مطالب مرتبط:
مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19
نمکی: مردم کشورهای قدرتمند با کرونا قتل عام می شوند اما مرگ ومیر در ایران به 80 نفر رسید | احتمال بازگشت موج سنگین کووید-19
ابزار های سلامت دیجیتال که به کنترل شیوع کووید-19 کمک می کنند
موفقیت هرمزگان در کنترل بحران کاری
داستان موفقیت 80 ساله یک صنعت خانوادگی در ایران
-28 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 10:352021-01-22بين الملل

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19


سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، - مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19 سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-19 نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه از جمله قرنطینه بیماران و شهرها، بیماری یابی وسیع، ردیابی جغرافیایی، مجازات های نقض قوانین، محدودیت های رفت و آمد و آموزش های وسیع است.

کشورهایی در کنترل این بیماری موفق تر بودند که این سیاست ها و اقدامات را به صورت شدید و گسترده پیاده سازی و اجرا کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبیان ما" به نقل از ایسنا، از اواخر سال 2019 با رشد سریع بیماری کووید-19، در همه کشورها یک سری اقدامات دقیق برای پیشگیری و کاهش شیوع این بیماری همه گیر انجام شد.

این اقدامات به علت تفاوت در سیستم مراقبت بهداشتی ملی، ارزش های فرهنگی-اجتماعی و ظرفیت های فنی و مالی متنوع هستند.

در بعضی از کشورها این اقدامات منجر به نتایج بسیار خوبی شد و بعضی کشورهای دیگر هنوز به نتایج قابل قبولی دست پیدا نکرده اند.

با توجه به تفاوت سیاست ها در مبارزه با این بیماری و تاثیر آن برای کنترل همه گیری، مهدی امرایی و فرزاد فرجی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز سیاست های کشورهای چین، کره جنوبی، آلمان و ایران را در زمینه مقابله با ویروس کووید-19، مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مروری، از اطلاعات مقالات داخلی و خارجی موجود در پایگاه های اطلاعاتی استفاده شد.

در این مطالعه منظور از موفقیت، اتخاذ سیاست های مناسبی است که توانسته میزان ابتلای روزانه را به کمتر از 100 مبتلا در روز برساند و میزان مرگ ومیر را نیز تک رقمی کند.

کشور چین به دلیل موفقیتش در کنترل بیماری به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و اولین کشور درگیر بیماری کووید-19 و کشور آلمان به عنوان یک کشور اروپایی توسعه یافته، با جمعیت برابر ایران که به نسبت در مقابله با گسترش ویروس موفق عمل کرده است، انتخاب شدند.

کشور کره جنوبی نیز به عنوان یک الگوی موفق در کنترل و مدیریت بیماری و یک کشور دارای تجربه کافی در مقابل اپیدمی های گسترده، انتخاب شد.

برای این بررسی، 15 شاخص شامل؛ قرنطینه بیماران آلوده، قرنطینه شهرهای آلوده، قرنطینه مسافران به مدت 14 روز، قانون منع رفت وآمد، آموزش سلامت، فاصله گذاری اجتماعی، بیماریابی، آزمون تشخیص مولکولی، آزمون تشخیصی سرولوژی، ردیابی جغرافیایی، خدمات الکترونیکی، مجازات نقض قوانین کووید-19، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، آموزش مجازی و حمایت اقتصادی از مشاغل انتخاب شدند و میزان اجرا و به کارگیری و عدم به کارگیری آن ها در کشورهای منتخب، مقایسه و ارزیابی شد.

بر اساس بررسی های این مطالعه و اطلاعات سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی؛ سرانه درآمد ناخالص ملی و سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی در کشور آلمان بیشتر از کشورهای ایران، کره جنوبی و چین است.

همچنین آلمان با میانگین جمعیتی 45.

5 دارای جمعیت مسن تری نسبت به سایر کشورها است و ایران با میانگین سنی 28.

5 دارای جمعیت جوان تری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه است.

همچنین آلمان با 81 سال بالاترین میزان امید به زندگی را در بین این چهار کشور دارد و ایران با 75.

5 سال، دارای کم ترین میزان امید به زندگی است.

از لحاظ اقتصادی و بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، کشورهای چین، آلمان و کره جنوبی جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند و ایران کشور در حال توسعه محسوب می شود.

طبق آمار هفت ماهه(از ابتدای ژانویه تا پایان ژوییه سال 2020) کووید-19 و نرخ موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری، کشورهای کره جنوبی و چین به عنوان کشورهای موفق توانستند توسعه همه گیری کووید-19 را به طور کامل مهار و کنترل کنند.

در آلمان نیز در زمان بررسی، شیوع شدید این بیماری کنترل شد و شیب مبتلایان و مرگ ناشی از این بیماری، نزولی بود.

اما در ایران در زمان انجام این مطالعه، همچنان شیب مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری صعودی و در حال رشد بود.

اگرچه منحنی مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری دراین کشور بر خلاف سه کشور دیگر با شیب ملایم در حال رشد بود و نشان دهنده این است که ایران تا آن زمان با شیوع شدید و غیر منتظره تعداد مبتلایان مواجه نشده بود.

بررسی های این مطالعه در خصوص شاخص قرنطینه کردن بیماران و شهرهای آلوده نشان می دهد که این سیاست در هر چهار کشور مورد بررسی اتخاذ شده است.

اجرای قرنطینه، در سه سطح بیماران شدید در بخش های مراقبت های ویژه، بیماران دارای علامت محدود در مراکز درمانی و بیماران بی علامت در خانه، صورت می گیرد.

قرنطینه خانگی نیازمند نظارت شدید بر اجرای درست آن و وضع قوانین و دستورالعمل برای جلوگیری از نقض آن است.

طبق بررسی ها، کشورهای مورد مطالعه، برای نقض قوانین مربوط به کووید-19 از جمله قرنطینه، مجازات های سنگینی وضع کرده اند.

آلمان تا حداکثر 25 هزار یورو تا دو سال زندان و کره جنوبی هشت هزار و 300 دلار تا یک سال زندان را برای نقض کنندگان این قانون در نظر گرفته اند.

در ایران نیز تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است و پیشنهاد می شود علاوه بر این قانون، قوانین جریمه ای سنگین نیز اقدام شود و ضابطین قانونی آن را اجرایی کنند.

سیاست شناسایی بیماران در همان مراحل اولیه بیماری از جمله راهبردهای مهمی است که می تواند هم منجر به جلوگیری از انتقال بیماری و هم درمان سریع تر و کاهش مرگ ومیر شود.

کشور کره جنوبی با انجام تست های سریع و رایگان، کشور چین با انجام بیماریابی گسترده در سطح اماکن عمومی، کشور ایران با انجام غربال گری گسترده و کشور آلمان نیز با افزایش تست های تشخیصی، به دنبال این رویکرد هستند.

طبق بررسی های این مطالعه؛ در ایران زمانی تست های کرونا و نمونه گیری به صورت گسترده انجام شد که دیگر بیماری توسعه یافته بود و نمی توانست در راستای کنترل منابع بیماری از آن استفاده کرد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ در مبازه با پاندمی کرونا در ایران، تعدد مراکز تصمیم گیری، عدم هماهنگی و هم سویی تصمیمات و در نهایت اتخاذ سیاست های متناقض مشاهده می شود.

در اجرای اقدامات بهداشتی، درک درست مسئولین از اوضاع و شرایط جامعه به دور از هیجانات سیاسی، اطلاع رسانی شفاف و همچنین افزایش درک و آگاهی مردم از بحران و اثرات اقتصادی و اجتماعی پاندمی کووید-19 می تواند کلید موفقیت و پیروزی کشور در مقابله با این بیماری باشد.

این محققان اضافه می کنند: در اقدامات ایران برای مقابله با همه گیری کووید-19، ظاهراً به جای تاکید بر بهداشت و کنترل بیماری، هزینه های بخش سلامت بیشتر به سوی ایجاد بخش های مراقبت ویژه تنفسی و بخش درمان هدایت شد و بخش بهداشت با کمترین مقدار هزینه به کار خود ادامه داد و نتوانست به درستی در کنترل بیماری اقدام کند.

پیشنهاد می شود پژوهش هایی در ارتباط با میزان هزینه کرد بخش سلامت به تفکیک بخش های درمانی و بهداشتی انجام و هزینه اثربخشی هر یک محاسبه شود .

با توجه به آمارها و بررسی ها در زمان انجام این مطالعه و اهمیت فرهنگ سازی در خصوص بیماری کووید-19، پژوهشگران این مطالعه معتقدند که در ایران اگرچه دستاوردهای زیادی وجود داشته است اما در بعد فرهنگی و فرهنگ سازی این بیماری، هنوز با مشکلات زیادی مواجه است؛ به گونه ای که افرادی هنوز هم سعی می کنند بیماری را غیرمهم نشان دهند، یا ضوابط بهداشتی تعیین شده از سوی وزارت بهداشت را نادیده می گیرند.

در این راستا، بسیج همه امکانات و سازمان های فرهنگی برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه در کنار پشتیبانی نهادهای قانونی برای مقابله با به خطر انداختن جان انسان های بی گناه ضروری به نظر می رسد.

به این ترتیب، تبعیت از پروتکل های بهداشتی در جامعه از دو طریق فرهنگ سازی و قوانین حمایت می شود.

یکی دیگر از مسائل فرهنگی- اجتماعی اقدام افراد به مصرف خودسرانه داروها و نیز استفاده از روش ها و ادویه های سنتی تایید نشده است که نیازمند فرهنگ سازی در زمینه عدم مصرف دارو بدون تجویز پزشک معتبر است.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان مطالعه تطبیقی سیاست های کنترلی کشورهای ایران، کره جنوبی، چین و آلمان در مقابله با کووید 19 در دوماه نامه پایش؛ نشریه پژوهشکرده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، منتشر شده است.


کلید واژه ها: بیماری - اقدامات - سیاست - کنترل - کشورها - کنترل بیماری - موفق - گیری - همه گیری - بیماران - قرنطینه - موفقیت - مقابله - مقایسه - هماهنگ - آلمان - دهنده - نشان - محدودیت - گسترده - مجازات - مطالعه - سال 2019 - گزارش - مروری - آموزش - بررسی - پیاده - اجرا - سازی

آخرین اخبار سرویس:
آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

سلفی جدید بهنوش بختیاری+عکس

میانجی ایرلندی برجام در تهران

اهمیت سفر پاپ فرانسیس دوم به عراق

اعلام زمان انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ کرونا/ حمله مجدد یگان موشکی یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد»/ توافق اتحادیه اروپا و آمریکا برای تعلیق تعرفه بویینگ و ایرباس

استخدام سالن کار در فست فود در منطقه لواسان

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

(فیلم) تصاویری از پاپ فرانسیس و استقبال مقامات عراقی

با مجیدی مثل فکری رفتار نکنید

نظرسنجی آسوشیتدپرس درصد تایید عملکرد شغلی بایدن را 60 درصد اعلام کرد

یک مقام نظامی افغانستان ترور شد

مزایا، معایب و آینده تکنولوژی دیپ فیک صوتی

سلفی جدید بهنوش بختیاری+عکس

سیسی امروز به سودان می رود

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

مجموع تلفات کرونا در آمریکا از مرز 522 هزار نفر عبور کند

افشاگری انصارالله از حضور و فعالیت گسترده القاعده در مأرب

وزش باد شدید و مواج بودن دریا در هرمزگان

هک ایمیل 30 هزار شرکت و سازمان در آمریکا از طریق مایکروسافت

زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین

حمله پهپادی نیرو های یمنی به جنوب عربستان

گفتگوی مرکل و اردوغان با محوریت سوریه و لیبی

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

رییس حزب میهن ارمنستان: دولت جدید می تواند مشکل اسرا را با آذربایجان حل کند

اهمیت سفر پاپ فرانسیس دوم به عراق

اروپا باید از ما بیشتر از آمریکا بترسند

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان

اینستکس و تشتی که از بام اروپا افتاد

آمار حقیقی تلفات کرونا در روسیه، بیش از 200 هزار نفر

آتش بس در جنگ تجاری آمریکا و اروپا

وال استریت ژورنال: بایدن، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

عراق| آغاز مرحله جدید «وعده صادق» در بصره/ حملات توپخانه ای حشد شعبی به مواضع داعش در دیالی

افشای حضور و فعالیت گسترده القاعده در مأرب

بایدن حمله دوم به سوریه را 30 دقیقه قبل از انجام لغو کرد

صبح و خبر؛ هشدار سازمان جهانی بهداشت و انتقاد ایران از سکوت آژانس

رام الله: دادگاههای اسراییل، ابزار مشروعیت بخشی به جنایات آن است

سازمان جهانی بهداشت زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین را اعلام کرد

حمله ایران به کشتی اسراییلی کذب است

وزش باد نسبتا شدید و مواج بودن دریا در هرمزگان

حمایت ایران از موضع چین در مساله هنگ کنگ

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

خطیب زاده: جزایر سه گانه بخش جدایی ناپذیر ایران هستند

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

دانستنی های جالب درباره کره زمین

پاپ فرانسیس وارد نجف اشرف شد

شرط یوتیوب جهت فعالسازی مجدد حساب ترامپ

آمریکا و اتحادیه اروپا تعرفه ها را کنار گذاشتند

«عبدالفتاح السیسی» به سودان می رود/رایزنی درباره پرونده سد النهضه

صفحه نخست روزنامه های کشور - شنبه 16 اسفند 1399

حمله پهپادهای یمنی به پایگاه ملک خالد عربستان

نجف امروز میزبان دیدار رهبران عالی جهان اسلام و مسیحیت

هدیه پاپ فرانسیس به یکی از فرماندهان حشد شعبی

کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان ایتالیایی از 3 میلیون نفر +جدول تغییرات

بدون تعارف با سربازی که یک زندانی محکوم به مهریه را آزاد کرد

تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران /بایدن: ایران تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست

چند نکته مهم در مورد کرونای انگلیسی

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان / تمدید وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران از سوی بایدن / دیدار رییس جمهور عراق با پاپ فرانسیس/ لغو حمله دوم آمریکا به سوریه

وال استریت ژورنال: بایدن 30 دقیقه قبل از انجام، حمله دوم به سوریه را لغو کرد

تاثیر کرونا بر حضور مردم در فضاهای شهری

چرا شورای حکام گزینه قطعنامه را دفن کرد؟

میانجی ایرلندی برجام در تهران

تشدید فشارها بر مادورو

تلسکوپ هابل پرده از راز تاریکی ستاره غول پیکر برداشت

وزیر خارجه ایرلند به ایران می آید

تمدید وضعیت اضطراری ملی علیه ایران و ادعا های تکراری کاخ سفید

روزنامه های شنبه 16 اسفند

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های شنبه 16 اسفند 99

سناتور دموکرات از ترامپ و پسرش شکایت کرد

انتقاد اردوغان از سیاست اتحادیه اروپا درقبال پناهندگان

تمرکز اروپا بر اقتصاد دیجیتال برای رهایی از بحران کرونا

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره موج های بعدی کرونا

تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران /بایدن: ایران تهدیدی برای امنیت ملی آمریکاست

جمهوری اسلامی نوشت: ترکیب مقاومت و دیپلماسی

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های شنبه 16 اسفند 99

50 کشته و زخمی در پی انفجار خودرو در پایتخت سومالی

حمله پهپادی به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

این روزها و الزامات سیاستگذاری داخلی و خارجی

هدیه پاپ به فرمانده الحشد الشعبی

سحر قریشی سیاهپوش شد /عکس

مجیدی امروز می تواند روی نیمکت بنشیند

زمان انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ کرونا اعلام شد

وزیر خارجه ایرلند برای گفتگو درباره برجام به تهران سفر می کند

کرونا جان 2500 آمریکایی دیگر را گرفت

مرور روزنامه های 16 اسفند 99

اجرای پویش نذر مهربانی در زارچ

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران

وقتی با بهانه «شرایط عوض شده» می شود زیر تعهد زد!

هواپیماربایی نافرجام در آسمان اصفهان/ اصفهان یک الگوی تمام عیار ماندگار

سرانجامِ مناقشه جاریِ ایران و غرب بر یر برجام

آثار سیاسی مذهبی سفر پاپ به عراق

ببینید | گزارش تکان دهنده شبکه ABC آمریکا از وضعیت فاجعه بار مدافع کنگره

استقبال کاخ سفید از کاهش اختیارات جنگی بایدن

رزم آرا و اشرف یک عاشقانه نفتی!

امتحانات پایان ترم شخصی سازی شد

روزنامه های شنبه 16 اسفند 1399

اعلام زمان انتشار گزارش منشأ کرونا در چین

اعلام آمادگی روسیه برای ارسال واکسن به اروپا

انتقاد معاون سابق موساد از نتانیاهو

هشدار درباره اوج گیری مجدد کرونا در آمریکا

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه هوایی ملک خالد در عربستان| تمدید وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران از سوی بایدن| دیدار رییس جمهور عراق با پاپ فرانسیس| لغو حمله دوم آمریکا به سوریه

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19