مطالب مرتبط:
فیلمنامه «دیدن این فیلم جرم است» سرقتی است!
(فیلم) از حاشیه های اخیر در پرسپولیس تا تمجید رسانه پرتغالی از طارمی
ورود مشاور رسانه ای شهردار کرمانشاه به همراه بادیگارد (فیلم)
?168 اثر در بخش جایزه موسیقی و رسانه جشنواره فجر شرکت کردند
لقب رسانه هلندی برای رضا قوچان نژاد
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:452021-01-27سياسي

آیا فیلمنامه دیدن این فیلم جرم است سرقتی است؟ / آشوری: رسانه های اصولگرا حاضر به انتشار این گفت و گو نبودند


به خاطر عقبه ای که با آنها داشتم حساس شدم و دیدم داستان فیلم، داستان همان سریال «والعصر» با مضامینی همچون گروگانگیری، روایت یک بسیجی و همسرش، - آیا فیلمنامه دیدن این فیلم جرم است سرقتی است؟ / آشوری: رسانه های اصولگرا حاضر به انتشار این گفت و گو نبودند " به خاطر عقبه ای که با آنها داشتم حساس شدم و دیدم داستان فیلم، داستان همان سریال والعصر با مضامینی همچون گروگانگیری، روایت یک بسیجی و همسرش،عموی فرمانده سپاه کاراکتر بسیجی، درگیری های اطلاعاتی در خارج از محیط گروگانگیری است.

مرتضی آشوری شخصیتی حقیقی و مستقل، از تهیه کننده دیدن این فیلم جرم است ، گلایه هایی داشتند که در این گفت وگو مطرح می شود.

اما قبل از انجام گفت وگو اشاره شد که علاقه مند بودند موضوعاتی که در این گفت وگو مطرح می شود را یک رسانه اصولگرا منتشر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصر خبر، بنا به اظهارات آقای آشوری هیچکدام از رسانه های اصولگرا حاضر به انتشار این گفت و گو نبودند.

لازم به ذکر است مواضع مصاحبه شونده، واژه ها و تحلیل هایی که ایشان در این گفت وگو بکار می برند در اغلب موارد با گفتمان عصر خبر هیچ تناسبی ندارد، اما به دلیل قائل بودن به گزاره آزادی بیان بر اساس مشی رسانه های آزاد مبتنی برحقوق شهروندی، این فرصت برای افرادی که نسبت به این گفت وگو می خواهند پاسخی را منتشر کنند، فراهم خواهد بود.

*رابطه آشنایی شما و آقای شفاه از کجا آغاز شد؟اولین فیلمنامه ای که من نوشتم، سریالی با عنوان والعصر بود.

فیلمنامه والعصر درباره گرونگاگیری در سال 88 است.

من این فیلمنامه را به آقای علیرضا پناهیان(واعظ) سپردم.

آنزمان سازمان اوج مثل الان فعالیت گسترده نداشت.

ایشان خودشان فیلمنامه را به اوج در حال شکل گیری فرستادند.

آقای صبوری نامی، مسئول فیلم و سریال اوج بود و به ایشان مراجعه کردم.

گفت ما علاقه ای نداریم که درباره فتنه 88 کار کنیم.

چند فیلمنامه دیگر از جمله درباره جنگی که در سوریه بود ارائه دادم.

گفتم:" شما چی می خواهید؟"، گفت:" از همین چیزهایی که تلویزیون پخش می کند"، گفتم:" این کارها در اینهمه شبکه تلویزیونی ساخته می شود، اصلا شما را برای چه هدفی تاسیس کردند؟" شما قرار است که کارهایی که روی زمین مانده را انجام دهید.

خلاصه نتوانستیم همکاری کنیم و بعد متوجه شدم بدون آنکه مرا در جریان بگذارند فیلمنامه را به خانه فیلم داستانی فرستادند که یکی از زیرمجموعه های سازمان اوج است.

محمدرضا شفاه نخستین مدیر خانه فیلم داستانی انقلاب اسلامی از بدو تاسیس آقای محمدرضا شفاه ریاست این قسمت از سازمان اوج را برعهده داشت.

در جلسه ای، با حضور آقای شفاه و محمدباقر مفیدی کیا (کارگردان فیلم لکه و کلیپ ما ایستاده ایم)، شفاه به من گفت:" من از فیلمنامه ات خوشم آمده و می خواهیم بسازیم، قطعا این پانصد صفحه را که نمی توانیم بسازیم، شما آنرا به من بده ما از آن یک فیلم سینمایی استخراج کنیم.

" گفتم:" شما که در این عرصه سابقه ای ندارید.

این سریال فصل دومی هم دارد، آنرا من به شما خواهم داد که بنویسید.

" گفتند: نه ، یا بده بازنویسی کنیم یا هیچی.

با آقای شفاه ارتباطی نداشتیم تا اینکه متوجه شدم فیلم کوتاهی به نام لکه ساختند که در جشنواره عمار اکران شد.

سریال من شخصیتی دارد که فرزند شهید است و در جریان فتنه به فتنه گران می پیوندد، البته در ابتدای فیلم همراه فتنه گران است اما من او را به مسیر اصلی انقلاب بازگرداندم.

من در جلسه ای که با شفاه داشتم متوجه شدم، قصدشان این است که نمی خواهند هزینه فیلمنامه را بدهند.

*منظورتان هزینه مالی است؟خیر، شرایط سینمای ما به گونه ای است که باید در اثرت دوتا به نظام بزنی، یه نصفه هم به مخالفانش.

در جریان اصلی سینمای ایران شما نمی توانید منتقد باشید.

آنزمان اوج جریان فتنه بود، اصلا جرات نمی کرد کسی در سینما حرفی بزند،یا اثری در حمایت از حاکمیت بسازد.

قلاده های طلا را ساختند که چیزی هم نبود.

من اگر جای فتنه گران و هوادارن جنبش سبز بودم، می گفتم:" همین قلاده های طلا پیمان وحدت ما باشد چون فیلم می گوید که در ماجرای فتنه چهارتا همجنسباز بودند، چهار نفر از MI6 آمدند و همه باهم خوب بودیم، همان 4 تا همجنسباز و سرویس مخفی ملکه مملکت را برهم ریختند.

سازمان اوج جرات نمی کرد پای فیلمی با مضمون فتنه بایستد، منتها شفاه از فیلمنامه خوشش آمده بود، اما نمی خواست هزینه اش را بدهد و البته می خواستند از متن اصلی فیلمنامه من پیام معکوسی را در قالب فیلم بسازنند.

بچه شهیدی در فیلمنامه من هست که در میانه راه از مسیر همراهی با فتنه گران بازمی گردد، اما اینها فرزند شهید قصه مرا در نخستین گرته برداری در قالب فیلم لکه کشته فتنه گران کردنددر فیلم دیدن این فیلم جرم است که باز هم از سریال من برداشته شده، اول علیه سپاه هجمه می کنند و تمامی نهادهای عالی نظام را از دم تیغ می گذرانند.

مانیفست فیلم این است که ما قرار نیست از کسی دفاع کنیم، همه را باهم می زنیم، اول به سپاه می زنیم و بعد بقیه را خواهیم زد.

چون می دانند اگر فیلم دیدن این فیلم جرم است را بدین صورت نمی ساختند، در جریان اصلی سینما بایکوت خواهند شد و کسی در فیلمشان بازی نخواهد کرد.

مشکلشان با فیلم من این بود که قالبش را دوست داشتند، اما محتوایش را دوست نداشتند، یعنی نمی خواستند که پای حرف فیلمی که در دفاع از نظام و سپاه نوشته شده بود، بایستند.

به بحث فیلم لکه بازگردم.

به آقای شفاء مراجعه کردم و گفتم آقای شفاء قضیه فیلم لکه چیست؟ گفت ما فیلمنامه شما را اصلا نخوانده بودیم، فیلمنامه گم شده است.

گفتم فیلمنامه 500 صفحه ای (سریالی که نوشته بودم) چگونه گم شده است؟ کلا منکر شدند و به جایی رسیدند که به من گفتند اصلا تورا نمی شناسیم.

من به آقای پناهیان مراجعه کردم.

به پناهیان گفتم با من چه کار کردند؟ گفتم اولا شما مرا به اوج فرستادی، آقای نصیری (نصیری یا صبوری) مسئول فیلم و سریال اوج، از جان نثاران مرحوم هاشمی بود و مجموعه سپاه زیربار ساخت فیلمی علیه فتنه نرفت و بعد فیلمنامه را به خانه فیلم داستانی فرستادند و سرقت سناریو کردند و زیربار هم نمی روند و می گویند فیلمنامه ات گم شده و اصلا تو کی هستی؟نامه ای برای آقای پناهیان فرستادم و ایشان نامه را به اوج فرستاد.

بعد از پیگیری های من گفتند که فیلمنامه ات پیدا شده، بیا بگیر.

من چون احتمال می دادم که این ها بخواهند بازهم از این 500 صفحه سرقت کنند، بعد از کلی کلنجار زیربار رفتند که نامه ای به من بدهند که این فیلمنامه را از شما تحویل گرفتیم.

تازه همین برگه تحویل را که خواستم بگیرم، وکیلی آورده بودند و از من پرسید که این فیلمنامه را ثبت کردی؟ چون قصدشان این بود که اگر من فیلمنامه را جایی ثبت نکرده باشم، زیر بار این قضیه نروند و من به آن ها گفتم این فیلمنامه ثبت شده و نامه تحویل گرفته شدن فیلمنامه را مهر کرده و به من دادند.

رسید خانه فیلم داستانی انقلاب اسلامی زیرمجموعه سازمان اوج به مدیریت وقت محمدرضا شفاه این نکته را بگویم چون لکه در جشنواره عمار رونمایی شد من سراغ وحید جلیلی هم رفتم که فیلم در موسسه آن ها ساخته شده بود.

به ایشان گفتم اما زیربار نرفت.

سراغ آقای طالب زاده هم رفتم، گفتم من نمی خواهم این قضیه را رسانه ای کنم و رسانه ها بنویسند که سر یک فیلم انقلابی چهار تا از بچه های انقلاب باهم درگیر شدند، اما طالب زاده هم توجهی نکرد.

این نکته را اضافه کنم در همان سال 1392 در شرایطی که با اوج و خانه فیلم داستانی به نتیجه نرسیدم، یک نسخه از فیلمنامه را بردم به حوزه هنری سازمان تبلیغات تحویل دادم، اما رسیدی دریافت نکردم.

در این فاصله محمدرضا شفاه پس از سال 1392 از خانه فیلم داستانی به حوزه رفت و مسئول باشگاه فیلم سوره شد و دیدن این فیلم جرم است در حوزه هنری ساخته شد.

ارتباط من با شفاه قطع بود تا اینکه خبر دیدن این فرم جرم است را به تهیه کنندگی او خواندم، به خاطر عقبه ای که با آنها داشتم حساس شدم و دیدم داستان فیلم، داستان همان سریال والعصر با مضامینی همچون گروگانگیری، روایت یک بسیجی و همسرش،عموی فرمانده سپاه کاراکتر بسیجی ،درگیری های اطلاعاتی در خارج از محیط گروگانگیری است.

با توجه به گرته برداری فیلم لکه از سریال والعصر احتمال دادم که دیدن این فیلم جرم است هم از روی اثر من ساخته شده باشد.

من به حوزه هنری مراجعه کردم و یک ماه به آن ها فرصت دادم.

خانمی از حوزه تماس گرفت و گفت یک نسخه از فیلمنامه ات را بیاور و تحویل بده.

گفتم: پس فیلمنامه ای که برای شما آوردم چه شد؟ گفت:" بانک فیلمنامه خیلی وقت است که جمع شده است و آرشیو را نداریم.

" من اصلا خبر ندارم و آن موقع اینجا نبودم گفتم: "یک دبستان در یک روستای دورافتاده بایگانی دارد.

شما چطور یک بایگانی ندارید؟از زمان هخامنشیان در این ممکلکت بایگانی هست" و در نهایتمجبور به طرح دعاوی حقوقی شدم.

رفتم شکایت کردم و گفتند فلان زمان به شورای حل اختلاف بیایید.

رفتیم شورای حل اختلاف و به کل منکر شد که مرا می شناسد.

گفت: شاید یکبار ایشان را دیده باشم.

گفتم: مرد حسابی! من یک سال و نیم با تو در ارتباط بودم، 14 یا 15 بار سر فیلمنامه والعصر ملاقات کردیم و سر این فیلمنامه و محتوای آن بارها دعوا کردیم.

منکر شده بود که مرا می شناسد و کارگردانش زهتابچیان گفت : من این فیلمنامه را از سال 1385 می خواستم بسازم و برای صد نفر تعریف کرده بودم و می توانم شاهد بیارم.

به ایشان گفتند ثبت کردی؟ گفت : نه، من فقط برای دیگران تعریف کردم.

بعد گفتم: آقای زهتابچیان شما در یکی از مصاحبه هایتان گفتید که من با خانه فیلم داستانی از سال 1391 آشنا شدم.

گفتم: آقای شفاه الان کیست که می خواست آن موقع باشد! در سال 1391 دو تا فیلمنامه مثل هم به دست آقای شفاه رسیده است؟ آقای شفاه شما که این فیلمنامه را داشتی، چرا اصرار کردی بیا من این فیلمنامه را به آقای مفیدی کیا بدهم و بازنویسی کند.

شما که در آنزمان آقای زهتابچیان را داشتی و از سال 1385 برای همه تعریف کرده و سال 1395 به دست شما رسیده است،چرا نساختی؟در سال 1391 دوتا فیلمنامه عین هم به دست شما رسیده است؟ چرا پس به من گیر داده بودی که این فیلمنامه را بازنویسی کنی.

معمولا این طور وقت ها سکوت می کند و فرد مقابلش را فقط نگاه می کند.

گفتم:" شما برای این فیلمنامه شاهد داری اما برای لکه که شاهدی نداری.

آقای شفاه با فیلمنامه من، دو تا فیلم ساخته، یکی لکه و دیگری دیدن این فیلم جرم است.

شما که ادعا می کنی فیلمنامه را برای دیگران تعریف کردی و شاهد داری، برای لکه دوتاشاهد داری؟! به من گفتند: برو با حوزه هنری صحبت کن.

گفتم: باید به دادسرا برویم من با این ها به نتیجه نمی رسم و به من اصرار کردند بیا با موسسه حوزه هنری صحبت کن، گفتم من به این ها اعتماد ندارم.

رفتم با معاون حقوقی آقای ملک ثابت صحبت کنم.

به من گفت : "تو کی هستی؟" گفتم: "یعنی چی تو کی هستی؟" گفت : "حراست ما به تو مشکوک شده، تو نکند از آن گروه هایی هستی که با ما ضدیت داری و دشمن ماهستی و باید مشخص شود، عقبه تو باید مشخص شود"گفتم: این حرفها دیگر چیست؟ کار ما کارشناسی می شود و قضیه مشخص خواهد شد.

کارشناس اگر کارشناس باشد، طلا را از مطلا تشخیص خواهد داد.

شما فیلمنامه اصلی را تکه پاره کرده ای، از هر تکه چیزی را برداشتی و بهم چسبانده ای، مشخص است که برای رد گم کنی کدام قسمت ها را از بین بردی.

ملک ثابت گفت: "کی گفته اصلا قرار است کار کارشناسی صورت پذیرد"، گفتم: "ببین اگر پشت من کسی بود که جرات نمی کردی با من اینطوری صحبت کنی، شفاه می داند که من آدم تنهایی هستم و این بلاها را بر سر من آورده اند، شما می دانید من شاکی هستم، دارید بنده را تهدید می کنید.

" در جلسه شورای حل اختلاف قرار شد دو هفته بعد ما بیاییم، شفاه و زهتابچیان رفتند صحبت کردند و گفتند ما سه هفته دیگر می آییم.

حالا نگو برنامه اشان این بوده که فیلم را اکران کنند و من را در عمل انجام شده قرار دهند و اگر یک هفته زودتر می آمدند جلسه رسیدگی قبل از اکران فیلم می افتاد.

بالاخره فیلم را اکران کردند با این فرض که دست من به جایی بند نیست.

دو سه روز پیش دیدم که قرار اکران گذاشتند و به شورای حل اختلاف مراجعه کردم و گفتم: دوسال طول خواهد کشید که من نتیجه بگیرم و پخش فیلم نیز تمام شد.

من سریال نوشتم، طرح و ایده ننوشتم که به سرقت برود.

من عمری زحمت کشیدم و به قاضی پرونده هم گفتم: آقای قاضی! آقای شفاه آدمی هست که خودش را در میان جریان انقلاب بُر زده است.

یک جریان انقلابی در سینما هست به نام اوج ،یک بودجه قلنبه ای به آن تخصیص داده اند و آن ها هم نمی دانند چکار کنند و هرکس یک قسمت آنرا می کند و می برد.

تفاوت شما با آثاری که نام بردید در چیست؟فیلم نامه من گروگانگیری دارد، اما در پایان مردم را به آرامش دعوت می کند، دیدن این فیلم جرم است ، مردم را دعوت به شورش می کند، قالب فیلمنامه مرا برداشتند و معکوس کردند.

فیلمنامه من مبتنی بر این بود که برخی نهادها همچنان قابل اعتماد و مقدس اند، آقای شفاه آمده و تمام مصادیق را معکوس کرده ا و همه نهادهای مهم حاکمیتی را مورد هجمه قرار داده که خودش را عزیز 4 تا سلبریتی و جریان اصلی در سینما بکند و ادعا کند که ما نظام را زدیم، بعد شناخته شود و مثل همه کسانی شود که در سینما کار می کنند و در مسیر جریان اصلی قرار گیرد.

*بازنویسی که از شما می خواستند در چه حوزه هایی بود؟من از ابتدا به آقای مفیدی کیا (کارگردان فیلم لکه) گفتم شما اگر نویسنده ای و می خواهی بازنویسی کنی، بنده با آن مشکلی ندارم.

خانه فیلم داستانی دو تا اتاق داشت.

من به آن ها گفتم از همینجا می توانیم یک جریانی را در سینمای انقلاب اسلامی آغاز کنیم.

من تک خور نیستم، شما نویسنده ای قبول، این فیلمنامه فصل دومی دارد و من طرح فصل دوم را به شما می دهم، شما آنرا بنویس، خودم و چند نفر از بچه هایی که مستعد هستند را خبر کن در کنار هم فصل دوم را بنویسیم، هدف من این بود یک جمعیتی در جبهه فرهنگی انقلاب درست کنم.

گفتم : من طرح زیاد دارم و قصد کار کردن دارم، خواهش می کنم گنجشک روزی نباش، به خاطر یک فیلم کوتاه خودت را خراب نکن.

بیا فیلمنامه را به صورت سریال بسازیم.

من گشنه یک طرح نیستم، بیا صد تا طرح به تو می دهم.

ولی این فیلمنامه سریال را تبدیل به فیلم کوتاه کنی خرابش خواهی کرد.

من حدس می زنم با محتوای همسوی من مشکلی داشت و آخر هم همین شد، در فیلم لکه و دیدن این فیلم جرم است، همان شد که انتظار نداشتم، قالب فیلمنامه مرا استفاده کردند و محتوای فیلم را 180 درجه تغییر دادند که بودجه اشان را از نهادهای انقلابی بگیرند، اما برای جریان مقابلشان خودشان را عزیز کنند.

*شخصیت مشابهی که استفاده کردند در فیلمنامه را می توانید نام ببرید.

در لکه فرزند شهید را به عنوان کاراکتر غایب استفاده کردند، در دیدن این فیلم جرم است، بسیجی ها گروگانگیری می کنند و همسرش آگاهانه شهید می شود.

گروگانگیری در فیلمنامه من از صفحه 142 فیلمنامه آغاز می شود.

ما حاضرم این فیلمنامه را به صورت کامل در اختیار اهالی رسانه قرار دهم.

عموی سردار این نیروی بسیجی که از نیروهای اطلاعاتی هست، در قصه ما بود وداستان موازی پشت این گروگانگیری که تقابل های امنیتی و اطلاعاتی هست و بیرون از محل گروگانگیری در جریان است، از روایت های است که از سریال بنده برداشته شده است.

دعوای من با وحید جلیلی در مورد لکه همین بود و به او گفتم: شما خودت را خیلی مدیر فرهنگی می دانی و همه را نصیحت می کنی، مرد حسابی! نمی دانم تو چگونه فکر می کنی؟! نظامی که پس از سی سال نتواند بچه کسی که پدرش شهید شده را اقناع کند، یعنی فاتحه.

واسه همین به شفاه گفتم: آقای شفاه ! چاقو دست قصاب هست، دست جراح هم هست، تو پای این کار ننشستی، فکر می کنی، فقط آمده ای که ببری و به باقی چیزها فکر نکردی.

من هم می توانستم در قصه خودم فرزند شهید را در فتنه 88 بکشم، اما من این کار را در قصه ام نکردم، چون نظامی که نتواند فرزند شهیدی را در مورد یک انتخابات اقناع کند، دیگر چه کسی را می خواهد اقناع کند؟!حق و حقوق من سر این فیلمنامه پایمال شد، اما من می خواهم به خاطر این حرف بزنم که آقای شفاه می خواهد با زدن سپاه خودش را پیش سلبریتی ها و جریان اصلی سینما عزیز کند.

به راحتی بسیج و سپاه را در دیدن این فیلم جرم است زیر اخیه می برد اما در فیلمنامه 500 صفحه ای من، همه پازل ها را کنار هم چیدم که در پایان داستان احاطه نهادهای امنیتی را تصویر کنم و بگویم مملکت هرکی هر کی نیست.

من تمام زد و خوردها را در فیلمنامه ام چیدم که در انتها به این برسم که امید در این نظام وجود دارد و هنوز نهادهایی در این نظام هستند که بتوان به آنان اعتماد کرد.

فیلمنامه من ضد شورش است، اما فیلم دیدن این فیلم جرم است، تشویق به شورش است و آقا شفاه فیلمنامه مرا معکوس ارائه کرد.

حالا می فهمم که چرا گیر داده بود این فیلمنامه را به من بده تا بازنویسی کنم که خط صحیح فیلمنامه را تغییر دهد.

آقای شفاه قالب را دوست داشت، اما پای فیلمی در حمایت از نظام نمی خواست بایستد.

نمی خواست هزینه اش را بدهد، می خواست فیلمی بسازد که به تدریج خودش را هل بدهد وسط سینما، مثل کسانی که انقلابی بودند و وارد سینما شدند و به تدریج شنا کردند در جریان اصلی و یادشان رفت چی بودند.

فرمول خوبی است و همان مسیر را دارد قشنگ پیش می روند.

چهار تا لگد با فیلمت به نظام بزنی، بودجه ات را هم از نهادهای وابسته به نظام بگیری، در نهایت ادعا کنی فیلم انتقادی ساختم.

به حضرت علی (ع) گفتند معاویه چه آدم سیاستمداری است، ایشان فرمود من این سیاست ها را بلدم.

به آقای شفاه می گفتم: من هم اگر بخواهم مثل تو اینکارها را بکنم از تو خیلی بهتر بلدم و باید کار دهم سینمایی ام را ساخته باشم.

من خودم را فیلمساز جریان انقلاب می دانم ولو چنین جریانی واقعا وجود ندارد.

چرا وجود ندارد؟من پیش هرکسی که ادعایی داشت،رفتم.

من این فیلمنامه ابتدا برای آقای حسن عباسی بردم، از بدبختی ما هم این است که گیر این افراد افتادیم.

گفتم: شما که خیلی سریال تحلیل می کنی و آثار خارجی را تماشا می کنی، بیا چهارتا بچه انقلابی که مثل من هستند را حمایت کن.

در همان کلبه کرامت سر مسائل عقیدنی که مطرح می کرد باهم بحث کردیم.

گیر داده بود که فلسفه کفرآمیز است و حکمت متعالی است و فلان و.

، گفتم: در فلسفه چیز کفرآمیزی نداریم، فلسفه هم یک دانش است، مثل ریاضی، مثل فیزیک، مثل هر علمی، حکمت روش فهم آن است.

تو اگر ریاضی و فیزیک را خوب فهمیدی، حکیمانه با آن کار کردی، محصولش انرژی صلح آمیز هسته ای خواهد بود، اما فیزیکدان غیرحکیم با آن بمب اتم می سازد، حکمت روش فهم خواهد بود.

مثلا در معماری، حکیم، مسجد می سازد و غیرحکیم، میخانه.

تفاوت حکیم و غیر حکیم در یاد گرفتن علوم پایه است، شما توی این مفاهیم ساده مانده ای.

نمی دانید چه بساطی شد و به من بند کرد و فیلمنامه مرا پس داد.

شما ادعای کرسی آزاداندیشی می کنی، خب این آزاداندیشی! دو کلمه با او حرف حساب زدم فیلمنامه را به خودم پس داد.

بحثم این بود که جریان سینمای انقلاب فکر نکنید وجود دارد، اوج را ساختند افتاد دست محسن تنابنده.

همان زمان که صبوری (نصیری یا صبوری) در اوج به من گفت مثل تلویزیون فیلم و سریال بسازیم، به آن ها گفتم به هیچ کجا نخواهید رسید.

خداوکیلی سازمان اوج به جایی رسید، فقط بودجه ها را سوزاندند رفت.

حوزه هنری؟ هیچی.

یک موسسه کاملا متروکه ، چیزی به عنوان جریان سینمای انقلاب وجود ندارد، یک عده هستند که فقط بودجه هایی را مصرف می کنند.

هر نظام و کشوری یک بودجه هایی را به فرهنگ تخصیص می دهد تا از مواضع سیاسی خود صیانت کند.

اینجا یکسری جایگاه ها و بودجه هایی را تخصیص داده اند، اما چون این جریان واقعی نیست، کسانی که این نظام را ظاهرا قبول دارند وبی استعدادترند، این بودجه ها را در دست گرفتند و استفاده می کنند.

من طرفدار این سیستم هستم و خودم را انقلابی می دانم، کجا باید اثرم را ارائه بدهم؟ انقلابی بودن هم در این دوره زمانه هیچ مزیتی ندارد جز توسری خوردن.

آوارگی دارد اما مزیتی ندارد، من با حرف امثال عباسی که طرفدار انقلاب نشدم.

*ای کاش که آقای عباسی و طالب زاده آنقدر که برای کیمیایی وقت می گذاشتند برای شما هم وقت می گذاشتند.

نکته جالب اینجاست.

کسی که با دست امام حسین (ع) بیعت نکرد مجبور هستی به پای عبیدالله بیفتد.

آقای عباسی در زمینه های مختلف پای هیچکدام از بچه های انقلابی نمی ایستد، خودتان را چنان جمع کردی که نم پس ندهید.

*ایشان درباره پروژه ملت سازی پس از 1400 طرح ارائه می دهند، ادعای هنرمند بودن و هنرمند ساختن را هم دارند، اما هیچ برنامه ای ندارند.

به ایشان یک مسئولیت دادند و داور جشنواره فیلم در سال 1389 شدند، آقای عباسی و همراهانشان خودش را خرج بچه های انقلاب نکرد.

خودش تعریف می کرد که آن سال می خواستند به فیلم 33 روز با موضوع مقاومت جایزه بدهند، ایشان هزارتا قشنگ بازی درآورد که آقای اصغر فرهادی جایزه بگیرد.

به ایشان گفتم جایزه را به اصغر فرهادی دادید و این جایزه تبدیل به اسکار خواهد شد، یعنی پاس گل را دادید و الان فرهادی به نماد سینمایی ایران تبدیل شده است.

الان همه می خواهند در میان هنرمندان انقلابی اصغر فرهادی شوند؟ چرا؟ چون حمایت ایشان از اصغر فرهادی در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر الگو شد.

در هیات داوران آن سال کسی نمی خواست به این فیلم جایزه بدهد اما این آدم سینه سپر کرد که فیلم فرهادی را رای بیاورد.

بچه ها در کلاس سئوال می کردند چرا به این فیلم جایزه دادید؟گفتم: آقای عباسی اول انقلاب فیلم هایی ساخته بودند و چون انقلاب شده بود، قابل نمایش نبود.

یکسری فیلم های قبل از انقلاب روی دستشان مانده بود، وسط هر فیلمی که می خواست اکران شود یک الله اکبر اضافه می کردند و مسجد نمایش می دادند.

آخر این فیلم(جدایی) چه پیامی به مخاطب منتقل می شد، این مملکت به درد نمی خورد و از آن بروید و این پیام فیلم دیدن این فیلم جرم است هم هست .

آقای عباسی که ادعای استراتژی اش می شود پیام اصلی فیلم اصغر فرهادی را نفهمید.

نکته جالب در مورد فیلم جرم (کیمیایی)، فیلم حاضر در جشنواره ای که ایشان داورش بودند بسیار مهم است، آقای عباسی و گروه همراهشان در آن جشنواره به موسیقی فیلم جرم جایزه دادند که کپی شده از موسیقی فیلم کامفوریست برناردو برتولچی است.

کپی سازی در این مملکت کنتر ندارد.

روزگار با اینها چه کار کرد؟ آقای عباسی الان کجاست؟ خدا برکت را از این ها گرفته است، چون امثال مرا له کردند.

ده سال قبل اگر کسی مثل من می توانست در جبهه انقلاب کار کند تا الان یک جریانی ساخته بودیم و بیست تا آدم تربیت کرده بودیم، اما امثال ما را له کردند.

در مورد قضیه آقای شفاه که تعریف کردی بیشترین گله ات چیست؟شاکله سریالی که با مشقت نوشتم را تغییر داده و حالا فیلمی ساخته که به تضاد و تعارض بسیج و سپاه می پردازد و نیروی انتظامی را تخریب می کند، اما در فیلمنامه من معکوس چیزی را خواهید خواند که در دیدن این فیلم جرم است وجود دارد.

500 صفحه نوشتم که نشان دهم هر تنشی در این کشور ما را به وحدت می رساند.

کسی چنین چیزی نمی سازد، از حاتمی کیا گرفته تا بقیه ، موقعیت دستشان برسد لگدی به نظام خواهند زد.

طرف در میدان جنگ گفت: من 100 تا اسیر گرفتم، گفتند برو اسرا را بیاور.

نیاورد، به او گفتند تو اسیر شدی، اسیر نگرفتی.

اسیر شدن امثال حاتمی کیا کجا بیرون می زند؟ آنجا که در ایام فتنه جرات نمی کند در شب انتخابات از کاندیدای انقلابی حمایت کند.

سینمای ما دقیقا مثل فرقه هاست.

در فرقه ها اگر بر اساس خواسته رهبران آن فرقه فعالیت نکنی، ارتقا پیدا نخواهید کرد.

کسی در این میان باشد و سئوال کند و ساز ناکوک بزند، حذف می شود.

طبق خطوط ترسیمی حرکت نکنی حذف می شوی.

جهانبخش سلطانی الان کجاست؟ بزرگترین آیکن دفاع مقدس! هر کسی در اینستاگرامش بیشتر فحش بدهد، بیشتر کار می کند و بیشتر جایزه می گیرد و بیشتر در پروژه های انقلاب حضور دارد.

در جامعه ای که 70 الی 80 درصد آن مردم مذهبی هستند، چرا در سینمایش یک درصد آدم مذهبی پیدا نمی کنید.

آقایان انقلابی! شما گزینش نکردید و آن ها در سینما به خوبی گزینش کردند.

پول و بودجه را از شما می گیرند و هر چی خودشان بخواهند می سازنند.

شفاه از کجا آمد؟ آقای شفاه سه تا فیلم ساخته، دوتایش از فیلمنامه های من ساخته شده است.


کلید واژه ها: دیدن این فیلم جرم است - گروگانگیری - فیلم - داستان - اصولگرا - گفت وگو - فیلمنامه - بسیجی - آشوری - رسانه - گفت و گو - انتشار - فرمانده سپاه - سریال - روایت - تهیه کننده - اطلاعاتی - همان - حساس - فرمانده - درگیری - مرتضی - منتشر - علاقه - حقیقی - اشاره - گلایه - سپاه - محیط - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام انبار دار آقا در شرکت سوین آسانبر سهند در تهران

ابتکار: برخی کشورهای عربی در قاچاق زنان نقش بسزایی دارند

عرب سرخی: سیدحسن خمینی می تواند چهره مؤثر انتخابات باشد

ساختمان های نیمه کاره بلای جان کرمانشاهیان/ دادستان: جرثقیل های فرسوده هر چه سریع تر جمع آوری شود

محصولی و جلیلی، محصول انشعاب

استخدام حسابدار در شرکت ارتباط همراه صبا ایرانیان در تهران

پاپ: سفر به عراق گام نخست برای تحکیم رابطه با شیعیان بود

فلاحت پیشه: اگر سازوکاری بین ایران و آمریکا بود، حتما هواپیمای اوکراینی سقوط نمی کرد

«داسیلوا» تبرئه شد/ احتمال رقابت با «بولسونارو» در 2022

تیپ جدید نوید محمدزاده همه را متعجب زده کرد +عکس

لغو اتهامات فساد رییس جمهور پیشین برزیل

(فیلم) فرایند صدور چک های جدید: ثبت سیستمی چک الزامی است

اینجا ایران است رودخانه ارس +عکس

جدول شماره 185مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

معاینه وزن نوزادان هندی +عکس

حوزه های علمیه خاطرات روحانیون ایثارگر را ثبت و ضبط کنند | راهیان نور؛ پدیده ای ابتکاری و ماندگار

ثواب زیارت امام کاظم (ع) مانند زیارت سید الشهدا (ع)

20 نفر از مسئولین اداری و اجرایی کرمان دستگیر شدند

نظارت مستمر بر واحد های گردشگری شهرستان سیروان

جذب 8 هزار حامی با اجرای پویش ایران مهربان در خراسان شمالی

رییس ستاد انتخابات کشور: از فردا سه شنبه هیئت های اجرایی تشکیل می شود

کوله بری از زخم های کهنه مرزهای کشور است

زهرا نعمتی برنده عنوان فرد پیشگام در نسل جوان IPC اعلام شد

پرداخت 32 میلیارد ریال زکات در مهریز و 2 خبر کوتاه از بهاباد

2 شرط سردار دهقان برای رابطه با آمریکا در صورت رییس جمهور شدن /کاندیدا شدن نظامیان حق آنهاست

جایزه مسئولیت اجتماعی روابط عمومی ایران به مجتمع مس شهربابک اهدا شد

چگونه در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنیم؟

به اتمام پروژه های نیمه تمام کمک می کنیم

روزنامه های سه شنبه 19 اسفند 1399

ببینید: سفر نوروزی با کرونای انگلیسی!

عرف: افزایش ده درصدی شعب انتخابات/ احتمال افزایش ساعات رای گیری در حوزه های انتخابیه/ میتینگ های انتخاباتی نداریم

روایت عالم آل محمد از ثواب زیارت امام کاظم

پویش ملی بانوی مهربانی در اراک

راه اندازی سامانه غربال اضطراب کودکان در شهرری

 این عکس مربوط به گردان حنظله نیست!

رییس ستاد انتخابات کشور آخرین جزییات انتخابات 1400 را تشریح کرد

خطر غول های آهنین رها شده در پروژه های ساختمانی نیمه کاره کرمانشاه

طرح ملی آبادانی و پیشرفت جامع در تفتان سیستان و بلوچستان اجرا می شود

سردار دهقان: ورود سازمانی نظامیان به انتخابات منع شده است

مبارزه با کرونا به سبک عمانی ها! +عکس

دوقطبی بر سر استعفا یا برکناری سعید محمد

ممنوعیت ورود پروازها از مبدأ عراق و انگلیس به ایران/ لزوم ارائه تست منفی کرونا از سوی مسافران خارجی

10 مسجد در فردیس خدمات بهداشتی درمانی به مردم ارائه می دهند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 19 اسفند ماه

جدول برنامه های سیمای مرکز فارس روز سه شنبه 19 اسفند

ردپای مجلس و قوه قضاییه در عملیات نجات جنگل حرّا

مرور بخش های کمتر عنوان شده از زندگی امام کاظم (ع)/ دلایل حفظ جان امام در بحرانی ترین شرایط

بیانیه حزب الله لبنان پیرامون دیدار پاپ با آیت الله سیستانی

مستند «جناب برادر» - قسمت اول

25 رجب؛ شهادت امام موسی کاظم (ع)

راغفر: باید به حمایت از تولید امید بست، نه به بایدن

950 معلم در گیلان استخدام می شوند

عضو اتاق اصناف ایران خواستار تمدید فرصت پرداخت تسهیلات کرونایی شد

بهترین گزینه نظامی برای ریاست جمهوری محسن رضایی است/ استعفای سردار محمد از قرارگاه خاتم الانبیاء همه شایعات را از بین برد

نجات 18 محکوم به قصاص از پای چوبه دار در خراسان شمالی

بسیاری از لوایحی که قبلاً در دولت تدوین شده امروز به عنوان طرح در مجلس ارائه می شود/ قانونگذار حکیم در وضع قانونگذاری تعجیل نمی کند/ در عرصه مبارزه با فساد، شعار دادن و برخوردهای نمادین کافی نیست

با اعصاب مردم بازی نکنید از جمله شما!

بسیج عمومی برای تازه شدن تنفس زمین در کهگیلویه+فیلم و تصاویر

انتصاب رؤسای ستاد امر به معروف و نهی از منکر

محافظت از جان پیامبر (ص) از بزرگ ترین اقدامات حضرت ابوطالب است

قالیباف در فرودگاه سنندج: کمک به رفع محرومیت کردستان در بودجه 1400 دیده شده است

چرا معماران برجام هم به آن لگد می زنند؟

جلد اول ویژه نامه کنگره ملی شهدا(حسن یوسف) به چاپ می رسد

تعیین دستمزد کارگران به نشست هفته آینده موکول شد

بصیرت با تبعیت از ولایت و به موقع در میدان بودن محقق می شود

آیا دستفروشان صاحب صنف می شوند؟

کوله بری از زخم های کهنه مرزهای کشور است

دیدار پاپ و آیت الله سیستانی در بسته خبرگرام

امام جمعه کرمان: مقاومت و دل نبستن به دنیا جزو ذات عشایر است

عضو اتاق اصناف ایران خواستار تمدید فرصت پرداخت تسهیلات حمایتی شد

ایلام میزبان سفر یک روزه معاون وزیر کشور است

تجربه مطالبه گری طنزپردازان و هنرمندان/ مازیار بیژنی و محمدرضا شهبازی از تجربه هایشان گفتند

فقه تربیتی، پایه همه رشته های حوزوی است

مردم از بازنگری در آیین سوگ رضایت داشتند

سرکشی از 450 خانواده شهید در یزد

فیروزی پوربادی: سفرهای نوروزی آغازگر موج جدیدی از کرونا می شود

لایحه رتبه بندی معلمان به نیمه راه رسید/ ابهام معلمان در مورد مفاد لایحه

توزیع بیش از 1000 بسته معیشتی در مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد

افق آینده فقه التربیه، نظام سازی تربیتی است

رفتار امام کاظم(ع) در زندان موجب تحول انسان های زیاد بود/ ارتقا درجات انسان با تلاوت قرآن

افزایش 25درصدی حقوق تا سقف 10 میلیون است/ اختصاص 50 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم در بودجه سال 1400/ پرداخت مالیات ها باید بر اساس عدالت باشد

راه اندازی نخستین مرکز مشاوره حوزه های علمیه در استان مرکزی

رشته «فقه التربیه» برای طلاب خواهر طراحی شود

آزادسازی پول های بلوکه شده ایران به شکل چمدانی نیست

نجات 18 محکوم به قصاص از پای چوبه دار در خراسان شمالی

آخرین امانت دار وصایای انبیا علیهم السلام

هشدار یمنی ها به آل سعود

عکس/ الناز شاکردوست میان زنان بلوچ

پویش ملی بانوی مهربانی در استان مرکزی کلید خورد

حرم مطهر شاهچراغ؛ غرق در عزا و ماتم شهادت امام موسی کاظم (ع)

دقت در تایید صلاحیت راهکار سلامت شورا ها

استخدام ویتر خانم در رستوران فلای لند در محدوده ی سعادت آباد در تهران

کنگره ملی 6هزار و 300 شهید لرستان به میزبانی پلدختر برگزار می شود

استخدام نگهبان در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام نگهبان و مهندس عمران در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام کانتر دار در رستوران فلای لند در محدوده ی سعادت آباد در تهران

ایجاد اشتغال برای زندانیان از طریق قالیبافی در مراغه

استخدام 6 عنوان شغلی در رستوران فلای لند در محدوده سعادت آباد -تهران

استخدام 8 عنوان شغلی در رستوران فلای لند در محدوده سعادت آباد در تهران

رییس مجلس وارد سنندج شد/ نظارت میدانی در دستور کار قالیباف

آیا فیلمنامه دیدن این فیلم جرم است سرقتی است؟ / آشوری: رسانه های اصولگرا حاضر به انتشار این گفت و گو نبودند

آیا فیلمنامه دیدن این فیلم جرم است سرقتی است؟ / آشوری: رسانه های اصولگرا حاضر به انتشار این گفت و گو نبودند