مطالب مرتبط:
قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است
رییس دپارتمان روابط بین الملل فدراسیون فوتبال: 3 تیم ایرانی می توانند در مرحله گروهی لیگ قهرمانان شرکت کنند
رییس دپارتمان روابط بین الملل فدراسیون فوتبال: 3 تیم ایرانی می توانند در مرحله گروهی لیگ قهرمانان شرکت کنند
استخدام برنامه نویس front end در شرکت مهندسی رای دانا سیستم در تهران
به دو بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی نیاز مندیم
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 13:102021-01-22بين الملل

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی


تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل یکتاپرس، کسب و کارهای بزرگ و شرکت های بزرگ فناوری هر دو به سرعت نسبت به شورش در ساختمان کنگره آمریکا واکنش نشان دادند و کسانی را که از نگاه آنها مسئول این شورش یا زمینه ساز آن بودند، مجازات و محکوم کردند.

اما تفاوت بزرگی در نحوه واکنش این دو گروه به این حادثه وجود داشته است.

ده ها شرکت آمریکایی از جمله والمارت، جنرال موتورز، مک دونالدز و نایک دست کم موقتا درگاه های نقدی خود را به روی سیاستمدارانی که در جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری رای منفی داده بودند مسدود کردند.

اگرچه چنین واکنشی بی سابقه بوده، تا انتخابات بعدی کنگره تقریبا دو سال دیگر مانده است و آنها با این اقدام خود این راه حل را پیش پای کمک کنندگان مالی می گذارند که تا آن موقع نظرشان را تغییر دهند.

اما شرکت های بزرگ فناوری به روشی مستقیم تر و نتیجه بخش تر واکنش نشان دادند.

توییتر و فیس بوک رییس جمهور سابق دونالد ترامپ را از حضور در پلتفرم خود منع کردند، اپل و گوگل، پارلر پلتفرم مورد علاقه بسیاری از طرفداران ترامپ- را از فروشگاه هایشان حذف کردند و آمازون میزبانی سرویس این پلتفرم را متوقف کرد.

نتایج این کار آنی بود: ترامپ در ایام باقی مانده ریاست جمهوری اش از ابزارهای ارتباطی غالب خود محروم شد و شورشیان احتمالی ابزار مهمی را برای برنامه ریزی اقدامات آتی شان از دست دادند.

من به عنوان محققی که در مورد تاثیرات فناوری بر شکل گیری اشکال جدیدی از سازمان شرکتی کار می کنم، این مسئله را مورد بررسی قرار داده ام که فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی چگونه منابع و کاربردهای قدرت شرکتی را تغییر داده اند.

از نگاه من اگرچه شاید این اقدامات قاطع اتخاذ شده از سوی شرکت های فناوری تهدیدات بالقوه نسبت به دمکراسی را در دوران انتقال قدرت ریاست جمهوری محدود کرده باشند، اما این واقعیت که مشتی مدیر شرکتی قدرت انجام چنین کاری را دارند، فاش کننده خطراتی است که قدرت متمرکز آنها به وجود می آورد.

کسب و کارهای بزرگ در برابر شرکت های بزرگ فناوری در طول بخش عمده ای از قرن بیستم شرکت های بزرگ از طریق مشارکت های مالی، لابی گری و درهای چرخان پرسنل عالیرتبه در سیاست نقش آفرینی کرده اند.

کسب و کارها از کانال گروه های تجاری نظیر اتاق بازرگانی، میزگرد کسب و کارها و انجمن ملی تولیدکنندگان، صداهای خود را برای پیشبرد منافع مشترکشان هماهنگ کرده اند.

ابزار تاثیرگذاری ترجیحی آنها پول و نوعا به شکل کمک های انتخاباتی بوده است.

اعطاکنندگان کمک های شرکتی که به دنبال کاهش مالیات و مقررات سهل گیرانه هستند، بی آنکه جای شگفتی داشته باشد به محافظه کاری روی آورده اند و عمدتا مدافع نامزدهای جمهوریخواه شده اند.

اما شرکت های بزرگ برای تداوم دسترسی به مقامات دولتی مستقر، همواره به هر دو جناح راهروی قدرت کمک می کنند.

بعد از شورش کنگره، شرکت های بزرگ فناوری کمک های سیاسی خود را به حالت تعلیق در آوردند، درست همانطور که کسب و کارهای سنتی این کار را کردند، اما ممنوعیت های آنها و رفتارشان علیه پارلر زیاده روی بیش از حدی بود که تاثیر بسیار شدید و عمیقی بر جای گذاشته است.

به اعتقاد من این اتفاق سه دلیل دارد.

آنها پلتفرم ها را کنترل می کنندشرکت های فناوری به خصوص پنج بزرگ - آلفابت، آمازون، اپل، فیس بوک و مایکروسافت- زیرساخت اطلاعاتی را که هم در حوزه کسب و کار و هم سیاست کاربرد دارد در کنترل خود دارند.

سیاست و کسب و کار هر دو بر اساس اطلاعات بنا شده اند و از این رو فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی واسطه ای ضروری برای آنها به شمار می روند.

دانش ما نسبت به جهان، ابزارهایی که برای ارتباط برقرار کردن مورد استفاده قرار می دهیم و نحوه بسیج ما از نظر سیاسی همگی با واسطه گری اینترنت حاصل می شوند.

این فرایند به دروازه بانان اینترنت قدرت بی سابقه ای می بخشد.

ابزارهایی که آنها فراهم می کنند در بسیاری موارد غیرقابل جایگزینی اند.

برعکس پول نقد را به سادگی می توان جایگزین کرد.

اگر جریان پول از آمریکای شرکتی مسدود شود، قانونگزاران جمهوریخواه می توانند به سایر منابع دیگر تامین پول نظیر میلیاردرهای محافظه کاری چون دیک او هلاین و جفری یاس روی بیاورند.

پس در حالی که یک سیاستمدار همیشه می تواند یک بانک بلاگردان جدید پیدا کنند، اما هر یک از شرکت هایی نظیر توییتر و فیس بوک امکان دسترسی آنها را به میلیون ها نفر فراهم می کنند.

قدرت متمرکزقدرت شرکت های بزرگ فناوری بسیار متمرکزتر از شرکت های سنتی است و همین هماهنگی فعالیت های سیاسی شان را ساده تر می کنند.

این واقعیت که اپل و گوگل کانال توزیع اپلیکیشن های تلفن همراه را به شکل موثری در کنترل خود دارند، توانایی کنار زدن پارلر ظرف یک روز را به آنها می دهد که امر بی سابقه ای است.

پنج شرکت مذکور به همراه تسلا حدود 25 درصد از ارزش استاندارد اند پورز500 را به خود اختصاص می دهند.

از سویی اگرچه کسب و کارهای بزرگ خیلی از ابزارهایی را که تا پیش از این برای اقدام به عمل جمعی در اختیار داشته اند از دست داده اند، شرکت های بزرگ فناوری امروز با تهدیدات مشترک قانونگذاری مواجه اند که می تواند کار هماهنگی در جهت منافع مشترک را برایشان ساده تر سازد.

شرکت های سیلیکون ولی تا پیش از این نیز تاریخچه ای از همکاری برای پایین نگه داشتن دستمزدها از طریق توافقات مربوط به کار را پشت سر خود دارند.

انگیزه های مشارکت سیاسیسرانجام اینکه شرکت های فناوری هم انگیزه ای کلیدی برای مشارکت در سیاست و هم عاملی مهم برای دلسردی دارند.

هرچند در مقایسه با شرکت های سنتی آنها تعداد کارکنان زیادی را استخدام نمی کنند، ولی کسب و کارهای فناوری در مورد کارکنانشان بسیار مستقل تر عمل می کنند و این کارکنان هر چه می گذرد در حوزه کاری خود بیشتر در فعالیت های سیاسی شرکت می کنند.

در واقع به دنبال آشوب کنگره صدها تن از کارکنان توییتر در برابر تردید جک دورسی مدیرعامل شرکت- در برابر سلب این پلتفرم از ترامپ مقاومت کردند.

کارکنان فیس بوک تابستان گذشته بر سر رفتار این شرکت با پست های ترامپ که از نظر این شرکت به معنای تحریک به خشونت بود، یک راهپیمایی مجازی برگزار کردند.

همچنین فعالیت سیاسی کارکنان آمازون به راه اندازی دوباره خدمات به پارلر کمک کرده است.

این قبیل فعالیت های دارای جهت گیری اجتماعی در میان کسب و کارهای بزرگ نادر است، اما هرچه می گذرد در میان شرکت های بزرگ فناوری رایج تر می شود، چرا که کارکنان ماهر این شرکت ها به سادگی می توانند کارفرمای خود را به تطابق بیشتر با ارزش های خودشان وادارند.

بعلاوه رهبران کسب و کارهای متعارف که دست به موضعگیری سیاسی می زنند، به دلایلی قابل فهم از واکنش های سهامدارانشان بیم دارند، در حالی که بسیاری از شرکت های فناوری از سوی بنیانگزاران پرقدرت و غالبی چون مارک زاکر برگ در فیس بوک رهبری می شوند که به دلیل کنترل آرا و هیئت مدیره آنها، در برابر فشارهای وال استریت کمتر آسیب پذیر است.

در نتیجه مدیران عامل شرکت های فناوری نوعا دوراندیشی و احتیاط بسیار بیشتری در مشارکت های سیاسی خود دارند.

قدرت بدون نظارت کوتاه سخن آنکه تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

این درجه از قدرت شرکتی برای دمکراسی آمریکا بسیار مشکل آفرین است.

البته فریاد محافظه کاران در مخالفت با تصمیمات گرفته شده در مورد مسدود کردن راه دسترسی ترامپ و دیگران به شبکه های اجتماعی به جایی نرسید، اما بسیاری از گروه های لیبرال نیز این مسئله را نگران کننده می بینند.

همانطور که یک وکیل در اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا خاطر نشان کرده: وقتی شرکت هایی چون فیس بوک و توییتر برای حذف کردن افراد از پلتفرم هایی که برای بیان میلیون ها تن غیرقابل جایگزینی هستند به چنین قدرت بدون نظارتی دست یافته اند - به خصوص وقتی واقعیت های سیاسی کار را اتخاذ چنین تصمیماتی ساده تر می کنند- همه باید نگران شوند.

اعمال این سطح از نفوذ سیاسی آشکار بر کارکردهای دمکراسی آمریکایی- که تقریبا هیچ فضایی برای نظارت از سوی سهامداران یا هیچ کس دیگری در آن وجود ندارد- اقتضا می کند که مجموعه جدیدی از ابزارهای قانونگذاری برای شکل جدیدی از قدرت شرکتی وضع شود.

نویسنده: جری دیویس (Jerry Davis) استاد مدیریت و جامعه شناسی در دانشگاه میشیگان
کلید واژه ها: نتایج انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - شرکت - انتخابات - واکنش - جایگزین - شرکت های فناور - آمریکا - ارتباط - بزرگ - کنگره آمریکا - ریاست جمهوری - مک دونالدز - بین الملل - گروه - دموکراسی - آمریکایی - شورش - سرعت - تصمیمات - زیرساخت - ساختمان - تعطیلی - مجازات - فناوری - جمهوری - گزارش - تفاوت - محکوم - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
اقدامات دولت جدید آمریکا منجر به تشدید درگیری های نظامی منطقه می شود

سخنگوی وزارت خارجه حمله آمریکا به شرق سوریه را محکوم کرد

دولت آمریکا رازهای ترور خاشقچی را منتشر کرد | تایید نقش بن سلمان در قتل خاشقچی

سخنگوی وزارت خارجه حمله آمریکا به شرق سوریه را محکوم کرد

ایران حملات نیروهای آمریکایی به مناطقی در شرق سوریه را به شدت محکوم کرد

آمریکا برای 76 مقام سعودی محدودیت صدور روادید اعلام کرد

واکنش ایران به حملات تجاوزگرانه آمریکا به مناطقی در شرق سوریه

سخنگوی وزارت خارجه حملات آمریکا به شرق سوریه را محکوم کرد

سخنگوی وزارت خارجه حملات آمریکا به شرق سوریه را محکوم کرد

واشنگتن به دنبال محدودیت های بیشتر در فروش تسلیحات به ریاض

قطعنامه شورای امنیت درباره آتش بس برای توزیع کرونا تصویب شد

ایران حمله تجاوزگرانه آمریکا به مرز سوریه و عراق را محکوم کرد

دولت آمریکا گزارش قتل خاشقجی را منتشر کرد؛ خاشقجی با دستور بن سلمان به قتل رسیده است

درخواست فوری کمیساریای حقوق بشر عراق از مصطفی الکاظمی برای رسیدگی به وضعیت ناصریه

یمن| کشته شدن فرمانده نیروهای ویژه منصور هادی/ انفجار در منطقه نظامی ائتلاف سعودی در «مأرب»

سخنگوی وزارت خارجه حملات آمریکا به شرق سوریه را محکوم کرد

ایران تجاوز نیروهای آمریکایی به شرق سوریه را محکوم کرد

ایران حملات غیرقانونی نیروهای آمریکایی به مناطقی در شرق سوریه را به شدت محکوم کرد

احتمال برکناری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان

انتشار گزارش قتل خاشقچی

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد

دولت آمریکا گزارش قتل خاشقچی را منتشر کرد : نقش بن سلمان تاییدشد

جزییات جدید پنتاگون از حمله آمریکا به سوریه

انتشار گزارش قتل خاشقچی؛ انجام عملیات قتل بدون اجازه ولیعهد سعودی بعید است

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد

ایران تجاوز نیروهای آمریکایی به مناطقی در شرق سوریه را محکوم کرد

آمریکا مقام سعودی را به خاطر قتل خاشقچی تحریم می کند

قتل «جمال خاشقجی» با تایید ولیعهد سعودی انجام شده است

آمریکا: قتل خاشقجی با دستور بن سلمان صورت گرفته است

سازمان اطلاعات ملی امریکا: دشوار بتوان تصور کرد که ترور خاشقجی بدون اجازه ولیعهد عربستان انجام شده باشد

آمریکا 76 مقام سعودی را تحریم می کند

آمریکا 76 مقام سعودی را در ماجرای قتل خاشقچی در لیست تحریم ها قرار داد

عکس روز| کوالایی با پای مصنوعی

بحرین نخستین کشوری که واکسن کرونای آمریکایی «جانسون اندجانسون» را تایید می کند

اطلاعات ملی آمریکا: محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

قتل «جمال خاشقجی» با تایید ولیعهد سعودی انجام شده است

ببینید | انتشار تصاویر جدید از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد توسط رسانه های آمریکایی

وزارت کشور عراق هم هرگونه تبادل اطلاعات با امریکا درباره حمله امروز در خاک سوریه را تکذیب کرد

عکس روز| کوالا با پای مصنوعی

عراق اظهارات وزیر دفاع آمریکا را تکذیب کرد

آمریکا نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

سناتور آمریکایی: بایدن باید درباره اقدام نظامی بدون مجوز توضیح بدهد

چگونه می توان کشوری را با «بیش از یک زبان رسمی» اداره کرد؟

کاخ سفید: گزارش قتل خاشقجی تا ساعاتی دیگر منتشر می شود/ هدف از حمله در سوریه کاهش خطر حملات بیشتر بود

آمریکا نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل خاشقجی منتشر شد

تکذیب همکاری عراق با آمریکا در حمله به گروه های مقاومت

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد/ بن سلمان آمر قتل خاشقچی

گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل خاشقجی منتشر شد

آمریکا قتل خاشقچی توسط بن سلمان را تایید کرد + اسناد

العراق | صالح وعلاوی یبحثان المستجدات السیاسیه والأمنیه والاقتصادیه فی البلد

عربستان| آمریکا رسماً نقش «بن سلمان» در قتل جمال خاشقجی را تأیید کرد

عکس روز| توله خرس قطبی

عراق همکاری با آمریکا در حمله به گروه های مقاومت را تکذیب کرد

استفاده از مسجدی در آمریکا برای واکسیناسیون عمومی کرونا

برگزاری رزمایش نظامی میان رژیم صهیونیستی و هند

گزارش اطلاعاتی آمریکا؛ ولیعهد عربستان قتل خاشقچی را تایید کرده بود

آمریکا: بن سلمان قتل خاشقچی را تایید کرد

سخنگوی کاخ سفید: گزارش قتل جمال خاشقچی امروز منتشر می شود

واکسن کرونا هم مال از ما بهترونه!

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد

دولت آمریکا گزارش قتل خاشقچی را منتشر کرد: ترور با دستور مستقیم بن سلمان

فارین پالیسی: مذاکرات ایران و آمریکا، زمین گیر می شود مگر آنکه عبدالناصر همتی، سر میز گفتگو باشد

حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به استان مارب یمن

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد

گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا: ولیعهد عربستان آمر قتل خاشقچی بود

2 نگاه متفاوت در تیم جو بایدن در خصوص نحوه بازگشت به برجام

انفجار در یک کشتی اسراییلی

خرسندی رژیم صهیونیستی از تجاوز آمریکا به خاک سوریه

اولویت دولت بایدن‎‎، مقابله با کرونا و مشکلات اقتصادی

استاد حقوق نوتردام: بایدن با حمله به سوریه قوانین بین الملل را نقض کرد

دمشق‏، حمله آمریکا به دیرالزور را محکوم کرد

چه زمانی انسان روی مریخ ساکن می شود؟

گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا: ولیعهد عربستان کشتن روزنامه نگار مخالف را تایید کرده بود

امتناع نظامیان آمریکا از تزریق واکسن کرونا

گزارش اطلاعاتی آمریکا: بن سلمان قتل خاشقچی را تایید کرد

دولت آمریکا گزارش ترور خاشقچی را منتشر کرد/ بن سلمان آمر قتل خاشقچی

جزییات جدید پنتاگون از حمله ارتش آمریکا به شرق سوریه

دولت بایدن گزارش خود در مورد کشته شدن خاشقجی را منتشر کرد

پنتاگون مدعی شد: یک گروه مرتبط با ایران را با دو جنگنده اف-15 هدف قرار دادیم

واکنش گردان های حزب الله به تهاجم آمریکا به سوریه

انگلیس میزبان یورو 2020 نمی شود

ادعایی که تکذیب شد

وزارت دفاع عراق همکاری با آمریکا در حمله به سوریه را قویا رد کرد

جزییات حمله هوایی اخیر به مرز سوریه-عراق از زبان سخنگوی پنتاگون

برگزاری جلسه ای درباره توافق هسته ای ایران در دوحه

اعلام آمادگی مسکو برای کمک به روند دستیابی به آشتی ملی در افغانستان

کاخ سفید: آماده گفت وگوی دیپلماتیک با ایران هستیم اما تحریم ها را کاهش نمی دهیم

حمله به سوریه علیه نیروهای مورد حمایت ایران صورت گرفته است

پنتاگون: 2 جنگنده F-15 با هفت موشک شرق سوریه را هدف قرار دادند

کاخ سفید: آماده گفت وگو با ایران هستیم

تقویت قابلیت های نظامی اتحادیه اروپا در ناتو در دستور کار بروکسل

مقام سابق دفاعی آمریکا: پیوستن به برجام جان سربازان ما را نجات می دهد

آمریکا: آماده گفتگو با ایران هستیم اما تحریم ها را کاهش نمی دهیم

سخنگوی کاخ سفید: با ایران از در دیپلماتیک وارد می شویم، اما تحریم ها برداشته نمی شود

مقام دفاعی آمریکا: پیوستن به برجام جان سربازان آمریکایی را نجات می دهد

هشدار چین به اقدامات آمریکا در تنگه تایوان با رهگیری ناوشکن آمریکایی

انتقاد بایدن از الحاق اوکراین به روسیه

کاخ سفید: آماده گفت وگوی دیپلماتیک با ایران هستیم اما تحریم ها را کاهش نمی دهیم

واکنش گردان های حزب الله عراق به حمله آمریکا در شرق سوریه

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی