مطالب مرتبط:
آماده تامین مالی پروژه های زیرساختی منطقه ویژه اقتصادی کاشان هستیم
پیش بینی تولید 4 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه خلیج فارس تا پایان سال
طرح نوین مشاغل خانگی فرصتی جهت توسعه اقتصادی خانواده هاست
مراسم تقدیر از تلاشگران نمونه مبین انرژی خلیج فارس
6 عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 19:502020-11-30اقتصادي

عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اقتصادی نقش منطقه ویژه خلیج فارس در توسعه صادرات غیرنفتی


یکی از اهداف اصلی احداث مناطق ویژه اقتصادی، استقرار صنایع صادرات محور است.

منطقه ویژه خلیج فارس، به عنوان یکی از مراکز مهم تولید فولاد و آلومینیوم، - نقش انکارناپذیری در تولید و صادرات این محصولات داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا و به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ، در این زمینه با عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به گفت و گو نشسته ایم:عبدالعظیم نجیبی فینی اعتقاد دارد که با توجه به زیرساخت های موجود در منطقه ویژه خلیج فارس، این منطقه می تواند نقش بی بدیلی در توسعه صادرات غیرنفتی و جدا شدن اقتصاد کشور از نفت ایفا کند.

متن کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

اهمیت تامین زیرساخت ها را برای جذب سرمایه گذاری به خصوص در منطقه ویژه خلیج فارس چگونه ارزیابی میکنید؟برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، باید ابتدا زیرساخت های اساسی را برای حضور آنها فراهم کرد تا سرمایه گذاران نیازی به صرف هزینه اضافی برای تامین زیرساخت های مورد نیاز خود از جمله آب، برق، گاز و راههای دسترسی نداشته باشند.

به همین دلیل، سرمایه گذاران همواره در مناطقی حضور می یابند که پتانسیل های بیشتری داشته باشند.

منطقه ویژه خلیج فارس، که از دهه هشتاد شروع به فعالیت کرده، به تدریج زیرساخت های خود را برای حضور گسترده سرمایه گذاران داخلی و خارجی مهیا کرده و به محل جذب سرمایه گذاری به خصوص در حوزه صنایع معدنی و فلزی تبدیل شده است.

مهم ترین زیرساخت ها و جذابیت ها برای حضور صنایع فلزی در منطقه ویژه خلیج فارس کداماند؟زیرساخت ها و جذابیت های منطقه ویژه خلیج فارس را از چند جنبه می توان بررسی کرد؛ یکی از نظر مسائل قانونی و دیگری از نظر محل استقرار و سایت این منطقه.

نزدیکی به دریا نخستین و مهم ترین مزیت اساسی منطقه ویژه خلیج فارس به شمار میرود؛ زیرا تامین آب، به عنوان یکی از نیازهای ضروری صنایع انرژی بَر، از طریق شیرین سازی آب دریا امکان پذیر است.

نزدیکی به بزرگترین بندر کشور یعنی شهید رجایی، که حدود 60 درصد از صادرات و واردات کشور از طریق آن انجام می شود، دیگر مزیت مهم منطقه ویژه است؛ زیرا این بندر می تواند به عنوان محلی برای صادرات محصولات فولادی در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از ویژگی های مهم این منطقه، اتصال به راهآهن سراسری و نزدیکی به معادن بزرگ سنگ آهن همچون گل گهر است که تامین کننده مواد اولیه صنایع فولادی حاضر در منطقه ویژه خلیج فارس محسوب می شود.

از نظر قانونی نیز، با توجه به اینکه منطقه ویژه خلیج فارس جزو مناطق ویژه تجاری به حساب میآید، از مزیت هایی اختصاصی برخوردار است.

معافیت های قانونی به ویژه در حوزه صادرات و واردات و همچنین معافیت های مالیاتی ده سالهای که برای استقرار صنایع بزرگ لحاظ شدهاند مهم ترین مشوق هایی هستند که منطقه ویژه خلیج فارس را متمایز می سازند و برای حضور و تشویق سرمایه گذاران صنایع معدنی و فلزی در این منطقه جذابیت به وجود میآورند.

نکته مهم این است که در منطقه ویژه خلیج فارس، واردات ماشین آلات، تجهیزات و قطعات مورد نیاز برای احداث یک واحد تولیدی کاملا از پرداخت عوارض و سود گمرکی معاف است.

در نتیجه، سرمایه گذاری در این منطقه به خصوص نسبت به سرزمین اصلی، با توجه به هزینه پایین واردات ماشین آلات، کم هزینه تر انجام می شود.

با توجه به تغییر رویکرد اقتصادی کشور به سمت اقتصاد غیرنفتی، منطقه ویژه خلیج فارس چه نقش اساسی ای را می تواند در این خصوص ایفا کند؟در سال 1389 که تحریمهای سازمان ملل بر کشور تحمیل شد، حدود 5/2 میلیارد دلار صادرات از طریق منطقه ویژه خلیج فارس صورت گرفت.

از این میزان حدود 2/1 میلیارد دلار آن مربوط به صادرات محصولات شرکت هایی بود که در منطقه ویژه خلیج فارس استقرار داشتند.

اگر رقم یادشده در آن زمان را با صادرات غیرنفتی کل کشور مقایسه کنیم، مشخص می شود که منطقه ویژه خلیج فارس در آن مقطع زمانی سهم بسزایی در صادرات غیر نفتی کشور ایفا کرده بوده است.

امکان استقرار صنایع کوچک و بزرگ بسیاری در منطقه ویژه خلیج فارس وجود دارد و در عین حال، شرکت های مستقر در این منطقه، که عمدتا رویکرد صادراتی دارند، طرحهایی توسعهای در راستای افزایش تولید و تکمیل زنجیره تولید دارند.

به این ترتیب، منطقه ویژه خلیج فارس این پتانسیل را دارد تا سهم خود را در توسعه اقتصاد غیرنفتی افزایش دهد.

پیش بینی می شود که امسال حدود 5/3 تا 4 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه خلیج فارس تولید شود و بر اساس برنامه ریزی ها، قرار است این منطقه محل استقرار تولید 10 میلیون تن فولاد باشد.

وقتی که تولید فولاد در این مقیاس انجام شود، قطعا بخش عمدهای از آن صادر خواهد شد که به توسعه صادرات غیرنفتی کشور و افزایش سهم صنایع معدنی در اقتصاد کمک زیادی خواهد کرد.

ضمن اینکه استقرار صنایع بزرگ منجر به توسعه اشتغال، هم در استان هرمزگان و هم در کل کشور، خواهد شد.

در شرایط سخت تحریمی، منطقه ویژه خلیج فارس رسالت خود را در خصوص افزایش صادرات و اشتغال به خوبی انجام داده است، اما باز هم می توان شاهد بهبود سرمایه گذاری و تولید در این منطقه بود.

به همین دلیل، باید زیرساخت ها را متناسب با چشمانداز منطقه ویژه خلیج فارس توسعه داد تا میزان تولید و سرمایه گذاری نیز افزایش یابد.

چه زیرساخت هایی در منطقه ویژه خلیج فارس باید ایجاد شوند که با فعالسازی آنها بتوان رونق اقتصادی را دوچندان ساخت؟مهم ترین اصل در رونق اقتصادی منطقه ویژه خلیج فارس توسعه زیرساخت هاست.

یکی از مهم ترین زیرساخت های دارای اولویت در این منطقه، برق است.

از سال گذشته مذاکراتی برای تولید هفتصد مگاوات برق در منطقه انجام شده است.

باید توجه داشت که برای صنایع انرژی بَر مانند فولاد و آلومینیوم، برق یکی از زیرساخت های حیاتی تلقی می شود و اگر بتوانیم میزان برق مورد نیاز را تامین و یا پست های برق را در منطقه برقرار کنیم، زمینه اصلی برای تولیدات صنایع انرژی بَر فراهم می شود.

خوشبختانه از نظر تامین گاز، با توجه به عبور خط لوله گاز به منطقه ویژه خلیج فارس، مشکلی وجود ندارد؛ ضمن اینکه تامین آب نیز در حال حاضر امکانپذیر است.

با این حال، برای توسعه این زیرساخت نیز در حال مذاکره برای انتقال پساب تصفیه خانه بندرعباس به منطقه ویژه خلیج فارس هستیم.

این پروژه هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی بسیار مهم است؛ زیرا از یک سو فاضلاب شهر بندرعباس وارد دریا و موجب آلودگی سواحل استان می شود و از سوی دیگر، باید توجه داشت که کشور ما آب و هوای خشک دارد و جزو کم آب ترین کشورهای جهان محسوب می شود و از این رو، کمبود منابع آبی با توجه به گسترش صنایع و شهرها قابل لمس است.

به همین دلیل، صنایع باید تلاش کنند که از منابع جایگزین آب همچون پساب شهرها استفاده کنند؛ زیرا پساب یک منبع پایدار محسوب می شود و می توان با هدایت آن به سمت صنایع، به خوبی از این منبع استفاده کرد.

منطقه ویژه خلیج فارس به دنبال آن است که از طریق تشکیل کنسرسیوم میان شرکت های مستقر، انتقال پساب بندرعباس به منطقه صورت گیرد تا آب مورد نیاز این صنایع تامین شود.

در حال حاضر، تخمین زده می شود که 80 هزار متر مکعب در روز پساب در تصفیه خانه بندرعباس وجود داشته باشد که با انتقال آن به منطقه ویژه خلیج فارس، بخش عمدهای از نیاز صنایع برطرف می شود.

تاثیر منطقه ویژه خلیج فارس را بر اقتصاد استان هرمزگان و معیشت مردم چگونه ارزیابی میکنید؟مزایای استقرار صنایع بزرگ در منطقه ویژه و استان هرمزگان بر کسی پوشیده نیست.

استقرار صنایع بزرگ در منطقه ویژه منجر به افزایش تولید شده است و هرچه میزان تولید بیشتر شود، اشتغال در کشور توسعه خواهد یافت.

ضمن اینکه با افزایش تولید، قیمت ها در کشور متعادل خواهد شد.

طبعا اشتغال ناشی از توسعه صنایع، بسیار گسترده تر و پایدارتر از اشتغال در سایر حوزههاست.


کلید واژه ها: منطقه ویژه - خلیج فارس - منطقه - منطقه ویژه اقتصادی - اقتصاد - ویژه - اقتصادی - صادرات غیرنفتی - خلیج - فارس - صادرات - توسعه صادرات - زیرساخت ها - هیئت مدیره - جذب سرمایه گذاری - گفت و گو - غیرنفتی - زیرساخت - استقرار صنایع - سرمایه گذاران - سرمایه - سرمایه گذاری - یکی از - روابط عمومی - صنایع معدنی - تولید فولاد - اقتصاد کشور - توسعه - مدیره - تولید

آخرین اخبار سرویس:
قیمت 10 ماشین لباسشویی پرطرفدار در بازار

گام نخست محور میامی- جیلان تا پایان خرداد سال آینده تکمیل می شود

قیمت طلا و سکه ریزش کرد/ قیمت انواع سکه و طلا 27 دی 99

روغن مصرفی دو ماه آخر سال تامین شد

برخی بانک های دزفول چوب لای چرخ واحدهای صنعتی می گذارند

بیش از 6900 حلقه چاه آب غیرمجاز در اصفهان مسدود شد

یک سیارک بی خطر از نزدیکی زمین عبور می کند

40 درصد مناطق خراسان رضوی در وضعیت زرد کرونایی/ بازگشت شرایط حاد در کمین است

قیمت دلار به 23 هزار و 400 تومان رسید

«فیش حج» را چگونه بفروشیم؟

توسعه پوشش بیمه های روستاییان نیازمند فرهنگ سازی و افزایش آگاهی جوامع محلی است

قیمت 10 ماشین لباسشویی پرطرفدار در بازار

قیمت جهانی طلا امروز 99/10/27

ویترین روزنامه ها/ انتقاد صریح «شرق» به حمایت دولت از نهادهای خاص در امور رفاه اجتماعی/ تبعات لغو غربالگری اجباری برای زنان باردار به روایت «آفتاب یزد»/ چشم انداز «دنیای اقتصاد» درباره نوسانات بازار سرمایه در روزهای آتی

پیشنهاد تهاتر برنج پاکستانی با برق قابل اجرا نیست

علت تعطیلی پارک لاله تهران

استخدام مهندس عمران و مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی در گروه صنعتی لینا در قم

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایا در شرکت تجهیزات پزشکی آریانا پخش

توزیع 130 بسته غذایی و معیشتی به نیازمندان همدانی

قیمت سکه 27 دی 99 مشخص شد

استخدام اقا مسلط به سیم بندی و مونتاژ الکتریکی

قیمت طلا 27 دی 99/ قیمت هر انس طلا اعلام شد

تولید تختال با ضخامت 300 میلی متر در شرکت فولاد مبارکه

ماینرهای مجاز البرز دو هفته از مدار خارج می شوند

استخدام رانتده بیل زنجیری

صادرات 5 هزارتنی مرکبات از قائم شهر

کاهش قیمت سکه متاثر از نرخ ارز و انس جهانی

رشد 87 درصدی پرونده های اجرایی مختومه در فارس

اولین رفتار دلار در هفته جاری ؛ ارزانی ارز ادامه دار است؟

دلار 23هزار تومنی شد

جریمه 2.8 میلیاردی تعزیرات کرمانشاه برای واحد فرآورده های لبنی متخلف

12 هزار و 945 شغل جدید در قزوین ایجاد شد

سرما 643 میلیارد تومان به کشاورزان کهنوجی خسارت زد

افت قیمت جهانی طلا در بازار امروز 27 دی ماه

کمبود تراشه های الکترونیکی تولید «دایملر» را کاهش داد

تامین روغن مصرفی دو ماه آخر سال

سوددهی صادرات بالا می رود

دبیرکل اوپک: نگرانی درباره بازگشت نفت ایران وجود ندارد

افتتاح حساب غیرحضوری در بانک صادرات ایران

محکومیت کارمند بانک در یاسوج به اتهام خرید و فروش ارز خارج از شبکه

روستای گردشگری کندر البرز دارای اقامتگاه بوم گردی می شود

ذوب آهن اصفهان در تدوین استانداردها نقش کلیدی دارد

تولید تختال با ضخامت 300 میلی متر در فولاد مبارکه

جواب مسکن ملی پایان بهمن می آید

ارتقای ایمنی با استفاده از سیستم بازرسی اثربخش و کارآمد

رفع تعلیق هزار کارت بازرگانی

افزایش سن مرغ تخم گذار و حجم تقاضا، عوامل گرانی تخم مرغ

پرداخت مطالبات گوجه فرنگی به کشاورزان استان همدان

رکوردشکنی حراج تهران؛ تابلو آغداشلو 12 میلیارد فروش رفت + عکس

جدیدترین قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 27 دی 99

تمام غرامت های سال زراعی 99-98 به کشاورزان بوشهری پرداخت شد

تجویز غیرقانونی دارو در عطاری های گلستان/ لزوم برخورد با متخلفان

ببینید: عاقبت استخراج بیت کوین در کارخانه نوشابه سازی!

سرما در کهنوج 643 میلیارد تومان به کشاورزان خسارت زد

روستاییان قشم بیمه می شوند

اختصاص 15 هزار تن شکر برای زمستان گذرانی زنبورداران

روحانی: اجرای فاز اول واکسیناسیون کرونا تا آخر امسال / مراسم 22 بهمن نمادین برگزار می شود

زادبوم: کارت بازرگانی هزار صادرکننده رفع تعلیق شد

مهمترین عناوین روزنامه های ارمنستان

دولت برای توسعه زراعت چوب در کرمانشاه تسهیلات بانکی پرداخت می کند

استخدام فروشنده در شرکت ادکلن قارتال در تهران

استخدام اپراتور مرکز تماس در بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

استخدام آبدارچی آقا در توسعه صنعت هتل سازی دریا در تهران

استخدام کارشناس تاسیسات ساختمانی و بیمارستانی در مازندران

استخدام کارمند واحد بازرگانی در ایرنیان سپهر آسمان در تهران

اختصاص 30 میلیارد تومان به پروژه ساخت کریدور جاده ای در مهاباد

یک نفر کارگر ساده برای فروشگاه مواد غذایی

به یک همکار در انبار نیازمندیم

امکان استفاده از تسهیلات برای خرید پهپادهای سم پاش وجود دارد

شاگرد برای ساندویچی

سقف فروش نفت در بودجه سال آینده

قیمت 10 ماشین لباسشویی پرطرفدار در بازار

منع ارائه لوازم پیشگیری از بارداری برای عشایر

کشف 33 مرکز استخراج رمز ارز در خراسان رضوی

15 هزار خودروی سفارش های معوقه تا پایان سال واگذار می شود

متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

پارک لاله چرا تعطیل شد؟

هجوم فروشندگان به بازار مسکن

سه پروژه گردشگری آذربایجان شرقی تسهیلات اقتصاد مقاومتی می گیرند

قیمت انواع نهاده های دامی و محصولات کشاورزی در 27 دی 1399

«در وجه فرشتـه ها»؛ تهیه ماسک برای کودکان کار

علت تعطیلی پارک لاله تهران اعلام شد

دستگیری کارمند بانک به اتهام فروش ارز خارج از شبکه

قیمت طلا، سکه، دلار، سایر ارزها و رمز ارزها در 27 دی 1399

انتقال تنها دلفین برج میلاد تهران به کیش

قیمت طلا و سکه در 27 دی ماه

وام مسکن ملی 150 میلیون تومان می شود

دکوراسیون اتاق خواب مدرن و اروپایی

گزارش تسنیم از ارغوان بافی در خراسان رضوی / هنر 300 ساله ای که این روزها سر و سامانی ندارد

احتمال افزایش قیمت مرغ در روزهای آینده

بومی سازی ماشین آلات وارداتی در آذربایجان شرقی

ثبت برند تجاری چگونه است؟

طراحی پست اینستاگرام یاراپلاس + نمونه پست و استوری

قیمت خودرو های داخلی در روز شنبه 27 دی؛ چند؟

170 میلیارد ریال به مشاغل آسیب دیده از کرونا در دزفول پرداخت شد

2 میلیارد ریال تجهیزات درمانی برای بیماران صعب العلاج قزوین خریداری شد

مهاباد صاحب خانه معدن شد

اولین اقامتگاه بوم گردی روستایی البرز مجوز ساخت گرفت

برنامه تقدیر از 20 شرکت معدنی و صنایع معدنی در همایش بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی

قیمت امروز طلا، سکه، دلار و ارز

عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اقتصادی نقش منطقه ویژه خلیج فارس در توسعه صادرات غیرنفتی

عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اقتصادی نقش منطقه ویژه خلیج فارس در توسعه صادرات غیرنفتی