مطالب مرتبط:
اطلاعیه شماره2 طرح کوچ/ برگزاری دوره ضمن خدمت کنترل وزن دانش آموزان
کوچ فالوئرهای ترامپ در توییتر به حساب بایدن
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:502020-12-01سياسي

کوچ تندروهاازتهران به قم ومشهد


- سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: درحالی که تا دهه 70 عمده رفتارهای تند اعتراضی در تهران رخ می داد اما به دلایلی در یکی، دو دهه اخیر دو شهر مشهد و قم بدل به پایگاه تندروی شده اند.

به نظر می رسد که آنها در این دو شهر هم حامیانی دارند و هم حاشیه امن تری نسبت به تهران.

رسول منتجب نیای اصلاح طلب به برنا گفته است واقعیتی وجود دارد و آن هم این است که مجموعه ای بی منطق و تندرو شکل گرفته اند و مرکز آنها عمدتا در قم و در مشهد است یا می توان گفت، حداقل محل ظهور آنها در این دو شهر است.

در برخی از مجالس قم تعدادی برای این کارها تربیت شده و آموزش دیده اند تا در روزهایی که کشور درگیر بحران است، علیه هر کسی که خواستند تظاهرات کنند.

در تازه ترین رخداد، درحالی که پرونده استیضاح روحانی در مجلس اصولگرای یازدهم بسته شده اما گویا عده ای در بیرون هنوز قانع نشده اند یا اگر شده اند عامدانه به دنبال بهانه برای انحراف افکار عمومی اند.

چند روز پیش پوستری منتشر شد که نشان می داد گروهی در قم قصد دارند بار دیگر مسئله استیضاح رییس جمهوری را به فضای سیاسی بازگردانند.

پوستری که درخواست استیضاح رییس جمهوری را مطالبه ای مردمی مطرح کرده و خبر از برگزاری پیاده روی اعتراضی از مسجد جمکران تا حرم حضرت معصومه (س) می دهد که مخالفان سرسخت قم نشین دولت برای پنجشنبه ششم آذر از ساعت 9 صبح ترتیب داده بودند.

بعد هم فیلم هایی از یک تجمع منتشر شد که برادر علیرضا پناهیان واعظ مشهور در حال تهییج مردم در جنگ با آمریکا بود و می گفت مسئولان از جنگ با آمریکا می ترسند اما ما نمی ترسیم.

دو سال پیش در فیضیه قم تجمع کرده و روحانی را به خفه کردن در استخر فرح تهدید کردند.

مهم ترین آن اما حمله به سخنرانی علی لاریجانی در 22 بهمن 91 بود و حتی با وجود اینکه مجلس به آن ورود کرد، کمیته تحقیق و تفحص تشکیل داد و نتیجه گزارش آن نشان از دخالت مستقیم یک جریان و مؤسسه معروف متعلق به آن در آن حمله بود اما اتفاق خاصی نیفتاد.

مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی چندی قبل در پاسخ به این سؤال که چرا هر اقدام تند و افراطی که خاصه در قم صورت می گیرد به طیف آیت الله مصباح ربط می دهند، آیا واقعا چنین چیزی صحت دارد یا برخی تندروی ها به اسم این طیف تمام می شود، گفته بود: می شود گفت که هر دو وجه درست است؛ هم منتسب به آقای مصباح هستند هم سوءاستفاده می کنند ولی نمی توان میزانش را دقیق گفت ولی هر دو هست.

این بیماری باید در قم ریشه کن شود.

قم باید به هویت اصلی خودش برگردد.

همه آزادانه حرف خود را بزنند، همه تحمل کنند و اگر لازم شد رد هم بکنند.

حیات علم و جامعه به نقد و رد است.

یعنی شما حرف بزنی من جواب بدهم و رد کنم و ادامه پیدا کند.

همدیگر را تحمل کنیم.

منتجب نیا هم به برنا گفته است: به طور مثال تجمعی که در مسجد فیضیه داشتند و روحانی را به خفه کردن در استخر، تهدید کردند، این حرکت بسیار زشت و بچگانه بود که در ضمن آن اعتراف به قتل آیت الله هاشمی برداشت شد.

از این موارد به دفعات در قم و مشهد اتفاق افتاده است ولی مسئولان با آنها برخورد ریشه ای ندارند.

شاید به طور موردی یکی، دو نفر را دستگیر و برای مدتی زندانی کنند اما چند ماه بعد آزاد می شوند و این برخوردی اساسی و ریشه ای نیست.

برخورد اساسی یعنی برنامه ریزان و طراحان این موارد که در تهران، قم و مشهد مشخص هستند مورد تعقیب قرار بگیرند.

اگر این افراد مجازات یا کنترل شوند، افرادی که در دست پایین این جریانات هستند دست به چنین کارهایی نمی زنند.

در مشهد هم مهم ترین رخدادهای سال های اخیر یکی پرتاب بطری آب و برهم زدن سخنرانی ناطق نوری بود و دیگری سخنان تحریک آمیزی که منجر به راهپیمایی و تجمع و سردادن شعار علیه دولت در سال 96 شد.

ریشه یابی رخدادهای آن سال نشان می داد که سرمنشأ آن از مشهد بود.

جریانی می خواست فضا را علیه دولت کند اما ماجرا از کنترلشان خارج شد، به کل کشور گسترش یافت و شعارها از هجمه و حمله به دولت و روحانی فراتر رفت .

منتجب نیا گفته است: در برخی از مجالس قم تعدادی برای این کارها تربیت شده و آموزش دیده اند تا در روزهایی که کشور درگیر بحران است، علیه هر کسی که خواستند تظاهرات کنند.

زمانی علیه مرحوم هاشمی و زمانی علیه لاریجانی و در حال حاضر بارها علیه روحانی تظاهرات و تجمع کرده اند.

در مشهد حرکتی مخرب شکل گرفت که در کل کشور، گسترش پیدا کرد.

این روحانی اصلاح طلب با اشاره به اینکه نوع رفتارها، آنها را جسورتر کرده است و فکر می کنند در صورت چنین کارهایی، نهایتا یکی، دو نفر را برای مدت کوتاهی بازداشت و سپس رها می کنند، گفته است: این پدیده آفتی برای نظام و انقلاب است.

اینها قابل کنترل نیستند و اگر قدرت پیدا کنند، تحت کنترل هیچ مقام و دستگاهی نخواهند بود و با حیثیت و کیان انقلاب و نظام، بازی خواهند کرد.

رفتارهای تندروانه در قم صدای برخی مراجع را هم در این سال ها درآورده است.

مثلا 22 بهمن سال 97 راهپیمایی کفن پوشان از قم تا تهران با این عنوان که قم آماده قیام علیه نفاق است مطرح شد و در ادامه با نام بردن از حسن روحانی، او و همفکرانش را مروجان اسلام آمریکایی و غرب گرایان وطن فروش معرفی کرده بودند که این قیام باید علیه آنها باشد.

آیت الله مکارم شیرازی همان زمان با اشاره به مسائل روز و شعارهای برخی افراد تندرو در راهپیمایی 22 بهمن آن سال، با بیان اینکه انقلاب و اسلام توسط دشمنان از بین نخواهد رفت ولی ممکن است توسط دوستان ضربه بخورد و از بین برود، بیان کرد: سه گروه در داخل می توانند این ضربه را به انقلاب بزنند؛ اول گروهی که دعوت به اختلاف کرده و نغمه وحدت شکن سر می دهند؛ گروه دوم کسانی که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند و به بقیه مسائل کاری ندارند و گروه سوم نیز افراد تندرو هستند.

افراد تندرو بر اثر تندروی از بدنه اکثریت مردم جدا شده و می توانند بیشتر مردم را از انقلاب جدا کنند؛ درحالی که قرآن فرموده شما امت معتدل و میانه رو هستید.

بنده بارها با صراحت گفته ام که قمه زنان عاشقان امام حسین(ع) هستند ولی راه را اشتباه می روند و تندروها هم علاقه دارند ولی مسیر را درست تشخیص نداده اند؛ رهبر انقلاب قبل از 22 بهمن با صراحت فرمودند که شعارهای اختلاف انگیز و شخصی ندهید ولی در همین راهپیمای قم عده‎ای چه شعارهایی دادند .

سال 94 هم کلاس درس آیت الله جوادی آملی که به گفته شاگردانش 30 سال بود با حضور طلاب معترض به برجام تعطیل شد.

آیت الله بعد از آنکه متوجه می شود عده ای برای اعتراض به محل درس او آمده اند، از حضور در کلاس خودداری می کند و این گونه کلاس درس او ظاهرا برای نخستین بار تعطیل می شود.

تحصن به مدیریت فردی رخ داده بود که گفته می شد از چهره های آشنای قم است که قبلا هم در چنین تحرکاتی حضور داشته است.

آنها به کلاس درس آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی هم می روند.

مبدأ موجی از افراطی گری که در چند سال گذشته در قم تحرکاتی را آغاز کرده است شاید بتوان سال 85 و اخلال در سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی دانست.

هاشمی به مناسبت 15 خرداد آن سال، در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س) در حال سخنرانی بود که در میانه های سخنرانی او یک روحانی با فریاد نظم مراسم را به هم زد.

همین موضوع منجر به درگیری های پراکنده فیزیکی در میان حاضران شد.

هاشمی مجبور شد سخنان خود را نیمه کاره رها و حرم را ترک کند.

در جریان آن رویداد، دادگاه ویژه روحانیت با صدور حکمی، متهمان حادثه 15 خرداد قم را به زندان، شلاق، اخراج از قم و منع اشتغال در مشاغل علمی و حوزوی محکوم کرد، سه روحانی جوان که یکی از آنها از شاگردان آیت الله مصباح و نیز از نویسندگان نشریه پرتو سخن بود.

هاشمی اما در نامه ای به دادگاه اعلام کرد که از حق شخصی خود گذشته است و نمی تواند به حبس کسی رضایت بدهد.

سال 91 هم رویداد مشابهی برای علی لاریجانی نماینده قم و رییس مجلس اتفاق افتاد.

لاریجانی در 22 بهمن آن سال قرار بود در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س)، به سخنرانی بپردازد که این مراسم با پرتاب مهر و اشیای دیگر نیمه کاره می ماند.

بعد از آن با دستور رییس مجلس، کمیته ای در کمیسیون امنیت ملی مجلس از دواتگری، جهانگیرزاده، بروجردی، حقیقت پور و نقوی حسینی تشکیل شد که نتیجه تحقیقات این کمیته، علاوه بر قرائت در صحن علنی مجلس به دستگاه قضایی ارجاع داده شد.

یک سال بعد، دواتگری در گفت وگو با خانه ملت آنها را افراطیون حلقه پرتو نامیده بود.

استاندار سابق خراسان، حسن رسولی قبلا در گفت وگویی درباره اینکه چه شد بخشی از جریان تندرو در مشهد پایه پیدا کردند، به خبرآنلاین گفته بود: در مشهد برای حفظ جایگاه شهرداری، 500 روحانی برای تبلیغ در حواشی شهر با استفاده از اعتبارات شهرداری تحت عنوان پوشش فعالیت های فرهنگی و مذهبی حواشی شهر سازماندهی شدند.

البته سرمایه گذاری های دیگری هم صورت گرفت.

فوت آیت الله طبسی و آیت الله عبادی و خروج بسیاری از شخصیت های انقلابی و تأثیرگذار و حتی صاحبان فکر و دانش و سرمایه از مشهد از جمله عوامل ایجاد این توهم برای جبهه پایداری است.

معاون شهردار وقت دوره احمدی نژاد که در چهار سال اول رییس ستاد انتخابات کشور بود و در چهار سال دوم شهردار مشهد شد، این 500 روحانی را با استفاده از ظرفیت جلیلی (اخوی آقای سعید جلیلی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی) به عنوان معاون فرهنگی شهرداری و با کمک برخی دیگر نهادها برای تحت پوشش قراردادن اطراف مشهد سازماندهی کردند.

چون جمعیت مهاجر در رینگ آخر شهر مشهد مستقر هستند و جامعه پذیری شان آسان تر از مشهدی های اصیل و استقراریافته است.

.


کلید واژه ها: تهران - مشهد - افکار عمومی - اصلاح طلب - شهر مشهد - استیضاح - تظاهرات - یازدهم - اندیشه - پرونده - انحراف - روحانی - پایگاه - بیرون - حاشیه - درگیر - عمومی - اصلاح - کارها - بحران - تربیت - آموزش - افکار - بهانه - ای بی - خبری - کشور - سایت - بسته - گویا

آخرین اخبار سرویس:
جزییات سفر نظارتی جمعی از نمایندگان به رفسنجان

آمریکا از درون متلاشی شده است/ایران نیازی به مذاکره ندارد

تاکید سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر شرایط کرونا در مازندران

شناسایی و دستگیری عاملان سوء قصد در قشم باید تسریع شود

خط حزب الله با عنوان «سیلی به دشمن در آن سوی مرز» منتشر شد

تاکید سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

نخستین کنگره زنان شهیده و آزاده کهگیلویه وبویراحمد برگزار می شود

عصر جدیدی ها می آیند + جزییات و فیلم

استاندار کرمان از نخستین بیمارستان صنعت کشور بازدید کرد

افول آمریکا به واقعیت تبدیل شده است

از کار غیر قانونی حمایت نمی کنم/تا زمانی هستم هیچ سرمایه گذاری پشت در بروکراسی اداری نمی ماند

تاکید فرمانده سپاه به تقویت اقدامات سپاه و بسیج برای غلبه بر کرونا در مازندران

امام جمعه کاشان: ایران هیچ نیازی به مذاکره ندارد

امام جمعه مهاباد: رزمایش نظامی ایران اقتدار آن را به رخ جهانیان کشید

اینکه دولت ضمانتی بدهد و عمل نکند از نظر شرعی درست نیست

کاهش ارزش پول ملی نمی تواند به هویت جامعه ضربه بزند

خروج مازندران از وضعیت قرمز

رهبر انقلاب: انتقام از ترامپ حتمی است

بازدید هشت ساعته مدیرکل زندان های استان تهران از ندامتگاه قزلحصار

کرمان باید به استان بدون بیکار تبدیل شود

ماجرای لباس بنفش خانم ها در تحلیف بایدن چه بود؟

صداوسیما از وقوع موارد دور از منطق و اخلاق در برنامه ها پیشگیری کند

هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های کارگزاران

پیروزی انقلاب اسلامی تحقق وعده الهی را معنا کرد

نباید برای رفع تحریم ها و مشکلات به دشمن امید بست

امام جمعه موقت دامغان: رزمایش های دفاعی توان ایران را به رخ جهان کشید

سقف پاداش بازنشستگی 475میلیون شد

مسئولان، عدالت خواهان را تشویق کنند نه سرکوب

امام جمعه زاهدان: انقلاب اسلامی با وجود دسیسه های متعدد روزبه روز جلوتر رفت

کمیته دائمی خواهران در بعثه مقام معظم رهبری راه اندازی می شود

ببینید | درگیری لفظی معتضد و زیباکلام بر سر رضاشاه!

محمدمهدی ابوالحسنی چهره مکتبی و جهادی سال شد

علم الهدی: کاهش ارزش پول ما نمی تواند به هویت دینی و ملی ضربه بزند

بازگشت برنامه عصر جدید به آنتن شبکه سه سیما

اوضاع امروز آمریکا، نشانه افول قدرت است

بازگشت به برجام بدون رفع تحریم ها در قدم اول بی فایده است

لارگانی: واعظی خودش متهم به مداخله در بورس است

واکسنی را وارد کنیم که خود آمریکایی ها جرأت تزریق آن را ندارند؟!

علم الهدی:ما در این جامعه ولایی به خیلی از چیزها رسیدیم/ اعتراضات درباره واکسن به دلیل زاویه داشتن با رهبری و بیماری سیاسی بود

ایران انقلابی بزرگ ترین چالش آمریکا است/بازگشت به برجام بدون رفع فوری تحریم ها بی معناست

جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم «موج» برای تصمیم گیری درباره اختتامیه

گزارش خضریان از سفر یک روزه جمعی از نمایندگان به رفسنجان

نگاه بایدن به سیاست خارجی با وجود مشکلات شدید داخلی

هدف بایدن و ترامپ درباره ایران یکی است

تزریق واکسن ایرانی کرونا به 21 داوطلب بدون عوارض جدی

واردات کالاهایی که در حد نیاز در داخل تولید می شود ممنوع است

افول استکبار جهانی/آمریکا قابل اعتماد نیست

امام جمعه کرمان: حفظ قدرت بازدارندگی نظام باید در اولویت باشد

اعطاء نمایندگی دوغ ناملی تبریز

منشی خانم جهت کار در نمایندگی ال جی

استخدام غیر حضوری

نیروی خانم جهت تعمیرات برد الکترونیک

استخدام چیدمان و صندوقدار خانم در هایپر مارکت لادن در یزد

به یک منشی اقا مسلط به کامپیوتر نیازمندیم

ایران انقلابی بزرگ ترین چالش آمریکا است

آمریکایی ها بدانند که دوره جنگ نرم تمام شده است

تاکید  سرلشکر سلامی برای تقویت اقدامات سپاه و بسیج  برای غلبه بر شرایط کرونا در مازندران

رزمایش های نظامی قدرت بازدارندگی دارند

استان برای ساخت بیمارستان تخصصی فک، جمجمه و صورت آمادگی دارد

تاکید فرمانده کل سپاه بر تمرکز ظرفیت های طرح شهید سلیمانی در استان مازندران

خطیب جمعه ورامین: دموکرات و جمهوری خواه هر دو دشمن ایران هستنند

نگاه به آمریکا و غرب قطع شود/پیشرفت های چله دوم انقلاب را به رخ جهان بکشیم

ساختمان بیت رهبری در ایرانشهر

نخستین کنگره زنان شهیده، آزاده و جانباز استان برگزار می شود

رزمایش نیروهای مسلح بیانگر قدرت بازدارندگی کشور است

واکسن ایرانی کرونا تاکنون عوارض خفیفی داشته است

مسئولان استان سمنان پیگیر مصوبات سفر رییس دستگاه قضا باشند

علم الهدی: کاهش ارزش پول به غیرت لطمه نمی زند

«یوم الله» در بیان حاج قاسم سلیمانی و رهبر انقلاب

جزییات اصلاح قانون تشکیلات دیوان عدالت اداری

جهش تولید کشور را در برابر دشمنان تقویت می کند

آیت الله علم الهدی: رشد برنامه های دانش بنیان افتخار جامعه ولایی ایران است

پایگاه دائمی امداد و نجات در شهرستان ریگان راه اندازی می شود

پلوسی: استیضاح ترامپ به این زودی ها انجام می شود

اشتباهات جنجالی مجری های تلویزیون که اصلاح نمی شود

برنامه «اسرار هستی» اسرارآفرینش را مبتنی بر آیات قرآن بیان می کند

آغاز بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بازدید کمیسیون کشاورزی مجلس از اراضی سرمازده شهرستان رودان

بودجه 1400 شهرداری؛ تداوم بودجه توسعه محلات شهر تهران

امام جمعه ارومیه: اوضاع امروز آمریکا، نشانه افول قدرت است

وقتی صدا و سیما برای «من وتو» محتوا تولید می کند!/ بوی پیاز در یک مصاحبه تلویزیونی!

«حسنوند» مدیر جدید مدرسه علمیه صادقیه خرم آباد شد

پیکر 9 شهید دفاع مقدس تفحص شد/کشف 17 شهید مدفون در کانال آب کشاورزی+فیلم

امام جمعه: عاملان سوء قصد اخیر در قشم باید مجازات شوند

نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی تیر هدایت بر قلب فتنه بود

نیروهای مسلح کشورمان در یک هماهنگی بی سابقه به سر می برند

نظر علم الهدی درباره کاهش ارزش پول ملی

امام جمعه رشت: آمدن و رفتن سردمداران آمریکا ما را خوشحال نمی کند

حکومت نظامی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نشان از افول آمریکا است

نمازی: هاشمی، ظریف و جهانگیری گزینه های نهایی کارگزاران /حجاریان اظهارات خود را اصلاح کند

ایران جزو قدرت های پهپادی برتر دنیا است

دولت انقلابی مجاهد پای کار، راهکار حل مشکلات است/ با حرف و دستورالعمل مشکلی رفع نمی شود

برگزار نشدن نماز جمعه در مازندران

نماینده مجلس:تنظیم ساختار بودجه 1400 بر مبنای پیشی گرفتن حقوق بر تورم است

تاکید سردار سلامی بر تقویت اقدامات سپاه در غلبه بر شرایط کرونایی مازندران

بحران مشروعیت آمریکا به دست ترامپ رقم خورد

نظر علم الهدی درباره کاهش ارزش پول ملی ایران

اعتباری به تعهدات کشورهای دیگر وجود ندارد/ آمادگی نیروهای مسلح پیام رزمایش موشکی بود

بودجه پیشنهادی 1400 شهرداری تهران یکشنبه تقدیم شورا می شود

بازدید استاندار کرمان و هیئت همراه از منطقه گل گهر

کوچ تندروهاازتهران به قم ومشهد

کوچ تندروهاازتهران به قم ومشهد