مطالب مرتبط:
اندر مصائب کتابی دانشجویان
کمک 3 میلیاردی کمیته امداد به دانشجویان مددجو
برگزاری نشست دانشجو، دانشگاه، مسئولیت های اجتماعی و سیاسی توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی
«زندان جَو» کتابی درباره مظلومیت شیعیان بحرین/ روایتی از زندان آل خلیفه
پاسخ به حاشیه ‏ های کتابی درباره کرونا
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 01:102020-12-05اقتصادي

اندر مصائب کتابی دانشجویان


درحالی که از کتابخانه ای حدودا هزارقفسه ای با صندلی ماساژور و کافه تریا در دانشگاه کره جنوبی روایت می شود، دانشجویان ایرانی از مشکلات کتابخانه های دانشگاه ها، - کتابخانه را بازسازی نمی کنند ولی زمین فوتبال می سازند زهرا اکرمی که دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی دانشگاه تهران است از این که مطالعه محوری در شیوه تدریس استادان اغلب کم است می گوید و بیان می کند: خیلی از کلاس ها جزوه محور است و به نظرم این خوب نیست.

البته وضعیت کرونایی تا حدی باعث افزایش مطالعه دانشجویان شده و برخی از استادان ما که خیلی جزوه محور بودند به کتاب محوری هم روی آورده اند.

او می افزاید: البته دانشجویان هم در این باره مقصرند، گاهی حتی استاد کتاب معرفی می کند و دانشجویان نمی خواهند که آن را به عنوان منبع بخوانند.

ولی شرایط باید طوری باشد که ارزیابی پایانی بر اساس مطالعه، تحقیق یا پژوهش باشد تا چند سوال که از جزوه استاد است.

یعنی قطعا اگر امتحان یا نمره پایان ترم براساس پژوهش یا مطالعه باشد، دانشگاه  مطالعه محور می شود.

اکرمی که دوران کارشناسی خود را در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه الزهرا گذرانده سپس درباره وضعیت کتابخانه دانشگاه پیشین و فعلی خود می گوید: در سال های آخر دوران تحصیل لیسانس من، دانشگاه کتابخانه خیلی خوبی ساخت که فکر می کنم هیچ کدام از دانشگاه های ایران چنین کتابخانه ای نداشته باشند، کتاب های زیادی هم داشت و بیشتر کتاب هایی که می خواستیم در آن بود.

اما پیش از آن برخی از کتاب های تخصصی ما در کتابخانه به تعداد کافی نبود و خیلی وقت ها مجبور بودیم آن ها را بخریم.

در کتابخانه دانشگاه تهران تعداد اغلب کتاب ها خوب است ولی باز هم گاهی همان مشکل را داریم و اگر دیر به کتابخانه برسیم، کتاب موردنظر تمام شده و گاهی مجبور به خریدن آن هستیم.

وقتی از آموزش رایگان صحبت می شود باید این ها را هم در نظر گرفت، در وضعیتی که قیمت کتاب تا این اندازه گران شده، این هم بخشی از آموزش رایگان است.

به نظرم کتابخانه ها باید از کتاب هایی که خصوصا استادان معرفی می کنند تعداد بیشتری داشته باشند.

او به این که کمتر پیش آمده بتواند کتاب انگلیسی مورد نظرش را در کتابخانه پیدا کند اشاره و بیان می کند: به نظرم کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از نظر فضا نامناسب و قدیمی است.

من کتابخانه دانشکده علوم سیاسی و کتابخانه مرکزی را هم دیده ام، به لحاظ فضا خیلی بهترند ولی کتابخانه علوم اجتماعی خیلی قدیمی است.

این در حالی است که دارند در دانشگاه ما زمین فوتبال درست می کنند اما می توانستند همان پول را خرج کتابخانه کنند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران همچنین می گوید که نشست های کتاب اغلب توسط انجمن های علمی، دانشجویی و صنفی اتفاق می افتد و معمولا از سوی دانشگاه نیست؛ او البته این را از این جهت که ممکن است دانشگاه فقط کتاب های مدنظر خودش را مطرح کند، اتفاق خوبی می داند.

  اکرمی در ادامه می گوید: بچه های رشته های مهندسی خیلی به کتاب خوانی توجهی ندارند و بیشتر کتاب های درسی می خوانند، انگار دنیای شان خیلی کوچک می شود، آن چه من اطرفم می دیدم این بود، انگار بچه های مهندسی خیلی با فضای مطالعه فاصله دارند و این اتفاق خوبی نیست، اما دانشگاه می تواند بر آن ها تاثیر بگذارد و به نظرم لازم است که دانشجوها آدم هایی باشند که در همه زمینه ها مطالعه کنند.

او در پایان درباره وضعیت کتابخانه دانشگاه تهران در روزهای کرونایی می گوید: این روزها مشکلی که وجود دارد، دسترسی به منابع است.

من کتاب هایی را که قرض گرفته بودم نتوانستم به دلیل وضعیت موجود به موقع تحویل دهم، حدودا دوبرابر مبلغ کتاب ها به کتابخانه جریمه دادم.

این موضوع باید مطرح شود که این روزها دانشجوها اگر کتاب را دیر می آورند آن ها را جریمه نکنند.

 و حالا که بچه ها برای دسترسی به کتاب مشکل دارند و همه جا تقریبا تعطیل است، کتاب های مورد نیاز درسی را تا جای ممکن به شکل پی دی اف با دسترسی آزاد در اختیار بگذارند.

البته اتفاق خوبی که در دانشگاه ما افتاد درخصوص دسترسی آزاد به پایان نامه ها بود، به نظرم در مورد کتاب ها هم باید این اتفاق بیفتد.

استادان دانشگاهی غالبا مرجع خوبی برای معرفی کتاب نیستند عرفان حاجی پروانه، دانشجوی کارشناسی رشته ارتباطات می گوید: اخیرا سعی می کنم که اگر نسخه پی دی اف کتابی وجود دارد، آن را دانلود کنم یا از فیدیبو بخرم چون متاسفانه قیمت کتاب ها خیلی گران شده و انگار بناست گران تر هم بشود.

این درحالی است که می گوید پیش تر خیلی کتاب می خریده و می افزاید: علاوه بر کتاب خواندن به کتاب خریدن هم علاقه مند بودم اما تقریبا دیگر این تفریح را کنار گذاشتم.

در یک سال گذشته یک سری کانال ها تشکیل شده، مثل خفت کتاب علامه که در آن جا اسم کتابی را که می خواهی می گذاری و اگر کسی آن را داشته باشد، قرض می دهد یا می فروشد.

این ها نشان می دهد که دانشجوها کمتر کتاب می خرند.

او از کیفیت کتاب های چاپی هم گله مند است و بیان می کند: کیفیت فیزیکی کتاب ها نسبت به چند سال پیش خیلی کم شده، بعضی از کتاب ها حتی جوهر پس می دهند یا کاغذی که استفاده می شود خوب نیست یا کتاب ها صحافی خوبی ندارند؛ قیمت کتاب ها بالا رفته اما کیفیت آن ها پایین آمده است.

حاجی پروانه با اشاره به این که میانگین کتابخوانی در همه اقشار پایین آمده و پدیده ای جالب توجه است که با ساعت کاری نسبت دارد می گوید: دوستان من که دانشجوی ارتباطات هستند و به خاطر وضعیت معیشتی شان دو جا کار می کنند، اصلا کتاب نمی خوانند.

دانشجوهای ارتباطات دغدغه مندی که کار می کنند و به کتاب و کتابخوانی اهمیت می دهند و مثلا روزی هشت ساعت مشغول کارند شاید در ماه دو کتاب بخوانند.

این دانشجو در پایان درخصوص به روز بودن استادان در حوزه کتاب و معرفی کتاب توسط آن ها اظهار می کند: استادان دانشگاهی غالبا مرجع خوبی برای معرفی کتاب نیستند و رویکرد جزوه محور باعث شده ما به کلی از کتاب فاصله بگیریم؛ استاد جزوه می دهد و دانشجو هم جزوه می خواهد؛ دیگر آن کلاس پویا که هر هفته در آن کتاب معرفی می شد و بچه ها کتاب می خواندند در دانشگاه های ما وجود ندارد.

آن ها که زرد می خواندند و این ها هم درسی! دانشجوی دیگری که در رشته اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می کند و پیش تر دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه نصیر بوده است درباره روزگار کتاب در میان دانشجویان چنین می گوید: تا حدی که من می بینم، دانشجوها بیشتر کتاب ها را به صورت پی دی اف می خوانند، خصوصا حالا که کرونا شیوع پیدا کرده دیگر خیلی دنبال کتاب خریدن نیستند؛ مگر این که درسی آن قدر مهم باشد که نیاز شود کتابش مدام خوانده شود و مسئله داشته باشد، کتاب این گونه درس ها را می خرند.

او می افزاید: در مورد کتاب های غیردرسی، در دانشگاه خواجه نصیر بچه هایی بودند که کتاب های غیردرسی زیاد می خواندند ولی اغلب این کتاب ها زرد بودند، کتاب هایی که یک دفعه در جامعه مطرح می شوند و تعداد خیلی کمی از آن ها کتاب خوب می خوانند.

این را از آن جا بهتر متوجه شدم؛ استاد ادبیاتی داشتیم که بخشی از نمره را به خواندن کتاب غیردرسی اختصاص داده بود و لیستی داشت که کتاب های نسبتا درست وحسابی در آن بود و باید از آن لیست کتاب می خواندیم و برایش توضیح می دادیم، مشخص بود که بچه ها چقدر با کتاب های آن لیست آشنا نیستند و از آن ها دورند.

این دانشجو همچنین بیان می کند: البته دانشگاه خواجه نصیر انجمن ادبی فعالی دارد چون بچه های کتاب خوانش فعال هستند.

این انجمن خیلی جدی بود و به صورت مرتب جلسات نقد کتاب برگزار می کرد.

 اما در دانشگاه علامه طباطبایی دانشجوها اغلب کتاب هایی مرتبط با رشته شان را می خوانند، مثلا در رشته ما کتاب های مربوط به اقتصاد، سیاست و جامعه شناسی که درسی نیستند.

فکر نمی کنم کتاب هایی مثل رمان و شعر را خیلی بخوانند.

در این دانشگاه هم دیده ام که مراسم رونمایی از کتاب هایی در حوزه اقتصاد برگزار می شود یا در مورد کتاب جدیدی که نوبلیست های اقتصاد می نویسند در کانال انجمن علمی دانشکده مطالبی گذاشته می شود.

اما تقریبا جلسات غیرمرتبط با اقتصاد ندیده ام.

البته فکر می کنم دانشگاه علامه طباطبایی هم یک انجمن کتابخوانی داشته باشد.

کتابخانه ای با ماساژور و دانشجویانی که بی کتاب بی کارند اما انگار فراتر از مرزها، در آسیای شرقی و به طور خاص کره جنوبی جنس حضور کتاب در دانشگاه و در میان دانشجویان به شکل دیگری است.

هلیا نیکزاد که دانشجوی روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی است، و سال گذشته در دوره تبادل دانشجوی فرهنگی در کره جنوبی حضور داشته، از ارتباط دانشجویان کره جنوبی با کتاب و کتابخانه یکی از دانشگاه های این کشور می گوید: یک روز که در دانشگاه وقت خالی داشتیم، یکی از بچه های کره ای با هیجان زیادی به من گفت که می خواهم کتابخانه دانشگاه شان را به من نشان بدهد، انگار از مکانی بسیار اسرارآمیز و جادویی صحبت می کرد.

 من پذیرفتم و همراه او به آن کتابخانه رفتم، نمی توانم توصیف کنم که آن کتابخانه چقدر با کتابخانه دانشگاه ما متفاوت بود.

او می افزاید: اتمسفر کتابخانه آن دانشگاه کاملا متفاوت با آن چیزی بود که از کتابخانه دانشگاه در ذهن ماست، آن جا صندلی ماساژور و کافه تریایی بزرگ داشت و از همه مهم تر کتاب ها به نحو بسیار خوبی دسته بندی شده بودند که نیاز نبود مثل کتابخانه های ما برای پیدا کردن یک کتاب خیلی بگردی یا از کسی راهنمایی بخواهی.

جالب تر این بود که آن کتابخانه راجع به موضوع های خیلی خیلی دور از درس و حتی دور از علاقه عموم مردم آن کشور کتاب داشت.

و بخشی را هم به کتاب های الکترونیک اختصاص داده بودند.

 من آن جا قفسه ای دیدم که کتاب هایش فقط راجع به فرهنگ ایران بود  این در حالی است که بسیاری از مردم کره، ایران را با عراق به دلیل نوع نوشتار انگلیسی شان که فقط در حروف پایانی متفاوت است، اشتباه می گیرند  و این کتاب ها هیچ ربطی به کار و علاقه بچه های آن دانشگاه نداشت.

نیکزاد درباره علاقه دانشجویان کره ای به مطالعه کتاب های غیردرسی بیان می کند: دوره ای که من در آن حضور داشتم در تابستان بود و آن زمان هم دانشگاه تعطیل است ولی خیلی از بچه ها مشغول مطالعه کتاب در کتابخانه دانشگاه بودند.

  او دسته بندی فوق العاده کتاب های آن کتابخانه را ناشی از مصرف بالای کتاب های غیردرسی توسط دانشجویان می داند و می گوید: در آن جا دانشجوها خیلی بیشتر از کشور ما به خواندن کتاب غیردرسی تمایل دارند، این را از مشاهداتم می گویم.

خیلی عجیب است که در فصل تابستان دانشجوها به کتابخانه دانشگاه بیایند و کتاب غیردرسی مطالعه کنند.

در ایران ممکن است این اتفاق به این دلیل بیفتد که بچه ها کنکور ارشد یا دکتری یا امتحان دارند.

اما من می دیدم که آن ها کتاب های شعر، تاریخی و سیاسی می خواندند.

این دانشجو به استوری های مداوم دوستان کره ای خود از صفحه های کتاب ها اشاره و اظهار می کند: من احساس می کنم که دانشجویان کره جنوبی به خواندن کتاب تشویق می شوند، وقتی در مترو خیلی از مردم ای -بوک می خوانند یا دست شان کتاب است این ناخوادآگاه آن ها را تشویق می کند.

آن جا وقتی در  فضای دانشگاه راه می روی، کتاب در دستت نباشد، انگار دانشجوی بی کاری هستی و جالب به نظر نمی آیی.

نیکزاد سپس درباره امکاناتی که دانشگاه های کره جنوبی در جهت کتابخوانی در اختیار دانشجویان قرار می دهند می گوید: کاری که دانشگاه انجام می دهد این است که اجازه می دهد دانشجویان به صورت رایگان از کتابخانه استفاده کنند، قوانین سختی ندارد که اگر کتاب را در موعد مقرری نبری، جریمه کنند.

ما بدون هیچ کارتی وارد آن کتابخانه شدیم و می توانستیم خیلی راحت از تمام امکانات آن استفاده کنیم.

من فکر می کنم این چیزی است که توسط دانشگاه بچه ها را به کتاب خواندن تشویق می کند.

ضمن این که دانشجویان خارجی خیلی زیادی هم در آن کتابخانه بودند و از آن استفاده می کردند.

اما دانشگاه های ما در این موارد خیلی سخت گیرند.

در واقع جریان و فرآیند به امانت گرفتن کتاب و کتاب خوانی آن جا راحت تر است.

او در پایان می افزاید: در آن کتابخانه حدود هزار قفسه برای کتاب فیزیکی بود و تعداد محدودی هم مخصوص کتاب الکترونیک بود و دانشجویان بیشتر کتاب فیزیکی می خواندند.

در واقع حتی در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن و کره که صنعتی شده هستند هم کتاب فیزیکی طرفداران بیشتری دارد.

  کتابی درباره فرهنگ ایران در قفسه کتابخانه دانشگاه کره جنوبی عکس: هلیا نیکزاد روش هایی برای کمک به مشکلات دانشجویان از طرف دیگر ماجرا به سراغ بهروز محمودی بختیاری، دانشیار گروه هنرهای نمایشی دانشگاه تهران و زبان شناس رفته ایم؛ او درباره دغدغه این روزهای دانشجویان در حوزه کتاب می گوید: اگر فرض کنید که همه دانشجویان به کتاب ها دسترسی داشته باشند، همه شان بتوانند به مراکز خرید بروند و کتاب های مورد نظرشان را بخرند، مشکلی که وجود دارد گرانی کاغذ و به تبع آن گرانی کتاب است.

از طرف دیگر آن چه دانشجویان را درباره خواندن کتاب های الکترونیکی خیلی وسوسه می کند این است که خیلی از کتاب ها بااجازه و بی اجازه اسکن شده و در فضای مجازی قرار گرفته است.

او همچنین بیان می کند: من برای رفع این مشکل دانشجویان را از طریق سیستم های قانونی به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ارجاع می دهم که خیلی از کتاب ها با رعایت اصول و موازین اسکن شده و در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

 برخی از کتاب ها هم قدیمی هستند و کپی رایت به آن ها تعلق نمی گیرد، من آن ها را دانلود می کنم و در اختیار بچه ها قرار می دهم.

 در غیر این صورت صفحاتی از کتابی را که لازم است برای درس من بخوانند عکس می گیرم و در گروه می گذارم ولی به طور کلی خیلی وضعیت مطلوبی نیست.

کتاب ارزون تر بشه.

واقعا بیشتر از یه کتاب نمی شه خرید ، کاش کتابو ارزون کنن و رمان ها رو هم این قدر سانسور و انگولک نکنن و .

هم از حرف های برخی دیگر از دانشجویان بود.

  انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - کتابخانه - کتاب - دانشگاه - مطالعه - محور - دانشجویان ایرانی - استاد - کارشناسی ارشد - دانشگاه تهران - رفاه اجتماعی - زمین فوتبال - برنامه ریزی - کره جنوبی - کارشناسی - بازسازی - کرونایی - اجتماعی - ماساژور - ارزیابی - برنامه - مشکلات - افزایش - ایرانی - فوتبال - معرفی - تهران - شرایط - آورده - اکرمی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند چیدمان فرهنگیان

کارگر مرغداری

نیروی کار وارد یا نیمه وارد جهت کار درمبل سازی

استخدام نماینده فروش بیمه پاسارگاد

استخدام منشی خانوم برای دفتر شخصی

استخدام شرکت ایرانیان به همراه حقوق ثابت و اموزش

تولیدی مطهره

استخدام لوله کش جهت بازسازی خانه

ساماندهی آبشار ویسادار پره سر

نوسانات حوزه سیاستگذاری و خطر ناپایداری در عرصه سرمایه گذاری

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 29 دی 99

تاثیر مخرّب سیاست های دولت بر اقتصاد کشور

احتمال اعمال محدودیت پروازهای کیش و قشم

احتمال فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

پنل های خورشیدی به عشایران کهگیلویه وبویراحمد با شرایط ویژه واگذار می شود

تعلیق حق رای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل؟

رهاسازی 90 میلیون متر مکعب آب از سد درودزن برای مصارف کشاورزی

بورس کالا، بستر یکپارچه و دیجیتال عرضه مسکن

وام 100 میلیونی ازدواج خوب است یا بد؟

ثابت بودن عوارض شهری در مناطق مختلف عادلانه نیست

اعطای نمایندگی کیک و کلوچه جوادیان در شهرستان ها

جذب نیروی سالندار

فروشنده خانم جهت کار در گالری صنایع دستی رزاس

استخدام نیروی کار بازاریابی با حقوق وپورسانتعالی

خیاط حرفه ای و با تجربه در زمینه عروسک های پولیشی

استخدام بازاریاب آقا

معلم خصوصی پایه پنجم ابتدایی

حراست شرکت سام

استخدام بازرس کنترل کیفیت، جوشکار CO2 و کارشناس برنامه ریزی در تهران

به یک نفر نیرو خانم

استخدام 8 عنوان شغلی در انتشارات خیلی سبز در تهران

استخدام تراشکار ماهر یا نیمه ماهر

استخدام کارشناس روابط عمومی در مهندسی ایمنی پارا در تهران

استخدام مهندس نساجی، کارشناس برق و الکترونیک و سرپرست کارگاه تولیدی

استخدام کارشناس خرید و تدارکات آقا در قالیشویی بانو در البرز

بازار رمز ارزها در کشور می تواند به میلیاردها دلار برسد

خودرو 10 درصد دیگر ارزان شد

دعوت به همکاری جهت اعطای رسمی نمایندگی بیمه سامان در کرمان

تلاش و برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

استخدام بازاریاب و ویزیتور و مدرپ ، فارمارپ ، میکس رپ در لرستان

طرح جاماندگان سهام عدالت در کدام مرحله قرار دارد؟

  تعلیق حق رای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل

دومین یارانه معیشتی واریز شد

مسیر درست تنظیم بازار فولاد کجاست؟

90 میلیون متر معکب آب از سددرودزن مرودشت برای مصارف کشاورزی رها شد

پیش بینی بورس فردا 29 دی 99

ریزش قیمت در بازار سکه و طلا

دیوار آگهی های ممنوعه حیات وحش را چطور حذف می کند؟

بار تراکم فروشی بر شانه های ساخت و ساز در شیراز

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به 2200 واحد

نقشه 90 درصد اراضی کشاورزی فارس دیجیتالی شد

حساسیت اقتصاد به دلار بالاست

دومین یارانه 100 و 120 هزار تومانی معیشتی واریز شد

استخدام همکار اقا و خانم

واگذاری خودرو نیسان

کسب درامدی

استخدام بازاریاب حقوق ثابت

استخدام بازاریاب حضوری اهواز

بخار کار و بسته بند ماهر خانم

مشاور فروش و اجاره

فردا روز سرنوشت ساز برای حل معضل مسکن مردم/ مجلس انقلابی ساخت 5 میلیون مسکن را کلید می زند؟

بهره وری در کشاورزی با تلفیق علم و عمل حاصل می شود

280 میلیون دلار بیت کوین در معرض نابودی!

وحشت زیر پوست بازار طلا خزید

موبایل جدید ایسوس با سرعت شارژ 60وات

هیات امنای صندوق توسعه نمی تواند زمان بازپرداخت بدهی دولت را تغییر دهد

هیات امنای صندوق توسعه نمی تواند زمان بازپرداخت بدهی دولت را تغییر دهد

استخدام مهندسی صنایع، حسابدار و مدیر فروش صنایع غذایی در آذربایجان شرقی

استخدام مدیر فروش صنایع غذایی آقا در آسمان بهرام علیشاه در آذربایجان شرقی

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت فنی مهندسی نگار خودرو در مازندران

استخدام کارشناس برنامه ریزی آقا در صنایع اتومبیل سازی فردا در قم و مرکزی

استخدام مهندس برق و کارشناس بازرگانی خارجی در تهران

استخدام سرپرست انبار آقا در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی اشتهارد

استخدام کارمند تولید محتوا، پشتیبان فنی کامپیوتر و گرافیست در خراسان رضوی

استخدام کارمند خرید آقا در شرکت آکو صنعت تجارت آریا در البرز

خودرو 10 درصد دیگر ارزان شد

قیمت تمام شده شمش فولاد تا 4100 است!

فعالیت 500 هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

14015 نفر بهبود یافته کرونا در خراسان جنوبی

رفع تصرف از زمین های کشاورزی در اصفهان

تحریم های آمریکا تاثیری بر فولاد مبارکه ندارد

اکیپ حرفه ای آرماتور بند

کارگر ساده جهت نظافت فروشگاه و خردکردن مرغ با حقوق بالا

استخدام پرستار سالمند - همراه بیمار بیمارستان

رویه کوب و چرخ کار و کلاف ساز مبل راحتی

بازار محصولات پروتیینی در ایام پایانی سال به کدام سمت سو می رود؟/ اختلاف قیمت از تولید تا مصرف در سایه کمبود نظارت

تفاهم نامه گشایش بازارچه های مرزی موقت سیستان و بلوچستان بررسی شد

بودجه 200 میلیون پوندی منچسترسیتی برای ارلینگ هولاند و روملو لوکاکو

5 هزار بسته معیشتی و بهداشتی در شهرستان دلگان توزیع شد

یک تیر و دو نشان دولت با سازوکار صندوق سهام پروژه/سود سهام داران در مقابل توسعه زیرساخت کشور

عجیب ترین مد های قرن 16 که باورتان نمی شود + تصاویر

عرضه ماسک های جراحی و N95 پلاسمایی به بازار

اولین رخ از فیدلیتی کراس اوور جدید بهمن موتور + عکس

شاخص دلار در بازار جهانی افزایش یافت

رونق کشاورزی و گردشگری با بهره برداری از دو طرح

احتمال فعالیت 500هزار دستگاه رمز ارز در ایران

حلب آهنی، روغن جامد را کمیاب کرد!

نابودی 280 میلیون دلار بیت کوین بخاطر فراموشی رمز کیف پول الکترونیکی!

تفاهم نامه گشایش بازارچه های مرزی موقت سیستان و بلوچستان بررسی شد

بوستان های شهر قم از ابتدای بهمن بازگشایی می شود

اندر مصائب کتابی دانشجویان

اندر مصائب کتابی دانشجویان