مطالب مرتبط:
ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری
ورود دیوان محاسبات به اجرای دقیق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز
منعِ ورود گردشگر به هرمزگان تا پایان اردیبهشت
رونمایی از یک سردار آزمون خشن! + عکس
1670 سمنانی در آزمون سراسر قرآن و عترت ثبت نام کرده اند
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 08:152021-01-24سياسي

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری


پس از اعتراضات مکرر داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشکی به زمان برگزاری آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها و به نتیجه نرسیدن این اعتراضات، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی یکتا پرس، در پی بی توجهی مسئولان وزارت بهداشت به اعتراضات داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری در مورد زمان برگزاری آزمون و همچنین تغییر زودتر از موعد و ناگهانی منابع برخی رشته ها و بی نتیجه ماندن تلاش های این داوطلبان برای متقاعد کردن مسئولان، داوطلبان دست به دامان مسئولان رده اول کشوری و قانون گذار شدند و علاوه بر ارسال نامه ای به رییس قوه قضاییه و رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مطالبات خود را از طریق دیوان عدالت اداری نیز پیگیری کردند.

در بخشی از نامه داوطلبان به دیوان عالی عدالت اداری تاکید شده است که " عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی: طبق ماده 12 مقررات و آیین نامه های آموزش دستیار تخصصی، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی باید با روندی مشابه کنکور سراسری فقط یک بار در سال در بهمن و یا اسفند برگزار شود.

با توجه به شرایط بیماری کرونا و تعویق های مکرر آزمون دوره قبل، این آزمون که قرار بود در اسفند 98 برگزار شود.

در نهایت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ 16 مرداد برگزار و نتایج آزمون نیز در مهر ماه اعلام شد.

این در حالی است که فاصله زمانی برگزاری آزمون دوره 46 با آزمون دوره 47 ، حدود 17 ماه بوده است.

اما با توجه به تاریخ فعلی آزمون دوره 48 ،مدت زمان بین تاریخ اعلام نتایج آزمون قبلی و تاریخ برگزاری آزمون فعلی کمتر از 5 ماه است.

" عدم رعایت فاصله قانونی زمان برگزاری آزمون در ادامه این نامه آمده است: "تاکید قانون گذار بر برگزاری آزمون یک نوبت در سال در بهمن یا اسفند ماه، دو وجه اساسی دارد، اول مشخص نمودن تاریخ برگزاری آزمون ها و اعلام منابع حداقل از 9 ماه قبل و دوم حفظ فاصله منطقی بین مدت زمان برگزاری آزمون ها.

برگزاری آزمون دوره 47 با 5 ماه تاخیر در مرداد 99 به دلیل مصوبه ستاد کرونا و برگزاری آزمون دوره 48 در زمان مقرر اسفند ماه واضحا نافی مقرره رعایت مدت زمان منطقی بین برگزاری دو آزمون است و این به دور از عدالت آموزشی و انصاف هست.

اینکه آزمون دوره 47 با مصوبه ستاد کرونا، با تعویق 6 ماهه برگزار شده است دلیلی بر این نیست تا آزمون دوره 48 بدون رعایت فاصله مناسب بین دو آزمون برگزار شود.

این حق قانونی، منطقی و عقلانی شرکت کنندگان در آزمون است که زمان کافی و مناسب جهت آمادگی برای شرکت در آزمون را داشته باشند.

آیین نامه اجرایی نشست 66 شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، منابع اعلام شده 9 ماه بعد از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد.

جدول زمان بندی آزمون های وزارت بهداشت در سال 99 اعلام شد و تاریخ 7 اسفند 99 به عنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره 48 تعیین شد.

اما به شکل بی سابقه ای منابع آزمون، چندین ماه پس از تعیین تاریخ آزمون (اردیبهشت 99 )و در تاریخ 30 شهریور جاری اعلام شد.

در واقع مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها 5 ماه است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که فاصله 9 ماه بین اعلام منابع و زمان برگزاری آزمون، موضوعی قانونی و پذیرفته شده در سطح تصمیم گیران است و صد البته منطقی نیز هست، چرا که داوطلبین باید فرصت کافی و مناسب را جهت مطالعه منابع اعلامی داشته باشند.

چگونه است که وزارت بهداشت، در مدت 5 ماه از زمان اعلام منابع در صدد برگزاری آزمون است؟" تخلف درنحوه اعلام منابع در بخشی از نامه داوطلبان آزمون چهل و هشتم آمده است: "تغییر رفرنس درس جراحی برای آزمون دوره 48 با توجه به مستندات ارائه شده و تغییر رفرنس درس زنان برای آزمون دوره 48 با توجه به مستندات، خلاف قانون مصوب می باشد و در صورتی که رفرنس های اعلام شده برای آزمون دوره 48 ،حتی با رعایت زمانبندی قانونی اعلام می شود، همچنان با قوانین و مصوبات پیشین مغایرت داشت.

" دلایل درخواست دستور موقت داوطلبان این آزمون در نامه خود تاکید دارند که با توجه به دلایل فوق، مستندات فوق، تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر لغو برگزاری آزمون دستیاری دوره 48 در تاریخ 7 اسفند سال 99 شدند که برخی از دلایل درخواست به شرح ذیل است: 1.

ضرورت موضوع که با آینده شغلی هزاران پزشک مرتبط می باشد.

2.

تخلفات و تناقضات متعدد رخداده که باعث وارد شدن فشار مضاعفی بر پزشکان عمومی جوان که در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز مراقبتی و مراکز بهداشتی شهرها و روستاهای دور و نزدیک در خط مقدم مبارزه با همه گیری بیماری کروناویروس هستند، شده است.

3.

قرار داشتن در اوج شیوع کرونا ویروس طی چندین ماه گذشته و افزایش تصاعدی نرخ بیماران که گذشته از افزایش حجم کاری پزشکان، صدمات روحی-روانی گسترده ای نیز به این افراد وارد نموده و فرصت مطالعه برای آزمون نیز برای این گروه بسیار کمتر شده است.

4.

علی رغم مراجعات مکرر و مکاتبات متعدد به ارکان بالا دستی وزارت متبوع و تمایل موکلین مبنی بر حل مسالمت آمیز مشکل، متاسفانه توفیقی تاکنون حاصل نشده است است.

5.

چنانچه آزمون در تاریخ 7 اسفند سال جاری برگزار شود، دیگر رسیدگی به ماهیت اعتراض بی فایده و موضوع خواسته، سالبه به انتفاع موضوع خواهد شد.

چرا که معاونت آموزشی وزارت بهداشت اقدام به برگزاری آزمون نموده و دیگر موضوعی برای رسیدگی وجود نخواهد نداشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، داوطلبان آزمون دستیاری همچنین با تشکیل کمپینی با عنوان " تعویق آزمون دستیاری" با بیش از 6 هزار امضا خواستار تعویق چهل و هشتمین آزمون دستیاری شدند.

ارسال نامه به رییس قوه قضاییه کشور از دیگر اقدامات داوطلبان آزمون دستیاری است که در این نامه خواستار ورود آیت الله رییسی به تخلفات برگزاری این آزمون شدند.

در نامه داوطلبان به رییس قوه قضاییه آمده است: " معاونت آموزشی وزارت بهداشت که به عنوان متصدی برگزاری آزمون های علمی و تخصصی دوره های پزشکی می باشد، در خصوص برگزاری آزمون دوره 48 دستیاری تخصصی ضمن ارتکاب تخلفات قانونی از مصوبات و آیین نامه های جاری و بدون لحاظ شرایط ویژه و اضطراری بیماری کرونا و فشارهای شبانه روزی وارده به جامعه پزشکان، اقدام به اعلام تاریخ آزمون به فاصله حدود 5 ماه به جای 9 ماه مصوبه قانونی از زمان اعلام رسمی منابع آزمون و نیز فاصله زمانی کمتر از یک سال از آزمون قبلی نموده است که این مهم مورد اعتراض قانونی جامعه پزشکی در مراجع ذی صلاح از قبیل دیوان عدالت اداری قرار گرفته است.

البته در کنار این تخلفات اصلی، تخلفات متعدد دیگری از آیین نامه ها و ضوابط قانونی در انتخاب و اعلام بعضی رفرنس ها نیز صورت گرفته که همگی نشان از قانون گریزی حاکم بر معاونت آموزشی دارد.

بنابراین وزارتخانه طی مصاحبه های متعدد رسانه ای که سوابق آن نیز موجود است، اعلام نموده که دیوان عدالت اداری در این خصوص رای به نفع پزشکان صادر نمی کند و اینگونه اظهارات منجر به وهن نظام قضایی و نقض عدالت و تضییع حق این قشر زحمت کش خواهد بود.

بنابراین تقاضامندیم در رسیدگی به این موضوع، امر به اقدام فرمایید".

بر اساس این گزارش؛ اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری به تاریخ برگزاری این آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها در حالی وارد دومین ماه می شود که معاونت آموزشی وزارت بهداشت هیچ توضیحی در خصوص این تصمیم خلق الساعه و اعتراضات منطقی داوطلبان ارائه نمی کند و این وزارت خانه صرفا به انتشار یک اطلاعیه مختصر بسنده کرده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: داوطلبان - آزمون دستیاری - اعتراضات - دیوان عدالت اداری - عدالت اداری - آزمون - برگزاری - مسئولان - دیوان عدالت - دستیاری - کمیسیون بهداشت مجلس - اداری - عدالت - دیوان - رییس قوه قضاییه - ناگهانی - کمیسیون بهداشت - زمان - بهداشت - وزارت بهداشت - رییس کمیسیون - تغییر - منابع - قانون - قوه قضاییه - دیوان عالی - قانون گذار - رشته - رییس - نامه

آخرین اخبار سرویس:
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز می شود

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آغاز شد

عراقچی: موضع قطعی ایران آزادسازی مناطق اشغال شده آذربایجان است

کمپ ماده 16 در البرز راه اندازی شد/تخصیص 300 میلیون دیگر برای تجهیز کمپ

سفر در نوروز 1400 را با اجاره ویلای بهداشتی در شمال خاطره ساز کنید

سرپرست بخشداری مرکزی شهرستان ساوجبلاغ منصوب شد

جزییات شفاف سازی اطلاعات شرکت های دولتی و غیردولتی

بهترین راهکار برای خلاق بودن فرزندان

تخصیص منابع برای نوسازی نیروگاه ها و تاسیسات فرسوده شبکه برق

روایت کمالوندی از شروط و تذکرات ایران قبل از سفر گروسی به تهران

اینترنت شاد سال آینده رایگان خواهد بود

واکنش سارا خویینی ها به حواشیِ یک استوری/عکس

واکنش سارا خویینی ها به حواشیِ یک استوری/عکس

اظهارات نگران کننده درباره کرونا داشتن تیم های امدادی در سی سخت (فیلم)

دولت هزینه های متحمل شده شهرداری ها ازکرونارا پرداخت کند

توضیحات ابطحی در مورد نامه سید محمد خاتمی به رهبر معظم انقلاب

قره باغ به اندازه فلسطین برای نظام اسلامی اهمیت دارد/اگر متجاوز تن به منطق ندهد مقاومت را مشروع می دانیم

سـراب حـق شــرط

12 هزار بسته معیشتی عیدانه در هرمزگان توزیع می شود

بررسی روند تفاهم نامه سازمان دارالقرآن با وزارت کشور

مراسم تحویل دهی هواپیماهای نظامی، ترابری سنگین و بالگرد به نیروهای مسلح

رییسی: قاضی اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور کند

هشدار «ظریف» به اروپا و آمریکا درباره رفتار غلط در شورای حکام

کمالوندی: اگر تحریم ها پس از سه ماه لغو نشود، اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار نمی گیرد؛ از آن پس هم ثبت اطلاعات متوقف خواهد شد

واکنش نماینده ایذه به اعتراضات معلمان پیش دبستانی/ ایزدپناه: چرا وزیر به این مشکل ورود نمی کند؟

بازدید میدانی جمعی از نمایندگان مجلس از مناطق زلزله زده سی سخت

بحرانی شدن وضعیت کرونای بیژن مرتضوی

استخدام نیم قرن پیش شرکت مینو! +عکس

ست کردن رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی

هشدار وزیر امور خارجه به اروپا و آمریکا

پرونده های تجاوز در ایران چگونه بررسی می شوند؟

روحیه خداجویی و حق طلبی در دانش آموزان تقویت شود

هیچ اتفاقی نباید بهانه ای برای اشاعه جنگ طلبی و خشونت خواهی مذهبی شود

دشواری های آغاز دیپلماسی برای بایدن

هشدار ظریف درباره پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام

اختصاص 150 هزار میلیارد تومان به دستگاه های اجرایی به کمیسیون بازگشت

دیدار معاون هماهنگ کننده ستاد کل با مشاور عالی وزیر کشور عراق

جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش شد

حمایت شورای وحدت از کاندیداتوری یک زن برای میان دوره ای مجلس

«تاریخچه و سیر تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»

سرپرست جدید منطقه آزاد کیش معرفی شد/ مظفری برکنار شد

مردم زلزله زده نباید دغدغه اسکان اضطراری داشته باشند

رسیدگی به مسائل حاشیه شهرها و برخورد با اراذل و اوباش، اولویت برنامه ریزی ها/ نوروز امسال متفاوت تر از سال های گذشته خواهد بود

سختی های اثبات «تجاوز» برای قربانی؛ جنین حاصل قابل سقط است؟

حکایت دمیدن روح به جسم خانه «سرهنگ بخردی»

حذف اثر انگشت با استامپ در انتخابات

نمونه های خارجی حمایت از فرزندآوری

ضرب الاجل هسته ای ایران به آژانس /درز اطلاعات هسته ای ایران قابل بخشش نیست

وزارت نفت با مصوبه مجلس ملزم به توسعه میادین نفتی و گازی شد

نیکزاد: قره باغ جزو پیکره امت اسلامی است/ آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به بازسازی قره باغ

ده ها فروند جنگنده و بالگرد اورهال شده به ارتش تحویل داده شد

نظارت میدانی جمعی از نمایندگان مجلس از مناطق زلزله زده سی سخت

سردار سلامی: سپاه نباید تغییر ماهیت دهد و به غیر خود تبدیل شود

نماز جعفر طیار را چگونه بخوانیم؟

احمدی نژاد: بحث ترور من جدی است / مسائلی که اطلاع دارم را ضبط کرده ام و در چند جای مطمئن قرار داده ام

قویترین پارالمپین جهان در چنین روزی درگذشت

اثر انگشت با استامپ از انتخابات 1400 حذف شد

رییسی خطاب به غرب: شما اهل حقوق بشر نیستید

توصیه های سردار قاآنی به نویسندگان درخصوص شهید سلیمانی

سخنگوی ستاد کرونا: هنوز درباره سفر های نوروزی تصمیم گیری نشده / علت این تاخیر، چرخش ویروس جهش یافته در تمام استان هاست

هشدار ظریف به اروپا و آمریکا درباره رفتار غلط در شورای حکام

نمونه های خارجی حمایت از فرزندآوری

بدهی دولت به تامین اجتماعی به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

واکنش رییسی به مدعیان حقوق بشر: دنیا می داند که شما اهل حقوق بشر نیستید

آخرین وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین لشکری و کشوری

مجلس: در سال 1400 شرکت های دولتی هر سه ماه یکبار اطلاعات خود را بروزرسانی کنند

اخذ اثر انگشت با استامپ در انتخابات 1400 حذف شد

نگارش زندگی ابومهدی المهندس توسط نویسنده ایرانی

کمالوندی: تحریم ها لغو نشود اطلاعاتی به آژانس نمی دهیم

پورابراهیمی: FAFT همانند برجام خیری برای ما ندارد

الهام امین زاده کیست؟

لزوم حذف نقاط حادثه خیز در جاده های مازندران

اختصاص 30 هزار میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی تاسیسات برق

تصویب لوایح FATF مشکلات کشور را افزایش خواهد داد

واردات خودروی خارجی و چند دیدگاه / لزوم ایجاد رقابت در صنایع ماشین سازی

استارتاپ ها و شرکت های خلاق علوم شناختی مورد حمایت قرار می گیرند

جمع آوری شناور های غیر صیادی و فرسوده در بنادر پارسیان

حمایت از 10 هزار یتیم و فرزندان محسنین در گیلان توسط حامیان

ثبت اطلاعات شرکت های دولتی در سامانه یکپارچه اطلاعات

هشدار ظریف درباره رفتار غلط در شورای حکام

امام جمعه دزفول: 3بار کرونا گرفتم و با داروی امام کاظم شفا یافتم + فیلم

لزوم تلاش مضاعف در زمینه حفظ حقوق بیت المال

پذیرش معتادان متجاهر در اردوگاه ماده 16 البرز تسریع یابد

مربیان تربیتی با اصلاح روش های آموزش در مسیر تربیت اسلامی حرکت کنند

اصل مذاکره مهم تر از شیوه آن است

مشاور عالی وزیر کشور عراق با سردار عبداللهی دیدار کرد

همه بخشنامه ها، باید جدی اجرا شود

در اقدامی ناگهانی مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

اثر انگشت با استامپ از انتخابات 1400 حذف شد

مجوز فروش اموال دولتی برای نوسازی نیروگاه ها

اهدای 150 سری جهیزیه به زوج های جوان از سوی قرارگاه مدینه منوره سپاه+تصاویر

رییسی: قاضی باید اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور کند / دنیا می داند غرب اهل حقوق بشر نیست

اختصاص 30 هزار میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی نیروگاه ها و تاسیسات فرسوده برق

پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می شود

محسن چاوشی در آغوش مجری برنامه «همرفیق» /عکس

آرمین: دوران ژنرال ها سپری شده

منشی

جایگاه آمار در پژوهش

14 دستگاه ترانسفورماتور در امور توزیع برق شهرستان مهرستان نصب شد

خانم کادر ثابت دورکاری کار در منزل +پاداش سال 1400

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری