مطالب مرتبط:
قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است
رییس دپارتمان روابط بین الملل فدراسیون فوتبال: 3 تیم ایرانی می توانند در مرحله گروهی لیگ قهرمانان شرکت کنند
رییس دپارتمان روابط بین الملل فدراسیون فوتبال: 3 تیم ایرانی می توانند در مرحله گروهی لیگ قهرمانان شرکت کنند
استخدام برنامه نویس front end در شرکت مهندسی رای دانا سیستم در تهران
به دو بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی نیاز مندیم
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 13:102021-01-22بين الملل

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی


تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل یکتاپرس، کسب و کارهای بزرگ و شرکت های بزرگ فناوری هر دو به سرعت نسبت به شورش در ساختمان کنگره آمریکا واکنش نشان دادند و کسانی را که از نگاه آنها مسئول این شورش یا زمینه ساز آن بودند، مجازات و محکوم کردند.

اما تفاوت بزرگی در نحوه واکنش این دو گروه به این حادثه وجود داشته است.

ده ها شرکت آمریکایی از جمله والمارت، جنرال موتورز، مک دونالدز و نایک دست کم موقتا درگاه های نقدی خود را به روی سیاستمدارانی که در جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری رای منفی داده بودند مسدود کردند.

اگرچه چنین واکنشی بی سابقه بوده، تا انتخابات بعدی کنگره تقریبا دو سال دیگر مانده است و آنها با این اقدام خود این راه حل را پیش پای کمک کنندگان مالی می گذارند که تا آن موقع نظرشان را تغییر دهند.

اما شرکت های بزرگ فناوری به روشی مستقیم تر و نتیجه بخش تر واکنش نشان دادند.

توییتر و فیس بوک رییس جمهور سابق دونالد ترامپ را از حضور در پلتفرم خود منع کردند، اپل و گوگل، پارلر پلتفرم مورد علاقه بسیاری از طرفداران ترامپ- را از فروشگاه هایشان حذف کردند و آمازون میزبانی سرویس این پلتفرم را متوقف کرد.

نتایج این کار آنی بود: ترامپ در ایام باقی مانده ریاست جمهوری اش از ابزارهای ارتباطی غالب خود محروم شد و شورشیان احتمالی ابزار مهمی را برای برنامه ریزی اقدامات آتی شان از دست دادند.

من به عنوان محققی که در مورد تاثیرات فناوری بر شکل گیری اشکال جدیدی از سازمان شرکتی کار می کنم، این مسئله را مورد بررسی قرار داده ام که فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی چگونه منابع و کاربردهای قدرت شرکتی را تغییر داده اند.

از نگاه من اگرچه شاید این اقدامات قاطع اتخاذ شده از سوی شرکت های فناوری تهدیدات بالقوه نسبت به دمکراسی را در دوران انتقال قدرت ریاست جمهوری محدود کرده باشند، اما این واقعیت که مشتی مدیر شرکتی قدرت انجام چنین کاری را دارند، فاش کننده خطراتی است که قدرت متمرکز آنها به وجود می آورد.

کسب و کارهای بزرگ در برابر شرکت های بزرگ فناوری در طول بخش عمده ای از قرن بیستم شرکت های بزرگ از طریق مشارکت های مالی، لابی گری و درهای چرخان پرسنل عالیرتبه در سیاست نقش آفرینی کرده اند.

کسب و کارها از کانال گروه های تجاری نظیر اتاق بازرگانی، میزگرد کسب و کارها و انجمن ملی تولیدکنندگان، صداهای خود را برای پیشبرد منافع مشترکشان هماهنگ کرده اند.

ابزار تاثیرگذاری ترجیحی آنها پول و نوعا به شکل کمک های انتخاباتی بوده است.

اعطاکنندگان کمک های شرکتی که به دنبال کاهش مالیات و مقررات سهل گیرانه هستند، بی آنکه جای شگفتی داشته باشد به محافظه کاری روی آورده اند و عمدتا مدافع نامزدهای جمهوریخواه شده اند.

اما شرکت های بزرگ برای تداوم دسترسی به مقامات دولتی مستقر، همواره به هر دو جناح راهروی قدرت کمک می کنند.

بعد از شورش کنگره، شرکت های بزرگ فناوری کمک های سیاسی خود را به حالت تعلیق در آوردند، درست همانطور که کسب و کارهای سنتی این کار را کردند، اما ممنوعیت های آنها و رفتارشان علیه پارلر زیاده روی بیش از حدی بود که تاثیر بسیار شدید و عمیقی بر جای گذاشته است.

به اعتقاد من این اتفاق سه دلیل دارد.

آنها پلتفرم ها را کنترل می کنندشرکت های فناوری به خصوص پنج بزرگ - آلفابت، آمازون، اپل، فیس بوک و مایکروسافت- زیرساخت اطلاعاتی را که هم در حوزه کسب و کار و هم سیاست کاربرد دارد در کنترل خود دارند.

سیاست و کسب و کار هر دو بر اساس اطلاعات بنا شده اند و از این رو فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی واسطه ای ضروری برای آنها به شمار می روند.

دانش ما نسبت به جهان، ابزارهایی که برای ارتباط برقرار کردن مورد استفاده قرار می دهیم و نحوه بسیج ما از نظر سیاسی همگی با واسطه گری اینترنت حاصل می شوند.

این فرایند به دروازه بانان اینترنت قدرت بی سابقه ای می بخشد.

ابزارهایی که آنها فراهم می کنند در بسیاری موارد غیرقابل جایگزینی اند.

برعکس پول نقد را به سادگی می توان جایگزین کرد.

اگر جریان پول از آمریکای شرکتی مسدود شود، قانونگزاران جمهوریخواه می توانند به سایر منابع دیگر تامین پول نظیر میلیاردرهای محافظه کاری چون دیک او هلاین و جفری یاس روی بیاورند.

پس در حالی که یک سیاستمدار همیشه می تواند یک بانک بلاگردان جدید پیدا کنند، اما هر یک از شرکت هایی نظیر توییتر و فیس بوک امکان دسترسی آنها را به میلیون ها نفر فراهم می کنند.

قدرت متمرکزقدرت شرکت های بزرگ فناوری بسیار متمرکزتر از شرکت های سنتی است و همین هماهنگی فعالیت های سیاسی شان را ساده تر می کنند.

این واقعیت که اپل و گوگل کانال توزیع اپلیکیشن های تلفن همراه را به شکل موثری در کنترل خود دارند، توانایی کنار زدن پارلر ظرف یک روز را به آنها می دهد که امر بی سابقه ای است.

پنج شرکت مذکور به همراه تسلا حدود 25 درصد از ارزش استاندارد اند پورز500 را به خود اختصاص می دهند.

از سویی اگرچه کسب و کارهای بزرگ خیلی از ابزارهایی را که تا پیش از این برای اقدام به عمل جمعی در اختیار داشته اند از دست داده اند، شرکت های بزرگ فناوری امروز با تهدیدات مشترک قانونگذاری مواجه اند که می تواند کار هماهنگی در جهت منافع مشترک را برایشان ساده تر سازد.

شرکت های سیلیکون ولی تا پیش از این نیز تاریخچه ای از همکاری برای پایین نگه داشتن دستمزدها از طریق توافقات مربوط به کار را پشت سر خود دارند.

انگیزه های مشارکت سیاسیسرانجام اینکه شرکت های فناوری هم انگیزه ای کلیدی برای مشارکت در سیاست و هم عاملی مهم برای دلسردی دارند.

هرچند در مقایسه با شرکت های سنتی آنها تعداد کارکنان زیادی را استخدام نمی کنند، ولی کسب و کارهای فناوری در مورد کارکنانشان بسیار مستقل تر عمل می کنند و این کارکنان هر چه می گذرد در حوزه کاری خود بیشتر در فعالیت های سیاسی شرکت می کنند.

در واقع به دنبال آشوب کنگره صدها تن از کارکنان توییتر در برابر تردید جک دورسی مدیرعامل شرکت- در برابر سلب این پلتفرم از ترامپ مقاومت کردند.

کارکنان فیس بوک تابستان گذشته بر سر رفتار این شرکت با پست های ترامپ که از نظر این شرکت به معنای تحریک به خشونت بود، یک راهپیمایی مجازی برگزار کردند.

همچنین فعالیت سیاسی کارکنان آمازون به راه اندازی دوباره خدمات به پارلر کمک کرده است.

این قبیل فعالیت های دارای جهت گیری اجتماعی در میان کسب و کارهای بزرگ نادر است، اما هرچه می گذرد در میان شرکت های بزرگ فناوری رایج تر می شود، چرا که کارکنان ماهر این شرکت ها به سادگی می توانند کارفرمای خود را به تطابق بیشتر با ارزش های خودشان وادارند.

بعلاوه رهبران کسب و کارهای متعارف که دست به موضعگیری سیاسی می زنند، به دلایلی قابل فهم از واکنش های سهامدارانشان بیم دارند، در حالی که بسیاری از شرکت های فناوری از سوی بنیانگزاران پرقدرت و غالبی چون مارک زاکر برگ در فیس بوک رهبری می شوند که به دلیل کنترل آرا و هیئت مدیره آنها، در برابر فشارهای وال استریت کمتر آسیب پذیر است.

در نتیجه مدیران عامل شرکت های فناوری نوعا دوراندیشی و احتیاط بسیار بیشتری در مشارکت های سیاسی خود دارند.

قدرت بدون نظارت کوتاه سخن آنکه تصمیمات اتخاذ شده از سوی چند شرکت معدود، به سرعت زیرساخت ارتباطاتی جنبش ترامپ را که ابزارهای جایگزین اندکی برای توسل به آنها داشت به تعطیلی کشاند و رای دهندگان او را برای یافتن روش های جایگزینی برای ارتباط با یکدیگر به زحمت انداخت.

این درجه از قدرت شرکتی برای دمکراسی آمریکا بسیار مشکل آفرین است.

البته فریاد محافظه کاران در مخالفت با تصمیمات گرفته شده در مورد مسدود کردن راه دسترسی ترامپ و دیگران به شبکه های اجتماعی به جایی نرسید، اما بسیاری از گروه های لیبرال نیز این مسئله را نگران کننده می بینند.

همانطور که یک وکیل در اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا خاطر نشان کرده: وقتی شرکت هایی چون فیس بوک و توییتر برای حذف کردن افراد از پلتفرم هایی که برای بیان میلیون ها تن غیرقابل جایگزینی هستند به چنین قدرت بدون نظارتی دست یافته اند - به خصوص وقتی واقعیت های سیاسی کار را اتخاذ چنین تصمیماتی ساده تر می کنند- همه باید نگران شوند.

اعمال این سطح از نفوذ سیاسی آشکار بر کارکردهای دمکراسی آمریکایی- که تقریبا هیچ فضایی برای نظارت از سوی سهامداران یا هیچ کس دیگری در آن وجود ندارد- اقتضا می کند که مجموعه جدیدی از ابزارهای قانونگذاری برای شکل جدیدی از قدرت شرکتی وضع شود.

نویسنده: جری دیویس (Jerry Davis) استاد مدیریت و جامعه شناسی در دانشگاه میشیگان
کلید واژه ها: نتایج انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - شرکت - انتخابات - واکنش - جایگزین - شرکت های فناور - آمریکا - ارتباط - بزرگ - کنگره آمریکا - ریاست جمهوری - مک دونالدز - بین الملل - گروه - دموکراسی - آمریکایی - شورش - سرعت - تصمیمات - زیرساخت - ساختمان - تعطیلی - مجازات - فناوری - جمهوری - گزارش - تفاوت - محکوم - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت زره مسروقه به لوور پس از 35 سال

صدور مجوز خرید مستقل واکسن روسی و چینی از سوی اتحادیه اروپا

الکاظمی روز ششم مارس را روز ملی سازش و همزیستی در عراق نامید

تخریب 35 منزل مسکونی فلسطینی ها در 2 هفته اخیر

رشد اقتصادی 6 درصدی؛ برنامه چین برای سال 2021

توییت پاپ از محل تولد حضرت ابراهیم/عکس

تماس یک فرد آلوده به کرونای انگلیسی در آلمان با 600 نفر

سفر رهبر کاتولیک های جهان به دل عراق + فیلم

پنج رویداد جهان

نیروهای امنیتی میانمار با معترضان درگیر شدند/ استفاده پلیس از گاز اشک آور

ببینید | عجیب اما واقعی؛ عبور گله گوسفندان از پل عابر پیاده!

دفاع نخست وزیر اسلواکی از استفاده از واکسن «اسپوتنیک»

جشن فارغ التحصیلی فارسی آموزان لبنانی

زندگی شاد شبنم قلی خانی /عکس

تعلیق مجوز صادرات سلاح بلژیک به گارد ملی عربستان

لزوم برخورداری ترکیه از یک نیروی دریایی قدرتمند

سفر وزیر راه و شهرسازی به عراق جهت تقویت همکاری های دوجانبه

آخرین خبرها از حضور پاپ در عراق

اعزام 2000 شبه نظامی به مأرب

فرود اضطراری یک فروند هواپیمای 737 مکس

رای دادگاه آمریکایی به نفع فعال فلسطینی در برابر شکایت سرباز رژیم صهیونیستی

اظهارنظر مثبت فائوچی درباره واکسن روسی اسپوتنیک وی

بازدید خبرنگاران از پروژه های منطقه 16

هک ده ها هزار سازمان در آمریکا در یک کمپین جاسوسی سایبری

اظهارات مقام سابق اسراییلی درباره امکان جایگزینی بن سلمان با بن نایف

شورای امنیت از صدور قطعنامه درباره تیگرای منصرف شد

بلژیک مجوز صادرات سلاح به گارد ملی عربستان را تعلیق کرد

فرمانده اسراییلی: مرگ نظامیان خوشایندتر از اسارت آن ها است!

درخواست سازمان ملل از کشورهای آ.سه.آن برای اقدام علیه خونتای میانمار

رای اعتماد پارلمان پاکستان به عمران خان

رژیم صهیونیستی برای رویارویی با حکم دادگاه لاهه دست به دامن اروپا شد

هشدار پلیس تایلند به معترضان نسبت احتمال دستگیری در صورت شرکت در تظاهرات

90 کشته در درگیری های مأرب یمن

درخواست الدبیبه برای تشکیل دولت بزرگ وحدت در لیبی

کارشناسان سازمان ملل: کره شمالی با واردات محصولات نفتی تحریم ها را نقض کرده است

وزارت خارجه روسیه درباره گزارش مربوط به اخراج متقابل دیپلمات با فرانسه اظهار نظر نکرد

روسیه ممنوعیت ورود رهبر قوم تاتار به کریمه را تا 2034 تمدید کرد

آمریکا سامانه دفاعی در میدان نفتی العمر در دیرالزور مستقر کرد

حمله طالبان به نیروهای ارتش افغانستان/ 7 نفر کشته شدند

اشرف غنی: آماده صحبت درباره انتخابات برای پیشبرد مذاکرات با طالبان هستیم

اتصال راه آهن ایران - عراق محور گفت و گوی وزیران راه دو کشور

2/6 میلیون پوند هزینه نوسازی مرکز کنفرانس های خبری به سبک کاخ سفید در دفتر نخست وزیری انگلیس

کشف گور جمعی در موصل عراق

مخالفان نخست وزیر ارمنستان در خیابان های ایروان

تجمع مخالفان دولت ارمنستان در ایروان برگزار شد

مسکو: در صورت عدم تغییر در رویکرد آمریکا، تلافی خواهیم کرد

مجوز خرید مستقل واکسن های خارجی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا

تیم بایدن برای خاورمیانه

گزارش خبرگزاری فرانسه از پیشروی انصار الله یمن در استان مأرب

در صورت عدم تغییر در رویکرد آمریکا، تلافی خواهیم کرد

انتقاد صنعاء از اظهارنظر های مقامات سازمان ملل درباره مأرب

موقعیت جغرافیایی استثنایی ایران فرصتی بزرگ و مایه اقتدار کشور است/ با راه اندازی راه آهن بصره به شلمچه و سپس بازسازی خط ریلی در سوریه، راه آهن جمهوری اسلامی ایران به دریای مدیترانه متصل شود/ باید ایده بنادر خشک در کشور تقویت شود

هزینه گزاف عربستان برای مقابله با موشک های یمن

بلژیک مجوز صادرات سلاح به گارد ملی عربستان را تعلیق کرد

توصیه رهبر معنوی بوداییان به تزریق واکسن کرونا

تعلیق4 مجوز صادرات سلاح به عربستان از سوی بلژیک

تکذیب پناهندگی جودوکار المپیکی / رسانه ها شیطنت کردند

دفاع نخست وزیر اسلواکی از استفاده از واکسن «اسپوتنیک» برای نجات جان مردم

اسکوچیچ: هر وقت یاد فقدان کرانچار بیفتم گریه ام می گیرد

بسته جدید آمریکا برای افغانستان

گفت وگوی مجازی رییس جمهور ترکیه با صدر اعظم آلمان

سخنگوی وزارت خارجه عراق: سفر پاپ دارای بار معنوی و انسانی است

استخدام کارمند دفتری در فروشگاه اینترنتی بلینکالا در اصفهان

گزارش تصویری از تساوی سایپا و نفت مسجد سلیمان

11 نیروی ارتش افغانستان در حمله طالبان کشته و زخمی شدند

حمله سایبری به 30 هزار نهاد و سازمان آمریکایی

بوسه پاپ فرانسیس بر پرچم عراق

طالبان: دولت موقت مشکل افغانستان را حل نمی کند

رای دادگاه آمریکایی به نفع فعال فلسطینی در برابر شکایت سرباز رژیم صهیونیستی

صهیونیست ها دست به دامن اروپا شدند

آفریقا| تعیین ساختار دولت وحدت ملی لیبی/ لغو تظاهرات در سومالی

1600 تانکر سوخت در مرز تمرچین در خطر انفجار | بلاتکلیفی رانندگان در پیرانشهر

اردوغان: برخورداری از نیروی دریایی قدرتمند برای ترکیه ضرورت است

درخواست سناتورهای آمریکایی برای تحریم تسلیحاتی ایران| گفت وگوی بایدن و رییس کمیسیون اروپا درباره چین و روسیه| تعلیق چهار مجوز صادرات تسلیحات به عربستان سعودی| گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر ارمنستان

گزینه های متعدد حماس برای شرکت در انتخابات

مروری بر عناوین روزنامه های جهان (از افغانستان تا ترکیه)

اردوغان: برخورداری از نیروی دریایی قدرتمند برای ترکیه ضرورت است

تجمع مخالفان دولت ارمنستان در ایروان برگزار شد

پیشروی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در جبهه «کساره»/32 نفر از نیروهای «هادی» کشته شدند

حمل پرچم المپیک توکیو توسط پیرترین فرد ژاپن

جهانگیری: برداشتن تحریم ها، مهمترین نشانه تغییر سیاست آمریکا است

همه چیز درباره واکسن کرونا

شرط آیت الله سیستانی برای دیدار با پاپ چه بود؟

درخواست ها برای برگزاری تظاهرات و بستن راه ها در لبنان در سایه وخیم تر شدن مشکلات معیشتی

محل استقرار عناصر سازمان تروریستی القاعده در استان مأرب

قانونگذار عراقی: جانفشانی های الحشدالشعبی نبود عراق مستعمره داعش می شد

حمل پرچم المپیک توکیو توسط پیرترین فرد ژاپن 

اتحادیه اروپا مجوز خرید مستقل واکسن روسی و چینی را برای اعضای خود صادر کرد

3 سطح تاثیرپذیری عربستان از انتشار گزارش قتل خاشقجی/ آمریکا به دنبال جایگزین «بن سلمان» است؟

بند آوردن یک بزرگراه در هند از سوی کشاورزان معترض

اسکوچیچ: هر وقت یاد فقدان کرانچار بیفتم گریه ام می گیرد

بحران محیط زیست؛ دود آتش سوزی های گسترده زیان بارتر از خودرو

ابعاد جدید مناقشه بر سر واکسن کرونا ا آیا جنگ جهانی دیگری در راه است؟

این زن عجیب 54 بار ازدواج کرد! + عکس

سخنگوی وزارت خارجه عراق: سفر پاپ جنبه سیاسی ندارد

رایزنی اردوغان و مرکل در زمینه آخرین تحولات منطقه و بحران پناهجویان

عبور یک سیارک بزرگ از کنار زمین امروز شنبه

توصیه یا آدرس غلط کیسنجر به بایدن؟

ابراز نگرانی آلمان به وضع حقوق بشر در بحرین

آمریکا؛ بزرگترین تهدید ضد چین

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی

قدرت سیاسی شرکت های فناور تهدیدی برای دموکراسی