مطالب مرتبط:
 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد
تأثیرات کرونا بر فرهنگ و زندگی فردی و اجتماعی مردم
382 فوتی جدید کرونا در کشور / بهبودی بیش از 677 هزار تن تا کنون
واکنش محسن هاشمی به شائبه تراکم فروشی شهرداری به تامین اجتماعی
204 سیستان و بلوچستانی دیگر به کرونا مبتلا شدند
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 20:502020-12-01پزشكي

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد


ایسنا/اصفهان استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد و فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، - گفت: نابرابری های اجتماعی در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی که در این دوران ملموس تر شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید با نگاه مثبت در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

دکتر وحید قاسمی، در وبینار تعیین گرهای اجتماعی کووید19 که امروز (سه شنبه_11 آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: اگر از آمار مرگ و میر کرونا به راحتی بگذریم واقعیات جامعه از بین می رود و عادی سازی آن برای مردم می تواند گمراه کننده باشد، چون هرکدام از افرادی که روزانه در آمار مرگ و میر به حساب می آیند فقط یک عدد نیستند، بلکه هرکدام یک کنشگر اجتماعی بودند.

وی با اشاره به اینکه آمار مربوط به تست های تایید شده کرونا خیلی آمار مطمئنی نیست که براساس آن بتوانیم نتیجه گیری و تصمیم گیری کنیم، تصریح کرد: ولی اگر فرض کنیم آمار مرگ و میر همه کشورها واقعی است می توانیم از این آمار و اطلاعات بهره بیشتری ببریم.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه به طور کلی به لحاظ علمی در رابطه با تعیین کنندگان اجتماعی پاندمی کرونا می توانیم از دو مسیر حرکت کنیم، گفت: یکی مسیر سخت گیرانه است و یکی مسیر سهل گیرانه.

اگر بخواهیم تعیین کنندگان پاندمی را به گزاره های قابل دفاع به لحاظ علمی ببریم، یعنی در این حوزه بتوانیم به تئوری دست پیدا کنیم به داده های جامع و آمارهای دقیق و جزیی نیاز داریم، به خصوص آمار دقیق و جزیی در رابطه با مرگ و میرها، درحالی که این آمارها در دسترس ما نیست، ضمن اینکه آمار تک تک فوت شدگان و ویژگی های آنها به لحاظ متغیرهای اجتماعی و فرهنگی را نداریم، یعنی هرچند این آمارها وجود دارد، ولی در دسترس پژوهشگران نیست.

وی ادامه داد: بنابراین امکان اینکه با رویکرد سخت گیرانه بتوانیم تحلیل کنیم وجود ندارد، درحالی که رویکرد سهل گیرانه می تواند ما را به این سمت ببرد که مجموعه ای از فرضیه ها طرح شود و باتوجه به اطلاعات و داده هایی که در دست داریم می توانیم فرضیه هایی تعریف کنیم که قابل اعتنا هستند، اما اینکه با چه شدت و قوتی تایید شوند هنوز برای ما مشخص نیست.

قاسمی با تاکید براینکه خیرهای اولیه در مباحث مربوط به عدالت اجتماعی حائز اهمیت فراوان است، تصریح کرد: نگاه منصفانه به عدالت اجتماعی از چند اصل پیروی می کند؛ یکی از این اصول عنوان می کند خیرهای اولیه برای مردم یک جامعه باید به گونه ای برابر توزیع شود.

خیلی مواقع می گوییم معنای عدالت برابری نیست اما این جمله تا حدی درست است و در بسیاری از مواقع معنای عدالت اجتماعی، برابری است، به این صورت که گروه های مختلف اجتماعی صرف نظر از اینکه درچه طبقه اجتماعی، چه خانواده ای و با چه وضعیت اقتصادی و فرهنگی به دنیا آمده اند و تمامی افراد صرف نظر از گرایشات و باورها باید دسترسی برابر به خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و اقتصادی داشته باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه توزیع منصفانه خیرهای اولیه ملاک کلیدی برای این است که بفهمیم یک جامعه تا چه حد عادلانه است، افزود: همه گیری کرونا فاصله غنی و فقیر را با وضوح بیشتری به ما نشان داد، درحالی که اگر می خواهیم شهروندانی فعال داشته باشیم که حس تعلق به جامعه بسیار قوی داشته باشند و در بحران ها همه کمک و مشارکت کنند باید خیرهای اولیه به خصوص زیرساخت های سلامت و آموزش را برای همه مردم جامعه یکسان فراهم کنیم.

وی یکی از اشتباهات راهبردی جامعه ما را خصوصی سازی در دو حوزه سلامت و تحصیلات دانست و گفت: به طور ضمنی کسی که پول بیشتری دارد دسترسی بیشتری به امکانات بهداشتی و آموزشی دارد.

این اشتباه راهبردی مهمترین موضوعی است که پدافند غیرعامل کشور باید به آن توجه کند.

قاسمی بیان کرد: جهان پیرامون ما به طبقه بالا و زیرین تقسیم شده و اینکه فرد در طبقه زیرین به دنیا بیایید تا اینکه در یک منطقه بالا، سرنوشت فرد را تغییر می دهد، اما هرچه از این موضوع دور شویم به سرنوشت عادلانه تری می رسیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه واژه تعیین گر به لحاظ علمی به این مفهوم است که ببینیم چه عواملی باعث می شود یک پدیده اجتماعی در گروه هایی از جامعه عمومیت بیشتر و در گروه هایی عمومیت کمتر پیدا کند، تصریح کرد: هر پدیده اجتماعی پیامدهای مختلفی دارد ولی گروه های اجتماعی نیز براین موضوع تاثیر می گذارد.

اپیدمی کرونا نیز تفاوت طبقاتی را واضح تر کرده و مجددا تضاد طبقاتی ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد در 2019 موضوع اصلی نابرابری اجتماعی را مورد توجه قرار داد، ادامه داد: در گزارش سازمان ملل نشان داده شد مهمترین دغدغه مردم بیکاری، فقر و نابرابری، فساد و جرم و خشونت است، این 4 موضوع کلیدی در کشورهایی بوده که جنبش اجتماعی در آنها اتفاق افتاده است، اما کووید باعث شد به طور موقت موضوع سلامت اولویت اول شود، برای همین جنبش های اجتماعی که به صورت خیابانی ظهور و بروز می کردند کمرنگ شده است.

استاد گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه به دلیل اپیدمی کرونا موضوعات کلیدی موقتا اولویت خود را از دست دادند، اظهار کرد: روزی که واکسن این بیماری در دسترس عموم قرار گیرد جنبش های اجتماعی دوباره با قدرت بیش از گذشته ظهور خواهد کرد، چون الان نهفته شده و مثل یک فنر جمع شده اند، درحالی که نه تنها فقر و نابرابری و فساد از میان نرفته، بلکه در اپیدمی واضح تر و شفاف تر شده است، بنابراین از هم اکنون باید به فکر باشیم با بهبود وضعیت متغیرهایی مثل فقر و نابرابری از جنبش های اجتماعی در آینده جلوگیری کنیم.

قاسمی با بیان اینکه اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را در حوزه سلامت، آموزش و نظام طبقاتی ملموس تر کرد، تاکید کرد: نابرابری هایی که ملموس شده را نباید منفی تلقی کنیم، بلکه باید نگاهی مثبت داشته و در عادلانه تر کردن این نظامات بکوشیم.

  وی با بیان اینکه هنوز تعیین کنندگان اجتماعی در حد فرضیه باقی مانده است، توضیح داد: آنچه 60 سال سابقه دارد تعیین کنندگان اجتماعی سلامت است که کمیسیون مستقلی در سازمان بهداشت جهانی آن را پیگیری می کند و به این نتیجه رسیده که در 5 حوزه باید به این تعیین کنندگان بپردازیم؛ تحصیلات، ثبات اقتصادی، محیط، مراقبت های بهداشتی و زمینه های اجتماعی و فرهنگی.

  این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر تا حد زیادی در رابطه با تعیین کننده ها آمار و اطلاعات داریم اما آمار و اطلاعاتی که در روابطه با کووید19 در دسترس ماست عمدتا شامل این است که چه تعداد افراد شناسایی شده و چه تعداد مرگ و میر داشته ایم، افزود: تعداد فوت بیماران بیشتر قابل اطمینان و با واقعیت نزدیک است، بنابراین برای بررسی رابطه تعیین کننده ها و کووید، یکی از شاخص های خوب شاخص فلاکت است که ترکیبی از بیکاری و تورم است و براساس آن می توان وضعیت اقتصادی کشور را ارزیابی کرد .

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که می توان انجام داد مقایسه وضعیت بهترین و بدترین کشورها از نظر شاخص فلاکت و مقایسه میزان مرگ و میر بر اثر کووید است.

این مقایسه نشان می دهد کشورهایی که شاخص فلاکت بدتری داشته اند مرگ و میر بیشتری داشته اند و آنها که شاخص فلاکت بهتری داشته اند مرگ و میر پایین تری داشته اند، این روابط اتفاقی نیست و بخش زیادی از آن قابل تبیین است.

این استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه آمار مرگ و میر در ثروتمندترین کشورهای جهان براساس شاخص های سرانه، نشان می دهد فقط ثروتمند بودن کافی نیست، بیان کرد: در رابطه با بیماری کووید برخی کشورها با اینکه شاخص حکمرانی خوبی داشتند، اما مرگ و میر قابل توجهی داشته اند، درحالی که حکمرانی و معیارهای آن مثل حاکمیت قانون و کنترل فساد مهمترین و کلیدی ترین موضوع به لحاظ زیرساخت یک جامعه است با این وجود در برخی موارد به آمار و اطلاعات می توان تردید کرد.

   انتهای پیام
کلید واژه ها: اجتماعی - کرونا - مرگ و میر - آمار - ملموس - دانشگاه اصفهان - اپیدمی - اصفهان - علوم اجتماعی - تایید شده - نظام - دانشگاه - طبقاتی - برگزار - روزانه - وبینار - جامعه - آموزش - دوران - امروز - مربوط - استاد - تایید - گروه - نشان - سازی - وحید - حساب - فقیر - منفی

آخرین اخبار سرویس:
بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن در 3 روز

بهترین مواد غذایی که مانند مسکن عمل می کنند

چند توصیه برای مراقبت از ریه ها

پیشگیری از بیماری ها با یک رژیم غذایی خاص

فقر ویتامین K و 7 علامت پنهان آن در بدن!

14 نکته ضدکرونایی که اصناف باید رعایت کنند

چند ترفند ساده برای پیشگیری از چاقی و کم تحرکی در دوران کرونا

کشف شاه کلید درمان سردرد های میگرن

ارتباط پیاده روی با کاهش استرس ناشی از کار

پاکستان مجوز استفاده از اولین واکسن کرونا را صادر کرد

میوه ای شبیه وزغ فرانکشتاین / عکس

لاغری سریع با رژیم سوپ کلم!

طرز تهیه اشکنه؛ از این خوشمزه تر نمی شود

درمان های خانگی موثر برای نقرس

خوردن پسته برای داشتن خوابی آسوده

استخدام راننده خانم

مجتمع پزشکی لادن نیازبه پزشک برای شیفت مختلف دارد

استفاده از سلول های بنیادی جسد برای درمان نابینایی

فواید رژیم غذایی پارینه سنگی برای سلامت بدن

چند توصیه برای مراقبت از ریه ها

متادون؛ عرضه داروخانه ای یا نشت در بازار سیاه!

تأثیر حضور گل ها و گیاهان در محیط

روش های اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

نشانه های هشدار دهنده بیماری معروف به «قاتل خاموش» را بشناسید

بیماری هاری و خطرات آن برای انسان

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم تغییر نمی کند/دانشجویان علوم پزشکی در اولویت دریافت واکسن کرونا

طرز تهیه کوکو تره تبریزی با زرشک و گردو + فوت و فن کوکو تره مجلسی

واکسیناسیون داوطلبان واکسن کرونا وارد مرحله دوم شده است

غربالگری ژنتیک اجباری نیست/ بیماری های ژنتیکی، بدون درمان اما قابل پیشگیری

واکسن ایرانی کرونا چه عوارضی دارد؟

استخدام کارگر ساده در انبار مواد غذایی

هرگز این غذاها را باهم نخورید، دچار التهاب می شوید!

دمنوش های آرامبخش در روز های کرونایی

نه کلیه سرما می خورد، نه آپاندیس می ترکد!

فرمول غذایی برای سفید کردن دندان ها

فروشنده خانم جهت لوازم آرایشی

بازاریاب حضوری

چرا برخی نوزدان شکاف لب و کام دارند؟/از هر 700 نوزاد یک تن مبتلا به این مساله است

علت مسری بودن خمیازه کشیدن

عوارض جراحی بینی چیست؟

بهترین مواد غذایی برای داشتن مژه های بلند

چگونه از گیاه مان در زمستان محافظت کنیم؟

معاون وزیر بهداشت از مرکز جامع و پایگاه بسیج زنجان بازدید کرد

اهدای اعضای بانوی پلدختری به سه نفر زندگی بخشید

منطقه سفید؛ خیال باطل گردشگران از جزایر جنوبی کشور/ کرونا چه زمان از کشور سفر می کند؟

ویروس کرونا خطرناکتر می شود؟

طرز تهیه خورش بادمجان گوده گیلانی؛ خوشمزه و پرطرفدار

طرز تهیه سوپ جو؛ پیش غذای خوشمزه و رژیمی

استفاده از یک جانور دریایی خلیج فارس، برای ساخت آنتی بیوتیک های جدید

کارآموز دستیاری دندانپزشکی

6 اثر خارق العاده ترکیب عسل و دارچین

جوان مصری با هنر خود به بیماران کرونایی کمک می کند/ عکس

طرز تهیه سنگدان مرغ به 4 روش

تاثیر عالی زردچوبه برای درد مفاصل

2 روش طرز تهیه ساندویچ مرغ هالوپینو خوشمزه + فوت و فن ساندویچ هالوپینو

روش های طبیعی و خانگی برای پاکسازی ریه ها

بالگرد دانشگاه علوم پزشکی در ایلام می ماند

کمبود پتاسیم در بدن چه عوارضی دارد؟

نظر خواننده پاپ درباره استفاده از واکسن ایرانی کرونا

طرز تهیه رولت گوشت بوقلمون با سبزیجات، یک غذای خوشمزه و مجلسی

نوشیدنی هایی که باعث یبوست می شوند

طرز تهیه آش سورانه کرمانشاهی

چگونه بفهمیم به کرونا مبتلا شده ایم؟

طرز تهیه لبو تنوری با چاشنی عسل؛ یک میان وعده دلچسب زمستانی

طرز تهیه املت کدو حلوایی و پنیر کبابی خوشمزه در چند دقیقه

سردرد کرونا با سردردهای دیگر چه تفاوتی دارد؟

استخدام کارگر

استخدام ویزیتور حرفه ای یا آماتور در نوین گستر آرتا در تهران

تست سلامت قلب با بالا رفتن از پله ها

چرا پتاسیم حائز اهمیت است؟

تمدید تفاهم نامه همکاری میان هلال احمر ایران و وزارت بهداشت سیرالئون

از خواص رازیانه برای زنان چه می دانید؟

10 میان وعده خوب برای کاهش وزن

علائم هشدار دهنده کم آب شدن بدن

راز طول عمر کهن سال ترین شهروند استرالیا

استخدام جهت امور خدماتی منزل

خطرات مصرف دانه های سیب

افزایش مراجعات سرپایی با علایم کرونا در قم

صدور مجوز استفاده از اولین واکسن کرونا توسط پاکستان

نحوه درست کردن شیرینی حاجی بادام یزدی + مواد لازم

تکرار روزهای بدون فوتی کرونا در سمنان+ اینفوگرافیک

خطرات مصرف دانه های سیب

آخرین آمار کرونا در شمال قرمز| تعداد بستری شدگان کرونایی در مازندران به 1435 نفر رسید

تأثیر زنجبیل در تسکین علائم لوپوس

کنترل استرس با ورزش روزانه

نحوه درست کردن شیرینی حاجی بادام یزدی + مواد لازم

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای سلامت ریه

بیم ها و امیدهای کرونا؛ از هشدار موج چهارم تا خبرهای خوش واکسن ایرانی

آخرین وضعیت تولید 3 واکسن ایرانی کرونا اعلام شد

دورهمی ها و مسافرت ها، مهم ترین عامل افزایش موارد ابتلا به کرونا در فارس

زمان مناسب نوشیدن آب را بدانیم

پایکوبی کرونا بر بیخیالی مردم/ رعایت اصول بهداشتی باید ادامه یابد

مرگ 29 نفر بر اثر واکسن فایزر در نروژ

کنترل استرس با ورزش روزانه

ادامه مرگ و میر بر اثر تزریق واکسن فایزر

جان باختن 29 نفر در اثر تزریق واکسن فایزر در نروژ

شمار مرگ در اثر واکسن فایزر در نروژ به 29 نفر رسید

کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در اواخر بهمن ماه

سردی دست و پا نشانه کدام بیماری است؟

مردم رعایت نکنند، پیک چهارم کرونا تلفات بیشتری به جا می گذارد

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد

 اپیدمی کرونا نابرابری های اجتماعی را ملموس تر کرد