مطالب مرتبط:
اندر مصائب کتابی دانشجویان
کمک 3 میلیاردی کمیته امداد به دانشجویان مددجو
برگزاری نشست دانشجو، دانشگاه، مسئولیت های اجتماعی و سیاسی توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی
«زندان جَو» کتابی درباره مظلومیت شیعیان بحرین/ روایتی از زندان آل خلیفه
پاسخ به حاشیه ‏ های کتابی درباره کرونا
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 16 آذر 1399 ساعت 01:102020-12-05اقتصادي

اندر مصائب کتابی دانشجویان


درحالی که از کتابخانه ای حدودا هزارقفسه ای با صندلی ماساژور و کافه تریا در دانشگاه کره جنوبی روایت می شود، دانشجویان ایرانی از مشکلات کتابخانه های دانشگاه ها، - کتابخانه را بازسازی نمی کنند ولی زمین فوتبال می سازند زهرا اکرمی که دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی دانشگاه تهران است از این که مطالعه محوری در شیوه تدریس استادان اغلب کم است می گوید و بیان می کند: خیلی از کلاس ها جزوه محور است و به نظرم این خوب نیست.

البته وضعیت کرونایی تا حدی باعث افزایش مطالعه دانشجویان شده و برخی از استادان ما که خیلی جزوه محور بودند به کتاب محوری هم روی آورده اند.

او می افزاید: البته دانشجویان هم در این باره مقصرند، گاهی حتی استاد کتاب معرفی می کند و دانشجویان نمی خواهند که آن را به عنوان منبع بخوانند.

ولی شرایط باید طوری باشد که ارزیابی پایانی بر اساس مطالعه، تحقیق یا پژوهش باشد تا چند سوال که از جزوه استاد است.

یعنی قطعا اگر امتحان یا نمره پایان ترم براساس پژوهش یا مطالعه باشد، دانشگاه  مطالعه محور می شود.

اکرمی که دوران کارشناسی خود را در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه الزهرا گذرانده سپس درباره وضعیت کتابخانه دانشگاه پیشین و فعلی خود می گوید: در سال های آخر دوران تحصیل لیسانس من، دانشگاه کتابخانه خیلی خوبی ساخت که فکر می کنم هیچ کدام از دانشگاه های ایران چنین کتابخانه ای نداشته باشند، کتاب های زیادی هم داشت و بیشتر کتاب هایی که می خواستیم در آن بود.

اما پیش از آن برخی از کتاب های تخصصی ما در کتابخانه به تعداد کافی نبود و خیلی وقت ها مجبور بودیم آن ها را بخریم.

در کتابخانه دانشگاه تهران تعداد اغلب کتاب ها خوب است ولی باز هم گاهی همان مشکل را داریم و اگر دیر به کتابخانه برسیم، کتاب موردنظر تمام شده و گاهی مجبور به خریدن آن هستیم.

وقتی از آموزش رایگان صحبت می شود باید این ها را هم در نظر گرفت، در وضعیتی که قیمت کتاب تا این اندازه گران شده، این هم بخشی از آموزش رایگان است.

به نظرم کتابخانه ها باید از کتاب هایی که خصوصا استادان معرفی می کنند تعداد بیشتری داشته باشند.

او به این که کمتر پیش آمده بتواند کتاب انگلیسی مورد نظرش را در کتابخانه پیدا کند اشاره و بیان می کند: به نظرم کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از نظر فضا نامناسب و قدیمی است.

من کتابخانه دانشکده علوم سیاسی و کتابخانه مرکزی را هم دیده ام، به لحاظ فضا خیلی بهترند ولی کتابخانه علوم اجتماعی خیلی قدیمی است.

این در حالی است که دارند در دانشگاه ما زمین فوتبال درست می کنند اما می توانستند همان پول را خرج کتابخانه کنند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران همچنین می گوید که نشست های کتاب اغلب توسط انجمن های علمی، دانشجویی و صنفی اتفاق می افتد و معمولا از سوی دانشگاه نیست؛ او البته این را از این جهت که ممکن است دانشگاه فقط کتاب های مدنظر خودش را مطرح کند، اتفاق خوبی می داند.

  اکرمی در ادامه می گوید: بچه های رشته های مهندسی خیلی به کتاب خوانی توجهی ندارند و بیشتر کتاب های درسی می خوانند، انگار دنیای شان خیلی کوچک می شود، آن چه من اطرفم می دیدم این بود، انگار بچه های مهندسی خیلی با فضای مطالعه فاصله دارند و این اتفاق خوبی نیست، اما دانشگاه می تواند بر آن ها تاثیر بگذارد و به نظرم لازم است که دانشجوها آدم هایی باشند که در همه زمینه ها مطالعه کنند.

او در پایان درباره وضعیت کتابخانه دانشگاه تهران در روزهای کرونایی می گوید: این روزها مشکلی که وجود دارد، دسترسی به منابع است.

من کتاب هایی را که قرض گرفته بودم نتوانستم به دلیل وضعیت موجود به موقع تحویل دهم، حدودا دوبرابر مبلغ کتاب ها به کتابخانه جریمه دادم.

این موضوع باید مطرح شود که این روزها دانشجوها اگر کتاب را دیر می آورند آن ها را جریمه نکنند.

 و حالا که بچه ها برای دسترسی به کتاب مشکل دارند و همه جا تقریبا تعطیل است، کتاب های مورد نیاز درسی را تا جای ممکن به شکل پی دی اف با دسترسی آزاد در اختیار بگذارند.

البته اتفاق خوبی که در دانشگاه ما افتاد درخصوص دسترسی آزاد به پایان نامه ها بود، به نظرم در مورد کتاب ها هم باید این اتفاق بیفتد.

استادان دانشگاهی غالبا مرجع خوبی برای معرفی کتاب نیستند عرفان حاجی پروانه، دانشجوی کارشناسی رشته ارتباطات می گوید: اخیرا سعی می کنم که اگر نسخه پی دی اف کتابی وجود دارد، آن را دانلود کنم یا از فیدیبو بخرم چون متاسفانه قیمت کتاب ها خیلی گران شده و انگار بناست گران تر هم بشود.

این درحالی است که می گوید پیش تر خیلی کتاب می خریده و می افزاید: علاوه بر کتاب خواندن به کتاب خریدن هم علاقه مند بودم اما تقریبا دیگر این تفریح را کنار گذاشتم.

در یک سال گذشته یک سری کانال ها تشکیل شده، مثل خفت کتاب علامه که در آن جا اسم کتابی را که می خواهی می گذاری و اگر کسی آن را داشته باشد، قرض می دهد یا می فروشد.

این ها نشان می دهد که دانشجوها کمتر کتاب می خرند.

او از کیفیت کتاب های چاپی هم گله مند است و بیان می کند: کیفیت فیزیکی کتاب ها نسبت به چند سال پیش خیلی کم شده، بعضی از کتاب ها حتی جوهر پس می دهند یا کاغذی که استفاده می شود خوب نیست یا کتاب ها صحافی خوبی ندارند؛ قیمت کتاب ها بالا رفته اما کیفیت آن ها پایین آمده است.

حاجی پروانه با اشاره به این که میانگین کتابخوانی در همه اقشار پایین آمده و پدیده ای جالب توجه است که با ساعت کاری نسبت دارد می گوید: دوستان من که دانشجوی ارتباطات هستند و به خاطر وضعیت معیشتی شان دو جا کار می کنند، اصلا کتاب نمی خوانند.

دانشجوهای ارتباطات دغدغه مندی که کار می کنند و به کتاب و کتابخوانی اهمیت می دهند و مثلا روزی هشت ساعت مشغول کارند شاید در ماه دو کتاب بخوانند.

این دانشجو در پایان درخصوص به روز بودن استادان در حوزه کتاب و معرفی کتاب توسط آن ها اظهار می کند: استادان دانشگاهی غالبا مرجع خوبی برای معرفی کتاب نیستند و رویکرد جزوه محور باعث شده ما به کلی از کتاب فاصله بگیریم؛ استاد جزوه می دهد و دانشجو هم جزوه می خواهد؛ دیگر آن کلاس پویا که هر هفته در آن کتاب معرفی می شد و بچه ها کتاب می خواندند در دانشگاه های ما وجود ندارد.

آن ها که زرد می خواندند و این ها هم درسی! دانشجوی دیگری که در رشته اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می کند و پیش تر دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه نصیر بوده است درباره روزگار کتاب در میان دانشجویان چنین می گوید: تا حدی که من می بینم، دانشجوها بیشتر کتاب ها را به صورت پی دی اف می خوانند، خصوصا حالا که کرونا شیوع پیدا کرده دیگر خیلی دنبال کتاب خریدن نیستند؛ مگر این که درسی آن قدر مهم باشد که نیاز شود کتابش مدام خوانده شود و مسئله داشته باشد، کتاب این گونه درس ها را می خرند.

او می افزاید: در مورد کتاب های غیردرسی، در دانشگاه خواجه نصیر بچه هایی بودند که کتاب های غیردرسی زیاد می خواندند ولی اغلب این کتاب ها زرد بودند، کتاب هایی که یک دفعه در جامعه مطرح می شوند و تعداد خیلی کمی از آن ها کتاب خوب می خوانند.

این را از آن جا بهتر متوجه شدم؛ استاد ادبیاتی داشتیم که بخشی از نمره را به خواندن کتاب غیردرسی اختصاص داده بود و لیستی داشت که کتاب های نسبتا درست وحسابی در آن بود و باید از آن لیست کتاب می خواندیم و برایش توضیح می دادیم، مشخص بود که بچه ها چقدر با کتاب های آن لیست آشنا نیستند و از آن ها دورند.

این دانشجو همچنین بیان می کند: البته دانشگاه خواجه نصیر انجمن ادبی فعالی دارد چون بچه های کتاب خوانش فعال هستند.

این انجمن خیلی جدی بود و به صورت مرتب جلسات نقد کتاب برگزار می کرد.

 اما در دانشگاه علامه طباطبایی دانشجوها اغلب کتاب هایی مرتبط با رشته شان را می خوانند، مثلا در رشته ما کتاب های مربوط به اقتصاد، سیاست و جامعه شناسی که درسی نیستند.

فکر نمی کنم کتاب هایی مثل رمان و شعر را خیلی بخوانند.

در این دانشگاه هم دیده ام که مراسم رونمایی از کتاب هایی در حوزه اقتصاد برگزار می شود یا در مورد کتاب جدیدی که نوبلیست های اقتصاد می نویسند در کانال انجمن علمی دانشکده مطالبی گذاشته می شود.

اما تقریبا جلسات غیرمرتبط با اقتصاد ندیده ام.

البته فکر می کنم دانشگاه علامه طباطبایی هم یک انجمن کتابخوانی داشته باشد.

کتابخانه ای با ماساژور و دانشجویانی که بی کتاب بی کارند اما انگار فراتر از مرزها، در آسیای شرقی و به طور خاص کره جنوبی جنس حضور کتاب در دانشگاه و در میان دانشجویان به شکل دیگری است.

هلیا نیکزاد که دانشجوی روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی است، و سال گذشته در دوره تبادل دانشجوی فرهنگی در کره جنوبی حضور داشته، از ارتباط دانشجویان کره جنوبی با کتاب و کتابخانه یکی از دانشگاه های این کشور می گوید: یک روز که در دانشگاه وقت خالی داشتیم، یکی از بچه های کره ای با هیجان زیادی به من گفت که می خواهم کتابخانه دانشگاه شان را به من نشان بدهد، انگار از مکانی بسیار اسرارآمیز و جادویی صحبت می کرد.

 من پذیرفتم و همراه او به آن کتابخانه رفتم، نمی توانم توصیف کنم که آن کتابخانه چقدر با کتابخانه دانشگاه ما متفاوت بود.

او می افزاید: اتمسفر کتابخانه آن دانشگاه کاملا متفاوت با آن چیزی بود که از کتابخانه دانشگاه در ذهن ماست، آن جا صندلی ماساژور و کافه تریایی بزرگ داشت و از همه مهم تر کتاب ها به نحو بسیار خوبی دسته بندی شده بودند که نیاز نبود مثل کتابخانه های ما برای پیدا کردن یک کتاب خیلی بگردی یا از کسی راهنمایی بخواهی.

جالب تر این بود که آن کتابخانه راجع به موضوع های خیلی خیلی دور از درس و حتی دور از علاقه عموم مردم آن کشور کتاب داشت.

و بخشی را هم به کتاب های الکترونیک اختصاص داده بودند.

 من آن جا قفسه ای دیدم که کتاب هایش فقط راجع به فرهنگ ایران بود  این در حالی است که بسیاری از مردم کره، ایران را با عراق به دلیل نوع نوشتار انگلیسی شان که فقط در حروف پایانی متفاوت است، اشتباه می گیرند  و این کتاب ها هیچ ربطی به کار و علاقه بچه های آن دانشگاه نداشت.

نیکزاد درباره علاقه دانشجویان کره ای به مطالعه کتاب های غیردرسی بیان می کند: دوره ای که من در آن حضور داشتم در تابستان بود و آن زمان هم دانشگاه تعطیل است ولی خیلی از بچه ها مشغول مطالعه کتاب در کتابخانه دانشگاه بودند.

  او دسته بندی فوق العاده کتاب های آن کتابخانه را ناشی از مصرف بالای کتاب های غیردرسی توسط دانشجویان می داند و می گوید: در آن جا دانشجوها خیلی بیشتر از کشور ما به خواندن کتاب غیردرسی تمایل دارند، این را از مشاهداتم می گویم.

خیلی عجیب است که در فصل تابستان دانشجوها به کتابخانه دانشگاه بیایند و کتاب غیردرسی مطالعه کنند.

در ایران ممکن است این اتفاق به این دلیل بیفتد که بچه ها کنکور ارشد یا دکتری یا امتحان دارند.

اما من می دیدم که آن ها کتاب های شعر، تاریخی و سیاسی می خواندند.

این دانشجو به استوری های مداوم دوستان کره ای خود از صفحه های کتاب ها اشاره و اظهار می کند: من احساس می کنم که دانشجویان کره جنوبی به خواندن کتاب تشویق می شوند، وقتی در مترو خیلی از مردم ای -بوک می خوانند یا دست شان کتاب است این ناخوادآگاه آن ها را تشویق می کند.

آن جا وقتی در  فضای دانشگاه راه می روی، کتاب در دستت نباشد، انگار دانشجوی بی کاری هستی و جالب به نظر نمی آیی.

نیکزاد سپس درباره امکاناتی که دانشگاه های کره جنوبی در جهت کتابخوانی در اختیار دانشجویان قرار می دهند می گوید: کاری که دانشگاه انجام می دهد این است که اجازه می دهد دانشجویان به صورت رایگان از کتابخانه استفاده کنند، قوانین سختی ندارد که اگر کتاب را در موعد مقرری نبری، جریمه کنند.

ما بدون هیچ کارتی وارد آن کتابخانه شدیم و می توانستیم خیلی راحت از تمام امکانات آن استفاده کنیم.

من فکر می کنم این چیزی است که توسط دانشگاه بچه ها را به کتاب خواندن تشویق می کند.

ضمن این که دانشجویان خارجی خیلی زیادی هم در آن کتابخانه بودند و از آن استفاده می کردند.

اما دانشگاه های ما در این موارد خیلی سخت گیرند.

در واقع جریان و فرآیند به امانت گرفتن کتاب و کتاب خوانی آن جا راحت تر است.

او در پایان می افزاید: در آن کتابخانه حدود هزار قفسه برای کتاب فیزیکی بود و تعداد محدودی هم مخصوص کتاب الکترونیک بود و دانشجویان بیشتر کتاب فیزیکی می خواندند.

در واقع حتی در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن و کره که صنعتی شده هستند هم کتاب فیزیکی طرفداران بیشتری دارد.

  کتابی درباره فرهنگ ایران در قفسه کتابخانه دانشگاه کره جنوبی عکس: هلیا نیکزاد روش هایی برای کمک به مشکلات دانشجویان از طرف دیگر ماجرا به سراغ بهروز محمودی بختیاری، دانشیار گروه هنرهای نمایشی دانشگاه تهران و زبان شناس رفته ایم؛ او درباره دغدغه این روزهای دانشجویان در حوزه کتاب می گوید: اگر فرض کنید که همه دانشجویان به کتاب ها دسترسی داشته باشند، همه شان بتوانند به مراکز خرید بروند و کتاب های مورد نظرشان را بخرند، مشکلی که وجود دارد گرانی کاغذ و به تبع آن گرانی کتاب است.

از طرف دیگر آن چه دانشجویان را درباره خواندن کتاب های الکترونیکی خیلی وسوسه می کند این است که خیلی از کتاب ها بااجازه و بی اجازه اسکن شده و در فضای مجازی قرار گرفته است.

او همچنین بیان می کند: من برای رفع این مشکل دانشجویان را از طریق سیستم های قانونی به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ارجاع می دهم که خیلی از کتاب ها با رعایت اصول و موازین اسکن شده و در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

 برخی از کتاب ها هم قدیمی هستند و کپی رایت به آن ها تعلق نمی گیرد، من آن ها را دانلود می کنم و در اختیار بچه ها قرار می دهم.

 در غیر این صورت صفحاتی از کتابی را که لازم است برای درس من بخوانند عکس می گیرم و در گروه می گذارم ولی به طور کلی خیلی وضعیت مطلوبی نیست.

کتاب ارزون تر بشه.

واقعا بیشتر از یه کتاب نمی شه خرید ، کاش کتابو ارزون کنن و رمان ها رو هم این قدر سانسور و انگولک نکنن و .

هم از حرف های برخی دیگر از دانشجویان بود.

  انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - کتابخانه - کتاب - دانشگاه - مطالعه - محور - دانشجویان ایرانی - استاد - کارشناسی ارشد - دانشگاه تهران - رفاه اجتماعی - زمین فوتبال - برنامه ریزی - کره جنوبی - کارشناسی - بازسازی - کرونایی - اجتماعی - ماساژور - ارزیابی - برنامه - مشکلات - افزایش - ایرانی - فوتبال - معرفی - تهران - شرایط - آورده - اکرمی

آخرین اخبار سرویس:
5 عادت بد که باعث تحلیل انرژی می شود

استخدام کارشناس فروش تلفنی و ویزیتور خانم و آقا

سرایداری و نگهبانی ، نظافتچی روزمزدی

نیازمند منشی خانم آراسته با روابط عمومی بالا

به دو نفر کناف کار با ابزار بدون ابزار نیازمندیم

تنظیم موتور ماشین

کاهش تولید و صادرات نفت الجزایر در سال 2020

خانم برای مدلینگ

مدل خانم جهت تکمیل ژورنال

بودجه دولت برای اعزام رایزن بازرگانی ته کشیده است/ شرکت های حاکمیتی رایزن های خوبی نیستند

نیروی کار جهت کار در آشپزی

پرستاری از سالمند

به چند مشاور خانوم در املاک نیازمندیم

نیروی فنی برق و مکانیک

بازاریاب حقوق ثابت و پورسانت

به یک کارگرجهت مراقبت از سوله قارچ نیازمندیم

جذب نیروی کارآموز جهت فعالیت در مجموعه تبلیغاتی

استخدام مدیر فروش با سابقه در زمینه آسانسور

استخدامی کارخانه پشم در تبریز

حسابدار کاربلدوجدی

ارائه تجربیات اشتغالزایی کمیته امداد در اجلاس آتی سالانه سازمان جهانی کار

شغل دوم تعدادی خانم کار در منزل خودتان

پورسانت ( مشارکت در فروش )

نیازمند میکانیک سنگین

کارگر ساده یا کمک آشپز

تایپست مخصوص تلگرام

راننده اداره پست قائمشهر

استخدام نیروی حراست جهت مجتمع اداری

استخدام سالن زیبایی

استخدام تعدادی نیروی فنی آچار بدست و مونتاژکار

صنعت نمایشگاهی آینه تمام نمای اقتصاد کشور است

ادمین پیج اینستاگرام خانم

کارگر ساده آقا و خانم

مکانیک ماهر و نیمه ماهر درصدی یا حقوقی

چند کارگر ماهر و نیمه ماهر کارواش نیازمندیم

تکمیل پرسنل سالن زیبایی بانوان

به تعدادی نیروی کار بسیار فوری نیازمندیم

به تعدادی همکار در املاک نیازمندیم با پورسانت عالی

استخدام مشاور خانم در املاک

بازاریابی کلینیک زیبایی دندان پزشکی

جذب نیروی کار

کارشناس فروش آهن

کاراینترنتی باگوشی

استخدام فوری تایپیست و مترجم کار در منزل 60 نفر

کار در منزل با درامد

کار درمنزل غیر حضوری با حقوق بالاا

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت مناسب در مجموعه زینو در تهران

کارگر مرغداری

طراح سایت و ادمین اینستاگرام و کار اموز با حقوق

انرژی تجدیدپذیر از اولویت دولت خارج شد

تبدیل زباله به سوخت جت!

تاکنون حدود 38 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است

برقکار وتاسیسات با بیمه وحقوق ادراه کار،

به یک خانم جهت شراکت نیازمندیم با درامد

شریک شراکت با پرورش دهنده ماهی یا ماکیان

راننده تاکسی روا گردشی

استخدام نیرو در مشاور املاک

استخدام با زاریاب فعال توسط شرکت

استخدام تایپیست غیر حضوری کار باگوشی،استخدام مترجم غیر حضوری

استخدام نجار ماهر

نیازمند یک خانم برای تنظیم عقدنامه

نیازمند نیروی ساندویچی و فلافلی

نیروی پسیو شبکه

منشی خانم مجرد اداری فوری

مادگی دوز پیراهن (چرخ فول کامپیوتری)

فروشندگی

جذب کارشناس فروش خانم با حقوق عالی و پورسانت

استخدام آقا و خانم

استخدام مشاور املاک در الهیه

مونتاژ کار ، رنگکار ، نجار ، کارگر ، رویه کوب

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا

استخدام ادمین

رونمایی از ربات خدمتکار توسط شرکت سامسونگ + فیلم

کار در منزل(آنلاین)

فروشگاه های زنجیره ای میوه چینه

استخدام سالن دار،پرسنل آشپزخانه

درآمد دائمی

گوگل گوشی Pixel 4A را با قیمت 216 دلار طی اقساط دوساله می فروشد

اولویت های صنعتی مبتنی بر تکمیل زنجیره های ارزش است

توزیع روغن در بازار خوزستان

13 نکته درباره نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی در فصل سرما

دعوت به همکاری جهت تکمیل کادر مشاور و فروش

استخدام مشاور املاک و همکار آقا در دفتر مهندسی

به تعدادی راننده بااتومبیل سریعا نیازمندیم.

جذب نیرو درشرکت فریلنسرینگ ایران( کاردرمنزل )

واگذاری بوفه

چند نفر همکار خانم جهت فروشندگی

قیمت گوشی هواوی 29 دی 99 | قیمت گوشی های هواوی امروز دوشنبه 99/10/29

قیمت گوشی سامسونگ 29 دی 99 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز دوشنبه 99/10/29

فردا روز سرنوشت ساز برای حل معضل مسکن مردم

قیمت خودرو سایپا 29 دی 99 | قیمت پراید امروز دوشنبه 99/10/29 | قیمت محصولات سایپا

قیمت خودرو ایران خودرو 29 دی 99 | قیمت محصولات ایران خودرو امروز دوشنبه 99/10/29

کار با درآمد برای بانوان

استخدام کارشناس و مدیر فروش بیمه

مکانیک نیمه ماهر

استخدام چند نیرو خانم منشی در بخش های مختلف کاری

استخدام جهت فروش تجهیزات ماشینهای اداری وکامپیوتر

قیمت دلار 29 دی 99 | قیمت روز دلار 99/10/29 | نرخ ارز امروز دوشنبه 29 دی 99

قیمت سکه 29 دی 99 | قیمت روز سکه 99/10/29 | قیمت سکه امروز دوشنبه 29 دی 99

قیمت طلا 29 دی 99 | قیمت روز طلا 99/10/29 | قیمت طلا امروز دوشنبه 29 دی 99

اندر مصائب کتابی دانشجویان

اندر مصائب کتابی دانشجویان