مطالب مرتبط:
وزیر بهداشت: کارِ خِیر به سیاست آلوده نشود
ترامپ برای بازگشت به سیاست دست به کار شد
هوای پایتخت آلوده است/ ضرورت خودداری از تردد غیرضروری
هوای کدام مناطق تهران آلوده تر است؟
تونس|قیس سعید: مردم از سیاست های اقتصادی اجتماعی ناامید شده اند
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 بهمن 1399 ساعت 20:252021-01-26پزشكي

نمکی: کارِ خِیر نباید آلوده به سیاست شود


وزیر بهداشت با درخواست از خیّرین در اتمام پروژه های نیمه کاره حوزه سلامت، گفت: در موضوع کرونا، خیّرین، ممتازترین نقش را برعهده داشتند و در روزهای نخست با تهیه ماسک، - شوینده و ضدعفونی کننده ها و ساماندهی این موضوع در کشور و همچنین تهیه مایحتاج مردم و حمایت در منزل، کارهای بسیار ارزنده ای انجام دادند که ما را دلگرم کرد که هنوز مهربانی و عشق و صمیمیت و نور هست و خورشید هنوز می تابد و باعث شد با تابش این گرمای دلپذیر، گام هایمان را محکم تر برداریم.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام وبدا، سعید نمکی در دیدار خیّرین کشور که امروز و در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تاکید بر حمایت از قشر محروم در اقصی نقاط کشور، اظهار کرد: باید تلاش کنیم که نسل جدید را به گونه ای تربیت کنیم که از ریا، سالوس و دروغ دوری کنند، زیرا دلی که نور در آن نتابد، عاشق نمی شود و تا عاشق نشود کار خیر انجام نمی دهد.

این موضوع یک آفت بزرگ اجتماعی است که برای حل آن باید به دنبال راهکار باشیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین آفت اجتماعی، ریا، دروغ و ظاهرنمایی است، تصریح کرد: در چنین شرایطی، فضا، فضای عاشقانه و خیرخواهانه نبوده و فضای ویترین آرایی های مزورانه است.

نمکی با اشاره به اقداماتی که در زمان مسئولیت های وی در حوزه بهداشت، پیشگیری و زیرساخت های سلامت و همچنین رسیدگی به حاشیه شهر ها انجام شده است، گفت: به نظر بنده، هر تصمیمی در کشور باید یک پیوست حمایت از فقرا و محرومان داشته باشد.

معمولا در کشور تصمیماتی اتخاذ می شود که آن ها را تصمیماتی اساسی و بسیار مهم تلقی می کنیم، اما فراموش می کنیم که این غلتکِ توسعه، در ابتدا ضعفا، محرومین و مستضعفین را له می کند تا به نتیجه برسد.

نمکی ادامه داد: اگر دولت ها، حکومت ها و منابع عمومی گسترده و در اوج تنگدستی بالا، بیش از پیش به فکر ضعفا و محرومین باشند، نقش آفرینی خیّرین در عرصه های دیگر نمود بیشتری پیدا می کند.

وی ادامه داد: اعتمادزدایی از مردم در این شرایط سخت به نفع نظام نیست و به اندازه کافی گسست اجتماعی، پیدا کرده ایم، بنابراین قصد ندارم برخی مسائل را فریاد بزنم، اما تا زمانیکه در جامعه ای با موریانه ریا و فساد مبارزه جدی نشود و انسان های وارسته و شریفی مانند خیّرین، قیمت پیدا نکنند، نمی توان ادعا کرد که پرچم نیکوکاری را می توان برافراشته نگه داشت.

کارِ خِیر آلوده به سیاست نشودوزیر بهداشت در ادامه اظهار کرد: کار خیر را نباید آلوده به سیاست کرد.

عده ای ممکن است در پوشش خیّرین عوام فریبی یا سیاسی کاری کنند، ولی این جریان اصلی نیست، اگرچه آلوده کردن کار خِیر به سیاست زدگی و خدای ناکرده تزویر، برکت را می برد و اتفاق بدتر این که گروه هدف که مردم هستند نیز سیاست زده می شوند! باید فرهنگ گذشت و مهربانی و ایثار را احیا کنیموی گفت: خیّرین صدیق مملکت بیش از هرچیزی باید به عرصه فرهنگ ورود کنند.

بنای فرهنگ و مهربانی، مرمت می خواهد، متاسفانه به شدت از مهر و عشق و صمیمیت دور شده ایم، عرصه فرهنگ چنانچه از راه درست وارد شویم، عرصه پرمنفعتی است، باید فرهنگ گذشت و مهربانی و ایثار را احیا کنیم.

این موضوعی است که روز به روز کمرنگ تر می شود و نیازمند رسیدگی جدی است.

نمکی در ادامه این نشست، در خصوص اپیدمی کووید 19، گفت: در اوج تنگدستی، طوفانی به نام کرونا از راه رسید و جمهوری اسلامی ایران در این طوفان بلا، با تفضل الهی خوش درخشید.

مقام معظم رهبری در مبحث کرونا، در زمینه حمایت، هدایت و رعایت پروتکل ها لحظه ای ما را تنها نگذاشتند.

ایشان حتی اشتباهات ما را با نظر مهربانی و کرم نگریستند.

به قول حافظ شیرازی: " نیکی پیر مغان بین که چو ما بدمستان/ هر چه کردیم به چشم کرمش زیبا بود".

بنابراین، مقام معظم رهبری بعداز لطف خداوند، یکی از ارکان اصلی این توفیق بودند و بعد هم وفاق مردم و تلاش های شبانه روزی کادر سلامت.

نقش ممتاز خیّرین در مدیریت کرونا وی با اشاره به طرح شهید قاسم سلیمانی، یادآور شد: در این طرح بزرگ، به توفیقات بسیاری در زمینه کنترل، مدیریت و پیشگیری از کرونا دست یافتیم.

در این میان خیّرین ممتازترین نقش را برعهده داشتند و در روز های نخست با تهیه ماسک، شوینده و ساماندهی این مبحث در کشور و همچنین تهیه مایحتاج مردم و حمایت از بیماران در منزل کار های بسیار ارزنده ای انجام دادند که ما را دلگرم کرد که هنوز مهربانی و عشق و صمیمیت و نور هست و خورشید هنوز می تابد و باعث شد با تابش این گرمای دلپذیر، گام هایمان را محکم تر برداریم.

وی گفت: ما در حال حاضر با دو مبحث مواجهیم.

یکی مدیریت کروناست که از طریق آگاه سازی مردم، افزایش تست های تشخیصی و شناسایی موارد بیشتر به صورت خانه به خانه، ایزوله کردن بیماران و خاموش کردن شعله های کوچک میسر می شود.

دراین زمینه عزیزان خیّر بسیار می توانند کمک کنند.

امروز تاب آوری مردم کاهش پیدا کرده است.

خیّرین می توانند کمک کنند که در دو جنبه تاب آوری اقتصادی مردم و کمک به معیشت خانوار ها و کسبه های مشکل دار، این موضوع مدیریت شود.

توان و بضاعت دولت نیز به گونه ای نیست که این مبحث را کاملا مدیریت کند، لذا باید در قالب طرح محله محور و با کمک خیّرین، گام های سازنده برداشت.

وی افزود: موضوع دوم، بحث قرنطینه هاست که در این زمینه ما فضا هایی را تدارک دیدیم؛ چراکه بسیاری از بیماران در منزل نمی توانند قرنطینه شوند، در هر محله ای مجمع خیّرین نیز باید عناصری را شناسایی کنند که در کنار تیم ما کار ها را مدیریت کنند.

وزیر بهداشت، در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اگر کرونا را مدیریت کند، لوح رزینی در تاریخ این مملکت ثبت خواهد کرد و چنانچه در این عرصه بازنده شود، شرمساری بزرگی خواهد بود.

شبکه ها و رسانه های خارجی معاند اکنون که خود اروپا و آمریکا در باتلاق کرونا گیر افتاده است، یک میزگرد برگزار نمی کنند.

در حالیکه در کشور ما حتی فقط یک بیمار بدون دریافت خدمات باقی نماند و هیچ بیماری پشت درب بیمارستان معطل نشد که اگر چنین نمیشد، همان رسانه ها در بوق و کرنا فریاد می زدند.

بنابراین، این افتخار برای جمهوری اسلامی ایران کسب شد نه فقط وزارت بهداشت.

درخواست از خیّرین در اتمام پروه های نیمه کاره حوزه سلامتوزیر بهداشت گفت: مبحث دیگری که می توان از ظرفیت خیّرین بهره برد، کمک به ما در اتمام پروژه های نیمه کاره است.

امسال اولین سال در تاریخ قبل و بعداز انقلاب است که بیش از 10 هزار و 600 تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم.

این تعداد تخت در طوفان های احتمالی بیماری، کمک حال ما خواهد بود.

2 هزار و 500 تخت آی سی یو را در مدت کمتر از دو ماه راه اندازی کردیم که رکوردی بی سابقه بود.

همچنین، در بیمارستان ها دستگاه های اکسیژن ساز نیز تامین شد و توسعه و ارتقا یافت.

نمکی درخصوص زیرساخت های بخش بهداشت بیان کرد: پیش از این، متاسفانه موضوع پیشگیری برای مدتی آنچنان که باید جدی گرفته نشده بود، وقتی به وزارت بهداشت وارد شدیم، در عرض سه ماه پرونده الکترونیک سلامت را راه اندازی و طرح هرخانه یک پایگاه سلامت را برای جامعه محور کردن سلامت پایه ریزی کردیم.

وی درخصوص سالمندان تصریح کرد: سالمندان را باید از دو جنبه ببینیم، یکی افزایش جمعیت سالمند و دیگری متفاوت بودن سالمندان این مملکت با دیگر نقاط دنیا.

چه بسا برخی سالمندانی هستند که جوانی نکرده پیر شده اند.

سالمند افسرده برای نظام سلامت هزینه بر است؛ بنابراین در این زمینه باید به جنبه روانی و جنبه اجتماعی و معیشت آن ها توجه شود.

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که نقشه راهی تدوین کنیم تا ببینیم چگونه می توانیم روان سالمندان را دریابیم.

نمکی در ادامه درخصوص دارو گفت: ما در سال 97 سه میلیارد و 700 میلیون دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی و در سال 98 به دلیل مضایق ارزی، 3 میلیارد دلار هزینه کردیم؛ یعنی تولید داخل را 30 درصد افزایش داده و واردات را 25 درصد کاهش دادیم.

3 درصد داروی وارداتی نزدیک دو برابر 97 درصد تولید داخلی ارزی بری داشت.

همچنین، در سال 98 اتفاقات دیگری از جمله زلزله و سیل و اربعین و اغتشاشات خیابانی و آنفلوآنزا را هم داشتیم که در اسفندماه نیز با کرونا مواجه شدیم.

با این حال در سال 98، حدودا یک میلیارد مصرف ارزی مان کمتر شد.

نوساناتی که برای گوشت و مرغ در بازار ایجاد شد، برای دارو هرگز اتفاق نیفتاد.

ما با دور زدن تحریم ها، دارو را به دست بیماران رساندیم.

در سال جاری 40 درصد سال 97 ارز گرفتیم و 850 میلیون دلار برای تجهیزات و دارو های کرونا صرف کردیم و این موضوع قابل باور نیست که چگونه با این منابع توانستیم این موضوع را مدیریت کنیم.

همچنین، برای تمام دارو ها برنامه ریزی کردیم و با ثبت در سامانه برای تمام بیماران با کدملی دارو تامین می شود.

در سازمان غذا و دارو نیز تلاش کردیم مفاسد، نواقص و کاستی ها را از بین ببریم.

رایزنی برای خرید واکسن از سایر کشور هانمکی در خصوص واکسن کرونا بیان کرد: برای تامین واکسن از روز نخست سه روش را دنبال کردیم.

اول اینکه تولید داخلی را آغاز کردیم و تولید بهترین نوع واکسن ها را پیش می بریم.

دوم اینکه با کشور کوبا تولید مشترک را در ادامه همکاری های قبلی آغاز کردیم و واکسنی تا اردیبهشت ماه سال 1400 با انتقال دانش فنی در انستیتو پاستور ساخته می شود.

سومین راه، واردات واکسن است که یکی از آن ها تامین واکسن از کووکس است که 16 میلیون و 800 هزار دوز با کووکس قرارداد بسته ایم و در فوریه اولین محموله ها وارد می شود، اما این ها کافی نیست و رایزنی برای خرید واکسن را از سایر کشور ها بصورت مستقیم نیز آغاز کردیم.

به احتمال زیاد اولین محموله واکسن بزودی وارد کشور می شود.

امیدواریم با طلیعه دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بتوانیم این مژده را به گروه های آسیب پذیر بدهیم که واکسیناسیون کووید 19 را در این گروه آغاز خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: تولید واکسن ایرانی به زودی/ پلیس از اول بحران کرونا در کنار کادر درمان بود
کلید واژه ها: خیّرین - موضوع - ضدعفونی کننده - کشور - برگزار - بهداشت - وزارت بهداشت - وزیر بهداشت - حمایت - سعید نمکی - طبق اعلام - نیمه کاره - ساماندهی - عاشق - کنیم - نمکی - خبرگزاری - ضدعفونی - مهربانی - درخواست - کار خیر - خورشید - شوینده - پروژه - اتمام - اعلام - تربیت - دیدار - سیاست - دلگرم

آخرین اخبار سرویس:
پذیرش 29 نفر مشکوک به کرونا در اورژانس قم

ماهی قرمز؛ این کوچک بی خطر

بلفاروپلاستی بدون جراحی (درمان افتادگی پلک)

آماده باش کامل بیمارستان های استان فارس

زالی: واکسن سازان داخلی باید به جهش های ویروس کرونا توجه کنند

پذیرش 29 نفر مشکوک به کرونا در اورژانس قم / روز بدون فوتی در قم

توجه واکسن سازان به جهش ویروس باشد

آمار کرونا کردستان 17 اسفند؛ بدون فوتی و 72 ابتلای جدید

102 بستری جدید و چهار فوتی قطعی کرونا در اصفهان

درخواست وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

آمار کرونا قم 17 اسفند؛ بدون فوتی و 29 ابتلای جدید

ازبین بردن جوش سرسیاه با ماسک های خانگی

تزریق واکسن کرونا به تطهیرکنندگان آرامستانهای سبزوار

ابتلای 47 هزار و 953 زنجانی به کووید 19

3 بیمار کرونایی درچهارمحال و بختیاری جان باختند

آماده باش کامل بیمارستان های استان فارس

درخواست وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

رویدادهای مجازی ورزشی برای کاهش آسیب های روانی کرونا برگزار شود

آیا گوشت قرمز منشأ ابتلا به بیماری های قلبی عروقی؟

آب میوه ای 5 برابر قوی تر از شربت سرفه

از مهمان ناخوانده کرمان چه خبر؟

سهم اصفهان از واکسن کرونا چقدر است؟

تزریق واکسن رازی کوو پارس به گروه های بعدی بزودی آغاز می شود

نماینده وزیر و مدیراجرایی پروژه واکسن داخلی کووید19منصوب شد

رعایت بهداشت سطوح را در مقابله با کرونا ادامه دهید

2شناور اماراتی با 15بیمار کرونایی وارد بندرلنگه شدند

جان باختن 93 بیمار کووید19 در کشور

آمار کرونا زنجان 17 اسفند؛ 2 فوتی و 178 ابتلای جدید

ماهی قرمز؛ این کوچک بی خطر

آمار کرونا قزوین 17 اسفند؛ 2 فوتی و 109 ابتلای جدید

آیا قرنطینه چاره کار است؟

تزریق نخستین دز از واکسن کرونا به جانبازان خرمشهر

گوشت قرمز در دادگاه سلامتی

اولین علامت ها در مبتلایان به کرونای انگلیسی کدام است؟

اعمال محدودیت های جدید ضد کرونایی در مجارستان

5 فایده بی نظیر ویتامین A

این علائم در سالمندان خطرناک است، جدی بگیرید

آش ترخینه یک آنتی بیوتیک طبیعی

سیگار چه تاثیری بر پوست خانم ها می گذارد

سه میلیون و 120 هزار واکسن آسترازنکا تا پایان سال وارد می شود

تشدید اقدامات طرح شهید سلیمانی در سمنان

دور سفر را خط بکشید

آمار شبانه روز گذشته کرونا در کرمان/ثبت 3 فوتی و 11 بستری

واکسیناسیون نباید موجب تسهیل محدودیت های کرونایی شود

10 ماده غذایی قلب را جوان نگه می دارند

عکس/ تصویر تکان دهنده مشاور وزیر بهداشت از بیمارستان رازی اهواز

چه سبک آرایش مو به شما می آید؟

تغذیه مناسب بیماران کلیوی

آمار فوتی های کرونا در روز 17 اسفندماه

روند افزایش کرونا در البرز/آژیر موج چهارم به صدا در آمد

تست خانگی تشخیص علت درد

کسبه گچساران پروتکل بهداشتی را رعایت کنند/ ماموریت های شرکت نفت به خوزستان ممنوع

خانوم جهت کار در فروشگاه آرایشی بهداشتی

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 17 اسفند 99

93 فوتی جدید کرونا در کشور؛ 8010 بیمار دیگر شناسایی شدند

درخواست از بهبود یافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

روابط جنسی در دوران ویروس کرونا

فیلم/ شیوع ویروس دیگر در جهان

ختنه زنان چیست و دلیل و پیامدهای آن کدامند؟

تزریق واکسن کرونا به جانبازان خرمشهر آغاز شد

6 روش درمانی موثر برای کمک به زنده ماندن بیماران کرونایی

آغاز تست گیری سریع کرونا از کارمندان شادگان

سه میلیون و 120 هزار واکسن آسترازنکا از کره جنوبی وارد می شود/ تولید ماهانه 1.5 میلیون واکسن کرونا در سال 1400

احتمال ابتلا به کرونا در چه افرادی کمتر است؟ + موشن گرافیک

آخرین تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته

شناسایی 230 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در استان اصفهان

کاهش موارد مرگ و میر و بروز کرونا طی هفته های گذشته در کرمان

داشتن بدنی مقاوم با مصرف ویتامین A

طرز تهیه 5 ماسک خانگی مخصوص پوست های خشک

آمار کرونا در چهارمحال و بختیاری 17 اسفند؛ 3 فوتی و 7 ابتلای جدید

29 نفر مشکوک به کرونا در اورژانس قم پذیرش شده اند/ روز بدون فوتی

مهاجرت معکوس، درمان درد لاعلاج تلفات پرندگان وحشی در میانکاله

12 شهر کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند

درخواست مهم وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا

وضعیت کرونا در استان های با روند صعودی و ناپایدار

پذیرش مسافر در مهمانسراهای دولتی این شهر ممنوع شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی: روند بستری کرونا در ایلام کاهشی است

کرونا در کمین شلوغی های پایان سال

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا

6 روش درمانی موثر برای کمک به زنده ماندن بیماران کرونایی

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

آمار فوتی های ناشی از کرونا در چهارمحال و بختیاری به 782 نفر رسید

کسبه گچساران پروتکل بهداشتی را رعایت کنند/ ماموریت های شرکت نفت به خوزستان ممنوع

9 ادویه ای که التهاب های بدن را کاهش می دهند

کرونا در قزوین 2 قربانی گرفت/ شناسایی 30 بیمار جدید کرونایی در استان

حال برخی بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نفت آبادان وخیم است

فوت 1448 کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران 17 اسفند 99

23 بیمار مبتلا به کرونا روی تخت های بیمارستان

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران 17 اسفند 99

سمنان عاری از کرونای انگلیسی/ حال نامساعد کرونایی سمنان با خریدهای پایان سال

جان باختن 93 بیمار کووید19 در کشور

اعلام آماده باش به تمامی مراکز درمانی خصوصی و دولتی استان فارس

کنترل چربی خون با مصرف چند نوشیدنی طبیعی

درخواست وزارت بهداشت از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما

چرا آب سیب بنوشیم؟

کشف قدیمی ترین دستورالعمل مومیایی کردن

بستری کودکان مشکوک به کرونا در قم افزایش یافته است

نمکی: کارِ خِیر نباید آلوده به سیاست شود

نمکی: کارِ خِیر نباید آلوده به سیاست شود