موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - پرداخت يارانه - باشگاه استقلال - فرهنگ و ارشاد اسلامي - فرهنگ و ارشاد - آموزش و پرورش - ارشاد اسلامي - سرمربي پرسپولي - كنترل پروژه - صفات - حبشي - استفاده از كودكان - مشمولان بيمه بيكاري - سند توسعه صادرات - قيمت سكه آتي - مركز سنجش آموزش پزشكي - جشنواره تئاتر كودك و نوجوان - متهمان - دكتر - كميته اضطرار آلودگي هواي تهران

مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا
آخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خبر جدید درباره تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا/ پیش نویس ساخت خط آهن شلمچه-بصره در بغداد امضا می شود
خروچ چین از پروژه راه آهن برقی تهران-مشهد/با توان داخل می سازیم
دانشجویان بسیجی قم بودجه 1400 را تحلیل کردند/ بودجه ای که در آن تعلیم و تربیت حلقه مفقوده است
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 18:002021-01-24بين الملل

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا


معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به برگزاری 2 جلسه در ماه گذشته با حضور طرف ایرانی و عراقی در شلمچه و تهران درباره خط آهن شلمچه-بصره، - گفت: پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره ماه جاری در بغداد امضا می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتین نیوز به نقل از فارس، عباس خطیبی درباره آخرین وضعیت راه آهن شلمچه - بصره و هماهنگی با طرف عراقی برای احداث این خط ریلی استراتژیک اظهار داشت: پیش از این توافقی با طرف عراقی داشتیم، مبنی بر اینکه مذاکرات درباره خط آهن شلمچه - بصره را جدی تر دنبال کنند.

جلسه با مسولان عراقی در شلمچه برای هماهنگی ساخت راه آهن شلمچه - بصره وی اظهار کرد: دولت عراق در چند ماه گذشته پیگیری های زیادی انجام داد و با توجه به پیگیری های مکرر که از سوی وزارت خارجه ایران صورت گرفت، حدود یک ماه پیش جلسه ای با مسئولان عراقی، مدیران فنی راه آهن عراق و برخی دیگر از مسئولان مرزی و دفاعی عراق، در شلمچه برگزار شدد.

نقاط اتصال راه آهن ایران به عراق مشخص و صورتجلسه شد معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: پیش از جلسه شلمچه، وزارت امور خارجه ایران هماهنگی هایی را انجام داده بود و موانع مذاکرات دو طرف در حوزه مرزی رفع شده بود و ما اولین جلسه رسمی و جدی خود را درباره راه آهن شلمچه - بصره با هیأت فنی عراقی همان یک ماه پیش برگزار کردیم.

خطیبی ادامه داد: در آن جلسه مسئولان عالی رتبه کشور عراق حضور نداشتند و جلسه با حضور نمایندگان راه آهن عراق برگزار شد با این حال ما نقطه اتصال راه آهن ایران به عراق را مشخص کردیم و صورت جلسه شد.

وی در پاسخ به این سؤال که رایزنی ها درباره خط القعر در اروند به کجا رسید؟ گفت: ما درباره مرز خشکی در منطقه پروژه و منطقه آزاد بررسی ها را انجام دادیم، چهار میل بود که وزارت خارجه ایران با طرف عراقی فیکس کرد، که این میل ها مشخص و بین وزارتخانه های خارجه دو طرف صورتجلسه شد و به تبع آن، نقطه اتصال راه آهن ایران و عراق را مشخص کردیم؛ حال در ارتباط با موضوع خط القعر اروند بنده اطلاعی ندارم، شاید مذاکرات وزارت خارجه ما با طرف عراقی درباره مرز گسترده تر باشد.

برگزاری جلسه با مدیرعامل راه آهن عراق در تهران معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اظهار کرد: در جلسه شلمچه مصوب شد دو هفته بعد در تهران یا بغداد نشستی با هیأت فنی عراق داشته باشیم، در این راستا هیأت فنی عراق حدود دو هفته پیش در قالب هیأت بلندپایه ای که مباحث کلی تری را دنبال می کردند به تهران آمدند.

خطیبی اظهار کرد: در این سفر ما میزبان مدیرعامل راه آهن عراق و مدیر ساخت پروژه ریلی این کشور در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور بودیم، با این افراد مفصل صحبت کردیم و به دستورکارهایی که در صورتجلسه دیدار شلمچه تأکید شده بود، پرداختیم.

ثبت شرکت سرمایه گذار و شرکت سازنده خط آهن شلمچه-بصره در منطقه آزاد اروند وی اظهار داشت: از جمله مواردی که در جلسه تهران مطرح شد و به استناد جلسه یک ماه قبل شلمچه بود، در ارتباط با مذاکرات فنی با عراق بود؛ درباره مسیر، مین روبی منطقه، نقشه برداری مسیر، موقعیت تردد شرکت سرمایه گذار و شرکت احداث کننده که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، بررسی ها انجام شد.

تهیه فهرست 50 نفره کارشناسان ایرانی برای حضور در منطقه خط آهن شلمچه-بصره معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ادامه داد: از آن منظر که کارشناسان شرکت احداث کننده و شرکت سرمایه گذار بتوانند به عراق تردد کنند، فهرستی پنجاه نفره تهیه و مقرر شد این فهرست به صورت رسمی دراختیار راه آهن عراق قرار گیرد تا مدیرعامل راه آهن عراق از طریق وزارت خارجه موضوع تردد این افراد را رایزنی کند.

هماهنگی با طرف عراقی برای احداث پل خط آهن شلمچه-بصره روی اروند خطیبی اضافه کرد: همچنین مباحث مرتبط با شروع موارد اجرایی خط آهن شلمچه - بصره و در دست گرفتن سایت پروژه برای احداث خط آهن بررسی شد، هماهنگی ها برای احداث پل این خط ریلی روی اروند انجام شد، مذاکراتی در این باره انجام شد و این مذاکره ها صورتجلسه شد.

جلسه بعدی با طرف عراقی اواخر ماه جاری در بغداد وی ادامه داد: مقرر شد جلسه بعدی اواخر ماه جاری (بهمن ماه) در بغداد برگزار شود و پیش نویس تفاهم نامه مرتبط با شروع عملیات اجرایی پروژه، در عراق نهایی شود که پیش بینی می شود گام نهایی برای آغاز عملیات اجرایی خط آهن شلمچه - بصره در عراق آغاز شود.

درخواست طرف عراقی برای مشخص شدن ابعاد مالی پروژه و نحوه بازگشت سرمایه معاون ساخت و توسعه راه آهن در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: در جلسه ای که دو هفته پیش در تهران برگزار شد و همچنین در جلسه یک ماه پیش شلمچه با طرف عراقی، محور مذاکرات در این باره بود که از طرف عراقی مطالبه کردیم اگر اجازه ندهند در خاک عراق نقشه برداری کنیم، یا مین روبی ها تعیین تکلیف نشود و یا پرسنل فنی شرکتی که در منطقه آزاد اروند ثبت شده است، نتوانند برای بررسی ها وارد خاک عراق شوند، کار پیش نمی رود که آقایان پذیرفتند، اما اعلام کردند باید تفاهم نامه ای ایجاد شود تا ابعاد مالی کار مشخص شود و نحوه بازگشت سرمایه مشخص باشد و نحوه هماهنگی طرف عراقی با وزارت خارجه عراق مشخص باشد.

پیش نویس احداث خط آهن شلمچه-بصره در بغداد با حضور نماینده ایران و عراق خطیبی ادامه داد: در این راستا مقرر شد ما پیش نویسی در این باره تهیه و حداکثر تا نیمه بهمن ماه برای آنها ارسال کنیم و اواخر بهمن ماه ملاقاتی با طرف عراقی در بغداد داشته باشیم تا این تفاهم نامه به امضای مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان نماینده ایران و وزیر حمل و نقل عراق برسد که امیدواریم پس از آن وارد سایت عراق شویم و کار را آغاز کنیم.

سرمایه گذاری در خط آهن شلمچه-بصره به صورت BOT وی در تشریح جزییات فنی و مالی اجرای این پروژه اظهار داشت: تأمین مالی و اجرای این خط آهن با ایران است، ما ملاحظات فنی طرف عراقی را رعایت می کنیم، سرمایه گذاری هم با کشور ایران است و طبیعتاً هزینه سرمایه گذاری با بهره برداری از خط به صورت BOT برمی گردد.

معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: بدین ترتیب عملا شرکت راه آهن عرق که پیش از این چندان حاضر به مذاکره نبود، مذاکرات خوبی را با ما داشت و بسیار امیدواریم در دیدار پایان بهمن ماه در بغداد دستاوردهای خوبی درباره احداث خط آهن شلمچه - بصره داشته باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس سال 90 بود که اتصال راه آهن خرمشهر به شلمچه به طول 17 کیلومتر انجام شد بنابراین در راستای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و رسیدن به کربلا، ضرورت داشت ا دامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول حدود 32 کیلومتر در خاک عراق ساخته شود.

از سوی دیگر در کشور عراق، خط ریلی از بصره تا کربلا ساخته شده و بهره برداری می شود و با تکمیل این 32 کیلومتر حلقه مفقوده شلمچه-بصره، زائران ایرانی می توانند از طریق قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند.

همچنین با تکمیل این 32 کیلومتر خط آهن بین شلمچه تا بصره و ساخت یک پل بازشونده بر روی اروندرود ( پل ریلی بازشو به طول 800 متر )، اتصال ریلی کشور ایران از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه و بندر لاذقیه سوریه نیز بدون انقطاع برقرار می شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

بعد از تفاهمات کلی که در سال 94 بین ایران و عراق درباره این خط آهن صورت گرفت، در سفری سال 97 رییس جمهور به عراق داشت ، تفاهم نامه اجرایی مکمل در حضور رؤسای جمهور ایران و عراق امضا شد .

ایران پس از این تفاهم نامه، بلافاصله نماینده های خود را تعیین و به عراق معرفی کرد و از طرف عراقی هم خواست نماینده های خود برای پیگیری امور این خط آهن را معرفی کند تا مباحث مربوط به سرمایه گذاری را دنبال کنند؛ کشور ایران حتی برای تکمیل این خط ریلی، سرمایه گذار و پیمانکار نیز تعیین کرد، اما مسوولان وقت عراق تمایل چندانی برای تکمیل این خط ریلی نداشتند.


کلید واژه ها: شلمچه - راه آهن - عراق - عراقی - بصره - خط آهن - وزارت خارجه ایران - پیگیری های مکرر - هماهنگی - پیگیری - ساخت - آخرین وضعیت - حلقه مفقوده - وزارت خارجه - توسعه - احداث - گذشته - ایران - وضعیت - استراتژیک - دولت عراق - شرکت ساخت - حمل و نقل - برگزاری - مذاکرات - مسئولان - خط ریلی - مدیران - ایرانی - تهران

آخرین اخبار سرویس:
از وحشت رژیم صهیونیستی از انفجار یک کشتی باری در خلیج عمان تا آخرین آمار تلفات جهانی کرونا و رونمایی از گرانترین چادر کعبه+ تصاویر

امارات حمله روز گذشته به ریاض را محکوم کرد

علت احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه

گزارش «نیوزویک» از اختلاف نظر سیاستمداران رژیم صهیونیستی درباره برجام

صدها دانش آموز ربوده شده نیجریه ای آزاد شدند

امیر قطر برای اولین بار بعد از 3 سال، با بن سلمان تلفنی گفت وگو کرد

کاخ سفید: شتابی در کاهش تحریم های ونزوئلا نداریم

روزنامه نگار سعودی: واشنگتن حق ندارد برای متحد راهبردی خود قلدری کند

نظامیان آمریکایی 10 داعشی را از حسکه به دیرالزور منتقل کردند

بحرانی کم سابقه در سیاست خارجی آمریکا و ناکامی بایدن در تحقق وعده های انتخاباتی

واکنش ایران به پیشنهاد میانجیگری قطر میان تهران و واشنگتن | تخت روانچی: ایران تمایلی به اقدامات تحریک آمیز ندارد

خطیب زاده: تجاوز نیروهای آمریکایی به شرق سوریه محکوم است

شهید مدافع حرم «بی ام و» سوار کیست؟

روانچی: تمایلی به افزایش تنش با واشنگتن نداریم

تخت روانچی: سیاست آمریکا در قبال برجام تغییر نکرده است

خبرگزاری رسمی سوریه: آمریکا 10 داعشی را به دیرالزور منتقل کرده است

دوحه حمله به ریاض را محکوم کرد

رییس سابق سیا خواستار ممنوعیت سفر بن‎سلمان به آمریکا شد

هلاکت سه داعشی در عملیات ضدتروریستی نیروهای عراقی

ترکیه خواستار بازگرداندن پناهجویان به یونان شد

رسانه های سعودی:آمریکا حق قلدری برای ریاض را ندارد

مرگ 3 داعشی در عراق/ دستگیری 9 نفر

انبار موشک های فوق سری «3000» سوریه چگونه لو رفت؟

احتمال استفاده از مواد سمی در ماجرای حمله به کنگره

ببینید | بلندترین درخت دنیا در شمال کالیفرنیا

تخت روانچی: علاقه ای به تشدید تنش نداریم/تغییری در سیاست آمریکا در قبال برجام مشاهده نکردیم

20 هزار پرس غذای متبرک بین زلزله زدگان سی سخت توزیع شد

احضار متقابل سفرای ایران و ترکیه

امضای تفاهم نامه وزرای کشور ایران و عراق در آینده

فلسطین المحتله | رصاصه إسراییلیه غادره تُفقد طفله یدها علی بحر رفح

در جریان احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه چه گذشت؟

تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان

کلیه توافقات درمورد حمله به منافع آمریکا لغو شد

ایران پیشنهاد مذاکره هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرد

خبرگزاری رسمی سوریه: آمریکا 10 داعشی را به دیرالزور منتقل کرده است

رسمی شدن مرز سیرانبند بانه باعث گسترش ارتباطات همه جانبه می شود

هشدار بایدن درباره وخامت کرونا در آمریکا

معاون ستاد مشترک نیروهای مسلح یمن: سعودی ها عاجزانه در پی توقف عملیات نظامی ما هستند

بن سلمان با روش های موثرتری تنبیه خواهد شد

سخنگوی جنبش نجبا: توافقات با دولت عراق درباره حمله به منافع آمریکا لغو شد

بایدن علی رغم قول تنبیه سعودی ها، بن سلمان را مجازات نمی کند

روز خونین میانمار با کشته شدن 18 معترض

ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است

کشف پایگاه سری اسراییل+ عکس

انتقال 10 تروریست داعشی به دیرالزور سوریه توسط آمریکا

بازتاب انتشار اطلاعات محرمانه درباره قتل خاشقچی

در جریان احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه چه گذشت

هلاکت سه داعشی در عملیات ضد تروریستی نیروهای عراقی

ترکیه خواستار بازگرداندن پناهجویان به یونان شد

پاسخ ایران به پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا

احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه

تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان

توضیح کاخ سفید درباره علت عدم مجازات بن سلمان

کلیه توافقات درمورد حمله به منافع آمریکا لغو شد

جزییات سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق اعلام شد

تخت روانچی: ایران تمایلی به اقدامات تحریک آمیز ندارد

آمریکا:روش های موثر از تحریم برای عربستان وجود دارد

18 نفر در حمله نیروهای امنیتی به معترضان در میانمار کشته شدند

دانستنی های استفاده از دو ماسک

تفاهم نامه وزرای کشور ایران و عراق امضا خواهد شد

کاخ سفید:روش های موثرتر از تحریم علیه بن سلمان وجود دارد

تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان/ دوحه حمله به ریاض را محکوم کرد

اعتراض ایران به اظهارات اخیر وزیر کشور ترکیه

بلندترین درخت دنیا در شمال کالیفرنیا + فیلم

80 درصد گارد ریاست جمهوری عراق را از بین بردیم

ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد

استخدام مسئول امور مالی در فروشگاه دیلی مارکت در مازندران

کاخ سفید: روش های موثرتر از تحریم علیه بن سلمان وجود دارد

جنبش «آزادگان بحرین» به مناسبت دهمین سالروز اشغال این کشور بیانیه صادر کرد

تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان/ دوحه حمله به ریاض را محکوم کرد

رییس سابق سازمان سیا: واشنگتن ورود بن سلمان به آمریکا را ممنوع کند

مقام نظامی یمن: پیروزی بر متجاوزان بسیار نزدیک است

کاخ سفید: روش های موثرتر از تحریم علیه بن سلمان وجود دارد

بورل: ارتش میانمار فورا خشونت ها را متوقف کند/ اروپا به زودی واکنش نشان می دهد

انگلیس رکورددار جان باختگان از کرونا در اروپا

وال استریت ژورنال مدعی شد: رد پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا و اروپا توسط ایران

نمایشگاه عکس «پوشاک محجبه» و نشست آنلاین در اوماهای آمریکا

مجروح شدن 2 نظامی در انفجار مین در سومالی

حمله انصارالله یمن به عربستان، پاسخ مقاومت به همه مستکبران جهان است

وال استریت ژورنال: ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد

80 درصد گارد ریاست جمهوری عراق را از بین بردیم

عضو ارشد انصارالله یمن: اهداف بسیار مهمی در عربستان هدف قرار گرفت

بهانه آمریکا برای عدم مجازات محمد بن سلمان

توضیح واشنگتن درباره عدم مجازات ولیعهد سعودی

کاخ سفید: بن سلمان بازخواست خواهد شد

ایران پیشنهاد اروپا درباره مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد/ تهران: تحریم ها باید لغو شوند

پاسخ منفی ایران به پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا و اروپا

گزارش واشنگتن پست از تبعیض نژادی در بازداشتگاه ها و زندان های آمریکا

وال استریت ژورنال: ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است

هشدار چین به آمریکا

18 کشته و 30 زخمی در خونین ترین روز اعتراضات میانمار

انفجار در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در هرات افغانستان

کودتاچیان میانمار مردم را به خاک و خون کشیدند

انتقال 10 داعشی از حسکه به دیرالزور از سوی نظامیان آمریکایی

ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد

آمریکا بن سلمان را تهدید کرد

وال استریت ژورنال:ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرده است

رییس پیشین سیا: بایدن نباید هیچ جلسه ای با ولی عهد سعودی برگزار کند

قدردانی وزارت خارجه از اهدای 250 هزار واکسن کرونا توسط چین

وال استریت ژورنال: ایران پیشنهاد مذاکرات هسته ای مستقیم با آمریکا را رد کرده است

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا

اخرین وضعیت تکمیل حلقه مفقوده راه آهن کربلا