مطالب مرتبط:
رییس جدید بورس: سایه عوامل غیر اقتصادی باید از بازار سرمایه کم شود
میرعلی اشرف پوری حسینی رییس سابق خصوصی سازی کیست و چرا بازداشت شد؟
انتخاب رییس سازمان بورس؛ دهنوی به برج سعادت آباد می رود
علت استعفای دو رییس بورس در 11 ماه چیست؟
سرنخواستن رییس جدید بورس دعواست
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 8 بهمن 1399 ساعت 16:052021-01-27اقتصادي

چرا بورس با رییس جدید ریزشی شد؟


محمدعلی دهنوی در جلسه شورای عالی بورس، جایگزین حسن قالیباف اصل شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتاپرس، بازار بورس روزهای پر فراز و نشیب بسیاری را پشت سر می گذارد، برخی از کارشناسان معتقدند که بازار مسیر خود را طی می کند و با جا به جایی رییس سازمان بورس تغییری در روند صعودی یا ریزشی بازار ندارد اما برخی از تحلیلگران معتقدند که بازار سرمایه در برابر اتفاقات ساختمان بورس واکنش نشان می دهد.

بالاخره بعد از گذشت روزهای پر حاشیه در ساختمان بورس، دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی به عنوان رییس سازمان بورس انتخاب شد.

ظاهرا حاشیه از سازمان بورس رفتنی نیست و علی رغم انتخاب رییس جدید و مشخص شدن جایگزین قالیباف اصل، همچنان حرف و حدیث های بسیاری در بخش سازمانی بورس به چشم می خورد.

حضور فرد غیر بورسی با انتقادهای بسیاری همراه بوده است.

محسن علیزاده و مسلم صالحی طی نامه ای به رییس جمهور اعلام کردند: بازار سرمایه در ماه های گذشته تحت تاثیر اخبار و تصمیمات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی گوناگون واکنش نشان داده و افت و خیز شاخص بورس نگرانی های زیادی را در بین مردم ایجاد کرده است.

متاسفانه عدم حمایت لازم از بازار باعث شد در هفته های گذشته ریاست سازمان بورس از مسند استعفا کند و در حال حاضر نیز مطرح کردن اسامی افراد بدون سابقه لازم در بازار سرمایه برای تصدی این جایگاه، نگرانی های جدی اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس را بیش از گذشته کرده است.

لذا پیشنهاد می شود نظر به اهمیت موضوع، دستور فرمایید درخصوص انتخاب رییس سازمان ضمن دقت نظر بیشتر و با در نظر گرفتن شرایط عمومی و تخصصی لازم از جمله سوابق و تجربیات چندین ساله در بازار سرمایه و شناخت کافی از این بازار نسبت به گزینش فردی متعهد، متخصص، آشنا به بازار سرمایه و از همه مهمتر مورد وثوق فعالان این بازار که بتواند اعتماد عمومی از دست رفته مردم را با سرعت و جدیت احیا کند، اقدام مقتضی صورت پذیرد.

بی تاثیری استعفا و انتصاب رییس سازمان بورس بر بازار بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که بازار بورس روند خود را طی می کند و انتخاب یا استعفای رییس سازمان تاثیری بر روند بورس نخواهد گذاشت زیرا برخی از دستورات دستوری همچنان حاکم بر بازار استوار هستند و روند عادی خود را طی می کنند.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار بورس و سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی یکتاپرس، گفت: در بخشی از نامه استعفای رییس سازمان بورس تاکید بر ورود غیر حرفه ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه سبب بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران شده است.

وی ادامه داد: مسئولان با دستورات در بازار سرمایه سبب این افت و خیزها می شدند.

اثرگذاری سیاست های وزارت نفت و صمت برای فولاد نمونه ای از این دستورات است.

انتظار خود مسئولان در ایجاد اثر گذاری قالبی برای سهامداران سبب می شود تا نظام ارشادی قیمت گذاری بر بازار حاکم شود.

آقابزرگی تاکید کرد: در سال گذشته شاخص کل در اوایل سال با 4 درصد منفی همراه بود اما به یکباره امسال شاخص کل 120 درصد رشد پیدا کرد.

این کارشناس با تاکید بر اینکه در محل انجام برخی از دستورات در بورس نقش رییس سازمان بورس در هیات مدیره در حد صفر است، افزود: قیمت گذاری و اتفاقات به شکل دستوری در بورس انجام می شود اما رییس سازمان بورس در آن نقشی ندارد.

وی در پایان با اشاره به اینکه قالیباف اصل به عنوان رییس سازمان بورس عملکرد منفی نداشت، گفت: آزادسازی سهام عدالت و فروش صندوق های سهام دولتی (ETFها) از عملکرد های وی به عنوان رییس سازمان بورس بود.

این استعفا بر روند بازار بورس تاثیری نمی گذارد.

افرادی که با تجمع به دنبال استعفا بودند؛ این هم استعفا که می خواستند.

بازار روندی که در پیش گرفته را طی می کند و این استعفا ها تاثیری در روند بازار نخواهد داشت.

درآمد مالیاتی دولت از بورس آمارها نشان می دهد دولت در دی ماه امسال 2 هزار و 972 میلیارد تومان از نقل وانتقال سهام در بورس و فرابورس درآمد مالیاتی داشته که این میزان نسبت به درآمد 399 میلیارد تومانی دیماه 98 حدود 7/5 برابر شده است.

همچنین در 10 ماهه امسال دولت 16 هزار و 385 میلیارد تومان درآمد مالیاتی از نقل و انتقال سهام در بورس و فرابورس داشته که نسبت به درآمد 3 هزار و 314 میلیارد تومانی 12 ماهه سال 98 رشد 394 درصدی را نشان می دهد.

قابل ذکر است از فروردین 98 تا دی ماه 99 دولت در مجموع 19 هزار و 700 میلیارد تومان درآمد مالیاتی از نقل و انتقال سهام در بورس و فرابورس به دست آورده است.

انتخاب رییس غیر بورسی بر بازار تاثیر می گذارد؟ برخی از تحلیلگران بر این عقیده هستند که بازار روند دستوری خود را در پیش می گیرد و این حاشیه های پیرامون رییس سازمان بورس هیچ تاثیری بر روی بازار نخواهد داشت.

مردم هم باید هوشیار باشند و با نگاه بلند مدت در بورس بعد از مدتی به سود مورد نظر خود دست پیدا کنند.

تحلیلگران بر این عقیده هستند که بسیاری از تازه واردهای بورسی بدون آگاهی کامل نسبت به تحلیل و نگاه بلند مدت به بازار بورس با تصمیم های هیجانی در حال خروج از بازار هستند که این روند باعث شده تا بازار به سمت روند مناسب خود پیش نروند.

رییس جدید سازمان بورس، دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه تربیت مدرس؛ پیش از آمدن به سازمان بورس معاونت وزیر اقتصاد در وزارت امور اقتصادی و دارایی را در کارنامه دارد، در معدود اظهار نظرش در مورد بازار سرمایه که به شهریور امسال برگردد، گفت: آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است و با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.

در کشور ما بار اصلی تامین مالی بر دوش بانک ها بوده، اما اکنون ما انتخاب کرده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تامین کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم.

نوسانات ذات بازار سرمایه است.

در همه جای دنیا بورس با افت و خیزهایی روبرو است، این در حالی است که رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خرد تعادل بازار را به هم می زند و باعث کاهش قیمت ها می شود و این موضوع فقط به خود آن ها آسیب نمی زند، بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می زند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی بازار سرمایه سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتارهای هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.

سعید ابراهیمی، کارشناس بازار سرمایه درباره انتخاب دهقان دهنوی به عنوان رییس سازمان بورس، گفت: این انتصاب به نوعی مدیریت سیاسی بازار سرمایه است و اگر همراهی های سیاسی را همراه داشته باشد می تواند سیگنال مثبتی از طرف دولت به سهامداران مخابره کند و شاید نشان دهنده انتخاب مدیر سیاسی در راستای مدیریت و جمع کردن بازار سهام باشد.

از طرفی با نزدیک بودن انتخابات، این انتصاب می تواند شرایط خوبی برای گروه های درگیر انتخابات ایجاد کند.

وی ادامه داد: دولت سعی دارد به جای اینکه یک متخصص در بازار سرمایه سکان امور را در دست بگیرد سمت را به کسی بسپارد که بازار را مدیریت کند.

انتصابات سیاسی می تواند عملکرد روشنی برای سهامداران خرد مشخص کند، همچنین می تواند باعث افزایش مشارکت افراد و بازیگران بزرگ برای بازار باشد.

عدم شفافیت بازار سرمایه و طرح 9 سوال از وزیر اقتصاد سیدمصطفی آقامیرسلیم نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد درباره وضعیت بورس هشدار داد و روند نزولی این بازار را ناشی از مدیریت ضعیف دانست.

متن نامه نماینده تهران به شرح زیر است: جناب آقای دکتر فرهاد دژپسند وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی با سلام بازار سهام(بورس) به وضعیت اسفناکی مبتلا شده است و علی رغم وعده های متعدد مسئولان و متولیان امر، به صورت روزافزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش رو به رو بوده و موجب خسران عظیم مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست های اتخاذ شده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضا معکوس مدیران بورس در تشدید روند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح گردیده است که نیاز به شفاف سازی و پاسخگویی از طرف وزیر محترم اقتصاد و دارایی به عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد: 1- چرا راهکارهای مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش های بازارهای جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می گردد با ارائه شیوه ها و دستورعمل های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به صورت حداقلی در حال اجراست، و چرا در اصلاح آیین نامه ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می شود؟ 2- چرا در افزایش مقدار بازارگردان ها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی اند تعلل می شود؟ 3- چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به صورت قطره چکانی در حال اجراست؟ 4- چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه های اول و صندوق ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار بوجود آمده است؟ 5- چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلا نیز سابقه اجرای ناموفق داشته(در زمان مدیریت آقای عبده) باعث ایجاد صف های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار گردیده است؟ جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

(کلیک کنید) 6- چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به سمت حقیقی ها منتقل کرده است؟ 7- چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دوره مدیریت قبل اتخاذ گردیده هنوز مشکلاتی دارد و در اصلاح آیین نامه ها تعلل شده است؟ 8- چرا با اتخاذ روند اشتباه و اجباری باعث زیان دهی صندوق های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مشکلات عدیده کرده است؟ 9- چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب کننده ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیر معقول ارزش بعضی شرکت ها مانند بیمه پاسارگاد و همچنین عدم عرضه سهام بعضی شرکت ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل نموده و می نماید؟ 10- چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت های مضر و مخرب صندوق های تثبیت و توسعه بازار تعلل ورزیده و در مورد شفاف سازی نحوه عمکرد و انتشار صورت های مالی از جمله ترازنامه و سود و زیان آنها اقدامی ننموده است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازیکتاپرس، برخلاف آنکه موج جدیدی در فضای مجازی و رسانه ها شکل گرفته است اما بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده هستند که رییس سازمان بورس هیچ تاثیری بر روند بازار ندارد و همچنان بورس بر اساس سیاست های دستوری خود در حال پیش رفتن است.

اما کارشناسان به مردم هشدار می دهند که باید نگاه بلند مدت به بورس داشته باشند و هر اتفاقای که در این راستا رخ می دهد هرگز واکنش منفی یا تصمیم هیجانی نداشته باشند زیرا بورس در بلند مدت به سود مورد نظر می رسد.


کلید واژه ها: بورس - سازمان بورس - رییس سازمان بورس - سازمان - رییس سازمان - بازار - رییس - معاون وزیر اقتصاد - جایگزین - حسن قالیباف اصل - قالیباف - ساختمان - انتخاب - اقتصاد - بازار سرمایه - محسن علیزاده - وزیر اقتصاد - انتخاب رییس - حسن قالیباف - حاشیه - معاون وزیر - شورای عالی - مسلم صالحی - رییس جمهور - بازار بورس - روند صعودی - کارشناسان - حرف و حدیث - جدید - علیزاده

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت بیش از 30 واحد پرورش بوقلمون بدون مجوز در مشهد

مجلس شرایط واردات محصولات کشاورزی و دامی را تعیین تکلیف کرد

ضرورت ایجاد نگرش جدید در حوزه معدنی کشور/ نقش صادرات در ارتقاء تولید و افزایش کیفیت

بهره برداری از 22 پروژه تامین آب و برق در استان فارس

استخدام کارشناس IT، اپراتور تولید، تکنسین مکانیک و تکنسین تاسیسات در فارس

استخدام کارپرداز در یک شرکت تولیدی معتبر در شهرک صنعتی شیراز

کارتخوان بی هویت نداریم

ذوب آهن اصفهان موفق به کسب جایزه مسئولیت اجتماعی و مستندسازی صنعت روابط عمومی شد

فعالیت معدنی استخراج فلز در محدوده زنوز انجام نشده است

توضیحات سازمان برنامه درباره ابلاغیه نوبخت

گوشی 4میلیونی چی بخریم؟

استخدام کارپرداز، کارشناس IT، اپراتور تولید، تکنسین مکانیک و تکنسین تاسیسات

نمکی: نارفیقی ها ما را به سمت مرگ های سه رقمی برد

مکاتبه وزیر صمت با جهانگیری برای تعیین تکلیف برنج های دپو شده

افزایش نرخ بلیت مترو و اتوبوس تصویب شد

باید واقعیت 1+25 را به جای سراب 1+5 دنبال می کردیم

راهکارهای تأمین مالی «طرح اقدام ملی مسکن» بررسی شد

زمین های دولتی یکبار به مردم فروخته شود

اجازه تردد کامیون ها از پایانه مرزی تمرچین

جزییات نرخ خدمات شهری در سال 1400 | تشویق شهروندان به تفکیک زباله از مبدا

نگرانی سهامداران؛ بورس به روزهای خوبش برمی گردد؟

تولید برق از پنل های خورشیدی

بندر فریدونکنار به شبکه حمل ونقل کانتینری دریای خزر پیوست

همکاری مجتمع گاز پارس جنوبی با یک شرکت خراسان رضوی

مرکز رشد دانشگاه آزاد ساوه زمینه کارآفرینی دانشجویان را فراهم می کند

استخدام کارشناس واحد فنی مهندسی و کارشناس فروش در اصفهان

نیازمند نیرو اقا جهت کار در هتل هستیم

استخدامی دفترپیشخوان

ثبت نام اسنپ

استخدام برنامه نویس مسلط به angular8 در توسعه داده پردازان در خراسان رضوی

استخدام مدیر تدارکات و پشتیبانی در شرکت بایا در تهران

استخدام بازاریاب با شرایط طلایی

نیازمند کیک کلوچه پز و نظافت چی

روابط عمومی بانک توسعه تعاون در جشنواره برترین های روابط عمومی ایران مورد تقدیر قرار گرفت

شتاب زده گوشت نخرید

سامانه تماس اضطراری برای کاهش تصادفات جاده ای

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از سوی معاون اول رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی تجلیل شد

ببینید | با چه میزان جریمه، خودرو توقیف می شود؟

احتمال حذف حواله از فرآیند توزیع مرغ بین خرده فروشان

موزه نفت سوزهای کرمان در جهان بی نظیر است

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از مدیر عامل بانک رفاه کارگران تجلیل کرد

مدیریت معادن هر استان را به همان استان واگذار کنیم

مسیریابی ساده تر: راهنمای خروجی ها به نشان اضافه شد

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

افزایش نرخ کرایه مترو، اتوبوس و تاکسی در سال 1400 تصویب شد

قیمت گوشی (محدوده 4میلیون)/ 12اسفند99

متقاضیان پول مسکن ملی را ندارند

قاچاق خودروهای لوکس ممنوعه

اتاق بازرگانی مسکو آماده اجرای پروژه های تجاری مشترک با ایران است

اولین فیلم از هیوندای بایون / Hyundai Bayon 2021

خانه بهداشت کارگری شرکت تولید برق استان یزد برتر شد

67 هزار بیکار مطلق در گلستان شناسایی شدند

قصه تکراری گرانی میوه/ بازار به حال خود رها شده

پیشرفت 50 درصدی تونل سیاه طاهر در محور جوانرود- ثلاث باباجانی

همسان سازی حقوق بازنشستگان از 1400

قیمت محصولات ایران خودرو در 12 اسفند 99 / جدول مقایسه نرخ کارخانه و بازار

تولید لوازم خانگی در روز های تحریم، بیش از دو برابر قبل از تحریم ها بود

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا در کرمان

استخدام برنامه نویس Full Stack از البرز و تهران جهت کار در شهر قدس

استخدام تکنسین برق با مزایا در گروه صنعتی پانل مهدی در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید و حسابدار در تهران

استخدام کارشناس اداری با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در اصفهان

دسته چک های جدید از اول 1400 عرضه می شوند

برخی بخشنامه ها بدون اطلاع بخش خصوصی صادر می شوند

ورود جدی شرکت ملی صنایع مس ایران به بازار اشتغال خراسان جنوبی

استخدام کارشناس فروش در موسسه بین المللی صبای ایلیای ایرانیان مهر در تهران

50 هزار میلیارد تومان داراییِ بر زمین مانده داریم

میوه و صیفی جات دو رقمی؛ استقبال مردم از خرید میوه کاهش یافته است/ اختصاصی

رونق مبادلات تجاری از مرز شیخ صله با ساخت تونل سیاه طاهر

نگران وقفه در ساخت سد باغان نیستیم

استخدام حسابدار فروش و انبار در یک شرکت معتبر در منطقه سهروردی تهران

بودجه 1400 شهرداری تهران به تصویب رسید

مونسان: بنای فاضلین نراق از سوی صندوق احیای میراث فرهنگی تملک می شود

بلیت مترو 25 درصد و کرایه تاکسی 35 درصد گران شد

افتتاح دسترسی دوم ایستگاه شهید کاوه در مشهد

نیازمند شریک سرمایه گذار در گوسفند و بوقلمون فروشی

استخدام مدیر منابع انسانی در رینگ خودرو پارس در تهران و قزوین

کار در منزل با گوشی

نیازمند به شریک جهت شراکت در دفتر املاک الهیه

استخدام پیک موتوری

سرمایه گذاری مطمئن پردرآمد

استخدام مهندس مکانیک (ساخت و تولید/طراحی کاربردی) آقا در کرمان

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری در صنایع غذایی مانا در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در فروشگاه اینترنتی دیجی ماه در فارس

کارگر کارواش در (مهرگان)

واردات 21.4 میلیون تنی کالای اساسی در 11 ماه

قیمت مسکن در ارزان ترین مناطق تهران چند؟

اجرای طرح آبرسانی به روستاهای رشتخوار

طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاه های بندر امام اجرا خواهد شد

آخرین قیمت طلا و سکه در بازار امروز / سکه ارزان شد

نرخ مصوب گوشت مرغ در بازار

برگزاری تور ترویجی آموزشی تعاون با کمک جهاددانشگاهی کردستان

آخرین مهلت ثبت نام ایران خودرو امروز سه شنبه 12 اسفند 99 / محصولات پیش فروش ایران خودرو و نحوه ثبت نام خودرو ایران خودرو در سایت ایران خودرو

تکلیف سفر در نوروز چه شد؟/ واکنش وزارت بهداشت و میراث فرهنگی

ارزش سهام عدالت امروز 12 اسفند 99 | سهام 532 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

پروژه برق رسانی به 8 روستای آذربایجان شرقی با حضور وزیر نیرو افتتاح می شود

توزیع بسته معیشتی مومنانه در قائم شهر

سهمیه بنزین در سال جدید تغییر می کند؟

روحانی:گفتار و رفتاری که موجب القای بی ثباتی شود، به معیشت مردم لطمه می زند/ کولبری و سوخت بری در شان مردم نیست

نوسازی 10 هزار مسکن روستایی با حمایت بانک صادرات ایران

چرا بورس با رییس جدید ریزشی شد؟

چرا بورس با رییس جدید ریزشی شد؟