مطالب مرتبط:
حمایت تمام قد ستاد فرمان امام(ره) از کشاورزان دیم کار/ پیشگامی در «جهش تولید دیم زارها»
ایجاد 650 هزار فرصت شغلی در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام
امام جمعه: عقب ماندگی های توسعه ای ایلام باید با کار مضاعف جبران شود
امام جمعه: عقب ماندگی های ایلام باید با کار مضاعف جبران شود
امام جمعه کهگیلویه ناجی هندبال فرازبام خاییز/استاندار دست به کار شد
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:052021-01-27اقتصادي

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار


این بار قرعه به نام کشاورز و تولیداتش افتاده و گویی بارقه های امید برای کشاورزان دیم کار باریدن گرفته و طرحی به وسعت اراضی ایران آغاز و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تمام قد حامی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتاپرس، حکایت تولید و کشاورزی و طرح های بزرگ حکایت خودکفایی کشور است اما داستان پرغصه کشاورزان و دسترنجی که سفره های ایرانیان را رنگ و لعاب می بخشد، لقمه نانی است که به سختی به خانه کشاورز می رسد.

بی شک دستان پینه بسته و کمر خمیده کشاورزان که نشانی ممهور به عشق و تلاش است با سر سوزن حمایتی رمق پیدا می کند و گستره خاک بیش از پیش در سیطره بذر و گیاه قرار می گیرد، حمایت در برابر جهد و جهاد شبانه روزی آنها معنای دیگر دارد و تولید را بیشتر و بیشتر می کند.

این بار قرعه به نام کشاورز و تولیداتش افتاده و گویی بارقه های امید برای کشاورزان دیم کار باریدن گرفته و طرحی به وسعت اراضی ایران آغاز و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تمام قد حامی شده است.

طرح جهش تولید دیم زارها آمیزه ای از علم و هنر کشاورز است که با چاشنی حمایت و بهره وری حداکثری از آب سبز و ارقام جدید و مقاوم، تولید افزایش می یابد و درآمدزایی ایجاد می شود.

پرواضح است با در کنار هم گذاشتن اعداد و ارقامی همچون 9.

1 میلیون هکتار اراضی دیم کشور که سالانه 6 میلیون هکتار از این میزان کشت و 3.

1 میلیون هکتار به صورت آیش رها می شود به اهمیت طرح جهش تولید در دیم زارها پی خواهیم برد.

این طرح علاوه بر برنامه های مدون و کارشناسی شده به منظور افزایش بهره وری از 6 میلیون هکتار از اراضی دیم با بکارگیری و انتقال تکنولوژی به دیم زارها کاشت در اراضی آیش را نیز دنبال می کند تا منتج به افزایش کمی و کیفی محصول در واحد سطح شود.

بدون تردید توجه به اراضی دیم و استفاده حداکثری از ظرفیت این مزارع کار بدیعی است که در سال زارعی جاری برای نخستین بار 660 هزار هکتار از این اراضی در کشور زیر پوشش جهش تولید دیم زارها قرار گرفته و در افق پنج ساله تمام مزارع دیم را در بر خواهد گرفت.

ناگفته نماند ظرفیت های همدان نیز در این زمینه باعث شده نگاه مسوولان طرح به آن معطوف شود و این خطه را به عنوان یکی از پایلوت ها در نظر بگیرند، اجرای این طرح روز به روز راندمان تولید را افزایش می دهد و درآمد بیشتر و اشتغالزایی به دنبال دارد و این یعنی تحقق جهش تولید .

124 هزار هکتار از اراضی دیم استان زیر پوشش طرح جهش تولید دیم زارها معاون مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان همدان طرح جهش تولید دیم زارها را حامی کشاورزان و بستری برای تحقق جهش تولید دانست و گفت : این طرح برای نخستین بار در 6 استان آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، گلستان، خوزستان و همدان در سال زارعی جاری اجرایی شده است.

علی چهاردولی با اشاره به اینکه در استان 300 هزار هکتار اراضی دیم و آیش وجود دارد که 124 هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش طرح جهش تولید مزارع دیم قرار گرفته است افزود: محصولاتی چون گندم، جو، دانه های روغنی، نباتات علوفه ای و حبوبات در این طرح کشت می شود.

وی اعتبار طرح جهش تولید دیم زارها در استان را معادل 46 میلیارد و 700 میلیون تومان دانست و گفت: طبق تفاهمنامه ای که ستاد فرمان امام(ره) با جهاد کشاورزی کشور و استان منعقد کرده این طرح از زمان کاشت، داشت و برداشت زیر نظر کارشناسان ناظر مورد تایید ستاد، اجرایی می‎شود.

معاون مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان همدان با بیان اینکه با اجرای طرح جهش تولید به ازای هر هکتار 460 کیلوگرم افزایش تولید خواهیم داشت یادآور شد: سهم استان از 124 هزار هکتار سطح زیر کشت این طرح حدود 57 هزار تن افزایش تولید سالانه خواهد بود.

وی به خدمات ستاد فرمان حضرت امام(ره) در طرح جهش تولید دیم زارها اشاره کرد و افزود: یکی از خدمات پوشش بیمه کشاورزان است به طوری که به ازای هر هکتار زمین از 36 هزار تومان هزینه بیمه، 26 هزار تومان به عنوان یارانه از سوی ستاد پرداخت می شود.

چهاردولی در ادامه توزیع نهاده های کشاورزی، تامین بذر، ماشین آلات کشاورزی، آموزش و نظارت عالی بر طرح را از دیگر خدمات برشمرد و متذکر شد: ستاد در هر هکتار از اراضی 73 هزار تومان کمک هزینه کود پرداخت می کند.

وی با تأکید بر اینکه طرح جهش تولید دیم زارها در افق پنج ساله پیش بینی شده و سالانه بر میزان اراضی زیر پوشش افزوده خواهد شد تصریح کرد: در حال حاضر هر 10 شهرستان استان همدان با یک هزار روستا و حدود 40 هزار کشاورز زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند.

استفاده از آب سبز مهمترین هدف طرح جهش تولید دیم زارها ناظر فنی طرح جهش تولید دیم زارها و نماینده ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان همدان طرح جهش تولید در دیم زارها را عامل تحقق جهش تولید در مزارع دیم، افزایش تولید، افزایش درآمد کشاورز و محرومیت زدایی دانست.

محمد ترابی با تأکید بر عمده ترین هدف این طرح که استفاده حداکثری از آب سبز یا همان بارندگی در مزارع دیم است افزود: استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی و آموزش فنی زارعین در این طرح منجر به افزایش تولید در واحد سطح می شود.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از این دیم زارها متولی نداشت و کمتر مورد توجه قرار می گرفت از همین رو محروم ترین بخش کشاورزی دیم کاران هستند که با آغاز این طرح از مزیت های آن بهره مند می شوند.

ناظر فنی و نماینده ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در طرح جهش تولید دیم زارهای استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر 113 هزار هکتار از اراضی طرح جهش تولید استان زیر کشت گندم و جو قرار دارد اگرچه محصولاتی همچون حبوبات، گل رنگ و کشت نباتات علوفه ای نیز در دستور کار است یادآور شد: این طرح طی پنج سال اجرا می شود و سال پنجم تمام اراضی دیم و آیش در سراسر استان زیر پوشش قرار خواهد گرفت به نحوی که 20 تا 25 درصد افزایش بهره وری در کل مزارع ایجاد می شود.

وی یکی از مزایای مهم طرح را معرفی و استفاده از ارقام جدید دانست و متذکر شد: توسط ستاد مرکزی ارقام جدید با تولید بیشتر و مقاومت در برابر خشکسالی به کشاورزان معرفی شده که بیش از 30 تا 40 درصد افزایش تولید در سطح را به دنبال دارد.

ترابی به تاثیر استفاده از کودهای ریز مغذی در مزارع دیم و افزایش تولید اشاره کرد و ادامه داد: اغلب کشاورزان به دلیل مباحث مالی قادر به تهیه و تامین این نوع کود نیستند که با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) این مهم محقق و با پرداخت یارانه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی حمایت های ستاد در تامین تجهیزات و ماشین آلات را حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: با استفاده از ماشین آلات به روز کشاورزی تولید بهینه سازی می شود و در نهایت تمام این نکات منجر به رونق تولید در مزارع دیم و کمک معیشت کشاورزان خواهد شد.

ناظر فنی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با تأکید بر اینکه کاهش ضایعات برداشت محصول قسمت عمده ای از مراحل تولید به شمار می رود که ستاد در این زمینه نیز برنامه مدون دارد افزود: این طرح در افزایش درآمد کشاورزان و ایجاد اشتغال مثمر ثمر است.

وی نیمی از اراضی دیم استان را آیش دانست و گفت: در روند اجرای طرح جهش تولید در مزارع دیم، کشت متناوب و استفاده از اراضی آیش نکته طلایی است چراکه ارقام جدیدی مثل ماشک، کاملیا، گل رنگ و دانه های روغنی در اراضی دیم و سال آیش کشت می شود و درآمد مازاد برای کشاورزان به ارمغان می آورد.

ترابی با اشاره به اینکه این طرح بزرگ نمونه بارز تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری است یادآور شد: استقبال کشاورزان از این طرح بسیار خوب بوده و امیدواریم به توصیه های فنی و دوره های آموزشی بیشتر از گذشته توجه کنند و نکات آموزشی را به مرحله اجرا درآورند.

محرومیت زدایی ارمغان طرح جهش تولید مدیر جهاد کشاورزی همدان نیز به لزوم تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: یکی از بسترهای بکر اجرای جهش تولید مزارع دیم بوده که در طرح ستاد فرمان امام(ره) مورد توجه قرار گرفته است.

احمد قدیمی با تأکید بر اینکه هر ساله سطوحی از دیم زارها به صورت آیش باقی می ماند تصریح کرد: در این طرح استفاده بهینه از اراضی آیش مد نظر است به نحوی که برنامه های کارشناسی شده و فنی در این راستا مدون شده است.

وی از شناسایی کشاورزان و اراضی مستعد استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح افزایش کمی و کیفی عملکرد در واحد سطح ایجاد و شعار جهش تولید در بخش کشاورزی محقق می شود.

مدیر جهاد کشاورزی همدان یادآور شد: یکی از عواملی که از دیرباز تولیدکننده را رنج می دهد نبود عوامل تولید، آموزش لازم، نهاده های کشاورزی و پوشش بیمه ای است از همین رو در این طرح خدمات فنی در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت به صورت منسجم و مدیریت شده در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح با بهینه سازی از امکانات موجود افزایش درآمد کشاورز را به دنبال دارد و آغاز راه محرومیت زدایی در منطقه است متذکر شد: امیدواریم با اجرای این طرح خوب در پایان پنج سال شاهد بهره وری از تمام سطوح آیش در استان باشیم و به رقم قابل توجهی در تولید محصولاتی چون گندم و جو و سایر محصولات دست یابیم.

تولید بیشتر، سود بیشتر جمعی از کشاورزان منطقه قهاوند میزان قابل توجهی از اراضی خود را زیر پوشش این طرح بردند، آنها معتقدند خدمات خوبی در قالب طرح جهش تولید در نظر گرفته شده که کمک حال کشاورز است.

به گفته کشاورزان این طرح برای اولین بار با این وسعت در حال اجراست و درآمد بیشتری نصیب کشاورز می کند از همین رو شاهد اتفاق جدید در حوزه مزارع دیم هستیم، با تامین بذر و کود یارانه ای، ماشین آلات و مشاوره، ارقام جدید و مقاوم کشت می شود و سود چند برابری عاید آنها خواهد شد.

طرح جهش تولید کمک کننده معیشت کشاورز است چراکه افزایش تولید، افزایش اشتغال و درآمد را در پی دارد، کشاورزان به این طرح امیدوار هستند و آن را کارشناسی شده و دقیق می دانند بنابراین مشتاقانه استقبال کردند.

مهدی اصلانی، کشاورز قهاوندی در این باره گفت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و کشت دیم به دلیل بارندگی متوسط ضعیف ارزیابی می شود به ویژه قهاوند که جزو مناطق بحرانی اعلام شده در حالی که با استفاده از امکانات به روز و ارقام مقاوم تولید افزایش می یابد و مقرون به صرفه می شود.

وی طرح جهش تولید را گامی برای رونق مزارع دیم دانست و یادآور شد: با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کشت ارقام جدید و مقاوم، استفاده از زمین های آیش و تامین نهاده ها مزارع دیم نقش چشمگیری در تولید کشور خواهند داشت.

ابوالفضل اصلانی، کشاورز پیشرو در طرح جهش تولید دیم زارها اظهار کرد: در مزارع دیم برای اولین بار ماشک و گاودانه کشت و به صورت سبز برداشت کردیم به طوری که مبارزه با علف های هرز و بهره وری در دامداری ها از فواید این کشت هاست.

وی متذکر شد: این تولیدات در دامداری ها بسیار کاربردی است به نحوی که در سال های آینده کشاورزان بیشتری جذب این طرح خواهند شد و از مزایای آن بهره مند می شوند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزان - تولید - ستاد اجرایی فرمان - حمایت - ستاد فرمان امام - باریدن - ستاد اجرایی - فرمان - ایران - اراضی - شبانه روزی - امید - ستاد - خودکفایی - ایرانیان - امام - اقتصادی - کشاورزی - حمایتی - داستان - گزارش - شبانه - برابر - دستان - سوزن - قرار - کشور - گروه - روزی

آخرین اخبار سرویس:
یادگیری زبان فارسی را از کجا شروع کنیم؟

افزایش تعداد میادین میوه و تره بار پایتخت به 270 میدان تا پایان سال

سازمان های دارای ظرفیت و وابسته به شهرداری به بورس ارائه می شوند

ریزش بورس به کانال 1.1 میلیون واحدی

هجوم گسترده ملخ های صحرایی به کشور از حدود 10 روز آینده

53 میلیارد تومان برای جبران خسارات زلزله در سمیرم اختصاص یافت

قیمت روز گوشی موبایل/ امروز 9 اسفند

ویروس جهش یافته انگلیسی در قم تحت کنترل است

الزام متقاضیان کارت خوان به تشکیل پرونده مالیاتی

بسیاری از درآمد معادن کرمان از استان خارج می شود

عقبگرد شاخص به کانال یک میلیون و 100 هزار واحدی

رونق فروش رایانه شخصی در سایه کرونا

عقب گرد بورس به کانال یک میلیون و 100 هزار واحد

تفاوت بین التهاب و عفونت گوش چیست؟

59 واحد صنعتی قزوین به چرخه تولید بازگشت

راه آهن گرگان - مشهد با کمک بازار سرمایه طی پنج سال ساخته می شود

پیش بینی دبیر کانون صرافان درباره قیمت ارز

خاطره سروش صحت در همرفیق از نحوه خوابیدن عجیب و غریب شهاب حسینی+فیلم

پرداخت 334 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در آذربایجان غربی

پایان اسفند، آخرین مهلت دریافت وام ودیعه مسکن

قیمت انواع خودروهای سایپا 9 اسفند 99/ جدول

میادین میوه و تره بار تهران واسطه ها را کم می کند

قیمت سکه، طلا و ارز 99.12.09

نابسامانی در بازار سیمان اردبیل

ساخت و توسعهٔ گیربکس 6 سرعته

3360 با بهره برداری از شهرک های کشاورزی لرستان مشغول به کار می شوند

افزایش اعمال جراحی و نیاز به خون در روزهای پایانی سال/ با اهدای خون، به بیماران عیدی دهید

قیمت ETF دارایکم و پالایش یکم امروز 9 اسفندماه 1399

توزیع 400کیلوگرم گوشت قرمز در بین مددجویان بهزیستی تربت حیدریه

فیلم: توسعه و امید رهاورد سفر دولت به نصف جهان

ارزش سهام عدالت امروز شنبه 9 اسفند چقدر است؟

«جی بام» کیف پول الکترونیکی مبتنی بر ضوابط بانک مرکزی

فعالان بخش تولید، مجاهدان جنگ اقتصادی هستند

قیمت نهایی محصولات کشاورزی، 10 برابر قیمت تولیدکننده است

ببینید | اتفاقی شگفت انگیز آسمان سوئد/ حضور 4 خورشید در آسمان

تابلو بورس: شاخص نزولی مقاومت یک میلیون و دویست هزار را شکست

یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید چوب حرارتی شد

قرارداد طرح بهینه سازی پالایشگاه نفت تهران امضا شد

68 زوج نابارور در بیمارستان بهشتی کاشان به باروری تثبیت شده رسیدند

واگذاری 11 محدوده اکتشافی به بخش خصوصی

بورس با ریزش 11 هزار واحدی منفی ماند

جریمه 20 مرغداری متخلف در مراغه

ریزش 11 هزار واحدی شاخص کل در پایان معاملات

سدهای خراسان جنوبی برای جبران کمبود آب تابستان آماده اند؟

250 هزار دوز واکسن سینوفارم چینی وارد کشور می شود

افزیش تعداد میادین میوه و تره بار شهرداری در سال 1400/ عرضه سهام شهروند و همشهری در فرابورس

قیمت فروش محصولات در میادین میوه با قیمت اصلی 10 برابر تفاوت دارد

وزیر ارتباطات: فیلتر تلگرام، رشد پیام رسان های داخلی را دچار وقفه کرد

تعرفه واردات گوشی های بالای 600 دلار از 5 به 12 درصد می رسد

74 بازار میوه و تره بار ایجاد کردیم

زمستانه کتاب در خراسان رضوی کلید خورد

حقیقی ها از بورس عقب نشینی کردند

استفاده بهینه و موثر از بازاریابی ایمیلی

توزیع 400 کیلوگرم گوشت قرمز در بین مددجویان بهزیستی تربت حیدریه

تصاویر| تعمیرگاه خودرو های میلیاردی

اعتبار ساخت بیمارستان روانسر به زودی ابلاغ می شود

مقایسه روش های مختلف تولید سلول های لنفوبلاستوییدی

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری

هدیه نیکوکار یزدی به یک خانواده

پیش بینی دبیر کانون صرافان درباره قیمت ارز

ایجاد60 بازار میوه و تره بار تا پایان برنامه پنج ساله سوم در تهران

دولت بعد امکان پرداخت یارانه را نخواهد داشت

راه آهن گرگان - مشهد با کمک بازار سرمایه طی پنج ساله ساخته می شود

قیمت انواع گوشی سامسونگ، شیائومی و هواوی نهم اسفند 99

لرستان در وضعیت زرد کرونا/ ضرورت کنترل ورودی و خروجی های استان

همه راه هایی که به آزادراه غدیر منتهی می شود+ نقشه

آینده حمل و نقل عمومی در پساکرونا

تخصیص اعتبار لازم برای استقرار بازار الکترونیک و عرضه تولیدات بانوان مهارت آموخته در یزد

تغییرات مالیاتی مجلس در لایحه 1400

مروری بر عملکرد بهمن ماه «فنورد»

عکس/ نمای پایانی بورس امروز

نحوه درست کردن پنیر خانگی با آبلیمو + مواد لازم

عقب گرد بورس به کانال یک میلیون و 100 هزار واحد

پرسپولیسی ها پولدار شدند

رونق فروش رایانه شخصی در سایه کرونا

اعتبار پروژه بیمارستان روانسر به زودی به دستگاه اجرایی ابلاغ می شود / اورامانات باید از منابع آب طرح گرمسیری بهره مند شود

آقای واعظی، با اعصاب مردم بازی نکنید!

غلبه سیاست بر اقتصاد موجب مشکل آفرینی در کشور شده است

پرداخت 334 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در آذربایجان غربی

وزیر ارتباطات: فیلتر تلگرام به پیام رسان های داخلی ضربه زد

افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در کرمان

حوادث مربوط به گاز در استان اردبیل 75 درصد افزایش یافت

فیلم: توسعه، افتتاح، اشتغال و امید رهاورد سفر دولت به نصف جهان

افتتاح دو طرح حفاظت هوشمند راداری و الکتریکی در تاسیسات آب استان زنجان

اعتبار پروژه بیمارستان روانسر به زودی ابلاغ می شود

اتابک : تعاونی های روستایی گچساران به دنبال ایجاد خلاقیت و افزایش سرمایه باشند

پیش بینی بودجه 4 هزار و 270 میلیارد تومانی برای شرکت عمران شهرهای جدید

اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/12/09

تحریم ها صنعت را به سمت داخلی سازی سوق داد/ کاهش 3 درصدی رکود بنگاه های اقتصادی

هزار دوز واکسن کرونا امروز وارد کشور می شود

تحویل 70 درصد منازل مسکونی مددجویان لردگان تا پایان سال

متوسط قیمت ساخت مسکن تهران در گرانترین حالت| ارزان ترین مناطق تهران برای ساخت و ساز کجاست

چهار بانده شدن جاده بندرترکمن به کردکوی با حضور معاون اول رییس جمهور

53 میلیارد تومان برای جبران خسارات زلزله در سمیرم اختصاص یافت

قیمت میوه در تهران 10 برابر قیمت اصلی

انتشار رسمی مشخصات خودروی شاسی بلند فیدلیتی (+عکس)

زمین مورد نیاز سرمایه گذاران بزرگ در اردبیل تأمین می شود

طراحی و تولید گیربکس اتوماتیک در دستور کار قرار گیرد

ایجاد 60 بازار میوه وتره بار تا پایان برنامه پنج ساله سوم توسعه شهرداری تهران

میزان مراجعه و اهدای خون هشت درصد کاهش پیدا کرده است

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار