مطالب مرتبط:
ترور شهید فخری زاده و مسئله مقابله ایران و اسراییل از نمای بالا/ ضربه تاکتیکی صهیونیستها و برتری راهبردی ایران
ترور شهید فخری زاده و واکنش مطلوب ایران در برابر آن
واکنش ایران به ترور شهید فخری زاده چه خواهد بود؟/ نگاه دو کارشناس
رونمایی از واکنش احتمالی ایران به ترور شهید فخری زاده از سوی قالیباف
رونمایی از واکنش احتمالی ایران به ترور شهید فخری زاده از سوی قالیباف
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 07:252020-11-30بين الملل

ترور شهید فخری زاده و مسئله مقابله ایران و اسراییل از نمای بالا


تحولات اخیر در منطقه و در رابطه با ایران باعث طرح سؤالی شده است مبنی بر اینکه وضعیت تقابل ایران و رژیم صهیونیستی در نگاه کلی در چه وضعیتی قرار دارد.

- : شهید محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران روز جمعه در آبسرد دماوند ترور شد، البته او اولین دانشمند ایرانی نیست که طی حدود یک دهه اخیر ترور می شود، بلکه در این مدت 6 دانشمند هسته ای ایران ترور شده اند که یکی از آنها ناموفق بوده است.

در اکثر این ترورها انگشت اتهام به سمت رژیم صهیونیستی بوده است که با چراغ سبز و همکاری آمریکا دست به این کار زده است.

رسانه های غربی و صهیونیستی پس از ترور روز جمعه، به فضاسازی و عملیات روانی علیه ایران پرداختند تا اینکه چهره ای ناامن یا شکست خورده از ایران القا کنند.

در این که از دست دادن دانشمندی برجسته و ممتاز همچون شهید فخری زاده ضایعه ای بزرگ است، شکی نیست.

در این که کشورمان باید پاسخی قاطع و حساب شده به این ترور بدهد نیز ابهامی نیست اما سؤال این است؛ واقعیت نبرد و تقابل ایران با رژیم صهیونیستی و آمریکا در چه وضعیتی است؟ تقابل همیشگی نگاه نقطه ای و ناظر به روز جمعه شاید تصویری کامل پیشِ رو نگذارد.

با یک نگاه پانورامایی، می توان دریافت که تقابل ایران و رژیم صهیونیستی در چه وضعیتی قرار دارد؛ اول این که، این تقابل چندین دهه قدمت داشته و مسبوق به سابقه است.

رژیم صهیونیستی که سرزمین فلسطین را اشغال کرده است، بقای خود را در بحران می بیند و برای خروج خود از حالت یک بازیگر غیرنرمال تلاش می کند خطر و بحران جدیدی را تعریف و ایجاد کند.

دوم این که، این رژیم، ایران را به عنوان یکی از مهمترین حامیان آرمان فلسطین و جهان اسلام می داند.

سوم این که، این رژیم با وجود داشتن چند صد کلاهک هسته ای و برنامه هسته ای نظامی که تحت نظارت آژانس قرار ندارد، از پیشرفت برنامه هسته ای صلح آمیز ایران به شدت هراس دارد! تل آویو پیشرفت های برنامه صلح آمیز هسته ای ایران و تبدیل شدن کشورمان به یک الگوی جدی را یک تهدید حیاتی برای موجودیت خود می بیند، به همین دلیل تلاش کرده است سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را بر اساس منافع خود تنظیم کند.

سیاست غنی سازی صفردرصدی در ایران که در دولت های مختلف آمریکا از جمله جرج بوش و دونالد ترامپ دنبال شده است، تا حدودی ریشه در دیدگاههای صهیونیست ها دارد.

توسعه برنامه هسته ای ایران طی سالهای گذشته باعث شده است که این سیاست آمریکا و هدف تل آویو در عمل به در بسته بخورد، بنابراین صهیونیست ها و آمریکایی ها از سر ناچاری مجبور به حذف فیزیکی دانشمندان هسته ای ایران، استفاده از جنگ سایبری و سایر اقدامات امنیتی شده اند.

مفهوم استفاده اسراییل از تروریسم در تقابل با ایران روند اقدامات امنیتی غرب و صهیونیستها نشان می دهد که آنها از طریق تحریم ایران نتوانسته اند به خواسته مطلوب خود برسند، بنابراین به سیاست حذفی روی آورده اند.

سیاست حذفی این دو رژیم به نوعی اعتراف به شکست سیاست تحریم و فشار آنهاست.

هرچند که از دست دادن دانشمندان هسته ای برای ایران، دردناک و مهم است، اما برنامه ریزی کشورمان که در برهه های مختلف با حضور همین دانشمندان بوده، به گونه ای بوده است که برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان با حذف چند نفر متوقف یا کند نشود، به عبارتی، خون این شهدا باعث شده است که اراده و قاطعیت همکاران آنها برای ادامه راهشان مضاعف شود.

سیاست ترور و حذف فیزیکی تقریباً آخرین راه و تیر در خشاب طرف مقابل است و نشان می دهد که تمامی اقدامات و سیاست های مختلف آنها به در بسته خورده است، بنابراین در نمایی عمده و کلی، می توان دریافت که ترورها ضربه ای تاکتیکی به کشورمان است؛ کشوری که به لحاظ راهبردی در موقعیت بهتری قرار دارد، یا دست کم در نبرد هسته ای شدن یا نشدن ایران، دست برتر را دارد.

دستاورد رژیم صهیونیستی در این نبرد فقط انجام چند اقدام تروریستی و حذف چند دانشمند بوده است، اما کشورمان به لحاظ راهبردی، و با توسعه برنامه هسته ای، ضربه سختی را به حریف خود وارد کرده است.

ناکامی طرح های مقابله با نفوذ ایران در منطقه البته تقابل ایران و رژیم صهیونیستی و آمریکا فقط به موضوع هسته ای محدود نمی شود.

ایران طی دهه های گذشته با تقویت و حمایت از جریان هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جنبش جهاد اسلامی فلسطین توانسته است بیخ گوش اسراییل، شمشیر داموکلس را بالای سر تل آویو نگه دارد.

تحولات سال های اخیر نیز در بلندمدت به نفع تهران رقم خورده است.

حضور ایران در سوریه و عراق گسترش یافته است و آنچه از آن تحت عنوان محور مقاومت یاد می شود، این روزها لرزه بر اندام صهیونیست ها و آمریکایی ها می اندازد، بماند که روز به روز با اضافه شدن به حامیان ایران مانند یمنی ها و سایر بازیگرها، جای پای ایران در منطقه محکم تر می شود، به عبارتی نظمی نوین در منطقه شکل گرفته که عده ای را نگران و هراسان ساخته است.

اقدامات امنیتی و حرکات ایذایی صهیونیست ها یا آمریکایی ها با هدف ایجاد اخلال در این نظم و ائتلاف با محوریت ایران است.

منطقه امروز در شرایطی قرار دارد که رژیم صهیونیستی احساس می کند تحت محاصره ایران قرار گرفته است، آمریکایی ها هم بر این باورند که منافع و پایگاه های آنها در منطقه در تیررس ایران است.

ایران علاوه بر حوزه هسته ای در حوزه منطقه ای نیز، جایگاه راهبردی خاصی را پیدا کرده است، به همین دلیل است که طرف مقابل به شدت اصرار دارد موضوعات منطقه ای و موشکی را در دستور کار مذاکرات قرار دهد.

آنها به دنبال این هستند که این نقطه قوت ایران را از درون تهی و آن را به نقطه ضعف تبدیل کنند.

عدم موفقیت آنها باعث شده است که به اقدامات امنیتی تاکتیکی روی بیاورند.

تکاپو برای فشار بر ایران و واقعیت های موجود باید گفت ایران نیز بازی خود را بلد است و بر اساس محاسبات خاص خود به نحو مقتضی و بر اساس شرایط رفتار می کند، اما اقدامات مقطعی دشمن، که معمولاً با پیوستی رسانه ای و پروپاگاندا همراه است، نباید باعث شود که فراموش کنیم که رفتار تاکتیکی آنها ناشی از شکست راهبردی در قبال ایران است.

در یک بازی، معمولاً طرفی که بازنده است بیشتر دست وپا می زند و دادوقال به راه می اندازد وگرنه طرف برنده نه دستپاچه می شود و نه نیازی می بیند که راه وبیراه، دادوبیداد کند.

دولت ترامپ در آمریکا با خروج از توافق هسته ای، تصور می کرد طی دو یا سه ماه ایران تسلیم می شود و به دست وپای واشنگتن می افتد، چنین تصوری ناشی از مشکل شناختی و محاسباتی عمیق آمریکایی ها است.

سیاست فشار حداکثری که به مدد صهیونیست ها و تعدادی از کشورهای عربی پیگیری شد، امروز به اذعان خود مقامات آمریکایی شکست خورده است، چرا که اگر شکست نخورده بود، چه نیازی به اقدامات دیگر و برگزاری جلسه پنهانی در عربستان بود؟ صهیونیست ها هم که به لحاظ سنتی روابط نزدیکی را با واشنگتن دارند، دوران سیاست فشار حداکثری را دورانی طلایی برای خود می دیدند.

تکاپوهای لحظه آخری آنها شبیه به تلاش تیمی هست که در دقایق آخر بازی چند گل خورده و عقب است و برای خروج از شکست به آب وآتش می زند.

آمریکایی ها علاوه بر این، پس از حدود 20 سال جنگ و حضور در افغانستان، نتوانسته اند حضور خود را مشروعیت ببخشند و برای فرار آبرومندانه از این کشور حتی به مذاکره با طالبان رضایت داده اند، در عراق هم حضور آمریکا با مشکل مواجه شده است، پارلمان این کشور بحث خروج آمریکا را تصویب کرده است و هر از گاهی از پنتاگون زمزمه خروج آمریکا از عراق به گوش می رسد.

پس از ترور ناجوانمردانه شهید قاسم سلیمانی در عراق، ایران هدف راهبردی خود را خروج آمریکا از منطقه اعلام کرد، از آن روز تا کنون تحولات و شرایط به نفع و در راستای هدف ایران پیش رفته است، نفوذ آمریکا در منطقه کاهش یافته است و حضورشان هم رفته رفته کمتر می شود.

عده ای معتقدند که با ترور شهید فخری زاده صهیونیست ها و آمریکایی ها به دنبال تحریک تهران و آغاز جنگ با ایران هستند، این در حالی است که جنگ مدتهاست که آغاز شده است.

ایران همچنان در روز روشن همکاری خود با محور مقاومت را ادامه می دهد و تا حیاط خلوت آمریکا نفتکش می فرستد و تجارت می کند اما آمریکایی ها جرئت نکرده اند که اقدامی را علیه نفتکش متعلق به ایران انجام دهند، بنابراین کوبیدن بر طبل جنگ و هراس افکنی از سایه جنگ، نه مبنایی در واقعیت دارد و هم اینکه بیش از آنکه منافع کشور را تأمین کند، کمک به بازی بزدل طرف مقابل است.

ابتکار عمل دست کیست؟ در مجموع نگاه جامع الاطراف به تحولات و شرایط نشان می دهد که ایران از گردنه فشارها، تحریم ها و تهدیدها جان سالم به در برده است و به لحاظ راهبردی در وضعیت برتری نسبت به حریف قرار دارد، هرچند که در هر نبردی هر طرفی هزینه هایی را نیز متحمل می شود؛ نکته این است که تیم مقابل هم هزینه کرده و هم شکست خورده است.

شاید این سؤال مطرح شود که چه نیازی به هزینه دادن بود، پاسخ اینجاست که رژیم صهیونیستی و حامی آن آمریکا، موجودیت ایران را برای خود تهدیدی حیاتی تلقی می کنند و هدف غایی آنها نه تغییر رفتار، بلکه براندازی و تجزیه ایران است؛ اما آنها هدف خود را تکه تکه کرده اند و به دنبال رسیدن پلکانی به آن هستند، بنابراین اولین گام عقب نشینی به معنای افتادن از پله های دیگر نیز خواهد بود.

اصرار بر ظرفیت و توان دفاعی و راهبردی کشور هم با هدف تأمین امنیت و کاهش آسیب پذیری کشور و مصون کردن آن از دامن جنگ است.

ایران چاره ای جز قوی شدن و مقاومت فعال ندارد؛ چه بسا که همین مقاومت فعال بارها به داد ایران رسیده است.

اصرار و التماس های رهبران غربی برای دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا در نیویورک به روشنی نشان داد که غربی ها به هیچ چیز جز قدرت احترام نمی گزارند.

ماجرای ترور شهید فخری زاده، هرچند ضربه ای مهم بود، اما به ایران این امکان و حق را می دهد که برای جبران و پاسخ آن اقدامی را که لازم می داند انجام دهد، بنابراین رژیم صهیونیستی و آمریکا باید منتظر باشند تا مورد جدیدی را به لیست باخت های خود در منطقه اضافه کنند.


کلید واژه ها: ایران - دانشمند - دانشمند هسته ای - صهیونیستی - رژیم صهیونیستی - ترور - ایران و رژیم صهیونیستی - دانشمند ایرانی - رابطه با ایران - هسته ای - زاده - شهید - عملیات روانی - از دست دادن - وضعیت - هسته - رژیم - جمعه - چراغ سبز - فضاسازی - کشورمان - اسراییل - دماوند - مقابله - ناموفق - آمریکا - ایرانی - همکاری - عملیات - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
خروج نیروی های گارد ملی از ساختمان کنگره آمریکا و استقرار در پارکینگ های اطراف!

کارشناس امنیتی عراقی، عربستان سعودی را عامل انفجار بغداد خواند

فرانسه: ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگردد

تاکید وزیر امور خارجه قرقیزستان بر رعایت آزادی بیان و مبارزه با فساد

«حماس» همچنان به گزینه‎ های مقاومت و حق بازگشت پایبند است

گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟

ویکتوریا؛ ملکه ای که ثروت فقرا را چاپید!/ وقتی ملکه بریتانیا «مامان بزرگ اروپا» بود!

وزارت کشور عراق: تابعیت عامل انتحاری هنوز مشخص نشده/ گزارش انفجار بغداد محرمانه خواهد ماند

ریاض حقوق هیأت معارضان سوری را قطع می کند

شمار قربانیان کرونا در آلمان از مرز 51 هزار نفر گذشت

انتقاد مک کانل از اقدامات بایدن در روز نخست ریاست جمهوری

ادعای شهردار اوزاکا؛ المپیک توکیو باید تا 2024 به تعویق بیفتد

بایدن جزییات محاکمه ترامپ را به کنگره واگذار می کند

افزایش دیدارهای دیپلماتیک طالبان در ادامه توقف مذاکرات با دولت افغانستان

چهار سال با دونالد ترامپ؛ این مرد با جهان چه کرد؟

الکاظمی فرماندهان ارشد امنیتی را برکنار کرد

کشته و زخمی شدن 8 غیرنظامی در حمله هوایی اسراییل به سوریه

توسعه مبادلات ایران با کشورهای محور مقاومت؛ کریدور ترانزیتی به عراق و سوریه وصل می شود

دولت بایدن اقدامات ترامپ را حفظ می کند

کچل و چوپان فحش نیستند!

نتانیاهو زمان سفر به امارات و بحرین را تعیین کرد

تمجید نویسنده انگلیسی از مغز متفکر حملات هوایی ارتش ایران

ادعای شهردار اوزاکا؛ المپیک توکیو باید تا 2024 به تعویق بیفتد

انتظار تعامل منصفانه دولت بایدن با غرب آسیا غیر عقلانی است

برنامه سازمان جهانی بهداشت برای ارسال واکسن کرونا به آفریقا

ادعای بحرین علیه قطر؛ دو هفته پس از امضای توافق العلا

شمار اسرای فلسطینی مبتلا به کرونا به 290 نفر افزایش یافت

سفر نتانیاهو به امارات و بحرین در ماه آینده میلادی

قرنطینه دوباره لندن با وجود واکسیناسیون سراسری

محمود عباس گزینه جنبش فتح برای انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان

نخست وزیر عراق فرماندهان ارشد امنیتی را برکنار کرد

واکنش دختر صدام به حملات انتحاری بغداد

انتظارات ترکیه از اتحادیه اروپا

هفدهمین نشست وزرای خارجه کشورهای همکاری های آسیایی برگزار شد

ماجرای کیف هسته ای امریکا

المپیک توکیو لغو می شود

با خروج ترامپ از کاخ سفید، همه چیز براساس علم و شواهد خواهد بود

بیش از 98 میلیون مبتلا به کرونا، تاکنون

یک پنجم متهمان حمله به کنگره آمریکا سابقه نظامی دارند

آمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا

پاسخ پدافند موشکی سوریه به تجاوز هوایی رژیم صهیونیستی

سازمان همکاری اسلامی تصمیم مقامات صهیونیستی را محکوم کرد

ائتلاف قانون عراق: عوامل انفجارهای بغداد شهروندان عربستان هستند

پاریس: ایران باید فورا پایبندی کامل به برجام را از سرگیرد

شباهت بخش «آی سی یو» بیمارستانها به مناطق جنگی

مقتدی صدر: اجازه بازگشت تروریسم را نمی دهیم

وزیر خزانه داری دولت بایدن شرط رفع تحریم های ایران را اعلام کرد

شرط دولت بایدن برای لغو تحریم های ایران

اتصال خط ترانزیتی ایران به عراق و سوریه

بررسی جنجال های اخیر ملانیا ترامپ/ چرا بانوی اول آمریکا از چشم آمریکایی ها افتاد؟

هیات نظارت فیسبوک درباره حساب ترامپ تصمیم می گیرد

عضو جمهوریخواه کنگره آمریکا طرح استیضاح بایدن را ارائه داد

حزب الله عراق: بن سلمان بهای خون بی گناهان را می پردازد/ عربستان، اسراییل و آمریکا مسئولند

«استراحت در پارکینگ»، روش قدردانی از نیروهای امنیتی مراسم تحلیف بایدن

جدیدترین آمار جهانی همه گیری کرونا

المپیک لغو می شود

جایزه 75000 دلاری اف.بی.آی برای شناسایی بمب گذار کنگره

آلوده ترین شهرهای اروپا در ایتالیا

تظاهرات میلیونی پاکستانی ها در مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی+ تصاویر

آمریکا درباره لزوم تمدید 5 ساله پیمان استارت-3 با روسیه موافق است

بیانیه آمریکا در واکنش به انفجارهای هولناک بغداد

اسپیس ایکس امروز ده ها ماهواره پرتاب می کند

جایزه 75 هزار دلاری پلیس آمریکا برای پیدا کردن مظنونان بمب گذاری کنگره

یلن: با پایبندی ایران به برجام تحریم ها رفع می شوند

اوپک به نظاره رویکرد بایدن در قبال تحریم های ایران نشست

خط ترانزیتی ایران به عراق و سوریه وصل می شود

بدرفتاری با گارد ملی آمریکا و استقرار آنها در پارکینگ اطراف کنگره

تقویت اقتصاد کشورهای محور مقاومت با خط ترانزیتی ایران-عراق-سوریه

الکاظمی: پاسخ ما کوبنده خواهد بود

«میشل عون» چه زمانی حریری را به کاخ ریاست جمهوری لبنان فرا می خواند؟

قدرت سیاسی شرکت های فناوری تهدیدی جدید برای دموکراسی است

حمله مرگبار به موش توسط مار سمی

داعش مسئولیت انفجارهای بغداد را برعهده گرفت

حمله جنگنده اسراییلی به مواضعی در استان حماه سوریه

خوش بینی وزیر خارجه عربستان به دولت بایدن/ سفارتمان در دوحه ظرف چند روز بازگشایی می شود

بررسی استایل لیدی گاگا در مراسم تحلیف

در یک مطالعه مروری بررسی شد/ مقایسه موفقیت ایران، کره، آلمان و چین در کنترل همه گیری کووید-19

خوش بینی وزیر خارجه عربستان به دولت بایدن

بایدن فرمان های 10 گانه برای مبارزه با کرونا را امضا کرد

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا/ ابراز امیدواری وزیر خارجه عربستان نسبت به برقراری روابط حسنه با واشنگتن/ ابقای مدیر فعلی اف بی آی در سمت خود

استراتژی خصمانه آمریکا علیه سوریه/ نقش «بایدن» در احیای تروریست های شکست خورده

تصمیم بایدن برای تمدید معاهده استارت نو

وزیر خزانه داری بایدن: تنها در صورت پایبندی ایران به برجام، تحریم ها لغو می شوند

کشتن سگ نگون بخت توسط پلنگ گرسنه + فیلم

بررسی جنجال های اخیر ملانیا ترامپ/ چرا بانوی اول آمریکا از چشم آمریکایی ها افتاد؟

خط ترانزیتی ایران به عراق و سوریه وصل می شود

دستیار قالیباف: فقط یک نام از «برجام» ماند

داعش مسئولیت انفجارهای عراق را بر عهده گرفت

نشریات ترکیه| کسی حق ندارد قضات را تهدید کند/ باغچلی مسبب حمله به سیاستمداران

هیات نظارت فیس بوک درباره حساب ترامپ تصمیم می گیرد

پاپ حملات بغداد را وحشیانه خواند

شرط دولت بایدن برای لغو تحریم های ایران

درخواست آزادی شیخ زکزاکی و همسرش پس از  ابتلا به کرونا

آماده باش در کربلا برای تأمین امنیت زائران

سودان به دنبال لغو قانون تحریم اسراییل

درخواست اروپا از روسیه برای آزادی ناوالنی

شرط وزارت خزانه داری آمریکا برای لغو تحریم ها علیه ایران

داعش مسئولیت حملات مرگبار در بغداد را به عهده گرفت

راه اندازی پایگاه دائمی امداد و نجات در ریگان

دبیرکل سازمان ملل انفجار بغداد را محکوم کرد

ترور شهید فخری زاده و مسئله مقابله ایران و اسراییل از نمای بالا

ترور شهید فخری زاده و مسئله مقابله ایران و اسراییل از نمای بالا