مطالب مرتبط:
خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران
ماجرای حراج تهران و رکورد شکنی تابلوی جنجالی آیدین آغداشلو چه بود؟
لحظه شکسته شدن رکورد فروش حراج تهران +فیلم
وصول یک هزار و 100 میلیارد تومانی مالیات در آذربایجان غربی
کارتون: آغداشلو رکورد حراج تهران را شکست
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 14:102021-01-17اقتصادي

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران


مدیر حراج تهران درباره رقم عجیب تابلوی 12 میلیارد تومانی آیدین آغداشلو می گوید: 7 مجموعه دار حاضر در سالن، شامل یک شخص حقوقی و 6 شخص حقیقی در مزایده خرید اثر آغداشلو رقابت داشتند و شخصیت حقوقی در این رقابت برنده شد.

-   خبرگزاری فارس؛ گروه هنر ـ محمد کلهر: شیوع ویروس کرونا" برگزاری حراج تهران در تیرماه را لغو کرد و این حراج پس از یک سال، بار دیگر در دی ماه برگزار شد و مجموع فروش 87 میلیارد و 942 میلیون تومان را را رقم زد.

در این حراج، تابلوی دو تکه (لت) از آیدین آغداشلو با فروش 12 میلیارد تومانی، رکورد 12 دوره پیشین حراج را شکست.

این در حالی است که اثر یاد شده در برآورد اولیه بین 1.

2 تا 1.

6 میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود.

خاطرات امید در سال جاری با تکنیک گواش و مدادرنگی روی مقوا خلق شده و مجموعاً 76 در 116 سانتی متر اندازه دارد.

  یکی از آثار مجموعه خاطرات انهدام   این اثر در ادامه آثار آغداشلو از مجموعه خاطرات انهدام است؛ مجموعه ای که چهار دهه است ادامه یافته و بخشی از اصلی ترین آثار خالقش محسوب می شود.

 انسان های تصویر شده در این مجموعه، به فرد خاص تاریخی و یا اسطوره ای اشاره ندارند، بلکه مفهوم انسان را تصویر می کنند که به واسطه دور شدن از مرزهای اخلاق و سنت های گذشته، در حال تخریب و مرگی تدریجی است.

کاتالوگ حراج تهران در ادامه توضیحات خاطرات امید نوشته است: در این نقاشی، بر خلاف آثار پیشین، این بار تخریب و از میان رفتن نه در پیکره بلکه در فضای پیرامون آن ها بازنمایی شده است.

این نقاشی دولته نمایانگر دو وجه زنانه و مردانه وجود انسانی است که به واسطه کمپوزیسیون ایستا در حالتی آرمانی و روبه روی یکدیگر ایستاده و به هم چشم دوخته اند.

  نقاش به واسطه استفاده هنرمندانه از رنگ قرمز و سفید با نوارهای آبی، هر دو پیکره را در حالتی تجسم کرده که در عین تعادل با یکدیگر، یک جنس و مکمل هم دانسته می شوند؛ گویی یک روح در دو پیکر بسان زوجی زیبا و جوان در کنار هم ایستاده اند.

اما جهانی که این زوج در آن به سر می برند در سیاهی فرو رفته و به واسطه شعله های آتش در حال سوختن، فروریختن و از میان رفتن است.

    با این همه، برخی اثر خاطرات امید را نوعی کپی برداری از ایده اثر پیرو دلا فراچنسکو با نام دوک و دوشس می دانند.

آغداشلو اثر دیگری هم در این دوره از حراج تهران با نام خوشنویسی ساقط داشت که 400 تا 600 میلیو تومان ارزش گذاری شده بود و 600 میلیون تومان چکش خورد.

اما این همه حاشیه ها درباره حضور اثر آیدین آغداشلو در سیزدهمین حراج تهران نبود.

بیشترین واکنش ها به این موضوع بود که چرا اثر نقاش حاشیه ساز طی ماه های اخیر، در حراج ارائه شده است که حالا رکوردشکنی کند، چرا که این موضوع نادیده گرفتن ادعاهای برخی شاگردان و خبرنگاران درباره اوست.

اما مدیر حراج تهران در این باره می گوید: آنچه که ما درباره آقای آغداشلو می دانیم این است که او شاکی ندارد، اما خود او چندین فقره شکایت با عنوان افترا و تشویش اذهان عمومی تقدیم دستگاه قضایی کرده است.

وی در حال حاضر شاکی است و کسانی که به او تهمت زده اند متشاکی! از سوی دیگر برخی کاربران فضای معتقد بودند بالابردن غیرعادی قیمت یک اثر، احتمالاً مرتبط با پولشویی و مافیایی هنر است و نهادهای نظارتی باید به این موضوع ورود کنند.

عده ای هم مدعی شدند خریدار اثر 12 میلیاردی، حامی حراج تهران است اما حاضران در حراج، این موضوع را رد می کنند.

مدیر حراج تهران در این باره می گوید: خریدار اثر آغداشلو نماینده یک شرکت بود که طبعاً شخصیت حقوقی دارد.

سایر افراد رقابت کننده هم اشخاص حقیقی بودند.

حراج های معتبر دنیا مجاز به اعلام نام خریداران آثار نیستند و خود آنها اگر مایل باشند می توانند خود را معرفی کنند.

ما تنها با دستور قضایی می توانیم اسامی خریداران یا فروشندگان را در اختیار مسئولین قرار دهیم.

درباره برخی حاشیه های سیزدهمین حراج تهران با علیرضا سمیع آذر مدیر حراج تهران گفت و گو کردیم.

او در دهه هشتاد مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" و رییس موزه هنرهای معاصر تهران بود.

سمیع آذر از سال 2006 تا کنون هم مشاور حراج کریستیز است.

    * با توجه به حاشیه های اخیر آقای آغداشلو و شایعاتی که درباره این نقاش وجود دارد، آیا بهتر نبود از پذیرش اثر او در این دوره از حراج امتناع کنید؟ ارایه اثر یک هنرمند در هر نمایشگاهی در گالری موزه و یا حراج، به معنای اظهارنظر درباره شرایط اخلاقی وی نیست؛ این موضوع در همه جای دنیا یک قاعده است.

اثر هنری شخصیت مستقلی دارد، ممکن است هنرمندی از نظر اخلاقی بسیار قابل احترام باشد اما اثرش شایستگی ارائه را نداشته نباشد و یا برعکس.

  آثار دوره سیزدهم حراج تهران را مطابق معمول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستادیم، همه آثار تایید و مهر شدند، دو اثر از آیدین آغداشلو هم جز همین آثار بودند و مجوز گرفتند.

آثار دوره سیزدهم حراج تهران را مطابق معمول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستادیم، همه آثار تایید و مهر شدند، دو اثر از آیدین آغداشلو هم جز همین آثار بودند و مجوز گرفتند فراتر از شبهات و شایعه ها، آنچه که ما درباره آقای آغداشلو می دانیم این است که او شاکی ندارد اما خود او چندین فقره شکایت با عنوان افترا و تشویش اذهان عمومی تقدیم دستگاه قضایی کرده است.

وی در حال حاضر شاکی است و کسانی که به او تهمت زده اند متشاکی.

اگر هم شکایتی باشد باید بررسی شود و مقام محترم قضایی در این خصوص حکم دهد.

در چنین وضعیتی ما نمی توانیم پیشاپیش قضاوتی انجام دهیم و بگوییم لابد شایعات درست است و بر این اساس اثر هنرمندی را که همیشه در حراج تهران و اغلب حراج ها بوده؛ صرفا به خاطر شائبه ها خارج کنیم.

  * پیش تر گفته اید که در حراج تهران بارها با بازارگرمی برخی برای بالابردن قیمت یک اثر مواجه شده اید، و اگر متوجه آن شوید، از ادامه حضور اثر هنرمند در حراج جلوگیری می کنید.

آیا افزایش نامعقول 10 برابری قیمت یک اثر، بازارگرمی برای آن نیست؟ آیا نباید حراج این اثر ملغی شود؟ در حراج ها تلاش می شود اثر به شکل شایسته ارائه، تحلیل و معرفی شود.

این بازارگرمی به مفهوم منفی و تحقیرآمیز نیست، اگر این چنین باشد هر تجارتی را می توان با این لحن به چالش کشید.

آنچه که من گفته ام این است که برخی افراد در حراج ها، کار خود را به طور تصنعی توسط دوستانِ شان افزایش قیمت می دهند و به این طریق یک فروش مصنوعی صورت می گیرد.

حتی در این موارد هم ما نمی توانیم فروش را به صرف مشکوک بودن، لغو کنیم چون بهرحال صورت گرفته است.

در این موارد صرفاً می توان از ارائه اثر هنرمند در حراج بعدی جلوگیری کرد که پیش از این هم چند بار انجام شده است.

با این حال باید در نظر داشت این موارد مربوط به کسانی است که نیاز به مطرح شدن دارند و کمابیش ناشناخته هستند، هنرمندی در جایگاه آیدین آغداشلو که از اساتید هنر ایران است و همیشه در همه حراج ها پای ثابت بوده، نیازی به بازارگرمی، تبلیغ و معرفی به این معنا ندارد.

آثار امثال او یا پرویز تناولی و محمد احصایی، به حراج اعتبار می دهند نه اینکه حراج بخواهد با بازارگرمی به کار آنها اعتبار دهد.

7 مجموعه دار حاضر در سالن ـ شامل یک شخص حقوقی و 6 شخص حقیقی ـ در مزایده خرید اثر آغداشلو رقابت داشتند و این به معنای بازارگرمی نبود  در مورد اثر آقای آغداشلو در حراج اخیر رقابت کاملاً طبیعی و سالم ابتدا با مزایده 7 مجموعه دار حاضر در سالن صورت گرفت.

رقابتی که بسیار گرم بود و ما که شاهد آن بودیم نمی دانستیم در نهایت کدامیک از آنها برنده نهایی خواهدشد.

ده ها نفر در سالن شاهد بودند و همه چیز در اصول کاملاً صحیح و مطابق قواعد حراج بود.

تمام شاهکارهای تاریخ هنر که در حراج ها با رقم های هنگفتی به فروش رسیدند چنین فضایی را شاهد بوده اند.

در حراج تهران هم این وضعیت که به افزایش چند برابری اثر منتهی شده، بارها اتفاق افتاده است.

مجسمه آقای پرویز تناولی که در سال 2008 در حراج کریستیز به قیمت 2.

8 میلیون دلار به فروش رسید، برآورد پایه 400 هزار دلار داشت که نهایتاً 7 برابر به فروش رفت.

بیش از نیمی از رقابت هم تنها توسط دو نفر صورت گرفت تا تبدیل به رکورد فروش آثار هنری خاورمیانه شد.

واقع بین باشیم، در مقیاس بین المللی اثر آقای آغداشلو در این حراج به رقم حدود 500 هزار دلار رسید که هنوز با آن رکورد یا رکوردهای هنرمندانی همچون زنده رودی و احصایی خیلی فاصله دارد.

    * با توجه به حساس شدن افکار عمومی و پرسش های بیشمار درباره خریدار اثر 12 میلیاردی آقای آغداشلو، خریدار چه شخص حقیقی یا حقوقی است؟ خریدار اثر آغداشلو نماینده یک شرکت بود که طبعاً شخصیت حقوقی دارد.

سایر افراد رقابت کننده هم اشخاص حقیقی بودند.

حراج های معتبر دنیا مجاز به اعلام نام خریداران آثار نیستند و خود آنها اگر مایل باشند می توانند خود را معرفی کنند.

ما تنها با دستور قضایی می توانیم اسامی خریداران یا فروشندگان را در اختیار مسئولین قرار دهیم.

در حراج های گذشته خریدارانی با تمایل شخصی اقدام به معرفی خود و آثار خریداری شده کردند.

حراج تهران تنها با دستور قضایی می تواند اسامی خریداران یا فروشندگان را در اختیار مسئولین قرار دهد درباره حساسیت افکار عمومی باید گفت افکار عمومی داخل جامعه هنری اتفاقاً در این قضایا اغلب طرفدار آقای آغداشلو بوده و هست.

استادی که صدها شاگرد تربیت کرده و تعدادی از هنرمندان در حراج ها در دوره ای شاگرد او بوده اند.

ایشان با نهادهای فرهنگی کشور و انجمن های هنری همکاری موثر و صمیمانه داشته اند.

به نظرم این بخش از افکار عمومی که شما می فرمایید به شبکه های اجتماعی و رسانه های زرد خارج از کشور مربوط می شود که چندان ملاک ما نمی تواند باشد.

    * درباره مواردی که پیرامون پولشویی در حراج تهران مطرح می شود، چه نکاتی را رعایت می کنید تا امکان آن به حدقل برسد؟ آیا تاکنون با نمونه هایی مواجه بوده اید؟ هیچ مورد پولشویی در حراج تهران وجود نداشته و نمی تواند باشد.

این را صریح می گویم چون از آن اطمینان کامل دارم.

کسانی که این شائبه ها را مطرح می کنند یا پول شویی را نمی دانند چیست و یا حراج را نمی شناسند.

اگر شما حجم زیادی از پول کثیف داشته باشید و بخواهید دور از چشم مسئولین آن را به چیزی تبدیل کنید، بدترین کار آن است که بیایید در حراج که صدها نفر حاضرند و مراسم به صورت زنده پخش و ثبت می شود، در جلوی دوربین های صدا و سیما و رسانه ها آن را هزینه کنید تا همه ببیند چه میزان خرید کرده اید! و شاید بهترین کار این است که بروید سراغ فروش های خصوصی و زیرزمینی بدون فاکتور و شاهد و خارج از شبکه بانکی پولی را ردوبدل و چیزی را خریداری کنید.

بر حراج نه فقط مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه بازرسان دارایی و حتی نیروی انتظامی نظارت دارند کار حراج ها این است که از فروش های پنهان و زیرزمینی جلوگیری کنند، فروش ها را عیان کنند تا مسئولان دولتی روی آن نظارت داشته باشند.

بر حراج نه فقط مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه بازرسان دارایی و حتی نیروی انتظامی نظارت دارند.

ما تصور نمی کنیم کسی برای پولشویی سراغ ما بیاید و این شائبه را هیچ کارشناس اقتصادی مطرح نکرده.

وقتی کل فروش حراج را بین حدود 60 خریدار آثار آن تقسیم کنید، مبلغ چندانی نمی شود که بتوان آن را با ارقام پول شویی مقایسه کرد.

حتی اگر کل فروش آثار یکصد هنرمند شاخص کشور را هم در نظر بگیرید، قیمت یک آپارتمان در بالای شهر نمی شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: میلیارد تومان - میلیارد - حراج تهران - آیدین آغداشلو - تومان - حراج - آغداشلو - برگزار - تهران - برگزاری - خاطرات - حقوقی - رقابت - قیمت گذاری - فروش - خرید - خبرگزاری - پولشویی - برآورد - میلیون - مزایده - یکی از - دی ماه - ویروس - حقیقی - پیشین - شخصیت - برنده - امید - مدیر

آخرین اخبار سرویس:
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منصوب شد

استخدام مشاور فروش (همراه با آموزش)

بازاریاب خانم همراه با راننده از طرف شرکت

به یک فروشنده جوان نیازمندیم

نیرو جهت تولید کابین آسانسور

کسب درآمد از طریق اینستاگرام با لایک و فالو کردن

10 کلاهبرداری بزرگ و شگفت انگیز تاریخ

ثبت نام راننده برای اپلیکیشن همراجو

اسنپ ثبتنام راننده فقط سواری بنزین و پلاک شهرستان

فروشنده آقا جهت کار در فروشگاه

نیروی خانم جوان جهت مونتاژ و بسته بندی

کاردر منزل با موبایل

استخدام نیروی کار سالن دار و ظرف شور

ویزیتور تلفنی و حضوری با حقوق و مزایا

مشاور املاک فعال جهت استخدام

مدیر داخلی اشپز ویتر

جذب نیروی راننده اقا

جهانگیری: درزمان لازم درباره نوسانات ارز صحبت می کنم

سرایداری و نظافت مجتمع مسکونی

استخدام تعدادی خانم و آقا با بیبمه کامل

سرویسکارگازسوزوکولرآبی

درآمد با گوشی

تعدادی خانم و آقا در سمت مدیریتی

شغل اینترنتی با درآمد در خانه

بازاریاب فروش دستکش پزشکی

استخدام نیرو برای پذیرش آزمایشگاه

منشی تمام وقت

دعوای فولادی ها و نوردی ها به ما مرتبط نیست

سهام آسیا اقیانوسیه رشد کرد

بـاد ســروها را خـواهد بـــرد

قدرتمندترین خودرو تاریخ پژو معرفی شد

کاراداری وراحت بادرامدمناسب

استخدام همکار خانم مجرد

تشریفات خانم

تعطیلی خوزستان فعلا منتفی است / روزانه 2000 تست در استان مثبت است

جزییات طرح شورای عالی بورس برای حمایت از سهامداران خرد +شروط

نکات طلایی برای نگهداری از میوه و سبزیجات

اعطای نمایندگی بیمه پاسارگاد کد1986

نیروی آشپزخانه آقا ، صندوقدار خانم

نیاز به یک فروشنده

جذب بازاریاب برای همکاری در فروش عطر

تولیدی کولرگازی

استخدام کاشی کار و آجر نما با شرایط

استخدام بازاریاب انلاین یا حضوری

نیازمند منشی خانم

انباردار

قیل و قال سیاسی، خاموشی اقتصادی

ایجاد پلتفرمی برای بازارسازی دست سازهای زندانیان

ایجاد پلتفرمی برای بازارسازی دست سازهای زندانیان

آموزش و اشتغال تکنسین برق خوردهای ایرانی و اروندی

بازاریاب بومی

فروشنده (ویزیتور) با سابقه کاری در منطقه 2

کارگر کارواش کار ماهر با

استخدام نیرو فست فود

تورم ترکیه در اوج دوساله

دست اندازهای دولتی مانع بخش خصوصی

25 درصد سود برای نگهداری سهام

نفت خام در بازار گاوی

تورم ترکیه در اوج دوساله

به یک فروشنده ماهر باتجربه به لوازم یدکی موتور نیازمندم

نیازمند استا کار ساخت در و پنجره دوجداره

شرکت آتیه سازان زندگی ایرانیان

شراکت در تولید تخم مرغ محلی

نیروی آرایشگری واجاره صندلی

کار با اینستاگرام و کسب درآمد از طریق لایک و فالو کردن

حسابدار خانم هستم، انجام امور مالیاتی

نمره صنایع داخلی در شرایط تحریم 20 است؛ مبادا به تحریم عادت کنیم!

سوخت بر؛ قاچاقچی یا کم بضاعت؟!

نمره صنایع داخلی در شرایط تحریم 20 است؛ مبادا به تحریم عادت کنیم!

تعطیلی خوزستان فعلا منتفی است / روزانه 2000 تست در استان مثبت است

کار راحت وباپورسانت

استخدام نیرو بیمه سامان

استخدام فروشنده ، ماهی فروش و مرغ فروش

گچ،کاشی سرامیک موزاییک آجر نما سنگ،بنایی

شرکت نان لیانا پخت بختیاری

دکور و کناف

استخدام نیروی خانم و اقا

حسابدار خانم

پیکان تاکسی در خیابان های شهر لس آنجلس! + فیلم

جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد

آمریکا بر واردات آلومینیوم 18 کشور تعرفه اعمال کرد

حسابدار خانم و دو نیرو بسته بندی خانم

جذب کارشناس فروش مسلط و با سابقه

استخدام (خیلی فوری)

کارمند فروش

2 نفر مشاور املاک حرفه ای نیازمندیم

پدیکور کار حرفه ای

مقایسه جیلی EC7 با ام جی 350 + مشخصات فنی

تمهیدات تعزیرات حکومتی برای کنترل بازار در نوروز 1400

ارزان شدن خدمات حقوقی با کسب وکار شدن وکالت

جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد

استخدام کارگر کانال ساز

استخدام خودرو در اختیار

مغازه از شما کار و تجهیزات از ما (شراکت)

نیاز به کارگر و شاگرد در چابهار

استخدام کارپرداز نیمه وقت

کار در خانه

دفتر هواپیمایی تازه تاسیس و موسسه زبان

پارت دوم تجهیزات هندی ها در راه بندر چابهار

ثبات «فولاد» در هفته ریزش بورس/ صف فروش «سصفها» پس از افزایش سرمایه

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران

خریدار تابلوی 12 میلیارد تومانی کیست/ نکاتی پیرامون پولشویی در حراج تهران