مطالب مرتبط:
رشد بورس دو رقمی شد
شروط تکرار رشد بهاری بورس
شروط تکرار رشد بهاری بورس
پیش بینی بازار بورس هفته بعد/ نشانه های رشد شاخص چیست؟
سرعت رشد قیمت معاملات مسکن در تهران کاهش یافت
-174 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 22:002020-11-26اقتصادي

رشد بورس دو رقمی شد


همان طور که انتظار می رفت معاملات بورس تهران در آخرین روز کاری هفته در سطوح منفی قیمت آغاز شد و طی دقایق نخست معاملات شاهد افت بیش از 12 هزار واحدی شاخص کل و فشار فروش در نمادهای بزرگ بازار بودیم.

- طی 11 روز معاملاتی گذشته که شاهد بازگشت قیمت سهام از کف بودیم، شاخص کل رشد حدود 13 درصدی را ثبت کرده است.

همان طور که انتظار می رفت معاملات بورس تهران در آخرین روز کاری هفته در سطوح منفی قیمت آغاز شد و طی دقایق نخست معاملات شاهد افت بیش از 12 هزار واحدی شاخص کل و فشار فروش در نمادهای بزرگ بازار بودیم.

در ادامه اما رفته رفته با بهبود تقاضا در سهام شاخص ساز کلیت بازار تغییر چهره داد و توانست دوباره به سطوح سبز قیمتی بازگردد.

به این ترتیب معاملات روز چهارشنبه در نهایت با رشد 74/ 0درصدی شاخص کل به اتمام رسید و این نماگر در سطح یک میلیون و 367 هزار واحد آرام گرفت.

برندگان رالی 13 درصدی بورس شاخص کل هم وزن اما از همان دقایق ابتدای معاملات در مدار صعودی حرکت کرد و در پایان 51/ 1 درصد به ارتفاع این نماگر افزوده شد.

به این ترتیب پس از ثبت دو هفته کاهشی، دماسنج اصلی تالار شیشه ای با رشد 6/ 1 درصدی در مقیاس هفتگی همراه شد که بیشترین رشد هفتگی این نماگر از 16 مهرماه بود.

ضمن اینکه طی 11 روز معاملاتی گذشته که شاهد بازگشت قیمت سهام از کف بودیم، شاخص کل رشد حدود 13 درصدی را ثبت کرده است.

شاخص کل بورس تهران پس از ثبت کف یک میلیون و 211 هزار واحدی در 20 آبان روندی صعودی در پیش گرفت و توانست در 11 روز معاملاتی اخیر رشد 13 درصدی را ثبت کند.

در ثبت این روند سهامداران حقیقی نیز نقش مهمی ایفا کردند و شاهد ورود 3هزار میلیارد تومان سرمایه از سوی آن دسته از بازیگران سهام به گردونه معاملات سهام بودیم.

اما صنایع چه عملکردی را ثبت کردند؟ بررسی ها نشان می دهد در روزهای گذشته همه سهامداران شاهد بهبود وضعیت پرتفوی خود نبودند و در میان صنایع 38 گانه بورسی، سهامداران 6 گروه که عمدتا تک سهم بودند با افزایش زیان مواجه شدند.

در مقابل اما 16 صنعت عملکرد برابر یا به مراتب بهتری را نسبت به نماگر اصلی سهام رقم زدند.

گروه های برنده در روزهای بازگشت بررسی ها نشان می دهد در میان صنایع 38گانه بورسی، تنها 6 صنعت طی 11 روز معاملاتی اخیر با افت میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود مواجه شده اند و مابقی گروه ها روزهای سبزی را پشت سر گذاشته اند.

در این میان گروه های کوچک و تک نماد در قعر جدول بازدهی قرار گرفتند و در کنار آنها نام صنعت چندرشته ای صنعتی با نماد بزرگ شستا نیز خودنمایی می کند.

بانکی ها در 11 روز معاملاتی گذشته که شاخص سهام پس از افت بیش از 40 درصدی دوباره به مدار صعودی بازگشت بیشترین رشد قیمتی را ثبت کرده اند.

بررسی ها نشان می دهد زیرمجموعه های گروه بانک ها و موسسات اعتباری در حالی در چهارماه نزولی بورس تهران تن به افت 38 درصدی داده بودند، که در روزهای اخیر با رشد 5/ 32 درصدی همراه شده اند و توانسته اند صدر جدول بازدهی صنایع بورسی در دوره مورد بررسی را به خود اختصاص دهند.

پس از آن پالایشی ها خودنمایی می کنند که 1/ 30 درصد از افت 61 درصدی خود را جبران کرده اند.

گروه فرآورده های نفتی از دوره اصلاحی بورس تهران سومین صنعت با بیشترین درصد اصلاح به شمار می رود و از آنجاکه 4 نماد اصلی این گروه به عنوان صندوق پالایشی یکم واگذار شده بود و سرمایه گذاران همچنان در انتظار بازگشایی نماد این صندوق هستند، در دوره نزول حتی تخفیف 30 درصدی را نیز دود کرده بود و از این جهت مورد رصد فعالان بازار قرار داشت.

در این میان رشد روزهای گذشته این نمادها سبب شده تا برخی با دید شک و تردید به این روند صعودی نگاه کرده و آن را رشدی در جهت راضی نگه داشتن خریداران این صندوق ETF عنوان می کنند.

سومین صنعت با بیشترین درصد رشد شاخص در 11 روز گذشته گروه محصولات کاغذی بود که با سه سهم چکاپا ، چکارن و چکاوه توانست بازدهی 7/ 27 درصدی را ثبت کند.

این گروه در دوره اصلاح، افت 54درصدی را ثبت کرد.

البته بیشترین میزان رشد این گروه در معاملات روز چهارشنبه و به برکت بازگشایی حدود 12 درصدی نماد معاملاتی گروه صنایع کاغذ پارس پس از افشای اطلاعات بااهمیت (درخصوص افزایش نرخ 45 درصدی کاغذ فلوتینگ یکی از محصولات دائمی تولید شرکت کاغذ پارس به دلیل افزایش تقاضا ناشی از مصرف بیشتر کاغذهای بسته بندی در ماه های اخیر) رقم خورد.

اما فولادی ها که در روزهای اخیر با ابهامات و چالش های فراوانی درخصوص قیمت گذاری دستوری فولاد مواجه شدند، در حالی دوره اصلاحی را با افت 39 درصدی پشت سر گذاشتند که در 11 روز معاملاتی گذشته با رشد 7/ 19 درصدی همراه شدند.

اما چرا شیوه نامه فولادی رشد این گروه را محدود کرد؟ طبق شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد، مبنای قیمت پایه عرضه فولاد در بورس کالا از 95 درصد فوب صادراتی ایران به 80 درصد قیمت فوب منطقه CIS تغییر کرد.

ضمن اینکه اعلام شده کل تولیدات فولاد ابتدا باید در بورس کالا عرضه شوند و در صورتی که طی سه معامله متوالی برای نیمی از عرضه، تقاضا وجود نداشت، قیمت 5 درصد دیگر کاهش می یابد.

امری که طبیعتا کاهش درآمد حاصل از فروش شرکت های فولادی را به دنبال دارد.

بازندگان رشد 13 درصدی شاخص کل هر چند در 11 روز معاملاتی اخیر شاخص کل بورس تهران با افزایش 8/ 12درصدی همراه شده و نماگر هم وزن نیز رشد 3/ 8درصدی را ثبت کرده است، اما همه صنایع این بازار سبزپوش نبودند.

از این رو شاهد افت میانگین قیمت سهام در 6 گروه بورسی بودیم که قریب به اتفاق این گروه ها در زمره صنایع تک سهم بازار قرار می گرفتند و همین موضوع نیز سبب رشد کمتر شاخص هم وزن شد.

در صدر این گروه ها نماد صنعت وسایل ارتباطی با تک سهم ولپارس می درخشد که نزول 9/ 18 درصدی را در 11 روز معاملاتی گذشته ثبت کرده است.

این گروه در زمان اصلاح 4 ماهه بازار سهام نیز با افت 5/ 68 درصدی مواجه شده بود.

محصولات چرمی با افت 1/ 18 درصدی، انتشار و چاپ با کاهش 6/ 13 درصدی، استخراج سایر معادن با افت بیش از 8/ 10درصدی و محصولات چوبی با کاهش 8/ 6 درصدی دیگر صنایع بازنده در روزهای صعودی بورس تهران بودند.

اما در میان این گروه ها نام صنعت چند رشته ای صنعتی نیز به چشم می خورد.

گروهی که در زمان اصلاح بورس به موجب متوقف بودن یکی از بزرگان بازار یعنی شستا از افت بیشتر مصون مانده بود و با کاهش 45 درصدی مواجه شده بود.

در روزهای صعودی اخیر اما 3/ 4 درصد دیگر از ارتفاع شاخص این صنعت کاسته شده است که مهم ترین دلیل آن نیز معاملات منفی و فشار فروش فزاینده در نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بوده است.

نخستین هفته آذر سبزپوش شد همان طور که اشاره شد شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران معاملات آخرین روز هفته را با افزایش عرضه در کلیات بازار آغاز کرد و در دقایق ابتدایی با افت 10 هزار واحدی به عدد 347/ 1 میلیون واحد بازگشت.

اما در ادامه ورق برگشت و بسیاری از نمادها مخصوصا کامودیتی ها با افزایش تقاضا مواجه شدند.

به این ترتیب شاخص کل بورس با رشد بیش از 10هزار واحد معادل 74/ 0 درصد معاملات خود را سبزپوش به پایان رساند و به سطح 367/ 1 میلیون واحد رسید.

شاخص کل هموزن اما از همان ابتدای معاملات با افزایش تقاضا همراه بود و درنهایت با رشد 17/ 1 درصدی در بیشترین مقدار روزانه خود بسته شد.

این امر بیانگر افزایش تقاضا در بسیاری از نمادهای شرکت های کوچک بازار سهام است.

در فرابورس نیز این شاخص رشد 252 واحدی را تجربه کرد.

به این ترتیب معاملات نخستین هفته آذر ماه پس از سبز دو هفته منفی، با رشد 6/ 1 درصدی شاخص کل به پایان رسید.

در چند روز اخیر به دنبال انتشار شیوه نامه جدید دولت برای تنظیم بازار فولاد نمادهای فولادی با افزایش عرضه مواجه شدند.

این امر اثر منفی بر سایر نمادها نیز داشت.

اما روز سه شنبه در پی اعتراض فولادسازان، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور جلسه ای جهت رسیدگی و احتمالا تعدیل در این شیوه نامه ترتیب داد.

امید فولادسازان به این موضوع در کنار روند مثبت در بازارهای جهانی به مثبت شدن و افزایش تقاضا در نمادهای فولادی و کالایی ها منجر شد.

به طوری که فولاد به عنوان لیدر در نمادهای این گروه با صف خرید همراه بود.

نماد معاملاتی شستا که چند روزی است از نگاه برخی از سهامداران متهم در ایجاد فضای منفی در کلیات بازار بود، به رغم اینکه تا سقف قیمت هم پیشروی داشت در نهایت مغلوب فروشندگان شد و با صف فروش معاملات خود را پایان داد و شاخص کل بورس را 2615 واحد پایین کشید.

در جریان داد و ستدهای روز چهارشنبه از 347 نماد بورسی 2/ 41 درصد از نمادها صف خرید به ارزش 1431 میلیارد تومان تشکیل دادند.

همچنین 6/ 14 درصد از نمادها صف فروش 646 میلیاردی داشتند.

نماد بانکی وتجارت با حجم 234 میلیون سهمی سنگین ترین صف خرید و کفپارس بیشترین حجم صف فروش را داشت.

در فرابورس نیز از 131 نماد (تابلوی اصلی فرابورس) 73 نماد معادل 7/ 55 درصد از نمادها صف خرید به ارزش 693 میلیارد تومان داشتند.

اما تنها 15 نماد به ارزش 200 میلیارد تومان صف فروش تشکیل دادند.

تلیسه بیشترین حجم صف خرید و بکهنوج با صف فروش 128 میلیون سهمی سنگین ترین صف فروش این بازار بود.

در بازار پایه فرابورس از 127 نماد معامله شده 41 درصد از نمادها (52 نماد) صف خرید 356 میلیارد تومانی و 57 نماد معادل 8/ 44 درصد از نمادها صف فروش 597 میلیارد تومانی داشتند.

سامان با صف خرید 116 میلیون سهمی سنگین ترین حجم صف خرید و لکما با حجم 143 میلیون سهمی سنگین ترین صف فروش را در این بازار فرابورسی دارا بودند.

در مجموع کل معاملات بورس و فرابورس 6/ 59 درصد از نمادها در محدوده مثبت و 5/ 34 درصد از نمادها در محدوده منفی به معاملات خود پایان دادند.

سه نماد فملی ، فولاد و شپنا بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل بورس و بپاس ، آریا و میدکو بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در معاملات مجموع بورس و فرابورس برخلاف روز سه شنبه سهامداران حقیقی بیشتر از سهامداران حقوقی خریدار بودند.

به این ترتیب در معاملات بورسی سهامی به ارزش 201 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد حقیقی ها منتقل شد.

در معاملات فرابورسی نیز سهامی به ارزش 6/ 93 میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی ها افزوده شد.

ارزش معاملات کل بورس و فرابورس (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) بیش از 2/ 31 هزار میلیارد تومان بود.

ارزش معاملات خرد بورس به رغم کاهش نسبت به روز سه شنبه، اما رقم قابل توجه 14 هزار و 183 میلیارد تومان را ثبت کرد.

در فرابورس نیز ارزش معاملات خرد 3 هزار و 748 میلیارد تومان رقم خورد.


کلید واژه ها: معاملات - شاخص کل - شاخص - معاملات بورس - بورس تهران - بورس - قیمت - بازار - هزار - انتظار - همان - شاهد - واحد - تهران - واحدی - آخرین - تغییر چهره - قیمت سهام - فروش - رفته - چهارشنبه - نخست - هفته - سهام - منفی - فشار - بزرگ - برندگان - بازگشت - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
تصویب 41 پروژه جهش تولید آذربایجان شرقی در ستاد اقتصاد مقاومتی

کارگروه ویژه رفع مشکلات این پروژه در پاوه تشکیل می شود

ارزش واقعی سهام عدالت چقدر است؟

آغاز ثبت نام پیش فروش 7 محصول ایران خودرو

امکانات مشگین شهر در حوزه مدیریت بحران جوابگو نیست

نرخ بیکاری در استان اصفهان کاهش یافت

کمک بلاعوض 205 میلیارد ریالی به کشاورزان یزدی

استقلال سازمان بورس در شرایط حساس کنونی اهمیت زیادی دارد

کوبا؛ پیشرو در گسترش واکسیناسیون در آمریکای لاتین   

بهبود نظام توزیع کالا در گرو حذف ارز دولتی

البرز توانایی صادرات روزانه 5 میلیون ماسک را دارد

رشد شاخص کل بورس در 5 بهمن

توسعه با تحول دیجیتال

کاهش روشنایی معابر شهری با هدف حفظ پایداری شبکه سراسری برق

بلاکچین مشکل فاکتورهای بیمه را حل می کند

ممیزی 4 میلیون و 700 هزار ملک در پایتخت/لزوم تهیه بانک اطلاعات املاک شهر تهران

نقره داغ شدن عامل قاچاق کالا در قزوین

عرضه 153 هزار تن وکیوم باتوم در بورس کالا

نگرانی از افزایش کودک همسری اینبار به دلیل وام ازدواج 100 میلیونی

جدیدترین قیمت دلار و یورو | 5 بهمن 1399

کاهش حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت هواپیمایی

آینده ای روشن با برق هسته ای/ حمایت مجلس از ساخت نیروگاه های اتمی

خودروهای داخلی در بازار یکشنبه 5 بهمن؛ چند؟

جزییات دریافت یارانه در سال 1400

افزایش مبادلات تجاری میان ایران و ارمنستان با امضای تفاهم نامه مشترک همکاری

تحقق بیش از نیمی از تعهد اشتغال در شهرستان شهرکرد

محکومیت متخلفان و محتکران کالاهای اساسی به پرداخت 655 میلیارد ریال / برخورد جدی با 72 پرونده مربوط به احتکار در استان اردبیل

صادرات 114 میلیون دلاری صنایع مستقر در شهرک های صنعتی استان سمنان

رییس جدید سازمان خصوصی سازی منصوب شد

افزایش نرخ تورم کالاهای صادراتی در سال 98

بومیان برزیل در دیوان کیفری بین المللی از بولسوناور شکایت کردند

انتصاب رییس جدید سازمان خصوصی سازی

زیرساخت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث قانونی در حال آماده سازی است

قیمت انواع سکه پارسیان کادویی امروز یکشنبه 5 بهمن 99

نرخ تورم کالاهای وارداتی افزایش یافت

بهای کمرشکن یک سنت نبوی / چرا جوانان اردبیلی از ازدواج واهمه دارند؟

بازگشت نرخ دلار به کانال 21 هزار تومان

قیمت خودرو در 5 بهمن 1399

ارزش پالایشی یکم در بورس امروز یکشنبه 5 بهمن 99

ورود بانک ها به بورس، یکی از عوامل افت این بازار بود

3 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین با پهباد سمپاشی شد

چین سرعت توسعه یوان دیجیتال (DCEP) را افزایش می دهد

طرح های اشتغال روستایی پنج هزار شغل در استان مرکزی ایجاد کرده است

یک واحد غیرمجاز قطعه بندی گوشت در شهرری تعطیل شد

10 خبر مهم برای بورس بازان/ بازار سهام منتظر چه اتفاقاتی است؟

فعالیت 13 گرمخانه درشهر مشهد

افتتاح کرسی تعاون و کارآفرینی در مجتمع فناوری مروارید دانشگاه خلیج فارس

گردآوری حدود 100 هزار نظر مردمی در اطلس نیاز های شهروندان مشهدی

عرضه 153 هزار تن وکیوم باتوم در بورس کالا

رشد 138 درصدی پرداخت زکات در استان یزد

تعزیر 2 میلیاردی برای قاچاق لوازم الکتریکی

بانوی دامغانی اولین نشان استاندارد محصول پسته خنجری را کسب کرد

توانیر: فعلا قطعی برق نداریم

نگرانی بازنشستگان کشوری از تغییر قوانین/ آیا مستمری کامل پدر به دختر تعلق نمی گیرد؟!

افتتاح 7 پروژه آبرسانی و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت دهه فجر

گام مهم در مسیر شفافیت تراکنش های بانکی

چرا شاخص بورس نزولی شد؟

شهردار کرمان: ظرفیت آرامستان فعلی درحال تکمیل است

خیزشِ ریگ ها با دیار کرمان چه کرد؟

آخرین وضعیت تامین واکسن کرونا/ ارز 4200 تومانی دارو پابرجاست

کرونا در جهان|ابتلای بیش از 679 هزار نفر در 24 ساعت گذشته +جدول تغییرات

جذب سهیه جدید روغن برای خراسان جنوبی

ارتقای معیشت خانوار با اجرای طرح ملی مشاغل خانگی

صادرات 80 هزار تنی؛ نمادی از رونق فعال ترین مرز زمینی کشور

هشدار سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره افزایش شیوع کرونا در برخی استان ها

برگزاری نمایشگاه های عرضه کالا ممنوع شد

تشکیل 5 پرونده تخلف صنفی توزیع روغن خوراکی در جیرفت

اجرای 21 طرح گردشگری در استان مرکزی

هشدار ستاد کرونا: شیوع کرونا در برخی استان ها در حال افزایش است

هشدار سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره افزایش شیوع کرونا در برخی استان ها

پیشنهاد 6 میلیون دلاری عربستان به رونالدو (فیلم)

خدمت رسانی به مردم با پشت میز نشستن حاصل نمی شود

ثبت نام پیش فروش محصولات ایران خودرو امروز 5 بهمن ماه +لینک ثبت نام

پالایشگاه گاز بیدبلند-1؛ پیشتاز استفاده از توانمندی داخلی

ارزان ترین پراید بازار امروز یکشنبه 5 بهمن چقدر است؟

قیمت دلار و طلا و سکه در 5 بهمن ماه

متهم شدن رییس بانک مرکزی لبنان به پولشویی

برگزاری نمایشگاه های عمومی ممنوع شد

105 هزار واحد خون در اصفهان اهدا شد / اهدای روزانه 5 واحد پلاسما

توسعه ظرفیت های همکاری منطقه ای در اولویت است

بورس معاملات امروز را سبزپوش آغاز کرد/ رشد 25 هزار واحدی شاخص کل

سهم 334 میلیارد تومانی فارس از تهاتر بدهی مالیاتی و بانکی

از رقابت با آمریکا در افغانستان تا خودتحریمی داخلی!/جایگاه والای سیم و کابل ایرانی در بازارهای جهانی

مجازات انواع کلاهبرداری ها چیست؟

4میلیون دلار صادرات محصولات دامی گرمسار/ صدور 2 هزار مجوز حمل ونقل دام

آغاز مرمت و بازسازی «تخت درگاه قلی بیگ» از هفته آینده

تصویب 41 پروژه جهش تولید آذربایجان شرقی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

برق کدام مناطق مشهد، امروز 5 بهمن قطع می شود؟ + جدول

غذای رستوران ها رسما گران شد

فروش نمایشگاه مجازی کتاب به 187 میلیارد ریال رسید

953 تبعه خارجی غیرمجاز در قزوین شناسایی شدند

تاثیر کرونا بر حمل و نقل عمومی اراک

پرداخت 1833 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

افزایش نرخ تورم کالاهای صادراتی در سال 98

احتمال افزایش کودک همسری به دلیل وام ازدواج

آموزش تکذیب کردن به سبک سریال نون خ (فیلم)

زود ازدواج کنید تا بیشتر وام بگیرید! / خط و نشان قانون گذار برای پرداخت وام ازدواج به جوانان

اختلاف مجلس و دولت در سیاست ارزی 1400 بر سر چیست؟

اجرای یکی از کم نظیرترین تعمیرات سالیانه احیا مستقیم در فولاد هرمزگان

اخراج پرسنل قنادی ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادی

رشد بورس دو رقمی شد

رشد بورس دو رقمی شد