مطالب مرتبط:
ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم/ سیاسی کردن بودجه،سم مهلک است
ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم/ سیاسی کردن بودجه،سم مهلک است
لاریجانی، ظریف و فتاح از گزینه های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری
واکنش امام به انتقادات آیت الله هاشمی از حجاب همسر بنی صدر /وقتی مسعود رجوی کنار زده شد /نوه امام از کدام کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کرد؟
واکنش امام به انتقادات آیت الله هاشمی از حجاب همسر بنی صدر /وقتی مسعود رجوی کنار زده شد /نوه امام از کدام کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کرد؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:502021-01-25سياسي

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم


کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکترمحمد جواد ظریف وزیرخارجه درگفتگو با روزنامه اطلاعات، - به گزارش  وزیرخارجه درگفتگو با روزنامه اطلاعات، مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.

بخش هایی از اظهارات ظریف را می خوانید: *من آقای ترامپ را نتیجه یک روند طولانی در آمریکا می بینم که با به قدرت رسیدنش این شکاف را متبلور کرد و در چشم و منظر جهانیان قرار داد.

آنچه که آقای ترامپ نمایندگی می کرد، بخش قابل توجهی از جامعه آمریکاست که در بطن آن جامعه حضور بسیار جدی و ریشه ای داشت، اما در سلسله مراتب حزبی هیچ گاه نمی توانست چنین قدرتی را در اختیار بگیرد و ترامپ توانست این به اصطلاح سد های حزبی را بشکند و وارد صحنه سیاسی شود.

*در سال 2016 که آقای ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه مطرح شد، بعید می دانم هیچیک از سردمداران و متنفذین حزب جمهوری خواه علاقه ای داشتند که وی از این روند انتخابات مقدماتی حزب موفق بیرون بیاید.

البته سرمایه گذاری هایی روی ایشان توسط صهیونیست ها و برخی دیگر از عناصر افراطی صورت گرفته بود، اما در واقع ترامپ نماینده بخشی از جامعه آمریکا بود که توانسته است آن را حفظ کند.

آن بخش الزاماً اکثریت جامعه آمریکا نیست، اما به این راحتی هم جابجا نمی شود و بخشی است که دیدگاه های نژادپرستانه دارد، دیدگاه های خارجی ستیزانه دارد، دیدگاه های مخالف با فن آوری و علم دارد و نماینده اقتصاد کهنه به جای اقتصادی نو و دانش بنیان است.

درداخل آمریکا هم برخی ها این نگرانی را اعلام می کنند که اگرآمریکا نتواند با شکاف داخلی به شکلی تعامل کند، می تواند به مراحل بحرانی تر هم برسد.

اتفاقی که درهفته های گذشته در واشنگتن افتاد و وضعیتی که کنگره آمریکا و شهر واشنگتن در زمان تحلیف بایدن پیدا کرد، بی سابقه است و این شرایط نشانه جامعه ای است که آبستن حوادث غیرقابل پیش بینی است.

بیشتر بخوانید من برای اولین بار هزینه گفتگو با آمریکا را پرداخت کردم/ ترامپ فوق پروفسورای تحریم داشت!" *کسانی که اطراف ترامپ بودند، بسیار تلاش کردند او را قانع کنند که نظام ایران را می توان با فشار فرو پاشاند و ترامپ این تصور را شاید تا سال آخر دوران ریاست جمهوری اش داشت.

شکل و شیوه ای که ترامپ از برجام خارج شد ناشی ازهمین تصور است و الا می توانست روش عاقلانه تری را انتخاب کند که به نفع آمریکا هم بود؛ ولی روش ضربتی را انتخاب کرد و یکی از دلایل آن این بود که قانع شده بود، آن هم به خاطر تحلیل های آقای بولتون که ارائه می داد.

تحلیل های بولتون هم متأثر از اپوزیسیون برانداز نزدیک به او بود که برخی وقت ها از آن ها ارتزاق هم می کرد و حقوق هم می گرفت.

تلقی او این بود که جمهوری اسلامی در حال فروپاشی است.

خروج ترامپ از برجام هم با فاصله کمی از اغتشاشات دی سال 96 اتفاق افتاد و آنان از این اغتشاشات و ناآرامی هایی که در آبان و آذر سال 98 به وجود آمد هم حداکثر بهره برداری را کردند که بگویند تحلیل ما درست بود، لذا ترامپ را به پیگیری این سیاست بیشتر آماده کردند و مبنای این سیاست این بود که با فشار، حکومت ایران سقوط می کند و احتمالا نیاز به استفاده از ابزار نظامی هم نیست.

* آقای بایدن برای یکی دو سال آینده بیشتر تمرکز بر داخل آمریکا خواهد کرد؛ به این خاطر که اکنون بیشترین چالش برای آمریکا، مسائل داخلی است.

یک رشته چالش هایی مثل مسائل اقتصادی و کووید19 از قبل بوده و یک رشته چالش هایی اکنون بروز کرده است.

با اتفاقاتی که در کنگره افتاد و حملاتی که شد، این یک موضوع ریشه دار در آمریکاست، اما بالاخره جامعه سیاسی آمریکا گرچه اطلاع از این حوادث داشت، اما در صحنه و منظر جهانیان قرار نگرفته بود، لیکن اکنون در نظر عام قرار گرفته است و آقای بایدن چالش بسیاری هم دارد و آن این که بتواند با شکاف به وجود آمده، تعامل کند.

به نظرم مشکل اصلی آقای بایدن این خواهد بود، لذا برداشت من است که تا مجبور نباشد، به صحنه خارجی وارد نمی شود.

با مسائل خارجی هم در حد اضطرار برخورد می کند، ضمن این که سیاست خارجی آقای بایدن تفاوت اساسی با سیاست خارجی دوره ترامپ دارد؛ براین اساس که دنبال ائتلاف سازی و اجماع سازی جهانی است.

همه کسانی را هم که از دوران اوباما با خودش همراه کرده است، افرادی هستند که در اجماع سازی جهانی نقش قابل توجهی داشتند، لذا باید این نقش را هم در دولت آقای بایدن دید.

* احساس بنده این است که کماکان اولویت سیاسی خارجی آمریکا از نظر محتوایی چین خواهد بود؛ گرچه در دوره آقای ترامپ اولویت چین با امنیتی سازی ایران همراه شد و ما تبدیل به موضوع اول سیاست خارجی آمریکا شدیم؛ اما فکر می کنم دولت آقای بایدن به روند اجماع داخل جامعه نخبگی آمریکا برگردد.

چین و برآمدن چین که تا سال 2024 اقتصاد اول دنیا می شود هم مورد توجه دولت بایدن خواهد بود.

روسیه اولویت بعدی آمریکاست.

آقای بایدن تلاش خیلی زیادی خواهد کرد که روابط آمریکا با اروپا را اصلاح کند، چون این روابط در دوران ترامپ بسیار متشنج شد، در عین حال اروپاییان هیچگاه این توان را هم پیدا نکردند که در مقابل آمریکا بایستند و شرکت های اروپایی بیش از این که شنوای حرف دولت خود باشند، به حرف دولت آمریکا گوش می کردند.

اروپا هیچوقت این جسارت را نداشت که در برابر ترامپ بایستد و ترامپ با تندروی شدید باعث شد که اروپا واقعاً عقب نشینی کند، اما احساس واگرایی در اروپا نسبت به آمریکا، واقعی است.

* اگر سیاست خارجی معقول با تکیه بر امکانات و قدرت ملی را دنبال کنیم، می توانیم به عنوان یک کنشگر نقش آفرین باشیم.

بله، در حوزه هایی هست که احتمال نزدیک شدن بیشتر اروپا به آمریکا یا شاید برعکس آن (آمریکا به اروپا) را شاهد خواهیم بود، اما این که به چه میزان از این اتفاق متضرر شویم یا بتوانیم در این شرایط نقش خود را ایفا کنیم ـ متغیر های متعددی وجود دارد مانند رفتار نابخردانه برخی کشور های منطقه یا اشتباهاتی که اروپاییان و دیگر کشور ها کردند ـ همه این ها می تواند زمینه های کنشگری جدی برای جمهوری اسلامی فراهم کند.

اما اگر بخواهید این گونه تلقی کنید که آیا نزدیک شدن بایدن و اروپا به نفع جمهوری اسلامی است، معلوم نیست این گونه باشد.

*اگر درست بازی نکنیم ممکن است بتوانند اتحادی ایجاد کنند که در زمان ترامپ نبود و شکافی ایجاد شده بود.

جمهوری اسلامی باید تلاش کند پل عبور از این شکاف نشود و این کاملاً شدنی است و بستگی به نوع کنشگری ما دارد.

ما در یک یا دو مورد پل عبور از شکاف شدیم.

از جمله در سال 84 که قبل از آن اروپا و آمریکا به ویژه آمریکا و آلمان و فرانسه در مورد جنگ سوم خلیج فارس ـ از نظر ما ـ خیلی از هم دور شده بودند؛ اما مناقشه هسته ای ایران و ارجاع پرونده آن به شورای امنیت توانست این شکاف را پر کند، در صورتی که قبل از ارجاع پرونده مناقشه به شورای امنیت و در دوران ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی، سه کشور اروپایی در مقابل آمریکا بودند.

آن زمان آمریکا در مقابل 3 کشور اروپایی، گروه 4 را تشکیل داده بود و در آژانس بین المللی انرژی هسته ای با یکدیگر برخورد داشتند، ولی سیاست دولت نهم و دهم به شکلی پیش رفت که این شکاف از ایران عبور داده شد.

بدون این که در اینجا بخواهم کسی را نقد بکنم می گویم که این جمهوری اسلامی است که کنشگر است و می تواند با کنش خود باعث شود این دو با یکدیگر متحد نشوند و فضای جدیدی را ایجاد کنند، کما این که در سال 92 با مقاومت مردم و حضورشان در پای صندوق های رأی توانستیم این شرایط را ایجاد کنیم و آمریکا و اروپا هر دو همداستان برای به نتیجه رسیدن برجام شوند.

* صریح بگویم که از زمان انتخاب بایدن تا این لحظه هیچ مذاکره ای بین ایران و آمریکا نبوده است و تا زمانی که آمریکا شرایط بازگشت به 1+5 را پیدا نکند، مذاکره چند جانبه ای هم در کار نخواهد بود.

* من تخصص اقتصادی ندارم، اما اقتصاد دانان می گویند که بالا رفتن نرخ ارز بیشتر جنبه روانی داشته و نبود امید به آینده هم از دیگر عوامل آن است و این بیشتر از داخل دامن زده می شد.

یعنی عده ای در داخل فکر می کردند کاری که دارند می کنند بی اعتمادی نسبت به دولت ایجاد خواهد کرد، در صورتی که بی اعتمادی متوجه ساختار سیاسی و حاکمیت کشور است و قاعدتاً این مسأله باعث ناامیدی مردم و هجوم آنان به بازار های ارز و مسکن و .

می شود.

تا آنجا که اطلاع دارم وضع ارز در اثر فهم بازار و فهم فعالان اقتصادی از افق آینده است نه اقدامی توسط دولت یا آنچه که می گویند دولت می خواهد ارز را تثبیت کند و بازار به دنبال کاهش قیمت ارز است.

بعید می دانم چنین مسائلی از مخیله دوستان و همکاران من در دولت و بانک مرکزی اصلاً عبور کرده باشد.

*تفکر بسیار اشتباهی در کشور وجود دارد و آن این که وزارت خارجه و شخص بنده تا رسیدن به برجام به منطقه توجه نکرده ایم.

این هم خلاف واقعیات علی الارض است.

به فاصله یکی دوماه بعد از وزارت اولین مقاله ای که در خارج از ایران چاپ کردم، در روزنامه الشرق الاوسط در مورد روابط همسایگان بود.

مهمتر از آن، اولین طرح منطقه ای که دادم حدود 3 هفته بعد از وزارتم بود که به عربستان ارائه کردم.

خداوند درجات شهید سلیمانی را عالی کند.

ما از قبل با هم رفیق بودیم و وقتی وزیر شدم قرار گذاشتیم هفته ای یک بار با هم دیدار کنیم.

در این دیدار ها اولین بحث مطرح این بود که چگونه می توانیم روابط مان را با سعودی ها اصلاح کنیم.

به شهید سلیمانی گفتم در روابط دوجانبه با عربستان اختلافی نداریم، ولی در 4 حوزه با این کشور دچار اختلاف هستیم، لذا باید بنشینیم و به نفع مردم منطقه همکاری کنیم که لبنان، سوریه، عراق و بحرین این 4 محور است.

توجه کنید این بحث مربوط به مرداد و شهریور سال 92 است.

شهید سلیمانی گفت: موضوع پنجمی هم وجود دارد و آن مسأله یمن است.

آن زمان هیچ خبری در مورد یمن نبود.

* من دنبال عافیت طلبی نیستم که مانع از آن شود که مسئولیتی را قبول کنم، کما این که دوست نداشتم وزارت خارجه را قبول کنم، اما تلاش کردم عافیت طلب نباشم.

احساس می کنم انتخابات سال 1400 برای برخی دوستان آنقدر مهم است و انتخابات آمریکا آنقدر معادلاتشان را برای سال 1400 به هم ریخته است که می خواهند مانع شوند.

واقعا دلم نمی خواهد که باعث اختلاف در کشور شوم، چون احساس می کنم بیش از هر زمان دیگر، کشور نیازمند اجماع است.

ما اکنون داریم بودجه کشور را سیاسی می کنیم و این برای کشور سم مهلک است.

همه نیرو های کشور باید کنار هم بیایند.

من اصلا این شرایط را مفید به حال کشور نمی دانم و برای همین همواره گفتم که دنبال این کار نیستم و علاقه ام به تدریس است و کاری که بلدم سیاست خارجی است.

من نه با مردم قهرم و نه از انتقاد و فشار می ترسم.

من فشار ها را ذخیره آخرتم می دانم.

وقتی توهین می کنند و حتی به پدرم و پدربزرگم تهمت هایی زده می شود می گویم ان شاء الله که از بار گناهانم کم می کند.

آنچه که برای من مشکل و نگران کننده است این است که این موضوع ماه ها قبل از انتخابات، مساله یک عده شود که فلانی می آید یا نمی آید.

این به نظرم برای روابط خارجی بسیار بسیار مخرب است و به همین دلیل است که بار ها گفته ام که در این میدان نیستم و کماکان همین نظر را دارم.

منبع:روزنامه اطلاعات انتهای پیام/  
کلید واژه ها: کاندیدای ریاست جمهوری - ریاست جمهوری - ترامپ - وزیرخارجه - باشگاه خبرنگاران - روزنامه - آمریکا - اختلاف - جمهوری - ظریف - سیاست خارجی - جامعه - ریاست - خبرنگاران - جواد ظریف - قرار - کشور - قدرت - نمایندگی - اظهارات - باشگاه - طولانی - قدرتی - سلسله - نامزد - سیاسی - خارجی - مسائل - سیاست - ایران

آخرین اخبار سرویس:
دومین پارک حوزه فناوری و اطلاعات کشور متعلق به پارک خراسان است

رد یک ادعای ضد برجامی از سوی سردار دهقان

سردبیر و عکاس تهران در میان برترین های سال 99 خبرگزاری فارس

لزوم تدبیر جدی مسئولان ملی برای وضعیت بحرانی ریزگردهای قم

بارِ مهربانی نظام بر دوش کمیته امداد است

علی صوفی: فعالیت شدیدِ انتخاباتی آزاد است

رییس و اعضای ستاد انتخابات شهرستان بهاباد معرفی شدند

ابلاغ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی به دولت

پارکینگ های زیرگذر حرم جابه جا می شود/محدود شدن زیرگذر به حمل ونقل عمومی

جلسه مهم جهانگیری، ظریف و صالحی در دولت

بیانیه ساترا درباره انتشار کلیپ یکی از خوانندگان غیرمجاز توسط کاربران در روبیکا

برگزاری اختتامیه «مهرواره ملی شعر وحدت» در عید مبعث

مدیر اجرای طرح های عمرانی سازمان منطقه آزاد اروند منصوب شد

انتقاد کواکبیان از مجمع تشخیص و صداوسیما

گذرنامه دیجیتالی واکسن!

استخدام و عطا نمایندگی

تمهیدات مجلس برای تکمیل طرحهای عمرانی جدید و نیمه تمام

تاکید امام جمعه یزد بر حضور فعال شهروندان در جشن نیکوکاری

مراسم رونمایی از مستند «نایب الامام» در شیراز برگزار شد

تلاش های جامعه پزشکی به کنترل کرونا در کرمانشاه کمک کرده است

ضرورت تهیه شیوه نامه بهداشتی برای انتخابات

مروری بر من و اتاق های زیرشیروانی | فرشید قربانپور

پیگیری واگذاری ناموفق کارخانه کاشی نیلو با سوال از وزیر کار

کنگره حضرت آمنه(س) در پاسخ به شبهات بر علیه اهل بیت(ع) در قم برگزار می شود

نماز جمعه این هفته در 2 شهر استان گلستان اقامه نمی شود

عکس| خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با فناوری جدید

نهادهای غیردولتی تا سقف 100درصد مجوز سرمایه گذاری دریافت می کنند

امیر سرتیپ حیدری:نیروی زمینی ارتش یک نیروی چابک است

مهدی خانلری اختتامیه نشست سالانه مدیران استانی خبرگزاری فارس

اهالی رسانه در سخت ترین روزها کنار بیماران و کادر درمان بودند

تمهیدات مجلس برای تکمیل طرحهای عمرانی جدید و نیمه تمام

لایحه حق رأی زندانیان در کنگره آمریکا رأی نیاورد

سخنان امروز روحانی درباره FATF با تبلیغات قبلی دولتی ها 180 درجه تناقض دارد/ تا رفع تحریم ها باید منتظر بمانیم

فرمانده کل ارتش:قدرت پهپادی ارتش در فشار حداکثری تحریم ها ظهور پیدا کرد

زمان پاسخگویی مدیرکل زندان های تهران به مردم اعلام شد

رونمایی از کتاب حماسه امام سجاد (ع) رهبر معظم انقلاب در مشهد

پیشنهاد کاهش شکاف حقوق بخش دولتی| هدف، افزایش کف عامه و کاهش سقف مقامات

تکذیب یک ادعای موشکی و نظامی علیه دولت روحانی

وزیر آموزش و پرورش وارد گیلان شد

صداوسیما دستگاه برتر درحوزه فرهنگی

مجوز مجلس به بانک ها برای مشارکت در اجرای پروژه های بزرگ زیربنایی

بی توجهی دولت به شعار جهش تولید مشهود است

چه وکیلی برای پرونده­ ما بهتر است؟

وزیر کشور: روابط ایران و عراق فراتر از توافق نامه ها و تفاهم نامه هاست

عکس| خواندن یک نامه مهر و موم شده 300 ساله با یک فناوری جدید!

آیین افتتاح 42 پروژه عمرانی حوزه های علمیه خواهران در 21 استان کشور در قم برگزار شد

سرنوشت نامشخص یک نیروی سپاه پس از حمله تروریستی جیش الظلم

استخدام فروشنده مواد غذایی

فرمانده کل ارتش: ارتش ایران کم هزینه ترین ارتش در بین همه ارتش های جهان است

اختصاص تا یک درصد از سود ویژه شرکت های دولتی برای رفع محرومیت مناطق محروم

شورای عالی فضای مجازی تشریفاتی است

قوه قضاییه به کارشکنی هایی که در عرصه تولید وجود دارد ورود می کند

یادواره لاله های بی نشان در کیش برگزار می شود+ فیلم

توسعه روستایی در خراسان رضوی مورد توجه دستگاه های اجرایی است

درخواست روسیه از ایران برای همکاری با آژانس اتمی

کمیته امداد امام خمینی به دور از هیاهوهای سیاسی به افقی روشن می نگرد

27 محله حاشیه نشین و کم برخوردار در استان قزوین شناسایی شده است

درخواست وزیر ارشاد از رسانه ها برای انتخابات 1400

فکر نو، فهم مسائل روز و تن ندادن به وضع موجود عناصر پیشرفت کشور هستند

استدلال های غیر واقعی درباره جمهوری اسلامی جفا به نظام است

12هزار بسته معیشتی عیدانه در هرمزگان توزیع می شود

احیای امر به معروف و نهی از منکر به همت مردم انجام می شود

انتشار موزیک ویدئو هنجارشکنانه ممنوع شد/ پرونده رسانه متخلف روی میزِ کمیته تخلفات ساترا

لزوم پیگیری اشتغال فرزندان ایثارگران بالای 70 درصد

اتهامات بی پایان رسایی علیه دولتی ها | نماینده سابق مجلس دوباره به دادگاه می رود

مرکز نقاهتگاه بیماران کرونایی در آبادان راه اندازی شد

تسلیت ظریف در پی درگذشت شیخ احمد الزین

انتخاب هیات رییسه کمیته تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات

ثبت تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در پرونده کاندیداهای احتمالی

آذربایجان غربی مقصد بیست و سومین سفر استانی رییس قوه قضاییه

قصه های آسمانی| روی خوش به دانشجوی عصبی

اختصاص 140 میلیارد تومان برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر و ایجاد اپراتورهای ارائه کننده خدمات الکترونیکی

آب منطقه ای گلستان مانع ساخت و سازها در حریم رودخانه شود/ ضرورت تصویب قوانین بازدارنده برای مدیریت آب

اسناد آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی کشور رونمایی می شود

اختتامیه «مهرواره ملی شعر وحدت» برگزار می شود

کشور با معضل عدم پاسخگویی مسئولان مواجه است

کواکبیان انتخابات را اینگونه میپندارد

اختصاص تا یک درصد از سود ویژه شرکت های دولتی برای رفع محرومیت مناطق محروم

عارف:بی مهری ها به اصلاحات به ضررحاکمیت تمام می شود

نهاد های عمومی غیردولتی پس از 5 سال سهم خود را از طرح ها کاهش می دهند

پروانه های معدن فاقد اکتشاف تا اسفند99 لغو می شوند

برگزاری مراسم پایانی «مهرواره شعر وحدت»

کشور ما نیازمند تفکر اجرایی و عملیاتی است

تشییع پیکر آیت الله شیخ محمد جواد مهدوی در نجف اشرف

تعیین شعب تخصصی رسیدگی به تخلفات و جرائم احتمالی انتخاباتی در گلستان/راه اندازی 51 شعبه تخصصی

اعلام آمادگی محمد علی الحوثی برای حضور در مذاکرات مسکو

«تهران درخت دارد»؛ ویژه برنامه شهرداری تهران به مناسبت روز درختکاری

نوزدهمین نشست علنی مجلس

بررسی موضوع تولید واکسن ایرانی کرونا در «غیرمحرمانه»

35 دفتر پیشخوان در لرستان آماده صدور دفترچه رایگان هستند

مزایای اجاره نامه رسمی

مدیرکل بهزیستی کرمان: سند توسعه باید دارای پیوست اجتماعی باشد

فروشنده آقا

رییس مجمع نمایندگان خوزستان:اعلام وضعیت ویژه در استان باید عملی شود

پذیرش مشروط FATF امکان پذیر نیست

نخستین پویش پذیرنده های سبز برگزار می شود

دیدار نماینده محترم شهرستان خواف و رشتخوار با معاون وزیر صمت و مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان

مصوبه جدید مجلس درباره استخدام نیروی کار در شهرداری ها 

مسئولان در امر غرس نهال کوشاتر باشند

توان نظامی و قدرت موشکی ایران در دولت روحانی به سرعت توسعه پیدا کرد

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم