مطالب مرتبط:
مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19
نمکی: مردم کشورهای قدرتمند با کرونا قتل عام می شوند اما مرگ ومیر در ایران به 80 نفر رسید | احتمال بازگشت موج سنگین کووید-19
ابزار های سلامت دیجیتال که به کنترل شیوع کووید-19 کمک می کنند
موفقیت هرمزگان در کنترل بحران کاری
داستان موفقیت 80 ساله یک صنعت خانوادگی در ایران
-28 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 10:352021-01-22بين الملل

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19


سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، - مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19 سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، بیماری یابی وسیع، ردیابی جغرافیایی، مجازات های نقض قوانین، محدودیت های رفت و آمد و آموزش های وسیع است.

کشورهایی در کنترل این بیماری موفق تر بودند که این سیاست ها و اقدامات را به صورت شدید و گسترده پیاده سازی و اجرا کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبیان ما" به نقل از ایسنا، از اواخر سال 2019 با رشد سریع بیماری کووید-19، در همه کشورها یک سری اقدامات دقیق برای پیشگیری و کاهش شیوع این بیماری همه گیر انجام شد.

این اقدامات به علت تفاوت در سیستم مراقبت بهداشتی ملی، ارزش های فرهنگی-اجتماعی و ظرفیت های فنی و مالی متنوع هستند.

در بعضی از کشورها این اقدامات منجر به نتایج بسیار خوبی شد و بعضی کشورهای دیگر هنوز به نتایج قابل قبولی دست پیدا نکرده اند.

با توجه به تفاوت سیاست ها در مبارزه با این بیماری و تاثیر آن برای کنترل همه گیری، مهدی امرایی و فرزاد فرجی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز سیاست های کشورهای چین، کره جنوبی، آلمان و ایران را در زمینه مقابله با ویروس کووید-19، مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مروری، از اطلاعات مقالات داخلی و خارجی موجود در پایگاه های اطلاعاتی استفاده شد.

در این مطالعه منظور از موفقیت، اتخاذ سیاست های مناسبی است که توانسته میزان ابتلای روزانه را به کمتر از 100 مبتلا در روز برساند و میزان مرگ ومیر را نیز تک رقمی کند.

کشور چین به دلیل موفقیتش در کنترل بیماری به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و اولین کشور درگیر بیماری کووید-19 و کشور آلمان به عنوان یک کشور اروپایی توسعه یافته، با جمعیت برابر ایران که به نسبت در مقابله با گسترش ویروس موفق عمل کرده است، انتخاب شدند.

کشور کره جنوبی نیز به عنوان یک الگوی موفق در کنترل و مدیریت بیماری و یک کشور دارای تجربه کافی در مقابل اپیدمی های گسترده، انتخاب شد.

برای این بررسی، 15 شاخص شامل؛ قرنطینه بیماران آلوده، قرنطینه شهرهای آلوده، قرنطینه مسافران به مدت 14 روز، قانون منع رفت وآمد، آموزش سلامت، فاصله گذاری اجتماعی، بیماریابی، آزمون تشخیص مولکولی، آزمون تشخیصی سرولوژی، ردیابی جغرافیایی، خدمات الکترونیکی، مجازات نقض قوانین کووید-19، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، آموزش مجازی و حمایت اقتصادی از مشاغل انتخاب شدند و میزان اجرا و به کارگیری و عدم به کارگیری آن ها در کشورهای منتخب، مقایسه و ارزیابی شد.

بر اساس بررسی های این مطالعه و اطلاعات سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی؛ سرانه درآمد ناخالص ملی و سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی در کشور آلمان بیشتر از کشورهای ایران، کره جنوبی و چین است.

همچنین آلمان با میانگین جمعیتی 45.

5 دارای جمعیت مسن تری نسبت به سایر کشورها است و ایران با میانگین سنی 28.

5 دارای جمعیت جوان تری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه است.

همچنین آلمان با 81 سال بالاترین میزان امید به زندگی را در بین این چهار کشور دارد و ایران با 75.

5 سال، دارای کم ترین میزان امید به زندگی است.

از لحاظ اقتصادی و بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، کشورهای چین، آلمان و کره جنوبی جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند و ایران کشور در حال توسعه محسوب می شود.

طبق آمار هفت ماهه(از ابتدای ژانویه تا پایان ژوییه سال 2020) کووید-19 و نرخ موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری، کشورهای کره جنوبی و چین به عنوان کشورهای موفق توانستند توسعه همه گیری کووید-19 را به طور کامل مهار و کنترل کنند.

در آلمان نیز در زمان بررسی، شیوع شدید این بیماری کنترل شد و شیب مبتلایان و مرگ ناشی از این بیماری، نزولی بود.

اما در ایران در زمان انجام این مطالعه، همچنان شیب مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری صعودی و در حال رشد بود.

اگرچه منحنی مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری دراین کشور بر خلاف سه کشور دیگر با شیب ملایم در حال رشد بود و نشان دهنده این است که ایران تا آن زمان با شیوع شدید و غیر منتظره تعداد مبتلایان مواجه نشده بود.

بررسی های این مطالعه در خصوص شاخص قرنطینه کردن بیماران و شهرهای آلوده نشان می دهد که این سیاست در هر چهار کشور مورد بررسی اتخاذ شده است.

اجرای قرنطینه، در سه سطح بیماران شدید در بخش های مراقبت های ویژه، بیماران دارای علامت محدود در مراکز درمانی و بیماران بی علامت در خانه، صورت می گیرد.

قرنطینه خانگی نیازمند نظارت شدید بر اجرای درست آن و وضع قوانین و دستورالعمل برای جلوگیری از نقض آن است.

طبق بررسی ها، کشورهای مورد مطالعه، برای نقض قوانین مربوط به کووید-19 از جمله قرنطینه، مجازات های سنگینی وضع کرده اند.

آلمان تا حداکثر 25 هزار یورو تا دو سال زندان و کره جنوبی هشت هزار و 300 دلار تا یک سال زندان را برای نقض کنندگان این قانون در نظر گرفته اند.

در ایران نیز تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است و پیشنهاد می شود علاوه بر این قانون، قوانین جریمه ای سنگین نیز اقدام شود و ضابطین قانونی آن را اجرایی کنند.

سیاست شناسایی بیماران در همان مراحل اولیه بیماری از جمله راهبردهای مهمی است که می تواند هم منجر به جلوگیری از انتقال بیماری و هم درمان سریع تر و کاهش مرگ ومیر شود.

کشور کره جنوبی با انجام تست های سریع و رایگان، کشور چین با انجام بیماریابی گسترده در سطح اماکن عمومی، کشور ایران با انجام غربال گری گسترده و کشور آلمان نیز با افزایش تست های تشخیصی، به دنبال این رویکرد هستند.

طبق بررسی های این مطالعه؛ در ایران زمانی تست های کرونا و نمونه گیری به صورت گسترده انجام شد که دیگر بیماری توسعه یافته بود و نمی توانست در راستای کنترل منابع بیماری از آن استفاده کرد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ در مبازه با پاندمی کرونا در ایران، تعدد مراکز تصمیم گیری، عدم هماهنگی و هم سویی تصمیمات و در نهایت اتخاذ سیاست های متناقض مشاهده می شود.

در اجرای اقدامات بهداشتی، درک درست مسئولین از اوضاع و شرایط جامعه به دور از هیجانات سیاسی، اطلاع رسانی شفاف و همچنین افزایش درک و آگاهی مردم از بحران و اثرات اقتصادی و اجتماعی پاندمی کووید-19 می تواند کلید موفقیت و پیروزی کشور در مقابله با این بیماری باشد.

این محققان اضافه می کنند: در اقدامات ایران برای مقابله با همه گیری کووید-19، ظاهراً به جای تاکید بر بهداشت و کنترل بیماری، هزینه های بخش سلامت بیشتر به سوی ایجاد بخش های مراقبت ویژه تنفسی و بخش درمان هدایت شد و بخش بهداشت با کمترین مقدار هزینه به کار خود ادامه داد و نتوانست به درستی در کنترل بیماری اقدام کند.

پیشنهاد می شود پژوهش هایی در ارتباط با میزان هزینه کرد بخش سلامت به تفکیک بخش های درمانی و بهداشتی انجام و هزینه اثربخشی هر یک محاسبه شود .

با توجه به آمارها و بررسی ها در زمان انجام این مطالعه و اهمیت فرهنگ سازی در خصوص بیماری کووید-19، پژوهشگران این مطالعه معتقدند که در ایران اگرچه دستاوردهای زیادی وجود داشته است اما در بعد فرهنگی و فرهنگ سازی این بیماری، هنوز با مشکلات زیادی مواجه است؛ به گونه ای که افرادی هنوز هم سعی می کنند بیماری را غیرمهم نشان دهند، یا ضوابط بهداشتی تعیین شده از سوی وزارت بهداشت را نادیده می گیرند.

در این راستا، بسیج همه امکانات و سازمان های فرهنگی برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه در کنار پشتیبانی نهادهای قانونی برای مقابله با به خطر انداختن جان انسان های بی گناه ضروری به نظر می رسد.

به این ترتیب، تبعیت از پروتکل های بهداشتی در جامعه از دو طریق فرهنگ سازی و قوانین حمایت می شود.

یکی دیگر از مسائل فرهنگی- اجتماعی اقدام افراد به مصرف خودسرانه داروها و نیز استفاده از روش ها و ادویه های سنتی تایید نشده است که نیازمند فرهنگ سازی در زمینه عدم مصرف دارو بدون تجویز پزشک معتبر است.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان مطالعه تطبیقی سیاست های کنترلی کشورهای ایران، کره جنوبی، چین و آلمان در مقابله با کووید 19 در دوماه نامه پایش؛ نشریه پژوهشکرده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، منتشر شده است.


کلید واژه ها: بیماری - اقدامات - سیاست - کنترل - کشورها - کنترل بیماری - موفق - گیری - همه گیری - بیماران - قرنطینه - موفقیت - مقابله - مقایسه - هماهنگ - آلمان - دهنده - نشان - محدودیت - گسترده - مجازات - مطالعه - سال 2019 - گزارش - مروری - آموزش - بررسی - پیاده - اجرا - سازی

آخرین اخبار سرویس:
کرونای انگلیسی در ایران؛ در هوای آزاد هم ماسک بزنید

گفت وگوی گوترش و وزیر خارجه قطر درباره برجام

ماشین مخالفان قدیمی برجام، خود را گرم می کند

امریکا اسامی 14 شرکت تحریم شده مرتبط با روسیه را منتشر کرد

واشنگتن آماده تعامل با تهران در چارچوب دیپلماسی معنادار است

آیا زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی به آخر خط رسیده اند؟

روسیه: تحریم های اتحادیه اروپا را پاسخ خواهیم داد

عضو انصارالله یمن:تحریم های آمریکا بر سیاست های مستقل یمن تاثیری ندارد

ویدئو / از نشست تجاری اروپا و ایران تا محکومیت سارکوزی در فرانسه

غنی سازی ابزارهای قدرت ایران

10 زندان مخوف دنیا را بشناسید / عکس

ویدئو / از نشست تجاری اروپا و ایران تا محکومیت سارکوزی در فرانسه

افزایش تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان کنگره آمریکا

ژست مافیایی سارا منجزی پور /عکس

ادامه اتهام های آمریکا/ ایران باعث تشدید تنش در یمن شد

ژست مافیایی سارا منجزی پور /عکس

رهبر حزب سعادت ترکیه: فن آوری صلح آمیز هسته ای ایران مایه مباهات کشورهای اسلامی است

نشست شورای حکام درباره ایران و مسیر ضد دیپلماسی غرب

پنتاگون: افراط گرایی تهدیدی جدی علیه ارتش آمریکاست

شهروندان آمریکایی تمایلی برای دریافت واکسن کرونا ندارند

3 هدف اصلی آمریکا از بمباران مواضع الحشد الشعبی

امیر کویت کابینه جدید این کشور را تصویب کرد

وزارت بازرگانی آمریکا 14 شرکت مرتبط به روسیه را تحریم کرد

امریکا اسامی 14شرکت تحریم شده روسی، آلمانی و سوییسی را منتشر کرد

اظهار نظر جدید بیل گیتس جنجال آفرید

جذب نیروی حراست

اسامی 14 شرکت و نهاد تحریم شده روسی، آلمانی و سوییسی منتشر شد

گفت وگوی اردوغان و ماکرون درباره روابط دوجانبه

طرح مجازات بن سلمان در کنگره آمریکا

ضعف عربستان مقابل حملات موشکی و پهپادی یمن

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در سوریه و لبنان

توافقات غیرقانونی ترامپ علیه منافع آمریکا

استخدام اکتور خانوم در اتاق فرار

استخدام فروشنده خانوم

جدا کردن کودکان مهاجر از والدین آنها در مرزهای آمریکا

استخدام لیدر و مترجم و کارمند

تلاش آمریکا برای انحلال نیروی واکنش سریع مرتبط با ولی عهد

تلاش آمریکا برای انحلال نیروی واکنش سریع ولی عهد عربستان

آمریکا 14 شرکت روسی، آلمانی و سوییسی را تحریم کرد

تداوم تحریم و تهدید با تقاضای مذاکره! / بازگشت معماران تحریم

استخدام برنامه نویس back-end در یک شرکت معتبر در قزوین

تلفات سنگین ائتلاف سعودی در عملیات نیروهای مسلح یمن در استان تعز

بایدن همان 12 شرط پمپئو را پیگیری می کند

رویکرد های برجامی بایدن و ترامپ؛ چرا ایران دعوت برای مذاکره را رد کرد؟

امضای توافقنامه های همکاری جدید قطر و ترکیه

14 مرحله پرونده جمال خاشقجی از انکار تا اعتراف سعودی ها

دعوت به همکاری باخانم متعهد و آشنا به بزبان عربی

وعده روسیه به پاسخ گویی به تحریم های اتحادیه اروپا

سقوط هواپیما در سودان 10 کشته برجای گذاشت

بهترین مسیر پیگیری پرونده هسته ای ایران، 1+5 است

اخراج استاد دانشگاه به دلیل انتشار مطالب ضدیهودی

لایحه تحریم بن سلمان به مجلس سنا آمریکا ارائه شد

استاد دانشگاه آمریکایی به دلیل انتشار مطالب ضدیهودی اخراج شد

عناوین روزنامه های سیاسی 13 اسفند 99/ تمنای آمریکا از یمن +تصاویر

استخدام رییس دفتر

برچسب زن

آمریکا با آتش بازی نکند/سیاست فشار بر روسیه شکست خورده است

بیانیه کاخ الیزه درباره تماس مکرون با روحانی

بیانیه الیزه درباره تماس مکرون با روحانی

کمیته اطلاعات سنا «ویلیام برنز» را برای مدیریت سیا تایید کرد

میمون هایی که تلویزیون تماشا می کنند

زندگی قرنطینه ای در هتل

دیپلماسی واکسن: بسیاری از مردم جهان در نهایت با واکسن ّ های کرونای چینی ایمن خواهند شد

آمریکا هفت مقام ارشد روس را تحریم کرد

کشته شدن 10 نفر در حادثه سقوط یک هواپیما در سودان جنوبی

دو طرح تحریمی علیه بن سلمان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت

آیا خط لوله اسلامی، جنگ پنهان گازی ایران با روسیه است؟

آماده تعامل با ایران و بازگشت به برجام هستیم

شرایط داخلی آمریکا اجازه لغو تحریم ها را به بایدن نمی دهد

سکوت بغداد سبب تکرار حملات آمریکا به الحشد الشعبی می شود

تروییکای اروپایی مسئول بسته شدن پنجره دیپلماسی ایران است

سنا ویلیام برنز را برای ریاست سیا تایید کرد

کنفرانس تجارت و همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوریه

مکرون خواستار ازسرگیری گفت وگو با همه طرف های برجام شد

گروه ضد جنگ در انگلیس: الحشد الشعبی یک نیروی بزرگ در عراق علیه داعش است

تظاهرات در بغداد علیه وضع قانون منع رفت و آمد

گفت وگوی وزیر خارجه قطر و دبیرگل سازمان ملل درباره ایران

ایران مانع هژمونی آمریکا در منطقه است

روسیه: آمریکا حق دادن درس اخلاق ندارد

پرس کار لاستیک

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها جلو زدند

سیاست دوگانه بایدن در قبال ایران

تحریم 7 مقام ارشد روس از سوی آمریکا

شرایط داخلی آمریکا اجازه لغو تحریم ها را به بایدن نمی دهد

کمیته اطلاعات سنا «ویلیام برنز» را برای مدیریت سیا تایید کرد

سازمان بهداشت جهانی: کرونا فعلا تمام شدنی نیست

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها جلو زدند

نخستین تلویزیون تاشوی جهان / فیلم

گفت وگوی تلفنی دبیرکل سازمان ملل با وزیر خارجه قطر درباره برجام

بزرگترین دستاوردم، آزادی مردم بود

نرمش سیاستمدارانه »بایدن« در برابر عربستان

آنجلینا جولی هدیه بردپیت را فروخت

آمریکا: به تحریم رهبران انصارالله ادامه خواهیم داد/ روسیه برنامه های تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند

استقبال سفیر ایران از تلاش های قطر برای احیای برجام

واشنگتن: آماده دیدار با ایران هستیم

گفتگوی ظریف با گوترش درباره یمن

هر گونه فروش تجهیزات دفاعی به روسیه ممنوع است

3 هدف اصلی آمریکا از بمباران مواضع الحشد الشعبی

سقوط هواپیما در سودان جنوبی، 10 کشته بر جای گذاشت

اتحاد اسراییل و سه کشور عربی علیه ایران شکل می گیرد؟

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19