موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - همسان سازي حقوق - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - فرهاد مجيدي - كلينيك استقلال - باشگاه استقلال - استون هنج - متخصص سرطان - عبدالرضا پورذهبي - استفاده صحيح و بهينه - رييس جمهور لبنان - شكره - فرماندار ساري - خط لوله نورد استريم 2 - كمبود عرضه بنزين سوپر - فيلم زنداني ها - فرزاد آبادي - اقتصاد فوتبال - بيمه ورزشي

مطالب مرتبط:
حادثه تلخ برای خانواده کرمانشاهی/ مرگ پدر و مادر مقابل چشم 4 فرزند
انتشار خاطرات پدر علم سلول های بنیادی ایران
مرگ پدر پس از قتل پسر 17 ساله اش در پیشوا
(عکس) ایمان قیاسی مجری عصر جدید پدر شد
اخبار حوادث امروز (5 بهمن 99) از مرگ پدر پس از قتل پسر 17 ساله اش در پیشوا تا طناب دار برگردن ده نمکی
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 بهمن 1399 ساعت 04:552021-01-25سياسي

پدر و مادر، مظهر ربوبیّت خداوند


از منظر آموزه های قرآن کریم والدین همانند خداوند دارای ربوبیّت و پروردگاری هستند به همین دلیل خداوند احسان به والدین را در کنار عبودیت خویش مطرح کرده است.

- خبرگزاری میزان _ روزنامه کیهان نوشت: یکی از اصطلاحات قرآنی، ربوبیّت و پروردگاری است که از صفات فعل الهی است.

ربوبیّت غیر از تربیت است؛ زیرا در ربوبیّت همه ابعاد وجودی تحت تاثیر است و صیرورت، تغییر، رشد، تعلیم و تزکیه در درون ذات تحقق یافته و انقلاب های اساسی در هویت ذات پدیدار می شود؛ این در حالی است که تربیت بیشتر به ظاهر و رفتار های حتی غیرآگاهانه در قالب شرطی شدن باز می گردد.

از نظر آموزه های قرآن، یکی از مقامات اصیل والدین، مقام ربوبیّت و پروردگاری است.

از این رو خدا احسان به والدین را در کنار عبودیت خویش مطرح می کند.

نویسنده در این مطلب بر آن است تا جایگاه والدین را از مقام ربوبیّت بر اساس آموزه های قرآن تحلیل و تبیین کند.

مفهوم شناسی ربوبیّت شاید یکی از پرکاربردترین واژگان قرآن، واژه ربّ باشد که از ر ب ب مضاعف است.

این واژه حدود 1002 بار در قرآن به کار رفته است.

ریشه آن عبری آرامی و به معنای شاه، مالک، صاحب و خدا است.

واژه ربّونی به معنای ای معلم از القاب معززه در بین یهود استعمال داشته است.

(حسن مصطفوی، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج 3، صص 17-19؛ آرتور جفری، واژه های دخیل در قرآن، ترجمه فریدون بدره ای، ص 215 قاموس کتاب مقدس، صص 396-397) واژه ربّ در فرهنگ عربی به صورت حقیقی و مجازی در معانی چندی به کار رفته که همگی به یک معنا به همان شاهی، ملک، سروری و بزرگی باز می گردد.

خدا در قرآن به شاهی و مالکیت و سروری خود این گونه اشاره داشته و می فرماید: اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ؛ الله، خدایی جز او نیست که رب عرش عظیم است.

(نمل، آیه 26) در نهج البلاغه چنین آمده است: عقول ربّات الحجال؛ عقل های صاحبان حجله ها؟ (نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، خطبه 27، ص 76) در تفسیر مجمع البیان آمده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به شخصی فرمود: أربّ غنم ام ربّ الابل؛ تو مالک گوسفند هستی یا شتر؟ (فضل بن حسن طبرسی، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 1، ص 41) نیز استعمال رب در این مقطع به معنای پادشاه و امیر رایج بوده است.

صفوان بن امیه در روز جنگ حنین خطاب به ابوسفیان گفت: لانّ یربّنی رجل من قریش احبُ إلیّ من أن یربّنی من هوازان؛ اینکه مردی از قریش بر من امیر و پادشاه باشد بهتر است از این است که مردی از هوازان بر من امیر و پادشاه باشد (سمیح عاطف الزین، معجم تفسیر مفردات الفاظ القرآن، ص 339) در تحول این واژه در فرهنگ قرآنی، باید توجه داشت که واژه ربوبیّت، فراتر از این معانی در مفهومی به کار رفته است که می توان در یک کلمه آن را چنین تعریف کرد: انشاء الشیء حالاً فحالاً الی حدّ التمام ؛ ایجاد و انشاء چیزی با پرورش فرآیندی تا حدّ بی نهایت و تمامیت آن.

(همان، ص 338) برخی ربوبیّت را به معنای سوق دادن چیزی به جهت کمال و رفع نقائص دانسته اند.

(حسن مصطفوی، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج 4، ص 20) واژه ربوبیّت از ریشه مضاعف رب ب غیر از تربیت است که ریشه آن معتل اللام یایی رب ی است؛ زیرا تربیت ناظر به تغییر جزیی در ظاهر و نه در باطن و ملکوت چیزی است؛ چرا که در تربیت ماهیت و هویت چیزی تغییر نمی کند، در حالی که در ربوبیّت و پروردگاری هویت و ماهیت هر چیزی تحت تاثیر فعل و انفعالات ربوبیّت قرار می گیرد.

در فرهنگ قرآنی، به دختران زن از شوهر دیگر که تحت سرپرستی شوهر دیگر قرار می گیرند ربیبه و به پسران ربیب گویند.

از همین رو به عمربن ابی سلمه، ربیب النبی می گفتند؛ چون وی پسر ام سلمه، همسر رسول خدا (ص) بود.

برای خدا با توجه به نقش هایی که در هستی دارد، نام ها و صفاتی است که ربوبیّت یکی از آن ها است.

زمانی ربّ بر خدا اطلاق می شود که به جنبه پروردگاری خدا توجه شده باشد.

البته نام ربّ در قرآن بر دیگرانی غیر از خدا نیز به کار گرفته شده است؛ چنانکه این نام از سوی حضرت یوسف (ع) به پادشاه مصر یعنی ریّان بن الولید (اسماعیل بن احمد حمیری نیسابوری، وجوه القرآن، تحقیق وتعلیق نجف عرشی، ص 260) اطلاق می شود.

حضرت یوسف (ع) می فرماید:، امّا یکی از شما ساقی برای پادشاه و سلطانش خواهد شد.

(یوسف، آیه 41) و نیز در جایی دیگر می فرماید: یوسف به یکی از آن دو که گمان می کرد نجات می یابد گفت: مرا نزد پادشاهت یاد کن؛ امّا شیطان یادآوری او را در نزد پادشاهش از یاد وی برد.

(یوسف، آیه 42) آن حضرت همچنین می فرماید: قالَ ارْجِعْ إِلی رَبِّکَ؛ برگرد به سوی سلطان خویش.

(یوسف، آیه 50).

اما باید توجه داشت که مفهومی که قرآن از ربوبیّت الهی به دست می دهد فراتر و جامع تر از مفهومی است که دیگران برای به کارگیری واژه ربّ مد نظر داشته اند.

از همین رو، وقتی آن حضرت (ع) به ارباب متفرقون (یوسف، آیه 39) اشاره می کند، ناظر به مفهوم فراگیر و جامع قرآنی آن نیست.

گفتنی است که ارباب جمع ربّ چهار بار در قرآن آمده است و مراد از آن معبود های دروغین و بزرگان قوم است.

ربوبیّت خلفای الهی و انسان های کامل نمی توان ربوبیّت را برای هر کسی به کار گرفت؛ زیرا تنها کسانی بایسته و شایسته این عنوان و نام و صفت بلند هستند که به عنوان انسان کامل توانسته اند صفات الهی را در خود ظهور دهند و در مقام مظهریت صفات و اسمای الهی نشسته باشند؛ زیرا کسی که توانسته باشد اسما و صفات الهی را در خود ظهور بخشد، در مقام خلافت الهی قرار گرفته و می تواند مظهرآن صفات الهی باشد.

چنین شخصی می تواند در مقام خلافت الهی در هویت و ماهیت چیز ها تصرف کرده و در مقام پروردگاری به انشاء و اکمال چیزی بپردازد.

یکی از واژگان و اصطلاحات قرآنی، در همین رابطه ربوبیّت مظاهر الهی، واژه ربانیون است.

این واژه که جمع ربانی است؛ چهار بار در قرآن آمده است.

واژه ربانی با یاء نسبت، منسوب به ربّ و پروردگاری خدای تعالی است؛ بنابراین باید گفت ربانی همانند نسبت الهی است؛ زیرا الهی یعنی منسوب به الله.

پس ربانی منسوب به رَبّان است.

از آنجا که زیاده المبانی تدل علی زیاده المعانی، برای تقویت مفهوم ربوبیّت و مظهریت این افراد این گونه این واژه به کار رفته است.

البته برخی آن را به معنای دانشمند و راسخ در علم دین و عارف به الله دانسته اند (محمد بن ابی بکررازی، تفسیر غریب القرآن العظیم، ص 104) که دور از ذهن و کاربرد های قرآنی نیست؛ زیرا کسانی می توانند در مقام ربانی قرار گیرند که در معارف علمی و عملی به جایگاه انسان کامل دست یافته باشند و بتوانند به عنوان عالم عامل دین، حقایق را چنانکه هست درک کرده و در جهان و جان و جامعه تصرف تکوینی داشته باشند.

از آنجا که ربوبیّت، تصرفات تکوینی در حقایق هستی است، کسی می تواند به چنین مقام بزرگی برسد که عالم عامل عارف و انسان کامل و خلیفه ًْالله باشد.

اینان همان مردان الهی هستند که به تبعیت از شریعت الهی به تقوایی دست یافته اند که آنان را در مراتب سه گانه علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین می نشاند.

(بقره، آیات 21 و 138 و 183؛ واقعه، آیه 95، تکاثر، آیات 5 و 7) از نظر قرآن، مسلمانان باید به گونه ای عمل و رفتار کنند تا بتوانند در مقام ربانیین قرار گیرند؛ چنانکه خدا می فرماید: وَ لکِنْ کُونُوا رَبَّانِیِّینَ.

(آل عمران، آیه 79) از آنجا که یهودیان عالمان خویش را در این مرتبه از کمالات مظهریت در ربوبیّت می دیدند، و آنان را صاحبان تصرف در هستی و تکوین و مستجاب الدعوه می دانستند، از ایشان به عنوان ربانی یاد می کردند تا نشان دهند که آنان مظهر و ربوبیّت پروردگار هستند.

(مائده، آیات 44 و 63) این در حالی که آنان بر خلاف نام و عنوان بلند خویش عمل می کردند و این نام های بلند و عالی را ابزاری برای سوءاستفاده مالی و دنیوی قرار داده بودند.

برخی از مومنان در سطح معرفتی و علمی و عملی به سطح ربانی نرسیده اند و در مراتب پایین تر بودند که در اصطلاح قرآنی از آنان با عنوان ربّیون یاد شده است.

ربّیون صیغه مبالغه و جمع رِبّی است.

این لفظ یک بار در قرآن برای بیان یاران پیامبران بیان شده است؛ چنانکه خدا می فرماید: وَ کَأَیِّنْ مِنْ نَبِیٍّ قاتَلَ مَعَهُ رِبِّیُّونَ کَثِیرٌ؛ چه بسا که با هر پیامبری گروهی از ربیون زیاد در جهاد و کارزار مشارکت داشتند.

(آل عمران، آیه 164) چنان که گفته شد زیادت مبانی و حروف دلالت بر زیادی کمی و کیفی معنا می کند، ربانی قوی تر از ربّی است؛ به گونه ای که می توان گفت که ربّانی در سطح بالاتر از سطح ربّی قرار می گیرد.

مقام ربوبیّت و پروردگاری والدین والدین همانند خدا دارای ربوبیّت و پروردگاری هستند.

اگر دستیابی افراد به مقام تصرفات تکوینی نیازمند صبغه ًْالله و متاله شدن است (بقره، آیه 138) تا شخص به مقام ربانی یا ربی برسد؛ والدین از مقام ربوبیّت غیراکتسابی به یک معنا برخوردار هستند؛ به این معنا که همین مقام والدین به تنهایی موجب می شود تا نقش آنان به عنوان ربوبیّت و پروردگاری مطرح باشد؛ زیرا مقام والدین، بس والا و ارزشمند است.

خدا در توصیف مقام والدین می فرماید: و از سر مهربانی بال فروتنی بر آنان بگستر و بگو پروردگارا آن دو را رحمت کن چنانکه مرا در خردی پروراندند.

(اسراء، آیه 24) از آیه به دست می آید که مقام والدین مقام پروردگاری است؛ از همین رو شخص از خدا به عنوان پرودگاری که تصرفات تکوینی در هویت انسانی می کند و او را می پروراند، از چنین خدایی می خواهد که والدین وی را مورد رحمت قرار دهد؛ زیرا آنان نیز در مقام پروردگاری برآمده و هویت وجودی و ماهیتش را چنان تحقق بخشیدند که به تمام کمالات دست یافته و بنده خدا شده است.

چنان که بیان شد در آیات قرآن، رابطه معناداری میان دو واژه رب و عبد وجود دارد؛ زیرا یکی از مضامین مفهومی ربوبیّت، معبود بودن است؛ از این رو، شایسته نیست که غیراز خدا معبود قرار گیرد و به عنوان ارباب عبادت شود؛ بلکه باید تنها ربی معبود قرار گیرد که همان خالق و مالک هستی از جمله انسان است.

در حقیقت آفریدگار انسان که پروردگار حقیقی انسان است باید معبود قرار گیرد.

از آنجا که خدا در آیه فوق والدین را در مقام ربوبیّت پذیرفته و پروردگاری را در مقام تکوینی برای آنان ثابت دانسته است، باید گفت که والدین از نظر خدا به نوعی معبود هستند.

هر چند که مفهومی که عبودیت در خدا فهمیده می شود عین مفهوم عبودیت در والدین نیست، اما اگر بپذیریم که والدین ربوبیّت دارند، بنابراین، فرزندان باید به عنوان عبد در برابر والدین رفتار و عمل کنند.

عبادت حقیقی تنها برای خدا است و تنها او معبود انحصاری است؛ بنابراین، هیچ کسی حتی والدین در این مقام قرار نمی گیرند، اما جایگاه والدین چنان مهم است که باید پس از خدا به ایشان به عنوان مظهری از معبود نگریست و با ایشان در این مقام رفتار کرد.

خدا در قرآن، به شماری از لوازم و مقتضیات مقام ربوبیّت و پروردگاری والدین اشاره می کند و می فرماید: و پروردگار تو مقرر کرد که جز او را مپرستید و به پدر و مادر خود احسان کنید.

اگر یکی از آن دو یا هر دو در کنار تو به سالخوردگی رسیدند به آن ها حتی اف مگو و به آنان پرخاش مکن و با آن ها سخنی شایسته بگوی.

(اسراء، آیه 23) هر چند که عبادت تنها منحصر برای خدا است، ولی ربوبیّت والدین اقتضائاتی دارد که نباید آن را نادیده گرفت؛ زیرا اگر قرار بود کسی عبادت شود، همانا والدین در این مقام در اولویت بودند و اینان می بایست معبود قرار گیرند؛ حال که چنین امکانی نیست، باید در سطح پایین تر از عبودیت و معبود، آنان را اطاعت کرد؛ چنانکه خدا حتی به مومنان نسبت به والدین کافر می فرماید: و به انسان سفارش کردیم که به پدر و مادر خود نیکی کند، ولی اگر آن ها بکوشند تا چیزی را که بدان علم نداری با من شریک گردانی از ایشان اطاعت مکن سرانجامتان به سوی من است و شما را از حقیقت آنچه انجام می‏ دادید باخبر خواهم کرد.

(عنکبوت، آیه 8) و در جایی دیگر نیز می فرماید: و انسان را در باره پدر و مادرش سفارش کردیم؛ مادرش به او باردار شد، سستی بر روی سستی و از شیر باز گرفتنش در دو سال است، آری به او سفارش کردیم که شکرگزار من و پدر و مادرت باش که بازگشت همه به سوی من است و اگر تو را وادارند تا در باره چیزی که تو را بدان دانشی نیست به من شرک ورزی از آنان فرمان مبر! ولی در دنیا به خوبی با آنان معاشرت کن و راه کسی را پیروی کن که توبه‏ کنان به سوی من بازمی‏ گردد و سرانجام بازگشت‏ شما به سوی من است و از حقیقت آنچه انجام می‏ دادید، شما را با خبر خواهم کرد.

(لقمان، آیات 14 و 15) از این آیات به دست می آید که مظهر ربوبیّت بودن ولو در بخشی از تن و روان فرزندان، خود نوعی ولایت و مالکیت می آفریند؛ زیرا به یک معنا والدین، آفریدگار فرزند است و همین آفریدگاری به پروردگاری نیز می انجامد؛ بنابراین، مقام آفریدگاری و پروردگاری ولو به عنوان واسطه در خلقت و ربوبیّت، برای والدین مقام و جایگاهی بلند ایجاد می کند، به طوری که فرزندان حتی نسبت به والدین مشرک و کافر خویش نمی توانند اطاعت نکنند، مگر آنکه فرمان به شرک و کفر بدهند که تنها در این صورت نباید از آن ها اطاعت کرد، اما درعین حال باید همچنان با آن ها خوش رفتاری و مهربانی کنند و این دستوری است که قرآن بصراحت آن را در قرآن تأکید کرده است.

بیشتر بخوانید: : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: والدین - خداوند - قرآن - روزنامه کیهان - مقام - یکی از - احسان - تربیت - قرآن کریم - کنار - خبرگزاری - اساس - نویسنده - روزنامه - مقامات - انقلاب - رفتار - مفهوم - اساسی - تحلیل - تبیین - میزان - تعلیم - کیهان - منظر - الهی - ظاهر - اصیل - درون - مطلب

آخرین اخبار سرویس:
سردار جلالی خبر داد: اجرای نظام جامع آمادگی و رزمایش دستگاه های اجرایی در سال 1400

دریافت واکسن کرونا این بار با اولویت رانندگان تاکسی

به تعدادی نیروی خانم با حقوق و مزایا

عصرهای کریسکان + فیلم

پرستار ماما کارشناس هوشبری اتاق عمل بهیار قدیم

علی مطهری: کاندیدای پوششی لاریجانی نیستم

دانش و اطلاعات به روز نیازمند تشکیل تعاونی است

بهترین روش تربیتی امام کاظم (ع) برای همسر و فرزندان+فیلم

استخدام کارمند امور کارکنان در فروشگاه دیلی مارکت در خراسان رضوی

اجرای پویش های «لاله های انقلاب» و «حیات سبز» در کرمان

استخدام وکیل پایه یک دادگستری در مجموعه وکلای مدافع پایه یک دادگستری/تهران

دریافت واکسن کرونا این بار با الویت رانندگان تاکسی

جلوگیری ازبرپایی مراسم 15 هزارنفری در شهرستان لالی

پیگیری مطالبات مردمی از وظایف ستاد امربه معروف و نهی از منکر است

تمهیدات نام نویسی از داوطلبان انتخابات شوراها در لارستان فراهم است

ماجراهای 88 و 96 تکرار نخواهد شد

صدور نخستین سند مالکیت حریم رودخانه های لرستان

مقام معظم رهبری باور به ظرفیت جوانان را هویت واقعی بخشید/ با آمدن رییسی بارقه امید میان مردم ایجاد شد/

افتتاح 104 مرکز مثبت زندگی در لرستان

اقدامات ستاد امر به معروف در هیئت های اندیشه ورز بررسی می شود

بازداشت 20 نفر از مسوولین اداری و اجرایی کرمان

پرده هایی از حکمت یک مصلح

ارسال 4 گزارش هشدار درباره بازار مرغ به رییس جمهور

مدرسه تخصصی اخلاق و تربیت اسلامی ثقلین مشهد طلبه می پذیرد

استوری موشن | زهر تلخ کین جگرت را سوزاند

مطهری:لاریجانی را اصلح می دانستم نمی آمدم | کاندیدای پوششی نیستم

سردار جلالی خبر داد: اجرای نظام جامع آمادگی و رزمایش دستگاه های اجرایی در سال 1400

تجاری سازی مهمترین مشکل شرکت های فناور و دانش بنیان/ جلوی مهاجرت نخبگان را با مشاغل فناورانه بگیریم

اجرای ویژه برنامه شهادت امام کاظم(ع) در آستان احمدی

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

واکسیناسیون مردم در سراسر کشور تا پایان سال 1400

افق های متعالی تری را در گام دوم حرکتی حوزه هنری برای کردستان دیده ایم

اعضا و دبیر هیأت مرکزی بازرسی انتخابات منصوب شدند

روحانی: تحریم ها دلیل بی ثباتی قیمت ها است

500 کانون فرهنگی و هنری در جنوب کرمان فعال است

روحانی: مواضع شخصی که موجب عدم اطمینان از آینده شود، عوارض منفی اقتصادی دارد

وزیر کشور دستور شروع انتخابات را صادر کرد

دادگاه رسیدگی به دادخواست 42 عضو سابق سازمان مجاهدین خلق

علی مطهری: کاندیدای پوششی لاریجانی نیستم

انتصاب اعضا و دبیر هیئت مرکزی بازرسی انتخابات

اقدامات ستاد امر به معروف در هیئت های اندیشه ورز طرح و بررسی می شود

واکنش دیپلمات ایرانی به اظهارات محسن رضایی / این سخنان برای آمریکا یعنی تحریم ها را دیرتر بردارید

مهاجران در ایران درصورت حمایت صلیب سرخ واکسن کرونا دریافت می کنند

روحانی: زمان برطرف شدن تحریم و عوارض آن فرا رسیده

مساجد محله های بیرجند پایگاه صلح و سازش می شود

فرصتی ناب برای همه تایپ ساده با درامدی بالا

بیمه سامان از علاقه مندان دعوت به همکاری مینماید.

هشت هکتار حریم رودخانه » هنام» سلسله رفع تصرف شد

کارمند دفتری خانم

دولت بهار باز هم عجله کرد

کتاب عصرهای کریسکان

ضرورت راه اندازی هنرستان مرمت

کار در کافی نت- پرینت

استخدام اپراتور آقا و خانم در شرکت معتبر پزشکی

جریان سازی هنر انقلابی باید سرلوحه کارهای حوزه هنری قرار گیرد

وزیر دفاع جان باختن جمعی از نظامیان ترکیه را به همتای خود تسلیت گفت

زمان برطرف شدن تحریم و عوارض آن فرا رسیده | روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

روحانی: تصمیم گیری و اجرا در کشور نباید معطل اختلاف نظرها بماند

چرا روحانی از معامله با غربی ها درس نمی گیرد | اهم اخبار رسا

در سوگ هفتمین پیشوا

علاسوند: مرحومه داودی از زنان تربیت شده دکترین انقلاب اسلامی بود

نشست اعضای ماده 20 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر خوزستان برگزار شد

تأکید بر توسعه شبکه فاضلاب نصیرشهر/ انتقاد از نبود شعبات بانکی و سرگردانی مردم

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به دادخواست 42 نفر از اعضای سابق گروهک تروریستی منافقین

واکنش دولت به ادعای یک نماینده مجلس درباره همسر واعظی

همسان سازی حقوق بازنشستگان کی به صورت کامل اجرا می شود؟

مطهری: خودم را اصلح دانستم و آمدم

باشد که ثمرات پربار دیدار پاپ فرانسیس و حضرت آیت الله سیستانی نصیب جامعه مؤمنان ادیان در جهان شود؛ نوشتاری ازآیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد

انتخابات 1400 یکی از مهم ترین فرازهای تاریخ انقلاب خواهد بود

مانور زلزله با بزرگای 6.5 ریشتر با کانون شهر ری برگزار می شود

روایتگری و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل نو لازم است

اگر به نسل های بعدی انقلاب توجه نشود، به ضد انقلاب تبدیل می شوند/اقتصاد باید بر دوش جوانان گذاشته شود

طبری نفس همه را در لواسان بریده بود/ بازگشت یک میلیون متر مربع زمین مرغوب کشاورزی به دامن طبیعت

رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه: مرحومه داوودی دارای جامعیت اخلاقی و مدیریتی بود

15 راهبرد برای ارتقای سطح تهذیب و تربیت در حوزه های علمیه / تأسیس دارالقرآن های استانی

فرصت برای افرادجویای کار در منزل با درآمد

به یک همکار اقا نیازمندیم

مسجد حضرت رقیه (س) روستای سعد آباد قم افتتاح شد

760 نفر قربانی کرونا در خراسان جنوبی

کار در منزل در سراسر ایران

شرط جدی رهبر معظم انقلاب برای بازگشت به برجام / اینترنت 5G به خانه ها می آید/ انصارالله به نقاط کور رادار های سعودی ها دست یافته است

نگهبان گاراج تعمیر گاه

‍ اهدای 40 واحد خون توسط داوطلبان جمعیت هلال احمر کوهدشت

خیاط ماهر کت دوز ( تکمیلی و تنه دوز )

تست کرونای 4 درصد معتادان متجاهر جمع آوری شده، مثبت بود

تخریب ویلاهای منتسب به برخی مدیران مشهد

دو زن یک سال تمام در قطب شمال بدون مرد

افتتاح مسجد حضرت رقیه (س) روستای سعد آباد قم

مبارزه ایران با موادمخدر تضمین سلامت میلیون ها جوان غیر ایرانی در اقصی نقاط دنیا است

کمپ ماده 16 تربت حیدریه راه اندازی شد

فراخوان حزب مردم سالاری برای ثبت نام داوطلبان در انتخابات شوراها

روحانی: وقت پرداختن به اختلافات نیست /تصمیمات نباید معطل اختلاف نظرها بماند

قانون شکنی در طرح حریم رضوی را پیگیری می کنیم/برخی دنبال تخریب شورا و شهرداری هستند

نشست «جمهور 1400»

ست کردن لباس با خودرو به سبک نفیسه روشن + عکس

تجلیل آیت الله مقتدایی از معاون فقید حوزه علمیه خواهران

اردکانیان: آبرسانی پایدار به 400 روستا از فردا

روحانی: بی ثباتی قیمت ها از عمده ترین عوارض تحریم است

نیکوکار تهرانی سیزده نفر زندانی محکوم به قصاص را نجات داد

استقلال اقتصادی، کلید آزادی مدنی زنان | قسمت اول پادکست صدای ما | گفت وگو با شهلا لاهیجی

پدر و مادر، مظهر ربوبیّت خداوند

پدر و مادر، مظهر ربوبیّت خداوند