مطالب مرتبط:
«در پیچ و خم های منع خشونت علیه زنان» آزارهای روحی و روانی نیز از مصادیق خشونت علیه زنان است/ لایحه با پشتیبانی فقهی در آستانه تصویب قانونی است/ در آینده عادی سازی آزار زنان تغییر می یابد و مجازات قانونی خواهد داشت.
اطلاعات شاخص توده بدنی 13 میلیون دانش آموز در سامانه سناد وارد شد
سپاهانی ها وارد تبریز شدند (عکس و ویدیو)
دولت در لایحه بودجه برای مناطق محروم اعتبار ویژه در نظر بگیرد
اطلاعات قد، وزن و توده بدنی دانش آموزان به سامانه سناد وارد شد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 20:352020-11-25سياسي

چه ایراداتی بر لایحه پیشنهادی برای مجازات فرزندکشی وارد است؟


تناسب جرم و مجازات و آثاری که به دنبال این اصل در جامعه خواهد داشت، یکی از مقوله هایی است که احساس امنیت و حق بر تامین را در شهروندان ایجاد و سازوکارهای فراهم سازی امنیت اجتماعی تضمین می کند.

- تناسب جرم و مجازات و آثاری که به دنبال این اصل در جامعه خواهد داشت، یکی از مقوله هایی است که احساس امنیت و حق بر تامین را در شهروندان ایجاد و سازوکارهای فراهم سازی امنیت اجتماعی تضمین می کند.

در صورت خلاء در این زمینه باید چاره ای اندیشید تا ضمن بازگردان آرامش و تامین امنیت شهروندان به جامعه، اسباب بازدارندگی و اثربخش شدن قوانین کیفری را ایجاد نمود.

سیاست گذاران جنایی ایران ضمن بازشناخت این خلاء ها و بررسی عدم تکافوی مجازات با پدیده های موجود به ویژه در قتل های قصاص ناپذیر مانند کشتن فرزند از سوی پدر، می توانند از گذر تعیین مجازات های تعزیری مناسب، اساس برقراری امنیت و آرامش و دسترسی به بازدارندگی را بنیان نهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل از«تابناک» وزارت دادگستری به منظور تعیین مجازات متناسب برای پدر و اجداد پدری مرتکب قتل فرزند، لایحه اصلاح ماده (612) قانون مجازات اسلامی را به هیات دولت ارائه کرده است.

براساس ماده (301) قانون مجازات اسلامی پدر و یا اجداد پدری پس از آنکه فرزند خود را به قتل برسانند، مشمول مجازات قصاص قرار نمی گیرند، ولی گاه قتل های خانوادگی به دو شکل به وقوع می پیوندند: نخست آنکه پدر یا اجداد پدری شخصا فرزند خود را به قتل می رسانند که مشمول ماده (301) قانون مجازات اسلامی قرار می گیرند، دوم آنکه برادر، خویشان، اقوام یا آشنایان خانواده های متعصب افراطی با هماهنگی پدر یا اجداد پدری، عمل خود را مرتکب شده یا آنکه پس از وقوع قتل، پدر یا اجداد پدری ضمن اطلاع از قتل ارتکاب یافته و رضایت مندی از عمل مرتکب، نسبت به اعلام رضایت و اسقاط قصاص مبادرت می ورزند.

در این خصوص اگرچه ماده (612) قانون مجازات اسلامی، مجازاتی را تعیین نموده ولی مجازات تعزیری پیش بینی شده، مناسب این رفتار مجرمانه نیست.

از آنجایی که متناسب نبودن مجازات مرتکبان قتل های عمدی که امنیت و نظم عمومی جامعه و احساس شهروندان را دچار چالش می کند، موجب بی اعتمادی شهروندان به قانون گذار به دلیل ناکارآمدی و عدم تکافوی قوانین کارآمد و متقن و به دستگاه عدالت قضایی به جهت عدم پاسخگویی مناسب به بزهکاری های موجود می شود، لذا باتوجه به ضرورت اعمال مجازات کارآمد در همه فروض و عدم تبیض منفی علیه ولی (پدر یا پدربزرگ)، وزارت دادگستری متون لوایح پیشنهادی خود و قوه قضاییه را در خصوص لایحه الحاق یک تبصره به ماده (612) قانون مجازات اسلامی، به هیات دولت ارائه نموده است.

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی‌های عمومی توام باشد سیدمهدی حجتی درباره با تنظیم لایحه تعیین مجازات متناسب برای پدر و اجداد پدری مرتکب قتل فرزند در دولت، گفت: در متن پیشنهادی وزارت دادگستری، مجازات کشتن فرزند توسط پدر یا جد پدری، حبس تعزیری درجه 3 تعیین شده است و در صورت نهایی شدن تصویب این متن و تبدیل آن به قانون، مجازات فرزند کشی از میزان فعلی که 3 تا 10 سال است به 10 تا 15 سال افزایش پیدا خواهد کرد.

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه تشدید مجازات فرزند کشی، یکی از مطالبات فعالان حوزه حقوق کودک و حقوقدانان کیفری و سیاستگذاران جنایی کشور بود، گفت: تا قبل از سال 1370 که ماده 208 قانون مجازات اسلامی به تصویب رسید، اصولاً قتل عمدی از جرایم قابل گذشت و فاقد جنبه عمومی بود و چنانچه مرتکب قتل عمدی، موفق به جلب رضایت اولیاء دم می‌شد، هیچ مجازات قانونی دیگری در انتظار قاتل نبود و به همین دلیل، فرزند کشی نیز صرفاً ملازمه با پرداخت دیه و البته تعزیر مرتکب بر مبنای قاعده فقهی "لکل معصیه التعزیر" داشت که به صورت "به مایراه الحاکم"، نوع و میزان مجازات آن، به تشخیص قاضی صادر کننده رأی بود که معمولاً به صورت اعمال مجازات شلاق بر مرتکب بار می‌گردید، ولی در سال 1370، قتل عمدی واجد جنبه عمومی شد که، چون این ماده تمامی مصادیق قتل عمد از جمله قتل فرزند را در بر نمی‌گرفت، در سال 1375 با تصویب ماده 612، بر وسعت ماده 208 افزوده شد و مقرر شد به هر دلیلی که قاتل قصاص نشود، مجازات حبس در مورد مرتکب اعمال شود.

حجتی خاطرنشان کرد: عدم قصاص فرزند در قوانین کیفری ایران، مبتنی بر منابع روایی در فقه و حدیث نبوی "انت و مالک لأبیک" است؛ لذا با توجه به منع قصاص پدر و جد پدری به واسطه قتل فرزند، باید مجازاتی در خصوص این بزه مورد پیش بینی قرار گیرد که بازدارندگی لازم و کافی را داشته و در واقع منطبق با اصل تناسب جرم و مجازات باشد والّا سیر تصاعدی قتل‌های این چنینی تداوم پیدا خواهد کرد.

این عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به اینکه تشدید مجازات فرزند کشی باید توأم با افزایش سطح آگاهی‌های عمومی باشد افزود: متأسفانه ما در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی، کم کاری کرده ایم و دستگاه‌های متولی و مراجع ذی ربط در خصوص جنبه‌های ارتباطی میان والدین و فرزندان و ارائه آموزش‌های لازم به کودکان در ارتباط با والدین و بالعکس نقش مؤثری ایفاء نکرده اند، به همین دلیل هنوز هم برخی از والدین خود را مالک بلامنازع فرزندان خویش دانسته و گمان می‌کنند که حق دارند هرگونه رفتاری را با فرزندان خویش انجام داده و حتی آنان را به قتل برسانند که این ناشی از ضعف فرهنگی و اشکالاتی است که گاه در لوای ناموس پرستی قتل دختران یک خانواده را توجیه می‌کند.

حجتی گفت: در حال حاضر قتل نوزدان و فرزندان ناشی از روابط نامشروع نیز سیر صعودی قابل توجهی را در کشور طی می‌کند و این اختلاف نظر که آیا قتل فرزند نامشروع توسط پدر طبیعی نیز مشمول منع قصاص هست یا نه محل اختلاف فق‌ها و حقوقدانان می‌باشد که ضروری است در این زمینه نیز تعیین تکلیف لازم صورت گیرد.

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه در کنار تشدید مجازات فرزند کشی، ضروری است قانونگذار با تبعیت از سیاست تسامح صفر، امکان استفاده از تأسیساتی مانند تعلیق اجرای مجازات یا آزادی مشروط را برای این دسته از بزهکاران نیز پیش بینی کند گفت: قطعیت اجرای مجازات و عدم امیدواری پدرانی که قاصد به قتل فرزندان خویش هستند قطعاً بازدارندگی مجازات را تقویت می‌کند و باعث خواهد شد که فرد قبل از تصمیم به ارتکاب جرم، روزنه امیدی برای رهایی از بخشی از مجازات حبس در صورت ارتکاب قتل نداشته باشد و طبعاً از ارتکاب جرم منصرف شود.

حجتی در پایان گفت: فرزند کشی امری مذموم است که ارتکاب آن نظم عمومی جامعه را به شدت به هم ریخته و امنیت روانی افراد و بالاخص کودکان را در مخاطره قرار می‌دهد؛ لذا باید در کنار ابزار‌های کیفری، از تمامی امکانات و ابزار‌ها برای پیشگیری از تحقق چنین جرایم استفاده کرد و با شناسایی کودکانی که در معرض بزه دیدگی قرار دارند، اقدامات حمایتی لازم را از آیشان به عمل آورد.

لایحه مجازات متناسب برای پدر و اجداد پدری مرتکب قتل فرزند، مثمرثمر نیست مریم نقاشان در این باره گفت: اگر بخواهم به زبان ساده دور از تئوری های حقوقی لایحه پیشنهادی را مورد تحلیل قرار دهم، دو بخش ماهوی و شکلی در آن به چشم می‌خورد.

وی افزود: در خصوص بخش ماهوی؛ علت تقدیم لایحه را عدم تناسب مجازات با جرم و عدم بازدارندگی ماده 612 قانون مجازات اسلامی دانسته اند؛ اما باید گفت این لایحه قصد تشدید مجازات برای قاتلینی که به هر علت قصاص نمی‌شوند را دارد نه اینکه حکم جدیدی آورده باشد.

در واقع خلا قانونی در مورد چنین قاتلینی نداشته ایم زیرا ماده 612 بیان کرده است که "هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود، درصورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد؛ دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا 10 سال‌ محکوم می‌نماید.

"نقاشان تصریح کرد: قاضی طبق اوضاع و احوال پرونده می تواند بین سه تا ده سال حکم حبس دهد و مسلما برای قتل‌هایی که توسط پدر یا جد پدری رخ می‌دهد و مصداق اخلال در نظم و امنیت جامعه و بیم تجری سایرین می باشد قاضی اختیار به حکم اشد مجازات یعنی 10 سال حبس را داشته است و از این باب خلایی نداشتیم و 10 سال حبس نیز مجازات کمی نیست! اما واقعا از منظر جرم شناسی اجتماعی پدری که مرتکب قتل می‌شود، اگر بداند 10 سال حبس می‌شود یا بیش از آن، در ارتکاب جرم تأثیر به سزایی دارد!؟ یعنی در چنین قتل‌هایی پدر می‌داند که اگر قصاص نمی شود اما 10 سال حبس در انتظارش می باشد و با این وجود انگیزه قتل یا هجوم هیجانات آنی آنقدر در آن لحظه بالاست که میزان مجازات در بازدارندگی موثر نمی باشد.

این کارشناس مسائل حقوقی گفت: حال بر فرض که تشدید مجازات را عامل بازدارنده بدانیم اما نحوه نگارش قانون در این لایحه اصولی نیست.

از لحاظ شکلی به صورت نادرست، اشد مجازات را از درجه ای به درجه دیگری از حبس ارجاع داده است.

وی ادامه داد: برای تبیین موضوع باید گفت که این لایحه، مجازات جرایم مشمول ماده 612 قانون مجازات اسلامی را تشدید کرده، به این نحو که هرکس مرتکب قتل عمد شود و به هر علت قصاص نشود به حبس تعزیری درجه سه (حبس از ده تا پانزده سال) محکوم می‌شود؛ در واقع مجازات سه تا ده سال را به ده تا پانزده سال افزایش داده یعنی در هیچ صورتی قاضی نمی تواند کمتر از 10 سال حکم دهد؛ حال جهات تشدید را ذیل همین ماده نام برده (که بر اساس طرفین قتل و اوضاع و احوال قتل‌هایی که از حساسیت بیشتری برخوردار است) و قصد داشته که آنها را مشمول اشد مجازات بداند.

وی ادامه داد: در جهت چنین هدفی طبق اصول قانونگذاری، تبصره 1 لایحه باید به این صورت تنظیم می‌شد؛ "چنانچه قتل عمدی موضوع این ماده نسبت به اشخاص یا به یکی از صورت های زیر ارتکاب یافته باشد مرتکب به اشد مجازات محکوم میشود" یعنی اگر این شرایط وجود داشت قاضی نمی تواند به کمتر از پانزده سال که اشد مجازات این جرم است رای دهد.

نقاشان خاطرنشان کرد: طبق اصول قانونگذاری کیفری نباید جهات تشدید مجازات را در جرم واحد به حبس از درجه دیگری تبدیل کنیم و این اشتباهی است که در نحوه تنظیم این لایحه رخ داده و موارد تشدید را مشمول درجه 2 که حبس از پانزده تا بیست و پنج سال می باشد قرار داده است.

نقاشان در پایان گفت: چنین لوایحی بدون زیر ساخت‌های اجتماعی بازدارنده چندان مثمر ثمر نیستند و نه تنها عامل بازدارنده موثری محسوب نمی شوند بلکه علاوه بر آن طبق روانشناسی بزه و طرد، حبس‌های بالای ده سال خود به نوعی معدوم کردن مجرم از صحنه اجتماع می‌باشد.

متن پیشنهادی وزارت دادگستری: در تمام موارد موضوع این ماده، بازداشت متهم تا حداقل یک چهارم مجازات مقرر قانونی الزامی است.

ب-متن پیشنهادی قوه قضاییه: ماده واحده- ماده (612) قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) به شرح زیر اصلاح و سه تبصره به آن الحاق می شود.

ماده (612)-هرکس مرتکب قتل عمد شود و به هر علت قصاص نشور به حبس تعزیری درجه سه محکوم می شود.

تبصره 1-چنانچه قتل عمدی موضوع این ماده نسبت به اشخاص یا به یکی از صورت های زیر ارتکاب یافته باشد مرتکب به حبس درجه دو محکوم می شود: 1- قتل عمدی کمتر از اشخاص کمتر از 18 سال شمسی، 2- قتل عمدی اشخاصی که به علت بیماری های روانی، ناتوانی ذهنی یا جسمی یا اشخاص باردار که قادر به دفاع از خود نباشند و مرتکب از آن آگاه باشد، 3- قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند، 4- قتل عمدی هریک از کارکنان نهادهای حکومتی درحال انجام وظیفه یا به سبب آن یا نسبت به پدر، مادر، همسر یا فرزند آنان به همین سبب، 5- قتل عمدی شاهد، بزه دیده، شاکی، مدعی خصوصی، وکیل، کارنشاس، داور، مترجم یا نسبت به پدر، مادر، همسر یا فرزند آنها به منظور انتقام یا ایجاد مانع یا اخلال در امر دادخواهی یا فرآیند دادرسی یا اجرای حکم، 6 – قتل عمدی با شرکت دیگری، 7 – قتل عمدی همراه با آزاد جسمی یا روانی شدید یا با پاشیدن اسید یا هرگونه مواد سمی یا شیمیایی دیگر، 8 – تعدد و تکرار در قتل عمدی، 9 – قتل عمدی با سبق تصمیم.

تبصره 2 – چنانچه ولی قهری مرتکب قتل فرزند یا همسر خود شود و دارای فرزند صغیر نیز باشد دادگاه می تواند او را از ولایت فرزندان صغیر، عزل و یا در اعمال ولایت او محدودیت ایجاد کند.

تبصره 3 – مجازات موضوع تبصره (1) این ماده تا قبل از سپری کردن حداقل یک چهارم حبس تعیین شده توسط دادگاه، مشمول هیچیک از نهادهای ارفاقی مذکور در قانون مجازات اسلامی نمی شود و مبدا زمان برخورداری از نهادهای مذکور پس از اجرای یک چهارم مجازات تعیین شده، محاسبه می شود.

فرآیند بررسی پیش نویس قانونی مربوط به اصلاح ماده مزبور که مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیات دولت طی می کند، حاصل مشارکت معاونت های امور زنان و خانواده رییس جمهور و حقوقی رییس جمهور، قوه قضاییه و وزارت دادگستری است.


کلید واژه ها: مجازات - امنیت - امنیت اجتماعی - شهروندان - احساس امنیت - تامین - جامعه - اجتماعی - یکی از - فرزند - احساس - تناسب - سازی - فرزندکشی - هایی - برقراری - قوانین - تعزیری - پدیده - ایران - بررسی - لایحه - آرامش - ویژه - صورت - قصاص - چاره - اساس

آخرین اخبار سرویس:
صدا وسیما و کتابخانه های عمومی از پرداخت عوارض به شهرداری معاف نیستند

نماهنگ «یاس مدینه» اثری جدید از گروه محمد رسول الله(ص) منتشر شد

ویژه برنامه های رادیو ایران در ایام شهادت حضرت زهرا (س)

شاعر آیینی میهمان کتاب باز می شود

انتخاب ایران به عنوان نایب رییس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO

راه اندازی سامانه ثبت درخواست زمین و وام مسکن ایثارگران

چرا درباره واکسن های آمریکایی و انگلیسی نگرانی وجود دارد؟/ سابقه صدساله ایران در تولید واکسن

قطب بندی های سیاسی احزاب، به قیمت از بین رفتن بقای آمریکا تمام می شود

خوانشی از حاشیه و متن رویداد فرار محمدرضا پهلوی از ایران در 26 دی 1357

اعلام برنامه های حرم مطهر رضوی در سالروز شهادت حضرت زهرا (س)

برگزاری دوره «تربیت معلم قرآن» در روستاهای جوکار

آغاز به کار برخط کنفرانس «رقص قلم؛ در راه ابریشم» از 2 بهمن

فاطمه(س)؛ حجت بالغه هستی در تمام اعصار/ نوشتاری از هادی سروش

آغاز کارآزمایی بالینی سومین واکسن ایرانی کرونا

فرماندار جدید ارومیه منصوب شد

شکایت مادر کودکان معلول از پزشکانی که غربالگری نکردند

دستورالعمل ارزیابی، تقویت و اتقان آراء قضایی ابلاغ شد

رونمایی از پهپاد های جدید «نهاجا» در آینده نزدیک

حمایت اساتید بسیجی حوزه علمیه خواهران از قانون «اعاده اموال نامشروع»

تداوم فعالیت های آموزشی به شکل مجازی/وضعیت آبی اما شکننده است

هر نوع تجمعی در ایام فاطمیه در تهران ممنوع است

لزوم تغییر وضعیت کارکنان قراردادی شهرداری های کشور

سازمان نظام پزشکی: پیگیر خرید واکسن معتبر کرونا هستیم

پیام استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت سالروز شهدای جهاددانشگاهی

اجرای مرحله چهارم رزمایش احسان و همدلی

استخدام حسابدار با حقوق ثابت و بیمه در زر کابل کرمان در تهران

رییس جمهور قانون امر به معروف و نهی از منکر را نمی پذیرد

معاون دفتر رییس جمهوری: خطر موج چهارم ‎کرونا بسیار جدی است

خرم آباد در ماتم عزای حضرت فاطمه زهرا (س)

فراخوان سازمان هواپیمایی جهت تدوین نقشه راه صنعت حمل و نقل هوایی

مجلس مصوبه ای در مورد حذف غربالگری زنان باردار نداشته است

داوطلبان انتخابات شوراها برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند

اعمال مدرک تحصیلی دوم شاغلان در مدارس از اول بهمن ماه

ارتباط منطقی بین پروژه ها باید برقرار شود

جلوه های ایمانی و اسلامی حضرت زهرا(س) بیشتر به عالم معرفی شود

«صادق خرازی»، نامزد انتخابات 1400 می شود

حضور در مدارس اجباری نیست/ لزوم مراقبت از مرزها بدنبال جهش ویروس کرونا

مردم اسلامشهر آقگل منتظر قدوم خانواده شهید گمنام شناسایی شده

تمام دستگاه های اجرایی به تحقق طرح تفصیلی اهتمام داشته باشند

از ادعای کبری خزعلی تا شکایت مادر کودکان معلول از پزشکانی که غربالگری نکردند

آغاز کارآزمایی بالینی فاز 1/2 سومین واکسن ایرانی کرونا

شهادت حضرت زهرا (س)

پخش 4 ویژه برنامه شهادت حضرت زهرا(س) بقاع متبرکه از شبکه قم

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله جعفر الهادی به صورت مجازی برگزار شد

پنج ساله های مدیریت راهبردی موفق

گمانه زنی از خیز کرونا در بهمن و اسفند

وداع با شهید گمنام ـ بیرجند

«نظام مسائل در حوزه اقتصاد» باید با توجه به مکتب اسلامی احصا شود

اولین واکنش مجلس در مورد حذف غربالگری جنین

زمان اجرای اولین مرحله واکسیناسیون کرونا در کشور +فیلم

برگزاری نشست مجازی «جلوه های زندگی در اخلاق فاطمی» در کرمانشاه

ایزدی: 6 سال است نگاه در کشور معطل غرب است/نتیجه معطل گذاشتن کشور به دستان غرب باعث افزایش تحریم و کاهش فروش نفت شده

پایان حضور 16 ساله آنگلا مرکل در عرصه سیاسی آلمان

علت پیامک پلیس به رانندگانی که به مناطق زرد سفر می کنند

بعید است مردم با وعده های اقتصادی در انتخابات شرکت کنند/ عملکرد غیرقابل پذیرش اصلاح طلبان باعث خانه نشینی شان شده است

رونمایی از پهپاد های جدید «نهاجا»، به زودی

هر نوع تجمعی در ایام فاطمیه در تهران ممنوع است

دستورالعمل ارزیابی، تقویت و اتقان آراء قضایی از سوی رییس کل دادگستری تهران ابلاغ شد

سوگواره یاس نبوی با برگزاری محفل قرآنی در امامزاده پنج تن لویزان

گفتمان سازی بیانیه گام دوم انقلاب در سایه همکاری دستگاه ها

تبری از دشمنان؛ مهمترین دیپلماسی اسلام در برابر نفوذ

250 هکتار از مراتع کوهستانی دامغان احیا شد

ناکارآمدسازی نقاط قوت دشمن تمرین شد/ موشک ابزار تولید قدرت است

اخبار مشروح 13، شنبه، 27 دی 99

روحانی: راهپیمایی 22 بهمن امسال نمادین خواهد بود

برگزاری جلسه شورای علمی گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی

اسامی شهر های قرمز کرونا + لیست شهر ها (شنبه 27 دی 99)

ترامپ دستور ترور سردار سلیمانی را نداده است؟! / یک خبر عجیب در فضای مجازی + عکس

خطبه فدکیه، تفسیر توحید، نبوت و معاد است

شهدای دانشجو بنیان گذاران دفاع دانش بنیان هستند

انجام آزمایش دی ان ای 98 درصد از خانواده های شهدای مفقود الجسد در همدان

خطر در کمین میهمان و میزبان

راهپیمایی 22 بهمن امسال نمادین خواهد بود

تلاش امام خمینی برای جلوگیری از اعدام شهید نواب صفوی

طرح اخیر مجلس قدرت مذاکره را بالا می برد

دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

توضیح ماجرای توبیخ برخی از مدیران از سوی استاندار کرمان

نماز، دانشگاهی برای انسان سازی است

دستاورد بزرگ دفاعی سپاه با استفاده از موشک های بالستیک دوربرد علیه اهداف متحرک در اقیانوس

حفظ حیای فاطمی را در فضای مجازی جدی بگیریم

مدل خانم مدلینگ

تعدادی چرخکار ، زیگزال دوز و وسط کار نیازمندیم

استخدام خانم حسابدار

کودکان یتیم زیر چتر حمایتی دانشگاه یزد

انتخاب ایران به عنوان نایب رییس کمیته بررسی عضویت وابسته UNWTO

شورای شهرها به شورای شهرداری تبدیل شده اند

سفر سید احمد خاتمی به کیش

روند نزولی کرونا در سمنان ادامه دارد/ تداوم منع تردد

مهلت ثبت نام مسابقات قرآنی مدهامتان تمدید شد

دستگاه ها برای راه اندازی مرکز درمان معتادان ایلام همکاری کنند

ضرورت مدیریت درآمدهای عرصه های موقوفات فارس

صفحات ممنوعه اینستاگرام

برگزاری دوره های حفظ و تفسیر قرآن در مؤسسه شهدای بهمنی

توجه به تفکر برنامه محوری جهت پویایی شوراهای آموزش و پرورش ضروری است

دیدار با خانواده های شهدا وظیفه اصلی تمامی مسئولان است

آغاز کارآزمایی بالینی سومین واکسن ایرانی کرونا

کرامت انسانی در سایه دانایی شکوفا می شود / تمدن سازی بدون افراط و تفریط

تشییع و تدفین 5 شهید گمنام در فارس

خیز احتمالی کرونا در بهمن و اسفند

سومین واکسن ایرانی کرونا وارد فاز بالینی شد

چه ایراداتی بر لایحه پیشنهادی برای مجازات فرزندکشی وارد است؟

چه ایراداتی بر لایحه پیشنهادی برای مجازات فرزندکشی وارد است؟