موضوعات داغ: - انتخابات فدراسيون فوتبال - نقل و انتقالات - انتخابات فدراسيون - فدراسيون فوتبال - هواداران پرسپوليس - رياست جمهوري - رشيد مظاهري - كروناي انگليسي - جمهوري اسلامي - وحيد هاشميان - فيلمنامه نويسي - امور اجتماعي استانداري - پارك بزرگ تبريز - انتخابات رياست جمهوري دوازدهم - طهماسب مظاهري - آموزش و پرورش خوزستان - حيدري مقدم - فرمانداري خميني شهر - هيات نظارت بر رفتار نمايندگان - كامل اف - حق پرست - قهرمان پارالمپيك - اشتون كارتر

مطالب مرتبط:
عزم پولادین «فولادمبارکه» در عرصه مسئولیت های اجتماعی
عزم فولاد مبارکه در عرصه مسئولیت های اجتماعی
لزوم انجام مسئولیت های اجتماعی معادن
علت بروز آپاندیسیت چیست؟
سهم 82 درصدی تامین اجتماعی از بیمه شدگان کشور
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 بهمن 1399 ساعت 07:352021-01-22اقتصادي

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست


در جوامع مدرن، اهمیت مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکتی یا (Responsibility Social Corporate (CSR، هر روز بیش از پیش شناخته شده و ضرورت آن احساس می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی یکتاپرس، در جوامع مدرن، اهمیت مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکتی یا (Responsibility Social Corporate (CSR، هر روز بیش از پیش شناخته شده و ضرورت آن احساس می شود.

به عبارتی دیگر، در جوامع امروزی، شرکت ها ملزم به دنبال کردن ارزش های اجتماعی فراتر از فعالیت های اقتصادی با ارزش های مادی و شخصی هستند.

در مسئولیت اجتماعی شرکتی، تلاش می شود تا به همراه سودآوری، ارزش اجتماعی ایجاد شود.

در حقیقت این پدیده از جمله مهمترین دغدغه های بسیاری از جوامع به شمار می رود که تنها تعداد محدودی از شرکت ها با وجود بحران های اقتصادی و رقابت های شدید بازار خود را در برابر عملکردهای اجتماعی و ذینفعان خود مسئول می دانند.

مسئولیت اجتماعی شرکتی عنوان مسئولیتی است که که نه تنها شامل به حداکثر رساندن سود برای شرکت ها می باشد بلکه می تواند چیزی فراتر از آن را برای یک شرکت ایجاد کنند.

در بیشتر تعاریف مربوط به مسئولیت اجتماعی شرکت، آن را به عنوان مفهومی توصیف می کنند که به موجب آن شرکت ها اهداف اجتماعی و زیست محیطی خود را در کسب و کار و در تعامل با ذینفعان به طور داوطلبانه ادغام می کنند.

بسیاری از پژوهشگران مسئولیت اجتماعی شرکتی را طیفی گسترده از ذی نفعان دانسته که نه تنها شامل سهامداران بلکه دربرگیرنده سرمایه گذاران و همچنین کارکنان، تامین کنندگان جوامع، دولت و محیط زیست نیز می باشد.

بنابراین، مسئولیت اجتماعی شرکت به این معنی است که شرکتها مسئولیت سازمانی و جمعی فراتر از الزامات قانونی و تعهدات اقتصادی دارند.

سازمان ها با بکارگیری و پیاده سازی فعالیت های مربوط به مسئولیت اجتماعی شرکتی علاوه بر دستیابی به مزایای مالی می توانند به منافعی همچون کاهش گردش شغلی کارکنان، افزایش شهرت شرکت ها و افزایش رضایت مشتری دست یابند.

در نتیجه افزایش مزیت رقابتی و به دنبال آن کسب سهم بازار بیشتر در بازارهای داخلی را نیز به دنبال خواهد داشت و افزایش توان شرکت در جذب سرمایه گذاران را منجر می شود.

ضمن اینکه مدیران با مشاهده مسئولیت پذیری اجتماعی تمایل بیشتری دارند تا در جهت منافع ذینفعان عمل کنند، زیرا مدیران می دانند که همه ذی نفعان از جمله سهامداران و سرمایه گذاران، کارکنان، نهادهای تامین مالی و مشتریان عملکرد شرکت را مشاهده می کنند و در نتیجه درصددند تا در راستای بیشینه سازی ارزش شرکت عمل کرده و از انجام اقدامات فرصت طلبانه که آثار زیانباری بر منافع ذینفعان دارد اجتناب کنند.

در واقع مقوله مسئولیت اجتماعی شرکت ها، تلاش دارد تا این مفهوم مهم و بنیادین را در اقتصاد قرن بیست و یکم رواج دهد که تنها، خریداران نهایی کالا و خدمات نیستند که از خرید آن، سود یا ضرر می کنند.

بلکه دامنه سهامداران و ذی نفعان، بیش از خریداران نهایی است و به همین خاطر، بحث محیط زیست و جامعه نیز به میان کشیده می شود.

از سوی دیگر در نوآوری اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی نیز به دنبال ایجاد راهکارهایی پایدار برای چالش ها و مسائل اجتماعی و زیست محیطی هستیم.

لذا می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که امروزه مسیر مسئولیت اجتماعی شرکتها ، درون نوآوری اجتماعی قرار دارد که می تواند یک مزیت پایدار و تحول آفرین را برای جامعه و سازمان فراهم آورد.

درواقع، کارآفرینی اجتماعی یا کارآفرینی پایدار یک فرایند نوآورانه کارآفرینی است که رویکردهای کارآفرینی را برای دستیابی به ارزش های پایدار مرتبط با اهداف زیست محیطی و اجتماعی به هم متصل می کند.

استقبال از فعالیت های نوآورانه برای توسعه مهارت ها و دانش جدید منجر به ایجاد ارزش در دراز مدت می شود.

این توانایی ها، ارزش های پایدار را از طریق مسئولیت پذیری اجتماعی با ورود فناوری جدید و روشهای عملیاتی و رویکردهای مدیریتی ایجاد می کنند و ممکن است افزایش بهره وری و گسترش بازار را برای شرکت و محققان فراهم آورند.

بنابراین مفهوم مسئولیت اجتماعی توسط شرکت هایی که مایل به جلب اعتماد و همکاری نزدیکتر با بازار هستند ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

درواقع شرکتهای موفق دریافته اند که درک مسئولیت اجتماعی تا چه اندازه می تواند به روند نوآوری و ایجاد ارزش در سازمان کمک کند.

نمونه ایرانی به عنوان مثال بانک ملی ایران مسئولیت اجتماعی خود را از طریق سرمایه گذاری بر روی ایده های خلاقانه ی جوانان به انجام رسانید؛ پیام رسان بله یک نمونه کاملا موفق در حوزه استارت آپ ها بود که با حمایت بانک ملی ایران عملیاتی و در نهایت به محصولی منحصر به فرد تبدیل شد؛ پیام رسانی بومی که قابلیت عملیات های بانکی را نیز دارد.

یکی از استارت آپ های دیگر که در بحران کرونا پروژه های مسئولیت اجتماعی خود را افزایش داد شرکت اسنپ بود که دو نمونه از آن ها را برمی شماریم.

در اردیبهشت سال 99، اسنپ به واسطه مسئولیت اجتماعی خود در زمینه مقابله با کرونا امکان جمع آوری کمک های مردمی برای مجمع خیرین سلامت کشور را فراهم کرد.

در این طرح کاربران می توانستند از طریق همان اپلیکیشن اسنپ با ورود به سرویس نیکوکاری کمک های نقدی خود را برای مقابله با کرونا واریز کنند.

اسنپ گزارش داده که در مجموع مبلغ 327٫533٫793 ریال از طریق این سرویس جمع آوری شده است.

در اقدامی دیگر در روز جهانی اهدای خون (25خرداد)، اسنپ کد تخفیفی برای رفت و برگشت به این مراکز برای کاربران خود در نظر گرفت تا آنها را به اهدای خون تشویق کند.

این کد همزمان با روز جهانی اهدای خون در شهرهایی که بانک خون در آنها به وضعیت قرمز رسیده بود فعال شد.

نمونه دیگر شرکت ایران ارقام است که سالانه به عنوان هدیه به کارکنان خود، بسته های کوچک زعفرانی را از یک تولید کننده زعفران که بخشی از سود حاصل از کار خود را به موسسات خیریه پرداخت می کند، خریداری کرده و آن را در اختیار کارکنان و مخاطبانش قرار می دهد.

در مقیاس جهانی شرکت گوگل با دریافت بالاترین رتبه در مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) در سال 2017 به اقداماتی از قبیل کمک مالی و علمی به مدارس، کمک های خیریه، پاک ســازی و تفکیک زباله ها، کاهش مصرف کاغذ، حمایت از شرکت های کوچک و کاهش مسائل زیست محیطی توجه بسیاری نشان داده است.

بنابراین با لحاظ کردن مسائل و اصول اخلاقی و اجتماعی در محیط کار ،نسبت به ذینفعان از جمله کارکنان شرکت در چارچوب مسئولیت اجتماعی شرکتی می توان هم به نفع شرکت و هم سایر ذینفعان عملکرد و منجر به ایجاد وضعیت برنده برنده شد.

ضمن اینکه شرکت ها با نشان دادن تاثیرات مثبتی بر محیط زیست و مسائل زیست محیطی که شامل آلودگی محیط زیست، دفع زباله، جلوگیری از انتشار گاز و دیگر مسائل مربوط به محیط زیست از طریق نوآوری اجتماعی و راهکارهای خلاقانه و پایدار می شود نگرش مثبتی را از خود در قالب فعالیت های مسئولانه اجتماعی در نظر مشتریان و سایر ذینفعان ایجاد کنند.

*فاطمه سادات فهری، دانشجوی دکتری کارآفرینی دانشگاه تهران
کلید واژه ها: مسئولیت اجتماعی - اجتماعی - شرکت - جوامع - فعالیت های اقتصادی - بحران های اقتصادی - اقتصادی - شرکت ها - ارزش - مفهوم - اهمیت - احساس - ضرورت - فعالیت - پدیده - گزارش - حقیقت - برابر - بازار - بحران - دغدغه - همراه - رقابت - گروه - شخصی - تلاش - شدید

آخرین اخبار سرویس:
قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه 11 اسفند 99 + جدول

پرداخت مالیات شرکت های مهم هرمزگان در خارج از استان صدای اتاق بازرگانی را هم درآورد

وام قرض الحسنه فرش بافان

گزارش تسنیم از ستاد تنظیم بازار استان زنجان/ باز هم کمبود تخم مرغ نقل جلسه شد

بازنشستگان «مناطق عملیاتی» نگرانِ تبعیض با شاغلان/ انتظار برای صدور احکام و تامین منابع تا کی ادامه دارد؟

استخدام مدیر و سوپروایزر داخلی فست فود با مزایا در تهران

چرخ های سیاه خیاطی خاطره مشترک نسل ها

مرغداری های تعطیل شده خراسان جنوبی به چرخه تولید باز می گردند

مقاومت در مقابل کاهش قیمت دلار

استخدام کارشناس کنترل موجودی و انبار در تهران

دومین بویه هواشناسی دریایی گیلان در آستارا راه اندازی شد

استخدام مدیر فروشگاه در چرم کروکو در البرز

میزان خواب نوزاد

استخدام سرپرست حسابداری شعبه فروش در گروه کارخانجات 9595 در اصفهان

قدیمی ترین زندانی کرمانشاه در خدمات شهری شهرداری به کار گرفته شد

آزادسازی بیش از 32 هکتار از حریم و بستر تصرف شده رودخانه های فارس

تاثیر مواد شیمیایی موجود در محیط بر تعداد اسپرم ها

هیچ تضمینی در FATF برای گشایش های اقتصادی وجود ندارد/ FAFT همانند برجام خیری برای ما نخواهد داشت

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 11 اسفند 1399

خبرهای خوب از تسهیل بیمه و رفع مشکل مالیات مؤسسات قرآنی

خروج لباس نو از سبد خرید خانوار مشهد/ فقط پوشاک کودک خریدار دارد

بهره برداری از 169 میلیارد تومان طرح عمرانی در سمیرم

قیمت طلا 18 عیار و سکه امروز دوشنبه 11 اسفند 99

مصائب مردم آذربایجان غربی در تلاطم بازار مرغ

80 هکتار گونه های متنوع گیاهان دارویی در قم کشت شده است

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در شرکت نان آوران سبوس در تهران

استخدام سرپرست فروش سرد آقا با مزایا در شرکت نان آوران سبوس در تهران

فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت اتوبوس نیست/ آغاز پیش فروش بلیت منوط به تصمیم ستاد مقابله با کرونا

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی در تهران

رمزارزها؛ بازاری خطرناک با مالباختگانی بالقوه

رانت سیمانی 18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان

استراتژی تجارت دیجیتال اتحادیه اروپا؛ تدوین برنامه بلندپروازانه برای آینده

در راستای استقبال از بهار ،میادین زرند گل کاری و زیبا سازی شدند

جهش تولید نیازمند «ما می توانیم»

فیلم/ بلندترین درخت دنیا در شمال کالیفرنیا

فراخوان جشنواره عکس «سیرجان ما»

قیمت مسکن امروز اصفهان 11 اسفند (سپاهان شهر) + جدول

سیاسی کاری دولت عامل هزینه زایی بودجه شده/ ارتزاق نهاد های خیریه از بودجه در هیچ کشوری مرسوم نیست

118 هزار مشترک توزیع برق اردبیل قبض مصرف رایگان دریافت کردند

مردم دیگر نه پول دارند و نه اعتماد/ فقط دولت می تواند بورس را نجات دهد

زجرکش بورس یا شوک درمانی؟

اتاق و لاین اجاره ای یا درصدی

تکنسین مکانیک، اپراتور فنی مکانیک

شهرک های صنعتی غیردولتی از مزایای شهرک های صنعتی دولتی برخوردار می شوند

استخدام نیرو در سالن زیبایی کارکرده و ماهر

 32 هزار و 666 بازرسی از واحدهای صنفی استان مرکزی انجام شد

نیازمند شاگرد ساده آراسته برای نانوایی بربری

بورس با قیمت گذاری دستوری از مسیر منحرف شد؛ دست دولت در جیب مردم

شبکه سازی درست رمز موفقیت کانون های مساجد در دوران کرونا بود

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

99 درصد تسهیلات روستا عشایری تهران پرداخت شد

ببینید | اوج تکنولوژی و پیشرفت؛ چراغ های آینده شهرها

سنددار شدن بزرگ ترین ملک آموزش و پرورش هرمزگان

کشف نهاده های دامی احتکار شده

رتبه چهارمی گیلان در نظارت و بازرسی از بازار/ خرید مازاد نیاز علت برخی کمبودها است

محدودیت های تردد در محورهای ورودی چهارمحال وبختیاری اعمال می شود

آزادسازی بیش از 32 هکتار از حریم و بستر تصرف شده رودخانه های فارس

بایدن برای چگونگی بازگشت به توافق هسته ای ایران تحت فشار است

خلع ید کارخانه کاشی 400 میلیارد آورده نقدی برای تامین اجتماعی به ارمغان آورد/ اتلاف بیت المال مشهود است

سامانه ثبت معاملات خودرو در کشور راه اندازی می شود + جزییات

استخدام ویزیتور با حقوق و مزایا در شرکت آریان کیمیا تک درگیلان

استخدام نقشه کش صنعتی جهت همکاری در مشهد

نصب چهار المان در شهر پره سر تا پایان سال جاری

کشف 2400 کیلوگرم نقره قاچاق در کشور

موقعیت کودکان کار را به اورژانس اجتماعی اعلام کنید/ به کودکان کار پول ندهید

شهرک های صنعتی غیردولتی از مزایای شهرک های صنعتی دولتی برخوردار می شوند

احداث بند خاکی روستای سطوه شاهرود

5 میلیارد ریال تسهیلات به شتاب دهنده تاب تک قم پرداخت می شود

فاز سوم بوستان امام علی (ع) 65 درصد رشد فیزیکی دارد

صنایع نخ خمین به روزهای طلایی بازمی گردد؟

اولین واکسن تک دوزی در چین تایید شد

استاندار: منفعت سیستان و بلوچستان در گرو بهره مندی از مرز است

استخدام نیروی فنی تاسیسات در یک شرکت تولیدی تن ماهی در کرج

توسعه اقتصاد دیجیتال هدف اصلی چین تا سال 2025| گام بلند پکن در مسیر دیجیتالی شدن

رانت سیمانی  18 هزار میلیاردی! / دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان

قیمت لحظه ای بیت کوین امروز دوشنبه 11 اسفند 99

قیمت طلای جهانی، امروز 99/12/11

لباس نو را اول بشور بعد بپوش+ 4دلیل

راه اندازی کانون سهامداران حقیقی به کجا رسید؟

اتوبوس های جدید تا قبل از 1400 به تهران می رسد؟

خرید اتوبوس های جدید برای پایتخت

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس آغاز شد

صنایع نخ خمین به روزهای طلایی بازمی گردد؟

استخدام کارشناس فروش خدمات کلینیک زیبایی پوست و مو در تهران

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت ها

سه نیکوکار یزدی 640 میلیون ریال برای آزادی زندانیان اهدا کردند

یک کوه یخی به اندازه لندن، از قطب جنوب جدا شد

میدوک رکورد زد

قیمت آهن ,میلگرد 1399/12/11

استاندار خراسان رضوی بر برخورد قاطع با گرانفروشی تاکید کرد

هفته سیاه بیت کوین

دلالان سیمان به جان بازار مسکن افتاده اند

پرداخت 880 میلیارد ریال تسهیلات کرونا به بخش گردشگری خراسان رضوی

توسعه زیرساختهای دانشگاهی دستاورد مهم دولت در گناباد است

مدیرکل راه و شهرسازی یزد: 22 هزار نفر متقاضی طرح اقدام ملی مسکن هستند

استخدام مهندس برق و الکترونیک از اصفهان جهت کار در کاشان

استخدام رییس کنترل کیفیت و بازرس کنترل کیفیت در اصفهان

استخدام 7 عنوان شغلی در تولیدی جاروبرقی پاکتین در اصفهان

استخدام مسئول دفتر و مسئول فنی در شرکت فومن وش در تهران

استخدام مسئول فنی (دکتری داروسازی) در شرکت فومن وش در تهران

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست