مطالب مرتبط:
درآمد تبلیغات پخش مسابقات ورزشی و چند پرسش میلیاردی!
این مجلس و این دولت دنبال اصلاح ساختاری بودجه نیستند / اختصاص بودجه به حوزه های علمیه و نهاد های مذهبی ظلمی بزرگ در حق اسلام و تشیع است / چرا نهاد هایی مثل سازمان تبلیغات که درآمد دارند، بودجه می گیرند؟ / چرا به صداوسیمایی با این خروجی ناموفق بودجه تخصیص داده می شود؟
اعلام زمان پخش رقابت نمایندگان هرمزگان در مسابقات قرآن اوقاف
پخش زنده داوری مسابقات سراسری قرآن کریم از رسانه ملی
آغاز پخش تلویزیونی و داوری اجرای شرکت کنندگان در مسابقات قرآن
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 04:202020-12-06اقتصادي

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!


موضوع درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی چه در قانون بودجه سال 99 و چه در لایحه بودجه 1400 به مسئله ای قابل تامل برای ورزش کشور تبدیل شده است و هیچ جواب مشخص و روشنی نیز از سوی متولیان امر به آن داده نمی شود! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، - موضوع درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی چه در قانون بودجه سال 99 و چه در لایحه بودجه 1400 به مسئله ای قابل تامل برای ورزش کشور تبدیل شده است و هیچ جواب مشخص و روشنی نیز از سوی متولیان امر به آن داده نمی شود! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هرچند در لایحه بودجه سال 1399، عنوان شده بود درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی 50 میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت مساوی بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، اما در نهایت پس از تصویب قانون بودجه سال 99 اعلام شد که این درآمد باید به نسبت 30 به 70 بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود.

در لایحه بودجه سال 1400 نیز برآورد این درآمد به 150 میلیارد تومان افزایش یافت و نسبت 30 به 70 مربوطه ثابت ماند، هرچند در خصوص این لایحه باید منتظر تصویب نهایی از سوی مجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به قانون باشیم.

لایحه بودجه 99 در لایحه بودجه 99 آمده بود که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه دای کل کشور واریز نمایند.

وجوه واریزی به نسبت مساوی از محل ردیف 49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 50 میلیارد تومان برآورد شده بود.

قانون بودجه 99 در نهایت اما پس از تصویب لایحه، بر اساس قانون بودجه سال 1399 مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (92) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف شدند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.

وجوه واریزی از محل ردیف  49-530000 مندرج در جدول شماره (9) این قانون به نسبت سی درصد 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد  در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

لایحه 1400 بر اساس لایحه بودجه سال 1400 درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی 150 میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت 30 به 70 بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، این درحالی که در لایحه بودجه سال 99 مبلغ مربوطه به نسبت مساوی 50 درصدی در نظر گرفته شد.

به استناد بند پ ماده 92 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند.

وجوه واریزی به نسبت مساوی از محل ردیف 49 530000 مندرج در جدول شماره 9 این قانون به نسبت 30 درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و 70 درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

در این لایحه، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند(پ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی 150 میلیارد تومان برآورد شده است که باید منتظر تصویب آن در مجلس شورای اسلامی ماند.

چند پرسش با توجه به اینکه درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در قانون بودجه سال 99 معادل 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و از این میزان 30 درصد به وزارت ورزش و جوانان و 70 درصد به سازمان صدا و سیما اختصاص می یابد، بنابراین سهم وزارت ورزش معادل 15 میلیارد تومان خواهد بود.

اولین مسئله ای که وجود دارد این است که از ابتدای سال جاری تا کنون یعنی پس از گذشت حدود 9 ماه، چه میزان از رقم 15 میلیارد تومانی اختصاص یافته، محقق و به حساب وزارت ورزش واریز شده است؟ موضوعی که تا کنون در مورد آن توضیحی داده نشده است.

دومین پرسش این است که به چه علت سهم برابر و 50 درصدی در نظر گرفته شده برای وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما از محل درآمدهای تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در لایحه بودجه سال 99 به سهم 30 در مقابل 70 درصدی در قانون بودجه سال 99 تغییر پیدا کرد و لایحه بودجه سال 1400 نیز بر همین منوال نگاشته شده است؟ دیگر پرسشی که وجود دارد مربوط به سهم فدراسیون ها یا همان رشته های ورزشی مختلف است، اینکه مبنای تقسیم بندی صورت گرفته چیست و به هر یک از فدراسیون ها چه میزان تخصیص می یابد؟ به طور مثال سهم فوتبال، کشتی، بسکتبال، والیبال و سایر رشته های ورزشی از این درآمدها چگونه تقسیم بندی می شود؟ مسئله ای که تا کنون در ارتباط با آن شفاف سازی صورت نگرفته است و مشخص نیست نحوه توزیع درآمدها چگونه خواهد بود.

دیگر نکته بسیار مهم در خصوص میزان درآمدهای واقعی سازمان صدا و سیما از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی است، اینکه به صورت سالانه و در یک سال مالی، سازمان صدا و سیما چه میزان پول از این مسیر کسب می کند؟ این درآمد مالی در سال 98 چقدر بوده است؟ در سال 99 چه میزان خواهد بود؟ مسئله ای که تا کنون در مورد آن هیچ اطلاع رسانی صورت نگرفته است و مبلغ واقعی بدست آمده از سوی صدا و سیما در این رابطه در هیچ سالی مشخص نیست.

با توجه به اینکه میزان درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی در لایحه بودجه سال 1400 از 50 به 150 میلیارد افزایش پیدا کرده است و در صورت تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی سهم وزارت ورزش و جوانان از 15 به 45 میلیارد تومان افزایش یافته می باید، در ابتدای امر پرداخت این مبالغ به وزارت ورزش در زمان مناسب با توجه به گرفتاری های اقتصادی و چالش های مالی فدراسیون های ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بنابراین در شرایطی که پرداخت های مالی مربوط به تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی به سازمان صدا و سیما به روز بوده، باید پرداخت مطالب ورزش کشور نیز به صورت مستمر و به روز انجام شود.

موضوع دیگری که به طور حتم باید از سوی متولیان امر مدنظر قرار گیرد این است که برآورد درآمدها حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی باید بر اساس واقعیت در نظر گرفته شود تا اینگونه بتوان سهم واقعی ورزش کشور را پرداخت کرد، اینکه آیا رقم واقعی به دست آمده از این مسیر در سال 99 معادل 50 و در سال 1400 معادل 150 میلیارد تومان است؟ مسئله ای که نیازمند تامل و واکاوی هرچه بیشتر است و باید در این زمینه تدابیر لازم در راستای پرداخت واقعی حقوق هر یک از بخش ها اندیشیده شود چرا که ورزش ایران بیش از هر زمان دیگری با بحران مالی روبرو است و اگر نتواند درآمدهای لازم را از این طریق نیز به دست آورد، مسیر چالش برانگیزی را در آینده تجربه خواهد کرد؛ مسیری که به فروپاشی فعالیت های بخش خصوصی در این وادی منجر می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پخش مسابقات ورزشی - مسابقات ورزشی - وزارت ورزش و جوانان - ورزش - لایحه بودجه - قانون بودجه - بودجه - بودجه سال 99 - مسابقات - تبلیغات - درآمد - ورزش و جوانان - ورزشی - وزارت ورزش - سازمان صدا و سیما - بودجه 1400 - لایحه - قانون - میلیارد - متولیان - سال 99 - میلیارد تومان - جوانان - تصویب قانون - گزارش - موضوع - روشنی - وزارت - صدا و سیما - کشور

آخرین اخبار سرویس:
این تراکنش های بانکی ساتنا از 5 بهمن ماه برگشت می خورند

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسند

فروش بیش از 20 میلیارد ریالی در دومین روز نمایشگاه مجازی کتاب

ریزش شدید بیتکوین ادامه دارد

تخصیص کمتر از 50 درصد بودجه پارالمپیک بعد از گذشت 10 ماه از سال

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست

خودرو مرسدس بنز EQA مدل 2022 را ببینید

استقبال مجازی از نمایشگاه کتاب

740 تن ماهی استخوانی در سواحل گیلان صید شد

استانداردسازی تولید عسل و راهی که به صادرات باز می شود

سعودی ها هم ترامپ را کنار گذاشتند/ شرایط برای افزایش قیمت نفت مساعد شد

بیش از 2 هزار نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ثبت نام کردند

باشگاه های ورزشی لرستان 100 میلیارد تومان از کرونا خسارت دیدند

استخدام فقط برای 1 نفر همین الان

منشی مجرد خانم افسریه

استخدام بازریاب خانم با حقوق ثابت و حق ایاب ذهاب

منشی خانوم برای مدیر خانوم

استخدام برنامه نویس وب fullstack در خراسان رضوی

دعوت به همکاری در فروشگاه یاس

استخدام مدیر و کارشناس فروش

بیش از 23 میلیارد ریال به واحدهای بوم گردی خوی اختصاص یافت

کوییک آر اتوماتیک؛ ارزان ترین خودروی اتومات کشور

ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

وام ازدواج افزایش یافت

5 روش اصلی سرمایه گذاری در بیت کوین

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟

ورود مجلسی ها به بورس تا افزایش وام ازدواج و سقوط سکه و دلار

نیروی کافه خانم یا آقا

بازاریاب اینترنتی

فرماندار: توفان شن راه ارتباطی 90 روستای ریگان را بست

دارندگان سهام عدالت بخوانند

لزوم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل توسط شرکت های پیمانکاری مناطق آزاد و ویژه

ابتلای بیش از 98 میلیون نفر به کرونا در جهان

جدیدترین قیمت گوشت، مرغ و میوه و تره بار در میادین

انگلیس جریمه تخلف از محدودیت های کرونایی را سنگین تر کرد

ماجرای وام بانک جهانی و خرید 80 دستگاه سی تی اسکن

پیش نیازهای حذف ارز ترجیحی دارو

بورس های جهانی مثبت شدند

آیا معاملات فردایی و کاغذی طلا و جواهر از لحاظ حقوقی صحیح است

پلیسترکارماهر

بازایاب خانم با روابط عمومی بالا

همکاری با چند فروشنده جهت پخش قند و نبات

کار پاره وقت رسمی با حقوق ماهیانه افزایشی

کارشناس فروش قطعات یدکی

استخدام کارشناس فروش (فروش سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته) در تهران

تصویب مقررات منع آمد و شد در هلند

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در زنجان

استخدام کارشناس بازرگانی در ماشین سازی امیدی کارن لاهیج در گیلان

کارگرساده آقا 17الی 25سال

بازاریاب و ویزیتور تلفنی

استخدام راننده با وانت مسقف

جوشکار اسکلت ماهر استاکار

کاشی کار بود دیوار چین موزاییک و غیره

استخدام نصاب ماهر دوربین مداربسته

استخدام ناخن کار و ابروکار ماهر

استخدام حسابدار آشنا به دفتر نویسی مالیات و ارزش افزوده - مشهد

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای مکفی در محدوده میدان هفت تیر

زوج جهت نگهداری پیرمرد همراه مسکن

نیازمند سرمایه گذار

منشی با تجربه. آشنا به هلو

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در لرستان

به یک فروشنده آقا در ساعت فروشی نیازمندیم

طراح و الگو ساز حرفه ای لباس ، آشنا به دوخت

به 15 نفر مترجم و تایپیست نیازمندیم

کار در خانه

پیچ کار ماهر - وسط کار

نیازمند تایپیست به صورت پاره وقت با درآمد عالی

استخدام مشاور با حقوق ثابت و درصد

استخدام در بیمه پاسارگاد

استخدام 8 نفر همکار خانم حقوق ثابت. + بیمه

فروشنده آقا و خانم نیازمند هستیم

استخدام طراح معماری در یک شرکت مهندسین مشاور در قم

نیروی خانم با روابط عمومی بالا و سرزبان

گارگر ساده جهت نصب درب و پنجره و شیشه دوجداره

همکاری در دفتر بیمه

افزایش سقف وام خرید مسکن در دستور کار نیست

افراد جویای کار ،ماشین آلات از ما کاراز شما

استخدام مشاور با تجربه

استخدام اپراتور کامپیوتر (خانم)

استخدام طراح یا سی ان سی کار ام دی اف

استخدام فروشنده اینترنتی (خانم)

استخدام سرپرست فروش با سابقه

استخدام پیک موتوری در اسپید

فروش گرم کیک با حقوق مناسب

کارگر ساده خانم و بردست

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای در محدوده مرزداران

بیمه سامان

کوپ کار و کوتاهی حرفه ایی

خیاط

استخدام کارشناس حسابداری و منشی در شهرک صنعتی مورچه خورت

ویزیتور خانوم

کار در منزل با گوشی.

استخدام فروشنده ماهر خانم در سیسمونی و پوشاک

استخدام مدیر منطقه آقا در گروه صنعتی لبنیات صباح در اصفهان

اجاره لاین سالن

به 2نفر اقا وخانم جهت فروش نیازمندیم

اجاره صندلی ( بانوان) سالن زیبایی

ایران به دنبال تصاحب بازارهای جدید عراق

واکنش طلایی بازار به استارت بایدن؛ جرقه ای برای تاکید بر نگاه به داخل

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!

درآمد «تبلیغات پخش مسابقات ورزشی» و چند پرسش میلیاردی!