مطالب مرتبط:
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
عزم راسخ مجلس یازدهم برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان
افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان دولت/ امسال 20 هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پرداخت شد
تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟
همسان سازی حقوق بازنشستگان هر سال اجرایی می شود
-50 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 اسفند 1399 ساعت 09:252021-02-23اقتصادي

سرانجام حقوق بازنشستگان به کجا رسید ؟


تجمع و اعتراض بازنشستگان در دو ماه گذشته و حتی با وجود همه گیری ویروس کرونا و آسیب پذیری بازنشستگان در برابر این ویروس، رخ داده و به سرخط اخبار رسیده است.

- آنها در این تجمعات از مجلس، دولت و وزارتخانه های مرتبط خواستار بهبود وضعیت حقوق خود و اجراشدن یکسان سازی حقوق شدند و حالا به نظر می آید تغییراتی در این زمینه ایجاد شده یا در حال رخ دادن است.

روز گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان غیر قابل بازگشت است و حتی در دولت بعد نیز ادامه خواهد یافت.

محمدباقر نوبخت این سخنان را در جلسه با نمایندگان بازنشستگان غیر هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و فنی حرفه ای اعلام کرد که در این جلسه نمایندگان هم ضمن تقدیر از وفای به عهد در اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان؛ خواستار تشکیل کارگروهی برای نظارت بر اجرای این موضوع و رعایت عدالت در همسان سازی حقوق تمامی بازنشستگان شدند.

آنها عنوان کردند سفره هایشان کوچک شده اما تعداد نفرات دور آن با حضور فرزندان بی کار و نوه هایشان بیشتر شده است.

نوبخت در این دیدار با بیان اینکه سازمان برنامه خود را در قبال دغدغه های مردم و تجمعات اعتراضی آنها به ویژه بازنشستگان مسئول می داند، گفت: اگرچه در دولت یازدهم توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و نرخ تورم را یک رقمی کنیم؛ اما در دولت دوازدهم به جهت تشدید تحریم ها و شرایط سخت جنگ اقتصادی، ارزش پول ملی کاهش یافت و ازهمین رو کوشیدیم با اقداماتی مانند همسان سازی حقوق بازنشستگان، فاصله حقوق آنان را با شاغلان کم کنیم.

در هیئت دولت نیز مقرر شد این موضوع کماکان بررسی شود و همه مشکلات اجرایی به تدریج مرتفع و احقاق حق شود تا هیچ احدی از این نظام پرداخت جا نماند.

او اجرای قانون همسان سازی حقوق را غیرقابل بازگشت خواند که حتی در دولت بعد هم ادامه خواهد یافت.

براساس گزارش سازمان برنامه، معاون رییس جمهوری افزود: اگرچه مجلس هنوز لایحه دوفوریتی دولت برای این منظور را با گذشت دو ماه اعلام وصول نکرده اما دولت برای اطمینان خاطر بازنشستگان محترم می تواند لایحه ای را نیز برای دائمی کردن اجرای همسان سازی حقوق به مجلس ارائه دهد.

 عزم راسخ مجلس یازدهم برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان روز گذشته همچنین یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم از عزم مجلس و این کمیسیون برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان سخن گفت.

آن طورکه خانه ملت نوشته، علی اصغر عنابستانی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان از اوایل سال جاری با متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری توسط سازمان برنامه و بودجه کلید خورد و با اعتراضات متعدد بازنشستگان تأمین اجتماعی در یک سال گذشته همراه بود.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی افزود: درحال حاضر بسیاری از بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، سازمان تأمین اجتماعی با توجه به اینکه سازمانی مردم نهاد است، باید هر طرحی که انجام و منجر به هزینه های مادی شود، خود تأمین کننده منابع آن باشد.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: در یک سال گذشته متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به روشی غیر از متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری اعمال شد، این مطالبه بحق از طرف بازنشستگان تأمین اجتماعی است که تاکنون به مرحله اجراشدن درست نرسیده و شاهد اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی هستیم.

او درباره میزان بودجه این همسان سازی هم گفت: دولت مبلغی بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان بدهی به این سازمان بیمه گر دارد که رقم بسیار بالایی است.

دولت ادعا می کند که فقط 150 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهی دارد، اختلاف دولت و این سازمان بیمه گر مردم نهاد بر سر میزان بدهی موجود است.

با تمام این تفاسیر رقم 150 هزار میلیارد تومان هم رقم بسیار کلانی است که در بودجه سال جاری بخشی از این بدهی در نظر گرفته شده است.

امیدوارم همین میزان که در بودجه آورده شده، به سازمان پرداخت شود و باقی بدهی در قالب تهاتر از دارایی های دولت به سازمان پرداخت شود.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس یازدهم دراین باره ادامه داد: کمیسیون تلفیق تمام تلاش خود را کرده تا متناسب سازی حقوق بازنشستگان برای سال 1400 تصویب و اجرا شود.

خواسته اقشار ضعیف جامعه به ویژه بازنشستگان در اولویت مجلس است، بی شک اجراشدن درست همسان سازی حقوق بازنشستگان در دستور کار نمایندگان این دوره است.

 کاهش 63 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی اعتراض بازنشستگان و کارگران به دستمزد و شرایط اقتصادی کنونی خود در حالی است که منابع معتبر رسمی از کاهش قدرت خرید این قشر از جامعه سخن می گوید.

همین دیروز رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری از کاهش 63 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: درخواست ما افزایش حقوق متناسب با کاهش قدرت خرید بازنشستگان است.

حسن صادقی در گفت وگو با مهر درباره تعیین مزد 1400، اظهار کرد: اولین جلسه کمیته دستمزد تشکیل شده و پیشنهاد و نظر ما این است که معیار تعیین دستمزد سال آینده، سبد هزینه مصوب سال 97 باشد.

او گفت: براساس سبد هزینه تعریف شده در سال 97، حداقل حقوق چهارمیلیون و 930 هزار تومان برآورد شده بود که ملاک حقوق سال 98 نیز قرار گرفت.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری افزود: با تورمی که درحال حاضر در جامعه وجود دارد، براساس همان سبد هزینه خانوار، حداقل حقوق باید در سال آینده به هشت میلیون و 700 هزار تومان برسد.

صادقی با اشاره به اینکه سبد هزینه خانوار مورد قبول گروه کارگری، کارفرمایی و دولت قرار گرفته بود، گفت: امسال نیز بنا داریم براساس همان سبد، حداقل دستمزدها را تعیین کنیم که امیدواریم مورد موافقت کلی قرار گیرد.

او با اشاره به اینکه در سال 98 متأسفانه با وجود تعیین سبد هزینه خانوار، حداقل حقوق یک میلیون و 500 هزار تومان بسته شد، گفت: بر این اساس، شاهد یک عقب ماندگی حقوق بودیم که در تعیین دستمزد سال 99 نیز تلاش شد این میزان جبران شود اما تورم افسارگسیخته، هر آنچه را به عنوان افزایش حقوق تعیین شده بود، بلعید و عملا حقوق کارگران به نقطه صفر رسید.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه درحال حاضر حقوق کارگران و بازنشستگان فقط 37 درصد هزینه های زندگی شان را تأمین می کند، افزود: 63 درصد دچار عقب ماندگی مزدی هستیم که شاخص های سبد خانوار، این رقم را نشان می دهد، به همین دلیل امسال هم پیشنهاد ما این بوده که تعیین مزد براساس سبد هزینه های خانوار تعیین شود.

به گفته صادقی، نادیده گرفتن نیازهای جامعه کارگری و تعیین حداقل حقوق برای معاش آنها باعث می شود بازدهی مطلوبشان پایین بیاید و این موضوع پیامدهای اجتماعی برای نظام به دنبال دارد.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری ادامه داد: در گذشته بازنشستگان تأمین اجتماعی گل سرسبد مزدبگیران صندوق ها بودند اما به دلیل به هم ریختن ورودی و خروجی ها و عدم پرداخت بدهی های دولت به این صندوق، عملا به افرادی تبدیل شدند که کمترین حقوق را در جامعه دریافت می کنند.

این موضوع باعث شده که آژیر خطر سازمان تأمین اجتماعی به صدا درآید.

او با بیان اینکه یکی از دلایلی که باعث شده بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی کف خیابان ها باشند و هر روز صدای اعتراضشان شنیده شود این است که حقوقشان کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد، گفت: دولت باید فکری اساسی برای افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان کند و کارفرما براساس سبد خانوار، مزد را تعیین کند و سفره بازنشستگان و کارگران که از کالاهای اساسی خالی شده، مجددا رنگین شود.

این موضوع مستلزم سازوکار علمی و منطقی و مبتنی بر واقعیت است.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری افزود: هرچه نیروی کار بازدهی مطلوب تری داشته باشد، بهتر می تواند فکر کند و در نهایت باعث افزایش تولید خواهد شد.

او درباره قدرت خرید بازنشستگان گفت: در سال جاری نسبت به سال 98 قدرت خرید بازنشستگان 41.

7 درصد کاهش پیدا کرده، البته از نظر حقوقی نیز 21.

5 درصد از تورم عقب بودیم که در نهایت باعث می شود تا 63 درصد قدرت خرید نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند.

اگر تمرکز را روی افزایش 63 درصدی مزد قرار دهیم و میزان مزد متناسب با تورم و شناور باشد، در چنین شرایطی تا حدودی وضعیت دستمزدی کارگران و بازنشستگان بهبود پیدا می کند و آثار این موضوع در جامعه مشخص خواهد شد.

رییس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری گفت: این اشتباه است که مزد ابتدای سال افزایش پیدا می کند اما تورم هر روز بیشتر می شود، درحالی که دستمزد ثابت مانده؛ بنابراین باید اجازه دهیم مزد هم افزایش پیدا کند تا این دو با هم برابری داشته باشند.

همین اخبار و توضیحات نشان می دهد که شرایط تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال پیش رو و همچنین وضعیت حقوق بازنشستگان نسبت به سال های گذشته با پیچیدگی های فراوانی همراه است و باید منتظر نتیجه جلسات و تصمیم گیری نهایی دراین باره باشیم.


کلید واژه ها: بازنشستگان - همسان سازی حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - همسان سازی حقوق - همسان سازی - رییس سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان برنامه و بودجه کشور - حقوق - سازمان برنامه و بودجه - همه گیری ویروس کرونا - نمایندگان - سازی - دانشگاه فرهنگیان - خواستار - محمدباقر نوبخت - سازمان برنامه - رییس سازمان - ویروس کرونا - ویروس - اعلام - وفای به عهد - موضوع - گذشته - فنی حرفه ای - آسیب پذیری - یکسان سازی - وزارتخانه - هیئت علمی - تجمع - محمدباقر

آخرین اخبار سرویس:
کاهش شدید رشد اقتصادی سوییس

فروشنده و کارگر ساده

چرخکار و وسط کار خانم

استخدام کارمند فروش

استخدام با

مدیر کارخانه

تورم فرانسه در آستانه صفر شدن

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل + مشخصات فنی

برپایی زمستانه کتاب با حضور 925 کتابفروشی و تخفیف 25 درصدی

اوراسیا چه سهمی در تجارت ایران دارد؟

بیش از 200 شهر دارای تنش آبی خواهیم داشت

شرایط تملک ملک خصوصی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در تهرانسر

تورم فرانسه در آستانه صفر شدن

مروری بر عملکرد یک ماهه «خراسان»

منافع انحصارطلبان در برابر واردات نهاده های دامی از کشورهای همسایه

صعود دلار در بازارهای جهانی

عقب ماندگی صنایع تبدیلی در ایران مانع توسعه صنعت سبز بازیافت

کرونا و تحریم 15 درصد از صادرات کشور را کم کرد

افزایش تنش میان ایران و آمریکا /تبعات دستکاری دلار /طوفان کرونا در پیش است /پیشخوان

واکسن کرونا، قوی ترین محرک اقتصادی در 2021

دولت یک روز هم در پرداخت یارانه نقدی تأخیر نکرد

رشد کوتاه مدت برای بازار مسکن نمی بینم

بارکیلز: میانگین قیمت نفت در 2021 به بیش از 60 دلار می رسد

بزرگترین طرح تأمین خوراک پتروشیمی به زودی به بهره برداری رسمی می رسد

»یمانی« و بزرگترین تجارت جهانی

اجرای زودهنگام تعمیرات اساسی ایستگاه تزریق گاز کوپال

رشد کوتاه مدت برای بازار مسکن نمی بینم

پالایشگران چینی خرید نفت را کاهش می دهند

خودروهای میلیاردی بدون مشتری/ معمای افزایش نرخ ارز/ رانت و فساد در پی توزیع قیر رایگان

رفع تحریم و راهبرد های اقتصادی

6 اصل بزرگی که ژاپنی ها به کودکانشان یاد می دهند تا عمر بیشتری داشته باشند

محمدجواد امینی عکس| روز پرکار وزیر صمت در استان قزوین

جزییات ثبت نام سایپا در طرح فروش فوق العاده عید تا عید اسفند 99/ ثبت نام پراید، کوییک، ساینا و تیبا

آغاز طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو از فردا +جزییات

قیمت خودروهای ژاپنی در پایتخت +جدول

چین تا قبل از2030 بزرگ ترین اقتصاد جهان می شود

آزادسازی 284 هکتار از اراضی مازندران

لوایح FATF تصویب خواهند شد؟

زمان واریز یارانه معیشتی اسفندماه

انتقاد وزیر صمت از محدودیت های ایجاد شده برای تولید

درآمد ماهیانه «دامین» افزایش یافت

کاهش 50 درصدی فروش مبلمان در کشور

«همایون» و سندروم صدای بی قرار

تسریع در پرداخت تسهیلات حوادث کشاورزی و مسکن روستایی

احداث منازل زلزله زدگان سمیرم تا تیر سال آینده

شرط بخشش جرایم مازاد راهنمایی و رانندگی سال 99

کاهش شدید رشد اقتصادی سوییس

گره گشایی از هنر قدیمی بافندگی فرش+فیلم

افزایش قابل توجه تورم در کشورهای اروپایی

کاهش شدید رشد اقتصادی سوییس

از مشکل نسخه الکترونیکی بیماران در داروخانه ها تا افزایش قیمت مرغ در بازار

پوشیدن دو ماسک به کنترل شیوع کووید-19 کمک می کند

توقف زمان در اسفند 98

تولید چادر مشکی نیازمند حمایت است+فیلم

حل مشکلات سیستان و بلوچستان نیازمند نسخه ای جداگانه است

طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان/تولید خودروی سدان تا سال 1401

ادامه روزهای بد ارزهای دیجیتالی

همه مرزهای ایران برای صادرات باز است/کاهش روند نزولی صادرات

اتمام هرس زمستانه 35 هزار اصله درخت

پیش بینی خیز مجدد کرونا در نوروز/زمان پایان واکسیناسیون ایرانی ها

جریمه کرونایی سه هزار خودرو در خوزستان

طرح پیش فروش ایران خودرو؛ تحویل زمستان 1400

طرح عید تا عید سایپا؛ پیش فروش و فروش فوری

کاهش صید ماهی و افزایش قیمت این غذای مهم

صادرات زنجان فراتر از پیش بینی ها/ 238 میلیون دلار صادرات از زنجان

رونق فروش رایانه شخصی در سایه کرونا

ویدئو / قم، قطب ماسک

آدرس بهترین گل فروشی های تهران

پیش بینی خیز مجدد ویروس در نوروز/زمان پایان واکسیناسیون ایرانی ها

قیمت آپارتمان تا 100 متر در مناطق مختلف تهران+جدول

شرکت نیرومحرکه باعث رونق قطعه سازان شده است

تشریح جزییات لایحه بودجه 1400/ وضعیت درآمدی دولت در حوزه نفت را به میزان 199 هزار میلیارد تومان مشخص کردیم

میانگین قیمت نفت امسال بالاتر می رود

تامین مواد اولیه و گردش ارز دغدغه اصلی تولیدکنندگان است

هیوندای میسترا 2021؛ سدان ویژه بازار چین با طراحی جدید(+فیلم و عکس)

همه چیز درباره معمای رمزارز|فاجعه «بیت کوین» در راه است/اعلام خطر به مسئولان برای اقدام عاجل؛ نگذاریم هم مردم ضرر کنند، هم حاکمیت

قیمت سکه 10 اسفند 99 | قیمت روز سکه 99/12/10 | قیمت سکه امروز یکشنبه 10 اسفند 99

قیمت دلار 10 اسفند 99 | قیمت روز دلار 99/12/10 | نرخ ارز امروز یکشنبه 10 اسفند 99

قیمت خودرو سایپا 10 اسفند 99 | قیمت پراید امروز یکشنبه 99/12/10 | قیمت محصولات سایپا

قیمت گوشی سامسونگ 10 اسفند 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز یکشنبه 99/12/10

قیمت خودرو ایران خودرو 10 اسفند 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز یکشنبه 99/12/10

تشدید نظارت بر قیمت بازار شب عید از اواخر هفته جاری| چه اقلامی مورد نظارت بازرسان تعزیرات خواهد بود

قیمت طلا 10 اسفند 99 | قیمت روز طلا 99/12/10 | قیمت طلا امروز یکشنبه 10 اسفند 99

مبارزه با رانت، سخت ترین سیاست وزارت صمت است

تعیین سود 1300 ریالی هر سهم «وسپه»

ثبت نام رانندگان جامانده از پرداخت تسهیلات کرونایی

قیمت گوشی هواوی 10 اسفند 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز یکشنبه 99/12/10

راهکار ارتقاء شفافیت اطلاعات در عرصه ی اقتصاد ایران چیست؟

بهره برداری از یک واحد تولیدی در بویین زهرا با حضور وزیر صنعت

میزان حضور قطعه سازان خودرو در استان قزوین چشمگیر است/ تبدیل استان به قطب قطعه سازی خودرو

مشاهده موج جهش تولید در بسیاری از شهرک های صنعتی کشور / مجلس منتظر دولت نمی ماند

سایپا در دوران تحریم پیشرفت کرد

پیش فروش 7 محصول ایران خودرو از امروز + پیش پرداخت

ورود بیش از 100 هزار تن روغن خوراکی خام به بندر امام

ادامه رشد ماهانه قیمت مسکن در تهران

درب اتوماتیک شرکت درتیس

بازگشت 1200 واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید

چرا موسسه حسابداری ایلیا حساب

وعده های پوشالی و انتظار ناتمام برای خانه دار شدن + فیلم

سرانجام حقوق بازنشستگان به کجا رسید ؟

سرانجام حقوق بازنشستگان به کجا رسید ؟