مطالب مرتبط:
ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم/ سیاسی کردن بودجه،سم مهلک است
ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم/ سیاسی کردن بودجه،سم مهلک است
لاریجانی، ظریف و فتاح از گزینه های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری
واکنش امام به انتقادات آیت الله هاشمی از حجاب همسر بنی صدر /وقتی مسعود رجوی کنار زده شد /نوه امام از کدام کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کرد؟
واکنش امام به انتقادات آیت الله هاشمی از حجاب همسر بنی صدر /وقتی مسعود رجوی کنار زده شد /نوه امام از کدام کاندیدای ریاست جمهوری حمایت کرد؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 08:502021-01-25سياسي

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم


کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکترمحمد جواد ظریف وزیرخارجه درگفتگو با روزنامه اطلاعات، - به گزارش  وزیرخارجه درگفتگو با روزنامه اطلاعات، مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.

بخش هایی از اظهارات ظریف را می خوانید: *من آقای ترامپ را نتیجه یک روند طولانی در آمریکا می بینم که با به قدرت رسیدنش این شکاف را متبلور کرد و در چشم و منظر جهانیان قرار داد.

آنچه که آقای ترامپ نمایندگی می کرد، بخش قابل توجهی از جامعه آمریکاست که در بطن آن جامعه حضور بسیار جدی و ریشه ای داشت، اما در سلسله مراتب حزبی هیچ گاه نمی توانست چنین قدرتی را در اختیار بگیرد و ترامپ توانست این به اصطلاح سد های حزبی را بشکند و وارد صحنه سیاسی شود.

*در سال 2016 که آقای ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه مطرح شد، بعید می دانم هیچیک از سردمداران و متنفذین حزب جمهوری خواه علاقه ای داشتند که وی از این روند انتخابات مقدماتی حزب موفق بیرون بیاید.

البته سرمایه گذاری هایی روی ایشان توسط صهیونیست ها و برخی دیگر از عناصر افراطی صورت گرفته بود، اما در واقع ترامپ نماینده بخشی از جامعه آمریکا بود که توانسته است آن را حفظ کند.

آن بخش الزاماً اکثریت جامعه آمریکا نیست، اما به این راحتی هم جابجا نمی شود و بخشی است که دیدگاه های نژادپرستانه دارد، دیدگاه های خارجی ستیزانه دارد، دیدگاه های مخالف با فن آوری و علم دارد و نماینده اقتصاد کهنه به جای اقتصادی نو و دانش بنیان است.

درداخل آمریکا هم برخی ها این نگرانی را اعلام می کنند که اگرآمریکا نتواند با شکاف داخلی به شکلی تعامل کند، می تواند به مراحل بحرانی تر هم برسد.

اتفاقی که درهفته های گذشته در واشنگتن افتاد و وضعیتی که کنگره آمریکا و شهر واشنگتن در زمان تحلیف بایدن پیدا کرد، بی سابقه است و این شرایط نشانه جامعه ای است که آبستن حوادث غیرقابل پیش بینی است.

بیشتر بخوانید من برای اولین بار هزینه گفتگو با آمریکا را پرداخت کردم/ ترامپ فوق پروفسورای تحریم داشت!" *کسانی که اطراف ترامپ بودند، بسیار تلاش کردند او را قانع کنند که نظام ایران را می توان با فشار فرو پاشاند و ترامپ این تصور را شاید تا سال آخر دوران ریاست جمهوری اش داشت.

شکل و شیوه ای که ترامپ از برجام خارج شد ناشی ازهمین تصور است و الا می توانست روش عاقلانه تری را انتخاب کند که به نفع آمریکا هم بود؛ ولی روش ضربتی را انتخاب کرد و یکی از دلایل آن این بود که قانع شده بود، آن هم به خاطر تحلیل های آقای بولتون که ارائه می داد.

تحلیل های بولتون هم متأثر از اپوزیسیون برانداز نزدیک به او بود که برخی وقت ها از آن ها ارتزاق هم می کرد و حقوق هم می گرفت.

تلقی او این بود که جمهوری اسلامی در حال فروپاشی است.

خروج ترامپ از برجام هم با فاصله کمی از اغتشاشات دی سال 96 اتفاق افتاد و آنان از این اغتشاشات و ناآرامی هایی که در آبان و آذر سال 98 به وجود آمد هم حداکثر بهره برداری را کردند که بگویند تحلیل ما درست بود، لذا ترامپ را به پیگیری این سیاست بیشتر آماده کردند و مبنای این سیاست این بود که با فشار، حکومت ایران سقوط می کند و احتمالا نیاز به استفاده از ابزار نظامی هم نیست.

* آقای بایدن برای یکی دو سال آینده بیشتر تمرکز بر داخل آمریکا خواهد کرد؛ به این خاطر که اکنون بیشترین چالش برای آمریکا، مسائل داخلی است.

یک رشته چالش هایی مثل مسائل اقتصادی و کووید19 از قبل بوده و یک رشته چالش هایی اکنون بروز کرده است.

با اتفاقاتی که در کنگره افتاد و حملاتی که شد، این یک موضوع ریشه دار در آمریکاست، اما بالاخره جامعه سیاسی آمریکا گرچه اطلاع از این حوادث داشت، اما در صحنه و منظر جهانیان قرار نگرفته بود، لیکن اکنون در نظر عام قرار گرفته است و آقای بایدن چالش بسیاری هم دارد و آن این که بتواند با شکاف به وجود آمده، تعامل کند.

به نظرم مشکل اصلی آقای بایدن این خواهد بود، لذا برداشت من است که تا مجبور نباشد، به صحنه خارجی وارد نمی شود.

با مسائل خارجی هم در حد اضطرار برخورد می کند، ضمن این که سیاست خارجی آقای بایدن تفاوت اساسی با سیاست خارجی دوره ترامپ دارد؛ براین اساس که دنبال ائتلاف سازی و اجماع سازی جهانی است.

همه کسانی را هم که از دوران اوباما با خودش همراه کرده است، افرادی هستند که در اجماع سازی جهانی نقش قابل توجهی داشتند، لذا باید این نقش را هم در دولت آقای بایدن دید.

* احساس بنده این است که کماکان اولویت سیاسی خارجی آمریکا از نظر محتوایی چین خواهد بود؛ گرچه در دوره آقای ترامپ اولویت چین با امنیتی سازی ایران همراه شد و ما تبدیل به موضوع اول سیاست خارجی آمریکا شدیم؛ اما فکر می کنم دولت آقای بایدن به روند اجماع داخل جامعه نخبگی آمریکا برگردد.

چین و برآمدن چین که تا سال 2024 اقتصاد اول دنیا می شود هم مورد توجه دولت بایدن خواهد بود.

روسیه اولویت بعدی آمریکاست.

آقای بایدن تلاش خیلی زیادی خواهد کرد که روابط آمریکا با اروپا را اصلاح کند، چون این روابط در دوران ترامپ بسیار متشنج شد، در عین حال اروپاییان هیچگاه این توان را هم پیدا نکردند که در مقابل آمریکا بایستند و شرکت های اروپایی بیش از این که شنوای حرف دولت خود باشند، به حرف دولت آمریکا گوش می کردند.

اروپا هیچوقت این جسارت را نداشت که در برابر ترامپ بایستد و ترامپ با تندروی شدید باعث شد که اروپا واقعاً عقب نشینی کند، اما احساس واگرایی در اروپا نسبت به آمریکا، واقعی است.

* اگر سیاست خارجی معقول با تکیه بر امکانات و قدرت ملی را دنبال کنیم، می توانیم به عنوان یک کنشگر نقش آفرین باشیم.

بله، در حوزه هایی هست که احتمال نزدیک شدن بیشتر اروپا به آمریکا یا شاید برعکس آن (آمریکا به اروپا) را شاهد خواهیم بود، اما این که به چه میزان از این اتفاق متضرر شویم یا بتوانیم در این شرایط نقش خود را ایفا کنیم ـ متغیر های متعددی وجود دارد مانند رفتار نابخردانه برخی کشور های منطقه یا اشتباهاتی که اروپاییان و دیگر کشور ها کردند ـ همه این ها می تواند زمینه های کنشگری جدی برای جمهوری اسلامی فراهم کند.

اما اگر بخواهید این گونه تلقی کنید که آیا نزدیک شدن بایدن و اروپا به نفع جمهوری اسلامی است، معلوم نیست این گونه باشد.

*اگر درست بازی نکنیم ممکن است بتوانند اتحادی ایجاد کنند که در زمان ترامپ نبود و شکافی ایجاد شده بود.

جمهوری اسلامی باید تلاش کند پل عبور از این شکاف نشود و این کاملاً شدنی است و بستگی به نوع کنشگری ما دارد.

ما در یک یا دو مورد پل عبور از شکاف شدیم.

از جمله در سال 84 که قبل از آن اروپا و آمریکا به ویژه آمریکا و آلمان و فرانسه در مورد جنگ سوم خلیج فارس ـ از نظر ما ـ خیلی از هم دور شده بودند؛ اما مناقشه هسته ای ایران و ارجاع پرونده آن به شورای امنیت توانست این شکاف را پر کند، در صورتی که قبل از ارجاع پرونده مناقشه به شورای امنیت و در دوران ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی، سه کشور اروپایی در مقابل آمریکا بودند.

آن زمان آمریکا در مقابل 3 کشور اروپایی، گروه 4 را تشکیل داده بود و در آژانس بین المللی انرژی هسته ای با یکدیگر برخورد داشتند، ولی سیاست دولت نهم و دهم به شکلی پیش رفت که این شکاف از ایران عبور داده شد.

بدون این که در اینجا بخواهم کسی را نقد بکنم می گویم که این جمهوری اسلامی است که کنشگر است و می تواند با کنش خود باعث شود این دو با یکدیگر متحد نشوند و فضای جدیدی را ایجاد کنند، کما این که در سال 92 با مقاومت مردم و حضورشان در پای صندوق های رأی توانستیم این شرایط را ایجاد کنیم و آمریکا و اروپا هر دو همداستان برای به نتیجه رسیدن برجام شوند.

* صریح بگویم که از زمان انتخاب بایدن تا این لحظه هیچ مذاکره ای بین ایران و آمریکا نبوده است و تا زمانی که آمریکا شرایط بازگشت به 1+5 را پیدا نکند، مذاکره چند جانبه ای هم در کار نخواهد بود.

* من تخصص اقتصادی ندارم، اما اقتصاد دانان می گویند که بالا رفتن نرخ ارز بیشتر جنبه روانی داشته و نبود امید به آینده هم از دیگر عوامل آن است و این بیشتر از داخل دامن زده می شد.

یعنی عده ای در داخل فکر می کردند کاری که دارند می کنند بی اعتمادی نسبت به دولت ایجاد خواهد کرد، در صورتی که بی اعتمادی متوجه ساختار سیاسی و حاکمیت کشور است و قاعدتاً این مسأله باعث ناامیدی مردم و هجوم آنان به بازار های ارز و مسکن و .

می شود.

تا آنجا که اطلاع دارم وضع ارز در اثر فهم بازار و فهم فعالان اقتصادی از افق آینده است نه اقدامی توسط دولت یا آنچه که می گویند دولت می خواهد ارز را تثبیت کند و بازار به دنبال کاهش قیمت ارز است.

بعید می دانم چنین مسائلی از مخیله دوستان و همکاران من در دولت و بانک مرکزی اصلاً عبور کرده باشد.

*تفکر بسیار اشتباهی در کشور وجود دارد و آن این که وزارت خارجه و شخص بنده تا رسیدن به برجام به منطقه توجه نکرده ایم.

این هم خلاف واقعیات علی الارض است.

به فاصله یکی دوماه بعد از وزارت اولین مقاله ای که در خارج از ایران چاپ کردم، در روزنامه الشرق الاوسط در مورد روابط همسایگان بود.

مهمتر از آن، اولین طرح منطقه ای که دادم حدود 3 هفته بعد از وزارتم بود که به عربستان ارائه کردم.

خداوند درجات شهید سلیمانی را عالی کند.

ما از قبل با هم رفیق بودیم و وقتی وزیر شدم قرار گذاشتیم هفته ای یک بار با هم دیدار کنیم.

در این دیدار ها اولین بحث مطرح این بود که چگونه می توانیم روابط مان را با سعودی ها اصلاح کنیم.

به شهید سلیمانی گفتم در روابط دوجانبه با عربستان اختلافی نداریم، ولی در 4 حوزه با این کشور دچار اختلاف هستیم، لذا باید بنشینیم و به نفع مردم منطقه همکاری کنیم که لبنان، سوریه، عراق و بحرین این 4 محور است.

توجه کنید این بحث مربوط به مرداد و شهریور سال 92 است.

شهید سلیمانی گفت: موضوع پنجمی هم وجود دارد و آن مسأله یمن است.

آن زمان هیچ خبری در مورد یمن نبود.

* من دنبال عافیت طلبی نیستم که مانع از آن شود که مسئولیتی را قبول کنم، کما این که دوست نداشتم وزارت خارجه را قبول کنم، اما تلاش کردم عافیت طلب نباشم.

احساس می کنم انتخابات سال 1400 برای برخی دوستان آنقدر مهم است و انتخابات آمریکا آنقدر معادلاتشان را برای سال 1400 به هم ریخته است که می خواهند مانع شوند.

واقعا دلم نمی خواهد که باعث اختلاف در کشور شوم، چون احساس می کنم بیش از هر زمان دیگر، کشور نیازمند اجماع است.

ما اکنون داریم بودجه کشور را سیاسی می کنیم و این برای کشور سم مهلک است.

همه نیرو های کشور باید کنار هم بیایند.

من اصلا این شرایط را مفید به حال کشور نمی دانم و برای همین همواره گفتم که دنبال این کار نیستم و علاقه ام به تدریس است و کاری که بلدم سیاست خارجی است.

من نه با مردم قهرم و نه از انتقاد و فشار می ترسم.

من فشار ها را ذخیره آخرتم می دانم.

وقتی توهین می کنند و حتی به پدرم و پدربزرگم تهمت هایی زده می شود می گویم ان شاء الله که از بار گناهانم کم می کند.

آنچه که برای من مشکل و نگران کننده است این است که این موضوع ماه ها قبل از انتخابات، مساله یک عده شود که فلانی می آید یا نمی آید.

این به نظرم برای روابط خارجی بسیار بسیار مخرب است و به همین دلیل است که بار ها گفته ام که در این میدان نیستم و کماکان همین نظر را دارم.

منبع:روزنامه اطلاعات انتهای پیام/  
کلید واژه ها: کاندیدای ریاست جمهوری - ریاست جمهوری - ترامپ - وزیرخارجه - باشگاه خبرنگاران - روزنامه - آمریکا - اختلاف - جمهوری - ظریف - سیاست خارجی - جامعه - ریاست - خبرنگاران - جواد ظریف - قرار - کشور - قدرت - نمایندگی - اظهارات - باشگاه - طولانی - قدرتی - سلسله - نامزد - سیاسی - خارجی - مسائل - سیاست - ایران

آخرین اخبار سرویس:
اعلام جزییات ثبت نام در انتخابات شوراها

دورخیز سعید محمد برای رقابت 1400

آذری جهرمی: صداوسیما مخالف اصلی فضای مجازیست

تصاویری جالب از عجیب ترین انسان های جهان

استاندار: ایجاد منطقه اقتصادی خرم آباد یک امتیاز ویژه برای لرستان است

تقویم سال 1400 (+مناسبت ها و تعطیلی ها)

نیروی مجرب رستوران ایرانی

تکمیل نیرو کافه رستوران

اهداء بیش از 400 بسته غذایی، بهداشتی و فرهنگی به زلزله زدگان سی سخت

عملکرد خبرگزاری ایکنا شعبه مرکزی نشان از مدیریتی هوشمندانه دارد

سیدالشهدای دفاع مقدس کیست؟

استخدام پیک در شرکت بین المللی رونیکس در تهران

آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون انتخابات

استخدام حسابدار و کارمند اداری و انفورماتیک در میدان جمهوری اسلامی اصفهان

توصیف یاران در جنگ صفین

به تعدادی نیرو جهت همکاری در شرکت

یک نفر خانم جهت همکاری در خشکشویی

استخدام کمک حسابدار جهت امور مالی و دفتری

انتقاد استاندار از مانع تراشی ها بر سر راه آزادسازی کامل کاروانسرای شاه عباسی سمنان

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

مقدمات ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد کلید خورد

سکولارها و مرجعیت آیت الله سیستانی

رسانه ای نکردن پرداخت مطالبات فرهنگیان

پیگیری رفع مشکل کارخانه پارسیلون در سفر دبیر تشخیص مصلحت نظام به لرستان

دیدار معناداری که دکتر احمدی نژاد خواستار آن شده بود!

عکس | تقدیر سرپرست جهاد دانشگاهی استان مرکزی از ایکنا

مجلس گرانی اینترنت را تصویب کرد

اهداء بیش از 400 بسته غذایی، بهداشتی و فرهنگی به زلزله زدگان سی سخت

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد گام مهمی در لرستان است

نشانه های تقویت دیپلماسی

آخرین قسمت دورهمی با آیتم موزه دورهمی به اتمام می رسد

چهار روایت از احتمال نامزدی ظریف در انتخابات

زمان پخش خندوانه مشخص شد/ دورهمی برنامه سال تحویل 1400

داماد بوشهری راهی دادگاه شد

افتتاح ساختمان جدید حوزه علمیه خواهران نی ریز

وزیر میراث فرهنگی: حفظ احترام متقابل، عامل توسعه روابط میان کشورها است

به یک خانم جهت نظافت

استخدام صندوقدار

استخدام مهندس صنایع . حقوق ثابت + بیمه

نیروی اداری

تخصیص یک میلیارد برای تکمیل مرکز بهداشتی ونایی

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

داد زن و کارگر ساده نیازمندیم

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد به عنوان یک امتیاز ویژه در لرستان

مقدمات ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد کلید خورد

چندین طرح محرومیت زدایی در شعیبیه شوشتر کلنگ زنی و افتتاح شدند

تن تل آویو می خارد /بر مدار تخریب قالیباف

برنامه هفتم توسعه تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کشور/ لرستان نیازمند توجه ویژه است

»راه شهدا ادامه دارد« فقط یک شعار نیست

جزییات تصویب رتبه بندی معلمان سال 1400

قدردانی سازمان ملل متحد از نقش ایران در مبارزه با ایدز 

سیگنال برجامی روحانی

حکم شرعی فراموش کردن مقدار نماز های قضا از زمان بلوغ

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد به عنوان یک امتیاز ویژه در لرستان

اسکناس های جدید؛ با حافظ اما بدون صفر

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

کارشناس فروش خانم با روابط عمومی بالا

جذب کارمند آقا و خانم در محیط کار اداری

منشی خانم باروابط عمومی بالا

آموزش در حوزه هنر، مفهومی اساسی است/ هنرستان ها نوعی سرمایه اجتماعی

کسب درامد ازطریق تبلیغ

ردپای یک سیاستمدار گمشده در تاریخ/ آخرین یادمان های مستوفی الممالک فرو می ریزد؟ (فیلم)

قالیباف: کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

تخصیص یک میلیارد برای تکمیل مرکز بهداشتی ونایی

کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

انتقاد استاندار از مانع تراشی ها بر سر راه آزادسازی کامل کاروانسرای شاه عباسی سمنان

استخدام بازاریاب در شرکت دروازه آبی فرافر در یزد

تشکل «فرزندان فرهیخته شاهد و ایثارگر گیلان» رتبه برتر را کسب کرد

نقش رسانه در تعمیق باورهای دینی

مجلس نگاه ویژه ای به مددجویان زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی دارد

کمک آشپز فست فود فوری

دعوت به همکاری از مدیران و پیمانکاران it

کاراینترنتی

استخدام فروشنده مسلط به شبکه های اجتماعی

کتاب سه جلدی «درس های مکاسب(کتاب البیع)» منتشر شد

تهاجم فرهنگ غرب گرایی در جامعه اسلامی

گزیده روزنامه های 18 اسفند 1399

اسناد و آرشیو اطلاعات رزمندگان و شهدای زنجان جمع آوری می شود

امروز نوشتن از حضرت ابوطالب(ع) دفاع از اسلام است

سال قرآنی را از عید مبعث آغاز کنیم / غفلت از تجربه پیشکسوتان قرآنی

استخدام مشاور حقوقی

جذب دستیار حرفه ای در سالن زیبایی معتبر

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت صدرا گستر واقع در شرق تهران

نشانه هایی از تقویت دیپلماسی

مسجد؛ کانون اصلی انگیزه بخشی جامعه / شبکه سازی مساجد در همدلی است نه دستوری

انسانیت شرط زیستن در فضای مجازی

واکنش سوشا مکانی و شایان مصلح به باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس

قرآن در قرآن

قالیباف: کارگرانِ حداقل بگیر از مالیات معاف می شوند

کارگران با دستمزدهای حداقلی از مالیات معاف می شوند

دومین شب سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن ایران

نشانه هایی از تقویت دیپلماسی

الحاق اولین مرحله تجهیزات نوین به فرماندهی مرزبانی کردستان

کارگر کارواش با حقوق وکل انعام

استخدام فوری نماینده

به یک آشپز خانم جهت پذیرایی از مهماندخارجی

زمان پخش برنامه دورهمی با حضور احسان علیخانی مشخص شد / بازگشت رامبد جوان با خندوانه در شب مبعث

منشی خانم جهت امور اداری

استخدام ارایشگر

اجرای طرح غنچه ها ویژه نوآموزان پیش دبستانی در استان

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم

ظریف:کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم، چون نمی خواهم باعث اختلاف در کشور شوم