خم تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان

سرطان بدخیم سلسله اعصاب آموزشی

تبلیغات پیش از موعد از مصادیق جرایم انتخاباتی است

واکنش محسن رضایی به بسته تحریمی جدید کنگره آمریکا علیه ایران

صوت تحدیر (تندخوانی) جزء نهم قرآن کریم | تلاوت جزء 9 قرآن مجید

فناوری های برداشته از طبیعت

گزارش واکسن به ملت، هشدار صریح به منتقدان برجام

ببینید | گفتگو با خانم سراجی مدیر مجموعه چوچل دکور

افتتاح رسمی سومین مرز مشترک ایران و پاکستان

کاندیدای اصلاح طلبان بعد از انصراف سیدحسن خمینی چه کسی خواهد بود؟

گفت و گو با کارآفرینان / سلطان کرم ایران

دست ایران در نشست مشترک کمیسیون برجام پُر است

بهرنگ علوی و رعایت پروتکل بهداشتی + عکس

چرایی حکمرانی 12 ساله برجامی بر فضای انتخابات/ تَکرار تجربه تلخ مذاکره با غرب در سال 1384

حمید فرخ نژاد از گذشته تا به امروز /عکس

واکسن رایگان مثل بیمارستان دولتی، واکسن پولی مثل بیمارستان خصوصی!

حمید فرخ نژاد از گذشته تا به امروز /عکس

تأکید ظریف بر امنیت و ثبات در مرز های ایران و پاکستان

ماجرای پیرمرد روشن دل و اعجاز قرآن

حمید فرخ نژاد از گذشته تا به امروز /عکس

کلاب هاوس در نقش مُسکِّن

نقدعلی: آرامش قبل از طوفان انتخابات را تجربه می کنیم

حسینی: مردم برای پایان دولت روزشماری می کنند

شرایط به حالت قبل از عید برنگشته است

نقدعلی: آرامش قبل از طوفان انتخابات را تجربه می کنیم

تربیت 500 بانوی طلبه در مدرسه علمیه کوثر ورامین | جزییات پذیرش بانوان

صوت | «فرزند ایران»

جوجه های مجازی و عینک خلبانی

در رثای نخستین بانوی مسلمان

اعتقاد به ظهور مهدی (عج) در دورانی از تاریخ مخصوص شیعه نیست

اعتقاد به ظهور مهدی (عج) در دورانی از تاریخ مخصوص شیعه نیست