مطالب مرتبط:
مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رای علاج مشکلات کشور است
علاج مشکلات کشور مشارکت حداکثری مردم پای صندوق های رای است
معاون سپاه قدس: برجام به جامعه جهانی نشان داد ایران به دنبال تنش زدایی است
باید اقتصادِ کشور را از نزاع های سیاسی نجات دهیم/ فعلا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم
دعوت به حضور حداکثری مردم و بیان معیارهای اسلامی در انتخابات
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 اسفند 1399 ساعت 22:202021-02-25اقتصادي

معاون اقتصادی سپاه قدس: 24 میلیارد دلار صادرات به عراق مدیون سپاه قدس است/ در انتخابات مشارکت حداکثری مهم است نه اینکه مردم به چه کسی رای می دهند/فعلا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم


توسعه صنعت نفت در دوسال تصدی من در 100 سال ماقبل آن بی سابقه بوده است - معاون اقتصادی سپاه قدس یکی از مشکلات اصلی اقتصاد کشور را سیاسی شدن آن دانست و افزود: برای بهبود اوضاع باید اقتصاد را از نزاع های سیاسی نجات دهیم.

رستم قاسمی، عصر امروز(هفتم اسفند) در سفر به کرمانشاه در نشستی خبری با اشاره به شرایط نامطلوب اقتصاد کشور گفت: متاسفانه قطارِ اقتصاد کشور در ایستگاه خیلی بدی قرار گرفته و برای بهبود رفاه اجتماعی و نجات اقتصاد کشور باید روش ها را تغییر داد.

وی افزود: اگر می خواهیم قطار اقتصاد به ایستگاه بعدی برسد، باید زیرساخت ها و ریلِ اقتصاد کشور را عوض کنیم.

معاون اقتصادی سپاه قدس با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور دست دولت است، گفت: کارهایی که نهادهایی مثل سپاه قدس در حوزه اقتصادی کشور انجام می دهند اقدامات کمکی است و ما هرکاری برای کمک به بهبود اقتصاد کشور و دورزدن تحریم ها که بتوانیم، انجام می دهیم.

قاسمی گفت: اقتصاد کشور امروز نیازمند ایجاد رونق است و برای این کار راه های مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد از جمله حضور پررنگ تر در بازار کشور عراق.

وی افزود: در حال حاضر ایران 24 درصد نیاز کشور عراق در حوزه های مختلف را تامین می کند و این امر امکانپذیر است که این میزان را به 40 درصد برسانیم.

معاون اقتصادی سپاه قدس افزود: اگر فقط در بحث صادرات به این کشور 10 میلیارد دلار افزایش داشته باشیم محاسبه کنید که چه میزان شغل با این میزان درآمد می توان در کشور ایجاد کرد و استانی مثل کرمانشاه که امروز در رتبه های اول بیکاری کشور است و همسایه عراق است می تواند از این فرصت نهایت بهره را بگیرد.

اگر در عراق و سوریه هزینه نمی کردیم باید امروز برای نجاتِ کشور در برابر "داعش" هزینه می کردیم قاسمی گفت: در حال حاضر 24 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به عراق داریم و این میزان درآمد مدیون امنیتی است که سپاه قدس به همت سردار رشید حاج قاسم سلیمانی ایجاد کرده و اگر نبود آن رشادت ها، امروز باید به همین میزان از جیب برای محافظت مرزهایمان در برابر داعش هزینه می کردیم.

وی با بیان اینکه خیلی صحبت ها در خصوص هزینه کرد ایران در عراق و سوریه می شود و اعداد مختلفی در این زمینه نقل می گردد، افزود: ترامپ عنوان کرده بود ایران 16 میلیارد دلار در محور مقاومت هزینه کرده و هرچند هزینه ما خیلی کمتر از این مقدار است، اما همین حرف دشمن را هم اگر درست فرض کنیم درحالی است که کشوری مانند آمریکا به گفته خود ترامپ هفت هزار میلیارد دلار هزینه کرده است و مقایسه کنید ببینید کشوری که آنطرف دنیاست این میزان هزینه می کند و ما که کشور همسایه عراق و سوریه هستیم برای حفظ امنیت کشور خودمان چقدر هزینه کردیم، هزینه ای که امروز به درآمد برای کشور تبدیل شده است.

مذاکره تصمیم درستی بود، اما آمریکایی ها بدعهدی کردند/ برجام نافرجام ماند معاون اقتصادی سپاه قدس در ادامه در خصوص برجام و آینده آن گفت: اینکه مذاکره کنیم تصمیم درستی بود و هم به داخل کشور و هم به خارج کشور این پیام را صادر می کرد که ایران به دنبال تنش زدایی است و نه تنش زایی و این مذاکرات هم انجام شد و به برجام رسید که متاسفانه نافرجام ماند.

وی افزود: آمریکایی ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند و نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و تاکنون هم دولت فعلی آمریکا حرف های بی ربط در این خصوص زده است.

قاسمی گفت: در این بین آنچه ما امروز باید انجام دهیم این است که قدرتمند شویم و هرچه قدرتمند شویم بویژه در حوزه اقتصادی قطعا با قدرت بیشتری خواهیم توانست با دنیا مذاکره کنیم، بنابراین باید به دنبال قدرتمند شدن اقتصاد کشور باشیم و راه اول آن نجات اقتصاد از نزاع های سیاسی است.

اقتصادِ کشور "سیاسی" شده است/ هنوز تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم قاسمی با اشاره به سیاسی شدن اقتصاد کشور گفت: یکی از مشکلات اقتصاد کشور سیاسی شدن بیش از حد آن است و برای رهایی از این وضع باید از حرف های سیاسی در اقتصاد اجتناب کنیم.

وی در ادامه در خصوص چالش های اقتصادی کشور گفت: کشور با چالش های مختلفی رو بروست که با مدیریت صحیح می توان تا حد زیادی بر آن فایق آمد.

از جمله مشکلات در بحث نظام بازنشستگی کشور است، بگونه ای که امروز 98 درصد حقوق بازنشستگان را دولت می دهد و تا کی باید این وضع ادامه داشته باشد.

وی افزود: سوال این است که پول هایی که این افراد در مدت 30 سال خدمت پرداخت کرده اند کجا رفته است، این پول ها که در صندوق های مختلف هستند باید سرمایه گذاری می شد و از محل درآمد آن سرمایه گذاری ها پول بازنشستگان پرداخت می شد، اما این اتفاق نیفتاده و سرمایه گذاری ها به درآمد منجر نشده است و این می شود که دولت باید از محل بودجه پول را تامین کند که باید این مسیر را تغییر داد.

قاسمی در ادامه در خصوص احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: هنوز تا انتخابات فاصله زیادی داریم و هنوز درخصوص کاندیداتوری در این انتخابات تصمیمی نگرفته ام.

وی افزود: برخی امروز از من به عنوان کاندیدای نظامی یاد می کنند و باید بگویم من عضو سپاه هستیم ولی در سپاه چه در دوران جنگ تحمیلی و چه پس از آن تماما در بحث سازندگی فعالیت داشته و مدت کوتاهی هم به عنوان وزیر نفت خدمت کردم.

قاسمی گفت: اینکه چه کسی می آید و مردم به چه کسی رای می دهند مهم نیست.

مهم این است که انتخابات با مشارکت حداکثری برگزار شود.

وی افزود: مردم عملکردها را دیده و می بینند و تصمیم گیرنده نهایی هم آنها هستند و تنها خواسته من این است که رسانه ها پای کار آمده و مشارکت حداکثری را رقم بزنند، چرا که این مشارکت به ایران قدرت بخشیده و می تواند مسیری برای بهبود اوضاع فعلی ایجاد کند.

دکل نفتی گمشده کجا رفت؟ وی در ادامه به موضوع دکل نفتی گمشده هم اشاره کرد و افزود: این موضوع را بارها گفته ام و یکبار دیگر هم می گویم در سالهای 90 و 91 تحریم های نفتی شروع شد و در آن سالها حتی یک دستگاه دکل حفاری هم نداشتیم و این درحالی بود که به حداقل 30 تا 40 دستگاه برای حفاری بخش دریایی نیاز داشتیم.

وی افزود: در فروردین ماه سال 90 یک دکل حفاری هم نداشتیم و این درحالی است که وقتی در مرداد ماه 92 دولت را تحویل دادیم فقط 20 دکل حفاری در میادین پارس جنوبی فعالیت می کرد و تهیه این دکل ها کار بسیار دشواری بود که انجام دادیم چون در اینجا فقط بحث اقتصاد نبود، بحث تامین امنیت کشور بود چرا که اگر گاز و نفت فراهم نمی شد مشکلات بسیاری برای کشور ایجاد می شد.

قاسمی گفت: از طرفی اگر از میادین مشترک نفت و گاز استخراج نمی کردیم سهم کشور محفوظ نمی ماند و این امر خیلی ضربه به ما وارد می کرد.

وی افزود: در بحث دکل گمشده اول از همه این مسئله را بگویم مگر دکل وسیله کوچکی است که گم شود، در ثانی وزارت نفت اجازه خرید دکل ندارد، یعنی از همان اول این مسئله ربطی به دولت نداشت و این دکل توسط شرکت تاسیسات دریایی خریداری شده بود که بخشی از مبلغ آن را پرداخت می کنند اما برای پرداخت مابقی در بحث انتقال پول به دلیل تحریم ها دچار مشکل می شوند و دکل هم تحویل آنها نمی شود و این تمام ماجراست، ولی متاسفانه وقتی دولت جدید می آید به جای بیان واقعیت یک موضوعی که اصلا ربطی به دولت نداشته و اصلا موضوع خاصی نبوده را به دولت قبل نسبت داده و موضوعی که خیلی واضح و شفاف بوده را سیاسی کردند.

وی افزود: این درحالی است که ما در دوسال پایانی دولت دهم که من تصدی وزارت نفت را برعهده داشتم توسعه ای در صنعت نفت کشور ایجاد کردیم که در 100 سال ماقبل آن بی سابقه بوده است، در آن سالها که شدیدترین تحریم ها در حوزه نفت شروع شد توانستیم تحریم ها در این حوزه را کامل بی اثر کنیم و توانستیم در بحث بنزین خودکفا شویم و بسیاری جایگاه های بنزین را در آن سالها با گاز CNG جایگزین کردیم.

وی افزود: در فاصله سالهای 90 تا 92 طرح توسعه عمده پالایشگاه های کشور را اجرا کردیم و 17 فاز از اَبَرطرح پارس جنوبی را با هم شروع کردیم و به حد بسیار خوبی از پیشرفت رساندیم و ظرف این دوسال برداشت از تمام میادین نفت و گاز مشترک را شروع کردیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد کشور - معاون اقتصادی - سپاه قدس - کشور - اقتصادی - سپاه - معاون - سفر به کرمانشاه - ایستگاه - مشارکت حداکثری - صادرات به عراق - رفاه اجتماعی - کاندیداتوری - سیاسی - بهبود - زیرساخت ها - قطار - انتخابات - کرمانشاه - نجات - صنعت نفت - حداکثری - نامطلوب - اجتماعی - میلیارد - زیرساخت - مشارکت - مشکلات - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
اجرای نسخه الکترونیک یک الزام قانونی است/برخی پزشکان به این قانون عمل نمی کنند

واکسیناسیون طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان مرکزی

زورآزمایی نیروگاه های برق آبی برای غلبه بر چالش تامین برق تابستان/خروجی آب سدهای کشورنصف شد

توسعه 25 هکتاری گلخانه ها در قزوین برنامه ریزی شده است

بیش از 7000بازرسی در سیستان وبلوچستان با محوریت رعایت دستورالعمل های ستاد کرونا انجام شد

آوار خشکسالی بر سر کشاورزان خراسان شمالی

مشکلات عشایر کوچرو در گذر زمان همچنان باقی است/ تاثیر کاهش 50 درصدی بارندگی بر اقتصاد عشایر فارس

دامنه نوسان بورس از اردیبهشت تغییر می کند

متخلفان بازار مرغ در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی می شوند

تداوم سرگردانی عرضه خودرو در بورس در شرایط فعلی بازار

هوشمندسازی اتوبوسرانی با اعتبار 90 میلیارد تومان

چوب کرونا لای چرخ صادرات آبزیان/کاهش صادرات آبزیان از پایانه های مرزی آذربایجان غربی

70 درصد واحدهای مسکن روستایی آذربایجان غربی مقاوم سازی شوند

لیست جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار | 1400/01/29

افت 4 هزار واحدی شاخص بورس امروز 29 فروردین

تغییر دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت

سال 1400، نقطه عطف بیمه دانا

فعالیت 107 معدن در چهارمحال و بختیاری

وام نوسازی خانه های فرسوده پرداخت می شود

سازمان هواپیمایی: قیمت بلیت هواپیما با حذف فاصله گذاری اجتماعی کاهش نمی یابد

تحریم ها قدرت چانه زنی در تجارت را کاهش داد

اتفاق مهم بورسی از اول اردیبهشت 1400

تاثیر گیاه خواری بر گردشگری

تعیین تکلیف حساب های مازاد مشتریان حقیقی بانک ملت

آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران شمال

پاندمی جهش قیمت خانه در جهان

نامه رییس سازمان بورس به رییس کل بانک مرکزی

جدال بیت کوین برای حفظ سطح 61 هزار دلاری

پروانه کار اتباع خارجی بدون نیاز به مراجعه حضوری تمدید شد 

آخرین وضعیت بورس فردا در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی می شود

پخت 12000 پُرس غذای گرم در اهر و توزیع بین نیازمندان

افزون بر 57 هزار تن نهاده دامی در جنوب کرمان توزیع شد

قرنطینه خانگی 17 هزار مبتلا به کرونا در اردبیل/زنجیره کرونا شکسته می شود

تعدادی از متقاضیان دیگنیتی به دلیل تکمیل ظرفیت راهی مرحله دوم فروش شدند

بانکها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

قیمت انواع پراید و تیبا امروز یکشنبه 29 فرورین 1400

شوک دوم قیمت ها به بازار

افتتاح دو شعبه بانک سینا در تهران

تا کرونا نگیریم، آروم نمی گیگیریم!

جدال بیتکوین برای حفظ سطح 61 هزار دلاری

قیمت انواع پراید و تیبا امروز یکشنبه 29 فرورین 1400

یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت به بازار جهانی

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| آلمان چگونه فضای مجازی را مدیریت می کند؟

صعود متفاوت قیمت ملک در کشورهای ثروتمند

پایانه های فروش به فروشگاه ها می آیند

قیمت خوروهای ایران خودرو و سایپا امروز یکشنبه 29 فروردین 1400

قدردانی مسوولان شهرستان بستک استان هرمزگان از مدیرعامل بانک ملت

قیمت روز خودرو های سایپا امروز یکشنبه 29 فروردین 1400

145 قرارداد توسعه کشت گیاهان دارویی در استان سمنان امضا شد

نشست هم اندیشی مدیران عامل اتحادیه های استانی قرآنی برگزار شد

حباب دوج کوین می ترکد؟

قیمت آپارتمان در مجیدیه تهران، فروردین 1400

ضرورت اتصال خط آهن سراسری به منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

جهش 47 درصدی صادرات فولادسازان بزرگ کشور

ریزش غیرمنتظره قیمت سکه

هشدار دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد به واحدهای پرورش مرغ گوشتی استان

پخت 12000 پُرس غذای گرم در اهر و توزیع بین نیازمندان

چشم انداز اقتصاد ایران و جهان زیر ضرب کرونا

اینفوگرافی/ گزیده اقدامات وزارت اقتصاد برای کاهش آثار اقتصادی شیوع کرونا

رشد نهال روی در معدن مهدی آباد

چه کسانی با بیت کوین ثروتمند شدند ؟

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!

جنگ رمز ارزها

قیمت بلیت هواپیما با حذف فاصله گذاری اجتماعی کاهش نمی یابد

روند افزایش فوتی های کرونا در تهران نگران کننده است

یکهزار و 900 کارت شناسایی خانوارهای عشایر استان سمنان صادر شد

دستورالعمل تعیین قیمت بلیت حمل ونقل جاده ای و دریایی تصویب شد

864 میلیارد ریال از محل مالیات به شهرداری ها و دهیاری ها کمک شد

قیمت خوروهای ایران خودرو و سایپا امروز یکشنبه 29 فروردین 1400

دامنه نوسان از ابتدا تا پایان اردیبهشت مثبت 6 و منفی 3 درصد می شود

پنج شنبه برای ادامه محدودیت ها تصمیم گیری می شود/ ادامه محدودیت ها تا پایان هفته

بورس مثل ققنوس از خاکستر بلند می شود

بورس امروز سبز می شود یا قرمز؟ +جدول

نرخ همه ارزها ثابت ماند | جدیدترین قیمت رسمی ارزها در 29 فروردین 1400

پلمب 7 واحد صنفی عرضه قلیان در لردگان

ستاد اجرایی فرمان امام بیش از 300 طرح اشتغال زا در گچساران اجرا می کند

صادرات یک میلیون و 330 هزار دلاری صنایع دستی از زنجان

سد کلان ملایر در آستانه سریز شدن است

ضرورت ورود فن بازار به صنایع تبدیلی کشاورزی/ برنامه های فن بازار کردستان تدوین شود

پنج طرح فرودگاهی و بندرگاهی در کیش تکمیل می شود

افزایش 43 درصدی عرضه نفتگاز یورو 4 در استان کردستان

پرداخت بیش از 193 میلیارد تسهیلات خسارت کرونا در لرستان

کاهش دو میلیارد تومانی هزینه های دادگستری گلستان با استفاده از انرژی خورشیدی و اقدامات ابتکاری

افزایش شرکت هواپیمایی/پارس ایر به خرم آباد می آید

قیمت روز خودرو های داخلی 1400/01/29

مهلت پرداخت بدهی بدهکاران به شبکه بانکی در همدان تمدید شد

قیمت روز گوشی موبایل 1400/01/29

صدور 2 مجوز دفترگردشگری سلامت در ایلام

زندانیان جرایم غیر عمد در انتظار آزادی

تاکید ایران و صربستان بر توسعه همکاری های صنعتی و تجاری

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در 29 فروردین ماه

نرخ منطقی دلار برای اقتصاد ایران چقدر است؟

قیمت مسکن در مناطق پر معامله تهران +جدول

بازگشت رنو به ایران با محصولات جدید

از این تاریخ سیگار گران می شود!

ارزش خانه های خالی 1،957،000،000،000،000 تومان است/ تصمیم جدید برای تغییر دامنه نوسان بورس/ تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی/ افزایش بی ضابطه قیمت خرما در بازار

میز خبر | 29 فروردین 1400 | رقم عجیب ارزش خانه های خالی در ایران

نرخ ارز بین بانکی در 29 فروردین

قیمت روز خودرو های ایران خودرو یکشنبه 29 فروردین 1400

دامنه نوسان از ابتدای اردیبهشت ماه تغییر می کند

معاون اقتصادی سپاه قدس: 24 میلیارد دلار صادرات به عراق مدیون سپاه قدس است/ در انتخابات مشارکت حداکثری مهم است نه اینکه مردم به چه کسی رای می دهند/فعلا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم

معاون اقتصادی سپاه قدس: 24 میلیارد دلار صادرات به عراق مدیون سپاه قدس است/ در انتخابات مشارکت حداکثری مهم است نه اینکه مردم به چه کسی رای می دهند/فعلا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارم