موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - ورزش و جوانان - مهرداد ميناوند - وزير ورزش و جوانان - مجلس شوراي اسلامي - ويروس كرونا - شوراي اسلامي - حنيف عمران زاده - فدراسيون پزشكي - فدراسيون پزشكي ورزشي - ماركوس اسمارت - بيمارستان 700 تختخوابي - آتيه سازان حافظ - قبل از ازدواج - نيروهاي نظامي - رحمان رضايي در ذوب آهن - سراسري 3G - مهري - مشكلات ناشي از سوء مديريت ها - رفع تصرفات اراضي - قدس شريف - كوهنوردان مفقود شده - جوجه روزه

مطالب مرتبط:
استراتژی رسیدن به استراتژی | سید حسین جلالی
درباره شتاب دهی | مهرداد اینانلو
سختی کشتی گرفتن با گوریل! | مهرداد اینانلو
واکنش سازمان بهداشت جهانی به واکسن های ایرانی کرونا | ساخت واکسن کرونای مشترک با سایر کشورها
فیلم | راه های رسیدن به موفقیت - 2
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 آذر 1399 ساعت 18:152020-11-26سياسي

درباره مدل ایرانی رسیدن به استراتژی | مهرداد اینانلو


- درباره مدل ایرانی رسیدن به استراتژی مهرداد اینانلو" 06 آذر 1399 مدیریت ایرانی؛ حلقه مفقوده پیشرفت الف روزی نیست که خبری از تعطیل شدن کارخانه ای در گوشه و کنار کشور به گوشمان نخورد.

شاید معروف ترین کارخانه ای که این روزها خبر تعطیل شدن آن بازتاب رسانه ای زیادی هم داشت ارج بود.

نامی آشنا و خاطره انگیز برای ایرانیان که به خاطره ها پیوست.

پرسش این است که چه علل و دلایلی برای بسته شدن یا ورشکستگی با به صرفه نبودن ادامه فعالیت یک موسسه وجود دارد و سهم هر یک چقدر است؟ چرا کارخانه هایی مانند آبسال، پارس، دونار، جهان کار، سپهر الکتریک، سینجر، پارس خزر، اسنوا، صنام، پادیسان، پارس، اطلس، گلین گاز که ایرانی هستند و محصولاتی مشابه ارج تولید می کنند با بحران ورشکستگی مواجه نشده و با وجود فراز و نشیب های ناشی از رکود و رقابت در بازار کماکان به فعالیت خود ادامه می دهند؟ اگر بخواهیم پی به علل ورشکستگی و تعطیلی موسسات ،شرکت ها، و کارخانه ها ببریم باید یک قدم به عقب برداریم تا بتوانیم تصویر کامل تری را از شرایط حاکم بر کشورمان ببینیم.

کتاب [Your strategy needs a strategy] بهانه ای است تا به یکی از مهم ترین دلایل ناکامی شرکت های ایرانی که همان مدیریت است بپردازیم.

آنچه مسلم است این است که در کشورهای توسعه یافته موسسه ها و شرکت ها در انتخاب استراتژی، پیاده سازی و اجرای آن لزوما از یک الگوی واحد پیروی نمی کنند.

به طور مثال کویین تایل که بزرگترین شرکت تحقیقات پزشکی است همان مدلی اداره نمی شود که شرکت دانمارکی نوو نوردیسک .

پپسی برای اینکه بتواند در برخی بازارها رقابت را به کوکاکولا واگذار نکند مجبور است در استراتژی خود تجدید نظر کند در غیر اینصورت همیشه یکی از این دو بازنده خواهد بود.

هووای که بسیار دیرتر به بزرگان تکنولوژی های برتر اضافه شده است - در جایی که بازار در اختیار موسسات آلمانی و آمریکایی و ژاپنی و کره ای است - توانسته به عنوان یه رقیب تازه وارد عرض اندام کند و این موفقیت جز در انتخاب استراتژی صحیح اتفاق نمی افتاد.

به مثالهای فراوانی می توان اشاره کرد که نشان از تفاوت مدیریتی در شرکت های موفق نسبت به شرکت های ایرانی است.

ظاهرا مدیران ما هنوز باور نکرده اند که با محیطی رو به رو هستیم که سرعت تغییرات و شدت عدم اطمینان به دلایلی از جمله جهانی سازی، سرعت تغییرات تکنولوژی و در هم تنیدگی اقتصادی بیش از هر زمان دیگری است.

هیچ شیوه و روشی وجود ندارد که به درد همه موقعیت ها بخورد.

سرعت و تناوب دفعات از دست دادن بازار توسط شرکت های مسلط بر آن، یا فاصله عملکرد میان برندگان و بازندگان بازار هیچگاه تا این اندازه کم نبوده است.

بسیاری از مدیران ارشد شرکت های برتر خطر از دست دادن جایگاه شرکت شان توسط تازه وارادان را به وضوح حس می کنند و تازه واردان نیز جز این هدفی ندارند.

بنابراین انتخاب رویکرد صحیح به استراتژی با توجه به نوع و وضعیت پیش روی یک موسسه هیچ گاه تا این اندازه اهمیت نداشته است.

این کتاب با توجه به تنوع در محیط کسب و کار و چالش های ناشی از آن و همچنین تعدد رویکردهای استراتژی، چارچوب منسجمی را با نام پالت استراتژی برای انتخاب رویکردها طراحی کرده است.

این چارچوب برای کمک به رهبران و مدیران به منظور ایجاد هماهنگی بین رویکرد استراتژی با شرایط موجود و اجرای موثر آن، ترکیب رویکردهای گوناگون در مواجهه با محیط های مختلف و در حال تغییر، و جان بخشیدن به نتیجه حاصل از ترکیب رویکردها طراحی شده است.

پالت استراتژی از پنج رویکرد نسبت به استراتژی ای شکل گرفته است که ممکن است هر کدام متناسب با شرایط محیطی، نوع صنعت، جغرافیای بازار محصول، کارکردها و رقبا و یا حتی مراحل مختلف عمر شرکت به کار گرفته شوند.

در واقع ، استراتژی همان حل مسئله است و بهترین رویکرد برای آن به مسئله مشخصی بستگی دارد که با آن مواجهید.

محیط، رویکردتان را نسبت به استراتژی تعیین می کند.

ابتدا باید محیط را ارزیابی کنید و سپس رویکرد مناسب را برای آن برگزینید و اجرا کنید.

اما چگونه می توان رویکردی را نسبت به استراتژی انتخاب کرد که منتج به موفقیت شود؟ تصوری که مدیران ایرانی از استراتژی دارند رویکرد کلاسیک به آن است که در همه شرایط اصرار به اجرا و پیاده سازی آن را دارند و بسیاری نیز برنامه ریزی را با استراتژی اشتباه می گیرند و موسسه و شرکت خود را با خطر مواجه می کنند.

در این کتاب پنج الگوی استراتژی ارائه شده که با مثالهای فراوانی که در آن آورده شده می توان با کمی دقت جایگاه شرکت ها را مشخص کرده و ارزیابی دقیقی از آنها داشت.

هر کدام از شرایط محیطی با یک رویکرد مشخص نسبت به استراتژی ارتباط دارند: محیط های کلاسیک و پیش بینی پذیر، متکی به استراتژی های ناشی از موقعیت و جایگاه اند که بر مبنای مزیت رقابتی کسب شده از طریق صرفه جویی ناشی از مقیاس، تمایز یا قابلیت ها به دست آمده اند.

شرکت هایی مانند مارس، پرکتکل اند گمبل، یو پی اس، فدکس و کویین تایل از این رویکرد استفاده می کنند.

محیط بسیاری از صنایع، از بیمه تا کالاهای مصرفی و صنعت خودرو، در دهه های اخیر محیطی کلاسیک بوده است.

شرایط محیطی انطباقی به آزمون ها و تجربه های مستمر نیاز دارند، زیرا برنامه ریزی در مواجه با تغییرات سریع و پیش بینی ناپذیر کارآمد نیست.

رویکرد انطباقی کاملا با رویکرد کلاسیک متفاوت است، این رویکرد متمرکز بر برنامه نیست؛ فقط یک استراتژی وجود ندارد؛ تاکید به جای تحلیل و برنامه ریزی روی تجربه است؛ مزیت ها موقتی اند؛ و تمرکز به جای نتیجه، روی وسیله و روش هاست.

موسسه زارا (خرده فروشی مد اسپانیایی)، گوگل، شرکت مخابراتی تله نر و شرکت هندی تاتا، رویکرد انطباقی نسبت به استراتژی دارند.

رویکرد انطباقی بر خلاف رویکرد کلاسیک نقطه پایان از پیش تعریف شده ای ندارد، زیرا نقطه پایان در محیط پیش بینی ناپذیر شناخته شده نیست.

در وضعیت آرمان گرایانه ، شرکت هایی به موفقیت دست پیدا می کنند که در خلق بازارهای جدید یا برهم زدن بازارهای موجود پیش گام باشند.

شرکت ها در برخی محیطها می توانند صنعت را خلق یا آن را از نو ایجاد کنند و در نتیجه چنین قدرتی، آینده ای را که تا حدودی قابل پیش بینی ست، شکل دهند.

در چنین شرایطی شرکت در جایگاهی قرار دارد که از رویکرد آرمان گرایانه استفاده کند.

با وجود آن که رویکرد آرمان گرایانه عمدتا متناسب با کسب و کارهای نوپا و کارآفرینانه است، اما شرکتهای بزرگ و شکل یافته نیز بیش از پیش نیاز به آشنایی با این رویکرد دارند.

درک و ارزیابی کامل رویکرد آرمان گرایانه می تواند نخستین گام دفاعی برای شرکت های مسلط بر بازار باشد.

توئنی تری اند می فعاال در حوزه ژنتیک، موبی کوییتی ، شرکت اشتراک خودرو زیپ کار ، نمونه هایی از رویکرد آرمان گرایانه به استراتژی هستند.

در شرایط محیطی شکل دهی ، شرکت ها می توانند با همکاری یکدیگر، سازماندهی و هماهنگ کردن فعالیت های دیگر ذی نفعان، صنعت را شکل دهند.

شکل دهی شبیه به خلق نقاشی دیواری با کمک تعداد زیادی هنرمند است.

باید با درنظرداشتن چشم اندازی مشترک و قانع کننده با تعداد زیادی از هنرمندان نقاشی همکاری کنید و برای جلوگیری از آشفتگی، از تاثیرگذاری تان برای سازماندهی تلاش های نقاشان دیگر استفاده کنید.

هر چه کار جلوتر می رود، شما از خلاقیت آنها روی طرحی که پدیدار می شود، بهره برداری می کنید.

برای مثال ، زینگا ، پلی فیش ، پلی دام ، به عنوان توسعه دهندگان برنامه های کاربردی، با مشارکت در بستر نرم افزاری فیس بوک، کسب وکارهایی به ارزش چند میلیون دلار به وجود آورده اند.

در نهایت در شرایط طاقت فرسای محیط نوسازی ، شرکت باید در ابتدا به منظور تضمین بقا، منابع خود را آزاد ساخته و از آنها حفاظت کند و سپس یکی از چهار رویکرد دیگر را برای رشد دوباره و اطمینان از دستیابی به موفقیت بلندمدت برگزیند.

زمانی رویکرد نوسازی را به کار می گیریم که شرکت به دلیل عدم تناسب میان استراتژی و محیط پیرامونش برای مدتی طولانی، یا به دلیل شوک های داخلی و خارجی با شرایط طاقت فرسای محیطی روبه روست.

چنین عدم تناسبی زمانی رخ می دهد که شرکت استراتژی اشتباهی را برگزیده است یا در بیشتر موارد، محیط تغییر کرده اما استراتژی تغییر نکرده است و این منجر به عملکرد نامطلوب شده است.

بسیاری از شرکتهای تولید کننده سخت افزار، خدمات و ارتباطاتشان را در این وضعیت گرفتار دیدند.

بنابراین مهم ترین قاعده در هر کدام از رویکردها تفاوت آشکاری با دیگر رویکردها دارد؛ رویکرد کلاسیک: بزرگ باش/ رویکرد انطباقی: سریع باش/ رویکرد آرمان گرایانه: پیشگام باش/ رویکرد شکل دهی: سازمان دهنده باش/ رویکرد نو سازی: دوام بیاور نتیجه گیری: شرکت ها و موسسات کشورمان از طرفی با بحران رکود مواجه هستند و از طرفی مجبور به پذیرفتن شرایط نابرابر بازار رقابتی شده اند بدون آن که آمادگی آن را داشته باشند بنابراین لازم است مدیران ارشد رویکردهای خود را به استراتژی متناسب با محیط باز تعریف کنند و با انعطاف کامل و دانش کافی و تیزهوشی با واقعیت روبه رو شوند و امر سیاسی را تنها دلیل ناکامی های خود ندانند.

کتاب حاضر بسیار می تواند به این تغییر نگرش کمک کند و ابزاری بسیار مفید برای مدیران خواهد بود.

البته اگر میلی به توسعه و پیشرفت باشد.


کلید واژه ها: ایرانی - کارخانه - مدل ایرانی - تعطیل شدن - استراتژی - ورشکستگی - اینانلو - پارس - فعالیت - خاطره انگیز - حلقه مفقوده - خاطره - ادامه - تعطیل - معروف ترین - ایرانیان - پیشرفت - بازتاب - مدیریت - تولید - بازار - بحران - معروف - موسسه - مشابه - رقابت - رسانه - انگیز - گوشه - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
استاندار قزوین: عبور مسافران از استان نگرانی اصلی ما در مدیریت بحران کرونا است

گوهر خیراندیش هم کرونایی شد

وجود 3500 خانه هلال در کشور/ تا سال 1400 باید 5 هزار خانه هلال ساخته و تجهیز شود

سفر وزیر صمت به قم

اقامه نشدن نماز جمعه در مازندران

طرح نذر هشتم در اصفهان کلید خورد

فراتر از تیترها/ شماره 16 نشریه دانشجویی «هفت تیر» منتشر شد.

نگه داشتن شکایت و گزارش ولو یک روز مجاز نیست

راهکارهای ایجاد اشتغال بررسی شود

مخالفت مجمع تشخیص با چند مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری

واکنش تند مرعشی به اظهارات حجاریان

کمیسیون صنایع و معادن مجلس آماده پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی کشور است

استاندار ایلام: دهه فجر فرصتی برای ارائه گزارش عملکرد نظام است

اختصاص قیر به شهرداری های زیر 50 هزار نفر جمعیت در کرمان

کمرنگ شدن دستور العملها

بازگشت مجسمه «تقدیس» به میدان امام حسین اصفهان

استخدام سالن کار آقا با حقوق ثابت و عالی در باغ رستوران بهشت قم

چند نیروی حراست نیاز داریم

نیکزاد: دعوت کنندگان مردم به بورس توپ را در زمین مجلس نیندازند

تغییر دولت نباید در فرایند کاری فدراسیون ها خللی ایجاد کند/ ببینید

جمالی: برگزاری انتخابات حساس گچساران به مدیریت اتابک نیاز داشت

جامعه آشفته و تفرقه زده آمریکا؛ چالش پیش روی بایدن

تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان برای نجات آن از سوء مدیریت است

مردم لبنان: بایدن و ترامپ را دو روی یک سکه

گوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد

مجاهدت مدیران، قضات و کارکنان لازمه تحول در دستگاه قضا است

گوهر خیراندیش هم کرونایی شد

آیت الله مصباح یزدی مجاهد فی سبیل الله بود

عوامل نفوذ در بورس دنبال ایجاد نارضایتی هستند

مشکل خودروسازی کشور کم توجهی به کیفیت محصولات تولیدی است

نماز جمعه قم با رعایت پرتکل های بهداشتی برگزار می شود

پایان نامه ناتمام شیده لالمی درباره چه بود؟

ماجرای گاف ها و سوتی های مجری های تلویزیون

بزرگداشت مجازی آیت الله بلندنظر برگزار می شود

سقف حقوق در سال آینده چقدر است؟

احکام مربوط به نحوه ارتباط با افراد تارک الصلاه/ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

آمریکا هیچ وقت دست از تهدید و تحریم ملت ایران برنداشته است

طرح جامع تهدیدها و فرصت های استان خراسان جنوبی تدوین می شود

امیرعبداللهیان: ملاک برای مردم ایران رفتار عملی مستاجران جدید کاخ سفید است

ملاک برای مردم ایران رفتار عملی مستاجران جدید کاخ سفید است/ اکنون برجام فقط یک نام است

وجود 15 هزار جوان تحصیلکرده بیکار در رفسنجان

استخدام بازاریاب شرکت پونک

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت فروشگاه پروما در مشهد

جذب اساتید آموزشی

استخدام منشی مدیر عامل در شرکت مدیران آهن زاینده رود در اصفهان

اختصاص یکهز ار و 500 میلیارد ریال برای بافت فرسوده آبادان و خرمشهر

کارگروه کشورهای حوضه آبریز رود ارس تشکیل شود

در فضای مجازی، اسلام را به تمسخر گرفته اند؛ وزیر ارتباطات هیچ اقدامی نمی کند

استخدام کارمند اداری و حسابداری آقا در شرکت بهبود گستر یزد

استخدام مسئول دفتر در گروه صنعتی آهن پود شریف در تهران

باید از نخبگان صالحین حمایت شود

نهضت آموزش عمومی فقه راه اندازی شود

استخدام فروشنده در شرکت امنیت گستر در قم

بیدبلند یک تحول بزرگ و افتخاری برای کشور است

یوزپلنگ مادر برای توله هایش ایمپالا شکار می کند

از نخبگان حلقات صالحین حمایت شود

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان: مسئولان مشکلات راه مواصلاتی و آب آشامیدنی منطقه سیاهو را مرتفع کنند

هشدار اسراییل به بایدن: اگر به برجام بازگردید دیگر حرفی برای گفتن با شما نداریم

برگزاری راهپیمایی خودرویی یوم الله 22 بهمن در 5 شهر دماوند

لزوم مطالعه تاریخ از سوی نسل جوان

گفت وگوی رییسی با متهمان و محکومان مواد مخدر در سمنان

تبلیغ روحانیون در زندان ها زندانیان را متحول می کند

بازدید داستان کل کشور از دادسرای سمنان

گزارش| سفرهای حاشیه ساز؛ رییس جمهور افغانستان شانسی در هرات ندارد

افتتاح هفته فرهنگی غزه با عنوان غزه نماد مقاومت

پایان نامه ناتمام شیده لالمی درباره چه بود؟

خانواده سه شهید مدافع حرم در مشهد تجلیل شدند

حسابدار و انبار دار

فروشنده موبایل نمایندگی سامسونگ

حراست نگهبان

تصویرِ مراسم مجازی سوگند اعضای دولت بایدن

بسیج در حوزه پیشگیری از جرایم آماده نقش آفرینی است

شیده لالمی درباره چه چیزی تحقیق می کرد؟

نتایج مطلوب طرح شهید سلیمانی در کنترل بیماری کرونا

تصاویر/ دوره آموزش عمومی «ولایت فقیه و حکومت اسلامی» در مدرسه علمیه امام صادق (ع) بیجار

بسیجیان در اراک از ابتدای شیوع کرونا در کنار کادر درمان در حال خدمت بودند

رییس قوه قضاییه: تفکر حل مشکلات کشور از طریق مذاکره اشتباه است

وام ازدواج بدون ضامن می شود

قوه قضاییه با کانال های غیرمجاز قیمت گذاری کالا برخورد کند

هاسپل، مدیری که خوب جلوی ترامپ دوام آورد

بازار تاثیری از استعفای رییس سازمان بورس نمی گیرد | سهام بنیادی بخرید

تدریس در مدارس علمیه خواهران در فضای مجازی صورت می گیرد

با واردات خودروهای دست دوم خارجی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی مخالفت شد

نگه داشتن شکایت و گزارش در هیچ واحد قضایی و نظارتی ولو یک روز مجاز نیست/نپرداختن به فساد موجب رشد آن می شود

ارتباط درست بین مادر و فرزند عامل مهمی در سلامت ذهنی و اعتمادبه نفس فرزندان دارد

امام جمعه اردبیل: دفاع از حقوق آذری های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد

تخصیص 100 درصدی بودجه برای اتمام پروژهای نیمه تمام خراسان رضوی

تجمع دو هفته ای که بی نتیجه خاتمه یافت

استخدام نگهبان در شرکت ملزومات دارویی درنا دارویه در فارس

تشییع پیکر پاک شهید دفاع مقدس در دزفول

جزییات برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور

معاون وزیر علوم: زیست دانشجویی دچار تعلیق شده است

اهمیت و ضرورت حفظ انضباط حقوقی در فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران

اعتبارات خوزستان باید به اندازه مابقی استان ها لحاظ گردد

بازدید از تونل مترو اسلامشهر

روان شناسان مشاوره ازدواج را در بستر فرهنگ ایرانی- اسلامی انجام دهند

سقف حقوق مدیران در سال 1400

حسن روحانی یک اصولگراست، اما از نوع معتدل آن

منشی دفتری آقا

نیازمند به یک نظافت چی جهت امورات منزل

درباره مدل ایرانی رسیدن به استراتژی | مهرداد اینانلو

درباره مدل ایرانی رسیدن به استراتژی | مهرداد اینانلو