مطالب مرتبط:
نماینده مجلس: ساخت مجدد پلاسکو اقدامی غیرتمندانه بود
حمایت 500 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن محرومان
تکمیل ساخت پست برق سردشت در دزفول
حمایت مجلس از رونق کارگو در فرودگاه پیام
حمایت 500 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن محرومان
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:302021-01-24اقتصادي

آینده ای روشن با برق هسته ای/ حمایت مجلس از ساخت نیروگاه های اتمی


عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است در حال حاضر فقط ظرفیت تولید هزار مگاوات برق هسته ای را داریم و در گام دوم باید کمک کنیم فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر که هرکدام تقریباً هزار مگاوات برق تولید می کنند، - " عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است در حال حاضر فقط ظرفیت تولید هزار مگاوات برق هسته ای را داریم و در گام دوم باید کمک کنیم فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر که هرکدام تقریباً هزار مگاوات برق تولید می کنند، راه اندازی شوند.

خبرگزاری میزان - رؤیا راعی - در روز های اخیر شاهد خاموشی های آزاردهنده در مناطق مختلف بودیم که علت آن افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه ها عنوان شد.

همین مسئله بار دیگر اهمیت پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای در کشور را که اولین بار در دیدار با دانشجویان دانشگاه های یزد در سال 86 مطرح کردند، را آشکار کرد.

ایشان 13 آبان 86 در سخنان"شان فرمودند: ما برای بیست سال دیگر حداقل بایستی بیست هزار مگاوات برق از انرژی هسته ای به دست بیاوریم.

برآوردی که برای مصرف انرژی در کشور و تولید برق مورد نیاز کرده اند، حداقل بیست هزار مگاوات باید از طریق انرژی هسته ای باشد؛ والا ما باید برق را از دیگران گدایی کنیم؛ یا اگر نتوانستیم گدایی کنیم، یا ننگمان آمد، یا به ما ندادند، از خیر چیزهایی که با نیروی برق میچرخد، باید بگذریم.

در حال حاضر 440 نیروگاه هسته ای در 31 کشور جهان برق تولید می کنند و در صدر آن ها فرانسه با تولید حدود 80 درصد برق مصرفی خود، بیشترین میزان تولید برق هسته ای را به خود اختصاص داده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هزینه تولید سوخت هسته ای برای تولید برق را بسیار ارزان تر از سوخت های فسیلی عنوان کرده است.

محمد احمدیان مدیرعامل فقید شرکت ساخت و راه اندازی نیروگاه های اتمی نیز این مطلب را عنوان کرده است.

از طرفی به گفته علی اکبر صالحی" رییس سازمان انرژی اتمی با تولید و صادرات 7 هزار مگاوات برق هسته ای، ارزش افزوده تولید خواهد شد که این رقم، سازمان انرژی اتمی را از بودجه بی نیاز خواهد کرد و این سازمان به اولین نهاد دولتی خواهد بود که از بودجه منفک است.

پیرو ضرورت تولید سوخت هسته ای، اسفندماه 89 مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم، در برنامه پنچم توسعه، در ماده 135، دولت را برای تدوین برنامه 20 ساله برای تولید برق هسته ای ملزم کرد.

رهبر انقلاب بار های برای موضوع تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای در سخنرانی های خود تاکید کردند؛ آخرین تاکید ایشان به سخنرانی" تلویزیونی در روز عید قربان 99 برمی گردد که فرمودند: ما تا چند سال دیگر حدّاقل به بیست هزار یا سی هزار مگاوات برقِ ناشی از انرژی هسته ای نیاز داریم؛ که این را از راه دیگر نمیتوانیم به دست بیاوریم یا مقرون به صرفه نیست.

خب آن روزی که ما احتیاج پیدا کردیم، چه کار کنیم؟ برویم در خانه ی چه کسی؟ از آمریکا، از اروپا درخواست کنیم، گدایی کنیم که آقا بیایید به ما برق هسته ای بدهید یا بیایید برای ما غنی سازی راه بیندازید؟ می کنند؟ ما امروز بایستی فکر فردا را بکنیم.

این نیازها، نیاز هایی نیست که در ظرف شش ماه و یک سال و دو سال تأمین بشود، این ها را باید از قبل آماده کرد؛ ما این را آماده کرده ایم، زمینه اش را فراهم کرده ایم.

تأثیر سوخت فسیلی بر محیط زیست نیز مسئله ای است که جامعه جهانی را به خود مشغول کرده است و کشورما نیز در سالهای اخیر مشکلات فراوانی در میزان افزایش آلایندگی هوا به خصوص در پایتخت مواجه شده است و گفته می شود که این افزایش سطح آلایندگی به دلیل استفاده از سوخت مازوت که به شدت آسیب رسان به اتمسفر است، در نیروگاه های تولید برق به جای گاز استفاده می شود.

به همین جهت ایران و سایر کشور ها به دنبال جایگزین کردن سوخت های بهتر یا سوخت پاک هستند.

از این رو جامعه جهانی به سوی تولید برق هسته ای سوق پیدا کرده است.

نیروگاه های با تولید کمتری از آلاینده های زیست محیطی در مقیاس وسیع، در کانون توجه قرار گرفته است.

انرژی هسته ای همچنین سرعت گرمایش جهانی را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

با وجود تاکیدات فراوان رهبر انقلاب و پیگیری های مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف، برق هسته ای تنها هزار مگاوات از 83 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور، سهم دارد؛ یعنی چیزی در حدود دو درصد از برق مصرفی کشور از نیروگاه اتمی بوشهر تولید می شود و هنوز به میزان تولید مورد نظر نرسیده است.

هادی بیگی نژاد یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در توییتی اعلام کرد که کمیسیون انرژی مصمم است تا مقدمات 20 هزار مگاوات برق هسته ای برای آینده فراهم شود.

وی در درخصوص بحث پیگیری تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای پس از بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر، به میزان گفت: در حال حاضر گام اول این است که وزارت نیرو برق را به قیمت تمام شده از سازمان انرژی اتمی بخرد تا برای سازمان بصرفه باشد که توانایی تولید داشته باشد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو برق را اسماً به قیمت تمام شده می خرد ولی واقعیت این است که رقم سوخت را در محاسبات لحاظ نمی کنند و می گویند که ما سوخت را در هیچ نیروگاهی نمی خریم و هزینه آن را پرداخت نمی کنیم؛ نیروگاه هسته ای هم مانند آنها.

بیگی نژاد افزود: درصورتی که سوخت گاز یا مازوت را رایگان در اختیار سایر نیروگاه ها قرار داده می شود اما سوخت هسته ای را از خارج وارد می کنیم؛ به دلیل اینکه به اندازه کافی در داخل کشور منابع نداریم تا خودمان سوخت نیروگاه را تامین کنیم و این واردات ده ها میلیون یورو هزینه دارد.

به همین دلیل باید در محاسبات لحاظ شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره گام دوم این اقدامات گفت: ما در حال حاضر فقط ظرفیت تولید هزار مگاوات برق هسته ای را داریم و در گام دوم باید کمک کنیم فاز دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر که هرکدام تقریباً هزار مگاوات برق تولید می کنند، راه اندازی شوند.

وی اضافه کرد: گام سوم، استفاده از سوخت های دیگر است که در حد کارشناسی مطرح شده که ما بتوانیم از گازهای دیگری مانند توریم هم استفاده کنیم.

بیگی نژاد تصریح کرد: مطلب دیگری که پیشنهاد شده و به عنوان کار کارشناسی در حال بررسی است تا به جمع بندی برسیم، مسئله نیروگاه های کوچک است.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در کنار مواردی که به عنوان هدف است، ساختار چینی هم لازم است؛ یعنی ساختاری طراحی شود که حاکمیت جمهوری اسلامی از برق هسته ای حمایت کند.

هم وزارت نیرو، هم شورای عالی امنیت ملی، هم دولت، هم مجلس و همه ارگان ها حمایت کنند تا بتوانیم در گام اول به 8 هزار مگاوات برق هسته ای تا سال 1420 و بعد از آن به حدود 20 یا 30 هزار مگاوات برق هسته ای در فواصل طولانی برسیم.

بیگی نژاد همچنین از تخصیص بودجه برای گسترش و ساخت نیروگاه های اتمی در برنامه بودجه سال 1400 خبر داد.

درحالی که رهبر حکیم انقلاب در سال 86، تولید 20 هزار مگاواتی را برای سال 1406 مطالبه کردند، کم کاری نهاد ها و سازمان های ذیربط و کند شدن سرعت حرکت پیشرفت های صنعت هسته ای کشورمان به سبب برجام، این مطالبه شاید برای بیش از 50 سال به تعویق خواهد افتاد.

ایران قابلیت دستیابی به سطح بالایی از این فناوری را دارد و می تواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی با صادرات آن باعث ارزآوری و اشتغال برای کشور بشود.

همچنین می توان در راستای اقتصاد مقاومتی با اصلاح خطوط موجود، و بدون احداث نیروگاه جدید مشکل خاموشی های برق را حل کرد.


کلید واژه ها: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی - برق هسته ای - نیروگاه اتمی بوشهر - کمیسیون انرژی مجلس - عضو کمیسیون انرژی - مجلس شورای اسلامی - نیروگاه - هسته ای - تولید - کمیسیون انرژی - نیروگاه اتمی - شورای اسلامی - ظرفیت تولید - هزار - نیروگاه ها - هسته - کمیسیون - مقام معظم رهبری - فاز دوم - گام دوم - اتمی - اسلامی - مجلس - بوشهر - ظرفیت - شورای - انرژی - راه اندازی - مقام معظم - بخش خانگی

آخرین اخبار سرویس:
بررسی چند ادعا در مورد روند درمان علی انصاریان/ از داروهای میلیونی بلا استفاده تا صورتحساب نجومی بیمارستان

جذب نیروی ماهر فروش لوازم خانگی

ثبت نام موتور و وانت بار در اسنپ

راننده خاور و کمپرسی پایه یک

یک خانم با روابط عمومی بالا اشنا به کامپیوتر

راننده باماشین در آژانس

کارگر ساده فست فود

کسب درآمد دلاری

غربالگری 74 درصد مردم اصفهان در طرح شهید سلیمانی

کارگر ماهر در مغازه لاستیک فروشی و خدمات

تراکت پخش کن فعال

استخدام مشاور ملکی مبتدی و حرفه ای، املاک بزرگ خشت

کارمند خانم یا آقای بازنشسته

مشاور خانوم و اقا برای همکاری در املاک

دعوت به همکاری نیروی آقای جوان در پوشاک زنانه

نیازمند تزیینات ماشین و نصاب ضبط و دزدگیر

متقاضیان کار

اموزش و استخدام نگین تراشی

مشکلی در عرضه دام عشایر وجود ندارد/ عرضه 10 میلیون راس دام عشایر در سال

وضعیت بازار کار مهندسی در ایران چگونه است؟

تفاوت ساتنا و پایا در چیست؟

استخدام منشی جوابگوی تلفن خانم در یک شرکت آموزشی از راه دور در فارس

بازاریاب حرفه ای برای فروش بدون نیاز به سرمایه

به یک فروشنده جوان جهت کار در سوپر مارکت نیازمندیم

خدمتکار

ثبت نام رانندگان خانم و آقا به صورت کاملا

تراکت پخش کن دادزن کار دانشجویی ونیمه وقت پاره وقت

فروشنده خانم غرفه عسل در فروشگاه رفاه

استخدام بازاریاب حضوری

ستاد تنظیم بازار: دلیل افزایش قیمت میوه صادرات است

پول های خرد به یک چالش جدی برای کشور تبدیل شده است

چند نکته مهم و کاربردی برای نگهداری پارچه لینن

سلفی آسانسوری سپیده خداوردی /عکس

تمدید دریافت وام ودیعه مسکن تا پایان اسفند

آماری جالب از ساعتهایی که زنان و مردان ایرانی صرف خوردن و خوابیدن می کنند

15 درصد تخفیف آیگپ برای مشترکان همراه اول

نرخ تورم در قم نسبت به سایر استان ها پایین است

آماری جالب از ساعتهایی که زنان و مردان ایرانی صرف خوردن و خوابیدن می کنند

عینک فوق العاده و خاص شقایق دهقان /عکس

ترکیب سه آنتی بیوتیک برای درمان درد های عصبی

کاهش قاچاق معکوس انسولین

مذاکرات مزدی از هفته آینده آغاز می شود/ حداقل هزینه خانوار 6.8 میلیون تومان تعیین شد/ کارگران به جبران قدرت خرید از دست رفته نیاز دارند

جهت استخدام

موتور سوار با موتور کار در اداره پست

50 نفر کارگر ساده با جای خواب و غذا

نیاز به سرمایه گذار برای توسعه صنعت توریسم

شواری عالی کار از هفته آینده وارد مذاکرات مزدی می شود/ حداقل هزینه خانوار 6.8 میلیون تومان تعیین شد/ کارگران به جبران قدرت خرید از دست رفته نیاز دارند

ثبت نام روغن برای تحویل در 1400!

شواری عالی کار از هفته آینده وارد مذاکرات مزدی می شود/ افزایش مزد معنی نمی دهد، کارگران به جبران قدرت خرید از دست رفته نیاز دارند

کار در منزل اینترنتی فرصت عالی

استاد کار بلوک زنی نیازمندیم

بازاریابی بازاریاب پرسود حوزه ساختمان

باغدارانی که امسال داغدارند+فیلم

افزایش سالانه تبدیل مقالات ایرانی به تجاری سازی

استخدام پیک موتوری در شرکت اسپید

منشی خانم یا آقا

بسته بندی کار پاره وقت

کارشناس تولید محتوا در ایسنتاگرام

فروش اینستگرامی

استخدام نیرو فعال طراح سایت

دلخوری و عصبانیت کامران تفتی /عکس

نحوه ساخت و تولید اسلحه الکتریکی + فیلم

دیپلماسی تجاری فعال برای ارتقای بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی/ مواهب راه اندازی کریدور چین-قزاقستان-ایران برای تجارت دریایی

فروش فوق العاده سایپا از 9 اسفند آغاز می شود + جدول قیمت خودرو ها

کار در منزل بانوان

سرمایه گذاری بیمه شد

جذب نیرو در مجموعه سپیدار

تعدادی فروشنده باتجربه(آقا)-برند معتبر پوشاک

استخدام مشاور حرفه ای و مبتدی با آموزش

منشی مجرد خانم جهت پاسخگوی تلفن و قرارداد

استخدام تحصیلدار با موتور

شریک کاری و سرمایه گذاری در رستوران

دلخوری و عصبانیت کامران تفتی /عکس

نیاز مند چند نفر نیرو جهت کار در مغازه میوه فروشی

همکار خانوم با فن بیان

استخدام نیروی خانم جهت کار در منزل سالمند

استخدام نیروی خانم و اقا

کترینگ فعال با کلیه اوازم و نیرو

تعدادی کارشناس فروش خانم برای فروش محصولات

ترفند جدید مرغ فروشی ها برای دور زدن تعزیرات: فقط مرغ قطعه بندی شده موجود است

چطور کاشی های حمام را تمیز کنیم؟

استخدام کارگر ساده جهت اپراتوری خط تولید در نوین آرا پوش اسپادانا در اصفهان

نیروی تماس گیرنده با موسسات دولتی

کاردرمنزل باگوشی یا لپ تاپ

مشاور املاک

سواری جهت کار در تاکسی بار نیاز مندیم

منشی خانوم

جذب بازاریاب حضوری ( آقا ) لبنیات پگاه تهران

ثبت نام در ناوگان اسنپ

فروش فوق العاده سایپا (طرح عید تا عید) با ارائه 7 محصول از 9 اسفند 99 آغاز می شود + جزییات

مشکلی در حوزه روغن نداریم

مشکلی در حوزه روغن نداریم

اجاره صندلی یا سالن به ارایشگر دارای مشتری

کار در منزل اینترنتی با گوشی

کار اینترنتی در منزل

سرمایه آسان و بدون معطلی

دنیا به سوی ارز دیجیتال

جذب نیرو

استخدام مشاور خانم/آقا در نمایشگاه ماشین

بازاریاب حضوری

آینده ای روشن با برق هسته ای/ حمایت مجلس از ساخت نیروگاه های اتمی

آینده ای روشن با برق هسته ای/ حمایت مجلس از ساخت نیروگاه های اتمی