مطالب مرتبط:
نگاهی به بازار/ کجا خانه یک میلیارد تومانی بخریم؟
هزینه 8 میلیارد و 200 میلیون تومانی برای آزمایش بیماران مبتلا به ایدز
جریمه 200 هزار تومانی 33 هزار راننده در البرز
امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام وام یک میلیون تومانی کرونا
وام نوسازی 150 میلیون تومانی می شود؟
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 11 آذر 1399 ساعت 19:552020-12-01اقتصادي

ایاکارگران وبازنشستگان باوام مسکن100میلیون تومانی خانه دارمیشوند


در طرح های مسکن به خصوص برای اقشار کم درآمد چند مساله باید جدی گرفته شود: کفایت تسهیلات، کیفیت منطقه ساخت و در نهایت استطاعت جامعه هدف؛ - ترابر نیوز: ه گزارش خبرنگار ایلنا، ششم آذرماه، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت وام 100 میلیون تومانی مسکن به کارگران خبر داد.

محمدجعفر کبیری گفت: یک خط اعتباری 7500 میلیارد تومانی برای خانه دار شدن کارگران ایجاد شده که می توانند با عضویت در تعاونی های مسکن از این خط اعتباری استفاده کنند و به ازای هر واحد میانگین 100 میلیون تومان با بازپرداخت 10 ساله دریافت کنند.

جزییات وام او افزود: آنها می توانند هم از طریق اقدام ملی مسکن این کار را انجام دهند و هم تعاونی های مسکن و مسکن کارگری که مجزا به ادارات کل ما مراجعه می کنند و می توانند در صورت داشتن مجوز های قانونی از این خط اعتباری استفاده کنند.

کبیری تصریح کرد: زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار داده می شود به ویژه در نزدیکی نواحی صنعتی که با هماهنگی شرکت شهرک های صنعتی، زمین هایی که امکان ساخت و زندگی در آنها وجود دارد در اختیار کارگران قرار می گیرد و درحال حاضر هم چهار نقطه شروع کرده اند که بیش از 8600 نفر از کارگران در این تعاونی مسکن عضو شده اند.

این مقام مسئول در ارتباط با نحوه بازپرداخت وام، سود تسهیلات و اقساط ماهانه صحبت نکرده است اما محاسبات نشان می دهد در یک بازه چندساله یا حتی ده ساله، بازپرداخت وام 100 میلیون تومانی مسکن، باید علی القاعده در قالب پرداخت های ماهانه ی حداقل یک میلیون و 200 هزار تومانی صورت بگیرد.

گرانی مسکن و بحث کفایت بهتر است نگاهی به عدد و رقم های مربوط به نرخِ مسکن و تورم بی سابقه ی آن در یکی، دو سال اخیر بیندازیم تا دریابیم اصولاً 100 میلیون تومان حتی اگر دولت زمین را رایگان در اختیار تعاونی های مسکن قرار دهد، به هیچ وجه کافی نیست.

در سال جاری، نرخ مسکن دچار تورم 110 درصدی شده است.

براساس آمار رسمی منتشره، در مهرماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته 110 درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به 26.

7 میلیون تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته 110 درصد افزایش یافته است.

همچنین آمارهای رسمی نشان می دهند که قیمت مسکن در 23 ماه منتهی به مهرماه 99، حدود 181 درصد رشد داشته است.

سوال اینجاست که حتی اگر زمین رایگان دولتی البته نه در نقاط باکیفیت شهرها بلکه در کلونی های کارگری و در حاشیه شهرک های صنعتی در اختیار کارگران قرار بگیرد، 100 میلیون تومان تسهیلات بانکی، هزینه ساختِ چندمتر بنا را تامین می کند و اصولاً آیا این مبلغ، برای ساخت یک مسکن باکیفیت برای یک خانوار متوسط 3.

3 نفره یا چهار نفره، پاسخگو هست؟ بحثِ کیفیت مساله کفایت این مبلغ از تسهیلات یک بُعد از ماجراست که نیاز به بررسی و تخمین هزینه ساخت بنا در شهرک های صنعتی دارد؛ مساله کیفیت مناطقی که قرار است زمین در اختیار تعاونی های مسکن قرار بگیرد، یک بحث دیگر ماجراست؛ آیا در این مناطق که به گفته معاون تعاون وزارت کار نواحی صنعتی هستند، امکانات لازم برای یک زندگی شایسته شاملِ حمل و نقلِ در دسترس و ارزان از قبیل خطوط اتوبوس و متروی شهری، امکانات آموزشی فرزندان کارگران و همچنین مراکز ارائه خدمات درمانی وجود دارد؟ آیا این مناطق از منظرِ سطح کیفی زندگی ارزیابی شده اند؟ چقدر خانواده های کارگری اصولاً می توانند در چنین مناطقی دوام بیاورند؟ آیا بی کیفیت بودنِ سطح زیست در این مناطق، قرار است شبیه همان پروژه های مسکن مهرِ حاشیه شهرها در دولت احمدی نژاد باشد؟ بیژن امیری (فعال صنفی و بازنشسته خودروسازی) ساکن مسکن مهر هشتگرد است که سالها پیش یک واحد آپارتمان را با چند ده میلیون تومان نقد و باقی وام بانکی خریداری کرده است؛ او در ارتباط با سطح کیفی زندگی در این منطقه می گوید: بعد از گذشت پنج، شش سال هنوز این منطقه کیفیت لازم برای زندگی را ندارد؛ نه خدمات درمانی مکفی نه مراکز آموزشی باکیفیت، هیچ یک در این محدوده نیست؛ ضمن اینکه حمل و نقل و تردد، هم دشوار است و هم در سال اخیر به شدت گران شده است.

به طوریکه بسیاری از خریداران، خانه ها را اجاره داده و خود باز به داخل شهر کوچ کرده اند! حال آیا این پروژه های مسکن نیز قرار است به همان سرنوشتِ بی کیفیت دچار شوند یا ابتدا تمهیدات لازم برای زندگی کارگران در حاشیه شهرکهای صنعتی فراهم خواهد شد؟ این سوالی است که پاسخ آن به این زودی ها مشخص نمی شود.

بحث استطاعت اما از بحث کیفیت و کفایت که بگذریم، مساله مهم بعدی استطاعت کارگران در دریافت این وام 100 میلیون تومانی است.

آیا کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از 60 یا 70 درصد آنها حداقل بگیر و زیر سه میلیون تومان دریافتی ماهانه دارند، توان دریافت و بازپرداخت این وام را دارند؟ آیا با این وام، حداقل بگیران کارگری صاحب خانه می شوند؟ به گفته ی علی اصلانی (رییس کانون شورای اسلامی کار البرز) کارگران توان پرداخت قسط 1.

2 میلیون تومانی را ندارند.

او تاکید می کند: بیش از 70 درصد کارگران شاغل حداقل بگیر هستند و کمتر از 3 میلیون تومان در هر ماه دریافتی دارند بنابراین توان بازپرداخت آن ها به شدت محدود است؛ لذا دولت در هر طرحی که مبتنی بر پرداخت تسهیلات بانکی است، بایستی این توان محدود را در نظر داشته باشد.

نصرالله دریابیگی (رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان کارگری استان مازندران) نیز با تاکید بر الزامات اصل 31 قانون اساسی یعنی لزوم تامین مسکن شایسته برای کارگران می گوید: مشکل مسکن کارگران و بازنشستگان بسیار جدی است؛ تفاهم نامه اخیر وزارت کار و وزارت مسکن و شهرسازی برای تامین زمین مورد نیاز مسکن کارگری، در نوع خود اتفاق مثبتی است و ما از این بابت تشکر می کنیم؛ این طرح اگر درست اجرایی شود، می تواند مشکل مسکن را برای بخشی از طبقه کارگر حل کند.

اما او نیز معتقد است؛ کارگران استطاعت کافی برای پرداخت اقساط وام مسکن را ندارند و دولت باید این مساله را مدنظر قرار دهد.

دریابیگی ادامه می دهد: فرض کنیم کارگر یا بازنشسته حداقل بگیر که در بهترین حالت 3 میلیون تومان حقوق می گیرد، بخواهد از این طرح استفاده کند؛ حتی اگر دولت زمین رایگان به تعاونی بدهد و تعاونی شروع به ساخت کند، این کارگر چطور می تواند اقساط وام بانک را بازپرداخت نماید؟! دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران نتیجه می گیرد: دولت بایستی در لوایح بودجه مثلاً در لایحه بودجه 1400 که هم اکنون در دست تدوین است، اعتباری را به عنوان پرداخت قرض الحسنه و بدون سود برای تامین مسکن کارگران و بازنشستگان کم درآمد قرار دهد تا کارگران بتوانند از طرح مسکن استفاده کنند؛ قرار باشد پرداخت قسط وام بانک، برابر با یک دوم یا حتی یک سوم دستمزد یک کارگر یا بازنشسته باشد، کارگر سراغ گرفتن وام نمی رود چون با این گرانی های موجود، توان بازپرداخت ندارد! نتیجه گیری مشکل مسکن برای کارگران و بازنشستگان، معضلی بسیار جدی است؛ با گرانی بیش از 100 درصدی نرخ مسکن در سال جاری، این مشکل حادتر نیز شده است؛ اما نباید فراموش کرد که قانون راهکارهای مناسب برای تامین مسکن کارگری را به خوبی روشن کرده است؛ اصل 31 قانون اساسی تامین مسکن شایسته با اولویت کارگران و روستانشینان را برعهده دولت قرار داده است و ماده 149 قانون کار می گوید دولت با همکاری کارفرمایان باید برای کارگران مسکن تهیه کند؛ این ماده قانونی دو راهکار دارد: مشارکت در تعاونی های مسکن یا ساخت مسکن سازمانی در جوار کارگاه.

گفتنی است که مقرر شده بود سازوکارهای اجرای ماده 149 با همکاری نمایندگان کارگری در دستور کار قرار بگیرد که بعد از تفاهم نامه دو وزیر، خبری از مذاکرات جمعی و گفتگو بابت اجرای قانون نشد و همه چیز در سطحِ دولتی و با دستور دولت پیش رفته است.

با این همه، در طرح های مسکن به خصوص برای اقشار کم درآمد – که کارگران و بازنشستگانی که 70 درصد حداقل بگیر هستند، جزو کم درآمدها محسوب می شوند- چند مساله باید جدی گرفته شود: کفایت تسهیلات، کیفیت منطقه ساخت و در نهایت استطاعت جامعه هدف؛ بازهم به یک سوال کلیدی بازمی گردیم: آیا با وام 100 میلیون تومانی وزارت کار، کارگران و بازنشستگانی که 3 میلیون تومان درآمد ماهانه دارند، خانه دار خواهند شد؟! گزارش: نسرین هزاره مقدما
کلید واژه ها: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - مسکن - 100 میلیون تومان - اعتباری - کارگران - تومان - تعاون - میلیون - خانه دار - استفاده - اقدام ملی مسکن - اقشار کم درآمد - تعاونی - پرداخت - رفاه اجتماعی - خانه دار شدن - کبیری - بازپرداخت - محمدجعفر - خانه - میانگین - خبرنگار - اجتماعی - میلیارد - ادارات - قانونی - کارگری - مراجعه - 10 ساله - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام جوانان فعال و با انگیزه

تراکت پخش کن

حمایت 50درصدی خوانندگان با استعداد

حسابدار یا کمک حسابدار آشنا به نرم افزار هلو

سرمایه گذاری و شراکت جهت کیترینگ آبزیان جنوب

درج قیمت در سایت ها چه تاثیری بر بازار مسکن و خودرو دارد؟

استخدام فروشنده وراننده

رشد 82 درصدی صادرات ایران در اقلام ترجیحی به اوراسیا

قرعه کشی محصولات ایران خودرو برگزار شد

کاهش دلار به زیر 20 هزار تومان به صلاح اقتصاد نیست

کاهش شدید نرخ اجاره ویلا در شمال

اکیپ پیمانکار تاسیسات جهت کار در پروژه نیاز مندیم

کارگر مونتاژ کار

کار در منزل کار با گوشی کار پاره وقت

معمای کمبود روغن در فروشگاه ها/ پای واردات روغن مایع و جامد به کشور باز می شود؟

استخدام مهندس شیمی آقا عسلویه

تعمیرکار و سرویسکار گاز سوز و توکار

استخدام جوشکار co2و تراشکار و مونتاژکار

پیش بینی بازار ارز، طلا، مسکن و بورس در 1400

شیوع کرونا کمترین عارضه را در بخش های تولیدی و صنعتی آذربایجان شرقی ایجاد کرد

نایب رییس مجلس: با همت دولت و سازمان بورس، حتماً بازار بورس رشد خواهد کرد

زنگ خطر کاهش و توقف تولید 2 خودروساز بزرگ به صدا در آمد

فرسودگی تجهیزات در واحدهای تولیدی| استخراج غیر قانونی بیت کوین در شهرک های صنعتی

تولید ناوگان ریلی در کشور افزایش یافت

راننده پایه یکم

جذب بازاریاب باسابقه وروابط عمومی بالا

تولید نفت روسیه در ژانویه 2021 افزایش یافت

شمار دکل های نفت و گاز آمریکا برای هشتمین هفته پیاپی افزایش یافت

صعود بیتکوین و سایر رمزارزها

اتان با خلوص 98 درصد در پالایشگاه گاز ایلام تولید می شود

سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

اثر بازگشت قیمت خودروها به سایت ها

پرتقال چینی و کروناچینی/ آیا برداشت مرکبات در افزایش شیوع کرونا موثر بود؟

کاهش نرخ دلار در بازار شبانه روزی شد

جک iEV7L؛ سدان اقتصادی چینی با پیشرانه تمام الکتریکی(+عکس)

مشاور املاک مبتدی و حرفه ای

کارگر ساده کارگری

استخدام نیروی فروش و پشتیبانی

بولدوزر 355

فروشنده باتجربه،

استخدام خانم و آقا ( برای تکمیل ظرفیت )

آشنایی با ناشنوایی که با نقاشی روستا معروف شد

جمع آوری انشعاب 45 هزار دستگاه غیرمجاز استخراج رمز ارز با برق مصرفی 100 مگاوات

انتقاد اتاق بازرگانی تبریز از قطع برق بدون اطلاع قبلی

مسلمانان در تاتارستان روسیه مسجد جدیدی بنا می کنند + تصاویر

تولید سالانه 35 هزار تن شیر در شهرستان کازرون

حقوق ثابت و پورسانت وناهار

آقا به صورت پاره وقت جهت نصب دستگاه کارتخوان

کاهش واردات روغن با حمایت از شرکت های داخلی مقدور است

شاطر

استخدام مدیرداخلی بخش اداری و پشتیبانی

جذب نیروفوری اقا مجرد

افزایش فضا های ورزشی در استان یزد

افزایش خودکشی در ژاپن در موج دوم کرونا

صدور 22 موافقت نامه اصولی اولیه برای طرح های گردشگری لرستان

«سصوفی» یک هزار و 114 ریال سود ساخت

درج قیمت در سایت ها چه تاثیری بر بازار مسکن و خودرو دارد؟

قیمت روز ورق سیاه در بازار (27 دی) + جدول

افتتاح حساب غیرحضوری در بانک صادرات ایران

برق ساختمان وزارت نیرو هم قطع شد!

درج قیمت مسکن و خودرو در اپلیکیشن ها؛ آری یا خیر؟

یک مسوول خواستار تجدیدنظر در منع واردات سنگهای قیمتی شد

استخدام فروشنده در شرکت دکوراسیون داخلی

آموزش صفرتاصد تاتو حرفه ای

مغازه تجاری

تحصیلدار

استخدام بازاریاب مبتدی حرفه ای مواد غذایی

استخدام کارگر ساده آقا با مزایا در شرکت آسان جی اس ام در تهران

استخدام کارگر ساده در بیرون بر

استخدام فروشنده حضوری (فروش روغن موتور) در قطران کاوه پارس در اصفهان

استخدامی کار انلاین

توسعه خدمات شهری و روستایی در آذربایجان غربی به اعتبار ویژه نیاز دارد

کاهش نرخ دلار در بازار شبانه روزی شد

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 27 دی 99

یک هفته با اقدامات اقتصادی دستگاه قضا|کاهش رغبت مردم به خرید شیرینی|اعزام اکیپ های ارزیاب به مناطق زلزله زده

سیگنال همتی به بازار ارز چیست؟

استخدام نگهبان و لابی من

پرداخت سرمایه به دارندگان ملک و خودرو

استخدام مشاور املاک مبتدی(حرفه ای)

استخدام مشاور املاک کفی شمال کاج

پیک موتوری تمام وقت

نیرو جهت سوپر مارکت

استخدام مهندس پایپینگ، مهندس فرایند و کارشناس بازاریابی و مناقصات در تهران

استخدام کارشناس تحلیل بازار در شرکت همگام خودرو آسیا در تهران

نیازمندوردست در مغازه کلیدسازی

آخرین وضعیت تولید 3 واکسن ایرانی کرونا/ تست انسانی سومین واکسن ایرانی

امروز چقدر پول از بورس خارج شد؟

معاونت شرکت های هلدینگ سرمایه گذاری غدیر منصوب شد.

کارشناس خودرو: سایت آگهی ها قیمت سازی می کنند

پیک موتوری تمام شیفت برای رستوران ایرانی

استخدام پیک موتوری با

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان

به یک نیروی کار آقا در واحد تولیدی نیازمندیم

استخدام مدیر تولید با مزایا در صنعتی امید فنر در قم

دعوت به سرمایه گزاری و شراکت

بورس تا پایان سال 20 درصد سود می دهد؟

قطعی برنامه ریزی شده برق نداریم

توزیع بسته معیشتی به ارزش 4 میلیارد در «طرح شهید سلیمانی» شهرستان ری

توسعه خدمات شهری و روستایی در آذربایجان غربی به اعتبارات ویژه نیاز دارد

بورس تا پایان سال 20 درصد سود می دهد؟

ایاکارگران وبازنشستگان باوام مسکن100میلیون تومانی خانه دارمیشوند

ایاکارگران وبازنشستگان باوام مسکن100میلیون تومانی خانه دارمیشوند