مطالب مرتبط:
جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری/ از تسریع در رسیدگی به شکایات تا شفافیت حداکثری
ایراد مجمع تشخیص به طرح اصلاح قانون انتخابات
ثبت نام کنکور سراسری 1400 از 12 بهمن آغاز می شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس: قوانین مربوط به خصوصی سازی باید اصلاح و قانون گذاری شود
تلاش نمایندگان برای اختصاص یارانه 120 هزار تومانی به اقشار محروم/ قانون اصلاح انتخابات در سال 1400 نهایی می شود
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 13:052021-01-22سياسي

جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری


جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را که در آن بر تسریع در روند رسیدگی به شکایات و شفافیت حداکثری تاکید شده منتشر کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی یکتاپرس، طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به امضای 36 نفر از نمایندگان مجلس رسیده و تقدیم هیات رییسه شده است.

متن این طرح به شرح ذیل است: مقدمه (دلایل توجیهی): بنا به دلایل و ضرورت های ذیل لازم است تا قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مورد بازنگری و اصلاحاتی قرار گیرد: 1 -جلوگیری از اطاله دادرسی و سرعت بخشیدن به روند رسیدگی به شکایات و اعتراضات نسبت به آرای هیأتها و کمیسیونهای موضوع بند (2 ) ماده (10) قانون دیوان.

2 -جذب قضات نخبه از طریق جذب و به کارگیری فارغ التحصیلان دکتری رشته حقوق عمومی یا سایر رشته های مورد نیاز دیوان به صورت مستقیم با برگزاری دوره های عمومی و تخصصی ویژه.

3 -اتقان بیشتر آرای هیأت عمومی با تغییر ترکیب هیأت عمومی.

4 -اتقان بیشتر صدور دستور موقت.

5- پیش بینی تقدیم دادخواست ها به صورت الکترونیکی در سراسر کشور با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی.

6 -گسترش ابلاغ الکترونیکی آراء و قرارهای صادره از سوی دیوان به اصحاب دعوی از طریق سامانه ثنا و سرعت یافتن تبادل لوایح قضایی و در نتیجه سرعت در رسیدگی.

7 -ایجاد ضمانت اجرای قوی برای احکام دیوان و برخورد با مستنکفان از اجرای آراء دیوان.

8 -شفافیت در نحوه رسیدگی به شکایات از آرای هیأتها و کمیسیونها با اصلاح ماده (63) قانون دیوان.

9 -پیش بینی انتشار آرای هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی در سامانه اطلاع رسانی دیوان علاوه بر روزنامه رسمی به منظور دسترسی آسان شهروندان به این آراء.

10 -افزایش ضمانت اجرای احکام صادره در محکومیت های مالی سازمانهای دولتی با اعلام مراتب به سازمان برنامه و بودجه و اقدام آن سازمان در اجرای بند ج ماده (24) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 4 /12 /1393.

اسامی نمایندگان امضا کننده این طرح به شرح ذیل است: حسن نوروزی - سیدجواد حسینی کیا - صدیف بدری - موسی احمدی - پرویز اوسطی - احمدحسین فلاحی - موسی غضنفرآبادی - احسان ارکانی - علیرضا سلیمی - محمدصالح جوکار - سیدعلی یزدی خواه - جلال محمودزاده - بهروز محبی نجم آبادی - محمد صفری ملک میان - رسول فرخی میکال - سیدلفته احمدنژاد - سیدغنی نظری خانقاه - احمد مرادی - رضا آریان پور - عباس گلرو - حسن همتی - اسماعیل حسین زهی - سیدمصطفی آقامیرسلیم - علیرضا عباسی - سیدنظام الدین موسوی - رضا تقی پورانوری - غلامحسین رضوانی - علی خضریان - حسینعلی حاجی دلیگانی - سلمان اسحاقی - اصغر سلیمی - محمدحسین فرهنگی - جعفر قادری - جواد نیک بین - محمدتقی نقدعلی - محمد باقری عنوان طرح: طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ماده1-عنوان قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 22 /9 /1390 به قانون دیوان عدالت اداری تغییر می یابد.

ماده2 -به انتهای تبصره ماده (3) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری عبارت در صورت عدم حضور رییس شعبه تجدیدنظر، اداره شعبه به عهده عضو مستشاری است که سابقه قضایی بیشتری دارد.

اضافه میشود و شماره آن به تبصره (1) تغییر می یابد و دو تبصره به عنوان تبصرههای (2) و (3) به شرح زیر به آن الحاق میشود: تبصره2 -شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از عمومی و خصوصی از آراء و تصمیمات مراجع اختصاصی اداری موضوع بند (2) ماده (10) این قانون مستقیماً در شعب تجدیدنظر مطرح و مورد رسیدگی قرار میگیرد.

رأی صادره قطعی است.

سایر شکایات و اعتراضات در شعب بدوی رسیدگی میشود.

پس از لازمالاجراءشدن این قانون پروندههای موجود در شعب بدوی و تجدیدنظر مطابق صلاحیت زمان ثبت دادخواست رسیدگی میشود.

تبصره3 -مقصود از مراجع اختصاصی اداری کلیه مراجع و هیأتهایی است که به موجب قوانین و مقررات قانونی، خارج از مراجع قضایی تشکیل میشوند و اقدام به رسیدگی به اختلافات، تخلفات و شکایاتی میکنند که در صلاحیت آنها قرار داده شده است؛ نظیر هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری، کمیسیون ماده (100) قانون شهرداری، هیأتهای حل اختلاف مالیاتی، هیأتهای حل اختلاف کارگر و کارفرما و شعب تعزیرات.

ماده3 -تبصره (1) ماده (4) قانون به شرح زیر اصلاح می شود: تبصره1 -حائزین شرایط منصب قضا که دارای مدرک دکتری حقوق با اولویت حقوق عمومی و سایر گرایشهای مورد نیاز در صلاحیت دیوان هستند، پس از جذب برابر مقررات استخدامی قضات و گذراندن دوره کارآموزی عمومی و تخصصی متناسب با صلاحیتهای دیوان، با ابلاغ رییس قوه قضاییه به سمت دادرس علی البدل دیوان منصوب میشوند.

برخورداری از سابقه قضایی برای این افراد شرط نیست.

چگونگی جذب و تعداد مورد نیاز در هر سال و مدت کارآموزی عمومی و تخصصی آنها به موجب دستورالعملی است که ظرف مدت سه ماه توسط رییس دیوان تهیه میشود و به تصویب رییس قوه قضاییه میرسد.

ماده4 -ماده (5) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده5 -رییس دیوان در چهارچوب مفاد این قانون علاوه بر ریاست اداری و نظارت بر کلیه قسمتهای دیوان، ریاست شعبه اول تجدیدنظر دیوان را نیز برعهده دارد و میتواند علاوه بر معاون اول، به تعداد لازم معاون و مشاور در چهارچوب تشکیلات مصوب رییس قوه قضاییه داشته باشد.

وی میتواند برخی اختیارات خود را به معاونان خود تفویض کند.

معاون اول نیز یکی از معاونان قضایی است.

ماده5 -ماده (7) قانون به شرح زیر اصلاح و تبصره آن حذف میشود: ماده7 -دیوان میتواند کارشناسانی در رشتههای مختلف که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد می باشند، جهت اعلام نظر در امور تخصصی به عنوان مشاور بهکارگیرد.

ماده6 -متن زیر به عنوان ماده (7 مکرر) به قانون الحاق می گردد: ماده7 مکرر- به منظور حفظ حقوق عامه و جلوگیری از تضییع آن در حدود صلاحیت دیوان، دادستان دیوان از بین قضات دارای حداقل پانزده سال سابقه قضایی انتخاب میشود و تحت نظر رییس دیوان وظایف و اختیارات زیر را با استفاده از امکانات موجود برعهده دارد: 1 -طرح شکایت از اقدامات و تصمیماتی که موجب تضییع حقوق عامه میشود نزد شعب دیوان و حسب مورد تجدیدنظر خواهی نسبت به آرای مذکور تبصره- رعایت تشریفات تنظیم دادخواست از حیث ثبت بر روی برگههای مخصوص، پرداخت هزینه دادرسی و مواعد قانونی طرح شکایت، برای دادستان لازم نیست.

2 -انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب جهت جلوگیری از بروز موجبات طرح دعوی در دیوان 3 -شناسایی آرای مشابه یا متعارض شعب دیوان و پیشنهاد ایجاد رویه یا وحدت رویه به رییس دیوان 4 -شناسایی آیین نامه ها، مقررات و سایر نظامات موضوع صلاحیت دیوان و درخواست ابطال آنها از هیأت عمومی دادستان دیوان می تواند از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد موضوع تبصره (3) ماده (17) این قانون برای جمع آوری ادله و اسناد مرتبط استفاده کند.

ماده7 -ماده(8) قانون و تبصره ذیل آن به شرح زیر اصلاح میشود: ماده8 -هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی دیوان به ترتیب ذیل تشکیل میشود: الف- هیأت عمومی دیوان با حضور رییس، معاونان قضایی، دادستان، مدیر کل هیأت عمومی و رؤسای شعب تجدیدنظر به منظور رسیدگی به وظایف موضوع ماده (12) این قانون به استثنای موارد بند (ب) این ماده، تشکیل میشود.

جلسه با ریاست رییس دیوان یا معاون وی رسمیت می یابد.

ب- به منظور رسیدگی به مقررات و نظاماتی که توسط مقامات و شوراها تا سطح استان وضع شده، هیأت عمومی با ریاست رییس دیوان یا معاون وی و عضویت دادستان و بیست نفر از اعضای هیأت عمومی که توسط رییس دیوان برای مدت یک سال به ترتیب مندرج در آیین نامه مصوب رییس قوه قضاییه تعیین میشوند، تشکیل می گردد.

پ- هیأتهای تخصصی با عضویت حداقل یازده نفر از قضات دیوان تشکیل میشوند.

جلسات هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی با حضور دوسوم قضات مذکور رسمیت می یابد و ملاک صدور رأی، نظر اکثریت اعضای حاضر میباشد.

تبصره- سایر قضات دیوان و یا کارشناسان امر با دعوت رییس دیوان بدون داشتن حق رأی میتوانند در جلسات هیأت عمومی و با دعوت رییس هیأت تخصصی در هیأت تخصصی مربوط شرکت کنند و در صورت لزوم نظرات خود را ارائه کنند.

ماده8 ماده (9) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده9 -واحدهای اجرای احکام که از تعداد کافی قاضی اجرای احکام، مدیر دفتر و کارمند دفتری برخوردار می باشند زیر نظر رییس دیوان انجام وظیفه می کنند.

قضات اجرای احکام از بین دادرسان و یا مستشاران قضایی توسط رییس دیوان انتخاب میشوند.

رییس دیوان میتواند وظایف اجرای احکام را به معاونین و یا دادستان تفویض کند.

ماده9 -تبصرههای (1 ) و (2) ماده (10) قانون به شرح زیر اصلاح و چهار تبصره به عنوان تبصره های (3)، (4)،(5) و (6) به آن الحاق میشود: تبصره1 -رسیدگی به دعاوی مطالبه خسارت از دستگاههای مشمول بند الف این ماده در صلاحیت دادگاههای حقوقی دادگستری است.

در مواردی که رسیدگی به دعاوی مذکور مستلزم احراز وقوع تخلف از قوانین و مقررات باشد، صرفاً احراز وقوع تخلف در صلاحیت دیوان است.

در مواردی که دادگاه حقوقی، رسیدگی به دعاوی مطالبه خسارت را منوط به احراز وقوع تخلف از قوانین و مقررات تشخیص دهد با صدور قرار توقف رسیدگی، خواهان را مکلف به طرح دعوای احراز وقوع تخلف در دیوان میکند و چنانچه خواهان ظرف مدت یکماه از تاریخ ابلاغ قرار توقف رسیدگی، نسبت به طرح دعوی در دیوان اقدام نکند، شعبه دادگاه حقوقی به رسیدگی ادامه داده و رأی مقتضی صادر میکند.

تبصره2 -آراء و تصمیمات قضایی قابل رسیدگی در دیوان نمی باشد.

تبصره3 -در مواردی که به موجب قوانین، مرجع رسیدگی به اعتراضات و شکایات از تصمیمات اداری، اجرایی و یا آرای مراجع اختصاصی اداری صادره از سوی کلیه دستگاههای موضوع این ماده، تحت عناوینی از قبیل مرجع صالح قضایی یا دادگاه صالح یا محکمه صالح تعیین شده است، موضوع در صلاحیت شعب دیوان است.

تبصره4 -رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی از تصمیمات و اقداماتی که منجر به انعقاد قرارداد توسط واحدهای دولتی موضوع این ماده میشود در صلاحیت شعب دیوان است.

رسیدگی به دعاوی ناشی از اجرای قرارداد که از سوی طرفین مطرح میشود در صلاحیت دیوان نمی باشد.

تبصره5 -رسیدگی به تظلمات نسبت به مصوبات و تصمیمات دستگاههای اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 /7 /1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و دانشگاه آزاد اسلامی در صلاحیت دیوان است.

تبصره6 -شعب دیوان صلاحیت رسیدگی به دعاوی موضوع این ماده را از جهت مخالفت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات و یا سوءاستفاده از اختیار یا صلاحیت قانونی یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایف مأمورین و واحدهای دولتی و احقاق حقوق را دارند.

ماده10 -ماده (11) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده11 -در صورتی که در نتیجه تصمیمات و اقدامات خلاف شرع، قانون و مقررات واحدهای مربوط و مراجع تصمیم گیرنده، یا اهمال و کوتاهی از انجام وظایف قانونی، خسارتی بر اشخاص وارد شود، شعبه رسیدگی کننده با رعایت تبصره (1) ماده (10) این قانون، حکم بر نقض رأی یا لغو اثر از تصمیم یا اقدام مورد شکایت صادر میکند.

تبصره1 -در مواردی که ورود خسارت به تشخیص مرجع قضایی منتسب به شخص ذینفع باشد، دستگاه اجرایی تکلیفی نسبت به جبران خسارت ندارد.

تبصره2 -در مواردی که تقصیر ازسوی کارکنان صورت گرفته باشد، دستگاه اجرایی خسارات پرداخت شده را از کارکنان مذکور دریافت میکند.

ماده11 -در تبصره ماده (12) قانون عبارت صرفاً آیین نامه ها، بخشنامهها و تصمیمات حذف میشود و شماره این تبصره به تبصره (1) تغییر می یابد و متن زیر به عنوان تبصره (2) به آن الحاق میشود: تبصره2 -رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی در خصوص سیاستگذاری در حوزه تحت صلاحیت هر یک از این دو نهاد از شمول این ماده خارج است.

ماده12 -در ماده (13) قانون عبارت و امتیازات یا الزامات ایجاد شده و سایر آثار و نتایج مصوبه از زمان صدور رأی هیأت عمومی لغو می گردد بعد از عبارت هیأت عمومی است اضافه میشود.

ماده13 -ماده (14) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میشود: ماده14 -در موارد اختلاف در صلاحیت بین شعب بدوی و تجدیدنظر، رأی شعبه تجدیدنظر و در موارد اختلاف در صلاحیت بین شعب و هیأت عمومی، نظر هیأت عمومی متبّع است.

تبصره- مرجع حل اختلاف در صلاحیت بین شعب دیوان و سایر مراجع قضایی پس از کسب نظر مشاوران دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور است.

ماده14 -از ماده (15) قانون عبارت و انفصال مستنکف حذف میشود.

ماده15 -در ماده(16) قانون بعد از عبارت به زبان فارسی عبارت و با درج شماره ملی اشخاص حقیقی و شماره ثبت اشخاص حقوقی اضافه و تبصره(1) آن حذف میشود و شماره تبصره (2) به تبصره (1) تغییر می یابد و چهار تبصره به شرح زیر به آن الحاق میشود: تبصره2 -از زمان لازم الاجراء شدن این قانون تصمیمات و اقدامات دستگاهها و مأمورین موضوع بندهای (1) و (3) ماده (10) این قانون ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ برای اشخاص مقیم داخل کشور و شش ماه برای اشخاص مقیم خارج از کشور قابل شکایت در دیوان میباشد.

تبصره3 -دستگاهها و مأمورین مذکور مکلفند هرگونه تصمیم و اقدام خود را به صورت کتبی به اشخاص ذینفع ابلاغ نمایند.

در مواردی که اشخاص تقاضای انجام امر اداری از دستگاههای مذکور را دارند ابتدا باید تقاضای خود را به دستگاه مربوط ارائه دهند و آن دستگاه مکلف است ضمن ثبت درخواست و ارائه رسید، حداکثر ظرف مدت سه ماه به صورت کتبی پاسخ قطعی را (نفیاً یا اثباتاً) به ذینفع ابلاغ ک.

چنانچه با انقضای مهلت مذکور، آن دستگاه از ابلاغ پاسخ مقتضی خودداری کند، ذینفع میتواند با رعایت مواعد مذکور در تبصره (2) این ماده از زمان انقضای مهلت پاسخ، در دیوان طرح شکایت کند.

تبصره4 -عدم انجام تکالیف مقرر در تبصرههای (2 ) و (3) این ماده از سوی دستگاهها، مأمورین و مراجع مربوط تخلف اداری محسوب می گردد.

تبصره5 -تصمیمات و اقدامات دستگاهها و مأمورین موضوع بندهای (1) و (3) ماده (10) که قبل از لازم الاجراء شدن این قانون به ذینفع ابلاغ یا اعلام شده و یا به هر نحوی از آن اطلاع یافته و تا تاریخ مذکور نسبت به آن تصمیم یا اقدام در دیوان طرح شکایت ننمودهاست ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون مهلت طرح شکایت در دیوان را دارد.

ماده16 -سه تبصره به شرح زیر به ماده (17) قانون الحاق میشود: تبصره1 -دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور میتوانند موضوعاتی را که متضمن تضییع حقوق عمومی باشد و رسیدگی به آن در صلاحیت دیوان است به دادستان دیوان گزارش کنند.

تبصره2 -سازمانهای مردم نهادی که موضوع فعالیت آنها طبق اساسنامه مربوط، در زمینه حمایت از حقوق عمومی از قبیل موضوعات محیط زیستی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی، بهداشت عمومی و حمایت از حقوق شهروندی است میتوانند درخصوص موضوعات تخصصی در صلاحیت خود، نسبت به غیرقانونی بودن تصمیمات و اقدامات یا خودداری از انجام وظیفه دستگاهها، مراجع و مأموران موضوع ماده (10) این قانون به دادستان دیوان گزارش دهند.

تبصره3 -دادستان دیوان مکلف است گزارشهای واصله از مراجع و نهادهای مذکور در تبصرههای (1) و (2) این ماده را بررسی کند و در صورت احراز وقوع تخلف نسبت به طرح دعوی و پیگیری آن در شعب دیوان اقدام کند.

ماده 17 در جزء(1) بند الف ماده(18) قانون عبارت کد ملی ، به عبارت شماره ملی و در جزء(2) آن بند، عبارت شماره ثبت به عبارت شناسه ملی اصلاح و یک بند به عنوان بند خ به شرح زیر به انتهای بندهای ماده(18) الحاق میشود: خ- تصمیم یا رأی قطعی مرجع اداری که موضوع شکایت میباشد و یا تصویر درخواست ارائه شده به مرجع اداری و رسید ثبت شده آن در مواردی که مرجع اداری طرف شکایت ظرف مهلت مقرر در ماده(16) این قانون از اتخاذ تصمیم یا اعلام پاسخ مقتضی و ابلاغ آن به ذینفع خودداری کرده است.

ماده18 -ماده(19) قانون و تبصره آن به شرح زیر اصلاح میشود: ماده19 -هزینه دادرسی در شعب بدوی دیوان و درخواست دستور موقت پانصدهزار (000,500 (ریال و در شعب تجدیدنظر یک میلیون (1.

000.

000ریال) و برای درخواست اعاده دادرسی، ورود ثالث، اعتراض ثالث و جلب ثالث دومیلیون (2.

000.

000 ریال) میباشد.

افزایش هزینه دادرسی با پیشنهاد رییس قوه قضاییه در قانون بودجه سالانه کشور منظور می گردد.

تبصره- پروندههایی که با صدور قرار عدم صلاحیت از مراجع قضایی و با پرداخت هزینه دادرسی به دیوان ارسال می گردد چنانچه هزینه پرداخت شده کمتر از هزینه مقرر در دیوان باشد مابه التفاوت أخذ خواهد شد.

ماده19 -ماده (23) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میشود: ماده 23 -دادخواست و ضمائم آن باید به تعداد طرف شکایت به اضافه یک نسخه تهیه شود.

پذیرش دادخواست در شعب بدوی، تجدیدنظر و هیأت عمومی دیوان به یکی از طرق ذیل امکان پذیر است: 1 -ثبت در پایگاه الکترونیکی دیوان 2 -ثبت دادخواست در دفاتر استانی دیوان 3 -تحویل به دبیرخانه مرکزی تاریخ ثبت دادخواست در هر یک از مراجع مذکور تاریخ تقدیم دادخواست میباشد.

تبصره- دیوان میتواند در ارائه خدمات قضایی در تمام مراحل اعم از پذیرش دادخواست، تبادل لوایح، رسیدگی و صدور رأی و ابلاغ و اجرای احکام از مقررات حاکم بر رسیدگی الکترونیکی موضوع ماده (655) قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 4 /12 /1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی و سایر قوانین و مقررات مربوط استفاده کند.

ماده20 -ماده (27) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میشود: ماده27 -چنانچه دادخواست فاقد نام و نام خانوادگی یا نشانی محل اقامت شاکی یا در مواردی که دادخواست توسط وکیل یا نماینده قانونی وی تقدیم شده است، فاقد نام و نام خانوادگی، شماره ملی و نشانی محل اقامت وکیل یا نماینده قانونی باشد، به موجب قرار مدیر دفتر شعبه رد میشود.

این قرار قطعی است ولی صدور آن مانع طرح مجدد شکایت نیست.

چنانچه طرح دعوای مجدد مستلزم رعایت زمان مشخص باشد باقیمانده مهلت مقرر، از زمان درج قرار مدیر دفتر در پایگاه الکترونیکی دیوان محاسبه میشود.

تبصره- مدیر دفتر شعبه دیوان مکلف است ظرف مدت پنج روز قرار رد صادره را در پایگاه الکترونیکی دیوان به نحوی که برای عموم قابل مشاهده باشد قرار دهد و ظرف مدت ده روز پس از قرارگرفتن در پایگاه الکترونیکی دیوان، قرار مذکور ابلاغ شده تلقی می گردد.

ماده21 -ماده (28) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده 28 -در صورتی که در دادخواست نام و مشخصات طرف شکایت، مدرک اثبات کننده سمت برای اشخاص حقیقی و حقوقی، موضوع شکایت یا خواسته، مدارک و دلایل مورد استناد درج نشده باشد یا دادخواست فاقد امضاء یا اثر انگشت باشد و یا اینکه دادخواست از جهت شرایط مقرر در مواد (19 (تا (23 ( این قانون نقص داشته باشد مدیر دفتر شعبه ظرف مدت دو روز نقایص دادخواست را طی اخطاریهای به طور مستقیم یا از طریق دفاتر مستقر در مراکز استانها یا ابلاغ الکتـرونیکی به شاکی اعلام میکند.

شاکی از تاریخ ابلاغ اخطاریه ده روز فرصت رفع نقص دارد و چنانچه در مهلت مذکور اقدام به رفع نقص نکند دادخواست به موجب قرار مدیر دفتر یا جانشین او رد می گردد.

این قرار ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض در همان شعبه دیوان است.

رسیدگی به اعتراض به قرار رد دادخواست در شعبه مربوط به عمل میآید.

پس از صدور رأی توسط قاضی شعبه مراتب توسط مدیر دفتر شعبه به معترض ابلاغ می گردد.

این رأی قطعی است؛ ولی رد دادخواست مانع از طرح مجدد شکایت نیست.

چنانچه طرح دعوای مجدد مستلزم رعایت زمان مشخص باشد باقیمانده مهلت مقرر از زمان ابلاغ قرار مدیر دفتر محاسبه میشود.

ماده22 -تبصره ماده (29 ) قانون حذف میشود.

ماده23 -ماده (31 (قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده31 -اگر به موجب یک دادخواست دعاوی متعددی اقامه شود که با یکدیگر ارتباط کامل نداشته باشند و شعبه نتواند ضمن یک دادرسی به آنها رسیدگی کند، ظرف مدت پنج روز لزوم تفکیک دادخواست را طی اخطاری های به شاکی اعلام می کند.

شاکی از تاریخ ابلاغ اخطاریه ده روز فرصت تفکیک یا تعیین موضوع را دارد.

در صورت عدم تفکیک یا تعیین موضوع مورد شکایت، مدیر دفتر شعبه بر اساس ماده (28) این قانون قرار رد دادخواست صادر میکند.

قرار رد صادره مانع از طرح مجدد شکایت نیست.

چنانچه طرح دعوای مجدد مستلزم رعایت زمان مشخص باشد باقیمانده مهلت مقرر، از زمان ابلاغ قرار مدیر دفتر محاسبه میشود.

ماده24 -ماده (32) قانون به شرح زیر اصلاح و تبصره آن حذف میشود: ماده32 -چنانچه با رعایت مفاد ماده (31) این قانون تعداد شاکیان پرونده بیش از پنج نفر باشند، میتوانند نمایندهای را از میان خود جهت امر ابلاغ و اخطار به دیوان معرفی کنند.

ماده25 -ماده (34) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده34 -درصورتی که شاکی ضمن طرح شکایت خود یا پس از آن مدعی شود که اجرای اقدامات یا تصمیمات یا آرای قطعی یا خودداری از انجام وظیفه توسط اشخاص و مراجع مذکور در ماده(10) این قانون، سبب ورود خسارتی می گردد که جبران آن غیرممکن یا متعسر است، میتواند تقاضای صدور دستور موقت کند.

درخواست صدور دستور موقت پس از طرح شکایت اصلی تا قبل از صدور رأی، امکانپذیر است.

ماده26 -تبصره ماده (35) قانون به شرح زیر اصلاح میشود و شماره آن به تبصره (2) تغییر می یابد و یک تبصره به عنوان تبصره (1) به آن الحاق میشود: تبصره1 -اجرای دستور موقت صادره از شعب دیوان و هیأتهای تخصصی منوط به تأیید رییس دیوان یا معاون وی است.

رییس دیوان یا معاون وی ظرف مدت ده روز از تاریخ وصول پرونده به دفتر خود نسبت به تصمیم شعبه اظهارنظر میکنند.

در صورت عدم اظهارنظر در مهلت مذکور دستور موقت صادره لازم الاجراء است.

تبصره2 -دستور موقت تأثیری در اصل شکایت ندارد.

در صورت رد شکایت یا صدور قرار اسقاط یا ابطال یا رد دادخواست اصلی و یا حکم به عدم ابطال مصوبه و قطعیت رأی صادره، دستور موقت نیز لغو می گردد.

ماده27 -ماده (36 ) قانون به شرح زیر اصلاح می شود: ماده36 -مرجع رسیدگی به تقاضای صدور دستور موقت موضوع ماده (34) این قانون، شعبهای است که به اصل دعوی رسیدگی میکند لیکن در مواردی که ضمن درخواست ابطال مصوبات از هیأت عمومی دیوان، تقاضای صدور دستور موقت شده باشد، رسیدگی و اتخاذ تصمیم در خصوص تقاضای مزبور با هیأت تخصصی مربوط است و ملاک صدور دستور، نظر اکثریت اعضای حاضر میباشد.

این دستور قطعی است و در صورت صدور دستور موقت، پرونده در هیأت تخصصی و هیأت عمومی خارج از نوبت رسیدگی میشود.

ماده28 -در ماده (39) قانون کلمه شعبه به کلمه مرجع اصلاح میشود.

ماده29 -در ماده (40) قانون کلمه شعبه به مرجع تغییر می یابد و عبارت با موافقت رییس دیوان یا معاون قضایی ذیربط بعد از عبارت رسیدگی کننده الحاق میشود.

ماده30 -در سطر دوم ماده (45) قانون عبارت برای یک بار دیگر قبل از عبارت تجدید نماید الحاق میشود.

ماده31 -ماده (46) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میشود: ماده46 -شاکی میتواند قبل از صدور رأی، از شکایت خود به کلی صرفنظر کند و همچنین پس از وصول لایحه دفاعیه از دعوای خود منصرف شده و درخواست استرداد کند.

در این موارد قرار سقوط شکایت صادر میشود و همان شکایت مجدداً قابل طرح نیست.

تبصره- درصورتیکه تجدیدنظرخواه دادخواست تجدیدنظرخواهی را مسترد و یا انصراف خود را از تجدیدنظرخواهی اعلام کند قرار سقوط دعوای تجدیدنظرخواهی صادر می گردد و تجدیدنظرخواهی مجدد قابل طرح نیست.

ماده32 -ماده (48) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده 48 -هرگاه رسیدگی به شکایت در صلاحیت سایر مراجع قضایی باشد، شعبه دیوان با صدور قرار عدم صلاحیت پرونده را به مرجع مذکور ارسال میکند.

این قرار قطعی است و در صورتی که رسیدگی به شکایت را در صلاحیت مراجع غیرقضایی بداند مبادرت به صدور قرار رد نموده و شاکی را به مرجع صالح دلالت میکند.

ماده33 -در بند الف ماده (53) بعد از کلمه اهلیت عبارت یا سمت اضافه میشود.

ماده34 -یک تبصره به شرح زیر به ماده (55) قانون الحاق میشود: تبصره - چنانچه پس از صدور رأی در مرحله بدوی دادخواست ورود ثالث واصل گردد در صورتی که رأی صادره مورد تجدیدنظرخواهی قرار گیرد دادخواست مذکور به همراه پرونده اصلی به شعبه تجدیدنظر ارسال و در غیر این صورت قرار رد دادخواست صادر میشود.

ماده 35 -ماده (57) قانون به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میشود: ماده57 -آرای قطعی شعب دیوان که بدون دخالت شخص ثالث ذینفع صادر شده است، در صورتی که به حقوق شخص ثالث خلل وارد نموده باشد، چنانچه وی در هیچ یک از مراحل دادرسی حضور نداشته باشد، ظرف مدت دو ماه از تاریخ اطلاع از رأی، میتواند به رأی صادره اعتراض کند.

این اعتراض در شعبه صادرکننده حکم قطعی رسیدگی میشود و شعبه مزبور با بررسی دلایل ارائه شده مبادرت به صدور رأی میکند.

درصورتیکه رأی، مربوط به شعبه تجدیدنظر باشد، قطعی و درصورتیکه از شعبه بدوی صادر شده باشد قابل تجدیدنظر است.

تبصره- در مواردی که اجرای رأی مورد اعتراض ثالث، موجب ورود خسارت غیرقابل جبران شود؛ شعبه رسیدگی کننده به اعتراض ثالث میتواند با تقاضای معترض و با موافقت رییس دیوان، دستور توقف حکم مورد اعتراض را تا رسیدگی و صدور حکم قطعی صادر کند.

ماده36 -در ماده (60) قانون بعد از عبارت به طور خاص عبارت و منجز و بعد از عبارت عام و کلی عبارت و یا مشروط الحاق میشود.

ماده37 -بند پ ماده (62) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: پ- از طریق سامانه های الکترونیک ابلاغ قضایی ماده38 -ماده (63) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده63 -شعبه رسیدگی کننده دیوان در مقام رسیدگی به آراء و تصمیمات مراجع مذکور در بند(2 (ماده(10 ( این قانون به شرح زیر اقدام میکند: 1 -در مواردی که رأی واجد ایراد و اشکال قانونی نباشد آنرا تأیید و همچنین در مواردی که رأی دارای اشتباه یا نقصی باشد که به اساس رأی لطمه وارد نکند ضمن اصلاح رأی آن را ابرام میکند.

2 -در مواردی که موجبی برای رسیدگی در مراجع مذکور وجود نداشته باشد یا موضوع مورد رسیدگی منتفی شده یا از مصادیق تخلف نباشد، مبادرت به نقض بلاارجاع میکند.

3 -در مواردی که شعبه دیوان تشخیص دهد که مرجع رسیدگی کننده صلاحیت رسیدگی را نداشته است رأی را نقض و ضمن تعیین مرجع صلاحیتدار، مرجع رسیدگی کننده را موظف میکند موضوع را به مرجع دارای صلاحیت ارسال کند.

4 -در مواردی که شعبه دیوان نقص تحقیقات و یا ایراد شکلی یا ماهوی مؤثری در رأی صادره مشاهده کند با ذکر تمام جهات و دلایل قانونی رأی صادره را نقض و موضوع را جهت رسیدگی مجدد به آن مرجع اعلام میکند.

مرجع مذکور مکلف است با رعایت مفاد رأی شعبه دیوان نسبت به اتخاذ تصمیم یا صدور رأی اقدام کند.

در صورت شکایت مجدد شاکی، پرونده به شعبه صادرکننده رأی قطعی در دیوان ارجاع میشود.

اگر شعبه دیوان رأی صادره را صحیح تشخیص دهد آن را تأیید و در صورتی که رأی صادره را بر خلاف قوانین و مقررات بداند آن را نقض و رأی مقتضی صادر میکند.

چنانچه شعبه دیوان نظر کارشناس را لازم بداند از نظر کارشناسان رسمی دادگستری یا متخصصان و مشاوران موضوع ماده (7) این قانون استفاده میکند.

چنانچه اجرای این آراء مربوط به بخش غیردولتی بوده یا مستلزم انجام عملیات اجرایی در بخش غیردولتی باشد از حیث تشریفات اجرای رأی، شرایط صدور اجراییه، عملیات اجرایی و مرجع اجرای حکم تابع مقررات حاکم بر اجرای آرای هیأتها و کمیسیونهای مذکور میباشد و در سایر موارد تابع مقررات مربوط به نحوه اجرای احکام این قانون است.

تبصره1 -پس از لازمالاجراءشدن این قانون، رسیدگی به کلیه پروندههای موضوع این ماده در شعب تجدیدنظر دیوان به عمل میآید.

تبصره2 -عدم رعایت مفاد رأی دیوان در تصمیم بعدی مراجع مذکور در بند (2 ) ماده(10) این قانون چنانچه مستند به دلایل قانونی نباشد، موجب اعمال مجازات مستنکف مطابق ماده(112) این قانون نسبت به اعضای مؤثر در مخالفت با حکم دیوان است.

تخلف مستنکف با ارجاع رییس دیوان یا معاون وی در شعبه صادرکننده رأی قطعی دیوان رسیدگی میشود.

ماده39 -ماده (66) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده66 -دادخواست تجدیدنظر توسط رییس دیوان یا معاون وی به یکی از شعب تجدیدنظر ارجاع میشود.

ماده40 -ماده (67) قانون و تبصره آن به شرح زیر اصلاح میشود: ماده67 -دادخواست تجدیدنظر باید روی برگههای مخصوص نوشته شده و حاوی نکات زیر باشد: الف- مشخصات و اقامتگاه تجدیدنظرخواه ب- مشخصات و اقامتگاه تجدیدنظرخوانده پ- شماره و تاریخ رأی تجدیدنظرخواسته ت- شعبه صادرکننده رأی تجدیدنظرخواسته ث- تاریخ ابلاغ رأی تجدیدنظرخواسته ج- دلایل و جهات تجدیدنظرخواهی تبصره- پس از ارجاع پرونده به شعبه تجدیدنظر، مدیـر دفتــر آن را پس از تکمیل به نظر قاضی شعبه می رساند.

رییس و در غیاب وی مستشار شعبه در صورت تکمیل بودن پرونده نسبت به صدور دستور تبادل دادخواست و ضمائم آن اقدام میکند.

در مواردی که آرای مورد اعتراض شعب بدوی دیوان از نوع قرار رد باشد و یا مستند به رأی وحدت رویه موضوع ماده(89) این قانون و یا ایجاد رویه موضوع ماده(90) این قانون صادر شده باشد شعبه تجدیدنظر بدون انجام تبادل نسبت به رسیدگی و صدور رأی اقدام میکند.

ماده41 -ماده (72) قانون به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به آن الحاق میشود: ماده72 -شعبه تجدیدنظر در صورتی که قرار مورد تجدیدنظرخواهی را مطابق قانون تشخیص دهد، آن را تأیید میکند، در غیر این صورت چنانچه قرار صادره را منطبق با هیچ یک از موارد صدور قرار رد تشخیص ندهد پس از نقض قرار پرونده را برای رسیدگی ماهوی به شعبه صادرکننده قرار عودت میدهد.

تبصره1 -شعبه بدوی مکلف به تبعیت از رأی شعبه تجدیدنظر است لیکن در صورتی که امر جدیدی حادث شود که امکان رسیدگی ماهوی فراهم نباشد، شعبه مذکور میتواند قرار مقتضی را صادر کند.

تبصره2 -هرگاه شعبه تجدیدنظر رسیدگی به شکایت را در صلاحیت سایر مراجع قضایی تشخیص دهد با صدور قرار عدم صلاحیت پرونده را به مرجع مذکور ارسال میکند و در صورتی که رسیدگی به شکایت را در صلاحیت مراجع غیرقضایی بداند، قرار رد دادخواست صادر میکند و شاکی را به مرجع صالح دلالت مینماید.

ماده42 -ماده (74) قانون حذف شد.

ماده43 -ماده (75) قانون حذف شد.

ماده44 -ماده (76) قانون حذف شد.

ماده45 -ماده (79) قانون به شرح زیر اصلاح و شماره تبصره آن به تبصره(1) تغییر میکند و یک تبصره به عنوان تبصره (2) به آن الحاق میشود: ماده79 -در صورتی که رییس قوه قضاییه یا رییس دیوان، رأی قطعی شعب دیوان را خلاف بیّن شرع یا قانون تشخیص دهند، رسیدگی ماهوی و صدور رأی درخصوص موضوع فقط برای یکبار توسط رییس دیوان با ذکر دلیل به شعبه هم عرض ارجاع میشود.

شعبه مذکور مکلف است خارج از نوبت به پرونده مذکور رسیدگی و رأی مقتضی را صادر کند.

رأی صادره قطعی است.

تبصره2 -رییس قوه قضاییه یا رییس دیوان میتواند در صورت تشخیص خلاف بیّن شرع یا قانون بودن حکم، دستور تعویق اجرای حکم تا صدور رأی مجدد را صادر کند.

ماده46 -در ماده (80) کلمه درخواست به دادخواست اصلاح میشود و شماره تبصره آن به تبصره(1) تغییر میکند و دو تبصره به عنوان تبصرههای (2 (و(3 ،(به شرح زیر به آن الحاق میشود: تبصره2 -در مواردی که آیین نامه و مصوبه مورد شکایت، مرکب از مواد یا بندهای متعدد باشد متقاضی باید هریک از مواد یا اجزایی را که ادعای مغایرت آن را با قانون یا موازین شرعی نموده است مشخص و دلایل قانونی و شرعی خود را جهت ابطال مستدلاً بیان کند.

در صورت ادعای مغایرت با شرع، ذکر کلی مغایرت با قواعد فقهی از قبیل قاعده لاضرر، اصل تسلیط، حرمت مال مسلم یا فتاوای مراجع تقلید بدون ذکر استدلال، کافی نمی باشد و لازم است استدلال فقهی و حقوقی مربوط را صراحتاً بیان کند.

تبصره3 -هرگاه جهت درخواست ابطال مصوبه مغایرت با موازین شرع باشد، پس از تبادل لایحه، رییس دیوان نظر فقه ای شورای نگهبان را استعلام میکند.

ماده47 -در بند (3) ماده (81) قانون کلمه درخواست به دادخواست اصلاح میشود.

ماده48 -در ماده (82) قانون کلمه درخواست به دادخواست اصلاح میشود.

ماده49 -در ماده (83) و تبصره آن کلمه درخواست به دادخواست اصلاح میشود.

ماده50 -ماده (84) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده84 -رسیدگی به اموری که طبق قانون در صلاحیت هیأت عمومی است، در موارد زیر ابتداء به هیأتهای تخصصی ارجاع می گردد: الف- در رسیدگی به دادخواست ابطال آیین نامه ها و سایر نظامات و مقررات موضوع ماده(12) این قانون، هیأت تخصصی پس از رسیدگی به موضوع به ترتیب زیر اقدام میکند: 1 -در مواردی که بنا به نظر اکثریت اعضای حاضر در جلسه، موضوع شکایت خارج از صلاحیت یا غیرقابل طرح در هیأت عمومی باشد، هیأت تخصصی بدون اظهارنظر در ماهیت، نظر خود را به هیأت عمومی ارسال میکند و در غیر این صورت حسب مورد طبق اجزای (2) و (3) این بند، در ماهیت اعلام نظر میکند.

چنانچه هیأت عمومی رسیدگی به موضوع را در صلاحیت یا قابل طرح در هیأت عمومی بداند، پرونده جهت رسیدگی ماهوی به هیأت تخصصی اعاده میشود.

2 -در مواردی که دادخواست ابطال مصوبه به جهت مغایرت با موازین شرعی باشد، هیأت تخصصی با تبعیت از پاسخ واصله از شورای نگهبان در صورت اعلام عدم مغایرت مصوبه با موازین شرع اقدام به صدور رأی و در صورت اعلام مغایرت مصوبه، با موازین شرع پرونده را به همراه نظر خود به هیأت عمومی ارسال میکند.

3 -در مواردی که دادخواست ابطال مصوبه به جهت مغایرت با قانون باشد، هیأت تخصصی موضوع را از ابعاد مختلف قانونی بررسی و چنانچه حداقل سه چهارم اعضای حاضر نظر به عدم ابطال مصوبه داشته باشند، رأی به رد شکایت صادر میکند و در غیر این صورت پرونده را به همراه نظر خود به هیأت عمومی ارسال میکند.

چنانچه دادخواست ابطال مصوبه از جهت عدم صلاحیت، خروج یا سوءاستفاده از حدود اختیارات مرجع وضع آن باشد، هیأت تخصصی نسبت به موضوع صرفاً از جهت مذکور رسیدگی و به شرح فوق تصمیم گیری میکند.

تبصره- آرای صادره از هیأتهای تخصصی قطعی است.

ب- در رسیدگی به دادخواست ایجاد رویه و وحدت رویه موضوع بندهای (2) و (3) ماده (12) این قانون، هیأت تخصصی موظف است پس از رسیدگی به موضوع حسب مورد درخصوص وجود تشابه یا تعارض بین آرای صادره و همچنین رأی صحیح اعلام نظر کرده و پرونده را جهت اتخاذ تصمیم به هیأت عمومی ارسال کند.

پ- در رسیدگی به دادخواست اعمال ماده (91) این قانون نسبت به آرای قبلی، هیأت تخصصی پس از بررسی موضوع نظر خود را جهت اتخاذ تصمیم به هیأت عمومی ارسال کند.

تبصره- رییس دیوان میتواند موضوعات تخصصی را جهت اعلام نظر مشورتی به هیأتهای تخصصی ارجاع دهد.

ماده51 -ماده (85) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده85 -در مواردی که به تشخیص رییس دیوان، رسیدگی به دادخواست ابطال مصوبه موضوعاً منتفی باشد، مانند موارد استرداد دادخواست از سوی متقاضی یا وجود رأی قبلی دیوان از همان جهت در مورد مصوبه، یا در مواردی که موضوع مورد شکایت مشمول عنوان آیین نامه ها، نظامات و مقررات موضوع صلاحیت دیوان نباشد، از قبیل نظرات مشورتی، ابلاغیه مصوبات، تصمیمات موردی و شکایت از قانون، رییس دیوان قرار رد درخواست را صادر میکند.

این قرار قطعی است.

ماده52 -یک تبصره به شرح زیر به ماده(86) قانون الحاق میشود: تبصره- دستگاههای اجرایی موضوع ماده(12) این قانون مکلفند یک نسخه از مصوبات، آیین نامه ها، دستورالعملها و بخشنامههای خود را بلافاصله پس از وضع یا صدور، در پایگاه الکترونیکی دیوان قرار دهند.

خودداری از اجرای این تکلیف از سوی دستگاههای مذکور تخلف اداری محسوب میشود.

ماده53 -در ماده (89) قانون بعد از عبارت اقدام مینماید عبارت در صورتی که هیأت عمومی آرای موضوع تعارض را غیرصحیح تشخیص دهد اقدام به صدور رأی صحیح میکند.

و بعد از عبارت سایر مراجع اداری مربوطه عبارت و همچنین برای هیأتهای تخصصی و هیأت عمومی در مورد رسیدگی به ابطال مصوبات موضوع بند (1) ماده (12) این قانون اضافه میشود.

ماده54 -در ماده (90) قانون بعد از عبارت تصویب مینماید عبارت و چنانچه آرای مشابه مذکور را غیرصحیح تشخیص دهد رأی صحیح را جهت ایجاد رویه صادر و اعلام میکند.

اضافه و تبصره آن حذف میشود.

ماده55 -ماده (91) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده91 -چنانچه رییس قوه قضاییه یا رییس دیوان یا پانزده نفر از اعضای هیأت عمومی، هر یک از آرای هیأت عمومی یا هیأتهای تخصصی را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهند موضوع توسط رییس دیوان برای رسیدگی به هیأت عمومی ارجاع می گردد.

در صورتیکه هیأت عمومی رأی صادره را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهد نسبت به نقض آن و صدور رأی صحیح اقدام میکند.

ماده56 -ماده (92) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده 92 -چنانچه مصوب های در هیأت عمومی ابطال شود، حسب مورد پس از ابلاغ به طرف شکایت یا انتشار در روزنامه رسمی، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی برای مرجع طرف شکایت و سایر مراجع و مقامات مسؤول دستگاه های موضوع ماده (12) این قانون الزامی است.

هرگاه مراجع و مقامات مذکور مصوبه جدیدی تحت هر عنوانی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رییس دیوان موضوع را خارج از نوبت بدون رعایت مفاد ماده (83) این قانون و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده در هیأت عمومی مطرح میکند.

درصورتیکه ابطال مصوبه جدید توسط هیأت عمومی به لحاظ عدم تبعیت از مفاد رأی سابق هیأت عمومی باشد، مقامات و اعضایی که برخلاف رأی دیوان مبادرت به وضع آیین نامه، مقررات و سایر نظامات کنند، مسؤول جبران خسارات وارده بر افراد بوده و به عنوان متخلف از قانون تلقی و پس از اعلام رییس دیوان حسب مورد در مراجع ذیصلاح به تخلف آنان رسیدگی میشود.

چنانچه فردی از تصمیم مغایر رأی دیوان متضرر شده باشد میتواند در مراجع قضایی ذیصلاح دادگستری طرح دعوی کند.

ماده57 -ماده (93) قانون به شرح زیر اصلاح می شود: ماده93 -آرای هیأت عمومی در ابطال و عدم ابطال مصوبات موضوع بند (1) ماده (12) این قانون و همچنین آرای هیأتهای تخصصی در عدم ابطال مصوبات مزبور از جهتی که موضوع شکایت قرار گرفته است، در رسیدگی و تصمیم گیری مراجع قضایی و اداری معتبر و ملاک عمل است.

ماده58 -در ماده (94) قانون بعد از عبارت هیأت عمومی عبارت و آرای هیأتهای تخصصی اضافه میشود.

ماده59 -ماده(95) قانون به شرح زیر اصلاح می شود: ماده95 -در مواردی که در جریان رسیدگی به پروندهها در دیوان ایرادها و نواقصی در قوانین و مقررات مشاهده شود که منشأ طرح دعوی در دیوان شده است، رییس دیوان پیشنهادهای اصلاحی خود را به مراجع مربوط ارائه میکند.

ماده60 -ماده (97) قانون و تبصره آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره(2) به آن الحاق میشود: ماده97 -رأی صادره از هیأت عمومی پس از تنظیم، توسط رییس دیوان و یا معاون وی امضاء میشود.

تبصره1 -صدور حکم اصلاحی و رفع ابهام از آراء و تصمیمات هیأت عمومی دیوان بر عهده هیأت عمومی و نسبت به آراء و تصمیمات هیأتهای تخصصی بر عهده همان هیأتها میباشد.

تبصره2 -کلیه آرای هیأت عمومی و هیأتهای تخصصی در پایگاه الکترونیکی دیوان و روزنامه رسمی منتشر می گردد.

ماده61 -ماده (101) قانون حذف شد.

ماده62 -ماده (108) قانون به شرح زیر اصلاح می شود: ماده108 -شعب دیوان پس از صدور رأی مکلفند آن را به طرفین ابلاغ کنند.

محکومٌ علیه موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی نسبت به اجرای کامل رأی یا جلب رضایت محکومٌ له اقدام و نتیجه را به طور کتبی به شعبه صادرکننده حکم قطعی اعلام کند.

درصورت عدم اجرای رأی یا عدم جلب رضایت محکومٌ له در مهلت مقرر با درخواست محکومٌ له پرونده به واحد اجرای احکام ارسال میشود.

ماده63 -ماده (109) قانون به شرح زیر اصلاح و تبصره ذیل آن حذف میشود: ماده109 -در مواردی که به تشخیص رییس دیوان یا معاون وی اجرای احکام هیأت عمومی دیوان مستلزم عملیات اجرایی باشد، پرونده جهت اجرای حکم به واحد اجرای احکام ارسال می گردد.

دستگاه های اجرایی مکلفند ظرف مدت پانزده روز پس از انتشار حکم در روزنامه رسمی یا مهلتی که حسب مورد و متناسب با موضوع توسط دیوان تعیین میشود و حداکثر سه ماه میباشد مفاد حکم را اجراء یا به واحدهای تابعه جهت اجرای ابلاغ و نتیجه را به اجرای احکام اعلام کنند.

در صورت عدم اجرای احکام مذکور، با اعلام واحد اجرای احکام و ارجاع موضوع توسط رییس دیوان با مستنکف طبق ماده (112) این قانون رفتار میشود.

ماده64 -ماده (111) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده111 -قاضی اجرای احکام از طرق زیر مبادرت به اجرای حکم میکند: 1 -احضار مسؤول مربوط و أخذ تعهد بر اجرای حکم یا جلب رضایت محکومٌ له در مدت معین 2 -دستور توقیف حساب بانکی محکومٌ علیه و برداشت از آن به میزان مبلغ محکومٌ به در صورت عدم اجرای حکم یکسال پس از ابلاغ 3 -اعلام مراتب از سوی اجرای احکام پس از انقضای مهلت یکساله به سازمان برنامه و بودجه کشور که در اینصورت سازمان مذکور موظف است ظرف مدت سه ماه، محکومُ به را بدون رعایت محدودیتهای جابه جایی از بودجه سنواتی محکوٌمُ علیه کسر و مستقیماً به حساب محکوٌم ٌله پرداخت کند.

4 -دستور توقیف و ضبط اموال شخص متخلف به درخواست ذینفع طبق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب (در امور مدنی) 5 -دستور ابطال اسناد یا تصمیمات اتخاذشده مغایر با رأی دیوان با رعایت لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامههای عمومی، عمرانی و نظامی دولت مصوب 17 /11 /1358 شورای انقلاب با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و قانون تعیین تکلیف اراضی واگذاری دولت و نهادها مصوب 15 /12 /1370 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات و الحاقات بعدی آن.

ماده65 -ماده (112) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده112 -درصورتیکه محکومٌ علیه از اجرای آرای دیوان استنکاف کند، پرونده با ارجاع رییس دیوان در شعبه تجدیدنظر رسیدگی میشود و مستنکف به انفصال از خدمات دولتی تا پنج سال و یا به محرومیت از حقوق اجتماعی تا پنج سال محکوم می گردد و موضوع به مراجع نظارتی مربوطه اعلام می شود.

این رأی ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ بدون رعایت تشریفات تنظیم دادخواست قابل تجدیدنظرخواهی در شعبه هم عرض میباشد.

رسیدگی به استنکاف و تجدیدنظرخواهی از احکام مربوط در شعب دیوان به صورت خارج از نوبت صورت میگیرد.

در صورتی که عضو مستنکف دارنده پایه قضایی باشد مراتب به دادسرای انتظامی قضات اعلام میشود.

ماده66 -ماده (113) قانون حذف شد.

ماده67 -ماده (116) قانون به شرح زیر اصلاح میشود: ماده116 -در مواردی که اجرای حکم قطعی از اختیار محکوٌم ٌعلیه خارج و یا موکول به تمهید مقدماتی از سوی مرجع دیگری غیر از محکوم ٌعلیه باشد و مرجع أخیر در جریان دادرسی وارد نشده باشد، ظرف مدت یکماه از تاریخ ابلاغ واحد اجرای احکام، مرجع یادشده میتواند به رأی صادره اعتراض کند و شعبه صادرکننده رأی قطعی باید به موضوع رسیدگی و تصمیم لازم را اتخاذ کند.

این رأی قطعی و لازم الاجراء است.

مرجع مذکور در صورت عدم اعتراض در مهلت مقرر، مکلف به اجرای حکم بوده و در صورت استنکاف برابر ماده (112) این قانون اقدام میشود.

ماده68 -در ماده(117) قانون کلمه دادرس به قاضی تغییر می یابد.

ماده69 -در ماده(119) قانون کلمه دادرس به قاضی تغییر می یابد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دیوان عدالت اداری - دیوان عدالت - عدالت اداری - آیین دادرسی - دیوان - قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری - طرح اصلاح - قانون - دادرسی - روند رسیدگی - اداری - عدالت - اصلاح - نمایندگان مجلس - فارغ التحصیلان - رسیدگی - آیین - شکایات - اطاله دادرسی - عمومی - حقوق عمومی - هیات رییسه - نمایندگان - مورد - رشته - اعتراضات - روند - برگزاری - حداکثری - بازنگری

آخرین اخبار سرویس:
نیروی اپراتور دستگاه بدنه ماسک

استخدام نیرو انتظامات و حراست

استخدام آقا/خانم املاک عمارت

دعوت به همکاری در کافی نت نیوشا

تصمیم مجلس درباره وام های دانشجویی

رونمایی نفایس اهدایی نخستین تولیت دوران انقلاب به آستان قدس رضوی

بی توجهی وزیر نفت به توسعه و تولید از میادین مشترک نفتی با کشورهای همسایه

پرداخت تسهیلات صندوق قرض الحسنه امداد ولایت به 350 هزار نفر

ارز 4200 تومانی، تدریجی حذف می شود

پایان نوبت دوم جلسه علنی مجلس

اعلام وضعیت ویژه برای خوزستان!

فرمانده کل ارتش: انقلاب اسلامی بیش از 40سال است نظام سلطه را زمین گیر کرده است

مجلس دولت را به «واریز کامل سرانه دانش آموزی» مکلف کرد

استقبال از پیکر شهید خلبان «بیرجند بیک محمدی» در تبریز

کارمزد به وام خیران از صندوق امداد ولایت تعلق نگیرد

انجام تست کرونا برای ایرانیانی کە از مرز وارد می شوند الزامی است

بازدید محله به محله استاندار در مناطق زلزله زده سی سخت

شهر سی سخت و منازل مردم زلزله زده دنا با دقت، سرعت و کیفیت ساخته شود

اعضای ستاد انتخابات استان اصفهان منصوب شدند

مخالفت با احتمال «الحاق مشروط» به FATF/ «استقامت و توکل به خدا» راهبرد مجلس برای مقابله با تحریم ها

اختصاص اعتبار برای نوسازی مدارس مناطق محروم

بیانیه نمایندگان مجلس درخصوص FATF

صدور احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند ماه جاری

بیاینه نمایندگان مجلس: پذیرفتن FATF مبنای «فشارهای شرطی» به ایران خواهد بود

نخستین همایش سراسری ترویج فرهنگ قرض الحسنه

قالیباف: هیچ سرمایه اجتماعی مهم تر از اعتماد نیست

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: مسئولان در راستای خدمت گزاری به فقرا و نیازمندان گام بردارند

اعلام وضعیت ویژه برای خوزستان از امروز/همه دستگاه هامنابع وامکانات خود رابه خوزستان روان کنند

خداباوری، خودباوری و مردم باوری سه عنصر پیروزی انقلاب بود

نمایندگان مجلس در بیانیه ای تاکید کردند؛ پذیرش قواعد FATF تکمیل کننده پازل تحریمی آمریکاست

ایران در حوزه فرهنگی، کشور اول دنیاست/ برخی به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

ارائه محتوای مستهجن و مبتذل به کودکان و نوجوانان به مصادیق محتوای مجرمانه اضافه شد

4 بند به فهرست مصادیق مجرمانه اضافه شد

جلسه قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا

وزیرکشور: روند رشد کرونا در خوزستان کاهشی شد

حضور 6 هزار طلبه سازمان جوانان برای کمک رسانی در حوادث

بازدید استاندار خراسان رضوی از منطقه اسماعیل آباد در حاشیه شهر مشهد

شایسته سالاری باید در نهادهای مردمی شکل بگیرد

محبوب ترین اسامی دختران و پسران در سال 99

الزام صندوق های رفاه دانشجویان به «احداث خوابگاه های متاهلی» در سال 1400

عذرخواهی شهردار اصفهان از خانواده های شهدا / کاهش تراکم فروشی در اصفهان رخ خواهد داد

مصادیق محتوای مجرمانه افزایش یافت

ضرورت بزرگداشت و ترویج اندیشه های علمی علمای شیعه

ذوالفقاری: پروتکل های بهداشتی سفرهای نوروزی باید قابلیت اجرا داشته باشند

نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در حرم بانوی کرامت برگزار شد

صدور احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند ماه

مجلس جبران مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش سازمان های حمایتی را مشخص کرد

ایران در حوزه فرهنگی، کشور اول دنیاست/ برخی ها به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

ارسال کمک های مردمی به زلزله زدگان سی سخت + فیلم

برگزاری مانور دو هفته ای طرح شهید سلیمانی در شب عید/ اعلام وضعیت ویژه در استان خوزستان

صندوق حمایت از اشتغال سربازان ایجاد می شود

برگزاری 22 هزار برنامه در روز بزرگداشت شهدا

بیانیه نمایندگان مجلس درخصوص FATF

آغاز پنجمین مرحله رزمایش همدلی و احسان در حرم حضرت معصومه(س)

احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند صادر می شود

اختصاص اعتبار به وزارت آموزش و پرورش برای نوسازی مدارس مناطق محروم

استان کرمان قابلیت تبدیل شدن به محور گردشگری مقاومت را دارد

نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی قم برگزار شد

ترامپ: مطمئن نیستم کسی غیر از ما بتواند در انتخابات مقدماتی 2024 پیروز شود

محمد علی الحوثی: هیچ طرح صلحی تاکنون ارائه نشده است

صدور احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفند جاری

رییس دفتر حضرت آیت الله فیاض به دیار حق شتافت

توییت محسن رضایی : 25+1 بهتر از 5+1 است

ساخت 500 مدرسه برای مسکن مهر

ریل گذاری در حوزه های علمیه خواهران باید کاملا برجسته باشد

کارکرد باور به جاودانگی در تنظیم روابط اجتماعی

رونق اقتصادی امروز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نتیجه امنیت سرمایه گذاری است

حوض و رختشویخانه محله تاریخی محمدیه نایین مرمت شد

فرماندار: مردم ورامین در طرح شهید سلیمانی پایش شدند

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: جاودانگی نفس در قالب فردیت ترکیبی می تواند مبنا قرار بگیرد

ذوالفقاری: پروتکل سفرهای نوروزی باید قابلیت اجرا داشته باشند

نفایس اهدایی نخستین تولیت دوران انقلاب به آستان قدس رضوی رونمایی شد

وزارت آموزش و پرورش مکلف به واریز اعتبارات تامین سرانه دانش آموزی به حساب مدارس شد

جزییات زمان بندی انتخابات شوراهای شهر و روستا در تهران

کمک های دولت برای ارتقا تجهیزات امدادی هلال احمر کافی نیست

هیج کجا فشار دشمن نباید ما را از مسیر باز دارد

جهانگیری: سختی ها تمام خواهد شد/ عده ای در کشور وجود دارند که مشکل نبوده را بوده، حرف نزده را زده و دروغ پردازی می کنند

منبع آگاه: اعلام نظر درباره FATF بعد از نوروز خواهد بود

قالیباف: شایسته سالاری و شایسته پروری در نظام های اداری رخ نمی دهد

گردهمایی دبیران دفاتر نمایندگی کانون ‎های خدمت رضوی در استان ها/ مشهد مقدس

محبوبترین اسامی در سال 99

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه اعلام شد

افزایش تعداد نمایندگان با ارائه لایحه از سوی دولت، در مجلس قابل بررسی است

هشدار زنگنه نسبت به زیر سوال بردن دستاوردهای نظام توسط نمایندگان

رشادت های مردم خراسان شمالی در دفاع مقدس فراموش نمی شود

آیا مدارس به دیوار نیاز دارند؟/ سفر هوایی کانکس برای رسیدن به بچه های عشایری+فیلم

قالیباف: شایسته سالاری و شایسته پروری در نظام های اداری رخ نمی دهد

انتقاد محسن رضایی از سیاست خارجی دولت روحانی

سومین همایش خیر ماندگار برگزار شد

ایران در حوزه فرهنگی، اول دنیاست/ برخی ها به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

جزییات ثبت نام داوطلبان انتخابات شورا ها + فیلم

«ارائه محتوای مستهجن و مبتذل به کودکان و نوجوانان» به مصادیق محتوای مجرمانه اضافه شد

20 اسفندماه؛ زمان آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها در آذربایجان شرقی

معاون دادگستری بوشهر: نتیجه انتخابات باید منجر به سربلندی نظام شود

برپایی کمپ های چادری در ایام نوروز ممنوع شد | مدارس پذیرای گردشگران نخواهند بود

صندوق حمایت از اشتغال سربازان ایجاد می شود

رشد 520 درصدی نقدینگی در 8 سال اخیر

برگزاری رویداد تا ثریا باهدف روایت چگونگی حل نوآورانه و مبتکرانه مسائل کشور

جایگاه شادی در سازمان

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری

جزییات طرح اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری