مطالب مرتبط:
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 21:502020-12-01سياسي

پدرسالارکیست؟


- سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: مهرشاد ایمانی: اختلاف دو طیف راست و چپ اصلاحات امر جدیدی نیست و اوج این تفاوت دیدگاه ها را می توان در زمانی جست که تازه دولت اول محمد خاتمی روی کار آمده و حزب مشارکت شکل گرفته بود.

بالارفتن اختلافات در آن زمان تا حدی بود که نیروهای طیف چپ در کتاب ها، سخنرانی ها و مقالات خود به شکلی بی سابقه علیه اکبر هاشمی رفسنجانی می تاختند و بعضا او عالیجناب سرخ پوش یا پدرخوانده خطاب می شد.

رفته رفته و با تغییر فضای سیاسی کشور این دو طیف اگر نه به طور کامل از نظر تئوریک اما دست کم از نظر سیاسی به یکدیگر نزدیک شدند و بعد از آخرین ضربه اختلافات که ناکامی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل عدم اجماع بر یک نامزد واحد و روی کارآمدن محمود احمدی نژاد بود، سعی کردند تا حد ممکن از مناقشات بپرهیزند و به هم نزدیک شوند.

مواضع هاشمی رفسنجانی، چه قبل و چه بعد از انتخابات 88، او را به عنوان شخصیتی کاملا اصلاح طلب، به اصلاح طلبان و البته به مردم معرفی کرد.

اوج این نزدیکی در سال 92 مشاهده شد؛ وقتی هاشمی نامزد مورد حمایت همه اصلاح طلبان بود و هیچ بحثی بر سر اینکه او باید رییس جمهور شود، وجود نداشت تا آنکه شورای نگهبان او را ردصلاحیت کرد.

پس از ردصلاحیت هاشمی، اصلاح طلبان باید میان روحانی و عارف یکی را انتخاب می کردند که گویا تمایل طیف سنتی اصلاحات حمایت از عارف بود و کارگزاران و شخص هاشمی اصرار بر روحانی داشتند.

به گفته ابراهیم اصغرزاده، اصلاح طلبان به خواسته هاشمی تن دادند و از روحانی حمایت کردند.

او درباره این موضوع، سال گذشته به روزنامه شرق گفت: آقای هاشمی در انتخابات سال 92 نقش مهمی ایفا کرد.

او توانست سرمایه اجتماعی بالایی را به انتخابات تزریق کند.

او بعد از رد صلاحیتش از جانب شورای نگهبان، این سرمایه اجتماعی را در مذاکره با اصلاح طلبان روی میز گذاشت و اصرار کرد که فقط باید از آقای روحانی حمایت کرد و زیر بار حمایت از آقای عارف نرفت.

در واقع اصلاح طلبان با آقای هاشمی ائتلاف کردند، نه با آقای روحانی.

تصوری هم که اصلاح طلبان از وضعیت سیاسی آن زمان داشتند، این بود که مشکل اصلی کشور پرونده هسته ای است و به دلیل آنکه آقای روحانی سابقه خوبی در این عرصه داشت، به نظر می رسید که می تواند پرونده هسته ای را به خوبی پیش ببرد.

به دلیل این موارد اصلاح طلبان از آقای روحانی حمایت کردند .

در تمام این سال ها یعنی از سال 92 تاکنون، آرام آرام طیف چپ اصلاحات گاهی به آرامی و گاهی به تندی به سیاست های دولت روحانی انتقاد می کردند اما کارگزاران تا همین اواخر مدافع عملکرد روحانی بودند و اخیرا که انتقادهای عمومی به شدت افزایش یافت، قدری ادبیات انتقادی در مواجهه با دولت در پیش گرفتند؛ یعنی در این قریب به هشت سال هم گرچه اختلاف نظر بسیار زیادی میان این دو طیف وجود نداشت اما به هر حال نوع نگاه ایشان به دولت روحانی متفاوت بود.

علاوه بر این، در بحث های انتخاباتی نیروهای چپ کارگزاران را متهم می کردند که همیشه تمایل دارد نقش پدرسالاری را ایفا کند.

فائزه هاشمی: خاتمی تحت تأثیر حزب اتحاد ملت است حالا اما فائزه هاشمی رفسنجانی در گفت وگویی با خبرآنلاین سخنی عکس این موضوع بیان کرده است: کارگزارانی که چندین سال است تقریبا در جریان اصلاحات تصمیم گیر مؤثر نیستند، چگونه می خواهند نقش پدرسالاری را ایفا کنند.

با این نظر موافق نیستم.

درست است که وزرا یا معاونان بابا این حزب را تأسیس کردند و شعارها و اهداف حزب کارگزاران از تفکرات توسعه ای بابا بود، ولی به خاطر ندارم که بابا به آنها گفته باشد این کار را کنید یا نکنید، مگر اینکه خودشان مشورت می کردند و بابا هم نظر خودش را می گفت؛ این طور نبود که این حزب توسط بابا هدایت شود.

اینکه کارگزاران نقش پدرسالارانه را در جریان اصلاحات بازی می کنند، درست نیست.

جریانی که پدرسالار است حزب اتحاد ملت است که نزدیک ترین به آقای خاتمی است.

جریان اصلاحات را آقای خاتمی رهبری می کند و ایشان هم بیشتر تحت تأثیر نظرات و افکار این حزب است.

مواردی بوده که کارگزاران با آقای خاتمی در موضوعی بحث کرده اند، پیشنهاد دیگری داده اند اما ایشان بدون منطق آن را قبول نکرده یا منطق ضعیفی داشته که قابل قبول نبوده است.

به نظرم این گونه که می گویید نیست .

او در پاسخ به این پرسش که منابع مالی حزب کارگزاران از کجا تأمین می شود نیز گفته است: معمولا دبیرکل تأمین مالی می کند، اعضای حزب حق عضویت پرداخت می کنند و اگر دستشان برسد کمک هم می کنند .

هاشمی همچنین درباره اینکه اکنون جایگاه کارگزاران در بین اصلاح طلبان کجاست، ادامه داده است: دوره به دوره فرق می کند.

کارگزاران یک حزب اصلاح طلب است، از زمان تأسیس به دنبال توسعه بوده، یک گروه تکنوکرات هستند که از نظر من به همین دلیل بهترین است، چون اعضای آن مدیرانی هستند که معمولا واقع بینانه و به دور از شعار و احساسات و سیاست زدگی فکر و عمل می کنند؛ البته این را نیز بگویم که چند سال است مثل اکثر احزاب اصلاح طلب، شاخص های اصلاح طلبی کمتر در آنها دیده می شود.

[و] بیشتر در کنار حاکمیت قرار گرفته اند .

فرزند آیت الله هاشمی درباره شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان هم این گونه اظهارنظر کرد: متأسفانه خود اصلاح طلبان هم دموکرات نیستند و در درون خودشان اعتقاد واقعی به دموکراسی ندارند، این موضوع به لیدری آقای خاتمی هم برمی گردد.

در شورای عالی اصلاح طلبان افراد بیشتر بر اساس سلیقه آقای خاتمی حضور دارند، سیستمی وجود ندارد که چند درصد زنان، چند درصد جوانان و کلا چه ترکیبی آنجا باشند.

بخشی از ناامیدی اصلاح طلبان از جمله خودم همین جاست؛ همچنین این روند دموکراتیک در احزاب هم کمتر وجود دارد، خود اصلاح طلبان در درون خودشان نیاز به اصلاحات جدی دارند .

او در پایان با ذکر این نکته که کسی به دنبال گرفتن جای خاتمی نیست، گفت: نشنیده ام کسی دنبال جایگزین باشد، چنین صحبتی نیست.

اگر کسی نقد می کند به این معنی نیست که دنبال جایگزین است؛ نقد می کنند تا اصلاح شود، اصلاحات را باید از خودمان شروع کنیم .

کرباسچی: دیگر با کسی نباید رودربایستی داشت؛ چه خاتمی چه دیگران انتقادهای فائزه هاشمی به نوعی در ادامه مواضعی است که چندی پیش غلامحسین کرباسچی هم درباره جایگاه رهبری در اصلاحات و هم درباره اطرافیان خاتمی مطرح کرده بود: دیگر با کسانی که شاید برای ما کاریزما بوده و شخصیت مورد علاقه ما باشند نباید رودربایستی داشت؛ حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا.

به خاطر شخصیت های بزرگوار و خصلت های قابل تحسینی که دارند، به خاطر اینکه نمی توانند به هیچ کسی نه بگویند و.

نباید تعارف داشته باشیم.

از نظر من هر مجموعه سیاسی اگر حرف های بی محتوا و سیاسی بزند، کمکی به اصلاح مسائل مملکت نمی کند.

فرقی هم ندارد؛ چه رسایی از آن طرف و چه آقای تاج زاده و دیگران از این طرف.

این رویه فقط یک جنگ حیدری- نعمتی را تشدید می کند .

او درباره جایگاه خاتمی در جبهه اصلاحات هم گفته بود: رهبری یعنی اینکه اگر زمانی به مشکلی برخورد کردیم، او بیاید و مشکل را حل وفصل کند.

اگر نقصی وجود دارد، رفع آن نقص توسط رهبری جریان انجام شود.

اگر لازم باشد در نقاط حساسی حضور یا عدم حضور افراد را مدیریت کند.

قبول مسئولیت در زمان های حساسی که باید عواقب یک تصمیم بر عهده گرفته شود، از نقش های مهم رهبر یک جریان است.

رهبری تنها وجه علاقه و احترام از طرف اعضا و گروه ها نیست و باید تمامی جنبه ها را دنبال کند؛ نه آقای خاتمی هرگز چنین ادعایی داشته اند که رهبر مجموعه جریان اصلاحات هستند و نه جریان اصلاحات با هم بر سر رهبری جریان اصلاحات توافق کرده اند.

گروه های جریان اصلاحات به آقای خاتمی بسیار علاقه مند هستند اما این گونه نیست که همه با هم توافق کرده اند که در شرایط فعلی ایشان رهبر جریان اصلاحات تلقی شوند.

شاید جمله درست تر این باشد که جریان اصلاحات پیش از آنکه به رهبر جدید نیاز داشته باشد، از اساس نیازمند رهبر است .

کرباسچی 12 سال پیش، یعنی در سال 87 نیز درباره طیف چپ اصلاحات و ذکر خاطره ای از دیدار با خاتمی گفته بود: در آخرین جلسه ای که در منزل ما با حضور جمعی از اعضای شورای مرکزی و آقای خاتمی تشکیل شد، ایشان پرسید: بالاخره کارگزاران همراه با دیگران طرفدار ما می شود و پاسخ ما این بود که همه چیز بسته به برنامه کاری و روش های نیروهای شما در صحنه اجراست.

ما در آن روز معتقد بودیم که بسیاری از دوستان معروف به طیف چپ که در کنار آقای خاتمی هستند، تجربه و بینش لازم را برای اداره صحیح کشور ندارند و نوع نگاه های صرفا سیاسی آنها می تواند کشور را به سوی بن بست های جدی سوق دهد .

همه این سخنان گویا حکایت از آن دارد که حالا و پیش از انتخابات ریاست جمهوری 1400 باز هم اختلافات کهنه سر باز کرده است؛ البته نه به شدت سابق، اما به هر حال میزانی از آن را مشاهده می کنیم که شاید وجود چنین اختلافاتی تا انتخابات ریاست جمهوری بر اساس تجربه تاریخی چندان به نفع اصلاح طلبان نباشد.


کلید واژه ها: هاشمی رفسنجانی - اصلاح طلبان در انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - اکبر هاشمی رفسنجانی - اختلاف - اختلافات - انتخابات - رفسنجانی - محمود احمدی نژاد - رفته - ریاست جمهوری - اصلاح طلبان - محمود احمدی - هاشمی - نزدیک - اصلاح - سیاسی - احمدی نژاد - محمد خاتمی - پدرخوانده - زمان - عالیجناب - اصلاحات - سخنرانی - مشارکت - اندیشه - دیدگاه - جمهوری - مقالات - نامزد

آخرین اخبار سرویس:
سهم نانو تکنولوژی از تولیدات علمی کشور 25 درصد است

امام جمعه قم: عزاداران فاطمی از مصوبات ستاد ملی کرونا تبعیت کنند

صلواتی که معجزه اش تضمین شده است / صوت

به یک خانم جهت تبلیغات و امنیت پیج نیازمندیم

راهنمایی درخصوص اشتغال زایی

منشی خانوم مسلط به کامپیوتر وفاکتور زنی

محل دفن حضرت فاطمه (س) کجاست؟

ببینید | تعجب سخنگوی ستاد ملی کرونا از لغو عزاداری فاطمیه

توافق طرف های درگیر در لیبی بر سر انتخاب اعضای کابینه موقت

فضیلت و برکات سوره جاثیه

چرا حضرت زهرا (س) دوری از پیامبر(ص) را تاب نیاورد؟

سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی راهبردی است

ادمین سایت

استخدام مشاور خانم و آقا ( تعدادمحدود )

منشی خانم جهت کلینیک زیبایی

استخدام و اجاره صندلی و تخت در سالن زیبایی

آوازه طرح شهید سلیمانی جهانی شد

اردویژه هلند| سقوط یک پله ای زووله با دومین شکست متوالی

عمده ترین مسئله ای که باعث می شود چرخه ی جرم تکرار شود، بیکاری است

نماهنگ صلی الله علیک یا فاطمه با صدای مهدی رسولی

سرود مصباح ولایت رونمایی شد

وقتی جهان به دنبال الگوگیری از طرح شهید سلیمانی است

بر بدن نحیف رسانه ها با ندانم کاری شلاق نزنیم

استخدام 6 عنوان شغلی با مزایا در شرکت دونا کترینگ در تهران

خدمات کابینت

نیروی آقا

سجاد حیات پور سوگواری زائران حرم حضرت معصومه(س) در شب شهادت حضرت زهرا(س)

عبدالفتاح البرهان: سودان خواهان جنگ با اتیوپی نیست

وقتی جهان از طرح شهید سلیمانی نام می برد

واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا بهمن ماه وارد فاز نهایی می شود/ امیدواریم به عنوان اولین واکسن تولید داخل تقدیم مردم کنیم

70 مبتلا به کرونا در استان سمنان بستری هستند

اعتراض 26 عضو مجلس نمایندگان آمریکا به تروریست خواندن انصارالله

جذب مشاور املاک حرفه ای

سبقت بی اندازه «جراحی های زیبایی» حتی در دوران کرونا/ پدیده ای که هدفش خودنمایی و تشخص طلبی است!

مراسم گرامیداشت ایام فاطمیه در ناحیه یک اهواز برگزار شد

تصمیم گیری برای تشدید محدودیت ها در روز دوشنبه

 11 وزیر کابینه تونس تغییر کرد

نمایندگان آمریکایی در نامه ای به ترامپ تروریستی خواندن انصارالله را محکوم دانستند

اعلام جزییات استخدام در دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی

سومین شب عزاداری فاطمیه با حضور رهبر انقلاب

برگزاری دومین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور ریس دستگاه قضا

بررسی فرازهایی از خطبه فدک

پاسخ آیت الله مظاهری به سئوالاتی در مورد حضرت زهرا(س): مخفی ماندن قبر حضرت زهرا علامت مظلومیّت خاندان رسول الله است

آیا تغییرات اقلیمی، مدیریت کشور را غافلگیر خواهد کرد؟

ارادت یک فرمانده به حضرت زهرا(س)

استخدام نماینده علمی خانم و آقا

وسط کار ، بسته بندی کار ، زیگزالدوز و میاندوز کار

استخدام مدیر برنامه هنری و منیجر خانم یا آقا

خانم بالای سی سال سوپروایزر کلینیک پوست مو

به چندنیروی خانوم وآقاجهت کار در فست فود نیازمندیم

تذکر مهم رهبر انقلاب به شاعران/ آسیب شناسی شعر فاطمی

شهردار مشهد: رفع مشکل ترافیک هسته مرکزی شهر با راه اندازی خط سوم قطارشهری

کدام ماموریت مهم از طرف امام به یدالله سحابی واگذار شد؟

توافق طرف های درگیر در لیبی بر سر انتخاب اعضای کابینه موقت

اینفوگرافیک | سبک زندگی حضرت زهرا (س) در بیان رهبر انقلاب

لزوم بازنگری پیش فرض های ذهنی در تفسیر آیات النساء

آشنایی با مواردی که حضرت زهرا (س) را نزد پیامبر(ص) برجسته کرد

نماهنگ مادر غمخوار به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها/ مهدی رسولی

سندتحول قضایی؛ سندی برای تحول خدمت رسانی به مردم

تلفظ اشتباه بیت کوین توسط واعظی سوژه شد

توزیع بسته معیشتی به ارزش 4 میلیارد در «طرح شهید سلیمانی» شهرستان ری

کمیسیون آموزش مجلس: 3.5 میلیون دانش آموز در آستانه ترک تحصیل هستند

حضرت فاطمه آینه ای از صفات رسول خدا است/ شهدا با توسل به بی بی دو عالم به وصال حق می رسیدند

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در دمشق

توضیحات خطیب زاده درباره شایعه آزادی کشتی کره ای

اهمیت نقش زن در آرا و اندیشه امام موسی صدر

گرامیداشت شهیدان سلیمانی و المهندس در کاظمین

آخرین دعای حضرت فاطمه (س) در بستر شهادت چه بود؟

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حسینیه امام خمینی(ره)

یک یک نفر همکار اقا جهت کار در فروشگاه شال و روسری

استخدام حسابدار با بیمه و مزایا در شرکت سعادت نساجان یزد

استخدام نیروی فعال در شرکت مجازی

فروشنده پوشاک مردانه (آقا)

شغل پاره وقت

صلواتی که معجزه اش تضمین شده است+صوت

سوگواره شفیعه| سقیفه چه حقی از مسلمانان غصب کرد؟/ حضرت زهرا در خطبه فدکیه اصلا از باغ نگفت

مصلحت اندیشی در دفاع از دین و امامت پذیرفتنی نیست

تلفظ خاصِ بیت کوین توسط واعظی سوژه شد

روضه خوانی مرحوم کوثری شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

25 نماینده کنگره تحریم انصارالله یمن را محکوم کردند

بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سه کشور اروپایی

شکرگزاری و ساده زیستی مهمترین درس از زندگی فاطمه (س) برای شیعیان

بصیرت افزایی محور اصلی برنامه های ایام فاطمیه باشد

حضرت زهرا(س) در نگاه دانشمند برتر جهان

چه زمان هایی باید آب بنوشیم؟

شاهرخ استخری و همسرش در بلژیک + عکس

ایران بزرگ اقتصادی، ضامن صلح و پیشرفت کشورهای منطقه است

اوقات شرعی به افق یاسوج

کارمند خانم و کارمند آقا

استخدام مدرس

دستیار طراح دکوراسیون

کارگر بسته بندی ، شهر صنعتی شمس آباد

استخدام نیروی آقا خانم در مشاور املاک خ کاوه

درمان درد مزمن کثرت پرونده های ورودی به دستگاه قضا در بستر سند تحول قضایی / متن اولیه اصلاح قوانین قضایی آماده شده است

نیرو جهت سنباده زنی و بتانه.حقوق و بیمه

ببینید | اوضاع عجیب واشینگتن چند روز مانده به مراسم تحلیف بایدن

اطلاعیه ستاد مقابله با کرونای قم/ شهروندان دستورالعمل های بهداشتی را کاملا رعایت کنند

سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی به دنبال رضایتمندی و اعتماد مردم است

کلیپ | همه امیدش بودم....

اعتراض نمایندگان مجلس آمریکا به تروریست خواندن انصارالله

پدرسالارکیست؟

پدرسالارکیست؟