مطالب مرتبط:
تعاونی های مسکن مهم ترین چالش ساخت وسازهای غیرمجاز در تهران
پایان اردوی دوم آزادکاران/ آغاز اردوی سوم تیم ملی کشتی در تهران
استخدام کارشناس شبکه در گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما در تهران
اگر سوختن مازوت متوقف نشود تهران باید تعطیل شود
قضاوت تمام کهگیلویه و بویراحمدی دیدار سپاهان و پیکان تهران
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 دی 1399 ساعت 15:102021-01-13پزشكي

دغدغه ها و مصائبِ پرستاران بیمارستان میلاد تهران


پرستاران بیمارستان میلاد از عدم پرداخت حق کرونا، عدم افزایش قانونی دستمزدها و فقدان امنیت شغلی انتقاد دارند این درحالیست که مدیرعامل بیمارستان، - نبودن بودجه کافی را دلیل عدم پرداخت حق کرونا و افزایش دستمزد می داند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایلنا، با آمدن کرونا، پرستاران و کادر درمان کشور در صف اول مبارزه با بیماری و پذیرش خطر قرار گرفتند؛ روزگار دشوار و پرخطر پرستاران کشور با ورود ویروس منحوس کرونا، دشوارتر و پرخطرتر شد.

در همان ماه های اول، مقامات و مسئولان دولت و وزارت بهداشت، شروع به تعریف و تمجید و گاهاً تقدیس از پرستاران کردند و کار آن ها را باارزش همچون جهاد و مبارزه با دشمن خواندند.

مصوبات بسیاری برای حمایت از پرستاران در دستور کار قرار گرفت مانند شهید خدمت خواندن پرستاران متوفی بر اثر کرونا اما بیشتر این حمایت ها، از محدوده حرف و کلام و شعار ظاهری فراتر نرفت؛ درواقع این شعارها و حمایت های صوری، بیشتر کارکرد تبلیغاتی داشت و خوراک رسانه ای برای مسئولان فراهم کرد اما در عمل آنچه می بینیم، نارضایتی پرستاران در بخش های مختلف درمانی کشور دولتی، خصوصی و بیمارستان های تامین اجتماعی- است.

مطالبات گروه های مختلف پرستاری کشورهرگروه از پرستاران، دغدغه ها و مطالبات برآورده نشده ای دارند که با آمدن کرونا تشدید شده است؛ مطالبه جمعی و مشترک تمام پرستاران کشور، اجرای قوانین بر زمین مانده ی حوزه پرستاری مانند قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که در مواردی بیش از ده سال از تصویب این قوانین می گذرد.

پرستاران در همه بخش ها یک خواسته اساسی مشترک دارند: حق الزحمه ی کارهایمان را به خودمان بپردازید؛ نباید خدمت را ما انجام دهیم اما پول آن به جیب پزشکان سرازیر شود.

گذشته از این مطالبه مشترک، پرستاران بخش های مختلف، دغدغه ها و دردهای مخصوص به خود نیز دارند؛ برای نمونه، پرستاران بخش خصوصی از کم بودن دستمزدها (گاهاً در حد حداقل دستمزد کارگری و شاید کمی بیشتر)، فقدان امنیت شغلی و طولانی بودن شیفت های کاری انتقاد دارند و خواستار یکسان سازی شرایط شغلی خود با پرستاران شاغل در بیمارستان های دولتی هستند اما در این میان، پرستاران سایر بخش ها نیز نارضایتی های بسیار دارند.

یکی نمونه از این کادر درمان ناراضی، پرستاران بیمارستان میلاد هستند؛ پرستارانی که در بزرگترین بیمارستان تامین اجتماعی کشور در پایتخت مشغول به کار هستند اما معتقدند؛ حق و حقوق قانونی آن ها پرداخت نشده است.

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی هزار تختخوابی میلاد به منظور تامین بخشی از نیازهای درمانی کشور و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در تیرماه 1380 افتتاح شد.

در صفحه رسمی بیمارستان آمده است: بیمارستان در راستای مشتری مداری، تعهد به بهبود مستمر اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت و پیشگیری از آلودگی های محیطی خاک، هوا و آب های سطحی و زیرزمینی، اهداف کلان و خرد را تدوین کرده و مرتباً بازنگری می نماید و مصمم است ضمن ارائه خدمات درمانی باکیفیت مطلوب، قوانین و مقررات زیست محیطی کشور را نیز رعایت نموده و کمترین تاثیر نامطوب را بر محیط زیست داشته باشد.

در چنین بیمارستانی با این مختصات که به کیفیت بالای خدمات درمانیِ ارائه شده، صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست از خاک گرفته تا آب، افتخار می کند، پرستاران نارضایتی ها و دغدغه هایی دارند؛ مطالباتی که ریشه در کمبود بودجه و بی توجهی مسئولان امر دارد.

خواسته ها و مطالبات پرستاران میلادیکی از پرستاران بیمارستان میلاد که به دلیل برخورداری از قراردادموقت و ترس از آینده، نخواست نامش در این گزارش فاش شود؛ در ارتباط با مشکلات خود و همکارانش به ایلنا می گوید: از زمان شروع کرونا در سال گذشته، مراکز دولتی و خصوصی به پرستاران خود حق کرونا پرداخت کردند؛ این پرداخت حتی در بیمارستانهای خصوصی نیز که دستمزد پرستاران قاعدتاً کمتر است، برقرار بوده است؛ در برخی بیمارستان های بزرگ در تهران، پرستاران هفته ای چند صد هزار تومان بابت حق کرونا گرفته اند اما در بیمارستان میلاد، تا امروز ریالی بابت حق کرونا به پرستاران پرداخت نشده است؛ ما بارها پیگیری کردیم اما گفتند نداریم و حق کرونا نمی دهیم!این پرستار ادامه می دهد: در مقابلِ پرسشگری ها و درخواست های مکررِ ما، فقط مدام می گویند بودجه نداریم.

این درحالیست که با پذیرش بیماران کرونایی در میلاد که از همان ماه های اول بحران صورت گرفت، کار ما پرستاران بسیار پرخطر و دشوار شده است؛ هفته ای نیست که یک یا چند نفر از همکاران ما به دلیل ابتلا به کرونا، مجبور به گرفتن مرخصی استعلاجی نشود؛ یک پرستار که ناچاراً به مرخصی می رود، کار باقی نیز سخت تر می شود.

این پرستار می گوید: من و همکارانم هر روز جانفشانی می کنیم و در صف مقدم ابتلا به ویروس مرگبار کرونا قرار داریم؛ پرداخت حق کرونا که یک مصوبه سراسری برای بهبود معیشت پرستاران است، کمترین کاری است که می توانند برای کادر درمان انجام دهند؛ اگر بیمارستان واقعاً بودجه ندارد، باید مسئولان و سازمان تامین اجتماعی کمک کنند تا نارضایتی پرستاران گسترده تر نشود؛ سوال اینجاست که آیا فقط برای پرستاران، بودجه و پول ندارند؟!یکی دیگر از پرستاران شاغل در میلاد در ارتباط با دیگر خواسته های کادر درمان این بیمارستان به ثابت ماندن دستمزدها اشاره می کند و به ایلنا می گوید: ما پرستاران میلاد، بیمه تامین اجتماعی هستیم و باید قاعدتاً مشمول افزایش دستمزد سالیانه بشویم؛ اما علاوه بر آن، خواستار افزایش 50 درصدی دستمزد هستیم که شامل حال پرستاران بخش های دیگر شده است؛ این افزایش نیز ظاهراً به دلیل کمبود بودجه برای ما اعمال نشده است.

اول دیماه 99، چندماه بعد از آغاز بحران کرونا، سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر بهداشت ضمن اعلام جزییات افزایش حقوق 50 درصدی و مبلغ دقیق حقوق جدید برای رده های مختلف پرستاری گفت: پرستاران تا 2 میلیون تومان کارانه نیز دریافت می کنند.

اما این افزایش گویا فقط در بخش دولتی اعمال شده است؛ لااقل به گفته پرستاران میلاد، شامل حال آنها نشده و تلاش هایشان برای مشمول شدن، تا امروز به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

عضو کادر درمانی میلاد به برقراری امنیت شغلی به عنوان یکی دیگر از مطالبات اصلی پرستاران اشاره می کند و می گوید: ما قراردادهای موقت یک ساله داریم و یکی از مهمترین خواسته های ما، عقد قرارداد رسمی است؛ ما خواستار رسمی شدن هستیم تا از امنیت شغلی کامل که لازمه شغل پراسترس پرستاری است، برخوردار شویم اما تا امروز این مطالبه نیز به سرانجام نرسیده است.

در همان ماه های اول بحران، در اسفندماه 98، مدیرعامل بیمارستان میلاد با صدور پیامی از پرستاران سختکوش و پرتوان این بیمارستان تشکر کرد؛ امروز دقیقاً چند ماه از این پیام تشکر گذشته ولی هنوز دغدغه های پرستاران پابرجاست.

یکی دیگر از پرستاران میلاد، مبلغ پایینِ پرکیس یا همان کارانه مبتنی بر درآمد را یکی دیگر از دلایل نارضایتی پرستاران می داند و به ایلنا می گوید: ما خواستار افزایش پرکیس پرستاران هستیم و امیدواریم این اتفاق به زودی بیفتد.

واقعیت مسلم این است که پرستاران بیمارستان میلاد تهران، ماه ها بعد از آغاز بحران کرونا از شرایط شغلی خود رضایت ندارند؛ این پرستاران بیست و سوم دیماه، با جمع شدن مقابل ورودی های بیمارستان، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند؛ آن ها می گویند: آنچه ما می خواهیم، چیزی فراتر از قانون نیست؛ پرداختِ حق کرونا، افزایش 50 درصدی دستمزد و عقد قرارداد دائم در شغلی که هم ماهیت مستمر دارد و هم بسیار پرخطر است، خواسته های زیادی نیست.

نمی توان انکار کرد که کرونا، مشکلات شغلی پرستاران را در همه بخش های درمانی کشور افزایش داده است و بدیهی است اگر درمان کیفی و رضایت بخش می خواهیم، باید پرستار که درصف اول تعامل با بیماران کرونایی و پذیرش خطر قرار دارد، از شرایط شغلی خود راضی باشد.

توضیحات مدیرعامل بیمارستان میلادفرهاد حمزه زاده (مدیرعامل بیمارستان میلاد) در ارتباط با مطالبات پرستاران این مجموعه و در پاسخ به دغدغه های آنها، ضمن تایید عدم پرداخت حق کرونا به ایلنا می گوید: حق کرونایی که در دیگر بیمارستان ها به پرستاران پرداخت شده، به میلاد نداده اند؛ پرستاران میلاد حق کرونا نگرفته اند.

وی عدم افزایش 50 درصدی دستمزد پرستاران میلاد را تایید می کند و می گوید: افزایشی که در سایر بیمارستان ها انجام شده، اینجا در میلاد انجام نشده است.

اما اینکه بگوییم دستمزد پرستاران کم شده، صحیح نیست؛ نه دستمزدها را کاهش داده ایم و نه قرار بوده این کار انجام شود.

مدیرعامل بیمارستان میلاد در پاسخ به این سوال که چرا حق کرونای پرستاران پرداخت نشده و آیا تقصیر بر گردن تامین اجتماعی است که به بیمارستان بودجه و اعتبار لازم نمی دهد؛ می گوید: بیمارستان میلاد، بیمارستانی مستقل است.

بیمارستانی، شرکتی و خودگردان است و لذا از آن دسته بیمارستانها نیست که به آن ها بودجه مخصوص می دهند.

بنابراین تمام مخارج با درآمد بیمارستان تامین می شود و درآمد بیمارستان به گونه ای نبوده که بتوان حق کرونا به پرستاران پرداخت کرد.

در مورد افزایش دستمزد نیز مساله به همین ترتیب است.

وی، سنگین شدن کار پرستاران بیمارستان بعد از بحران کرونا را تکذیب می کند و می گوید: اتفاقاً اخیراً کار پرستاران کمتر هم شده است؛ وقتی پنجاه درصد تختهای بیمارستان خالی باشد، بدیهی است که کار پرستاران سبک تر می شود.

مدیرعامل بیمارستان میلاد، قراردادی بودن پرسنل پرستاری را تایید می کند؛ او تایید می کند که یکی از مطالبات اصلی پرستاران میلاد، رسمی شدن است اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

پرستاران در تمام ماه های سپری شده از آغاز بحران کرونا، بارها خواسته ها و دغدغه های خود را مطرح کردند؛ در روز پرستارامسال اما بارقه های امید در دل پرستاران زنده شد؛ مقام معظم رهبری بر لزوم پرداخت حق و حقوق پرستاران تاکید کردند و اعلام داشتند قوانین بر زمین مانده از جمله قانون تعرفه گذاری باید هرچه سریع تر اجرایی شود.

بعد از روز پرستار، انتظار برای بهبود اوضاع وارد فاز تازه ای شد؛ حال به ماه های پایانی سال نزدیک شده ایم؛ آیا نبودن اعتبار و درآمد، می تواند بهانه خوبی برای عدم پرداخت حقوق قانونی پرستاران باشد؛ در ماه های گذشته اگر همین پرستاران نبودند و جانفشانی و از خودگذشتگی نمی کردند، آیا بحرانِ ملی به یک فاجعه ی ملی تبدیل نمی شد؟!
کلید واژه ها: پرستاران - بیمارستان میلاد - بیمارستان - کرونا - عدم پرداخت - افزایش دستمزد - مبارزه - دستمزد - خواندن - افزایش - پرداخت - میلاد - حمایت - کادر درمان - امنیت شغلی - سلامت نیوز - دستور کار - شهید خدمت - قرار - کشور - مدیرعامل - مسئولان - مصوبات - انتقاد - قانونی - مقامات - بیماری - تهران - گزارش - ویروس

آخرین اخبار سرویس:
آیا باید منتظر موج بعدی کرونا باشیم؟

تمیز نبودن فرش ها چه خطراتی دارد؟

راهکار هایی برای داشتن یک ساعت خواب راحت

شایع ترین سرطان ها در کشور

خطر افزایش کرونا در کودکان با بازگشایی مدارس / علایم سندروم میس در کودکان مبتلا

این 10 ماده غذایی فوق العاده را در دوران کرونا حتما بخورید

فوتی های کرونا در سمنان صفر شد+ اینفوگرافیک

استان های رکورددار بستری و مرگ و میر کرونا

تست روانشناسی برای اطلاع از میزان افسردگی

درباره کمر درد ناشی از کرونا بیشتر بدانیم

8 نشانه که خبر از وقوع سکته قلبی میدهد

گنجینه ای برای سلامتی و زیبایی مو

درمان سردرد با یک دمنوش معجزه آسا

علت داغی کف پا در شب ها چیست؟

چرا ابتلای کودکان به کرونا خطرناک است؟

چگونه بدون رژیم وزن کم کنیم؟

تا دو هفته دیگر با پیک چهارم کرونا روبه رو می شویم؟

طرز تهیه املت دنور

در مورد کمر درد ناشی از کرونا بیشتر بدانیم

فاکتورهای سبک زندگی سالم را بشناسیم

اثرات ضدالتهابی و ضد درد گیاه مرزه خوزستانی

همکاری با فیشیالیست در مطب پزشک

تفاوت میان ارائه خدمات درمانی به مردم و سلبریتی ها؟!

طرز تهیه سوپ تمبر هندی

چه غذا هایی برای سلامت ریه مصرف کنیم؟

کمردرد ناشی از کووید 19 چه حسی دارد؟

تکان دهنده ترین حمله های سایبری 2020 علیه بهداشت و درمان+ عکس

طرز تهیه املت دنور

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در سمنان/ کرونا با کسی شوخی ندارد

فواید بی شمار مصرف قارچ برای سلامتی

چگونه طلاق والدین به کودک آسیب می زند؟

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در سمنان

اگر این 7 نشانه را حس کردید، حتما تیرویید دارید

خواص شگفت انگیز جو دوسر

جویدن ناخن برای سلامت بدن بسیار مضر است

طرز تهیه خورش عدس بسیار مقوی و خوشمزه

شناسایی 78 مورد ابتلای جدید به کرونا در سوریه

دو روش برای شناسایی جهش ویروس کرونا

راهکارهای پاکسازی و جوانسازی پوست چرب در منزل

نکات مفید برای یک زندگی سالم و طولانی

استخدام پیک موتوری (حقوق ثابت)

استخدام دستیار دندانپزشک و جراح

سوزش معده و 15 درمان خانگی برای آن

طرز تهیه آش اسپه شله خوشمزه برای روزهای سرد

اضافه شدن 163 بیمار جدید کرونایی در مازندران

اگر این7 نشانه را دربدنتان حس کردید حتما تیرویید دارید

روشی موثرتر از پیاده روی برای پایین آوردن فشار خون بالا

شیوع آنفلوانزای خوکی درایران

کفش های شما اطلاعات زیادی درباره شخصیت شما می دهد

چالش جدید پیش روی واکسن های مدرنا و فایزر

با ترک این عادات، هرگز کمردرد نمیگیرید

اثرات مثبت خوشحالی روی زندگی افراد

تفاوت میان ارائه خدمات درمانی به مردم و سلبریتی ها؟!

خیزش جدیدی از کرونا در برخی استان ها دیده شده است

چگونه گرفتگی عضلات پا را متوقف کنیم؟

قرنطینه بیمارستانی در آلمان به علت نوع عفونی تر ویروس کرونا

هشدار زالی: کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی در تهران

چگونه بدون رژیم وزن کم کنیم؟

اورژانس به یاری مادر باردار اهل دهدلی شتافت

کرونای انگلیسی عامل کاهش سن مبتلایان به کرونا در ایران است؟

درگذشت لری کینگ مشهورترین مجری جهان بر اثر کرونا

خواص تغذیه ای لبو را بشناسید

با قاتل کبد چرب آشنا شوید

شیوع کرونا در برخی استان ها در حال افزایش است/ برگزاری 22 بهمن امسال با موتور و خودرو های شخصی

وقتی هکر ها به اطلاعات بیماران هم رحم نمی کنند/ تکان دهنده ترین حمله های سایبری 2020 علیه بهداشت و درمان

تداوم نظارت بر ناوگان حمل و نقل شهری در مهاباد

27 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت آبی/عادی انگاری به شرایط مطلوب کرونا آسیب می زند

توقف سیر نزولی ابتلا به کرونا در لرستان

دمنوش های مناسب برای رفع سر درد

دمنوش های مناسب برای رفع سر درد

پوست پیاز را دور نیاندازید+دلیل

رفع بوی بد دهان با 7 راهکار خانگی موثر

8 علامت که از ارتباط چاقی شما با تیروییدتان خبر می دهد

یک کرمانشاهی دیگر قربانی کرونا شد

رفع بوی بد دهان با 7 راهکار خانگی موثر

8 علامت که از ارتباط چاقی شما با تیروییدتان خبر می دهد

قرص کلشیسین عوارض ناشی از کرونا را کاهش می دهد

امسال 22 بهمن با موتور و خودروهای شخصی برگزار می شود

معرفی تمام خوراکی های مزاج گرم برای رهایی از سردی بدن

توقف در روند نزولی ابتلا به کرونا در لرستان

آیا ناخن ها و لاله گوش ابتلا به کرونا را نشان می دهد؟

سازمان غذا و دارو: ذخیره انسولین در کشور تنها به اندازه یک ماه است

تشخیص کرونا با هوش مصنوعی

شناسایی آلزایمر بدون علامت با آزمایش خون

ثبت سالانه 135 هزار ابتلا به سرطان در کشور

نحوه بروز پسوریازیس و اگزما مشخص شد

سازمان غذا و دارو: تنها به اندازه یک ماه ذخیره انسولین داریم

کاهش سهمیه آرد نانوایی ها در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی

افزایش فوتی های کرونا در هرمزگان به 990 نفر

کاهش 90 درصدی فوتی ها و افزایش بستری های کرونا در خراسان رضوی

خواب خوب شبانه، ذهن را پاک می کند

فاروجی ها؛ کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در خراسان شمالی

590 بیمار مبتلا به کووید 19 در بیمارستان های فارس بستری هستند

کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی از بیمارستانهای تهران

فوتی های کرونا در هرمزگان به990نفر رسید

طرز تهیه املت دنور

تاخیر در تحویل واکسن کرونا،سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا

کاهش 50 درصدی ترخیص بیماران کرونایی از بیمارستان های استان در 24 ساعت گذشته

هشدار زالی نسبت به کمرنگ شدن رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کلانشهر تهران

تاخیر در تحول واکسن کرونا، سایه مرگبار گونه جدید و موج نگرانی در اروپا

دغدغه ها و مصائبِ پرستاران بیمارستان میلاد تهران

دغدغه ها و مصائبِ پرستاران بیمارستان میلاد تهران