مطالب مرتبط:
مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا
نگرانی ها درباره جهش های اخیر کرونا و پاسخ های یک متخصص
جهش های ویروس می تواند خطرآفرین باشد/بروز کرونا با چهره متفاوت
مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر کروناویروس و پاسخ ها
ایمنی پایین به ویروس کرونا فرصت جهش های بیشتر و مقاومت به درمان می دهد
-28 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 دی 1399 ساعت 10:302021-01-17پزشكي

مهمترین نگرانی جهش ویروس کرونا


- عضو هیات علمی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح بیولوژی واریانت جدید کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) ، توضیحاتی در رابطه با اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و یا واکسن در مقابله با واریانت جدید ویروس ارائه کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبیان ما"دکتر حسن رودگری، با بیان اینکه بروز جهش یک امر طبیعی در سیکل حیات و تکثیر ویروس است و این امر در ویروس های RNAدار بیشتر از DNAدار رخ می دهد، اظهار کرد: گسترش سریع واریانت جدید کروناویروس به دلیل افزایش موارد جدید و فشار مضاعف بر سیستم های درمانی باعث نگرانی ها و متعاقبا بحث های بیولوژیک شده است.

هرچند خوشبختانه کروناویروس ها به نسبت سایر ویروس های RNAدار به دلیل دارا بودن آنزیمی برای اصلاح خطاهای ریپلیکیشن، کمتر دچار جهش مانا می شوند.

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور در این رابطه ادامه داد: در این نوع ویروس ها اثر انتخاب طبیعی تعیین می کند جهش هایی که سرعت انتقال را افزایش داده و یا قدرت فرار از پادتن های میزبان را به ویروس داده اند، امکان برتری بر نسل قبلی خود را دارند و می توانند به سرعت جایگزین اشکال قبلی شوند؛ در این میان متاسفانه گزارشات حاکی از این است که واریانت های جدید اخیر با سرعت بالاتری انتقال می یابند که در مورد سوش (strain) انگلیسی تا 56 درصد سریعتر هم گزارش شده است.

دکتر رودگری در این رابطه با اشاره به مفاهیم جهش، واریانت و سوش (strain یا سویه)، بیان کرد: جهش یک تغییر در توالی ژن و واریانت به معنای ژنومی است که در توالی با همتای خود فرق می کند و البته واژه دقیقی نیست، چراکه دو واریانت می توانند در یک یا چند جهش دیگر فرق کنند و اگر دقیق تر بگوییم یک واریانت وقتی یک سوش (Strain) است که بتواند فنوتیپ جدید بروز دهد مثلا آنتی ژنیسیته، سرعت انتقال و یا بیماری زایی متفاوت و غیره.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این ویروس در سرتاسر جهان در حال جهش بوده و یحتمل در برخی نقاط انواع مانایی از جهش های جدید وجود داشته باشد، گفت: اما گسترش به جوامع دیگر به میزان ایزوله بودن جامعه منشاء واریانت بستگی دارد، بنابرین هرچه جامعه محل وقوع سویه (strain) جدید بازتر و در تعامل بیشتر با سایر جهان باشد، گسترش سوش (سویه) جدید به لحاظ موازین بهداشتی سریع تر است مثل ووهان چین و البته مولفه سرعت بیولوژیکی انتقال در واریانت جدید هم مهم است.

مهمترین نگرانی ها درباره جهش های اخیر ویروس چیست؟ این عضو هیات علمی با اشاره به مهمترین نگرانی ها در این رابطه یعنی "احتمال فرار جهش جدید از اثر واکسن های موجود"، "احتمال عفونت مجدد" و یا "مدت زمان ایجاد ایمنی و مصونیت"، اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی در کشورهای مختلف درحال کار بر روی این مساله بوده و بزودی نتایج آزمایشات بر روی واریانت های جدید و چگونگی اثرشان بر آنتی بادی تولیدی توسط واکسن و یا به دنبال ابتلای عادی منتشر می شود.

فعلا اطلاعات ما مبسوط نیست، البته یک مقاله اخیر در این رابطه مدعی است که جهش مشترک موجود در هر دو واریانت انگلیسی و آفریقایی، فعالیت آنتی بادی تولید شده توسط واکسن فایزر-بیون تک را نتوانستند تغییر دهند و این واکسن بر روی آنها هنوز موثر است، البته اطلاعات در مورد سایر جهش ها و واکسن ها نیز در راه است.

بیولوژی واریانت جدید ویروس کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) چگونه است؟ دکتر رودگری با اشاره به بیولوژی واریانت جدید این ویروس، اظهار کرد: اولین واریانت جدید در بریتانیا و در انتهای نوامبر 2020 با ردیابی جهش در ژنوم ویروس کشف شد که B.

1.

1.

7 نام گرفت و اکنون در چندین کشور جهان دیده شده است، در آفریقای جنوبی نیز واریانت 501Y.

V.

2 شناسایی شد که همانند واریانت انگلیسی یک دسته جهش های مشابه دارد که برخی در توالی های مربوط به تولید پروتیین Spike بوده اند.

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات نشان می دهد که واریانت انگلیسی بیش از 50 درصد سریع تر انتقال می یابد، اظهار کرد: واریانت انگلیسی 8 و واریانت آفریقای جنوبی 9 تغییر ژنی مربوط به پروتیین اسپایک (Spike Proteins) دارند و چندین جهش نیز در بقیه ژنوم آنها رخ داده که یک یا برخی از این جهش ها احتمالا باعث سرعت انتقال بیشتر شده است.

لذا این واریانت ها موجب تغییر فنوتیپی شده و لذا یک سوش (Strain) جدید می توانند محسوب شوند.

مهمترین تغییر و جهش ویروس چیست؟ این متخصص ژنتیک توضیح داد: تغییر N501Y بیشتر از بقیه مشکوک به این خاصیت جدید افزایش سرعت انتقال است که Receptor Binding Domain یا RBD را تغییر داده و باعث چسبندگی قوی تر پروتیین اسپایک (Spike Proteins) ویروس به پروتیین سلول انسانی می شود (مثلا رسپتورهای ACE2).

در همین راستا مطالعات حیوانی بر روی همستر نیز نشان از کولونی های سریع تر و وسیع تر این واریانت در مجرای فوقانی تنفسی دارد و مطالعه دیگری نیز حاکی از وجود مقدار بیشتر ژنوم ویروس بر روی سوآب مبتلایان انسانی به واریانت N501Y است.

اثربخشی آنتی بادی حاصل از عفونت طبیعی و واکسن در مقابله با واریانت جدید چگونه است؟ مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: این شبهه وجود دارد که واریانت جدید ممکن است پاسخ ایمنی ناشی از واکسن و یا ابتلای عادی قبلی را تضعیف کند.

پروفسور جیسون مک لِلان، بیولوژیست دانشگاه تگزاس در این رابطه می گوید هر دو واریانت حاوی جهش هایی در محدوده پروتیین اسپایک هستند که توسط آنتی بادی های خنثی کننده neutralising و یا بلاک کننده blocking قابل شناسایی اند که نشان می دهد آنتی بادی ها علیه این منطقه RBD و پروتیین N ممکن است تحت تاثیر جهش ها قرار گیرند.

همچنین پروفسور یونگشای ویرولوژیست همکار شرکت فایزر، در یک مطالعه متوجه اختلاف در پتانسیل پادتن های تولید شده در مقابل ویروس حاوی جهش N501Y به نسبت ویروس رایج در 20 داوطلب شد، هرچند این اختلاف آنچنان شدید نبود که از اثر آنتی بادی های خنثی کننده در سروم کووالنس استفاده شده در آن تحقیق ممانعت کند، بنابراین نتیجه می گیریم که بعید است واریانت حاوی N501Y ایمنی ناشی از ابتلا و یا واکسن را تغییر دهد.

البته سایر جهش ها هم ممکن است بر ایمنی موثر باشند که از جمله آنها یک جهش مربوط به توالی مختص RBD به نام E484K است.

آیا جهش های جدید به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی را می دهد؟ دکتر رودگری با بیان اینکه برخی اطلاعات اولیه حاکیست که جهش E484K ممکن است به ویروس توانایی فرار از پاسخ ایمنی در برخی افراد را بدهد، عنوان کرد: ایتالیایی ها توانستند SARS-CoV-2 را در سروم کوولنس رشد دهند و پس از 90 روز ویروس در محیط سروم دچار 3 جهش شد که آن را نسبت به آنتی بادی های موجود در سروم کوولنس نفوذناپذیر می کرد که یکی از آنها E484K بود که در واریانت آفریقای جنوبی یافت می شود.

دو جهش دیگر مربوط به RBD و پروتیین N بودند که در هر دو واریانت بریتانیایی و آفریقای جنوبی دیده شده اند.

به اعتقاد وی، این مطالعات بر روی سروم کوولنس بوده و چون واکسن ها و پادتن های طبیعی کل پروتیین اسپایک ویروس را هدف می گیرند، بعید است در حال حاضر و با جهش های شناسایی شده فعلی ویروس از واکسن و یا ایمنی طبیعی بدن فرار کند.

دکتر رودگری در عین حال با بیان اینکه شرکت مدرنا نیز مدعی است که واکسن آنها علیه واریانت انگلیسی اثر می کند، گفت: پروفسور جِس بلوم بیولوژیست مرکز تحقیقات هاچبنسون در سیاتل در مقاله خود می گوید E484K و چند جهش دیگر می توانند از شناسایی شدن توسط آنتی بادی های سروم کوولنس فرار کنند هرچند آنها نیز معتقدند که واریانت های جدید احتمالا نتوانند اثر واکسن های موجود را که کل پروتیین را هدف می گیرند، تضعیف کنند.

دکتر رودگری همچنین تاکید کرد: بعید است بخش دوم سیستم ایمنی یعنی T-Cell ها که توسط واکسن فعال می شوند، تحت تاثیر سوش های جدید قرار گیرند.

در همین راستا پروفسور جرمی لوبن ویرولوژیست دانشگاه ماساچوست اعتقاد دارد که اطلاعات موجود هنوز حاکی از اثر واکسن ها بر روی انواع واریانت فعلی SARS-CoV-2 است.

هر کشوری باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بروی ویروس داشته باشد این متخصص ژنتیک در پایان ضمن جمع بندی این اظهارات، عنوان کرد: اولا اینطور نیست که یک واریانت جدیدی فقط در انگلستان و یا آفریقای جنوبی اتفاق افتاده و باید بدانیم که بروز انواع آنها در هر جامعه ای ممکن است و از سویی این واریانت ها همانند جدّ چینی خود براحتی در بین جوامع انتقال می یابند، بنابراین در هر موج شدید یا جدید باید به فکر احتمال ورود و یا پیدایش اینگونه واریانت ها بود و برای تولید واکسن نیز باید آنها را مد نظر قرار داد و واکسن سازان ایرانی نیز باید توجه ویژه به آخرین وضعیت واریانت های موجود در ایران داشته باشند.

هر جامعه ای باید مطالعه ژنتیکی مخصوص خود را بر ویروس داشته باشد.

ضمنا واکسن هایی که قبلا تولید شده هم نیاز به ملاحظات بیشتری دارند و اگر جامعه ای جزو کارآزمایی های بالینی (کلینیکال ترایال های) آنها نبوده است، در صورت خرید و استفاده از آنها باید بررسی های (Survey) منظم از پاسخ دهی آنها انجام شود.


کلید واژه ها: ویروس - کروناویروس - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 - سازمان نظام پزشکی کشور - کرونا - علوم پزشکی شهید بهشتی - مرکز تحقیقات ژنومیک - دانشگاه علوم پزشکی - سازمان نظام پزشکی - جدید - طبیعی - بیولوژی - نگرانی - عضو هیات علمی - مرکز تحقیقات - ویروس کرونا - پزشکی - رابطه - نظام پزشکی - فشار مضاعف - علوم پزشکی - شهید بهشتی - آنتی بادی - جهش ویروس - هیات علمی - بیان - بیولوژیک - عضو هیات - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
چه باورهای غلطی درباره سرماخوردگی وجود دارند؟

برخی از مواد غذایی که به کاهش فشار خون کمک می کند

اعتکاف طلاب اهوازی در بیمارستان کرونایی اهواز

دانستنی هایی درباره قاتل خاموش

بهترین زمان مصرف میوه چه ساعتی از روز است؟/بخوانید

عکس | کاملا هریس بعد از تزریق واکسن کرونا دچار عوارض جانبی شد

نیازمند نیروی رستوران

پوست موز، بهترین مراقب پوست

تاثیر عجیب این دمنوش برای درمان گلودرد

شیوع بیماری مرگبار سالمونلا در انگلیس

10 علت شگفت انگیز که خطر ابتلا به سنگ کلیه را تشدید می کنند

چرا باید موقع خواب شبانه جوراب پوشید؟+دلیل

راهکارهای حفظ سلامت مردان

واکسیناسیون 18 ساله ها در فاز سوم مطالعات واکسن ایرانی کرونا

درمان قطعی یبوست با مصرف این گیاهان دارویی!+جزییات

تغذیه درمانی برای مدیریت کووید-19

6 درس از ژاپنی ها برای سلامت و طول عمر بیشتر

تقویت سیستم ایمنی بدن با میل کردن این خوراکی ها

تبخال خود را با این 7 روش موثر درمان کنید

جوانی خود را با خوردن این سبزی تضمین کنید!

تا حد ممکن از خوردن میوه های سردخانه ای پرهیز کنید

شمار مبتلایان کرونا در سمنان به 25000 نفر نزدیک شد+ اینفوگرافیک

کاروتنوییدها چگونه کار می کنند؟

روند بستری بیماران کرونایی در قم هشدار دهنده است

این ماده غذایی را مصرف کنید تا به سرعت وزنتان کاهش یابد

چه عادت هایی می تواند باعث پرخوابی تان شود؟

اولین چکاب دندان برای کودکان از چه سنی باید انجام شود؟

انواع ماسک خانگی برای رفع خستگی و شاداب شدن پوست

همبرگر واقعا چگونه تهیه می شود؟

12 خوراکی برای کاهش وزن

به هیچ عنوان نباید ویتامین D اضافی دریافت کنید

نشست رهبران اروپایی برای بررسی سرعت کند واکسیناسیون کرونا

خونریزی لثه در هنگام استفاده از نخ دندان

رژیم مدیترانه ای ذهن تان را فعال می کند

سونامی اختلالات روحی و روانی بعد از کرونا

شمار مبتلایان کرونا در سمنان به 25000 نفر نزدیک شد+ اینفوگرافیک

توصیه به افرادی که اسپاسم قلبی دارند

یک عارضه ی مثبت بعد از تزریق واکسن آسترازنکا

چه افرادی می توانند و نمی توانند فلوکستین مصرف کنند؟

بیماری آسم ریسک ابتلا به آنفلوانزا را افزایش می دهد

نشانه ها و روش های درمان سردردهای هورمونی در زنان

راهی برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با افزایش سن

6 درس از ژاپنی ها برای سلامت و طول عمر بیشتر

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره 9 بیماری که بشریت را تهدید می کنند

ارتباط بیماری های لثه و افزایش ریسک مشکلات قلبی عروقی

اسپاسم قلبی می تواند منجر به مرگ شود؟

از وضعیت کرونا در تهران چه خبر؟

تغذیه درمانی برای مدیریت کووید19

تست کرونای 10 دقیقه ای در فرانسه ابداع شد

ارتباط بیماری آسم و آنفلوانزا/ نقش ژنتیک در بیماری کووید 19

درگذشت قهرمان بوکس کشور در اثر کرونا

آمار کرونا مازندران 7 اسفند؛ 6 فوتی و 87 ابتلای جدید

آمار کرونا آذربایجان غربی 7 اسفند؛ 3 فوتی و 340 ابتلای جدید

درگذشت قهرمان بوکس کشور در اثر کرونا

واکسیناسیون سالمندان و جانبازان در آسایشگاه کهریزک آغاز شد

درمان بی خوابی چیست؟

آمار کرونا استان فارس 7 اسفند؛ 3 فوتی و 345 ابتلای جدید

اعتماد به نفس کودکان را چطور افزایش دهیم؟

تعداد مبتلایان به ویروس جهش یافته کرونا در دهلران به 14 نفر رسید

12 کافه کنسول در ایذه پلمب شد

تصاویر/ نشست معاون سلامت و امور بیمه ای مرکز خدمات حوزه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کاشان

رنگ گیلان زرد شد/ بستری 70 بیمار بد حال در بخش مراقبت های ویژه

8 روش طبیعی برای کاهش فشار خون

مواد غذایی موثر در پوسیدگی دندان را بشناسید

دهان چه رازهایی از سلامت شما را برملا می کند؟

دل درد و هیوسین: موارد مصرف و عوارض احتمالی

افزایش شمار مبتلایان به کرونای جهش یافته در دهلران به 14 نفر

20 هزار سالمند و معلول از فردا واکسن کرونا را دریافت می کنند

شناسایی نوزاد کرونایی با حجم ویروسی 51 هزار برابر بیماران عادی!

خواص زعفران

افزایش شمار موارد فوتی ثبت شده کرونا در آمریکا

واکسیناسیون گروه هدف تا پایان شهریور 1400

تزریق واکسن کرونا به 20 هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه های هدف تا پایان شهریور 1400

تولد نوزاد عجول در آمبولانس

فوت دو بیمار دیگر بر اثر کرونا در کردستان

اقدام خیرخواهانه راننده تاکسی مسلمان لندن در روزهای کرونایی

تصاویر متفاوت از واکسیناسیون سالمندان در روز پدر

سومین روز بدون فوتی کرونایی قزوین در اسفندماه

چند توصیه بهداشتی به افراد مشکوک به کرونا/ عکس نوشت

کوچکترین غفلت درخصوص ویروس کرونا درقم مشکل آفرین خواهد بود

کرونای انگلیسی در کدام استان ها دیده شده است؟/ چند نفر در ایران بر اثر کرونای انگلیسی فوت کردند؟

خطرناک ترین نوع نشستن کدام است؟

با حضور وزیر بهداشت: واکسیناسیون سالمندان و کارکنان آسایشگاه ها آغاز شد (+عکس)

ابداع ماهیچه مصنوعی که با ورزش قدرتمندتر می شود

افزایش کم سابقه موارد ابتلا به کرونا در لبنان

مبتلایان کرونای انگلیسی در هرمزگان به 10نفر رسید

85 بیمار کرونایی جدید در استان مرکزی شناسایی شد

کرونای انگلیسی به بندرعباس رسید/ سلخ قشم قرنطینه شد

شناسایی 61 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان/ 2 بیمار جان باختند

تجهیز ناوگان موتوری اورژانس خوزستان به قایق های موتوری

مبتلایان به دیابت چه نوع ورزش هایی انجام دهند؟

کرونا در خراسان جنوبی: تاکنون 754 بیمار جان خود را از دست دادند

شرکت سالانه 70هزار نفر از طلاب و خانواده های آنان در دوره های آموزشی بهداشت

ابتلای 22 درصد سالمندان مراکز شبانه روزی به کرونا

چرا قند خون باعث آسیب مغزی می شود؟

وزیر بهداشت خبر داد: آغاز فاز دوم واکسیناسیون کووید 19 در کشور با واکسینه کردن سالمندان و جانبازان مقیم آسایشگاه ها

نظرات جالب دختر دانمارکی درباره ظاهر زنان

قرنطینه کامل خوزستان/ از وضعیت کرونا در تهران چه خبر؟

وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان شهریور اکثر گروه های هدف واکسینه شوند

واکسیناسیون گروه های هدف 2 با شروع سال جدید آغاز می شود

مهمترین نگرانی جهش ویروس کرونا

مهمترین نگرانی جهش ویروس کرونا