مطالب مرتبط:
نماینده ولی فقیه در سپاه: نباید فریب سیاست های رییس جمهور جدید آمریکا را بخوریم
استقبال مرعشی از پاس گل روحانی/ تداوم پروژه فاصله گذاری اصلاح طلبان با دولت با کمک رییس جمهور
بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از چند شرکت دانش بنیان
فراخوان برپایی راهپیمایی روز جهانی یمن/ فشار بر رییس جمهور جدید آمریکا برای توقف جنگ
وزیر ورزش و جوانان:توهین به رییس جمهور توهین به جمهوریت نظام است
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 10:152021-01-24بين الملل

آمریکای پساترامپ و رییس جمهور 80 ساله ای که دیگر ابرقدرت نیست


بایدن اکنون رییس جمهور یک ابرقدرت نیست و باید با پذیرش این موضوع نسبت به موضوعات مختلف تصمیم گیری و عمل کند.

به بیان دقیق تر؛ او در موضوعات مهمی، - " بایدن اکنون رییس جمهور یک ابرقدرت نیست و باید با پذیرش این موضوع نسبت به موضوعات مختلف تصمیم گیری و عمل کند.

به بیان دقیق تر؛ او در موضوعات مهمی، چون برجام بدون شک باید امتیازات زیادی بدهد تا بتواند هنجارشکنی های ترامپ و ضرر و زیانی که خروج آمریکا از برجام به وجود آورده را جبران کند.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام نورنیوز، دموکرات ها به رهبری جو بایدن این روز ها مشغول بازپس گیری پست و مقام هایی هستند که 4 سال پیش به سیاست مداران جناح رقیب واگذار کرده بودند.

حزب دموکرات اگرچه یک پیروزی دلچسب را تجربه کرده و یک رییس جمهور تک دوره ای دیگر به تاریخ سیاسی جمهوری خواهان افزوده، اما در هفته ها و ماه های پیش رو با دشواری های قابل توجهی مواجه خواهد بود، مسائلی که هر کدام به طور جداگانه ظرفیت ایجاد یک بحران پیچیده برای کابینه را داشته و همزمان آزمونی جدی برای دموکرات ها و بایدن 80 ساله به حساب می آیند.

در عین حال دولت جدید، آمریکایی را تحویل گرفته که از بسیاری جهات با تضعیف عوامل قدرت ساز مواجه است.

موضوعاتی مانند نژادپرستی و مشکلات اقتصادی در داخل در کنار بی اعتمادی متحدان و افزایش قدرت رقبای بین المللی در حوزه سیاست خارجی، مهم ترین محور هایی هستند که باعث تضعیف آمریکا به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی شده و طبعا دولت بایدن را در آینده به چالش خواهند کشید.

چهل و ششمین رییس جمهور آمریکا در حالی در واشینگتن سوگند یاد کرد که خیابان های این شهر پر از نیرو های گارد ملی بود، نیرو هایی که این شهر را به یک دژ امنیتی برای مقابله با آنچه تروریست های وطنی نامیده شدند، تبدیل کرده بودند.

پس از حمله گروهی از حامیان افراطی ترامپ به ساختمان کنگره و درگیری آن ها با پلیس که به مرگ پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کنگره آمریکا انجامید، این جو امنیتی در شهر حاکم شد، رویدادی که نه تنها خیابان های پایتخت آمریکا را به مناطق جنگی بغداد و موصل و فلوجه شبیه کرد که باعث شد رییس جمهور منتخب برخلاف سنت همیشگی مسیر خود تا جایگاه تحلیف را دور از دسترس مردم و در میان انبوهی از نیرو های امنیتی طی کند.

جو امنیتی حاکم بر مراسم تحلیف بایدن مدیون قدرت و انگیزه ای است که این روز ها جریان راست افراطی در آمریکا از آن برخوردار است.

این جریان حامی ترامپ با جمع آوری حدود 80 میلیون رای برای نامزد محبوب خود در این دوره، نشان داد که توان تأثیرگذاری قابل ملاحظه ای دارد.

وجود چنین پایگاه اجتماعی قدرتمندی امید ترامپ به بازپس گیری قدرت را افزایش داده و در کنار ثروت هنگفت، دو اهرم اصلی بازی سیاسی او در آینده خواهند بود.

راست های افراطی و بخشی از نومحافظه کاران از درون حزب جمهوری خواه از ابتدا اصلی ترین حامیان ترامپ در 2016 میلادی بودند، اما حمایت تلویحی و جنجالی او از نژادپرستان در اعتراضات مرگبار شارلوتزویل در سال 2017 و افزایش چشمگیر افراط گرایی خشن دست راستی در دوره ریاست جمهوریش، او را به یک رهبر برای این بخش از جامعه آمریکا تبدیل کرده است.

راست گرایان نقشی ویژه در بحران نژادی در این کشور بر عهده دارند و این بحران در تاریخ معاصر مهم ترین کابوس آمریکایی ها در حوزه داخلی به حساب می آید.

حال با توجه به تلاش ترامپ برای استقلال از حزب جمهوری خواه و منتقدان قدرتمند در این حزب، ترامپ ممکن است در آینده از شکاف درونی جمهوری خواهان استفاده کند و با کمک جناح راست این حزب جریان سومی را وارد فضای سیاسی آمریکا کند، روندی که می تواند به گسترش حساسیت های نژادی در جامعه ملتهب آمریکا بیانجامد.

در همین راستا؛ وال استریت ژورنال گزارش داده که ترامپ با شماری از حامیان و متحدان نزدیک خود درباره تشکیل یک حزب سیاسی جدید گفتگو و اعلام کرده در راستای شعار سیاسی اش یعنی نخست آمریکا مایل است حزب تازه را حزب میهن پرست بنامد.

آمریکای این روز ها در عرصه خارجی بسیار شبیه دوره ای است که اوباما در سال 2009 میلادی قدرت را پس از بوش پسر به دست گرفت.

آمریکای پساترامپ نه تنها با رقابت های فزاینده از سوی دولت های رقیب در نقاط مختلف جهان مواجه است، که روابط با متحدان غربی نیز به دلیل یکجانبه گرایی ترامپی با چالش های جدی مواجه است.

ترامپ در 4 سال گذشته ثابت کرده از متحدان سنتی آمریکا خوشش نمی آید، چه، آن ها خواهان تعهد و مسئولیت پذیری بودند که با دیدگاه ترامپ همخوانی نداشت.

او صرفا بده بستان معین و محدود را قبول دارد و منتقدانش معتقدند این رویکرد منافع آمریکا را تنها به طور موقت تامین می کند.

در چارچوب فکری ترامپ دغدغه های امنیتی متحدان آمریکا در اروپا و دیگر مناطق از اهمیت کمتری برخوردار است و آن ها باید خودشان مسئولیت حفظ امنیتشان را به عهده بگیرند یا پول آن را بپردازند، مانند آنجه در مورد ناتو، کرئه جنوبی، عربستان و امارات اتفاق افتاد.

این دیدگاه تحت عنوان دکترین قاره ای که به اشتباه در ایران انزوا گرایی خوانده شده، البته قدمتی طولانی در تاریخ آمریکا دارد و کاهش تعهدات بین المللی آمریکا (خارج از قاره آمریکا) ایده اصلی آن را تشکیل می دهد.

سیطره دکترین قاره ای بر سیاست خارجی آمریکا و عدم مشارکت این کشور در رژیم های بین المللی پس از جنگ جهانی اول، به عنوان یکی از دلایل آغاز جنگ جهانی دوم شناخته می شود.

ترامپ با شعار کاهش بار تعهدات بین المللی آمریکا به قدرت رسید و تا آنجا که توانست به این وعده خود عمل کرد.

این سیاست در 4 سال گذشته از یک سو به قدرت گیری رقبای آمریکا در مناطقی مانند غرب آسیا منجر شد، رقبایی که قدرت را پس از خروج نیرو های آمریکایی به دست می گیرند و عملا جایگاه آمریکا را به عنوان یک ابرقدرت بین المللی در حوزه امنیتی ـ نظامی به چالش می کشند و از سوی دیگر جایگاه آمریکا را به عنوان یک متحد قابل اعتماد برای متحدانش، به شدت متزلزل کرد.

رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ در برابر متحدان آمریکا، رفتار ها و سخنرانی های او در جلسات گروه هفت یا ناتو یا وضع تعرفه های گمرکی برای برخی متحدان اروپایی واشینگتن به بیان دنیس راس همگی حامل این پیام بود که اگر روی پوشش آمریکا حساب کنی، برهنه خواهی ماند.

ترامپ هم زمان راهبرد خود را در حوزه رژیم ها و قرارد های بین المللی نیز دنبال کرد.

خروج یکجانبه و جنجالی او از معاهده برجام و بی اعتنایی اش به نگرانی های امنیتی اروپا و نقض آشکار قواعد بین المللی، در کنار خروج از سازمان بهداشت جهانی و توافق آب و هوایی پاریس به طور موثری تعهد آمریکا در قبال رژیم ها و سازمان های بین المللی را زیر سوال برد و روند بی اعتمادی جهانی به واشینگتن را تکمیل کرد.

با این تفاسیر؛ جو بایدن و همکارانش در طول دوران مسئولیتشان علاوه بر اینکه در داخل با تهدید های ساختاری مواجه اند و باید جامعه ای چندپاره را رهبری کنند، در عرصه خارجی نیز با بحران هایی جدی رو به رو خواهند بود، چه، اثرگذاری نظامی و دیپلماسی آمریکا در مناطق بحران خیز کاهش یافته و اعتماد متحدان کلیدی این کشور نیز از دست رفته به نظر می رسد و این در حالی است که دولت جدید آمریکا باید با روند قدرت گیری دولت هایی مانند روسیه و چین نیز مقابله کند.

بر این اساس؛ گرچه ترامپ کاخ سفید را ترک کرده، اما بایدن نمی تواند نسبت به میراث او در داخل و خارج از آمریکا بی تفاوت باشد و باید نسبت به مسئولیت های قانونی دولت آمریکا متعهدانه عمل کرده و هزینه های تحمیل شده توسط ترامپ را بپردازد.

بایدن اکنون رییس جمهور یک ابرقدرت نیست و باید با پذیرش این موضوع نسبت به موضوعات مختلف تصمیم گیری و عمل کند.

به بیان دقیق تر؛ او در موضوعات مهمی، چون برجام بدون شک باید امتیازات زیادی بدهد تا بتواند هنجارشکنی های ترامپ و ضرر و زیانی که خروج آمریکا از برجام به وجود آورده را جبران کند.


کلید واژه ها: رییس جمهور - موضوع - جمهور - ابرقدرت - تصمیم گیری - خروج آمریکا از برجام - رییس - بایدن - دموکرات - جمهوری خواهان - گیری - آمریکا - سیاست مداران - تاریخ سیاسی - تصمیم - پذیرش - مختلف - ترامپ - برجام - بازپس گیری - دموکرات ها - هنجارشکنی - دیگر - بیان - خبرگزاری - جو بایدن - پیروزی - جمهوری - بازپس - آورده

آخرین اخبار سرویس:
آمریکایی ها دیگر «ترویج دموکراسی» را اولویت سیاست خارجی خود نمی دانند

آمریکایی ها دیگر ترویج دموکراسی را اولویت سیاست خارجی خود نمی دانند

تاکید فرانسه بر اهمیت بازگشت ایران به تعهدات برجامی

روایت ظریف از وضعیت پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی

نشست سه جانبه وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین در قاهره

ویلیام برنز تایید کمیته اطلاعات سنا برای ریاست سیا را گرفت

هشدار نماینده روسیه در سازمان های بین المللی نسبت به تاثیر منفی قطعنامه ضد ایرانی بر برجام/ گفت وگوی روسای جمهور فرانسه و ترکیه/حمله پهپادی ارتش یمن به آشیانه جنگنده های سعودی

درختی به وسعت یک جنگل! +عکس

ممنوعیت سفر به خارج از استرالیا برای 3 ماه دیگر تمدید شد

آنا نعمتی در حال مکاشفه /عکس

بن سلمان جنایت کرده، اما آمریکا نمی تواند از عربستان دل بکند

افزایش انتقاد دموکرات ها از بایدن برای حمله به سوریه

اسراییل به دنبال ایجاد ائتلاف امنیتی ویژه با کشورهای عربی است

کدام شهر دنیا دارای بیشترین میلیاردر است؟

اف بی آی هشدار داد: تشدید تروریسم داخلی خشونت بار در آمریکا

قول بایدن به آمریکایی ها در خصوص واکسن کرونا

ظریف: مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفت

2100 آمریکایی ظرف 24 ساعت قربانی کرونا شدند

تنها راه احیای برجام لغو تحریم های آمریکا است

روزنامه های ورزشی چهارشنبه 13 اسفند 99

درخواست مکرون از روحانی

بلینکن با رییس جمهور خودخوانده ونزوئلا گفتگو کرد!

دانشگاه آستراخان خواستار ایجاد مرکز مطالعات روسیه در ایران شد

توضیح ظریف از آخرین روند آزادسازی دارایی های ایران در کره جنوبی

عکس| جنجال نوه کاسترو با مرسدس بنز در کوبای فقیر

نشست سه جانبه وزرای خارجه مصر، اردن و فلسطین در قاهره

امیر کویت کابینه جدید کشورش را تصویب کرد

کمیته اطلاعاتی سنا صلاحیت ویلیام برنز را به عنوان مدیر سیا تایید کرد

دادستانی آلمان شکایت کیفری علیه بن سلمان را بررسی می کند

ویدئو / از نشست تجاری اروپا و ایران تا محکومیت سارکوزی در دادگاه

جهش آمریکایی کرونا و چالشی جدید برای واکسن/ آغاز توزیع واکسن های اتحادیه کوواکس

مروری بر عملیات کربلای7

نتانیاهو در دیدار با سفیر امارات: چهره خاورمیانه و جهان را تغییر می دهیم

گفت وگوی وزیران خارجه قطر و آمریکا درباره روند صلح افغانستان

سهیل سنگرزاده؛ اما شما انگار خیلی سَرِ کیفی!

گزارش پنتاگون از تهدید افراط گرایی در ارتش آمریکا

آنا نعمتی در حال مکاشفه /عکس

ظریف: مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است

یکی به نعل یکی به میخ؛ رویکرد بایدن در برخورد با جنایت بن سلمان

نتانیاهو: چهره خاورمیانه و جهان را تغییر می دهیم

ظریف: مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است

درخواست مجدد گوترش برای آتش بس در یمن

شکایت «خبرنگاران بدون مرز» از ولیعهد عربستان

بایدن: تا سه ماه دیگر برای همه آمریکایی ها واکسن کرونا خواهیم داشت

روزنامه های ورزشی چهارشنبه 13 اسفند

روحانی در گفت و گو با رییس جمهور فرانسه: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

توافق بر سر مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی

ظریف: استرداد پول های ایران از کره جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفت

یک مجروح بر اثر انفجار مین در سومار

ایران و ترکیه؛ ضرورت اتحاد و تقویت دوستی میان دو همسایه قدیمی

بایدن: تا سه ماه دیگر برای همه آمریکایی ها واکسن کرونا خواهیم داشت

درخواست مجدد گوترش برای آتش بس در یمن

شناسایی نخستین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در بجستان

هشدار روسیه درباره صدور قطعنامه های احمقانه علیه ایران

سازمان جهانی بهداشت: تضمینی برای پایان زودهنگام کرونا نیست

تأمین مالی؛ مسیر نفوذ بی خطر برای تأثیرگذاری در جهان اسلام

گزارش پنتاگون از تهدید افراط گرایی در ارتش آمریکا

گفت وگوی وزیران خارجه قطر و آمریکا درباره روند صلح افغانستان

نتانیاهو در دیدار با سفیر امارات: چهره خاورمیانه و جهان را تغییر می دهیم

مسکو: آمریکا به جای تحریم کشورها، به تعهداتش عمل کند

درخواست مکرون از روحانی

پیشی گرفتن میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها / کدام شهر دنیا دارای بیشترین میلیاردر است؟

رایزنی ظریف و گوترش برای برقراری صلح در یمن

واکنش اولیانوف به قطعنامه های علیه ایران

جهش آمریکایی کرونا و چالشی جدید برای واکسن/ آغاز توزیع واکسن های اتحادیه کوواکس

افزایش عجیب شمار قربانیان کرونا در آمریکا

آمریکا 14 شرکت روسی، آلمانی و سوییسی را تحریم کرد

دور نخست واکسن کوواکس توزیع می شود

چرا دیدار پاپ با آیت الله سیستانی در خانه او بسیار مهم است؟

مکرون خواستار ازسرگیری گفت وگو با همه طرف های برجام

دادستانی آلمان شکایت کیفری علیه بن سلمان را بررسی می کند

سخنگوی سازمان غذا و دارو مطرح کرد: جهش آمریکایی کرونا، جدیدترین بحران جهان برای کنترل پاندمی و تولید واکسن

امریکا اسامی 14 شرکت تحریم شده مرتبط با روسیه را منتشر کرد

پنتاگون: افراط گرایی تهدیدی جدی علیه ارتش آمریکاست

واکنش روسیه به صدور قطعنامه های «احمقانه» علیه ایران

کریمی: هیچ پیشنهادی ندارم

یمن| بمباران اردوگاه های آوارگان/ شکست سنگین مزدوران و هلاکت فرماندهان ارشد در «مأرب»

ایالت تگزاس الزام به استفاده از ماسک را لغو کرد

تسلیت ظریف در پی درگذشت رییس تجمع علمای مسلمین لبنان

آمریکا روسیه را تحریم کرد

گفت وگوی تلفنی گوترش با وزیر خارجه قطر درباره برجام

درخواست مکرون از روحانی

صبح و خبر؛ از جاده ای مرگبار تا درخواست برای مجازات بن سلمان

دیدارهای رییس ستاد کل ارتش عربستان با مسئولان عراق

ببینید | خلق نقاشی های حیرت انگیز با استفاده از چکش و شیشه!

توافق با سئول درباره ساز و کار استرداد پول های ایران

طرف کره ای در تلاش است برای آزاد کردن پول های بلوکه شده ایران از آمریکا مجوز بگیرد

مشکل تردد کامیون های سوخت از مرز تمرچین پیرانشهر حل شد

ظریف: مکانیزم استرداد پول های ایران از کره جنوبی مورد توافق طرفین قرار گرفته است

گفت وگوی تلفنی دبیرکل سازمان ملل با وزیر خارجه قطر درباره برجام

روزنامه های اقتصادی 13 اسفند 99

گریم نصفه و نیمه دنیا مدنی + عکس

تظاهرات در بغداد در اعتراض به منع آمد و شد+تصاویر

آمریکا: آماده دیدار با ایران برای مذاکره درباره بازگشت دوجانبه به برجام هستیم

دیدارهای رییس ستاد کل ارتش عربستان با مسئولان عراق

مکرون خواستار ازسرگیری گفت وگو با همه طرف های برجام شد

مکانیسم داوری FATF مهم تر از حق شرط

رایزنی اردوغان و مکرون درباره همکاری های همه جانبه

جهش آمریکایی کرونا و چالشی جدید برای واکسن/ آغاز توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس

سفر وزیر خارجه قطر به مصر برای اولین بار از سال 2017

آمریکای پساترامپ و رییس جمهور 80 ساله ای که دیگر ابرقدرت نیست

آمریکای پساترامپ و رییس جمهور 80 ساله ای که دیگر ابرقدرت نیست