مطالب مرتبط:
برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم ویژه جامعه کار و تلاش
مسابقات قرآن کریم خانواده های سپاه در مشهد آغاز شد
ترتیل صفحه 10 قرآن کریم+فیلم، متن و مفاهیم آیات
برگزیدگان مسابقه بزرگ کشوری حفظ قرآن کریم معرفی شدند
1670 سمنانی در آزمون سراسر قرآن و عترت ثبت نام کرده اند
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 بهمن 1399 ساعت 04:552021-01-24سياسي

زیارت معصومین از منظر قرآن کریم


زیارت امامان معصوم و پیامبران (ع) به دلیل داشتن اهداف و آثاری در زندگی مانند بهره مندی از فضل الهی و ثروت و امکانات مادی در آموزه های قرآنی بر آن تاکید شده است.

- زیارت امامان معصوم و پیامبران (ع) به دلیل داشتن اهداف و آثاری در زندگی مانند بهره مندی از فضل الهی و ثروت و امکانات مادی در آموزه های قرآنی بر آن تاکید شده است.

خبرگزاری میزان _ روزنامه کیهان نوشت: یکی از مستحبات شرعی، زیارت امامان معصوم و پیامبران (ع) و اهل قبور است.

در آموزه های دینی به زیارت اولیای خدا و اهل قبور تاکید فراوان شده است.

این تاکید از آن روست که اهداف و آثاری بر این زیارت ها مترتب است که در مطلب حاضر به این اهداف و نیز آداب و احکام آن پرداخته شده است.

اهداف و آثار زیارت زیارت، دیدار کردن با قصد را گویند که در ریشه این واژه مفهوم میل و گرایش نهفته است؛ گویی زیارت کننده از دیگران روی گردانده و به سوی زیارت شونده تمایل و قصد کرده است (معجم مقاییس اللّغه، ج 3، ص 36، زور ) و نیز در معنای زیارت، قصد اکرام زیارت شونده و انس گرفتن با او نیز نهفته است.

(المصباح، ج 1- 2، ص 260، زور ) در آموزه های قرآنی برای انتقال این مفهوم از واژه های زرتم ، آمین البیت ، لتدخلنّ ، لاتقم علی قبره و تعابیری که معنای گفته شده را برساند، استفاده شده است.

زیارت از هر نوعی مانند زیارت کعبه یا امام یا قبور می تواند با اهداف و نیز به انگیزه آثاری انجام شود که مشروع و مقبول پیشگاه الهی است.

از جمله اهداف و فلسفه ها و نیز آثاری که قرآن برای زیارت بیان کرده می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1.

بهره مندی از فضل الهی: دستیابی به فضل و پاداشهای الهی، از اهداف زائران کعبه است.

(مائده، آیه 2) پس می توان گفت که یکی از اهداف و فلسفه زیارت، بهره مندی از فضل و پاداش های الهی در دنیا و آخرت است و شخص می خواهد این گونه با تامین رضایت الهی، از فضل الهی بهره مند شود.

البته دستیابی به فضل و پاداش الهی مختص به زیارت کعبه نیست، بلکه زیارت امام زنده معصوم (ع) و نیز زیارت قبور پیامبران و امامان معصوم (ع) نیز می تواند به همین هدف و فلسفه انجام شود؛ زیرا ارزش مومن از کعبه برتر و بالاتر است و شکی نیست که پیامبران و امامان معصوم (ع) برترین مومنان در هستی هستند و زیارت ایشان و قبورشان نیز می تواند تامین کننده رضایت الهی و موجب دستیابی به فضل و پاداش های الهی باشد.

در یکی از روایات امام صادق (ع) آمده است: اَلْمُؤْمِنُ أَعْظَمُ حُرْمَهًًْ مِنَ اَلْکَعْبَهًِْ؛ حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است (بحار الانوار، ج 74، ص 358؛ الخصال، ج 2، ص 27)؛ پس زیارت مومن برای احترام به او بیشتر از زیارت کعبه ثواب دارد که در بسیاری از روایات به آن اشاره شده است.

حضرت فاطمه (س) نقل می کند: لقد قال رسول الله (ص) مثل الامام مثل الکعبهًْ اِذْ تُؤْتی ولا تأتی؛ رسول خدا فرمود: مثل امام، چونان کعبه است که بر گردش می چرخند و او بر گرد چیزی نمی چرخد .

(بحارالانوار، ج 36، ص 353) پس باید ماموم برای زیارت امام معصوم (ع) برود همان طوری که برای زیارت کعبه می رود تا این گونه از فضل و ثواب و پاداش های خاص الهی بهره مند شود؛ چنانکه از زیارت کعبه و آثار آن بهره مند می شود.

با نگاهی به آموزه های قرآن می توان به این نکته توجه داد که فرقی میان زیارت معصوم مرده یا زنده نیست؛ زیرا آنان آگاه تر و عالم تر و قادرتر به تصرف پس از مرگ هستند و به عنوان شاهدان الهی اعمال مردمان را می بینند و در قیامت شهادت می دهند؛ چرا که آنان مظهر اتم و اکمل الهی هستند و همان طوری که خدا همه چیز را اکنون می بیند، آنان نیز می بینند و گواهی و شهادت می دهند.

(توبه، آیه 105) 2.

بهره مندی از ثروت و امکانات مادی: زیارت از جمله زیارت کعبه و زیارت معصومان (ع) و مومنان عامل بهره مندی از فضل الهی در مسائل اقتصادی و ثروت مادی است (مائده، آیه 2)؛ زیرا مراد از یبتغون فضلاً می تواند درخواست افزایش مال باشد.

پس این گونه نیست که انسان با زیارت تنها به مسائل معنوی و پاداش های بزرگ اخروی نائل می شود، بلکه این زیارت می تواند در زندگی مادی و دنیوی او نیز تأثیرات مثبت داشته باشد و او را از ثروت و مال غنی سازد.

3.

رضایت الهی: یکی دیگراز اهداف زیارت از جمله زیارت کعبه، بهره مندی از رضایت الهی و آثار آن است.

(مائده، آیه 2) از نظر آموزه های وحیانی فرقی میان زیارت کعبه و پیامبران و معصومان (ع) نیست، بلکه زیارت معصومان (ع) که برتر از کعبه هستند، برتر و سازنده تر است و رضایت الهی در آن بیشتر از کعبه تبلور و تجلی می کند.

4.

درخواست دعا: یکی از اهداف و مقاصد کسانی که به زیارت پیامبر (ص) و معصومان (ع) می روند، درخواست دعا از ایشان و بهره مندی از آن است؛ زیرا این گونه می توانند از مغفرت و رحمت الهی برخوردار شوند؛ چرا که دعای پیامبر (ص) و معصومان (ع) همانند دعای افراد عادی نیست، بلکه دعای ایشان در پیشگاه خدا مقبول است و شخص می تواند این گونه از آثار توبه و مغفرت و رحمت الهی بهره مند شود.

(نساء، آیه 64) از نظر آموزه های قرآن، فرقی میان زنده یا غیر زنده بودن معصوم (ع) نیست؛ زیرا آنان شاهدانی الهی هستند (توبه، آیه 105) و می توانند شفاعت کنند و مردم با توسل به ایشان به اهداف و خواسته های خویش می رسند.

پس با حضور در سر قبور ایشان می توان از آنان خواست تا برای زائر دعا کنند و خدا نیز به توسل و شفاعت معصوم (ع)، خواسته مطرح شده زائر از زبان معصوم را اجابت می کند.

5.

رشد و بهره مندی علمی: زیارت پیامبران و معصومان (ع) به هدف و انگیزه رشد و بهره گیری علمی آنان می تواند انجام شود؛ زیرا آنان در های علوم الهی هستند.

(کهف، آیات 60 تا 66) البته بر اساس روایات متواتر، مومنان به ویژه پیامبران و معصومان (ع) نه تنها دستشان پس از مرگ از دنیا کوتاه نیست، بلکه دستشان نسبت به دنیا بازتر است.

معصومان (ع) همانند شهیدان، زنده هستند و به عنوان شاهدان توانایی دیدن را دارند و آنچه را می بینند در قیامت شهادت می دهند.

(توبه، آیه 105) بر این اساس، کسانی که به زیارت قبور ایشان می روند، نه تنها از تعلیمات و تزکیه ایشان سود می برند، بلکه آنان موجب رشد علمی و وجودی زائران نیز می شوند.

6.

مغفرت الهی: زیارت می تواند به انگیزه بهره مندی از مغفرت و آمرزش الهی انجام شود؛ زیرا زیارت پیامبر (ص) و معصومان به عنوان خلفای آن حضرت (ص) موجب بهره مندی زائر از مغفرت و آمرزش الهی می شود.

(حجرات، آیات 2 و 3) 7.

پاداش بزرگ الهی: کسی که به زیارت معصومان (ع) می رود همچنین از پاداش بزرگ الهی بهره مند می شود و خدا لطف خاصی به او خواهد داشت.

(حجرات، آیه 5) 8.

خیر: یکی از آثار زیارت بهره مندی از خیری است که نصیب شخص از این زیارت می شود.

زیارت معصوم (ع) این گونه است.

خیر نیز به نعمتی گفته می شود که مفید و مناسب با شخص است.

(حجرات، آیات 2 و 3) احکام و آداب زیارت یکی از احکام پنج گانه را می توان برای زیارت بیان کرد: 1.

زیارت واجب: برخی از زیارت ها واجب است؛ چنانکه زیارت خانه خدا برای مستطیع واجب است (آل عمران، آیه 97؛ حج، آیه 27)؛ زیارت پیامبر (ص) و معصومان (ع) برای کسب تعلیم و تزکیه نیز لازم و ضروری است؛ زیرا از تمام اعمال از جمله عمل حج این است که به زیارت معصومان (ع) رفت؛ خدا در قرآن، اکمال دین اسلام و اتمام نعمت را مبتنی بر پذیرش ولایت الهی در قالب ولایت معصومان (ع) دانسته است.

(مائده، آیه 3) بنابراین هر عمل عبادی از جمله نماز و روزه و حج می بایست با زیارت معصوم (ع) تمام شود و شخص تحت ولایت معصوم (ع) به انتهای کار خویش برسد و این گونه اکمال و اتمام تحقق یابد.

2.

زیارت حرام: زیارت قبور کافران (توبه، آیه 84)، منافقان (همان) و فاسقان از مسلمان (همان) بر پیامبر (ص) حرام و ممنوع بوده است (همان) و اگر حکم به حرمت زیارت قبور فاسقان و منافقان را نتوان برای مومنان بار کرد، ولی می توان گفت که دست کم کراهت دارد که انسان مومن به زیارت کسانی برود که منافق و فاسق هستند؛ حال این زیارت در زمان حیات آنان باشد یا پس از مرگ و حضور بر قبرشان.

همچنین از نظر آموزه های قرآن، هرگونه زیارت قبور به قصد تفاخر و تکاثر نیز حرام و ممنوع است و مسلمان و مومن نمی بایست به این انگیزه به زیارت قبور مردگان برود (تکاثر، آیات 1 تا 6)؛ زیرا از تهدید به عذاب جهنّم در این آیات، حکم شرعی حرمت استفاده می شود.

پس اموری، چون فسق و کفر و نفاق و تکاثر و تفاخرجویی از مهم ترین موانع زیارت قبور است.

3.

زیارت مستحب: از آیات و نیز روایات معتبر بسیار از جمله سنت و سیره پیامبر (ص) و معصومان (ع) می توان این حکم را استنباط کرد که زیارت قبور مومنان و مسلمانان امری مستحب است؛ زیرا پیامبر (ص) به زیارت اهل قبور می رفتند و برای آنان دعا می کردند، ولی خدا از آن حضرت (ص) خواسته است تا در زیارت خویش این امر را مراعات کند و به سر قبور کافران و منافقان و فاسقان نرود.

(توبه، آیه 84) همچنین در روایات است که حضرت فاطمه (ص) به زیارت قبور بقیع و حتی شهدای احد در بیرون شهر مدینه می رفت و در آن جا ها عزاداری و گریه و نوحه خوانی داشت.

آداب زیارت قبور در زیارت کعبه و معصوم و قبور مومنان می بایست آداب خاص آن را مراعات کرد.

از آیات قرآن به دست می آید که آداب زیارت به دو دسته تقسیم می شود: آداب مخصوص زائر و آداب مخصوص مزور و زیارت شونده.

این آداب عبارتند از: 1.

صدای پایین هنگام زیارت: در زیارت امام معصوم (ع) می بایست ادب زیارت رعایت شود و با صدای بلند معصوم (ع) را نطلبید و نخواند.

(حجرات، آیات 3 و 5) بر این اساس لازم است در محضر معصوم از درخواست حاجت با صدای بلند و داد و فریاد کردن خودداری شود.

2.

ایستادن هنگام زیارت: از دیگر آداب زیارت از جمله زیارت قبور، ایستادن در کنار قبر و دعا و درخواست مغفرت و رحمت برای اهل قبور است؛ چنانکه پیامبر (ص) انجام می داد.

(توبه، آیه 84) به نظر می رسد که در زیارت معصوم (ع) نیز می بایست ضمن ایستادن در نزدشان، از آنان خواست تا برای زائر دعا کنند.

(همان) 3.

درخواست حاجت و دعا: همچنین بر اساس آیات قرآن درخواست دعا و نیایش از معصومان (ع) هنگام زیارتشان یکی از آداب مستحب است.

(همان) 4.

اذن دخول هنگام زیارت: در زیارت معصوم (ع) چه زنده و چه بر سر قبرشان، می بایست اذن دخول گرفت و همین طور وارد نشد.

(احزاب، آیه 53) 5.

انتظار برای زیارت: از دیگر آداب زیارت معصوم (ع) انتظار و شکیبایی است تا معصوم (ع) اذن دخول دهد و پیش از آن وارد خانه نشود.

(حجرات، آیات 3 و 5) 6.

سلام هنگام زیارت: از آداب زیارت سلام کردن است.

البته بر معصوم (ع) است تا در سلام پیش دستی کند.

(انعام، آیه 54) پس در زیارت معصوم (ع) نه تنها باید سلام کرد، بلکه باید دانست که پیش از سلام دادن، این معصوم (ع) است که بر ایشان سلام کرده است و در حقیقت سلام زائر چیزی جز جواب سلام نیست.

در روایت است که معصوم (ع) (حیا کان ام میتا، تسمع کلامی و ترد سلامی)، کلام مرا می شنود و سلام مرا پاسخ می دهد.

7.

تبشیر: خدا پیامبر (ص) را مأمور کرده تا بر زائران خویش بشارت دهد.

(انعام، آیه 54) پس از آداب زیارت از سوی معصوم (ع) آن است که بر زائر تبشیر کند و او را به چیزی بشارت دهد که موجب خشنودی اوست.

بی گمان پاسخ و برآوردن حاجات و درخواست های زائران از جمله بشارت های معصوم (ع) است.

بیشتر بخوانید: : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: زیارت - پیامبران - معصوم - آثار - امکانات - آموزه های دینی - روزنامه کیهان - قرآن - زندگی - قرآنی - قرآن کریم - الهی - ثروت - قبور - خبرگزاری - بهره - روزنامه - یکی از - مفهوم - احکام - دیدار - گرایش - میزان - کیهان - منظر - دینی - مطلب - واژه

آخرین اخبار سرویس:
صدای رسای کربلا

ققنوس وطن سر از خاک برآورد

صفحه اول روزنامه های یکشنبه 10 اسفند 99

اعجاز نور خدا و استجابت دعای پدر / کاتب بزرگ قرآن عصر حاضر را بیشتر بشناسیم

تست هوش | کدام سه مربع جاهای خالی را پر می کنند؟

واکنش دو نماینده مجلس به حادثه سراوان: برای کسب روزی حلال رفتند، جنازه هایشان برگشت

کنایه سنگین مشاور روحانیبه مجلس انقلابی!

خیز مجدد کرونا در فروردین 1400!

55 نفر نامزد انتخابات شرکت سهام عدالت در گیلان شدند

مراغه رتبه نخست اهدای جهیزیه را در آذربایجان شرقی دارد

لیست کامل آدرس و شماره تماس نواحی دادسرای تهران

احتمال خیز مجدد کرونا در فروردین 1400 وجود دارد

تامین امنیت اقتصادی به سخنرانی نیست

از آق مشهد تا واز؛ جنگل هایی که خورده می شوند/ جنگل هایی که دیگر در امان نیستند!

آزمون وکالت باقی و پابرجاست/ وکیل بودن به هیچ عنوان کسب و کار شناخته نمی شود

کتاب «ربا» به چاپ سوم رسید

اعمال ام داوود و وجه تسمیه این نام در روایات چیست؟

صداوسیما برنامه تاریخی مخاطب پسند و جوان پسند کم دارد

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد+تصاویر

ضرورت تبیین اندیشه های رهبر معظم انقلاب

سنگ قبر عجیب همسر علم الهدی+ عکس

راه آسان بازگشت آمریکا به برجام از نظر ایران

امکانات ستاد راهیان نور در خدمت متولیان سلامت

مرعشی: دست مردم را ببوسیم تا رای بدهند

فروش بلیت برای سفرهای ممنوع

میرلوحی: اصولگرایان در آستانه انتخابات به جان هم افتاده اند

مصوبه اخیر مجلس ، صدای آذری جهرمی را درآورد! + سند

شهادت 2 مامور حادثه پل گاومیشان

ققنوس وطن سر از خاک برآورد

نوبت اقدام

کیهان: خاتمی برای طلب عفو یک راه بیشتر ندارد

جایگزین قالیباف کیست؟

چرا بوتولیسم در خلیج گرگان ایجاد می شود؟

ماجرای نامه 37 صفحه ای خاتمی به رهبری

انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

بزرگترین روزنامه کشور در ماهشهر

اگر حداد عادل دست فرح را بوسیده، احمدی نژاد هم صورت مادر چاوز را بوسیده!

جایگاه دهباشی کجاست؟

اگر قالیباف و رییسی از انتخابات ریاست جمهوری کنار بروند اصولگرایان سراغ سعید جلیلی می روند؟

بی توجهی وزیر علوم به تذکرات نمایندگان درباره قانون حمایت از حقوق معلولان

ایران؛ پنجمین قدرت موشکی جهان/ تلاش برای گرفتن قدرت موشکی ایران از طریق مذاکره!

رسول جعفریان چگونه به تاریخ علاقه مند شد؟/ چهره ها و کتاب هایی که تاریخ صفویه را به ما معرفی کردند

حمله کیهان به سیدمحمدخاتمی

حذف کنکور تفاوت بین شاگرد اول و ضعیف را از بین می برد/ لزوم سنجش دانش آموزان

هر شاعری توان نوشتن شعر برای سرود را ندارد/ نماهنگ ها با تلفن همراه فیلمبرداری و تدوین می شوند/ سرپرست ها از حساب های شخصی شان هزینه می کنند

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی خراسان جنوبی

آخرین محفل مجازی استماع تلاوت قرآن اراک در سال جاری برگزار می شود

فال حافظ / دیدی که یار جز سر جور و ستم نداشت

پیشنهاد جنبش فتح به گروه های فلسطینی برای حضور در لیست انتخاباتی واحد

بی تفاوتی مسئولان دانشگاه فرهنگیان به مشکلات زیرساختی پردیس شهید باهنر همدان

خانواده نیکی کریمی /عکس

نیازمند ـ خانم مجرد برای مراقبت سالمند خانم هستم

انتصابات جدید در سپاه قدس گیلان

خبرهای خوب و امید بخش کرونایی از زبان اَهلَش!

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان ایلام

حمله کیهان به سیدمحمدخاتمی:نامه نوشتن او به رهبری، سالوسانه است

حقوق پرستاران نسبت به بسیاری از مشاغل بهتر است

شرایط اعطای آزادی مشروط چیست؟

نحوه خواندن نماز جعفر طیار

خانواده نیکی کریمی /عکس

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان استان چهارمحال و بختیاری

آیا رییسی و قالیباف وارد انتخابات می شوند؟

جهانگیری: آمریکایی های قرار بود 22 بهمن 97 در تهران باشند

مهدی اخوان ثالث که بود؟/تاثیر او بر شعر نو و حماسی

اصولگرایان در آستانه انتخابات به جان هم افتاده اند

حمله کیهان به سیدمحمدخاتمی:نامه نوشتن او به رهبری،سالوسانه است

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان قزوین

خستگی را با این 3 ماسک خانگی از چهره بیرون کنید

انجام بیش از 11 هزار تست کرونا در بهبهان و آغاجاری

برپایی چادر های مسافرتی در شهر رشت ممنوع شد

10 موقعیت خطرناکی که پدران ناجی فرزندانشان شدند + فیلم

ایجاد اختلاف و شکاف میان نزدیکان قالیباف

عملیات 12 ساعته تزریق واکسن در ایران

قسامه و سوگند با هم چه تفاوت هایی دارند؟

مسئول سایت و شبکه مجازی

استخدام شرکت خصوصی

استخدام نیروی صندوقدار کانتر کار و غیره

استخدام منشی و دستیار مجرب خانم

استخدام مسئول دفتر در شرکت فناوری زنجیره های بلوکی سام در تهران

جایگاه پست یکی از ارکان حساس کشور

صفحه اول روزنامه های یکشنبه دهم اسفند99

لیست مراکز قضایی خراسان جنوبی

شاخص های پذیرش ایده های خلاق و نوآور در دفتر تبلیغات

کسب 6 مقام برتر کشوری توسط دانشجویان دانشگاه پیام نور زنجان

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان کردستان

تصاویر/ امدادرسانی به زلزله زدگان سی سخت

طعنه سنگین زیدآبادی به «کیهان» درباره نظرسنجی دانشگاه مریلند

اعتراض اهالی روستای اسلام آباد به نحوه واگذاری اراضی ملی و پیگیری فوری فرماندار اشکذر

روایتی خواندنی و متفاوت از دلایل بازگشت امام به قم/ایشان در خانه چه کسی ساکن شدند؟/علت بازگشت مجدد امام به تهران چه بود؟

نیروهای اجتماعی برای توسعه با حاکمیت ائتلاف کنند

عکس جدید النازحبیبی با کت و شلوار در کافه

مدافع حرمی که پیش مادرش بدقول نشد

ببینید | تشریح انقلابیون مثبت و منفی در اوایل انقلاب توسط آیت الله خامنه ای

آخرین مهلت برای ثبت نام کنندگان پرداخت جریمه غیبت سربازی در سال 97

تبیین حقوق بشر علوی در برابر پرونده ناقص حقوق بشر مدعیان غربی/بعد از علی(ع) کسی را شایسته نوشتن ندید

محرومیت ترامپ از دفن شدن در قبرستان های مهم

لوایح FATF تصویب خواهند شد؟

نماینده مجلس سوریه:دخالت در امور دیگر کشورها، اصل سیاست آمریکاست

مقابله با دشمن از طریق استحکام بخشی به هویّت ملّی

حدیث روز | شریف ترین کردار پرهیزکاران

زیارت معصومین از منظر قرآن کریم

زیارت معصومین از منظر قرآن کریم