مطالب مرتبط:
عمق خوشنویسی از موسیقی بیشتر است/ خوشنویسی آندلسی فراموش شد
راهی که پایان ندارد/ کلمات برای بیان عمق فقر مردم این دیار فقریند
ارسال پرونده خوشنویسی ایران به یونسکو
بزرگ ترین نمایشگاه خوشنویسی جهان در مشهد آغاز به کار کرد
خوشنویسی ایرانی، آماده شد تا جهانی شود
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 بهمن 1399 ساعت 19:502021-01-21فرهنگي

عمق خوشنویسی از موسیقی بیشتر است


«نوریا گارسیا ماسیپ» پرافتخارترین بانوی خوشنویسی جهان اسلام می گوید: آنچه به عنوان خوشنویسی در کشورهای اسلامی در جریان است و زنده مانده است، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی یکتاپرس، آیین افتتاحیه مجازی نمایشگاه رقص قلم در قالب گفتگوی آنلاین با برخی هنرمندان داخلی و خارجی حاضر در این رویداد برگزار شد.

در ابتدای این برنامه مجازی، مجری برنامه گفت: نمایشگاه رقص قلم به هنر خطاطی در جاده ابریشم می پردازد.

این سعادت را داریم که با آثار متددی از هنرمندان بیش از 30 کشور دنیا در خدمت مخاطبان باشیم و آن ها را با هنر خطاطی این هنرمندان در جاده ابریشم آشنا کنیم.

هنری که به قدمت نگارش و فرهنگ در این منطقه جغرافیای وجود داشته است.

هنری که در بین ادبیان و فرهیختگان کشورمان هم جایگاهی بس مهم و بزرگ داشته است.

وی توضیح داد: آثاری از هنرمندانی از کشورهای آذربایجان، فرانسه، قزاقستان، اسپانیا، تاجیکستان، ازبکستان، لهستان و همچنین بزرگمردانی از خطه پاک ایران زمین در این نمایشگاه عرضه خواهد شد.

علاوه بر نمایش آثار این بزرگان افتخار این را داریم که با برخی از این بزرگان گفت وگو هم داشته باشیم تا بیشتر با جزییات فرهنگی هنر خطاطی در این منطقه آشنا شویم.

اولین گفتگوی لایو در این قالب را با استاد یداالله کابلی خوانساری گرانقدر خواهیم داشت که هنری بی بدیل در این حوزه دارند.

غیر از هنر، تاجی بر سر آفرینش نیست یدالله کابلی خوانساری هنرمند پیشکسوت ایرانی در حوزه خطاطی در گفت وگویی آنلاین درباره فعالیت های خود توضیح داد: من یدالله کابلی خوانساری و متولد خوانسار هستم.

حدود نیم قرن است که در مجموعه انجمن خوشنویسان ایران به عنوان استاد و عضو شورای عالی ارزشیابی حضور دارم.

در شورای ارزشیابی میراث فرهنگی و وزارت ارشاد هم سالیان طولانی حضور داشته ام و افتخار دارم که در این مسؤولیت کوشش های فراوانی را برای خوشنویسی کشور برعهده داشته ام.

این افتخار را هم دارم که به عنوان نماینده فرهنگی یونسکو بتوانم در چشم انداز درخشانی که این کمیسیون عالیقدر برای تحکیم مبانی فرهنگی و هنری کشورهای دنیا و به خصوص منطقه جاده ابریشم ترسیم کرده است، توفیق خدمت داشته باشم.

کابلی ادامه داد: گمان می کنم اگر بگوییم غیر از هنر، تاجی بر سر آفرینش نیست، سخنی به گزافه نگفته ایم.

در همین راستا هم شاهدیم تحکیم روابط فرهنگی با کشورهای منطقه راه ابریشم که با مدیریت مدبرانه دکتر ایوبی در پیش رو داریم، محصول ارزش های بنیادین هنر خطاطی است.

هنری که در اشتراکات دیرینه ایران و کشورهای راه ابریشم، نقشی دیرینه داشته است و گمان می کنم دنیای هنر بدون مرز جغرافیای، سیاسی و حتی اجتماعی، غنی ترین فضای گفت وگویی است که نیازی به ترجمان ندارد و در هر گوشه از عالم محبوبیت خاص خود را دارد.

هنر ژرف ترین گفت وگو میان انسان های صاحب دل و فرزانه در تاریخ بشر محسوب می شود که احساسات تابنده خود را در عرصه های مختلف فرهنگی وهنری ارائه کرده و آثارشان مایه فخر بشریت شده است.

این هنرمند پیشکسوت حوزه خطاطی افزود: انسان ها همیشه برای معنا بخشیدن به زندگی و جلوه های پویای ذهنی خود، در جستجوی تحولات درونی خود بوده اند.

هنر به عنوان یک ودیعه الهی، بروز و ظهور شورانگیزترین و ژرف ترین بازتاب های درونی انسان ها به دنیای بیرون بوده است.

هنر حاصل تفکر و تعمق جان های شیفته و عقل های سرمستی است که با سیروسلوک و کشف و شهود بسیار زیاد توانستند آثاری را خلق کنند.

پیدایش خط یکی از مهم ترین دستاوردهای تاریخ بشر از این منظر بوده است که در طول تاریخ بشر و در هر سرزمینی به ثبت و ضبط رویدادها و احوالات و به خصوص مفاهیم ادبی و اخلاقی و فرهنگی و حتی سیاسی اختصاص یافته است.

با این پیش زمینه می توان گفت نام ایران و ایرانی در گذشته تاریخ، بخش عمده ای از کتاب فرهنگستان جهان را به خود اختصاص داده است.

وی توضیح داد: کتاب سهم ایرانیان در پیدایش و آفرینش خط که در حدود 960 صفحه به معرفی هنرمندان و آثار آنان پرداخته را باید معرفی کنیم.

چراکه این تحول که ما آن را قدسی می پنداریم با تاریخی حدود 1400 ساله نقش مهمی در تحکیم مفاهیم فرهنگی و ادبی و هنری و آیینی ما را عهده دار بوده است.

اگر بخواهیم تنها یک نمونه مستند و معتبر را که همه جهان به آن ایمان دارند را در این زمینه معرفی کنیم کتاب هزار سال مصحف ایران است که به کوشش شادروان نجفی مرعشی شوشتری تدوین و منتشر شده است.

این مجموعه دربرگیرنده 186 جلد قرآن کریم است که با نوشتن آیات وحی به دست هنرمندان سترگ و برجسته تاریخ سرزمین ما به ثبت رسیده و موجود است.

این 186 جلد قرآن تنها قرآن هایی است که در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است.

شما به هر گوشه از جهان سفر کنید که با نام ایران و ایرانی آشنا باشند، تمام محققان و پژوهشگرانی که در این حوزه رشد کرده و بالیده اند و صاحب رساله و کتاب بوده اند، بر این سابقه مهر تأیید می زنند.

مانند خانم آن ماری شیمل که در سیر تحول و تطور خوشنویسی ایرانی کتابی مبتنی بر شرح فعالیت بزرگان این هنر را در 460 صفحه تألیف و منتشر کرده است.

این ها همه نشانه هایی بارز و روشن از جایگاه ایران در میان کشورهای اسلامی به خصوص از منظر هنر خوشنویسی است.

کابلی در ادامه تأکید کرد: اگر بخواهیم شرح کوچکی از این رسالت تاریخی را بیان کنیم، می توانیم به شیوه های مختلفی که حیات خوشنویسی را دوام و قوام بخشیده است اشاره کنیم؛ مانند قلم محقق، ریحان، نسخ، ثلث، رقاع، تعلیق، نستعلیق و شکسته.

همه این اقلام در کشور ما به دست بزرگانی که خلق و ابداع شان را عهده دار بودند ماندگار شدند و امروز، هم در ایران و هم در اقصی نقاط جهان با این میراث آشنا هستند.

وی افزود: اساتیدی همچون بیضاوی شیرازی، خواجه تاج الدّین سلمانی اصفهانی و میرعلی تبریزی که واضع خطوط تعلیق و نستعلیق بوده اند.

یا شفیعا و شاملو که مبدع خط شکسته بودند، یا سلطان علی مشهدی و میرعلی هروی، یا هنرمند بزرگ قرن دهم میرعماد حسنی که خوشنویسی ایران را با قابلیت ها و قانون مندی خط خودش از مرزها عبور داد.

کابلی تصریح کرد: اگر امروز کسانی هستند که در این خطوط مدعی هستند، می دانند که ریشه این خطوط متعلق به این سرزمین است.

حدود 400 سال است که استادان بنامی در سایه سار کوشش و تلاش و خلاقیت این هنرمندان بزرگ تاریخ سرزمین مان، آثار درخشانی را خلق کرده اند.

این میراث از ریشه های مشترک کشورهای مسیر جاده ابریشم محسوب می شود که نقش گسترده در دوره های گذشته تمدن تاریخ بشر داشته است.

این هنر بر بال شعر و ادب و حکمت و فضیلت هنرمندان صاحب دل این کشورها همواره در پرواز بوده است.

این هنر یک ودیعه الهی است که بادستاوردهای بسیار درخشان میان کشورها اشتراکات و تعاملاتی را رقم زده است.

وی در پایان افزود: برگزاری نمایشگاه رقص قلم می تواند تشکری بزرگ را برای کشورهای متمدن و برجسته ای که صاحب کرسی خوش نویسی هستند به همراه داشته باشد.

کشورهایی مانند ترکیه، چین، ژاپن و کشورهایی که اصولا در کار خوشنویسی به عنوان هنر قدسی، فعالیت دارند و هنرمندان بزرگی را هم در جامعه خود دارند.

خوشنویسی امروز زبان فهم و ادب همه ملت های دنیا است.

به خصوص کشورهای متمدن که با ارتباطات دیجیتالی همراه هستند، هرگز در بیان نوشتاری خود، جز با قلم خوشنویسی و جز با تحریر نوشتاری، با دیگران روبه رو نمی شوند.

من در جشنواره جهانی خوشنویسی که در مسکو برگزار شد و 56 کشور در آن حضور داشتند و من نماینده ایران بودم، شاهد بودم که خوشنویسی به عنوان یک هنر معنایی و مفهومی در تمام دنیا ساری و جاری است و همواره در تاریخ به عنوان هنری که حاصل کوشش دست و دل و هم سویی احساسات درونی یک هنرمند است، نقشی جاودانه داشته است.

با توجه به ظرفیتی که در فضای آموزشی خودمان هم داریم، به طور قطع این فعالیت می تواند در همه کشورها به خصوص کشورهای مسیر جاده ابریشم، به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی نقش بهترین معرف را داشته باشد.

* عمق خوشنویسی از موسیقی بیشتر است بهمن پناهی هنرمند عرصه خوشنویسی نیز در این گفت وگو این طور بیان کرد که هرچند این هنر در غرب جایگاهی ندارد اما در این سال ها رجعتی به آن صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: حدود بیست سال است که ساکن فرانسه هستم اما پیش از آن در ایران، خوشنویسی را تدریس می کردم.

پناهی درباره جایگاه هنر خوشنویسی در فرانسه گفت: خوشنویسی جایگاه و فضای عمده ای در کشور ما دارد.

در غرب این هنر در تقسیم بندی کلاسیک جا ندارد و بیشتر به عنوان یک هنر دستی و کتاب آرایی شناخته می شود.

بنابراین آن جایگاه خاص را به طور تاریخی ندارد، خوشنویسی در این کشورها یک جنبه فرعی داشته و مثل تئاتر و سینما جایگاه زیادی ندارد منتهی در این سال ها یک رجعتی به هنر خوشنویسی دیده می شود که این امر دو دلیل دارد؛ یکی شرافت و نجابت آن به عنوان هنر تاریخی انسان و دومی قرار گرفتن در رده هنرهای عام.

این موضوعات باعث شده تا نگاه جدیدی به این هنر شود.

این هنرمند خوشنویس توضیح داد: من بارها از خوشنویسی به عنوان هنر انسانی نام برده ام.

چون هنرهای دیگر همه در عصر انسان اولیه هم به نوعی وجود داشت اما پرورش پیدا نکرده بود.

در واقع جوهره این هنرها در طبیعت وجود داشت در حالی که خوشنویسی زمانی زاییده شده که انسان ناطق شده، وقتی شروع به حرف زدن کرده پای نوشتار به میان آمده، بعد گرامر شکل گرفته، سپس خوشنویسی در این بستر زاییده شده و پرورش پیدا کرده است.

پس می بینیم این هنر نسبت به هنرهای دیگر بسیار جدیدتر و ذاتا بر مبنای اندیشه، ادبیات، فلسفه و .

است.

به طور کلی کسانی دارای هنر خوشنویسی بودند که باسواد بودند، تمام افراد جامعه خوشنویس نبودند، در حالی که یک فرد بیسواد هم می توانست نوازنده، نقاش و.

باشد ولی یک آدم بیسواد هرگز نمی توانست خوشنویس حتی نسخه پرداز باشد؛ این نشان می دهد که ذاتا خوشنویسی با ادبیات، شعر، کلام و.

عجین است.

طبیعتاً این موضوع در همه فرهنگ ها بوده است.

پناهی بیان کرد: در فرانسه هم بحثی که بیشتر عنوان می شده این بوده است که کلام بزرگان ادبیات، خوشنویسی می شده است.

بنابراین هرچند خوشنویسی در غرب ضعیف است ولی همچنان فعال است این هنر در همه فرهنگ ها و تمدن ها اصل است.

این هنرمند ادامه داد: تقریبا ًهمه از موسیقی به عنوان هنر جهانی یاد می کنند که یک زبان بین المللی دارد، چون آن اصوات با زیبایی گوش هر انسانی را با هر فرهنگی در هر نقطه از جهان به ارتعاش در می آورد و حداقلی از پیام و حس را منتقل می کند حتی اگر افراد به گرامر و زبان هنری آن موسیقی آشنا نباشند.

یعنی حتی اگر یک موسیقی چینی هم گوش کنند حداقلی از حس را دریافت می کنند.

ولی این امر جنبه احساسی دارد، بخش ناخودآگاه ذهن را تحریک می کند و به همین دلیل می تواند زبان بین المللی باشد.

خوشنویسی یک جنبه دیگر دارد که آن جنبه آگاه ذهن است و با نوشته، اندیشه و فکر سروکار دارد که یک ارتباط عمیق تری بین فرهنگ های مختلف ایجاد می کند.

هندسه موزونی از تصویر خط ایجاد می کند، در عمق آن هم کلام و اندیشه است پس این موارد می توانند در یک لایه عمیق تر، فرهنگ ها را به هم نزدیک کنند.

این زبانی است که هم بخش خودآگاه و هم بخش ناخودآگاه انسان با آن درگیر می شود.

با اینکه موزیسین حرفه ای هستم اما می توانم بگویم عمق و کارآیی خوشنویسی بیشتر است.

وی در پایان گفت: به عنوان عضوی از خانواده فرهنگ و هنر ایران بزرگ باید بگویم ظرفیت و توان ما در فرهنگ و هنر بسیار زیاد است.

خوشحالم که حرکت های این چنینی شکل می گیرد.

امیدوارم این حرکت مورد استقبال قرار بگیرد.

* خوشنویسی، بازآفرینی در میدان هنر را تداعی می کند خانم گلخایو از هنرمندان ازبکستانی حاضر در رویداد رقص قلم درباره فعالیت های خود توضیح داد: من تحصیلکرده رشته هنر و طراحی از موسسه ملی در کشور مغولستان هستم.

من در این موسسه خطاطی و طراحی خوانده ام و خوشنویسی و مینیاتور را هم مورد مطالعه قرار داده ام.

در حال حاضر هم در همین موسسه مشغول تدریس در حوزه خوشنویسی هستم.

من معمولا در زمان های خالی روز علاقه مندم مینیاتور و خطاطی کار کنم و خوشحالم که توانستم در فستیوال خوشنویسی رقص قلم حضور داشته باشم.

وی افزود: کتابی را در ارتباط با خوشنویسی کوفی به رشته تحریر درآورده ام و در ادامه رشته تحصیلی ام، علاقه مند هستم تا مقطع دکترا این هنر را ادامه دهم و آن را به حد اعلی برسانم.

گلخایو درباره تاریخ هنر خوشنویسی در کشور ازبکستان مورد پرسش قرار گرفت که پاسخ را به استاد خود واگذار کرد.

خانم سیدا، استادِ گلخایو در این باره توضیح داد: هنر خوشنویسی یکی از هنرهای باسابقه در کشور ما است و جوانان هنرمند هم بسیار علاقمند به این هنر شده اند.

گویی خوشنویسی، بازآفرینی در میدان هنر را برای شان تداعی می کند.

به خصوص که هنرهایی همچون مینیاتور هم با خطاطی تلفیق شده و فضاهای جالبی را به وجود آورده است.

در کشور ازبکستان بحث تحریر کتاب و نگارش بر روی برگه های کاغذی در حال حاضر علاقمندان بسیاری دارد.

به خصوص که خطاطی در حوزه نگارش کتاب بسیار کمک می کند و جزو هنرهای محبوب در ازبکستان محسوب می شود.

مقایسه میان نقش و جایگاه هنر خوشنویسی در قیاس با دیگر هنرها در کشور ازبکستان، پرسش دیگری بود که خانم سیدا در پاسخ گفت: بیشتر شاهد فضاهای تلفیقی هستیم.

هنر خطاطی امروز در حوزه هایی چون معماری و مینیاتور بسیار مورداستفاده قرار می گیرد.

خانم سیدا افزود: هنر خوشنویسی به خوبی در ازبکستان، در حال رشد است و به عنوان نمونه می توان به فعالیت موسسه ما اشاره کرد که علاقمندان بسیاری در آن کار می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت هنر خوشنویسی، این هنر یکی از اصلی ترین زیرساخت ها برای توسعه تعاملات میان کشورهای جاده ابریشم می تواند باشد.

* خوشنویسی اسلامی در اسپانیا به عنوان یک میراث مطرح می شود خانم نوریا گارسیا ماسیپ هنرمند اسپانیایی حاضر در نمایشگاه رقص قلم درباره حوزه فعالیت های هنری خود گفت: من اصالتاً اهل اسپانیا هستم اما خوشنویسی را در کشور ترکیه آغاز کردم و بعد از آن در فرانسه ادامه دادم.

در فرانسه همچنان در حوزه تحقیق، تدریس و آموختن خوشنویسی فعال هستم.

این هنرمند اسپانیایی درباره خوشنویسی اسلامی توضیح داد: خوشنویسی اسلامی در اسپانیا به عنوان یک میراث مطرح می شود که میراثی گرانبها از تاریخ دور نیز به حساب می آید.

بعد از سفری که به کشور مراکش داشتم، به خوشنویسی اسلامی علاقمند شدم و بعد از آن در موسسه ای در ترکیه به خوشنویسی پرداختم.

موسسه ای عثمانی ـ ترکی که تحت نظر استاد محمد زکریا در آن خوشنویسی را آغاز کردم.

تقریباً می توان گفت بحث خوشنویسی اسلامی در اسپانیا رو به فراموشی بود، کما اینکه زمانی بحث خوشنویسی آندلسی مطرح بود که امروز دیگر وجود ندارد.

گارسیا درباره جایگاه هنر خوشنویسی در مقایسه با هنرهای دیگر در کشور اسپانیا گفت: اگر بخواهم درباره خوشنویسی لاتین صحبت کنم، باید بگویم چیز قابل توجهی امروز وجود ندارد.

بحث خوشنویسی لاتین در کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه و ایتالیا دنبال می شود اما در اسپانیا، این هنر، هنری از بین رفته است.

در حوزه طراحی تا حدودی بحث خوشنویسی لاتین مورد استفاده قرار می گیرد که واقعا شایان ذکر نیست.

آنچه به عنوان خوشنویسی در کشورهای اسلامی در جریان است و زنده مانده است، در اسپانیا نیست.

این هنرمند درباره پیشینه خوشنویسی اسلامی در اسپانیا هم گفت: از قرن یازدهم بحث خوشنویسی اسلامی در اسپانیا آغاز شد و در حدود قرن چهاردهم رو به پیشرفت بیشتر گذاشت.

این شکوفایی باعث پدیدار شدن خوشنویسی آندلسی شد که بسیار عمیق و بسیار زیبا است.

این یک میراث بسیار گرانبها را بجا گذاشته است.

یکی از نمونه های زیبای این هنر خوشنویسی در مسجد الحمرا است که می توان به تماشای آن رفت.

این مدل از خوشنویسی که برای قرآن استفاده شده است را می توان دید و لذت برد.

فرهنگ خوشنویسی در این حوزه جغرافیایی، یک فرهنگ فعال بوده است اما از مقطعی این هنر به سمت فراموشی رفت.

گارسیا درباره تلفیق هنر خوشنویسی با دیگر هنرها در اسپانیا هم توضیح داد: همان طور که اشاره کردم، بحث خوشنویسی در هنر معماری قصر الحمرا بسیار مشهود است که یک ترکیب خوب میان معماری و خوشنویسی محسوب می شود.

هارمونی بسیار خوبی هم بین آن ها برقرار شده است که بسیار دقیق و زیبا است.

بحث مینیاتور را درحوزه هنر آندولسی نداریم و فعال نیست، اما در بحث کتاب نگاری و معماری، هنر خوشنویسی ترکیب شده است.

این هنرمند اسپانیایی درباره برگزاری نمایشگاه رقص قلم هم گفت: فکر می کنم همه هنرها می تواند کشورها و ملت ها را به هم نزدیک کند.

ولی هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر مفهومی و معناگرا قطعا می تواند تأثیری بی نظیر داشته باشد و نشان دهد خلاقیت ها می تواند فراتر از مرزها برود.

وی در پایان گفت: علاقه مندم از کمیسیون ملی یونسکو در ایران تشکر کنم بابت دعوت به این رویداد و برگزاری چنین نمایشگاهی و امیدواریم به موفقیت هایی که می تواند در این رویداد حاصل شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: هنرمندان - خوشنویسی - جاده ابریشم - کشور - نمایشگاه - کشورهای اسلامی - رقص قلم - ابریشم - برنامه - فرهنگ - اسلام - مجازی - جهان اسلام - فرهیختگان - جاده - افتتاحیه - هنری - آثار - کشورمان - مخاطبان - موسیقی - برگزار - آنلاین - فرهنگی - ادبیان - اسلامی - گارسیا - گفتگوی - رویداد - بانوی

آخرین اخبار سرویس:
سلفی الهام پاوه نژاد در کنار اولین معلم بازیگری اش /عکس

خیره کننده ترین عکس های نجومی 2020 / عکس

حامد کمیلی ناصرالدین شاه شد و شقایق دهقان مهدعلیا! /عکس

حامد کمیلی ناصرالدین شاه شد و شقایق دهقان مهدعلیا! /عکس

عوامل برای ساخت فیلم کوتاه

محمدرضا گلزار در آغوش پدر زنش + عکس لورفته

انرژی مثبت علیرام نورایی

هم زیستی عروسک ها و انسان ها

کارآگاهی که هر تماشاگری را مرعوب می کند

این روزهای سینمای کودک و نوجوان در شرایط کرونا

اتفاقات و حوادث عجیب تاریخ / عکس

ده نمکی: شمشیرها را برای «دادستان» تیز کردند/ بخشی از سریال بر اساس خاطراتم بود/ پیشنهاد وزارت را قبول نکردم

ده نمکی: بخشی از «دادستان» بر اساس خاطراتم بود/ پیشنهاد وزارت را قبول نکردم

تیپ ورزشی آقای بازیگر /عکس

ویدئویی از سریال نوروزی تلویزیون

آغاز پخش سریال کمدی «چوب خط» از امشب

تیپ ورزشی آقای بازیگر /عکس

ده نمکی در گفت وگو با فارس: شمشیرها را برای دادِستان تیز کردند/ پست وزارت را نپذیرفتم

ویدئویی از سریال نوروزی تلویزیون

آغاز پخش سریال کمدی «چوب خط» از امشب + تیزر

آغاز پخش سریال کمدی «چوب خط» از امشب + تیزر

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در روز پنج شنبه 14 اسفند 99

تکذیب درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن

لحظه انفجار وحشتناک تلفن همراه در خانه / فیلم

پسر «ساسی مانکن» اجازه ندارد آهنگ های پدرش را گوش کند!

تصویری تازه از موسیقی نوی ایران امروز

ما درخت ها را با قلبمان می کاریم

تصویری دیده نشده از علی انصاریان در کنار پدر و مادرش +عکس

آخرین وضعیت اکبر عبدی پس از ابتلا به کرونا

اخبار متناقض از درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن

پسر «ساسی مانکن» اجازه ندارد آهنگ های پدرش را گوش کند!

اخبار متناقض از درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن

بالاخره اکبر عبدی کرونا گرفته است یا نه؟!

محمدعلی اسلامی ندوشن درگذشت

همکاری عجیب ساسی مانکن و الکسیس تگزاس ! + عکس

‏محمدعلی اسلامی ندوشن در گذشت

بالاخره اکبر عبدی کرونا گرفته است یا نه؟!

2 طراح لباس از مشهد منتخب کشوری شدند

درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن | استاد فرزانه زبان و ادب پارسی دیده بر جهان فروبست

تجاوز به نیلوفر در برج جردن تهران!

رازهای زندگی ساسی مانکن لو رفت + عکس

آخرین اخبار سینما در روزی که گذشت

بار اصلی توسعه مترو به دوش مردم بوده است

آیا ویدیو ساسی مانکن عامل نگرانی فرهنگی-اجتماعی است؟

الکسیس تگزاس کیست؟ /عکس

واکنش مدیر شبکه کودک به ویدئوی جدید ساسی + عکس

ترکیب ساسی مانکن و بازیگر فیلم های مستهجن و نوجوانی که دنیایش یک تبلت است!

ترکیب ساسی مانکن و بازیگر فیلم های مستهجن و نوجوانی که دنیایش یک تبلت است!

دلیل استقبال از ترانه ساسی مانکن و الکسیس تگزاس چیست؟

دلیل استقبال از ترانه ساسی مانکن و الکسیس تگزاس چیست؟

پست جدید بهرام رادان درباره سکوت+عکس

همکاری عجیب ساسی مانکن و الکسیس تگزاس ! + عکس

بار اصلی توسعه به دوش مردم بوده است

ویدئو پروژکتوری که در یک ثانیه فوکوس می کند

تیپ خاص و جنجالی خانم بازیگر +عکس

بهرنگ علوی کیست؟ + بیوگرافی و عکس و لیست فیلم های این بازیگر

طرح تخفیف ویژه کتاب «از کعبه تا حراء»

آیا تصویر قلیان کشیدن علی دایی صحت دارد؟+ببینید

فیلم/ مداحی متفاوت درباره نهج البلاغه

نگرانی تهیه کننده کودکِ تلویزیون از فضای مجازی

رقص بانگرای یک مرد کانادایی هندی پس از دریافت واکسن کرونا + فیلم

بازیگر نقش عادل فردوسی پور در سریال گاندو2 / هیچ دیالوگی در این سریال ندارم

اکبر عبدی به کرونا مبتلا شد

آخرین خبر ها از «بچه مهندس 4»

آخرین وضعیت سلامتی اکبر عبدی پس از ابتلا به کرونا

طراحان مشهدی برگزیده جشنواره بین المللی مد و لباس فجر شدند

چالش جدید ساسی مانکن و رواج بی اخلاقی اجتماعی

فینال «عصر جدید» کِی پخش می شود؟

ساخت سریال طنز «قبله عالم» با بازی حامد کمیلی و هادی کاظمی

تاکید بر آمادگی رسانه های ایلام برای همکاری با بازرسی استان در مبارزه با فساد

ببینید | فوران وحشتناک آتشفشان در اندونزی

مهمان امشب دورهمی مشخص شد

فیلم/ افشاگری بهنام ابوالقاسم پور درباره بهتر شدن حال علی انصاریان در بیمارستان

ساسی در کمین خانواده !

«دادستان» شعار نمی دهد+صوت

انتقاد معاون مطبوعاتی از کثرت رسانه/ اولویت خانه های مطبوعات تقویت مهارت و مخاطب باشد

تاکید بر آمادگی رسانه های ایلام برای همکاری با بازرسی استان در مبارزه با فساد

پایان 12 میلیون دلاری برای فیلم «تام هنکس»

فیلم/گل چهارم العربی با پاس گل محمدی

(فیلم) یک میز کار حرفه ای فوق العاده

حال «اکبر عبدی» خوب است/ بازگشت به سریال «روزهای آبی»

حضور علی کریمی بر سر مزار میناوند /فیلم

ساماندهی دستفروشان منطقه 3 قزوین تا یک هفته دیگر+ فیلم

تعمیر خط لوله گاز بخش الموت به زمان دیگری موکول شد+ فیلم

مستند حیات خانه ما قسمت 61

بسته هنر انقلاب

ویدئو/ اهنگ تتلو در سریال ملکه گدایان؛»بزنم تو سرت نفت دربیاد»!

سوء استفاده از مجوز اکتشاف معدن برای دست درازی به میراث فرهنگی+ فیلم

معرفی آثار برگزیده نمایشگاه عکس «شهر ایمن- ساختمان ایمن» گیلان

درخشش مستند میانکاله از مازندران در بین مراکز استان ها

همدردی سینما های حوزه هنری سراسر کشور با زلزله زدگان سی سخت

حضور بازیگران جدید در «بچه مهندس 4»/ ادامه تصویربرداری در حرم امام رضا(ع)

اکبر عبدی کرونا گرفت

عکسی که رضا کیانیان از ستاره پسیانی گرفت

فیلم| حضور علی کریمی بر سر مزار مهرداد میناوند

ببینید: ساسی در کمین خانواده !

(فیلم) ربات هایی که شعبده بازی می کنند!

35 درصد بیمه شدگان صندوق هنر خراسان شمالی هنرمندان موسیقی هستند

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ: ترویج و تقویت اخلاق در جامعه ازجمله مسئولیت اصلی رسانه هاست

تولد نوزاد با دو دهان

عمق خوشنویسی از موسیقی بیشتر است

عمق خوشنویسی از موسیقی بیشتر است