مطالب مرتبط:
از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز
پیام تقدیر امیر کویت به امیر قطر و پادشاه سعودی برای پایان دادن به بحران خلیج فارس
حمایت ظریف از تفاهمات اخیر در خلیج فارس
واکنش شورای عالی امنیت ملی به حاشیه های ایجاد شده در پی تصویب قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها»/ دیدار سردار قاآنی با مقامات عراقی/ طرح پوتین برای حضور ایران و آلمان در نشست شورای امنیت در خصوص خلیج فارس
مسکو خواستار نشست ایران و 1+5 برای پیشبرد طرح امنیتی در خلیج فارس
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 01:502020-12-05اقتصادي

از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز


چندی پیش طرح انتقال آب از خلیج فارس به گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و اردکان یزد کلید خورد.

هرچند اجرای این طرح انتقادهایی هم در پی داشت، اما معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در گفت و گوی تفصیلی با ایسنا پاسخ این انتقادها را داد.

- وی همچنین در مورد آبگرفتگی اخیر اهواز و اقداماتی که برای مقابله با این موضوع صورت گرفته نیز توضیح داد.

آنطور که معاون وزیر نیرو در این گفت وگو مطرح کرد، شیرین سازی آب دریا نسبت به گذشته هزینه کمتری به دنبال دارد؛ چراکه 80 درصد تکنولوژی این کار بومی شده است.

از طرفی دیگر با توجه به برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) برای توسعه و صنعتی شدن کشور تا افق 1420، صنایع به دو برابر ظرفیت فعلی آب نیاز دارند که اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد، کشور در تامین آب صنایع و حتی شرب دچار مشکل خواهد شد.

البته به گفته قاسم تقی زاده خامسی که به تازگی در طرح تغییر ساختار، سمت مدیر عاملی شرکت مدیریت منابع آب کشور نیز به وی واگذار شده، بهتر است که صنایع در کنار دریا و سواحل بکر مکران مستقر شوند اما برای صنایعی که دیگر امکان جابه جایی ندارند، انتقال آب با لحاظ مسائل زیست محیطی چندان کار نامطلوبی به نظر نمی رسد.

در این نشست دو ساعته در مورد مسائل دیگری همچون اقدامات وزارت نیرو برای مقابله با سیلاب های احتمالی، وضعیت سدسازی، دریافت حق آبه رودخانه هیرمند و پیشرفت پروژه فاضلاب و آبگرفتگی اهواز نیز صحبت شد.

مشروح این گفت وگو در ادامه آمده است: لطفا در ابتدا در مورد شیرین سازی آب دریا و اقداماتی که در این زمینه در کشور صورت گرفته است توضیح بفرمایید.

منابع آبی دنیا از سه منبع تامین می شود که شامل آب های زیرزمینی، آب های سطحی و آب دریا هستند.

در این بین 97 درصد آب جهان در دریا ها است و کشورها حتی آن هایی که از نظر منابع آب زیرزمینی و آب سطحی مشکلی ندارند، به سمت شیرین سازی آب دریا رفته اند و آب های زیرزمینی و سطحی را در جاهایی که می تواند بهره وری بیشتری داشته باشد استفاده می کنند.

این در شرایطی است که ایران در مقوله شیرین سازی حتی نسبت به همسایگان خود بسیار عقب مانده تر است، چراکه در کشورهای همسایه حدود 850 واحد تصفیه و شیرین سازی آب دریا نصب شده است اما ما 10 درصد این مقدار را هم در کشور نداریم.

علاوه بر این از نظر حجمی نیز میزان آبی که در کشور ما شیرین سازی می شود اصلا قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست؛ بنابر این نمی توان از این موضوع عبور کرد و باید توجه بیشتری به آن داشت و براساس وضع منابع آبی کشور در شیرین سازی آب دریا فعالتر بشویم.

ما در منطقه ای زندگی می کنیم که این منطقه خشک و نیمه خشک است و از طرفی پرا کنش جمعیت کشور به صورت درستی صورت نگرفته است؛ یعنی اینکه ما در فلات مرکزی ایران که فقط 20 درصد منابع آبی کشور را داریم 50 درصد جمعیت ساکن هستند.

به عبارت دیگر در مکانی که عرضه بسیار کم است با تقاضای زیاد مواجه هستیم و لذا نه تنها در مورد انتقال آب از دریا بلکه کلا موضوع انتقال درون سرزمینی نیز موضوعی غیر قابل اجتناب است.

این درحالی است که اگر این اتفاق نیفتد در تامین آب شرب نیز با مشکل مواجه خواهیم شد.

در همین راستا این دولت کار شیرین سازی آب دریا و تخصیص آن به استان ها را آغاز کرده است؛ بدین طریق که استان ها با بخش های خصوصی مذاکره می کنند و هرجایی که اجرای این طرح اقتصادی باشد عملیاتی خواهد شد، اما باید تاکید کرد که دولت به جز در سواحل یعنی شهرهای ساحلی که بحث انتقال آب مطرح نیست و هزینه شیرین سازی آب پایین است، به صورت تضمینی بعد از شیرین سازی آن را خرید تضمینی می کند.

در حال حاضر ظرفیت شیرین سازی آب دریا در کشور چقدر بوده و تا چه میزان اجرایی شده است؟ از آب دریا به دو منظور استفاده می شود؛ یکی از کاربردهای آن برای خنک سازی پالایشگاه ها و بخش های صنعتی است که در این بخش نیازی به شیرین سازی نیست و به همین شکل مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش دیگری از آب دریا وارد مرحله شیرین سازی می شود که البته تنها برای شرب مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 آبی که از این طریق به دست می آید آب بسیار با کیفیتی است و در سواحل و در هر جایی که اجرای این طرح اقتصادی باشد به اعتقاد من کار بسیار صحیح و درستی است.

اکنون حدود 96 واحد شیرین سازی در حال بهره برداری در کشور وجود دارد که تا آخر این دولت 20 تا 25 واحد دیگر به آن اضافه خواهد شد.

علت استفاده کم از این طرح در سال های گذشته نیز  می تواند این باشد که تکنولوژی شیرین سازی هر روز پیشرفته تر و ارزان تر شده است.

در یک دوره ای اصلا اجرای این طرح اقتصادی نبود اما اکنون این تکنولوژی در کشور ما تقریبا 80 تا 85 درصد قابل ساخت است که همین مساله موجب کاهش قیمت می شود.

در خصوص صدور مجوز تخصیص آب دریا به استان های کشور نیز باید گفت که بخشی برای بدون نمک زدایی برای خنک کردن و بخشی برای نمک زدایی است.

برای بوشهر تا کنون 1171 میلیون متر مکعب برای آب شور و 374 میلیون متر مکعب برای آبی که شیرین زدایی می شود مجوز صادر شده است.

همچنین برای استان فارس برای شیرین زدایی 290 میلیون متر مکعب مجوز صادر شده که متاسفانه کاری هنوز بصورت جدی صورت نگرفته و 870 میلیون متر مکعب برای آب شور که شیرین نمی شود، مجوز صادر شده است.

علاوه بر این برای استان هرمزگان 1214 میلیون مترمکعب برای استفاده از آب دریا و 386 میلیون مترمکعب برای شیرین سازی مجوز صادر شده و برای استان سیستان و بلوچستان 2000 میلیون متر مکعب برای آب شور و 174 میلیون متر مکعب برای آب شیرین مجوز صادر شده است و به همین ترتیب برای استان های یزد، کرمان، خراسان رضوی و جنوبی مجوزهایی صادر شده است.

در مجموع هشت میلیارد و 150 میلیون مترمکعب برای بدون شیرین سازی و به منظور خنک سازی تجهیزات و 2749 میلیون مترمکعب برای شیرین سازی مجوز صادر شده است.

در حال حاضر بیشتر واحدهای شیرین سازی در بوشهر و استان هرمزگان مشغول فعالیت هستند و در استان هرمزگان 50 درصد آب شرب به صورت شیرین سازی تامین می شود.

یکی از طرح هایی که اخیرا اجرایی شد، انتقال آب از خلیج فارس آب به گل گهر سیرجان، مس سرچشمه و اردکان یزد بود.

در خصوص جزییات پروژه نیز می توان گفت که این پروژه سه فاز دارد؛ فاز اول اخیرا افتتاح شد و آب به گل گهر سیرجان رسید و در فاز بعدی آب به مس سرچشمه و در فاز نهایی آب به اردکان یزد خواهد رسید.

در مجموع حدود 200 میلیون متر مکعب شیرین سازی و بین این بخش ها تقسیم خواهد شد که 50 میلیون متر مکعب از این آب برای آب شرب بندرعباس است که قرارداد خرید تضمینی آن در حال انعقاد است.

برای آب شرب بندرعباس اجرای این طرح اقتصادی است، چون آب شیرین کن هایی که ساخته می شود در کنار ساحل بوده و نیازی به انتقال ندارد اما نسبت به آب بها که دولت از مردم اخذ می کند این هزینه قابل توجه است.

وجهی که اکنون بابت هر مترمکعب از مردم اخذ می شود حدود 500 تا 600 تومان است، درحالی که 10 برابر این قیمت تولید آب از این طریق هزینه دارد اما دولت چون وظیفه تامین آب را به عهده دارد این مبلغ را پرداخت می کند.

لطفا مشخصات فنی طرح را بفرمایید و توضیح دهید که فازهای بعدی طرح چه زمانی وارد مرحله اجرایی می شود؟  این طرح توسط صنایع سرمایه گذاری شده و دولت هیچ اعتباری برای آن پرداخت نکرده  ولی از محل صندوق ذخیره ملی به این طرح حدود 280 میلیون یورو ارز وام داده که صنایع میبایست این مبلغ را به تدریج بازگردانند.

سه واحد شیرین سازی برای این درنظر گرفته شده که هر واحد 200 هزار متر مکعب در روز ظرفیت دارد و اولی افتتاح شد.

واحد دوم حدود 40 درصد پیشرفت داشته و واحد سوم حدود 10 درصد پیشرفت دارد، اما مجری طرح اعلام کرده که واحد دوم نیز امسال تا پایان سال آماده بهره برداری خواهد شد.

در مجموع حدود 800 کیلومتر خط آبرسانی در این طرح وجود دارد که فاز اول حدود 305 کیلومتر بود و خوشبختانه به سرانجام رسید و مابقی نیز در حال انجام است و باید از گل گهر 150 کیلومتر به مس سرچشمه و از آنجا حدود 370 کیلومتر به اردکان منتقل شود.

خطوط این آبرسانی و برق رسانی هم پیشرفت خوبی دارد و آنچه مانده واحدهای تصفیه و شیرین سازی است که باید تجهیزات آن آماده شود.

حدود 9 مخزن تعادلی برای متعادل کردن آب تعبیه شده است.

کار بزرگی صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم صنایع آب بر کشور را ترغیب به استفاده از آب دریا کنیم؛ چراکه با توسعه ای که پیش بینی شده و برنامه ای که وزارت صمت برای صنعتی کردن کشور دارد پیش بینی می کنیم که برای افق 1420 صنایع به دو برابر ظرفیت فعلی آب نیاز خواهند داشت.

طبیعتا با وضعیتی که در کشور داریم و منابعی که در دسترس است نمی توانیم این آب را تامین کنیم لذا صنایع پر آب بر بعد از این باید در کنار دریا مستقر شوند که ترجیح ما این است که آب انتقال پیدا نکند و صنایع بپذیرند در کنار سواحل مستقر شوند و آب موردنیازشان را از دریا تامین کنند.

 زمانی که صنایع از آب دریا دور می شوند طبیعتا آب برای آن ها گران تمام می شود؛ هرچند که این گرانی تاثیر چندانی در قیمت تمام شده صنایع پر آب بر ندارد.

همانطور که وزیر صمت اعلام کرد، تاثیر پروژه اخیر در قیمت تمام شده محصول دو درصد است که اصلا عدد قابل توجهی نیست اما برخی صنایع نیز هستند که ممکن است افزایش قیمت بیش از این داشته باشند؛ لذا ما توصیه می کنیم که از ابتدا صنایع در کنار دریا مستقر شوند.

در مورد انتقادهای محیط زیستی که به این طرح وارد می شود توضیح بفرمایید.

این طرح تا چه اندازه مسائل زیست محیطی را رعایت کرده است؟  اگر این طرح مطالعات زیست محیطی نداشت وارد مرحله اجرا نمی شد.

قطعا برای چنین پروژه هایی مطالعات زیست محیطی لازم انجام می شود.

این گونه طرح ها در سازمان محیط زیست تصویب می شود و در آنجا کمیسیونی معروف به ماده 2 وجود دارد که  آن دستگاه ها در مورد طرح ها تصمیم گیری می کنند.

معمولا این کمیسیون توصیه هایی را مطرح می کند و در روند اجرای کار نظارت کافی بر آن توصیه ها دارد و اگر توصیه ها اجرا نشده باشد اجازه بهره برداری از پروژه داده نخواهد شد.

از سال ها پیش دو طرح دیگر انتقال آب در کشور مطرح بوده است؛ یکی انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان و دیگری انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی.

لطفا در مورد نتیجه این دو طرح نیز توضیح بفرمایید.

 برای سه استان شرقی کشور سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی اجازه برداشت آب از دریای عمان را صادر کردیم که آن هم اولویت با صنعت است.

این مساله بدان معناست که در ابتدا اجرای طرح می بایست توجیه صنعتی داشته باشد چراکه انتقال آب از این طریق بسیار گران تمام می شود و برای شرب اقتصادی نیست.

درطرح انتقال آب  از دریای خزر به استان سمنان سازمان محیط زیست شرایط سختی برای آن مطرح کرده که به مجری ابلاغ شده، ولی پیشرفتی برای آن حاصل نشده است.

تشکیل بازار آب به کجا رسید و برای این مساله چه برنامه هایی را مدنظر دارید؟  در خصوص آخرین وضعیت تشکیل بازار آب نیز باید گفت کمیته بازار آب تشکیل و احکام آن توسط وزیر نیرو صادر و ابلاغ شده است.

تا کنون نیز دو جلسه در همین راستا برگزار شده است و امیدواریم این طرح نیز به زودی به نتایج قابل قبولی برسد.

هدف از تشکیل بازار آب چیست و چه منفعتی را برای کشور به دنبال خواهد داشت؟ هدف اصلی از تشکیل بازار آب افزایش بهره وری آب است که در کشور متاسفانه بسیار پایین است و تا قیمت واقعی آب مشخص نشود و الگوی کشت تعیین نشود وضعیت تغییر نخواهد کرد.

بیش از 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و با تشکیل بازار آب به تدریج قیمت ذاتی آب مشخص خواهد شد.

درواقع به دنبال افزایش بهره وری در صنعت آب هستیم.

ایران هم به کشاورزی و هم به صنعت نیاز دارد و در اولویت اول به آب شرب نیاز است.

اگر با روال فعلی پیش برویم قطعا در آینده دچار مشکلات جدی از نظر منابع آبی می شویم.

باید این مساله را مدنظر داشت که  آب تابع یک متغیر به نام بارندگی است که اصلا قابل پیش بینی نیست.

به عبارت دیگر اکنون کسی نمی تواند بگوید سال آینده سالی خشک یا تر است.

حتی نمی توان دو یا سه ماه آینده را پیش بینی قطعی کرد.

در سال 1396 تمام بحث روی خشکسالی و مقابله با این مساله بود و تمام پیش بینی ها این بود که سال های خشکی در انتظار است، اما همان سال با سیلاب های غیر قابل پیش بینی مواجه شدیم.

بارندگی های امسال نیز پیش بینی نشده بود و انتظار پاییزی خشک را داشتیم اما اکنون شاهد بارش باران هستیم؛ بنابر این نمی توان روی متغیر باران حساب کرد و باید به دنبال آب پایدار بود.

 آب پایدار یعنی آب های تجدیدپذیر که اکنون حدود 130 میلیار مترمکعب در این حوزه کمبود آب داریم و اگر به همین منوال پیش برویم در افق 1420 نزدیک 250 میلیارد متر مکعب کسری مخزن خواهیم داشت.

باید در این شرایط بهره وری را افزایش دهیم؛ به ویژه در بخش کشاورزی که بیشترین مصرف آب صورت می گیرد نباید آب را به راحتی هدر داد و باید فکری برای آب کشور شود.

راه حل این کار وجود دارد و نیازمند یک اراده ملی است.

درحال حاضر وضعیت منابع آبی کشور چگونه است؟ تعداد شهرهای پر تنش چه تعداد است و آیا وضعیت نسبت به سال های گذشته بهبود یافته است؟ خوشبختانه با بارندگی های یکی دو سال اخیر و شرایط مناسب سال جاری، تا کنون شهرهایی که دارای تنش آبی بودند کاهش جدی پیدا کردند.

علاوه بر این در بخش آبرسانی به روستاها اقداماتی خوبی صورت گرفته است؛ به طوری که در اول دولت حدود 900 هزار نفر در روستاهای کشور دسترسی به آب پایدار داشتند که این تعداد به 9 میلیون نفر در حال افزایش است و قرار شده تا پایان دولت به 10 میلیون نفر نیز برسد.

در شهرها نسبتا وضعیت مناسب است اما هنوز روستاهای دارای مشکل آب در کشور وجود دارد.

در بسیاری هنوز آبرسانی از طریق تانکر انجام می شود که باید وضعیت آن ها نیز ساماندهی شود.

در تیرماه سال گذشته اعلام کردید که قرار است سدهای جدیدی در کشور بهره برداری شود.

در مورد وضعیت سد سازی و اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته است توضیح دهید.

حدودا 190 سد ملی در کشور وجود دارد.

از اول انقلاب تا کنون تعداد سدهای ملی یعنی سدهای بزرگ و متوسط به حدود 10 برابر افزایش یافته است و حدودا ظرفیت مخازن این سدها 52 میلیارد متر مکعب است و نزدیک نیمی از این سدها در استان خوزستان قرار دارد.

در دولت فعلی هر دوماه یک سد به بهره برداری رسیده و تا پایان دولت 52 سد به نتیجه خواهد رسید.

وزارت نیرو حدودا 100 سد دیگر را در دست مطالعه دارد.

البته هنوز به نتیجه نهایی نرسیده اما می تواند ذخیره آیهای سطحی را 18 میلیارد متر مکعب افزایش دهد.

یکی از اهدافی که بسیار  جدی تر  پس از سیل دو سال پیش مورد توجه قرار گرفت این بود که حتما موضوع سیلاب بیش از گذشته در سدها دیده شود.

در گذشته سدها تنها 20 درصد در مدیریت سیلاب نقش داشتند اما سیلاب های اخیر نشان داد که نقش سدها در مدیریت سیلاب بی نظیر است و باید افزایش یابد.

در خوزستان اگر سدهای کرخه، دز، کارون و سیمره وجود نداشت، مشخص نبود چه اتفاقی می افتاد اما خوشبختانه این سد ها نقش خودشان را بسیار خوب در مدیریت سیلاب ایفا کردند.

  باید به این مساله توجه کرد که سد برای این نیست که همیشه پر آب باشد؛ حتی کارکرد برخی از سدها می تواند فقط برای کنترل سیلاب باشد.

از دیگر اقداماتی که طی سال های اخیر برای مقابله با سیلاب انجام شده نیز بفرمایید.

امسال تا چه میزان برای مواجه با سیلاب های احتمالی آمادگی وجود دارد؟  در موضوع سیلاب کارهای بسیار خوبی انجام شده است.

چند روز پیش سیلاب بزرگی را در خوزستان شاهد بودیم که باتوجه به لایروبی هایی که صورت گرفته بود توانستیم بدون خسارت از این سیلاب عبور کنیم.

در همه رودخانه ها هزینه های زیادی در همین راستا صورت گرفته است.

به طور مثال در استان کرمان صنایع مشارکت کردند و اکثر رودخانه ها لایروبی شدند.

 اعتبارات وزارت نیرو در این حوزه نسبت به گذشته افزایش بیشتری یافته و امسال حدود 300 میلیارد تومان برای این کار تخصیص یافت اما هنوز به اعتبار مورد نظر دسترسی نداریم و پیشنهاد ما این است که حداقل سالی 500 میلیارد تومان برای نگهداری وضع موجود در اختیار وزارت نیرو قرار دهند که به دولت نیز پیشنهاد دادیم و امیدواریم که برای سال آینده این اتفاق بیفتد.

در مورد پیشرفت اجرای طرح فاضلاب شهری و روستایی توضیح بفرمایید.

لطفا در خصوص آبگرفتگی اهواز و اقداماتی که برای مقابله با این موضوع صورت گرفته نیز توضیح دهید.

مساله آب های سطحی و فاضلاب باید جدا  دیده شود.

اجرای شبکه فاضلاب بر عهده وزارت نیرو و جمع آوری آب های سطحی برعهده شهرداری ها است.

در شهرهایی که طرح جمع آوری آبهای سطحی وجود ندارد شبکه فاضلاب هم با یک بارندگی و ورود آب به لوله های فاضلاب کارآیی خود را از دست می دهند.

در شهر تهران وزارت نیرو شبکه فاضلاب را انجام می دهد که تا کنون حدود 7600 کیلومتر شبکه فاضلاب در تهران انجام شده و شهرداری تهران نیز سال هاست که طرح شبکه جمع آوری آبهای سطحی را در دستور کار دارد و برای این منظور تونل های بسیار بزرگی را ایجاد کرده است.

در اوایل انقلاب در تهران نیز همچون اهواز آب در سطح خیابان ها باقی می ماند و سیستم جمع آوری آب های سطحی و ساختن مسیل ها در شهر تهران موجب شده که در سال های اخیر شاهد آبگرفتگی خیابان ها نباشیم.

در شهرهای جنوبی مثل اهواز، آبادان، ماهشهر و بوشهر در اولین قدم باید مساله آب های سطحی حل شود؛ در غیر این صورت مشکل اهواز در این شهرها نیز رخ خواهد داد.

باتوجه به اینکه خیابان ها در اهواز شیب ندارد و سیستم جمع آوری آبهای سطحی نیز تعبیه نشده است، آب در سیستم فاضلاب جمع و موجب شکستن لوله های فاضلاب و تجمع آب و فاضلاب در خیابان می شود.

در شهر اهواز سیستم جمع آوری فاضلاب وجود دارد اما با هر بار بارندگی مشکلاتی ایجاد می شود.

مشکل دیگر گسترش بی رویه شهر ها است.

افزایش حاشیه نشینی و نبود زیرساخت های لازم نیز علت دیگر وقوع چنین اتفاقی است.

پیشنهاد من این است که هر جایی که سیستم شبکه فاضلاب اجرایی می شود همزمان سیستم جمع آوری آب های سطحی توسط شهرداریها نیز اجرا شود تا مشکلاتی که در شهرهایی جنوبی هست دیگر به وجود نیاید.

متاسفانه هرچه در سیستم فاضلاب این شهر ها هزینه می کنیم با یک بارندگی از بین می رود و مجدد میبایست همان هزینه ها انجام شود.

چندی پیش هیاتی از کشور افغانستان برای انجام برخی مذاکرات وارد ایران شد.

آیا در این دیدار در مورد حق آبه رودخانه هیرمند نیز تصمیم گیری شد؟ تا کنون هر سال حق آبه را نسبت به بارندگی دریافت می کنیم و امسال نیز دریافت کردیم و امیدواریم که در سال های آینده نیز این کار انجام شود.

ایران و افغانستان دو کشور همسایه و دوست هستند و دارای معاهده ای برای تامین آب هستند که هردو باید به آن متعهد باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: معاون وزیر نیرو - وزارت صنعت، معدن و تجارت - معاون وزیر - وزیر نیرو - انتقال آب - خلیج فارس - صنعت، معدن و تجارت - شیرین سازی آب دریا - آبگرفتگی - طرح انتقال آب - انتقال - صنایع - اهواز - معاون - اردکان یزد - مس سرچشمه - کشور - خلیج - صورت - فارس - گفت و گوی - نیرو - وزیر - تکنولوژی - تامین آب - آب دریا - گفت وگو - اردکان - مقابله - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
تولید 20 درصد گوشت مورد نیاز کشور توسط عشایر

«طراوت» بانک صادرات ایران بیش از 240 هزار میلیارد ریال در سال جاری به واحدهای تولیدی اعتبار داد

افزایش 40 درصدی فروش نان های فانتزی

تولید نخستین خودروی هوشمند کشور در سایپا

2 هزار و 410 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در قزوین پرداخت شد

خرید 215 میلیارد ریال کتاب از درگاه بانک صادرات ایران

6712 چاه آب کشاورزی و صنعتی در زنجان برق دار شده است

مهریه بالای 5 سکه دیگر زندان ندارد

پایگاه دائمی صادرات دانش بنیان ایران به بازار شرق آفریقا فعال شد

آنفلوآنزای پرندگان عامل گرانی تخم مرغ نیست/ستاد تنظیم بازار پاسخ دهد

رونمایی از 30 مخزن آب شرب اضطراری تهران

افزایش برداشت از منابع زیرزمینی باعث کاهش کیفیت آب شده است

وزیر اقتصاد بیش از فعالان بازار دلش برای بورس می تپد

اجرای طرح کاداستار 500 هزار هکتار از اراضی استان تهران تا پایان سال

کمک روسیه برای اخذ مجوز مذاکرات تجارت آزاد ایران و اوراسیا

سهم دولت از اپراتورهای ارتباطی افزایش یافت

تداوم محدودیت های شبانه در فارس

امسال ارزش معاملات بورسی 4 برابر شد/برای پذیرش استعفا از وزیر اقتصاد تشکر می کنم

چرا خرید نهال به صورت آنلاین شامل تخفیف می شود؟

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت آراد استون ایرانیان در اصفهان

سهم هزینه خدمات عمومی الزامی افزایش یافت

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین صدا و سیما و جهاد کشاورزی کردستان

استخدام تکنسین برق و تکنسین مکانیک در شرکت پارسیا گاز آسیا فراز در تهران

ایران در رشد تولید فولاد، جایگاه سوم جهانی را به دست آورد

روش های تکثیر گیاهان

تمرکز بر تولید نخستین خودرو هوشمندِ کشور در گروه سایپا

روغن هست، اما نه در دست مردم

نرخِ معیشت خانوار کارگری 9 میلیون تومان است / تعیین مزد در شورای عالی کار به کجا رسید؟

توقیف محموله قاچاق در شهرضا

استخدام حسابدار ارشد در شرکت آران تجارت شریف اروند در تهران

استخدام سرپرست حسابداری، بازاریاب و ویزیتور، سرپرست فروش در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور و سرپرست فروش در نان آوران سبوس در اصفهان

استخدام کارشناس خط تولید و بازرس خط تولید در شرکت گرمای جنوب در البرز

مجوز جذب 12 هزار نیرو در آموزش و پرورش استثنایی کشور اخذ شد

استخدام کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس انبار (رشته صنایع، آمار، ریاضی) آقا در شرکت تلاونگ در تهران

چرا مردم کمتر هتل می روند؟

بازارچه مرزی پسابندر دشتیاری در دهه فجر افتتاح می شود

برگزاری اختتامیه سومین رویداد بین المللی کلیماتون تهران 2020

استخدام منشی و نیروی آبدارچی در شرکت پخش مواد غذایی در تهران

تخم طلا از افسانه تا واقعیت/ شبکه توزیع و نظارت آذربایجان غربی ضعیف عمل می کند

اولین اقدام رییس جدید برای ساماندهی آشفته بازار بورس

صادرات یک و نیم میلیارد دلار کالا به اوراسیا

رییس اتحادیه فروشندگان آهن مطرح کرد؛ عملکرد غیرقانونی توزیع کنندگان محصولات فولادی در ماه های اخیر

گسترش روابط تجاری ایران و عمان با تاکید بر منابع ارزی جدید

هزار واحد راکد به چرخه تولید بازگشت

صندوق ضمانت، صادرات به اوراسیا را تا 800 میلیون دلار پوشش می دهد

گسترش همکاری ها در حوزه اوراسیا و کریدورهای بین المللی

اختصاص اعتبار برای بهبود شبکه فاضلاب آبادان

ایجاد منطقه آزاد منجر به تعطیلی شهرک های صنعتی مازندران می شود

شرایط دریای خزر ، مناسب صید

40 میلیارد یورو ارز صادرتی به کشور بازگشته است

متقاضیان بیمه سلامت بدون ارزیابی وسع تحت پوشش قرار می گیرند

پوشش صادرات به اوراسیا تا سقف 800 میلیون دلار توسط صندوق ضمانت صادرات ایران

استخدام کارمند فروش در بیمه سامان نمایندگی 1166 در کرمان

ارزش معاملات تجارت الکترونیکی از مرز 600 هزار میلیارد تومان گذشت

جزییات محل تامین منابع افزایش یارانه های نقدی در بودجه

معرفی رسمی خودروی برقی بازار ایران +عکس و مشخصات

میانگین واردات کالاها از آبان امسال به 102 هزار تُن رسیده است

قیمت انواع لپ تاپ های لنوو امروز چهارشنبه 8 بهمن 99 + جدول

کتاب های فروخته شده در نمایشگاه مجازی به مرز یک میلیون نسخه رسید

درمان 85 درصد مبتلایان به کرونا در روسیه

نبود اراده برای تقویت پول ملی

خودرو دیگنیتی بهمن موتور با چه قیمتی پیش فروش می شود؟

تقویت دلار در بازارهای جهانی

60 پروژه عمرانی دهه فجر در جوانرود به بهره برداری می رسد

یک میلیون و 150 هزار خانه خالی شناسایی شده است

عرضه مسکن 30 درصد افزایش یافت

تجارت ایران و ترکیه باید در چارچوب موافقت نامه های دوجانبه بازیابی شود

400 میلیارد تومان اعتبار «کشاورز کارت»برای خرید نهاده به کشاورزان صادر شد

استخدام 3 ردیف شغلی در صنایع لفاف زرین جهت کار در شهرک استقلال تهران

نوسان قیمت سکه در کانال 10 میلیون تومانی

نخستین دستور کار رییس جدید سازمان بورس؛ جلسه با حقوقی ها

استخدام کارگر خط تولید در صنایع لفاف زرین جهت کار در شهرک استقلال تهران

همکاری مشترک ترکمنستان و روسیه در صنعت کشتی سازی

استخدام تدوینگر در گروه پژوهشی صنعتی آریانا در تهران

سرای دلگشا ؛ پنجره ای رو به آینده بازار

ارزش سهام عدالت در هشتم بهمن ماه

استخدام 4 ردیف شغلی در صنایع لفاف زرین جهت کار در شهرک استقلال تهران

پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

اصفهان نیازمند توسعه نیروگاه های خورشیدی/ شهرداری اصفهان پیشتاز استفاده از انرژی های تجدید پذیر

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در شرکت رایان پترو تجهیز در تهران

بانک های عمانی پول واردکنندگان نهاده های دامی را مسدود کردند

پرورش گندم و بادام زمینی هایی که حساسیت زا نیستند!

خداحافظی بدهکاران مهریه ای با زندان

آهک پاشی و گندزدایی روزانه مناطق مستعد شیوع کرونا در سمنان

رشد 82 درصدی صادرات به منطقه اوراسیا

کالاها و محصولات اساسی در مازندران دارای حباب قیمتی هستند

تحقق 102 درصدی درآمدهای مالیاتی 10 ماهه

آخرین وضعیت مجتمع تجاری قدیمی کرمانشاه/ مزایده «فیروزه» تاکنون متقاضی نداشته است

«خبر خوب» بخرید با 50 درصد تخفیف

75 درصد سرمایه صندوق توسعه چای به مردم اختصاص دارد/ واردات 42 هزار تن چای خشک

ورود دلار به کانال 23 هزار تومانی

افزایش 94 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

جزییات محل تامین منابع افزایش یارانه های نقدی در بودجه

کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در ایلام

پرمتقاضی ترین نمادهای بورسب در 8 بهمن ماه

چه کسی جلوی سرمایه گذاری چین در تونل زیرآبی و اتصال پل خلیج فارس به شبکه ترانزیت ایران را گرفت؟

تهیه طرح مرتعداری برای 15 میلیون هکتار در عرصه های مرتعی کشور

قرعه کشی طرح پیش فروش 7 محصول ایران خودرو امروز 8 بهمن 99 برگزار شد+جزییات و تعداد خودرو ها

از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز

از انتقال آب خلیج فارس به کویر تا آبگرفتگی اخیر اهواز