موضوعات داغ: - روزنامه نگار - مراسم عزاداري - شهادت حضرت زهرا(س) - ويروس كرونا - مراسم عزاداري شهادت حضرت زهرا - يحيي گل محمدي - شوراي عالي اداري - حضرت زهرا(س) - بازار سرمايه - شهادت حضرت زهرا (س) - قطع درختان خيابان وليعصر - تصاوير كانديداها - نريمان پناهي - احمد ابو الغيط - بهترين گلزنان سري آ - همايون شجريان - اسلاومير مروژك - جهادآباد - شهرداري شيراز - بنزين فروشي - سفير سوئد - جعبه جواهرات - بهبوديافتگان

مطالب مرتبط:
گزارش تسنیم از بودجه دفاعی1400| افزایش در «دفاع» و «امنیت»، کاهش در «تحقیق و توسعه»/ توجه ویژه به سازمان تحت مدیریت شهید فخری زاده
کاهش مناطق دارای وضعیت قرمز کرونا در خراسان رضوی به چهار شهرستان
رابطه تهویه مناسب و کاهش انتقال ویروس کرونا
تردد در جاده های آذربایجان شرقی 39 درصد کاهش یافت
رابطه تهویه مناسب و کاهش انتقال ویروس کرونا
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 13 آذر 1399 ساعت 07:252020-12-03سياسي

کاهش اطاله دادرسی ثمره جذب قضات متخصص


- سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: نمایندگان مردم در مجلس با بیان اینکه جذب قضات متخصص راهکاری برای کاهش اطاله دادسی است تاکید کردند: دستگاه قضا می تواند در جریان جذب سالانه 800 قاضی در برنامه ششم نسبت به ارائه آموزش های تخصصی به این افراد اقدام کند.

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی؛ زمزمه های کمبود نیروی انسانی قوه قضاییه از مجلس نهم به گوش می رسید و به عنوان یکی از مهم ترین مسائل این دستگاه خوانده می شد تا اینکه نمایندگان مجلس دهم را بر آن داشت تا در جریان بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه مجوز جذب سالانه 800 قاضی جدید و 3200 نفر نیروی اداری و پشتیبانی برای تکمیل پست های اداری و پشتیبانی بلاتصدی خود را صادر کنند.

طبق روال، قانونگذار به قوه قضاییه اجازه داد تا قضات موردنیاز خود را از طریق آزمون استخدامی و در فضای رقابتی از میان استعدادهای برتر دانشگاهی و حوزوی برگزیند اما برخی نمایندگان نسبت به این شیوه جذب نیرو انتقاد دارند و بر این باورند آموزش و جذب قضات از طریق دانشگاه علوم قضایی منجر به ایجاد تبعیض شده است، نمایندگان تاکید دارند حضور دانشجویان علوم قضایی در دوره های کارآموزی و حضور این افراد پیش از شروع کار تخصصی در دادگاه ها ضروری است.

حال علی رغم نوع جذب قضات نمایندگان معتقدند که در جریان جذب سالانه 800 قاضی آموزش های تخصصی نیز باید به این افراد داده شود تا کمبود قضات در حوزه های تخصصی خانواده، حقوقی، کیفری و غیره جبران شود، کاهش اطاله دادرسی نیز مهم ترین ثمره ای است که نمایندگان آن را ماحصل وجود قضات متخصص می دانند.

با توجه به حجم پرونده ها در دستگاه قضا که به گفته یکی از نمایندگان غالب آنها تکراری است تنها با وجود قضات متخصص کاهش پیدا می کند، نمایندگان اذعان دارند که دادگاه های کیفری نیازمند قضات متخصص امور کیفری و باتجربه است، در غیراین صورت افزایش قاضی مشکلات این حوزه را حل نخواهد کرد.

کمالی پور: افزایش قاضی به کاهش پرونده ها کمکی نمی کند یحیی کمالی پور نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص ضرورت های آموزش قضات، گفت: دنیای پیشرفته امروزی می طلبد همه کسانی که عهده دار مسئولیتی هستند از تخصص لازم برخوردار باشند، دستگاه قضایی کشور نیز از این موضوع مستثنی نبوده و در حوزه های مختلف کیفری، حقوقی و حتی خانواده و اطفال باید دنبال تربیت قضات متخصص باشد.

یحیی کمالی پور در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 669100011/9/2016 2:57:51 PMhttp://media.

icana.

ir/Image/2016/11/201611108463618306_Orig.

jpghttp://media.

icana.

ir/Image/2016/11/201611108463618306_Thum.

jpgمجلس شورای اسلامی یحیی کمالی پور در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیین دادرسی کیفری که اخیر تصویب است بنا را بر کار تخصصی قضات گذاشته است، تصریح کرد: تا به امروز به معنای واقعی در حوزه های تخصصی قضات را تربیت نکرده ایم، دادگاه کیفری اطفال ایجاد شده اما قضات سایر دادگاه ها با حفظ سمت موظف به رسیدگی پرونده کیفری اطفال شده اند.

وی افزود: پیشرفت در حوزه قضا راهی جز تربیت قضات تخصصی مربوط به حوزه های مختلف حقوقی و قضایی ندارد، به نظر می رسد آسیب سپردن امور حساس دستگاه قضی به دست افرادی که از تخصص لازم برخوردار نیست به مردم و جامعه وارد می شود، در واقع عدم وجود قضات متخصص موجب اطاله دادرسی شده است هرچند برخی معتقدند افزایش پرونده ها دلیل اطاله دادرسی است.

کمالی پور با اشاره به وجود پرونده های تکراری در مجامع قضایی، گفت: متاسفانه غالب پرونده ها تکراری است، زیرا وقتی افراد به حق خود نمی رسند راه های متعددی را برای رسیدن به حق خود طی می کنند، متاسفانه در حوزه اختلافات خانواده، زنان جهت وصول حق خود باید پرونده نفقه، پرونده مهریه، پرونده طلاق، پرونده حضانت طفل و پرونده سرپرستی را تکمیل و ارائه کنند در صورتی که اگر قاضی در ابتدا به صورت منسجم تصمیم گیری کند نیازی به این تعداد پرونده سازی نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این تعداد پرونده به مثابه پرداخت هزینه چند برابر و طولانی شدن رسیدگی به پرونده ها و نهایتا عدم تعیین تکلیف موضوع است، این نوع اقدامات نه تنها آسیب بسیاری به مردم وارد می کند بلکه نوعی بی اعتمادی را هم به وجود می اورد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه باید قضات متخصص درمیدان عمل تربیت کرد، یادآور شد: دادگاه های کیفری نیازمند قضات متخصص امور کیفری و باتجربه است، در غیراین صورت افزایش قاضی مشکلات این حوزه را حل نخواهد کرد.

بختیار: جذب قضات متخصص موجب کاهش اطاله دادرسی می شود علی بختیار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح یادآوری ماده مصوب برنامه ششم توسعه در صحن علنی مبنی بر جذب سالانه 800 قاضی توسط قوه قضاییه و در توضیح ضرورت های آموزش قضات، گفت: با حکم مجلس شورای اسلامی مجلس اجازه جذب سالانه 800 قاضی را به قوه قضاییه داد از این رو انتظار است دستگاه قضا به دو موضوع مهم تخصصی شدن قضات و کاهش اطاله دادرسی ضمن جذب قضات توجه داشته باشد.

علی بختیار 3406757/10/2016 12:46:08 PMhttp://media.

icana.

ir/Image/2016/07/201607105290824919_Orig.

jpghttp://media.

icana.

ir/Image/2016/07/201607105290824919_Thum.

jpgعلی بختیار علی بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بکارگیری قضات متخصص به کاهش تعداد پرونده ها و اطاله دادرسی به ویژه در حوزه حقوقی تاثیر بسیار دارد، افزود: با حکم مجلس می توان شاهد ارتقا قوه قضاییه، افزایش توانمندی، اجرای عدالت و حق خواهی بود.

وی ادامه داد: در صورتی که قضات متخصص وکارآمد جذب دستگاه قضا شوند اصل 156 قانون اساسی و احکام این قانون مبنی بر رسیدگی و صدور حکم، احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین، کشف جرم و تعقیب مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام و اقدامات مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان دنبال شده و به شکل کامل تری تحقق پیدا می کند.

بختیار معتقد است: آموزش و جذب قضات متخصص در کاهش تعداد پرونده ها نقس اساسی دارد زیرا موجبات کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها را فراهم می آورد، از این رو در برنامه ششم توسعه جدولی اضافه کردیم که زمان رسیدگی به پرونده های قضایی را تسهیل می کند به نوعی که سالانه این مدت زمانی باید کاهش یابد.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در جدول مذکور پرونده های قضایی در بخش های مختلف تفکیک شده اند به شکلی که برای هر کدام از پرونده های حقوقی، کیفری، خانواده یا غیره مدت زمان بررسی مشخص است، دیوان محاسبات نیز نظارت خود را باید به شکل مستمر داشته باشد و در صوتی که این احکام عملیاتی نشود طبق مقررات و اصول قانون اساسی برخورد می شود.

رحیمی جهان آبادی: لزوم اصلاح جذب قضات/ آموزش وجذب قضات از دانشگاه علوم قضایی تبعیض است جلیل رحیمی جهان آبادی عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با یادآوری ماده مصوب برنامه ششم توسعه در صحن علنی مبنی بر جذب سالانه 800 قاضی توسط قوه قضاییه و در توضیح ضرورت های آموزش قضات، گفت: نوع جذب قاضی یکی از اموری است که در نوع فعالیت آنها تاثیر خواهد داشت، جذب قضات توانمند با روشی عادلانه از میان گروه های تخصصی از اقداماتی است که باید در دستور قوه قضاییه قرار گیرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:38 AMhttp://media.

icana.

ir/Image/2017/01/201701100128176159_Orig.

jpghttp://media.

icana.

ir/Image/2017/01/201701100128176159_Thum.

jpg جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاکنون قوه قضاییه برای جذب نیروی قضایی از دانشگاه علوم قضایی نیروی موردنیاز خود را تامین کرده یا اقدام به جذب از طریق آزمون قضاوت از میان فارغ التحصیلان حقوق، الهیات و فقه و حقوق دانشگاهی و حوزوی می کند که با طی دوران آزمایشی به کادر قضایی افزوده می شوند اما این کار ضعف اساسی دارد.

وی با بیان اینکه جذب و آموزش قضات از طریق دانشگاه علوم قضایی منجر به ایجاد تبعیض شده است، ادامه داد: در واقع به لحاظ علمی دانشگاه هایی چون دانشگاه تهران، شهید بهشتی، اصفهان، فردوسی مشهد و سایر شعب دانشگاه آزاد فارغ التحصیلان حقوقی را تربیت می کنند که به لحاظ علمی زیر نظر اساتید برجسته علم حقوق آموزش دیده اند و به راحتی می توانند به کادر قضایی افزوده شوند بنابراین نباید سد راهی به نام آزمون قضاوت تنها برای این افراد قرار داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه تاکنون قوه قضاییه شیوه مذکور را به کار برده است، افزود: در شرایط فعلی که قانونگذار اجازه داده سالانه 800 قاضی به کادر قضایی اضافه شود، انحصاری که به نام دانشگاه علوم قضایی است باید برداشته شود زیرا ضرورتی ندارد، در حقیقت تفاوت علمی و دانشی بین فارغ التحصیلان دانشگاه علوم قضایی با سایر دانشگاه ها هم نیست.

رحیمی جهان آبادی یادآور شد: هم اکنون برای تامین کادر قضایی قوه قضاییه با مجوز برنامه ششم باید انحصار برداشته شود تا رقابت عادلانه بین همه انجام گیرد، اعتباراتی هم که برای دانشگاه علوم قضایی در نظر گرفته شده برای ایجاد دوره عملی تخصصی قضات هزینه شود.

وی با بیان اینکه برخی قضات از تجربه کافی برخوردار نیستند، تصریح کرد: دوره های کارآموزی و حضور این افراد پیش از شروع کار تخصصی در دادگاه ها ضروری است، در واقع باید دوره کارورزی برای همه فارغ التحصیلان رشته حقوق برقرار شود، متاسفانه هم اکنون تنها دانشجویان دانشگاه علوم قضایی از این امکان برخوردارند.

رحیمی با بیان اینکه جذب قضات باید از میان شایسته ترین افراد فارغ التحصیل انجام گیرد، گفت: شیوه گزینش فعلی عادلانه نیست و فرصت حضور را از برخی افراد علاقمند و توانمند گرفته است، قضاوت کار آسانی نیست و این افراد به طور قطع ایثار می کنند که با حقوق اندک مسئولیت سنگینی را بر عهده می گیرند بنابراین ضرورت دارد آموزش به شیوه عادلانه و تخصصی لازم است.

وی ادامه داد: برخی وزارتخانه های دولتی مثل وزارت خارجه و نفت نیز از دانشگاه های تخصصی برخوردارند که اکثر کادر موردنیاز خود را از آن مجموعه تامین می کند در صورتی که دلیل منطقی برای داشتن دانشکده تخصصی برای هر قوه یا وزراتخانه وجود ندارد، دانشگاه های تخصصی و علمی به اندازه کافی در کشور وجود دارد، این نوع اقدامات تنها موجب هدر رفت منابع شده ضمن آنکه در حق برخی از افراد هم ظلم می شود.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: تامین کادر مورد نیاز از دانشکده های خاص سبب عدم آموزش لازم به این افراد می شود، لذا امید است قوه قضاییه برای جذب سالانه 800 قاضی که قانونگذاری اجازه داده رویه جذب خود را تغییر داده و اصلاح کند تا فارغ التحصیلان حقوق دانشگاه ها نیز جذب شوند.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای اصلاح نوع جذب قضات می توان از طریق قانونگذاری طرحی را تهیه و تصویب کرد که پس از این هیچ دستگاهی اجازه تاسیس دانشگاه خصوصی نداشته باشد ضمن آنکه دانشگاه های خصوصی هم منحل شود، هرچند این نوع اصلاح از سوی قوه قضاییه هم می تواند انجام گیرد.

/
کلید واژه ها: نمایندگان - قوه قضاییه - برنامه ششم - نمایندگان مجلس دهم - برنامه ششم توسعه - نمایندگان مجلس - آزمون استخدامی - دستگاه - برنامه - سالانه - مجلس - قضات - اطاله دادرسی - نیروی انسانی - اداری - نیروی - متخصص - دستگاه قضا - قانونگذار - قاضی - کاهش - خبرگزاری - استخدامی - مجلس نهم - مجلس دهم - مهم ترین - دادرسی - اندیشه - یکی از - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
سلیمانی معمار مدل گسترش نفوذ ایران بود/ تمام معادلات دنیا را در چارچوب نبرد تمدنی می بینم

مجری زن شبکه دو چرا برنامه اجرا نمی کند؟

اطاعت از ولی فقیه تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی کشور است

چهارمین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی

سیاه پوش شدن حرم شمس الشموس همزمان با سالروز شهادت صدیقه اطهر(س)

مسیح مهاجری: خطر تکثیر آدم هایی با ویژگی احمدی نژاد کاملا مشهود است/نتیجه انتخابات 1400 تقریبا مشخص است

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب

کسب درآمد با زیرمجموعه گیری

راننده پایه یکم اماده

استخدام نماینده و سیمبان برق

استخدام فروشنده خانوم دربوتیک

اطلاعیه مهم در مورد پلی اکریل

مسلمانان و سیاه پوستان تا روز تحلیف به ساختمان های دولتی نیایند

عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در حرم امام خمینی(س)

درگذشت ناگهانی دبیر خبر روزنامه همشهری

معجزه ای به نام لیموترش

مسیح مهاجری: خطر تکثیر آدم هایی با ویژگی احمدی نژاد کاملا مشهود است/نتیجه انتخابات 1400 تقریبا مشخص است

نگاهی به دریا و زهر | مرتضی منصف

عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه باحضور رهبر انقلاب

توزیع نان رایگان در نانوایی های نایین

افزایش 125 هزار میلیاردی منابع درآمدی در تلفیق

الحشد الشعبی مختص شیعه نیست

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در حسینیه امام خمینی (ره)

کار در منزل عالی

به یک برش خیاط ماهر مبل اقا یا خانم نیازمندیم

منشی خانم جهت مشاوره کاشت مو(پاسداران)

خداحافظی کامالا هریس فردا دوشنبه با کرسی سنا

درخواست تحویل شرکت پلی اکریل به هیات مدیره منتخب

تشییع و تدفین یک شهید دفاع مقدس در آباده استان فارس

تصویب کلیات طرح حمایت از اقتصاد ملی و رونق تولید

آیین تدفین ششمین شهید گمنام در گراش

جت اسکی نمادین در 22 بهمن!

ایران حق رای خود در مجمع عمومی سازمان ملل را از دست داد

جمع آوری 120 معتاد متجاهر در زنجان

تجلیل از مقام شامخ شهدا درسالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

عرش و فرش سیه پوش دردانه پیامبر

شرط آمدن رییسی به انتخابات 1400/ شرط و شروط جبهه پایداری برای وحدت با اصولگرایان / محسن هاشمی قصد نامزدی در انتخابات 1400 را دارد؟ / حقیقت پور: لاریجانی در این شرایط به انتخابات ورود کند، فحش می خورد

نگاه جامعه ایرانی به حضرت فاطمه (س) یک نگاه قرآنی همراه با حقایق تاریخی است

تصاویر/ تشییع پیکر شهید گمنام در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در بجنورد

بهره برداری از موزه یاسوج تا دهه فجر

استخدام کار آموز علاقه مند ، منظم و متعهد

شاگرد اسپیلت کولرگازی

دلیل سکوت حضرت علی (ع) از زبان حضرت زهرا (س)

واکنش کمیسیون تلفیق به اظهارات جهرمی

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با حضور رهبر انقلاب

نامگذاری 2 بلوار دماوند به نام شهید فخری زاده و شهدای گمنام

رزیتا قبادی مجری تلویزیون ممنوع التصویر شد +عکس

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

پخت غذای نذری در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در آذربایجان شرقی به روایت تصویر

پخت و توزیع آش

امام جمعه رفسنجان: حاج قاسم در مسیر انقلاب ثابت قدم بود

سردار سلیمانی در راه احیای مکتب فاطمه زهرا (س) به شهادت رسید

پیکر شهید گمنام دفاع مقدس در قم به خاک سپرده شد

فیلم| پایان انتظاری 33 ساله/ مادری که از دلواپسی فرزند شهیدش درآمد

کمک های مومنانه| توزیع بیش از 12 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان اردبیل

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

مسمومیت پنج نفر در میبد به علت گازگرفتگی و یک خبر کوتاه

سیدهادی خامنه ای مطرح کرد: نارسایی های قانون در دفاع از حقوق زن

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه امام خمینی

ثبت دومین روز بدون فوتی کرونا در سمنان

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

ماجرای بحث شهید نواب صفوی با احمد کسروی درباره علت ارادت به امام حسین (ع)

تشییع شهدای گمنام در محله وحیدیه تهران

اجرای پویش «نوگلان فاطمی» در شبستر

امام جمعه بوشهر: پیروی از سیره حضرت فاطمه (س) زمینه سعادت بشر را فراهم می کند

تداوم مواسات و همدلی در مهاباد

تصاویر/ سوگواری سالرزو شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در یزد

تصاویر/ همایش رهروان یاس نبوی در سراب

تأکید مجدد فالح الفیاض بر ضرورت اجرای مصوبه خروج نیروهای آمریکایی

پخت بیش از نیم تن سمنو در جرقویه سفلی

نیروی کاری زابلی وبیرجندی

پالت سازی یزدی

کرونا درکمین است و موج چهارم در همین نزدیکی

عراق|ارائه پیشنهاد به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات

تصویر لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (س)

کاملا هریس از سنای آمریکا استعفا می دهد

عزاداری شهادت حضرت فاطمه (س) در هیئت ریحانه الحسین (ع)

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در همدان

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب

تدوین نقشه برون رفت از مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی

نذر هشتم؛ طرحی برای تمام کشور

ترفند خاص نهنگ برای شکار

پزشک مسلمان در تورنتو سمینارهای مبارزه با اعتیاد برگزار می کند

خط بطلان گزارشات مسلم تاریخی بر شبهه «افسانه شهادت»

اگر کاری ازتان ساخته نیست، اینجا جمع شدید چکار کنید؟

استخدام همکار جهت فروش

نیروی کار در کارواش

استخدام نیروی اقا برای انبار

استخدام ادمین فضای مجازی

منشی خانم پاره وقت جهت کار در موسسه آموزشی

ثبت سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان در سطح بین المللی

منشی دندانپزشک

کاروان های سلامت با کوله بار خدمت راهی مناطق محروم می شوند

واکنش سخنگوی کمیسیون تلفیق به اظهارات جهرمی

توزیع هزار پرس غذای گرم درشهرستان سراب

تصویر لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (س)

شرط و شروط جبهه پایداری برای وحدت با اصولگرایان

عقلانیت و خردمندی در عزاداری ایام فاطمیه مراجع تقلید و بزرگان قم

مجری زن شبکه دو چرا برنامه اجرا نمی کند؟

درددل های 30 ساله دختر شهید تازه تفحص شده / روضه شهادت حضرت زهرا(س) دختر شهید نوروزی برای پدر

کاهش اطاله دادرسی ثمره جذب قضات متخصص

کاهش اطاله دادرسی ثمره جذب قضات متخصص