موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - ورزش و جوانان - مهرداد ميناوند - وزير ورزش و جوانان - مجلس شوراي اسلامي - ويروس كرونا - شوراي اسلامي - حنيف عمران زاده - فدراسيون پزشكي - فدراسيون پزشكي ورزشي - ماركوس اسمارت - بيمارستان 700 تختخوابي - آتيه سازان حافظ - قبل از ازدواج - نيروهاي نظامي - رحمان رضايي در ذوب آهن - سراسري 3G - مهري - مشكلات ناشي از سوء مديريت ها - رفع تصرفات اراضي - قدس شريف - كوهنوردان مفقود شده - جوجه روزه

مطالب مرتبط:
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
ورزشگاه آزادی چقدر از استقلال و پرسپولیس طلب دارد؟
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 20:102020-11-25سياسي

سیاستمداراصلاح طلب


- سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: شرق: پنجم آذر مصادف است با درگذشت محمدعلی فروغی که چه موافق یا چه مخالفش باشیم، نمی توانیم نقش مهم او در تاریخ سیاسی معاصر را انکار کنیم.

او که در سال1273 یا 1274 به استخدام دولت درآمد، مترجم زبان های فرانسه و انگلیسی وزارت انطباعات شد.

فروغی افزون بر این دو زبان روسی و عربی هم می دانست.

او که در ابتدا شغل مترجمی را با اشتیاق پذیرفته بود، پس از مدتی آن را مناسب حال و هوای خویش نیافت؛ زیرا در دارالترجمه هیچ گونه وسیله ای وجود نداشت که بتواند عطش او را برای فهمیدن و به خصوص فهماندن سیراب کند.

در آغاز سلطنت مظفرالدین شاه که نوگرایان به ساخت مدرسه های ملی روی آوردند، فروغی معلمی پیشه کرد و در مدرسه ادب به مدیریت میرزا یحیی دولت آبادی، مدرسه علمیه به مدیریت مخبرالسلطنه هدایت و دارالفنون به آموزگاری پرداخت و هم زمان با نگارش و برگردان مقالات فلسفی و تاریخی، در انتشار هفته نامه و روزنامه تربیت و نشر آموزه ها و اندیشه های نو به پدرش کمک می کرد.

ورود به عالم سیاست از آنجا که شناخت نظری فروغی از نظام پارلمانی اروپا در سامان دادن کار مجلس نوپای مشروطه سخت به کار می آمد، به پیشنهاد صنیع الدوله هدایت، رییس مجلس اول، سرپرستی دبیرخانه مجلس شورای ملی به محمدعلی فروغی واگذار شد.

پس از درگذشت پدر فروغی در حدود 32سالگی از کار در مجلس کناره گرفت.

پس از خلع محمدعلی شاه و در انتخابات دوره دوم مجلس شورای ملی، فروغی که حالا ذکاءالملک شده بود، به نمایندگی مردم تهران برگزیده شد.

ابتدا به عنوان منشی عضو هیئت رییسه و رییس کمیسیون معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه شد و پس از استعفای مستشارالدوله صادق در شانزدهم تیرماه سال1289 در 35سالگی به ریاست مجلس شورای ملی رسید، اما مدت ریاستش کمتر از هفت ماه بود.

در نشست مجلس در ششم بهمن همان سال، میرزا اسدالله خان، نماینده کردستان او را متهم کرد که رعایت بی طرفی را نمی کند و از عهده اداره مجلس برنمی آید.

ذکاءالملک پس از آنکه جواب اسدالله خان را داد به حالت قهر جلسه را ترک گفت و نمایندگان هم به جز 10-15 نفر او را همراهی کردند.

شیخ اسماعیل هشترودی اعلام کرد که در اعتراض به سخنان میرزا اسدالله خان، او و دیگر نمایندگان آذربایجان استعفا می دهند.

پس از نزدیک به یک ساعت نمایندگان برگشتند و جلسه با سخنان میانجی گرانه سید حسن مدرس و سخنان ذکاءالملک از سرگرفته شد.

در پایان جلسه 37 نفر از نمایندگان با امضای نامه ای نسبت به سخنان میرزا اسدالله کردستانی علیه ذکاءالملک ابراز تنفر کردند.

با این حال او و سید نصرالله اخوی، نایب رییس مجلس، از مقام خود استعفا دادند.

هر دو آنها در واپسین روزهای این دوره از مجلس در دوم آذر 1290 به ترتیب به عنوان نایب رییس اول و دوم انتخاب شدند.

پنج روز بعد، وزارت مالیه کابینه دوم، صمصام السلطنه، به فروغی واگذار شد.

در 20 آذرماه سال1290 صمصام السلطنه کابینه خود را دوباره ترمیم کرد و این بار وزارت عدلیه را به ذکاءالملک سپرد.

او قانون اصول محاکمات حقوقی را که میرزا حسن خان مشیرالدوله تهیه کرده بود، به اجرا درآورد و بدین سان قدمی بزرگ در راه استواری عدلیه جدید برداشت.

در 25 مرداد 1293 در کابینه مستوفی الممالک سرپرستی وزارت عدلیه به فروغی واگذار شد.

با آغاز کار دوره سوم مجلس شورای ملی در 13 آذر 1293، ذکاءالملک نمایندگی مردم تهران را بر عهده گرفت و از دولت خارج شد.

درپی استعفای سید نصرالله سادات اخوی از نایب رییسی مجلس در اسفند1293 به جای او برگزیده شد، اما با پذیرش وزارت عدلیه کابینه مشیرالدوله در 23 اسفند همان سال از نمایندگی مجلس دست کشید.

دولت مشیرالدوله بیش از 40 روز نپایید.

فروغی در سال 1298 به عنوان عضوی از هیئت نمایندگی ایران به کنفرانس صلح پاریس(1919) رفت و تلاش کرد دعاوی مالی و سیاسی ایران را مطرح کند.

او و دیگر همکارانش در آن کنفرانس نتایج مثبتی نگرفتند و خسارات سنگین ایران در جنگ بین الملل اول پرداخت نشد.

این گروه در نظر داشت دعاوی مالی و سیاسی ایران را در نشستی که ویژه کشورهای درگیر جنگ بود، مطرح کند.

در بخشی از نامه ای که ذکاءالملک از پاریس به هنگام برگزاری کنفرانس صلح در سال 1919(1298) نوشته است، پس از آنکه به سختی گله می کند که چرا ایران باید در مقابل انگلیسی ها مُرده در دستان مُرده شور باشد، افسوس خود را از این فقدان هویت جدید این گونه نشان می دهد: ملت ایران باید صدا داشته باشد، افکار داشته باشد، ایران باید ملت داشته باشد.

ایران ملت ندارد.

افکار عامه ندارد.

اگر افکار عامه داشت به این روز نمی افتاد و همه مقاصد حاصل می شد.

اصلاح حال ایران و وجود ایران متعلق به افکار عامه است و اگر بگویید تعلیق بر محال می کنی عرض می کنم خیلی متأسفم اما در حقیقت نمی توانم صرف نظر کنم .

وزارت خارجه فروغی دو سال در اروپا ماند و در این مدت تلاش ها و کارهای فرهنگی بسیاری در فرانسه و آلمان سامان داد که از جمله آنها چندین سخنرانی درباره تاریخ و ادبیات ایران در محافل فرهنگی فرانسه و آلمان بود.

او یک هفته پیش از کودتای سیدضیاء-رضاخان در سوم اسفند 1299 به ایران بازگشت و دو سال بعد در اسفند 1301 در کابینه مستوفی الممالک وزیر خارجه شد.

این نخستین تجربه فروغی در وزارت امور خارجه بود.

با استعفای مستوفی الممالک در کابینه جدید مشیرالدوله در 26 خرداد 1302 وزارت مالیه به او واگذار شد تا اینکه رضاخان سردار سپه رییس الوزرا شد و دوباره وزارت امور خارجه را به فروغی سپرد.

در این دوره او نخستین معاهده تجاری میان ایران و شوروی را به مجلس داد که یک سال پیش تر، تأخیر در تدوین آن از عواملی شد که سید حسن مدرس او و دولت مستوفی الممالک را به استیضاح کشید و باعث سقوط آن شد.

اما پیش از آنکه این عهدنامه به تصویب مجلس برسد، رضاخان در 10شهریور، فروغی را به عنوان وزیر مالیه به مجلس معرفی کرد.

در آن دوران، ریاست کل مالیه کشور در دست آرتور میلسپو مستشار آمریکایی بود که در طول وزارت فروغی طرح هایی از طریق او برای افزایش مالیات و درآمد دولت به مجلس داد.

اولین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضاشاه پس از تصویب خلع قاجار از سلطنت در نهم آبان 1304رضاخان که حکومت موقت به او واگذار شده بود، سرپرستی دولت را به فروغی سپرد.

تدارک تشکیل مجلس مؤسسان که با اصلاح چند اصل متمم قانون اساسی سلطنت را به خاندان پهلوی واگذار کرد، از اقدامات فروغی در این دوره است.

فروغی سپس اولین نخست وزیر دوران پهلوی شد و در 29 آذر 1304 دولتش را به مجلس معرفی کرد.

رضاشاه در 28 آذر 1304 فروغی را به نخست وزیری برگزید و حدود دو ماه پس از تاج گذاری از طریق تیمورتاش به فروغی ابلاغ کرد که خواهان استعفای اوست.

سرانجام کابینه فروغی در 15 خرداد 1305 به کار خود پایان داد.

دومین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضاشاه در 29 شهریور 1312، به فرمان رضاشاه، مخبرالسلطنه هدایت مجبور به استعفا از نخست وزیری شد و فروغی با حفظ سمت در وزارت امور خارجه، مأمور به تشکیل کابینه جدید شد.

فروغی در دوران دوم نخست وزیری خود دست به یک سلسله فعالیت های فرهنگی زد.

تأسیس دانشگاه تهران، تأسیس فرهنگستان ایران، برگزاری جشن هزاره فردوسی با شرکت ده ها نفر از مستشرقان و ایران شناسان در مشهد.

، تشکیل انجمن آثار ملی برای احیای فرهنگ ملی ایران به همت او جامه عمل پوشید.

تجدید ساختمان آرامگاه حافظ و تعمیر بنای سعدی از دیگر اقدامات فرهنگی اوست.

ریاست فرهنگستان و انجمن آثار ملی هم در دوران نخست وزیری اش با او بود.

در دومین دوره رییس الوزرایی فروغی که تا آذر 1314 ادامه داشت، تیمورتاش وزیر دربار رضاشاه، سردار اسعد بختیاری وزیر جنگ فروغی و مصباح السلطنه اسدی نایب التولیه آستان قدس رضوی و پدر داماد فروغی به دستور رضاشاه به کام مرگ رفتند.

فروغی به دلیل شفاعت اسدی نزد رضاشاه، از نخست وزیری عزل و تا شهریور1320 خانه نشین شد.

خانه نشینی پربار فروغی عضو فرهنگستان، شیر و خورشید سرخ، عضو و رییس شورای عالی انتشارات و تبلیغات شد.

سال های خانه نشینی اش از پربارترین دوران زندگی فرهنگی اوست، در این سال ها به ترجمه، تحقیق، تألیف و سخنرانی در دانشکده ها و مجامع فرهنگی گذشت.

با کنار گذاشته شدن فروغی از ریاست فرهنگستان، این مؤسسه کم کم از مسیر اصلی خارج شد و فروغی با هدف آگاهی بخشی به افکار عمومی و جلوگیری از این کژروی ها پیام من به فرهنگستان را نوشت و به چاپ رساند.

پیام من به فرهنگستان را هانری ماسه نیز ترجمه و در سال 1318 چاپ کرد.

آخرین دوره نخست وزیری اش در سلطنت رضا شاه دو روز پس از یورش متفقین به خاک ایران، رضاشاه در پنجم شهریور 1320 فروغی را احضار و علی منصور را از نخست وزیری برکنار کرد و ریاست دولت را به فروغی سپرد تا مسئولیت مذاکره با متفقین را بر دوش او بگذارد.

فروغی بلافاصله دستور ترک مقاومت به ارتش ایران داد و این دستور را به اطلاع سر ریدر بولارد، وزیرمختار انگلیس و آندری اسمیرنوف، سفیرکبیر شوروی رساند و از آنان خواست که نیروهایشان عملیات جنگی را متوقف کنند.

دو روز پس از دریافت این یادداشت در هشتم شهریور بولارد و اسمیرنوف نزد فروغی و وزیر امور خارجه اش، علی سهیلی رفتند و اعلام کردند که دولت های متبوع آنها هیچ نقشه ای علیه استقلال یا تمامیت اراضی ایران ندارند و از دولت ایران می خواهند تعهد کند که ارتش ایران در جنوب و شمال به پشت خط مشخصی عقب نشینی کند، همگی اتباع آلمان به استثنای اعضای حقیقی سفارت آلمان و چند نفر مهندس را (به شرطی که در نهادهای مخابراتی یا نظامی شاغل نباشند) به نیروهای انگلیس یا شوروی تحویل دهد و اجازه ورود هیچ شهروند آلمانی را به کشور ندهد، وسایل تسهیل حمل ونقل تجهیزات جنگی و غیرجنگی را در خاک خود به وسیله راه آهن یا از راه هوا میان نیروهای انگلیسی و شوروی فراهم بیاورد، آنها نیز در مقابل حقوق مربوط به نفت و حق الامتیاز شیلات سواحل جنوبی دریای خزر را همچون گذشته خواهند پرداخت، وسایل تسهیل لوازم مورد احتیاجات اقتصادی ایران را فراهم خواهند ساخت، پیشروی نیروهای خود را متوقف خواهند کرد و به محض اینکه وضعیت نظامی اجازه دهد، ارتش های خود را از خاک ایران بیرون خواهند برد.

دو روز پس از این دیدار در دهم شهریور، فروغی به بولارد و اسمیرنوف نوشت که شروط آنها را می پذیرد و در مقابل می خواهد در مناطقی که به اشغال ارتش های انگلیس و شوروی در می آید، حاکمیت دولت ایران برقرار بماند و ادارات دولتی و شهربانی و امنیه (ژاندارمری) به کار خود ادامه دهند و نیروهای انگلیس و شوروی به هیچ وجه عملیاتی که منافی با حاکمیت دولت ایران باشد، انجام ندهند، هزینه ای بر دولت ایران تحمیل نکنند و تأمین مایحتاجشان با خودشان باشد، تماس با اهالی نداشته باشند، سلاح و تجهیزاتی را که از ارتش ایران غنیمت گرفته اند، پس بدهند و خساراتی را که به ایران وارد آمده جبران کنند.

دولت انگلیس با ارسال یادداشتی در پانزدهم شهریور خواسته های فروغی را پذیرفت، به شرطی که ادارات و شهربانی و ژاندارمری ایران هماهنگ با نیروهای انگلیسی عمل کنند، شهروندان آلمانی به جای اخراج به نیروهای انگلیس یا شوروی تحویل داده شوند و سفارتخانه های آلمان، ایتالیا، مجارستان و رومانی در تهران برچیده شوند.

فروغی در هجدهم شهریور1320 گزارشی از مذاکرات خود با متفقین به مجلس داد و بار دیگر تقاضای رأی اعتماد کرد و رأی اعتماد گرفت.

نخست وزیری در دوران محمدرضاشاه در 25 شهریور1320 رضا شاه از سلطنت کناره گرفت و تاج وتخت را به پسرش محمدرضا واگذارد.

فروغی همان روز به مجلس رفت و استعفانامه رضاشاه را برای نمایندگان خواند.

فروغی از محمدرضا شاه خواست فردای آن روز به مجلس بیاید و با ادای سوگند، رسما پادشاهی را آغاز کند.

در 26 شهریور محمدرضا شاه به مجلس رفت و پس از ادای سوگند در نطقی خطاب به نمایندگان، دولت فروغی را مأمور کرد برنامه جامعی حاکی از روش اصلاحات مربوطه به امور اجتماعی و اقتصادی مالی و تغییر مقرراتی که با احتیاجات و مقتضیات امروز وفق نمی دهد، هر چه زودتر با موافقت و تصویب مجلس تهیه نموده، به موقع اجرا بگذارد .

فروغی در نهایت به دلایل مشکلات عدیده ای که در کشور وجود داشت و متعاقب استعفای بیشتر وزیرانش از سِمت خود استعفا داد.

او در نهایت، پنجم آذر 1321 در 67 سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.


کلید واژه ها: فروغی - مدرسه - مظفرالدین شاه - محمدعلی فروغی - مدیریت - مدرسه علمیه - تاریخ سیاسی - مترجم - تاریخ - ساخت مدرسه - دارالفنون - زبان روسی - دولت - زبان - محمدعلی - انگلیسی - استخدام - انتشار - اندیشه - مترجمی - درگذشت - فرانسه - پرداخت - مقالات - سلطنت - مناسب - سیاسی - نگارش - سیراب - فلسفی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سالن کار آقا با حقوق ثابت و عالی در باغ رستوران بهشت قم

چند نیروی حراست نیاز داریم

نیکزاد: دعوت کنندگان مردم به بورس توپ را در زمین مجلس نیندازند

تغییر دولت نباید در فرایند کاری فدراسیون ها خللی ایجاد کند/ ببینید

جمالی: برگزاری انتخابات حساس گچساران به مدیریت اتابک نیاز داشت

جامعه آشفته و تفرقه زده آمریکا؛ چالش پیش روی بایدن

تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان برای نجات آن از سوء مدیریت است

مردم لبنان: بایدن و ترامپ را دو روی یک سکه

گوهر خیراندیش به کرونا مبتلا شد

مجاهدت مدیران، قضات و کارکنان لازمه تحول در دستگاه قضا است

گوهر خیراندیش هم کرونایی شد

آیت الله مصباح یزدی مجاهد فی سبیل الله بود

عوامل نفوذ در بورس دنبال ایجاد نارضایتی هستند

مشکل خودروسازی کشور کم توجهی به کیفیت محصولات تولیدی است

نماز جمعه قم با رعایت پرتکل های بهداشتی برگزار می شود

پایان نامه ناتمام شیده لالمی درباره چه بود؟

ماجرای گاف ها و سوتی های مجری های تلویزیون

بزرگداشت مجازی آیت الله بلندنظر برگزار می شود

سقف حقوق در سال آینده چقدر است؟

احکام مربوط به نحوه ارتباط با افراد تارک الصلاه/ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

آمریکا هیچ وقت دست از تهدید و تحریم ملت ایران برنداشته است

طرح جامع تهدیدها و فرصت های استان خراسان جنوبی تدوین می شود

امیرعبداللهیان: ملاک برای مردم ایران رفتار عملی مستاجران جدید کاخ سفید است

ملاک برای مردم ایران رفتار عملی مستاجران جدید کاخ سفید است/ اکنون برجام فقط یک نام است

وجود 15 هزار جوان تحصیلکرده بیکار در رفسنجان

استخدام بازاریاب شرکت پونک

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت فروشگاه پروما در مشهد

جذب اساتید آموزشی

استخدام منشی مدیر عامل در شرکت مدیران آهن زاینده رود در اصفهان

اختصاص یکهز ار و 500 میلیارد ریال برای بافت فرسوده آبادان و خرمشهر

کارگروه کشورهای حوضه آبریز رود ارس تشکیل شود

در فضای مجازی، اسلام را به تمسخر گرفته اند؛ وزیر ارتباطات هیچ اقدامی نمی کند

استخدام کارمند اداری و حسابداری آقا در شرکت بهبود گستر یزد

استخدام مسئول دفتر در گروه صنعتی آهن پود شریف در تهران

باید از نخبگان صالحین حمایت شود

نهضت آموزش عمومی فقه راه اندازی شود

استخدام فروشنده در شرکت امنیت گستر در قم

بیدبلند یک تحول بزرگ و افتخاری برای کشور است

یوزپلنگ مادر برای توله هایش ایمپالا شکار می کند

از نخبگان حلقات صالحین حمایت شود

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان: مسئولان مشکلات راه مواصلاتی و آب آشامیدنی منطقه سیاهو را مرتفع کنند

هشدار اسراییل به بایدن: اگر به برجام بازگردید دیگر حرفی برای گفتن با شما نداریم

برگزاری راهپیمایی خودرویی یوم الله 22 بهمن در 5 شهر دماوند

لزوم مطالعه تاریخ از سوی نسل جوان

گفت وگوی رییسی با متهمان و محکومان مواد مخدر در سمنان

تبلیغ روحانیون در زندان ها زندانیان را متحول می کند

بازدید داستان کل کشور از دادسرای سمنان

گزارش| سفرهای حاشیه ساز؛ رییس جمهور افغانستان شانسی در هرات ندارد

افتتاح هفته فرهنگی غزه با عنوان غزه نماد مقاومت

پایان نامه ناتمام شیده لالمی درباره چه بود؟

خانواده سه شهید مدافع حرم در مشهد تجلیل شدند

حسابدار و انبار دار

فروشنده موبایل نمایندگی سامسونگ

حراست نگهبان

تصویرِ مراسم مجازی سوگند اعضای دولت بایدن

بسیج در حوزه پیشگیری از جرایم آماده نقش آفرینی است

شیده لالمی درباره چه چیزی تحقیق می کرد؟

نتایج مطلوب طرح شهید سلیمانی در کنترل بیماری کرونا

تصاویر/ دوره آموزش عمومی «ولایت فقیه و حکومت اسلامی» در مدرسه علمیه امام صادق (ع) بیجار

بسیجیان در اراک از ابتدای شیوع کرونا در کنار کادر درمان در حال خدمت بودند

رییس قوه قضاییه: تفکر حل مشکلات کشور از طریق مذاکره اشتباه است

وام ازدواج بدون ضامن می شود

قوه قضاییه با کانال های غیرمجاز قیمت گذاری کالا برخورد کند

هاسپل، مدیری که خوب جلوی ترامپ دوام آورد

بازار تاثیری از استعفای رییس سازمان بورس نمی گیرد | سهام بنیادی بخرید

تدریس در مدارس علمیه خواهران در فضای مجازی صورت می گیرد

با واردات خودروهای دست دوم خارجی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی مخالفت شد

نگه داشتن شکایت و گزارش در هیچ واحد قضایی و نظارتی ولو یک روز مجاز نیست/نپرداختن به فساد موجب رشد آن می شود

ارتباط درست بین مادر و فرزند عامل مهمی در سلامت ذهنی و اعتمادبه نفس فرزندان دارد

امام جمعه اردبیل: دفاع از حقوق آذری های مسلمان در سراسر دنیا باید مبنای کار باشد

تخصیص 100 درصدی بودجه برای اتمام پروژهای نیمه تمام خراسان رضوی

تجمع دو هفته ای که بی نتیجه خاتمه یافت

استخدام نگهبان در شرکت ملزومات دارویی درنا دارویه در فارس

تشییع پیکر پاک شهید دفاع مقدس در دزفول

جزییات برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور

معاون وزیر علوم: زیست دانشجویی دچار تعلیق شده است

اهمیت و ضرورت حفظ انضباط حقوقی در فعالیت های بنیاد شهید و امور ایثارگران

اعتبارات خوزستان باید به اندازه مابقی استان ها لحاظ گردد

بازدید از تونل مترو اسلامشهر

روان شناسان مشاوره ازدواج را در بستر فرهنگ ایرانی- اسلامی انجام دهند

سقف حقوق مدیران در سال 1400

حسن روحانی یک اصولگراست، اما از نوع معتدل آن

منشی دفتری آقا

نیازمند به یک نظافت چی جهت امورات منزل

نیازمندنیروی آقادرکارگاه لبنیاتی

بندهایی از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مغایر سیاست های کلی تشخیص داده شد

آیت الله رییسی هیچ خط قرمزی در رسیدگی به پرونده ها ندارد /تبلیغ روحانیون در زندان ها زندانیان را متحول می کند

استخدام سرپرست کارگاه آقا در بانیان نمای مبنا در تهران

مردی که ایده عجیب و غریبش دمار از روزگار انسان ها در آورد! + تصاویر

پشتیبان آموزشی و منشی

تشییع پیکر آیت الله علوی در سبزوار

آیین تکریم و معارفه مدیرعامل گل گهر برگزار شد+تصاویر

به دنبال تحقق نهضت فرهنگی در رامشیر خوزستان هستیم

نماینده مجلس: نفوذ در کشور جدی است/عوامل نفوذ در بورس دنبال ایجاد نارضایتی اند

مراسم خاکسپاری شهید مرادی نسب در دزفول به روایت تصویر

پایداری ها در تلاش برای رسیدن جلیلی به ریاست مجلس؟

آذربایجان غربی صاحب مرکز توسعه مراودات بین المللی معدنی می شود

حضور نوه بایدن در مراسم تحلیف پدربزرگ / عکس

فعالیت های بنیاد شهید در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

آیت الله رییسی هیچ خط قرمزی در رسیدگی به پرونده ها ندارد /تبلیغ روحانیون در زندان ها زندانیان را متحول می کند

سیاستمداراصلاح طلب

سیاستمداراصلاح طلب