مطالب مرتبط:
ترتیل صفحه 559 قرآن کریم+فیلم و متن آیات
برگزیده قرآن کریم: در حقیقت کسانی که سخن پروردگارت بر آنان تحقق یافته ایمان نمی آورند
برگزیده قرآن کریم: و اگر پروردگار تو می خواست قطعا هر که در زمین است همه آنها یکسر ایمان می آوردند
برگزیده قرآن کریم: و هیچ کس را نرسد که جز به اذن خدا ایمان بیاورد
سامانه جامع تجارت وارد فاز عملیاتی شد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 01:552020-11-29اقتصادي

ویژگی های تجارت سالم از نگاه قرآن کریم


قرآن کریم تجارتی را تجارت سالم می داند که ویژگی های عدالت محوری، مراعات عناصر فرهنگی، تنظیم اسناد مالی و یاد خدا را داشته باشد.

- خبرگزاری میزان _ روزنامه کیهان نوشت: در نوشته حاضر چیستی تجارت و ماهیت تجارت مادی ومعنوی تشریح شده و برخی از ویژگی های تجارت سالم از نگاه قرآن مورد بررسی قرار گرفته است.

تجارت حقیقی، تجارت با خدا واژه تجارت از ریشه کلمه عربی تجر به معنای ممارست در خرید و فروش است؛ بنابراین با فروشنده فرق دارد؛ زیرا تاجر کسی است که خرید و فروش را به عنوان یک حرفه انتخاب کرده و محض در کار خرید و فروش است.

از آنجا که تاجر، تجارت را به عنوان یک حرفه انتخاب کرده است، به طور عادی نسبت به زیر و بم خرید و فروش و شیوه های آن ماهر است و می تواند کالا و خدمات را به شکل مطلوب با سود مناسب به فروش بگذارد و اهداف خویش را در راستای افزایش سود تحقق بخشد.

واژه تجارت چندین بار در آیات قرآن به همین معنای خرید و فروش برای سود به کار رفته است و خدا به صراحت درباره این عمل اقتصادی می فرماید: ای کسانی که ایمان آورده اید، اموال یکدیگر را به ناحق مخورید، مگر آنکه تجارتی باشد که هر دو طرف بدان رضایت داده باشید.

(نساء، آیه 29) انسان می تواند دو نوع تجارت داشته باشد که شامل تجارت مادی با یکدیگر و تجارت معنوی با خدا است؛ در تجارت معنوی انسان مالی را در راه خدا انفاق می کند یا قرض می دهد که نتیجه آن نه تنها در آخرت بلکه در افزایش ثروت در همین دنیا و برکت یابی ثروت، خودش را نشان می دهد و اموال مضاعف می شود.

بنابراین، انسان نمی بایست در تجارت با خدا، گمان کند که زیان کرده است، هر چند که در ظاهر چنین است، ولی در باطن و در تاویل آن در همین دنیا نیز معلوم می شود که سود حقیقی برای کسی است که با خدا معامله و تجارت می کند.

تجارت با خدا در قالب انفاقات مالی، تجارتی بدون ضرر و بی پایانی است که همواره آثار و برکات آن باقی و برقرار خواهد ماند (فاطر، آیه 29)؛ چنان که تجارت در راه خدا با انفاق مال و جان در صحنه جهاد نیز تجارتی است که انسان را از عذاب های دنیوی و اخروی نجات می دهد و به بهشت و سعادت ابدی می رساند.

(صف، آیات 10 تا 12) بنابراین انسان باید در انتخاب طرف تجاری خود دقت کند و با هر کسی تجارت نکند، بلکه همان طور که تاجر خردمند، سعی می کند تا با کسی تجارت کند که سود بیشتر و مناسب تری را عاید او سازد، می بایست با خدایی تجارت کند که سود دنیوی و اخروی اش تضمین شده و کامل و تمام است.

پس نباید محبت سود مادی اندک دنیوی موجب شود که انسان از سود اصلی سعادت و آسایش و آرامش دست بردارد (توبه، آیه 24) شایسته است مردان بزرگ چنین تجارتی را در پیش گیرند و همواره در تجارت همانند یک تاجر زیرک و خردمند دنبال تجارتی با سودی مطمئن، بی زیان و ابدی باشند و اجازه ندهند که تجارت های ظاهری و مادی اندک دنیوی آنان را از اصل هدف زندگی و فلسفه آن دور سازد.

(نور، آیات 37 و 38) تضمین تجاری، ابزار افزایش سرمایه و جهش تولید همان طوری که از اصل واژه تجارت دانسته شد، تجارت ابزاری اقتصادی برای ایجاد سود و افزایش آن است.

تاجر به سبب آنکه در خرید و فروش حرفه ای است، به طور طبیعی در کار خویش اهل حساب و کتاب دقیق است.

از همین رو تاجران به طور معمولی همه چیز را کتابت می کنند تا میزان سرمایه و نیز سود و زیان در تجارت در دستشان باشد.

آنان حتی در تجارت های خرد و حاضر نیز این گونه عمل می کنند؛ زیرا لازمه تجارت، حساب و کتاب دقیق سرمایه و سود است.

همچنین آنان در انجام معاملات تجاری خویش به نگارش قرارداد توجه خاص دارند؛ زیرا قرارداد ها تضمین کننده است و می تواند آنان را در اثبات جزییات قرارداد توانا سازد و در صورت لزوم آن را به عنوان حجت در محاکم قضایی یا داوری به کار گیرند.

از همین رو حتی در تجارت های خرد و حاضر نیز به قرارداد و کتابت و نگارش آن اهتمام دارند، هر چند که از سوی خدا مجوزی برای عدم نگارش چنین معاملات خرد و حاضری داده شده است (بقره، آیه 282)، ولی مقتضای تقوای الهی آن است که حتی دراین گونه معاملات نیز اسناد مکتوب در اختیار باشد تا مشکلاتی را موجب نشود.

خدا در آیات قرآن برای اینکه سود سرمایه در تجارت به شکلی در ساختار عدالت باشد، قوانین و احکامی را بیان کرده است که در اینجا به آن پرداخته می شود؛ زیرا اگر این قوانین مراعات نشود، ممکن است سرمایه دچار زیان شود و نه تنها سودی نصیب تاجر نشود، بلکه سرمایه نیز از دست برود.

باید توجه داشت که تولید بدون توزیع در قالب تجارت نمی تواند یک عملیات اقتصادی باشد؛ زیرا عمل اقتصادی زمانی می تواند اقتصاد اجتماع را سرپا نگه دارد که در یک شکل مستمر و دایمی باشد.

شکی نیست که خرید و فروش متناوب با عدم استمرار دائم نمی تواند تضمین کننده تولید و سود باشد؛ زیرا زمانی تولید کننده با سرمایه گذاری به تولید اقدام می کند که تضمین فروش و سود وجود داشته باشد؛ در بیع چنین اتفاقی نمی افتد، اما در تجارت که دارای ساختار تخصصی برای فروش سودآور است، چنین تضمینی وجود دارد.

بنابراین، تولید کننده با تجارت می تواند این اطمینان را بیابد که فروش سودآور برایش تحقق می یابد و می تواند سرمایه خویش را نه تنها برگرداند، بلکه سود مناسبی نیز نصیب خود سازد.

به سخن دیگر، تجارت به ویژه تجارت خارجی به سبب ارزآوری عاملی مهم برای ایجاد انگیزه قوی در میان تولید کنندگان و سرمایه گذاران است؛ چرا که هر چه برنامه تجاری و ساختار آن مستحکم تر و قوی تر باشد، به همان میزان انگیزه در تولید و سرمایه گذاری افزایش می یابد.

تجارت قوی و پیوند های تجاری با کشور های دیگر به معنای افزایش تضمینی در صادرات و سودآوری و بازگشت سرمایه و سود به دست تولید کنندگان و سرمایه گذاران است.

شکی نیست که بازگشت همراه با سود سرمایه خود به تنهایی می تواند امید به جهش اقتصادی را موجب شود؛ زیرا فروش تضمینی و سود تضمینی در چارچوب تجارت ساختاری انگیزه را در تولید کنندگان و سرمایه گذاران افزایش می دهد.

از آیاتی که خدا در قرآن برای تجارت بی پایان پرسود با خود در قالب انفاق و جهاد و مانند آن ها بیان می کند، معلوم می شود که تضمین تجاری نقش اساسی در ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری است.

(توبه، آیه 24؛ فاطر، آیه 29؛ صف، آیات 10 تا 12) بنابراین، آن آیات اختصاصی به حوزه اعتقادی ندارد، بلکه در عرصه مباحث اقتصادی و تجارت مادی دنیوی نیز به عنوان یک اصل عقلی می بایست مورد توجه قرار گیرد؛ در حقیقت آیات قرآن براساس یک اصل عقلی به این نکته توجه می دهد که ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری منوط به تضمین سود بیشتر است تا این گونه سرمایه گذار و تولید کننده را تشویق به عمل سرمایه گذاری و تولید کند.

پس همان طوری که خدا تضمین می دهد که در تجارت با خودش تضمین سود و سرمایه است، دولت نیز باید این گونه به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان تضمین دهد که با سرمایه گذاری و تولید، سود و سرمایه تضمین می شود.

البته از آنجا که مسوولیت دولت در ساختار اجتماعی، اساسی و اصلی است، لازم است تا به عنوان نظارت عالی در تجارت خارجی تضمین هایی را برای صیانت از سود و سرمایه به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی بدهد تا انگیزه برای تولید و سرمایه گذاری به حدی افزایش یابد و به دنبال آن جهش اقتصادی محقق شود.

تجارت سالم، عامل افزایش سود و سرمایه از نظر آموزه های قرآن، تجارتی می تواند قوام بخش اجتماع باشد که بر اساس ساختار عدالت سامان یافته باشد، به طوری که همگان عدالت را در زندگی و ساختار تجاری حس کنند.

به سخن دیگر، ایجاد امنیت و اصلاح ساختار اجتماعی منوط به اجرای قوانین الهی است که عقل سلیم و نقل وحیانی کاشف از آن است.

وقتی اجتماعی اقتصاد و تجارت خویش را بر اساس چارچوب های عدالت سامان دهد و بخواهد در قالب قوامین بالقسط حتی حقوق و سهم دشمنان را مراعات و وفا کند (نساء، آیه 135؛ مائده، آیه 8) به طور طبیعی چنین اجتماعی به صلاح می رسد و اصلاحات اقتصادی و اصلاح اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

(هود، آیه 85) خدا در قرآن به مومنان هشدار می دهد که فساد اقتصادی در هر شکلی می تواند اجتماع انسانی را به تباهی بکشاند و نه تنها مشروعیت سیاسی را از میان بردارد، بلکه روابط اجتماعی میان افراد یک اجتماع مختل شود.

(نساء، آیه 29) اصولا نخستین آثار تباهی و فساد اقتصادی در رفتار اجتماعی و فرهنگی بروز و ظهور می کند که از جمله آن ها سقط جنین و کفر به دنبال فشار اقتصادی یا احتمال فشار و کمبود اقتصادی است.

(همان؛ انعام، آیه 151؛ اسراء، آیه 31) ویژگی های اساسی تجارت سالم از نگاه قرآن عبارت است از: 1.

عدالت محور: تجارتی می تواند از سوی خدا مورد ضمانت قرار گیرد و رشد و پیشرفت را به دنبال داشته باشد که عدالت در آن به شکل ملموس و محسوس به چشم آید.

بی گمان در مسائل تجاری که بنیاد آن بر کمیات است، استفاده از ابزار های تشخیص کمیات بسیار مهم و اساسی است.

از همین رو بر روی کیل و پیمانه و ترازو تاکید خاص می شود.

البته برخی از موارد تجارت در ساختار کیفیت ساماندهی می شود؛ بنابراین در این موارد نیز نمی توان در کیفیت محصول و خرید و فروش کم گذاشت که قرآن از آن به بخس تعبیر می کند.

پس تجارتی می تواند موجب صلاح و خیر اجتماع باشد و جامعه را به سوی تعالی و پیشرفت همه جانبه سوق دهد که بر محور و مدار عدالت کمی و کیفی باشد.

(اعراف، آیه 85؛ انعام، آیه 152؛ مطففین.

آیات 2 و 3) 2.

مراعات عناصر فرهنگی: تجارت به عنوان یک عمل اقتصادی نمی تواند بیرون از دایره اصلی و محوری فلسفه زندگی سامان یابد؛ از آنجا که فلسفه زندگی را فرهنگ شکل می دهد، فعالیت های اقتصادی می بایست ناظر به عناصر فرهنگی باشد که فلسفه زندگی است.

بر همین اساس، اقتصاد اسلامی باید به عناصر فرهنگی اسلام، چون نماز و جهاد و انفاق و زکات و خمس و مانند آن توجه داشته باشد و برای عدالت همه جانبه و فراگیر برنامه ریزی داشته باشد.

در این راستا تاجران نباید تنها به فکر سود و سرمایه مادی دنیوی باشند، بلکه می بایست افزون براینکه تجارت خویش را به گونه ای ساماندهی و برنامه ریزی می کنند که به امور فرهنگی آسیبی نرساند و مانعی برای آن نباشد، بلکه به امور فرهنگی کمک و یاری رساند.

از همین رو تجار اسلامی، برنامه ریزی در روز ها و برنامه های خاص دینی همانند جمعه و مناسک حج را به گونه ای انجام می دهند که امور فرهنگی در درجه اول اهمیت قرار گیرد بی آنکه به تجارت و سود و سرمایه اقتصادی زیانی وارد شود.

(جمعه، آیه 9؛ بقره، آیه 198؛ مائده، آیه 2) 3.

تنظیم اسناد مالی: از دیگر واجبات و لوازم تحقق تجارت سالم آن است که اسناد مالی حتی نسبت به تجارت خرد نیز انجام شود و همه جزییات معامله و تجارت نقدی یا نسیه مدت دار به شکل دقیق ثبت و ضبط شود؛ زیرا این اسناد خود به نوعی تضمین و ضمانتی برای معامله و تجارت و تامین کننده جهش اقتصادی و تولید و صادرات است.

(بقره، آیات 282) 4.

رضایت طرفین: در معاملات و تجارت لازم است رضایت طرفین به خوبی و روشنی کسب شود و هیچ گونه اجبار و اکراه در آن راه نیابد؛ زیرا اکراه و اجبار و مانند آن ها موجب می شود که اصل معامله و تجارت مخدوش باشد و از صحت خارج شود؛ چنانکه می تواند برکت و آثار مثبت تجارت را از میان بردارد و خدا برکت زدایی از چنین معاملاتی کند.

(نساء، آیه 29) 5.

اجتناب از معاملات حرام:هر گونه تجارت به شکل کم فروشی، گران فروشی، کم گذاری و بخس، حرام فروشی، پلید فروشی و مانند آن ها موجب بطلان معامله است.

(بقره، آیه 275؛ مطففین، آیات 1 تا 3.

هود، آیه 85) 6.

یاد خدا: انسان باید در هر حال به یاد خدا باشد؛ معنا و مفهوم یاد خدا و ذکرش، هدف گذاری هر کاری برای خدا است؛ زیرا کسی که یاد خدا را داشته باشد، فلسفه وجودی خود و افعالش را خدا قرار می دهد و تلاش می کند کاری را انجام دهد که ربوبیت و پروردگاری الهی اقتضا می کند.

پس هرگز بر خلاف فلسفه آفرینش و اهداف آن عمل و رفتار نمی کند.

این گونه است که احکام و قوانین الهی را مراعات کرده و بر آن است تا در هر کاری از جمله تجارت، اهداف الهی را برآورده سازد که تامین کننده اهداف انسانی متعالی نیز است؛ زیرا اهداف الهی جز اهداف متعالی برای انسان نیست و همه قوانین و احکام الهی در راستای رشد و کمال یابی انسان است.

به هر حال، عدم غفلت از خدا در معاملات و تجارت می بایست در دستور کار قرار گیرد تا اقتصادی سالم و جهش زا تحقق یابد.

نتیجه عدم غفلت از خدا، توجه به عناصر فرهنگی است که در بالا اشاره شد.

(نور، آیه 37؛ جمعه، آیه 10؛ بقره، آیه 282) بیشتر بخوانید: : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: تجارت - خرید و فروش - فروش - قرآن کریم - خرید - قرآن - ویژگی - روزنامه کیهان - سالم - انتخاب - تاجر - حرفه - خبرگزاری - واژه - روزنامه - فروشنده - یاد خدا - افزایش - عدالت - اسناد - نوشته - مناسب - تنظیم - مطلوب - بررسی - میزان - کیهان - خدمات - کالا - مورد

آخرین اخبار سرویس:
10 نفر از مشهورترین سرمایه گذاران تاریخ+ عکس

نیازمند جلوبند

جهت همکاری در فروشگاه لباس زنانه

مشارکت در حوزه جدید کارآفرینی

استخدام در یک شرکت قطعات خودرو

بازاریاب وویزیتورخانم پورسانت ودرآمدعالی

استخدام نیروی mdf ام دی اف کار

به یک نفر اقا مجرد جهت کار در مبلمان

کار دائم درآمد مطلوب

رشد صادرات طلای سرخ به 35 درصد می رسد/ حداکثر قیمت هر مثقال زعفران 70 هزار تومان

تولید گوشت قرمز عشایری 35 هزار تن رشد یافت

اپلیکیشن خرید و فروش ارز دیجیتال / پرطرفدارترین ها در جهان کدامند؟

شهر پیک راننده با موتور و خوش برخورد میپذیرد

استخدام یک زوج بدون بچه

آموزش 0 تا 100 برنامه نویسی وب سایت و موبایل

کارمند فروش خانم یا آقا (فروشگاه دکوراسیون داخلی)

استخدام تایپیست جهت تایپ متن ساده

فروش 1.24 میلیارد دستگاه گوشی هوشمند در جهان طی 2020

5 عادت بد که باعث تحلیل انرژی می شود

استخدام کارشناس فروش تلفنی و ویزیتور خانم و آقا

سرایداری و نگهبانی ، نظافتچی روزمزدی

نیازمند منشی خانم آراسته با روابط عمومی بالا

به دو نفر کناف کار با ابزار بدون ابزار نیازمندیم

تنظیم موتور ماشین

کاهش تولید و صادرات نفت الجزایر در سال 2020

خانم برای مدلینگ

مدل خانم جهت تکمیل ژورنال

بودجه دولت برای اعزام رایزن بازرگانی ته کشیده است/ شرکت های حاکمیتی رایزن های خوبی نیستند

نیروی کار جهت کار در آشپزی

پرستاری از سالمند

به چند مشاور خانوم در املاک نیازمندیم

نیروی فنی برق و مکانیک

بازاریاب حقوق ثابت و پورسانت

به یک کارگرجهت مراقبت از سوله قارچ نیازمندیم

جذب نیروی کارآموز جهت فعالیت در مجموعه تبلیغاتی

استخدام مدیر فروش با سابقه در زمینه آسانسور

استخدامی کارخانه پشم در تبریز

حسابدار کاربلدوجدی

ارائه تجربیات اشتغالزایی کمیته امداد در اجلاس آتی سالانه سازمان جهانی کار

شغل دوم تعدادی خانم کار در منزل خودتان

پورسانت ( مشارکت در فروش )

نیازمند میکانیک سنگین

کارگر ساده یا کمک آشپز

تایپست مخصوص تلگرام

راننده اداره پست قائمشهر

استخدام نیروی حراست جهت مجتمع اداری

استخدام سالن زیبایی

استخدام تعدادی نیروی فنی آچار بدست و مونتاژکار

صنعت نمایشگاهی آینه تمام نمای اقتصاد کشور است

ادمین پیج اینستاگرام خانم

کارگر ساده آقا و خانم

مکانیک ماهر و نیمه ماهر درصدی یا حقوقی

چند کارگر ماهر و نیمه ماهر کارواش نیازمندیم

تکمیل پرسنل سالن زیبایی بانوان

به تعدادی نیروی کار بسیار فوری نیازمندیم

به تعدادی همکار در املاک نیازمندیم با پورسانت عالی

استخدام مشاور خانم در املاک

بازاریابی کلینیک زیبایی دندان پزشکی

جذب نیروی کار

کارشناس فروش آهن

کاراینترنتی باگوشی

استخدام فوری تایپیست و مترجم کار در منزل 60 نفر

کار در منزل با درامد

کار درمنزل غیر حضوری با حقوق بالاا

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت مناسب در مجموعه زینو در تهران

کارگر مرغداری

طراح سایت و ادمین اینستاگرام و کار اموز با حقوق

انرژی تجدیدپذیر از اولویت دولت خارج شد

تبدیل زباله به سوخت جت!

تاکنون حدود 38 میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است

برقکار وتاسیسات با بیمه وحقوق ادراه کار،

به یک خانم جهت شراکت نیازمندیم با درامد

شریک شراکت با پرورش دهنده ماهی یا ماکیان

راننده تاکسی روا گردشی

استخدام نیرو در مشاور املاک

استخدام با زاریاب فعال توسط شرکت

استخدام تایپیست غیر حضوری کار باگوشی،استخدام مترجم غیر حضوری

استخدام نجار ماهر

نیازمند یک خانم برای تنظیم عقدنامه

نیازمند نیروی ساندویچی و فلافلی

نیروی پسیو شبکه

منشی خانم مجرد اداری فوری

مادگی دوز پیراهن (چرخ فول کامپیوتری)

فروشندگی

جذب کارشناس فروش خانم با حقوق عالی و پورسانت

استخدام آقا و خانم

استخدام مشاور املاک در الهیه

مونتاژ کار ، رنگکار ، نجار ، کارگر ، رویه کوب

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا

استخدام ادمین

رونمایی از ربات خدمتکار توسط شرکت سامسونگ + فیلم

کار در منزل(آنلاین)

فروشگاه های زنجیره ای میوه چینه

استخدام سالن دار،پرسنل آشپزخانه

درآمد دائمی

گوگل گوشی Pixel 4A را با قیمت 216 دلار طی اقساط دوساله می فروشد

اولویت های صنعتی مبتنی بر تکمیل زنجیره های ارزش است

توزیع روغن در بازار خوزستان

13 نکته درباره نزدیک شدن حیات وحش به مناطق مسکونی در فصل سرما

دعوت به همکاری جهت تکمیل کادر مشاور و فروش

ویژگی های تجارت سالم از نگاه قرآن کریم

ویژگی های تجارت سالم از نگاه قرآن کریم