مطالب مرتبط:
حمایت تمام قد ستاد فرمان امام(ره) از کشاورزان دیم کار/ پیشگامی در «جهش تولید دیم زارها»
ایجاد 650 هزار فرصت شغلی در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام
امام جمعه: عقب ماندگی های توسعه ای ایلام باید با کار مضاعف جبران شود
امام جمعه: عقب ماندگی های ایلام باید با کار مضاعف جبران شود
امام جمعه کهگیلویه ناجی هندبال فرازبام خاییز/استاندار دست به کار شد
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 17:052021-01-27اقتصادي

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار


این بار قرعه به نام کشاورز و تولیداتش افتاده و گویی بارقه های امید برای کشاورزان دیم کار باریدن گرفته و طرحی به وسعت اراضی ایران آغاز و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تمام قد حامی شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتاپرس، حکایت تولید و کشاورزی و طرح های بزرگ حکایت خودکفایی کشور است اما داستان پرغصه کشاورزان و دسترنجی که سفره های ایرانیان را رنگ و لعاب می بخشد، لقمه نانی است که به سختی به خانه کشاورز می رسد.

بی شک دستان پینه بسته و کمر خمیده کشاورزان که نشانی ممهور به عشق و تلاش است با سر سوزن حمایتی رمق پیدا می کند و گستره خاک بیش از پیش در سیطره بذر و گیاه قرار می گیرد، حمایت در برابر جهد و جهاد شبانه روزی آنها معنای دیگر دارد و تولید را بیشتر و بیشتر می کند.

این بار قرعه به نام کشاورز و تولیداتش افتاده و گویی بارقه های امید برای کشاورزان دیم کار باریدن گرفته و طرحی به وسعت اراضی ایران آغاز و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تمام قد حامی شده است.

طرح جهش تولید دیم زارها آمیزه ای از علم و هنر کشاورز است که با چاشنی حمایت و بهره وری حداکثری از آب سبز و ارقام جدید و مقاوم، تولید افزایش می یابد و درآمدزایی ایجاد می شود.

پرواضح است با در کنار هم گذاشتن اعداد و ارقامی همچون 9.

1 میلیون هکتار اراضی دیم کشور که سالانه 6 میلیون هکتار از این میزان کشت و 3.

1 میلیون هکتار به صورت آیش رها می شود به اهمیت طرح جهش تولید در دیم زارها پی خواهیم برد.

این طرح علاوه بر برنامه های مدون و کارشناسی شده به منظور افزایش بهره وری از 6 میلیون هکتار از اراضی دیم با بکارگیری و انتقال تکنولوژی به دیم زارها کاشت در اراضی آیش را نیز دنبال می کند تا منتج به افزایش کمی و کیفی محصول در واحد سطح شود.

بدون تردید توجه به اراضی دیم و استفاده حداکثری از ظرفیت این مزارع کار بدیعی است که در سال زارعی جاری برای نخستین بار 660 هزار هکتار از این اراضی در کشور زیر پوشش جهش تولید دیم زارها قرار گرفته و در افق پنج ساله تمام مزارع دیم را در بر خواهد گرفت.

ناگفته نماند ظرفیت های همدان نیز در این زمینه باعث شده نگاه مسوولان طرح به آن معطوف شود و این خطه را به عنوان یکی از پایلوت ها در نظر بگیرند، اجرای این طرح روز به روز راندمان تولید را افزایش می دهد و درآمد بیشتر و اشتغالزایی به دنبال دارد و این یعنی تحقق جهش تولید .

124 هزار هکتار از اراضی دیم استان زیر پوشش طرح جهش تولید دیم زارها معاون مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان همدان طرح جهش تولید دیم زارها را حامی کشاورزان و بستری برای تحقق جهش تولید دانست و گفت : این طرح برای نخستین بار در 6 استان آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، گلستان، خوزستان و همدان در سال زارعی جاری اجرایی شده است.

علی چهاردولی با اشاره به اینکه در استان 300 هزار هکتار اراضی دیم و آیش وجود دارد که 124 هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش طرح جهش تولید مزارع دیم قرار گرفته است افزود: محصولاتی چون گندم، جو، دانه های روغنی، نباتات علوفه ای و حبوبات در این طرح کشت می شود.

وی اعتبار طرح جهش تولید دیم زارها در استان را معادل 46 میلیارد و 700 میلیون تومان دانست و گفت: طبق تفاهمنامه ای که ستاد فرمان امام(ره) با جهاد کشاورزی کشور و استان منعقد کرده این طرح از زمان کاشت، داشت و برداشت زیر نظر کارشناسان ناظر مورد تایید ستاد، اجرایی می‎شود.

معاون مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در استان همدان با بیان اینکه با اجرای طرح جهش تولید به ازای هر هکتار 460 کیلوگرم افزایش تولید خواهیم داشت یادآور شد: سهم استان از 124 هزار هکتار سطح زیر کشت این طرح حدود 57 هزار تن افزایش تولید سالانه خواهد بود.

وی به خدمات ستاد فرمان حضرت امام(ره) در طرح جهش تولید دیم زارها اشاره کرد و افزود: یکی از خدمات پوشش بیمه کشاورزان است به طوری که به ازای هر هکتار زمین از 36 هزار تومان هزینه بیمه، 26 هزار تومان به عنوان یارانه از سوی ستاد پرداخت می شود.

چهاردولی در ادامه توزیع نهاده های کشاورزی، تامین بذر، ماشین آلات کشاورزی، آموزش و نظارت عالی بر طرح را از دیگر خدمات برشمرد و متذکر شد: ستاد در هر هکتار از اراضی 73 هزار تومان کمک هزینه کود پرداخت می کند.

وی با تأکید بر اینکه طرح جهش تولید دیم زارها در افق پنج ساله پیش بینی شده و سالانه بر میزان اراضی زیر پوشش افزوده خواهد شد تصریح کرد: در حال حاضر هر 10 شهرستان استان همدان با یک هزار روستا و حدود 40 هزار کشاورز زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند.

استفاده از آب سبز مهمترین هدف طرح جهش تولید دیم زارها ناظر فنی طرح جهش تولید دیم زارها و نماینده ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان همدان طرح جهش تولید در دیم زارها را عامل تحقق جهش تولید در مزارع دیم، افزایش تولید، افزایش درآمد کشاورز و محرومیت زدایی دانست.

محمد ترابی با تأکید بر عمده ترین هدف این طرح که استفاده حداکثری از آب سبز یا همان بارندگی در مزارع دیم است افزود: استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی و آموزش فنی زارعین در این طرح منجر به افزایش تولید در واحد سطح می شود.

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از این دیم زارها متولی نداشت و کمتر مورد توجه قرار می گرفت از همین رو محروم ترین بخش کشاورزی دیم کاران هستند که با آغاز این طرح از مزیت های آن بهره مند می شوند.

ناظر فنی و نماینده ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در طرح جهش تولید دیم زارهای استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر 113 هزار هکتار از اراضی طرح جهش تولید استان زیر کشت گندم و جو قرار دارد اگرچه محصولاتی همچون حبوبات، گل رنگ و کشت نباتات علوفه ای نیز در دستور کار است یادآور شد: این طرح طی پنج سال اجرا می شود و سال پنجم تمام اراضی دیم و آیش در سراسر استان زیر پوشش قرار خواهد گرفت به نحوی که 20 تا 25 درصد افزایش بهره وری در کل مزارع ایجاد می شود.

وی یکی از مزایای مهم طرح را معرفی و استفاده از ارقام جدید دانست و متذکر شد: توسط ستاد مرکزی ارقام جدید با تولید بیشتر و مقاومت در برابر خشکسالی به کشاورزان معرفی شده که بیش از 30 تا 40 درصد افزایش تولید در سطح را به دنبال دارد.

ترابی به تاثیر استفاده از کودهای ریز مغذی در مزارع دیم و افزایش تولید اشاره کرد و ادامه داد: اغلب کشاورزان به دلیل مباحث مالی قادر به تهیه و تامین این نوع کود نیستند که با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) این مهم محقق و با پرداخت یارانه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی حمایت های ستاد در تامین تجهیزات و ماشین آلات را حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: با استفاده از ماشین آلات به روز کشاورزی تولید بهینه سازی می شود و در نهایت تمام این نکات منجر به رونق تولید در مزارع دیم و کمک معیشت کشاورزان خواهد شد.

ناظر فنی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با تأکید بر اینکه کاهش ضایعات برداشت محصول قسمت عمده ای از مراحل تولید به شمار می رود که ستاد در این زمینه نیز برنامه مدون دارد افزود: این طرح در افزایش درآمد کشاورزان و ایجاد اشتغال مثمر ثمر است.

وی نیمی از اراضی دیم استان را آیش دانست و گفت: در روند اجرای طرح جهش تولید در مزارع دیم، کشت متناوب و استفاده از اراضی آیش نکته طلایی است چراکه ارقام جدیدی مثل ماشک، کاملیا، گل رنگ و دانه های روغنی در اراضی دیم و سال آیش کشت می شود و درآمد مازاد برای کشاورزان به ارمغان می آورد.

ترابی با اشاره به اینکه این طرح بزرگ نمونه بارز تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری است یادآور شد: استقبال کشاورزان از این طرح بسیار خوب بوده و امیدواریم به توصیه های فنی و دوره های آموزشی بیشتر از گذشته توجه کنند و نکات آموزشی را به مرحله اجرا درآورند.

محرومیت زدایی ارمغان طرح جهش تولید مدیر جهاد کشاورزی همدان نیز به لزوم تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: یکی از بسترهای بکر اجرای جهش تولید مزارع دیم بوده که در طرح ستاد فرمان امام(ره) مورد توجه قرار گرفته است.

احمد قدیمی با تأکید بر اینکه هر ساله سطوحی از دیم زارها به صورت آیش باقی می ماند تصریح کرد: در این طرح استفاده بهینه از اراضی آیش مد نظر است به نحوی که برنامه های کارشناسی شده و فنی در این راستا مدون شده است.

وی از شناسایی کشاورزان و اراضی مستعد استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح افزایش کمی و کیفی عملکرد در واحد سطح ایجاد و شعار جهش تولید در بخش کشاورزی محقق می شود.

مدیر جهاد کشاورزی همدان یادآور شد: یکی از عواملی که از دیرباز تولیدکننده را رنج می دهد نبود عوامل تولید، آموزش لازم، نهاده های کشاورزی و پوشش بیمه ای است از همین رو در این طرح خدمات فنی در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت به صورت منسجم و مدیریت شده در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح با بهینه سازی از امکانات موجود افزایش درآمد کشاورز را به دنبال دارد و آغاز راه محرومیت زدایی در منطقه است متذکر شد: امیدواریم با اجرای این طرح خوب در پایان پنج سال شاهد بهره وری از تمام سطوح آیش در استان باشیم و به رقم قابل توجهی در تولید محصولاتی چون گندم و جو و سایر محصولات دست یابیم.

تولید بیشتر، سود بیشتر جمعی از کشاورزان منطقه قهاوند میزان قابل توجهی از اراضی خود را زیر پوشش این طرح بردند، آنها معتقدند خدمات خوبی در قالب طرح جهش تولید در نظر گرفته شده که کمک حال کشاورز است.

به گفته کشاورزان این طرح برای اولین بار با این وسعت در حال اجراست و درآمد بیشتری نصیب کشاورز می کند از همین رو شاهد اتفاق جدید در حوزه مزارع دیم هستیم، با تامین بذر و کود یارانه ای، ماشین آلات و مشاوره، ارقام جدید و مقاوم کشت می شود و سود چند برابری عاید آنها خواهد شد.

طرح جهش تولید کمک کننده معیشت کشاورز است چراکه افزایش تولید، افزایش اشتغال و درآمد را در پی دارد، کشاورزان به این طرح امیدوار هستند و آن را کارشناسی شده و دقیق می دانند بنابراین مشتاقانه استقبال کردند.

مهدی اصلانی، کشاورز قهاوندی در این باره گفت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و کشت دیم به دلیل بارندگی متوسط ضعیف ارزیابی می شود به ویژه قهاوند که جزو مناطق بحرانی اعلام شده در حالی که با استفاده از امکانات به روز و ارقام مقاوم تولید افزایش می یابد و مقرون به صرفه می شود.

وی طرح جهش تولید را گامی برای رونق مزارع دیم دانست و یادآور شد: با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کشت ارقام جدید و مقاوم، استفاده از زمین های آیش و تامین نهاده ها مزارع دیم نقش چشمگیری در تولید کشور خواهند داشت.

ابوالفضل اصلانی، کشاورز پیشرو در طرح جهش تولید دیم زارها اظهار کرد: در مزارع دیم برای اولین بار ماشک و گاودانه کشت و به صورت سبز برداشت کردیم به طوری که مبارزه با علف های هرز و بهره وری در دامداری ها از فواید این کشت هاست.

وی متذکر شد: این تولیدات در دامداری ها بسیار کاربردی است به نحوی که در سال های آینده کشاورزان بیشتری جذب این طرح خواهند شد و از مزایای آن بهره مند می شوند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشاورز - کشاورزان - تولید - ستاد اجرایی فرمان - حمایت - ستاد فرمان امام - باریدن - ستاد اجرایی - فرمان - ایران - اراضی - شبانه روزی - امید - ستاد - خودکفایی - ایرانیان - امام - اقتصادی - کشاورزی - حمایتی - داستان - گزارش - شبانه - برابر - دستان - سوزن - قرار - کشور - گروه - روزی

آخرین اخبار سرویس:
چراغ بورس قرمز ماند

13 هزار و 588 متر مربع از اراضی ملی و دولتی در بیرجند رفع تصرف شد

متوسط خسارت سالانه وقوع سیل به کشور چقدر است؟

پیش بینی کارشناسان از نرخ قیمت دلار در 1400

ویدئو: استاندار تهران: نباید مردم را نگران کنیم | زالی: لازم است در برخی شاخص های کرونا تجدید نظر کنیم

تکلیف وزارت نفت برای توسعه میادین مشترک نفتی

خرید و فروش بیت کوین مجاز شد؟

اجازه به دولت برای انتشار 150 میلیارد تومان اوراق مالی برای فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی

توثیق مکانیزه سهام برای دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی همگانی شد

41 هزار پرونده در شعب تعزیرات حکومتی خراسان رضوی رسیدگی شد/ محکومیت 198 میلیارد تومانی متخلفین

ردپای بیت کوین در خروج سرمایه از کشور

تلاش هند برای گسترش تجارت با بندر چابهار

اتصال 92 درصد بیمارستان ها به طرح رسیدگی الکترونیک اسناد بستری

معرفی قابلیت جدید اپلیکیشن نوبار

قیمت موز به تعادل می رسد

موزه نفت سوزها در کرمان گشایش می یابد بازگشایی خواهد شد

زنبورداران 17 هزار تن شکر می گیرند

آغاز تعمیر منازل زلزله زدگان سی سختی توسط بنیاد احسان طی روزهای آتی

کلاهبرداری با شیوه پرداخت بیعانه در سایت های واسط

قیمت انواع ماشینهای لباسشویی

تیکوما فروشگاه قطعات یدکی خودرو

نشستی برای رفع موانع تولید 9 واحد تولیدی در چهارمحال و بختیاری

آشنایی با دیزل ژنراتور کاشانی

آشنایی با بلبرینگ و انواع آن

دستورالعمل خرید تضمینی گندم 1400 ابلاغ شد

دمشق میزبان سومین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در خارج از مرزها

پشت پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز

آشنایی با گران ترین تبلت های بازار

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان منصوب شد

زنبورداران 17 هزار تن شکر می گیرند

آب دریاچه سد احمد بیگلو مشگین شهر از 10 میلیون مترمکعب فراتر رفت

آسیب مصوبه مجلس به بازارهای صادراتی قیر ایران

احصاء 6 میلیون متر مکعب منابع آبی برای روستاییان

ببینید | کنایه سنگین محسن خلیلی به وریا غفوری روی آنتن زنده

آشنایی با انواع بلبرینگ + جزییات

2500 میلیارد تومان، متوسط خسارت سالانه وقوع سیل به کشور

وزیر کشور: محدودیت نوروزی در شهرهای نارنجی، زرد و قرمز اعمال می شود

تشدید نظارت ها بر بازار شب عید در استان گلستان/برخورد قاطع در انتظار متخلفان است

وزیر کشور: کمیت و کیفیت کالا ها رشد خوبی داشته است

افزایش بهای نفت برنت

بازگشت بحری به طبیعت

هشدار سه رقمی کرونا

آشنایی با دیزل ژنراتور کاشانی

فراخوان واگذاری سهام شرکت گروه ارزش آفرینان پاسارگاد

تکلیف دولت برای ارائه گزارش بدهی های خود به مجلس

اعمال رویکرد سختگیرانه برای تأیید استطاعت جسمی زائران حج تمتع

برگزاری سیزدهمین آزمون تئوری و عملی صنایع دستی ویژه هنرمندان قشم

ایجاد بیش از 3200 شغل در سنقر و کلیایی طی سال جاری

تلاش برای بازگشایی بازارچه های مرزی خراسان جنوبی/یزدان فعال شود

رونمایی از 2 سامانه قرنطینه گیاهی

بزرگترین محتکر کیست؟

دستورالعمل خرید تضمینی گندم 1400 ابلاغ شد

بنگاه داری بانک ها ریشه در سیاست های غلط اقتصادی دارد

رونمایی از پوستر سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش

کمیته مدیریت تبعات احتمالی انتشار اوراق مالی اسلامی تشکیل می شود

افت 3944 واحدی شاخص / معاملات مشکوک یک بانک و دو پتروشیمی + 8 نماد

سازمان بورس مکلف به همکاری در توثیق اوراق مالی شد

جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش شد

رسیدگی به بیش از 40 هزار پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان رضوی

موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به 7 بانک و موسسه اعتباری

کاهش 11 برابری درآمد صادراتی شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان

استان زنجان پیشتاز در طرح کاداستر کشاورزی

آشنایی با بلبرینگ و انواع آن

آشنایی با دیزل ژنراتور کاشانی

دستورالعمل خرید تضمینی گندم ابلاغ شد

پیش بینی کارشناسان از نرخ ارز در 1400

تیکوما فروشگاه قطعات یدکی خودرو

مزایا و معایب استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت

دستورالعمل خرید تضمینی گندم ابلاغ شد

آمار ازدواج 25سال است نزولی است

تزریق 2.72 هزار میلیارد تومان نقدینگی به 7 بانک و موسسه اعتباری

قیمت انواع ماشینهای لباسشویی

پیگیری مصادره منزل مادر شهید در فسا

گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

خود تخریبی را متوقف کن!

آخرین آمار کرونا در جهان

حمایت 450 میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع گسترش و توسعه صنایع به پرور

افتتاح شعبه بانک سینا در قلعه گنج استان کرمان

توضیح سازمان تامین اجتماعی درباره دفترچه درمانی

2500 میلیارد تومان، متوسط خسارت سالانه وقوع سیل به کشور

آخرین وضعیت قضات کشیک تعزیرات در ایام عید + جزییات

شیوع کرونا در تهران صعودی است

آغاز تعمیر منازل زلزله زدگان سی سختی توسط بنیاد احسان طی روزهای آتی

مصاحبه با قائم مقام مدیر عامل بانک صنعت و معدن در مورد افتتاح ساختمان های جدید

اختصاص یک هزار میلیارد ریال اوراق برای نوسازی حرم های مطهر

فارس من | گفت وگو با کسبه ی آبیک؛ اعتراض به عوارضی که غیر منطقی افزایش یافت

کاهش 10 درصدی رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران/ پایتخت؛ هفتمین استان شیوع کرونا

درباره مقرون به صرفه کردن تولید و ممنوعیت ورود کالای قاچاق اقدامات لازم صورت گیرد

سرانه مصرف گوشت قرمز نصف شد

تست کرونا برای مسافران پروازهای خوزستان الزامی شد

وضعیت بدهی بانک های دولتی به بانک مرکزی مشخص شد

کشف سیگارهای قاچاق به ارزش 514 میلیون ریال

موافقت بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به 7 بانک و موسسه اعتباری

چگونه می توان برجام را ماندگار کرد؟

2500 میلیارد تومان، متوسط خسارت سالانه وقوع سیل به کشور

موانع تولید 9 واحد تولیدی در چهارمحال و بختیاری رفع شد

کمیت و کیفیت کالا ها رشد خوبی داشته است

فروش گوشت قسطی با چک کارمندی!

بازار نفت به تصمیم اوپک پلاس چشم دوخته است

مزایا و معایب استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار

حمایت ستاد فرمان امام از کشاورزان دیم کار