مطالب مرتبط:
نقره داغ شدن شکارچیان خرس وحشی در ارومیه
متخلفین صنفی در بهارستان نقره داغ شدند / بازداشت متخلفین فک پلمب واحدهای صنفی گروه های 3 و 4
نقره داغ شدن سردسته پرونده بردگی جنسی آنلاین+عکس
کارت سبز برای مهدی تارتار و حسین پورامینی 
ویدئو | گلوله نقره ای؛ روش ناکارآمد آمریکا برای از بین بردن ایران
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 آذر 1399 ساعت 09:452020-11-27اقتصادي

کارت خوان های زیر زمینی، نقره داغ می شوند؟


بیش از 3 میلیون کارت خوان فاقد پرونده مالیاتی و کد اقتصادی وجود دارد که برای فرار مالیاتی، پول شویی و حتی نوسانات در بازار های مختلف از جمله نرخ ارز و سکه این درگاه ها احراز هویت نشده اند.

- خبرگزاری میزان - مهر نوشت: رییس کل بانک مرکزی اخیراً در نشست دوره ای با مدیران عامل بانک ها و مؤسسات اعتباری با تاکید بر ضرورت رعایت همه جانبه ضوابط مبارزه با پول شویی اعم از سقف مجاز تراکنش ها و هویت سنجی مشتریان توسط بانک ها، گفته بود: در شرایط کنونی نظام پولی و ارزی کشور از طرف کسانی که تخلف های تراکنشی دارند، مورد صدمه قرار گرفته است.

رعایت ضوابط پول شویی امکان التهاب آفرینی در بازار ارز را نیز از سفته بازان می گیرد.

همتی ابراز امیدواری کرده بود: با افزایش همکاری شبکه بانکی و نهاد های امنیتی و اطلاعاتی، تراکنش های غیرمجاز بانکی شناسایی و از آن ها جلوگیری شود.

بررسی اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی نشان می دهد، بانک ها با وضع مطلوب در حوزه رعایت ضوابط پول شویی و غربال تراکنش های بانکی فاصله دارند و بانک مرکزی نسبت به بی توجهی برخی بانک ها نسبت به کیفیت گردش های ریالی به عنوان یکی از ابزار شکل گیری تخلفات اقتصادی انتقاد جدی دارد.

یکی از بستر های گردش ریال که در طول سالیان گذشته مورد استقبال فعالان اقتصادی قرار گرفته، دستگاه های کارت خوان است که مطابق قانون پایانه های فروشگاهی، بانک مرکزی با همکاری سازمان امور مالیاتی می بایست تا پایان آبان ماه امسال نسبت به سامان دهی دستگاه های کارتخوان بانکی (POS) و درگاه های پرداخت الکترونیکی مبادرت می کرد.

کارت خوان های خارج از کشور، عامل خروج ارز همچنین بر اساس ارائه اطلاعات بانک مرکزی، بیش از 200 هزار دستگاه کارت خوان نیز در خارج از مرز های کشور و یا در دستان اتباع بیگانه قرار دارد.

کارشناسان ضمن هشدار نسبت به این مسئله، آن را ابزاری برای پول شویی و خروج ارز از کشور به ویژه در مقاطع جهش ارزی عنوان می کنند و اقدام بانک مرکزی در محدود کردن و تعیین سقف تراکنش های کارت خوان های سیار را عامل مهمی در کنترل بازار ارز در نیمه دوم سال 1397 می دانند.

شناسه یکتا به درگاه های پذیرندگی اختصاص یافت کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت شاپرک (وابسته به بانک مرکزی) مدتی قبل با بیان اینکه شناسه یکتا برای درگاه های پذیرندگی پیش از این نیز وجود داشته است، گفت: ضروری است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد یکتای مودیان مالیاتی برقرار شود.

وی با بیان اینکه شناسه یکتا برای درگاه های پذیرندگی پیش از این نیز وجود داشته است، عنوان کرد: این بدین معناست که شرکت شاپرک همکاری و وظیفه خود را در عمل به ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان انجام داده، اما ضروری است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد یکتای مودیان مالیاتی برقرار شود و در حال حاضر در انتظار برقراری Web- service از سمت سازمان امور مالیاتی هستیم.

وی درباره اقدامات شرکت شاپرک مرتبط با ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان گفت: در حال حاضر شناسه یکتا برای هر درگاه پذیرندگی وجود دارد.

براین اساس و با تفاهم به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، مقرر شده است تناظر لازم میان شناسه یکتا و کد سامانه مودیان مالیاتی برقرار شود؛ لذا شرکت شاپرک همکاری خود را در این زمینه انجام داده است.

سازمان امور مالیاتی نیز همکاری لازم را در این زمینه با ما دارد و امیدواریم این مسأله طبق قاعده و زمان بندی انجام شود.

وی با بیان اینکه شناسه یکتا پیش از این نیز وجود داشته است، عنوان کرد: شناسه یکتا وجود دارد، اما ضروری است با آنچه در سامانه مودیان امور مالیاتی وجود دارد تناظر ایجاد شود، که در انتظار برقراری Web- service از سمت سازمان امور مالیاتی و ایجاد تناظر با سرویسی که از سوی این سازمان ایجاد می شود، هستیم.

به گفته این مقام مسئول، ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به منظور سامان دهی مالیاتی شبکه پرداخت طراحی شده است.

مدیرعامل شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) ضمن تأکید بر اینکه ساماندهی ابزار های پذیرش، دستگاه های کارتخوان و درگاه های الکترونیکی همواره مدنظر این نهاد بوده است، تصریح کرد: به عنوان یک وظیفه شرکت شاپرک همواره این موضوع را مدنظر خود قرار داده است.

طبیعتاً در این حوزه هر روز در تلاشیم موارد جدیدی را برای ساماندهی اضافه می کنیم.

براین اساس و در راستای قانون مبارزه با پولشویی و عمل به تکالیف ماده (11) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ، شماره شبا حساب دارنده ابزار پذیرش کنترل و بررسی می شود که خوشبختانه با اقدامات انجام شده در این زمینه، تنها کمتر از سه درصد عدم تطابق وجود دارد که آن هم در دست اقدام و رفع مغایرت است.

دهقان یادآور شد: ابتدا مغایرت میان شماره شبای حساب پذیرنده با صاحب درگاه کنترل می شود و پس از آن با سرویسی که با سازمان امور مالیاتی برقرار می شود، این حساب در سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی به روزرسانی می شود و به عنوان حساب بانکی مرتبط با فعالیت شغلی پذیرنده محسوب می شود.

وی درخصوص نحوه احراز هویت پذیرنده و کسب وکار عنوان کرد: برای این امر، اطلاعات دقیقی از پذیرنده و شرکت psp دریافت می شود و برای احراز هویت دقیق، موقعیت مکانی و هویت افراد از سازمان ثبت احوال و اداره پست، استعلام می شود.

اجرای قانون معطل چیست؟ علیرغم اقدامات انجام شده، اما همچنان 3 میلیون و 800 هزار کارتخوان بی هویت همچنان فعال است.

در همین رابطه، عبدالرضا ارسطو، کارشناس مرکز پژوهش های مجلس کارت خوان های فاقد پرونده مالیاتی و کد اقتصادی را 3 میلیون و 800 هزار دستگاه اعلام و عدم احراز هویت این درگاه ها را عامل فرار مالیاتی، پول شویی و حتی نوسانات در بازار های مختلف از جمله نرخ ارز و سکه معرفی کرد.

ارسطو معتقد است: تاکنون اطلاع رسانی عمومی مناسبی در جهت آگاهی بخشی به فعالان اقتصادی برای تشکیل پرونده مالیاتی و ایجاد تناظر و همسان سازی بین دستگاه های کارتخوان با کُد یکتا اقتصادی اشخاص، انجام نشده است.

در همین ارتباط، چند روز قبل در گزارشی با عنوان"3 میلیون و800 هزار کارتخوان؛ همچنان بی هویت" به جزییات تعلل در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی از سوی متولیان امر در معاونت فناوری های نوین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی پرداختیم.

در واکنش به این گزارش، مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی، پس از ماه ها برنامه ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فاز اجرایی شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه می افزاید: برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی هماهنگی کامل دارند.

جزییات اجرای قانون، شفاف شود! بررسی جزییات یادداشت اخیر معاون فناوری های نوین بانک مرکزی و تطبیق آن با کیفیت کارکرد ابزار های پرداختی نظیر دستگاه های pos و درگاه های الکترونیکی نشان می دهد، کماکان پدیده کارت خوان های فاقد هویت و اجاره ای و همچنین درگاه هایی که برای معاملات نامشروع نظیر شرط بندی و فروش کالای قاچاق به کارگیری می شوند، به قوت خود باقی هستند.

بر اساس آنچه مطرح شد، شفاف سازی جزییات اجرای ماده 11 قانون پایانه های فروشگاهی از سوی متولیان امر ضروری به نظر می رسد.

امری که علاوه بر آگاه سازی نسبت به جزییات اجرای قانون مذکور برای صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی، پیامد های عدم تمکین از قانون مذکور را به آنان گوش زد خواهد کرد؛ همچنین ابهامات پیرامون اظهارات اخیر معاون فناوری های نوین بانک مرکزی را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید: : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: بانک - پول شویی - تراکنش - کارت خوان - رییس کل بانک مرکزی - مالیاتی - رییس کل - بانک ها - کل بانک مرکزی - بازار - رعایت - بانکی - شبکه بانکی - سفته بازان - کد اقتصادی - بانک مرکزی - احراز هویت - بازار ارز - کارت - رییس - خوان - خبرگزاری - هویت - مجاز - اظهارات - اعتباری - غیرمجاز - شناسایی - اقتصادی - مشتریان

آخرین اخبار سرویس:
بیت کوین ریخت!

فیلم/ واعظی: ضرر خریداران پالایشی و دارا یکم را جبران می‎کنیم

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای 34000 تومان آغاز شد

واردات نفت هند در دسامبر 2020 رکورد سه سال گذشته را زد

یک بام و دو هوا برای توسعه پروژه شهر دانش دانشگاه تهران/ طرحی برای آسایش اهالی که امروز و فردا می شود

ریماک سی2؛ سوپراسپرت 1900 اسب بخاری که نام مشخصی ندارد!(+عکس)

بازار یابی و فروش محصولات

دهکده جهانی فرش راه اندازی می شود

استخدام نیروی کار در واحد فروش شرکت تجهیزات پزشکی

جذب نماینده انحصاری فعال در سطح استان

معرفی 551 مددجوی بهزیستی برای دریافت تسهیلات

ویزیتور پاکت پول و هدیه

مصرف کنندگان غیرمجاز دلیل کمبود گاز مایع

نمایشگاه مجازی، رهاورد دنیای تکنولوژی برای عرصه کتاب

چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط پاندمی کووید 19 را کنترل کنیم؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سبلان

استخدام پیک موتوری

دعوت به همکاری

مهندس صنایع ، بازرس کنترل کیفیت

استخدام مشاور املاک در مسکن آقای مِلک

مدیر داخلی فست فود تمام وقت با سابقه کار

دایرکتری ...

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت آرسام تجارت نیکو در تهران

استخدام در املاک (مطابق شرایط شما)

حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟/ سیاسی کاری با بورس/ دلار دوباره خیز برداشت

لزوم استمرار فعالیت مراکز کاهش آسیب در محلات شوش و هرندی/ خدمت به معتادان باید یکجا باشد

عکس روز| جیل و جو به کاخ سفید می روند

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش

استخدام مشاور حرفه ای برای منطقه 9 10 5 2

استخدام کارشناس منابع انسانی در افاق خودرو موتور در تهران

استخدام کارمند مالی و کارشناس وصول مطالبات در محدوده مترو میرداماد

به نیروی ورق کار و جوشکار نیازمندیم

آشپزی ، نظافت ، راننده(خانم)

کارگر ساده جهت نظافت و شستشو

استخدام منشی در شرکت بازرگانی هریس کالای نوین در تهران

برنج وارد بورس می شود

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

استارت افزایش قیمت در بازار خودرو

1400 بهترین زمان اصلاح ساختار بودجه است

کارگر جوشکار ، کارگر سنگ زن و کارگر ساده

آبدارچی و نظافت

ویزیتور حضوری خانم و آقا

شاگرد ساده کناف

مدیر فروش قوی میخوام با حقوق و مزایای عالی

شراکت کاری

استخدام ویزیتور و بازاریاب پخش دارو

نیروی فعال خدمات

استخدام کارشناس it در مجتمع تولیدی صنعتی as در فارس

به یک نفر بلوک زن نیازمندیم

منبع آب از اهواز می رود؟

ساخت 4600 قطعه ناوگان ریلی درداخل

در ضرورت هماهنگی مسئولان اقتصادی

7100 بنگاه آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل معرفی شدند

پرداخت 157 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در استان اردبیل

ترخیص قطعات جامانده از ماه های پیش، بازار را 10 تا 15 درصد بهبود بخشید

واگذاری عرضه تخم مرغ بسته بندی به انجمن

کدام مفاصل در کرونا بیشتر درگیر می شوند؟ / اینفوگرافیک

عدم بازگشت ارز، صدرنشین پرونده های قاچاق

استخدام انباردار کارخانه با حقوق ثابت و بیمه در شهرک صنعتی صفادشت البرز

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در همدان

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام تکنسین فنی نصب و تعمیر لوازم خانگی در زنجان

چگونه از یک پیج اینستاگرام درآمدزایی کنید؟

نوید روزهای خوش در بازار ارز

تخصیص وام خرید موبایل و لپ تاپ به دانشجویان

استخدام فروشنده مبتدی و حرفه ای

راننده با خودرو سواری

استخدام کارشناس فروش در روماک پلیمر خاورمیانه در اصفهان

پیک موتور نیمه وقت

استخدام رسمی پیک موتوری در شرکت تعارف

استخدام نیروی آقا جهت نظافت

استخدام کارشناس فنی، زیربند کار خودرو و برق کار خودرو در کرمان

نیروی فروش

10 خودروی الکترونیکی برتر سال 2021

مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس فروش در پشگامان کن پارس در تهران

استخدام سردوزکار، راسته دوز و میاندوزکار در مشهد

نصاب دوربین مداربسته

استخدام کارشناس فروش تلفنی تهران

استخدام برنامه نویس php full stack در شرکت ایده پردازان آریا برترپارس داوین

رانت ارز 4200 تومانی از بودجه سال آینده حذف شد

ریزش قیمت خودرو ادامه خواهد داشت/ حباب قیمت خودروهای داخلی چقدر است؟

آژانس بین المللی انرژی چشم انداز تقاضای نفت را کاهش داد

ایتالیا از فایزر شکایت می کند

تصاویر| هجوم مسافران به سواحل هرمزگان

حقوق کارمندان 25 درصد بیشتر می شود

حسابدار تولیدی آقا

استخدام مشاور مسکن مبتدی و حرفه ای

استخدام مدیر محصول در توسعه تجارت سنبران در خوزستان

همکار خانم در مغازه عطاری نیازمندیم

استخدام کارپرداز در شرکت هایپر آهن آرسین در اصفهان

استخدام انباردار، کارمند برنامه ریزی تولید، برقکار صنعتی و راننده لیفتراک

مسکو خود را از شَر اوراق قرضه آمریکا خلاص می کند

جزییات تازه بزرگ ترین طرح مسکنی مجلس

آماده باش 1270 خودروی سبک و سنگین در گیلان/ 60 پایگاه راهداری تجهیز شد

کار به استعفای وزیر کشید؟

بازاریاب خانم یا آقا

(شعب شرق) جذب وانت، سواری و موتور

استخدام منشی

استخدام بازاریاب ،مشاور و کارشناس فروش

کارت خوان های زیر زمینی، نقره داغ می شوند؟

کارت خوان های زیر زمینی، نقره داغ می شوند؟