مطالب مرتبط:
بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید
مقام سابق صهیونیستی: سفر پمپئو به اسراییل برای تفریح نبود
نبود ویدیو چک در لیگ والیبال حاشیه ساز شد
ظریف: سایه بی اعتمادی بر تک تک بندهای برجام حاکم است/ آمریکا کشور قانونمندی نبود، نیست و نخواهد بود
کرونا در دورهمی های خانوادگی اردبیل کنگر خورده و لنگر انداخته است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 10 آذر 1399 ساعت 01:302020-11-29اقتصادي

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید


ایسنا/قم پس از گذشت ده روز از اجرای محدودیت های بزرگ کرونایی مردم اصناف مختلف قم در خصوص اثرگذاری محدودیت ها نظرات مختلفی دارند.

این روزهای سرد و نمناک قم در حالی سپری می شود که تعطیلی های فراگیر در کشور بر سر قم و کاسبان و بازاریان و مشاغل مختلف سایه افکنده است.

- ایسنا/قم پس از گذشت ده روز از اجرای محدودیت های بزرگ کرونایی مردم اصناف مختلف قم در خصوص اثرگذاری محدودیت ها نظرات مختلفی دارند.

این روزهای سرد و نمناک قم در حالی سپری می شود که تعطیلی های فراگیر در کشور بر سر قم و کاسبان و بازاریان و مشاغل مختلف سایه افکنده است.

ده روز از اجرای این طرح گذشته و مردم و مسئولان و کسبه منتظر هستند که این دو هفته تمام شود و آمارهای امیدوار کننده ای در اخبار پخش شود که میزان مرگ و میر و ابتلای این بیماری را به حداقل رسانده است.

گروه بندی یک تا چهار مشاغل و پایین کشیدن کرکره مغازه ها و بستن مراکز بزرگ خرید در شهر همه نشان از اجرای یک طرح بزرگ می داد که اگر به خوبی اجرا شود می تواند سهم قابل ملاحظه ای از صید بی رحمانه کرونا را از بین ببرد.

از ابتدای اجرای این طرح گمانه زنی های بسیاری بر این مبنا بود که شاید این طرح آن چنان که باید و شاید موفق نباشد زیرا هدفمندی این گروه ها به شکلی است که وقتی در شهر تردد می کنیم اکثر مغازه ها باز هستند.

بخصوص وقتی در محلات سنتی تر شهر که از اماکن بزرگ تجاری خبری نیست همچنان شلوغی مردم در چشم می زند.

اولین منتقد اجرای این طرح رسانه ها بودند که با آمارهای موجود به نقد این جریان پرداختند.

بسیاری از آنها بر این باور هستند بر اساس آمارهای اعلام شده، بیش از 50 درصد ابتلائات در میهمانی ها و دورهمی های خانوادگی رخ می دهد و بیش از 60 درصد ابتلائات نیز مرتبط به تهران است.

این مساله می تواند یک نشانه بسیار بزرگ باشد برای اینکه بدانیم میزان تاثیرگذاری طرح های اعلامی و تعطیلی در چه حدی است.

در این بین سری به اقشار مختلف مردم زدیم تا از آنها در خصوص تجربه 10 روز تعطیلی و محدودیت های کرونایی بپرسیم.

یک نانوا و مشتریانش شلوغ اما کم نظارت علی کرباسی یکی نانوایان شهر قم است که در سالهای اخیر در پخت نان سنگک فعالیت دارد.

وی در گفتگو با ما در خصوص اجرای این طرح گفت: با توجه به اینکه نانوایی ها جزو مشاغل ضروری هستند چندان این تعطیلی را حس نکردیم ولی با حضور مردم در نانوایی و کاسبان محلی صحبت هایی در خصوص این طرح انجام می شود.

وی افزود: به نظرم همین نانوایی ها هم محل انتشار کرونا است.

بنده با چند تن از همکارانم در مناطق مختلف شهر تلاش کردیم که بحث ماسک را در نانوایی خود جدی بگیریم.

واقعا اگر کسی ماسک نداشته باشد به او نان نمی دهیم.

یکی از افرادی که در صف نانوایی است هم با ما همکلام شد.

او معتقد بود که درست است که این مغازه این امر را دنبال می کند ولی این مساله تا جایی است که همه رعایت کنند.

یعنی همه نانوایی ها.

اما می شنوم که این کار انجام نمی شود.

یعنی اجباری برای مردم نیست.

به نظرم همین نانوایی ها که روزانه بیش از 200 نفر در یک فضای سربسته حضور پیدا می کنند میتواند محل نشر ویروس باشد.

وی گفت: واقعا هنوز یک بار هم به چشمان خود ندیدم که ناظری به نانوایی بیاید و بگوید که چرا مردم ماسک ندارند؟ شاید می آیند ولی من ندیدم.

اگر هم نظارت قاطعی بود قطعا نانوایی ها از واهمه جریمه و پلمپ هم مجبور می شدند مشتریانشان را مجاب به زدن ماسک کنند.

وی اظهارکرد: تنها مساله ای که در نانوایی ها به چشم می خورد همین خط های رنگی و چسبی فاصله گذاری است که به نظرم من یک شوخی است چون همین فاصله ای که رسم شده 20 سانتیمتر هم نیست ضمن اینکه هیچ کسی آن را رعایت نمی کند.

عطر فروش: روزانه 20 مشتری هم نداشتیم آن هم .

حسین عباسی صاحب مغازه عطر فروشی در یکی از خیابان های پیرامونی قم است که در گفتگو با ما اظهارکرد: روزانه شاید جمع مشتریان ما به 20 نمی رسد که تازه همه آنها هم خرید نمی کنند و شاید 10 درصد آنها به خرید می انجامد ولی متاسفانه نمیدانم بر چه اساسی باید تعطیل باشیم.

وی افزود: اگر بنا است که کسی در مغازه ها کرونا بگیرد به نظرم باید مغازه هایی را مد نظر داشت که هیشه شلوغ هستند و با انبوه حضور مردم مواجه است ولی امثال ما مغازه هایی که مشتریان خاص دارند چندان مشتری نداشتیم که همان تعداد هم دیگر نیستند.

وی گفت: به نظرم باید در تقسیم بندی ها دقت بیشتری صورت گیرد.

اینکه صرفا مغازه هایی که نیاز عموم باشدباز باشند ولی نظارتی روی حضور مردم در آنها نشود و مغازه هایی مثل ما که جمع حضور مردم در یک روز به اندازه یک ساعت این مغازه ها هم نیست باید بسته باشیم.

وی اظهارکرد: همین الان هم می بینیم که مردم کرکره ها را نیمه می گذارند و کار می کنند، آرایشگران کرکره را پایین می کشند و مشتریانی که نوبت گرفته اند مخفیانه وارد می شوند، برخی باشگاه های ورزشی پنهانی و چراغ خاموش فعالیت دارند.

در خیابان های کوچک هم مغازه ها باز هستند.

نظارت می شود ولی کافی نیست.

خبرنگار: برای ما فرقی نکرده و برای دیگران هم فکر نکنم حسین حیات بخش خبرنگار یکی از خبرگزاری های رسمی کشور بیان کرد: کرونا برای خبرنگاران چندان تفاوتی نکرده است.

البته بیشتر اخبار ما از طریق مجازی کسب می شود و روی سایت ثبت می شود.

به همین دلیل شکل فعالیت خبرنگاران تغییر کرده ولی میزان تولید آنها خیر.

وی افزود: به عنوان یک کارشناس رسانه می توانم بگویم اجرای این طرح با توجه به حضور گسترده مردم در جشن ها و میهمانی ها و دورهمی های خانوادگی و فعالیت مترو و اماکن شلوغ کم نظارت درد چندانی از ما دوا نمی کند.

به نظرم این مسایل بیشتر به یک تلاش رفع تکلیفی می ماند تا علاج کار.

البته باید به دولتمردان هم حق داد زیرا مدیریت تعطیلی ها و عواقب اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی آنها چیزی نیست که بتوان به راحتی مدیریت کرد.

وی گفت: به نظرم سهم حضور مردمی در اجرای چنین طرح هایی بسیار اندک بوده است.

اگر بسیج مردمی از روز اول کرونا شکل می گرفت امروز می توانستیم این مشکلات را بهتر مدیریت کنیم.

هیچ دولتی نمی تواند به خودی خود این مشکلات را حل کند.

وی تصریح کرد: به نظرم رسانه ها تا حد توان تلاش خود را برای آگاهی بخشی به مردم انجام دادند و چیزی فروگذار نکردند.

همه رسانه ها در حد توان خود تولیدات علمی و فرهنگی و اجتماعی خوبی داشتند ولی به نظرم اینکه چرا مردم با این همه تولیدات رسانه ای و فرهنگی بازهم رعایت مسایل را ندارند سوالی است که باید جامعه شناسان و روانشاسان اجتماعی به آن پاسخ دهند.

معلم: کار ما راحت نشده، برای با وجدان ها هیچ وقت کار، راحت نمی شود مهدی احمدی در گفتگو با ما گفت: بنده به عنوان معلم در دو دبیرستان استان فعالیت دارم و امسال به شکل کامل فعالیت خود را به شکل مجازی دنبال کردم که سختی های خاص خود را هم دارد.

وی افزود: همه به ما می گویند که کار شما راحت شده است ولی واقعا این گونه نیست اگر کسی وجدان کاری داشته باشد که اکثر معلمان همین گونه اند قطعا کار آنها سخت تر از قبل شده است زیرا الان به جای یک سخن برای همه باید مطالب را به شکل موردی برای دانش آموزان و خانواده آنها توضیح داد.

وی گفت: جالب است که به جای دانش آموزان خانواده ها هم وارد چرخه آموزش شده اند که البته امیدوارم در آینده نیز این نظارت را روی تحصیل فرزندانشان بیشتر کنند.

وی در خصوص تعطیلی های این دو هفته اظهارکرد: اگر جمع بندی نهایی با کارشناسان امر بر این باشد که این تعطیلی می تواند همه چیز را درست کند من مشکلی ندارم ولی به نظرم در روزهای آینده و پس از اولین روز از اتمام طرح مسایل مختلفی مطرح می شود.

می توان بد بینانه به قضیه نگاه کنم و بگویم که شاید بعد از آخرین روز یک مرتبه آمارهای اعلامی مثل دو روی یک سکه تغییر ناگهانی می کند ولی امیدوارم که چنین نباشد.

این معلم قمی بیان کرد: ما به مسئولان کشور اعتماد کامل داریم ولی در این اواخر بحث هایی پیرامون رنگ های برخی شهرها از جمله قم در فضای مجازی می چرخد سوالات را بیشتر می کند.

ولی امیدوارم اگر مصلحت های نیز برای مدیریت امور در نظر گرفته می شود با کارشناسی دقیق انجام شود.

وگرنه در گذشته درب شمال و جنوب باز بود و کشور هم تعطیل می شد که همین مساله انتشار ویروس را بیشتر کرد و الان هم که مغازه ها بسته شده ولی دورهمی ها که عامل اصلی انتشار ویروس هستند تعطیل نمی شود مشکلات دیگری را ایجاد می کند.

وی گفت: تصور می کنم تا زمانی که همه مردم به این نتیجه برسند که دور دورهمی ها را خط نکشند این مشکلات حل نمی شود.

همین دیشب جشن تولد یکی از دوستان با حضور گسترده اقوام و بستگان برگزار شد.

جالب است که وقتی دلیل را می پرسیم می گویند با پروتکل بوده که همین مساله رعایت همه پروتکل ها هم به یک لطیفه مبدل شده است.

دانشجوی دکتری: هنوز نمی دانم این تعطیلی ها برای چه بود؟ مردم ماسک نمی زنند و تعطیل اند محمد عزیززاده در گفتگو با ما اظهارکرد: به نظرم اجرای این طرح وقتی با الزامات دیگر همراه نباشد چندان اثر بخش نیست.

وی گفت: مردم آزادانه در شهرها می گردند و الزامی برای ماسک زدن ندارند.

در همین قم هنوز کسی بخاطر ماسک نزدن جریمه نشده است.

نانوایی ها صف طولانی مرغ، فروشگاه ها و.

هیچ کدام از حضور کسانی که ماسک ندارند جلوگیری نمی کنند.

البته نه این که کلا اینکار را نکنند ولی می توان با لطایف الحیلی بدون ماسک عبور و مرور کرد.

دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه آزاد قم بیان کرد: به نظرم من اصلا نیازی نیست جایی بسته باشد.

هیچ لزومی ندارد که مراکز مختلف اداری و فروشگاهی بسته باشد بلکه باید کیفیت خدمات، نظارت روی اصول فاصله گذاری اجتماعی، ضرورت استفاده از ماسک در همه فعالیت ها، فراگیرتر شدن تست های کرونا و اجباری شدن آنها، گشت های مستمر مردمی در اماکن مختلف و.

اجرا شود تا به یک طرح درست برسیم.

وی گفت: این تعطیلات زمانی جواب می دهد که مثل برخی کشورها هزینه بسته شدن مغازه ها و اماکن مختلف را به شکل بلاعوض جبران کنیم یا اینکه با نظارت بیشتر مردم هم به کار خود برسند و امورات خود را بگذرانند.

مثلا نانوایی ها به کسی که ماسک ندارد نان ندهند.

اگر هم ماسک نداشت هزینه ماسک را از او بگیرند.

به جای پلمب کور و فراگیر به نظرم باید مغازه هایی که ماسک را اجباری نمی کنند، جریمه و پلمب کرد.

با این تفاسیر و با این گفتگوی محدود به نظر می رسد که مردم امید محدودی به موفقیت این طرح دارند و اگر دورهمی ها کم نشود و فکری برای توسعه شبکه سلامت و پایش سلامتی انجام نشود قطعا به نتایج اثربخش این طرح ها نخواهیم رسید.

نکته دیگر آنکه مرجعیت اطلاع رسانی و ذهنی مردم برای اجرای پروتکل های اجتماعی و فرهنگی و.

تغییر کرده و طرح های حاکمیتی به دلیل نظارت پایین و کم اثر، عدم استفاده ا از ظرفیت های مردمی، عدم هماهنگی بین بخشی، آوانس های گاه و بیگاه نهادی و شخصی، عدم حمایت مالی مناسب از کسبه و مشاغل خسران دیده از کرونا، تشتت و اجرای طرح های مختلف و تزاحم آنها، عدم شفافیت لازم در اطلاع رسانی در خصوص وضعیت شهرها از حیث رنگ بندی بحران، دلبستن مردم به حل مشکل کرونا پس از شنیدن خبر کشف و.

به نتیجه دلخواه منتج نمی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مختلف - محدودیت - بازاریان - مشاغل - کرونایی - امیدوار کننده - تعطیلی - مردم - فراگیر - اصناف - گروه بندی - کشور - مرگ و میر - سایه - بزرگ - مسئولان - دورهمی - بیماری - کرکره - گذشته - مغازه - اخبار - میزان - گروه - کسبه - هفته - بندی - نهار

آخرین اخبار سرویس:
تخصیص کمتر از 50 درصد بودجه پارالمپیک بعد از گذشت 10 ماه از سال

این تراکنش های بانکی ساتنا از 5 بهمن ماه برگشت می خورند

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسند

فروش بیش از 20 میلیارد ریالی در دومین روز نمایشگاه مجازی کتاب

ریزش شدید بیتکوین ادامه دارد

تخصیص کمتر از 50 درصد بودجه پارالمپیک بعد از گذشت 10 ماه از سال

وضعیت برنده- برنده؛ مسئولیت اجتماعی شرکتی چیست

خودرو مرسدس بنز EQA مدل 2022 را ببینید

استقبال مجازی از نمایشگاه کتاب

740 تن ماهی استخوانی در سواحل گیلان صید شد

استانداردسازی تولید عسل و راهی که به صادرات باز می شود

سعودی ها هم ترامپ را کنار گذاشتند/ شرایط برای افزایش قیمت نفت مساعد شد

بیش از 2 هزار نفر در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ثبت نام کردند

باشگاه های ورزشی لرستان 100 میلیارد تومان از کرونا خسارت دیدند

استخدام فقط برای 1 نفر همین الان

منشی مجرد خانم افسریه

استخدام بازریاب خانم با حقوق ثابت و حق ایاب ذهاب

منشی خانوم برای مدیر خانوم

استخدام برنامه نویس وب fullstack در خراسان رضوی

دعوت به همکاری در فروشگاه یاس

استخدام مدیر و کارشناس فروش

بیش از 23 میلیارد ریال به واحدهای بوم گردی خوی اختصاص یافت

کوییک آر اتوماتیک؛ ارزان ترین خودروی اتومات کشور

ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

وام ازدواج افزایش یافت

5 روش اصلی سرمایه گذاری در بیت کوین

نرخ واقعی دلار در بودجه 1400 چقدر است؟

ورود مجلسی ها به بورس تا افزایش وام ازدواج و سقوط سکه و دلار

نیروی کافه خانم یا آقا

بازاریاب اینترنتی

فرماندار: توفان شن راه ارتباطی 90 روستای ریگان را بست

دارندگان سهام عدالت بخوانند

لزوم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل توسط شرکت های پیمانکاری مناطق آزاد و ویژه

ابتلای بیش از 98 میلیون نفر به کرونا در جهان

جدیدترین قیمت گوشت، مرغ و میوه و تره بار در میادین

انگلیس جریمه تخلف از محدودیت های کرونایی را سنگین تر کرد

ماجرای وام بانک جهانی و خرید 80 دستگاه سی تی اسکن

پیش نیازهای حذف ارز ترجیحی دارو

بورس های جهانی مثبت شدند

آیا معاملات فردایی و کاغذی طلا و جواهر از لحاظ حقوقی صحیح است

پلیسترکارماهر

بازایاب خانم با روابط عمومی بالا

همکاری با چند فروشنده جهت پخش قند و نبات

کار پاره وقت رسمی با حقوق ماهیانه افزایشی

کارشناس فروش قطعات یدکی

استخدام کارشناس فروش (فروش سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته) در تهران

تصویب مقررات منع آمد و شد در هلند

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در زنجان

استخدام کارشناس بازرگانی در ماشین سازی امیدی کارن لاهیج در گیلان

کارگرساده آقا 17الی 25سال

بازاریاب و ویزیتور تلفنی

استخدام راننده با وانت مسقف

جوشکار اسکلت ماهر استاکار

کاشی کار بود دیوار چین موزاییک و غیره

استخدام نصاب ماهر دوربین مداربسته

استخدام ناخن کار و ابروکار ماهر

استخدام حسابدار آشنا به دفتر نویسی مالیات و ارزش افزوده - مشهد

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایای مکفی در محدوده میدان هفت تیر

زوج جهت نگهداری پیرمرد همراه مسکن

نیازمند سرمایه گذار

منشی با تجربه. آشنا به هلو

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس تولید محتوا و مدیریت شبکه های اجتماعی در لرستان

به یک فروشنده آقا در ساعت فروشی نیازمندیم

طراح و الگو ساز حرفه ای لباس ، آشنا به دوخت

به 15 نفر مترجم و تایپیست نیازمندیم

کار در خانه

پیچ کار ماهر - وسط کار

نیازمند تایپیست به صورت پاره وقت با درآمد عالی

استخدام مشاور با حقوق ثابت و درصد

استخدام در بیمه پاسارگاد

استخدام 8 نفر همکار خانم حقوق ثابت. + بیمه

فروشنده آقا و خانم نیازمند هستیم

استخدام طراح معماری در یک شرکت مهندسین مشاور در قم

نیروی خانم با روابط عمومی بالا و سرزبان

گارگر ساده جهت نصب درب و پنجره و شیشه دوجداره

همکاری در دفتر بیمه

افزایش سقف وام خرید مسکن در دستور کار نیست

افراد جویای کار ،ماشین آلات از ما کاراز شما

استخدام مشاور با تجربه

استخدام اپراتور کامپیوتر (خانم)

استخدام طراح یا سی ان سی کار ام دی اف

استخدام فروشنده اینترنتی (خانم)

استخدام سرپرست فروش با سابقه

استخدام پیک موتوری در اسپید

فروش گرم کیک با حقوق مناسب

کارگر ساده خانم و بردست

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای در محدوده مرزداران

بیمه سامان

کوپ کار و کوتاهی حرفه ایی

خیاط

استخدام کارشناس حسابداری و منشی در شهرک صنعتی مورچه خورت

ویزیتور خانوم

کار در منزل با گوشی.

استخدام فروشنده ماهر خانم در سیسمونی و پوشاک

استخدام مدیر منطقه آقا در گروه صنعتی لبنیات صباح در اصفهان

اجاره لاین سالن

به 2نفر اقا وخانم جهت فروش نیازمندیم

اجاره صندلی ( بانوان) سالن زیبایی

ایران به دنبال تصاحب بازارهای جدید عراق

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید

بد نبود ولی اثربخش..../ خطی که باید دور دورهمی ها کشید