مطالب مرتبط:
درآمد تبلیغات پخش مسابقات ورزشی و چند پرسش میلیاردی!
این مجلس و این دولت دنبال اصلاح ساختاری بودجه نیستند / اختصاص بودجه به حوزه های علمیه و نهاد های مذهبی ظلمی بزرگ در حق اسلام و تشیع است / چرا نهاد هایی مثل سازمان تبلیغات که درآمد دارند، بودجه می گیرند؟ / چرا به صداوسیمایی با این خروجی ناموفق بودجه تخصیص داده می شود؟
اعلام زمان پخش رقابت نمایندگان هرمزگان در مسابقات قرآن اوقاف
پخش زنده داوری مسابقات سراسری قرآن کریم از رسانه ملی
آغاز پخش تلویزیونی و داوری اجرای شرکت کنندگان در مسابقات قرآن
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 04:202020-12-06اقتصادي

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!


موضوع درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی چه در قانون بودجه سال 99 و چه در لایحه بودجه 1400 به مسئله ای قابل تامل برای ورزش کشور تبدیل شده است و هیچ جواب مشخص و روشنی نیز از سوی متولیان امر به آن داده نمی شود! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، - موضوع درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی چه در قانون بودجه سال 99 و چه در لایحه بودجه 1400 به مسئله ای قابل تامل برای ورزش کشور تبدیل شده است و هیچ جواب مشخص و روشنی نیز از سوی متولیان امر به آن داده نمی شود! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هرچند در لایحه بودجه سال 1399، عنوان شده بود درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی 50 میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت مساوی بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، اما در نهایت پس از تصویب قانون بودجه سال 99 اعلام شد که این درآمد باید به نسبت 30 به 70 بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود.

در لایحه بودجه سال 1400 نیز برآورد این درآمد به 150 میلیارد تومان افزایش یافت و نسبت 30 به 70 مربوطه ثابت ماند، هرچند در خصوص این لایحه باید منتظر تصویب نهایی از سوی مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به قانون باشیم.

لایحه بودجه 99 در لایحه بودجه 99 آمده بود که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه دای کل کشور واریز نمایند.

وجوه واریزی به نسبت مساوی از محل ردیف 49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 50 میلیارد تومان برآورد شده بود.

قانون بودجه 99 در نهایت اما پس از تصویب لایحه، بر اساس قانون بودجه سال 1399 مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.

وجوه واریزی از محل ردیف  49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون به نسبت سی درصد 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد  در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

لایحه 1400 بر اساس لایحه بودجه سال 1400 درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی 150 میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت 30 به 70 بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، این درحالی که در لایحه بودجه سال 99 مبلغ مربوطه به نسبت مساوی 50 درصدی در نظر گرفته شد.

به استناد بند پ ماده 92 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند.

وجوه واریزی به نسبت مساوی از محل ردیف 49 530000 مندرج در جدول شماره 9 این قانون به نسبت 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 150 میلیارد تومان برآورد شده است که باید منتظر تصویب آن در مجلس شورای اسلامی ماند.

چند پرسش با توجه به اینکه درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در قانون بودجه سال 99 معادل 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و از این میزان 30 درصد به وزارت ورزش و جوانان و 70 درصد به سازمان صدا و سیما اختصاص می یابد، بنابراین سهم وزارت ورزش معادل 15 میلیارد تومان خواهد بود.

اولین مسئله ای که وجود دارد این است که از ابتدای سال جاری تا کنون یعنی پس از گذشت حدود 9 ماه، چه میزان از رقم 15 میلیارد تومانی اختصاص یافته، محقق و به حساب وزارت ورزش واریز شده است؟ موضوعی که تا کنون در مورد آن توضیحی داده نشده است.

دومین پرسش این است که به چه علت سهم برابر و 50 درصدی در نظر گرفته شده برای وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما از محل درآمدهای تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در لایحه بودجه سال 99 به سهم 30 در مقابل 70 درصدی در قانون بودجه سال 99 تغییر پیدا کرد و لایحه بودجه سال 1400 نیز بر همین منوال نگاشته شده است؟ دیگر پرسشی که وجود دارد مربوط به سهم فدراسیون ها یا همان رشته های ورزشی مختلف است، اینکه مبنای تقسیم بندی صورت گرفته چیست و به هر یک از فدراسیون ها چه میزان تخصیص می یابد؟ به طور مثال سهم فوتبال، کشتی، بسکتبال، والیبال و سایر رشته های ورزشی از این درآمدها چگونه تقسیم بندی می شود؟ مسئله ای که تا کنون در ارتباط با آن شفاف سازی صورت نگرفته است و مشخص نیست نحوه توزیع درآمدها چگونه خواهد بود.

دیگر نکته بسیار مهم در خصوص میزان درآمدهای واقعی سازمان صدا و سیما از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی است، اینکه به صورت سالانه و در یک سال مالی، سازمان صدا و سیما چه میزان پول از این مسیر کسب می کند؟ این درآمد مالی در سال 98 چقدر بوده است؟ در سال 99 چه میزان خواهد بود؟ مسئله ای که تا کنون در مورد آن هیچ اطلاع رسانی صورت نگرفته است و مبلغ واقعی بدست آمده از سوی صدا و سیما در این رابطه در هیچ سالی مشخص نیست.

با توجه به اینکه میزان درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در لایحه بودجه سال 1400 از 50 به 150 میلیارد افزایش پیدا کرده است و در صورت تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی سهم وزارت ورزش و جوانان از 15 به 45 میلیارد تومان افزایش یافته می باید، در ابتدای امر پرداخت این مبالغ به وزارت ورزش در زمان مناسب با توجه به گرفتاری های اقتصادی و چالش های مالی فدراسیون های ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بنابراین در شرایطی که پرداخت های مالی مربوط به تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی به سازمان صدا و سیما به روز بوده، باید پرداخت مطالب ورزش کشور نیز به صورت مستمر و به روز انجام شود.

موضوع دیگری که به طور حتم باید از سوی متولیان امر مدنظر قرار گیرد این است که برآورد درآمدها حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی باید بر اساس واقعیت در نظر گرفته شود تا اینگونه بتوان سهم واقعی ورزش کشور را پرداخت کرد، اینکه آیا رقم واقعی به دست آمده از این مسیر در سال 99 معادل 50 و در سال 1400 معادل 150 میلیارد تومان است؟ مسئله ای که نیازمند تامل و واکاوی هرچه بیشتر است و باید در این زمینه تدابیر لازم در راستای پرداخت واقعی حقوق هر یک از بخش ها اندیشیده شود چرا که ورزش ایران بیش از هر زمان دیگری با بحران مالی روبرو است و اگر نتواند درآمدهای لازم را از این طریق نیز به دست آورد، مسیر چالش برانگیزی را در آینده تجربه خواهد کرد؛ مسیری که به فروپاشی فعالیت های بخش خصوصی در این وادی منجر می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پخش مسابقات ورزشی - مسابقات ورزشی - وزارت ورزش و جوانان - ورزش - لایحه بودجه - قانون بودجه - بودجه - بودجه سال 99 - مسابقات - تبلیغات - درآمد - ورزش و جوانان - ورزشی - وزارت ورزش - سازمان صدا و سیما - بودجه 1400 - لایحه - قانون - میلیارد - متولیان - سال 99 - میلیارد تومان - جوانان - تصویب قانون - گزارش - موضوع - روشنی - وزارت - صدا و سیما - کشور

آخرین اخبار سرویس:
کار پردرآمد درخانه

فراخوان جذب کارگر ساده

مکانیک و باطری ساز ماهر جهت کار(شهرک بعثت)

مدیر داخلی با حقوق خانم یا آقا

کارگر جهت کار در فست فود نیازمندیم

تزریق نیروی بازاریاب

امتناع دولت از پذیرش رایزنان بخش خصوصی در بازارهای هدف صادراتی/ رایزنان سیاسی جای بازرگانی را در سفارتخانه ها گرفته اند

اینفوگرافی/ قدرتمندترین و ضعیف ترین پاسپورت های جهان

پیش بینی بازار بورس 27 دی ماه /شاخص کل باز هم افت می کند؟

فروش مستقیم و بی واسطه

استخدام نیروی خانم افغان

فروشنده خانم با حقوق

فراخوان کار مجازی

استخدام 5 نیروی جوان

فروشندگی در مغازه شال روسری

جذب نیرو محدود شرکت تهران پخش افق (دیوایز)

جذب همکار

ناخنکاروبافتکارحرفه ای نیازمندیم

مشاور فعال و با انگیزه

استخدام کارمندفروش

پلمب 2 برند گران فروش تخم مرغ در تهران

مقصر گرانی کتاب کیست؟

آیا روند بورس در روزهای آتی تغییر می کند؟

کسب درآمد بالا

فروش منابع آموزشی

اعطای نمایندگی بیمه

ناخن کار،مژه کار،رنگ کار

استخدام کارمند فروش باحقوق ثابت

به تعدادی پیک موتوری جهت فست فود نیازمندیم،

استخدام خیاط طراح عروسک ساز

دعوت به همکاری سرمایه گذاری با ما کار از شما

استخدام مهندس عمران

استخدام بیمه سامان (اعطای کد نمایندگی )

نیازمند نیروی کار

مدیر فروش خانم

چند نفر وارد و اشنا به کار آب میوه و اسلایس میوه

شوینده همه کاره بدون گاز و بو ثبت اختراع نوین

نابغه فروش

کشف راز سوداگران افزایش قیمت خودرو با تحقیق و تفحص

همکاری با تامین کننده یا تولید کننده انواع کالا

استخدام وسط کار

دعوت به همکاری

اجاره لاین ناخن ، مژه اپلاسیون در سالن کامکار

استخدام بازاریاب در زمینه ساختمانی و معماری

استخدام نیرو حرفه ای در تمامی لاینها

نیازمند نیروی خانم سبزی مارکت

نیازمند گرافیست

دستگاه لیزرهمراه اپراتور نیازمندیم

استخدام منشی خانم حقوق+شیرینی

حسابدار برای امور فروش و حسابداری فروشگاه

فروشنده حرفه ای اقا

نرخ ارز ترجیحی در سال آینده 17500 تومان است یا نرخ ارز محاسباتی؟

عکس روز| خط تولید واکسن چینی در برزیل

سرایداری باغ

کار غیر حضوری با حقوق روزانه

منشی دفتر مالی اعتباری

دستفروش با حقوق ثابت و پورسانت

فروشنده خانم ماهر

نیازمند کارگر (وردست) جهت داربست فلزی بصورت

شغل دوم، تحقق رویا

شاگرد خشکشویی خانوم

حسابدار و منشی

سرمایه گذاری در عرصه صنعت با سود تضمینی

توسعه موتورهای برقی با ایجاد مرکز نوآوری حمل و نقل

دستگاه استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

خودروهای بدون راننده / عکس

استخدام راننده با وانت جهت پخش باشرایط

نیازمند کارگر ساده و تزریق کار پلاستیک

ویزیتور فروشنده بازاریاب مبتدی وحرفه ای اقا و خانم

خانم جهت ثبت فاکتور خرید

حمایت قاطع تولیدکنندگان زنجیره ای گوشت مرغ از سویه ایرانی

استخدام تایپیسب

بازاریاب جهت خدمات مرکزایرانسل

استخدام گرافیست و طراح، متخصص seo و کارشناس تولید محتوای در تهران

کار در منزل

نیازمند شاگرد mdf کابینت دست به ابزار. صدرا

بازاریاب تلفنی و منشی خانم

استخدام تحلیلگربنیادی بورس ایران

انباردار و نگهبان

تعدادی مزدی دوز زنانه با تعداد چرخ بالا نیازمندیم.

اجاره میز و صندلی

به تعدادی لیبل زن و تراکت پخش کن نیازمندیم.

استخدام نیروی کارواش

کارگر ساده با جای خواب و غذا

کار درمنزل(بامجوز)

استخدام بازار یاب

سرمایه گذاری بیمه شد

به 2 نفر شاگرد نیازمندیم

عکاسی پوشاک مردانه مدل

آموزش تضمینی5رشته ورود بازارکار(رنگ+کوتاهی و.)مدرک

نیاز به پرستار سالمند

نیازمند نیروی نصاب کناف

استخدام ویزیتور ماسک

نیروی تبلیغاتی میدانی خانم و اقا

استخدام ادمین حضوری خانم پر انرژی

مدل برای میکروبلیدینگ توسط مربی

نیازمند ادمین اینستاگرام و تلگرام

استخدام طراح سه بعدی 3dکار راینو rhino

کارشناس فروش

تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» 100 هزار تومانی به مردم/ 3 سناریوی اصلی چیست؟

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!