مطالب مرتبط:
جنگ قره باغ : ارتش جمهوری آذربایجان وارد کلبجر شد + ویدئو و عکس
رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره باغ محور
جنگ قره باغ/ بازگشت آذربایجان به کَلَبجَر پس از 27 سال
مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره باغ محور رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان
مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره باغ محور رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان
-132 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 آذر 1399 ساعت 19:502020-11-25سياسي

جنگ قره باغ فرصتی برای تجلّی هویت شیعی در جمهوری آذربایجان/تحلیل


صحنه هایی عجیب و شور انگیز در مراسم های تشییع و تدفین شهدای قره باغ، این مراسم ها را به آیین های عزاداری حسینی تبدیل کرد.

گویی، شیعیان جمهوری آذربایجان فرصتی مغتنم و دست نیافتنی به دست آوردند که جبران مافات کنند و قضای عزاداری های ممنوع شده در ماه محرم .

- صحنه هایی عجیب و شور انگیز در مراسم های تشییع و تدفین شهدای قره باغ، این مراسم ها را به آیین های عزاداری حسینی تبدیل کرد.

گویی، شیعیان جمهوری آذربایجان فرصتی مغتنم و دست نیافتنی به دست آوردند که جبران مافات کنند و قضای عزاداری های ممنوع شده در ماه محرم را که در سال جاری به بهانه مقابله با کرونا ممنوعیتش شدیدتر هم شده بود، به جای آورند.

آران نیوز - جنگ جدید در قراباغ برغم تمامی راهبرد ها و سیاست ها و تلاش های قبلی حکومت لاییک جمهوری آذربایجان، فرصتی شد برای تجلّی هویت شیعی بخش اعظم مردم جمهوری آذربایجان و امروز این سوال مطرح است که آیا حاکمان جمهوری آذربایجان پس از سال ها ستیزه با تشیع و فعالان دیندار و روحانیون شیعی این کشور، با مشاهده تمایل اکثریت غالب مردم به مذهب تشیع در کشورشان، تصمیم به تغییر هویت و سیاست خود گرفته اند یا اینکه اقداماتی نظیر حضور در مسجد آق دام و نیز فراهم شدن امکان پخش اذان و برگزاری نماز جماعت در مساجد شهرهای بازپس گرفته شده از ارامنه، حرکت هایی تاکتیکی است برای بهره برداری سیاسی و تبلیغاتی و موج سواری بر روی احساسات مذهبی مردم که در شرایط اوج گیری جنگ و تشییع جنازه های جوانان در جمهوری آذربایجان به غلیان درآمده است؟ در پاسخ به این سوال، دو برداشت وجود دارد.

در یک برداشت، تصور می شود که دولت لاییک جمهوری آذربایجان پس از سه دهه برخورد چکشی و سرکوب شدید تشیع، به علت ناموفق بودن این سیاست خشن ، تصمیم به تغییر رویه گرفته است.

چرا که بی تاثیر بودن اقدامات سرکوبگرانه برای جلوگیری از احیای هویت شیعی مردم جمهوری آذربایجان یک بار دیگر بخصوص در همین ماه های اخیر در جریان مراسم های تشییع و تدفین جان باختگان جنگ دوم قراباغ و حتی در درون پادگان هایی که سربازان ارتش همین دولت لاییک قبل از شروع عملیات برای امام حسین (ع) و یاران شهیدش نوحه سرایی می کردند، یک بار دیگر اثبات شد.

البته، در همین ایام ترکیه و مستشارانش و نیز مستشاران رژیم صهیونیستی به بهانه کاربرد تسلیحات مدرن فروخته شده به ارتش جمهوری آذربایجان، فرماندهی یا دخالت در عملیات ها را به دست گرفته بودند و وابستگان ترکیه در درون ارتش جمهوری آذربایجان تلاش می کردند مطامع سیاسی و مذهبی خود را اجرایی کنند.

به عنوان مثال در شهرهای جنوب غربی جمهوری آذربایجان به محض استقرار ارتش جمهوری آذربایجان، اذان به سبک ترکیه و اهل سنت پخش کردند و گزارشگران ترکیه ای نیز در لا به لای گزارش های هیجان آلود و پرهیاهویشان سعی می کردند افکار عمومی جمهوری آذربایجان را به سمتی غیر از علقه های شیعی و پیشینه واقعی و ایرانی اماکن تاریخی و مذهبی شهرهای بازپس گرفته شده، سوق دهند و سوابق و تاریخچه های به اصطلاح عثمانی و ترکی مثلا برای مساجد آق دام و شوشا بتراشند.

اما، در همین گیر و دار و برغم تمامی مقررات سفت و سختی که در مقابله با مظاهر دینی و مذهبی در ارتش جمهوری آذربایجان و حتی نماز خواندن سربازان در سال های گذشته وضع و اجرا شده بود، به محض تصرف روستا و شهری جدید، سرباز و افسری از همین ارتش یافته می شد که با صوتی دلنشین اذان با شهادت به ولایت امیرالمومنین (ع) را از جان و دل به صدا درمی آوردند.

مادران و پدران آذربایجانی ، جوانان خود را با صلوات برای محمد (ص) و آل محمد (ص) و نداهای لبیک یا حسین (ع) راهی جبهه های جنگ می کردند و برای سلامتی شان به یاد امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) نذر و قربانی می نمودند.

صحنه هایی عجیب و شور انگیز در مراسم های تشییع و تدفین شهدای قره باغ این مراسم ها را به آیین های عزاداری حسینی تبدیل کرد.

گویی، شیعیان جمهوری آذربایجان فرصتی مغتنم و دست نیافتنی به دست آوردند که جبران مافات کنند و قضای عزاداری های ممنوع شده در ماه محرم را که در سال جاری به بهانه مقابله با کرونا ممنوعیتش شدیدتر هم شده بود، به جای آورند.

در شرایط عادی، تمامی این ها نشانه های مهمی از تمایلات و خواسته های اکثریت شیعه جامعه جمهوری آذربایجان تلقی می شوند که بنا بر عقل سلیم و منطق، حاکمیت باید این نشانه ها و تمایلات مردمی را مدنظر قرار دهد و خود را با آن هماهنگ و همگام سازد.

زیرا، حکومتی که نتواند سیاست های خود را با خواسته های قلبی مردمش بخصوص در حوزه دین و مذهب هماهنگ سازد، محکوم به شکست و سرنگونی است.

بنابر همین ضرورت علقی و منطقی، حکومت لاییک جمهوری آذربایجان نیز ناگزیر است که گرایش و تعلقات شیعی اکثریت مردم این کشور را درک کند و در مقابل آن سر تسلیم فرود آورد یا دستکم از ستیزه آشکار با آن خودداری کند.

بر همین اساس، حرکت ها و موضع گیری ها و نرمش هایی که علی اف ظاهرا در قبال دین اسلام از خود نمایان می سازد، برخی از ناظران را به این نتیجه رسانده است که تغییری مثبت در رویکرد حاکمیت جمهوری آذربایجان به مذهب تشیع آغاز شده است و باید این تغییر مثبت و گرچه ناچیز را تقویت کرد.

صاحبان این نگرش حتی چنان به ظرایف حرکت های زوج علی اف در حضور در مسجد آق دام توجه کرده اند که می گویند حضور الهام علی اف و مهربان پاشایوا در مسجد آق دام در حالی که کفش های خود را کنده بودند، در مقیاس آذربایجان حرکتی بسیار مثبت تلقی می شود! اما در مقابل، برداشت دیگری نیز وجود دارد که با توجه به سوابق منفی حاکمیت لاییک جمهوری آذربایجان در بدرفتاری با دینداران و روحانیون و فعالان شیعه و وجود قوانین و مقررات و سیاست های محدود کننده سبک زندگی شیعی در جمهوری آذربایجان، به سخنرانی ها و حرکت های نمایشی علی اف در حوزه مذهب به دیده شک و تردید می نگرد.

در این دیدگاه تاکید می شود که الهام علی اف حتی در تظاهر به رعایت و محترم شمردن تمایلات دینی مردم کشورش نمی تواند واقع نمایی قابل پذیرشی به نمایش بگذارد.

الهام علی اف تاکنون در تظاهر به همراهی با تمایلات مذهبی مردم کشورش، صرفا توانسته است در دو مورد یعنی پخش صدای اذان و مرمت مساجد، جملاتی بر زبان جاری کند.

علی اف که در سال های گذشته حکومتش بخاطر ممنوع کردن پخش اذان از مساجد به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود، در سخنرانی اش برای اعلام بازپس گیری شهر شوشا گفت : پس از 28 سال، باز هم در شوشا صدای اذان شنیده خواهد شد.

علی اف در سخنرانی دیگرش در حیاط مسجد آق دام نیز درباره مرمت مساجد و اینکه مساجد و معابد تمامی ادیان ، آثار تاریخی و جزیی از ثروت ملی جمهوری آذربایجان هستند، سخن گفت و تاکید کرد: من امروز قرآن کریمی را که از مکه آورده ام، به مسجد آق دام بخشیدم.

من آدم خوشبختی هستم که چهار بار به زیارت مکه رفته ام.

یک بار با مرحوم پدرم و سه بار هم به عنوان رییس جمهوری.

خوشبختم که من به همراه اعضای خانواده ام در داخل کعبه مقدس دعا کرده ام.

در قلب هر انسانی هرچه وجود دارد، در قلب من هم همان احساس ها وجود دارد.

در میان دعاهایم، نخستین دعا برای آزاد شدن اراضی مان از اشغال بود.

از خداوند خواهش می کردم که به من قدرت بدهد که اراضی مان را از دست اشغالگران آزاد کنیم، آن خوشبختی را نصیب ما بکند که ما باز هم به اراضی آباء و اجدادی مان بازگردیم.

امروز در مقابل مسجدی که توسط وحشی ها ویران شده است، می گویم که آدم خوشبختی هستم.

یک بار دیگر خدا را شکر می کنم که دعاهای مرا شنید و این قدرت را به من داد.

الهام علی اف با این سخنان نشان می دهد که رویکرد حکومت لاییک حاکم بر جمهوری آذربایجان به دین تا این حد تغییر یافته است که می تواند تشخیص دهد دین می تواند می تواند مایه قدرت انسان و دولت ها بشود.

این نوع تغییر در نگاه ها و تحلیل های آتییست های دیرین جمهوری آذربایجان در قبال دین اسلام، صرفا به تغییر نگاه الهام علی اف خلاصه نمی شود.

حتی فردی مثل رامیز مهدی اف که نماد و مظهر آتییست ها و کمونیست های قدیمی جمهوری آذربایجان محسوب می شود، در ماه های گذشته در زمانی که هدف هجمه های تبلیغاتی شدید پس از به حاشیه رانده شدنش از قدرت در باکو قرار گرفت، در توضیحات و مدافعاتی که منتشر می کرد، ناچار می شد به آموزه های دینی استناد کند.

رامیز مهدی اف حتی در یکی از مقالات دفاعیه اش بطور بی سابقه ای به شهادت امام حسین (ع) و خانواده و یارانش به دست خائنان امت حضرت محمد (ص) اشاره و استناد کرد.

استناد و اشاره ای که هنوز الهام علی اف نتوانسته است تا این حد پیش برود و تاکنون حتی نامی از امام حسین (ع) و امام علی (ع) در سخنرانی هایش و مصاحبه هایش نبرده است.

اما، به هر حال تمامی این نوع توجهات به دین و در واقع تظاهرها به محترم شمردن دین و آموزه های دینی نشان می دهد که جامعه جمهوری آذربایجان بسیار تغییر کرده است و در مسیر فاصله گرفتن از هویتی جعلی قومیتگرایانه ای که در زمان حاکمیت کمونیستی به این جامعه تزریق شده است و حرکت به سمت احیای هویت شیعی خود بسیار پیش رفته است و اکنون حتی بی دین ترین و ضددین ترین سیاستمداران نیز دیگر نمی توانند بدون توجه به این تحول جامعه جمهوری آذربایجان سیاست های خود را پیش ببرند.

بنابراین، توجه حاکمان جمهوری آذربایجان به دین و تظاهرشان به محترم شمردن عقاید دینی مردم، ضرورتی گریزناپذیر شده است و ظاهرسازی ها به تنهایی نمی تواند تغییر مثبت در سیاست دینی شان را به اثبات برساند.

بخصوص که اگر در پس پرده این تحولات و تظاهرها، اهداف سیاست "چندفرهنگ گرایی" صهیونیستی برای تحریف و اضمحلال هویت شیعی اصیل مردم جمهوری آذربایجان و ایجاد اختلاط های دینی و فرهنگی عجیب و غریب در این کشور پنهان شده باشد، باید به کلی این ظاهرسازی های دینی را رد و طرد کرد تا دستکم بخش مبارز جامعه دینداران به مقاومت خود برای حفظ و احیای هویت شیعی اصیل این جامعه و مقاومت در برابر سرکوب ها تداوم بخشد.

اما، با توجه به ضرورت استقبال از هر اقدام و حرکت و موضع گیری و تحول مثبت هرچند کوچک و ظاهری در جمهوری آذربایجان، به نظر می رسد که از ترکیب دو دیدگاه خوشبینانه و بدبینانه به انگیزه های الهام علی اف از تظاهر به محترم شمردن اعتقادات مذهبی مردم جمهوری آذربایجان، می توان به دیدگاه واقع بینانه تر و قابل قبول تری دست یافت.

به این معنا که گرچه تظاهر الهام علی اف به محترم شمردن مذهب و احساسات دینی قاطبه مردم این کشور تصنّعی و سیاسی کاری است و ماهیت حکومت لاییک جمهوری آذربایجان عوض نشده است ، در مرحله کنونی دستکم تغییر در برخی سیاست ها و راهبردهای همین حکومت در قبال دینداران می تواند راهگشا و مشکل ساز شود.

اکنون از درون جامعه دینداران جمهوری آذربایجان، در واقع مطالبه آزادی دینداران زندانی را معیاری برای سنجش میزان صداقت در تظاهر مقامات جمهوری آذربایجان به محترم شمردن عقاید و هویت اسلامی این مردم تعیین کرده اند.

زیرا، این طیف از زندانیان سیاسی در جمهوری آذربایجان نه دعوی قدرت داشته اند و نه جرمی حتی سیاسی مرتکب شده اند که حبس شوند.

اینان همانانی هستند که در حقیقت جوانانی را تربیت کرده اند که در ماه های اخیر نیروی اصلی پیشروی و بازپس گیری روستاها و شهرهای جمهوری آذربایجان بوده اند و الهام علی اف نیز به هر حال در جریان جنگ دوم قراباغ، به نقش و تاثیر عقاید همین جوانان هدایت شده با آموزه های شیعی واقف شده است.

اکنون مردم جمهوری آذربایجان خود را در وضعیتی می بینند که از این تحولات میوه چینی کنند و ثمرات بسیار ارزشمندتری را در تحکیم مبانی هویتی این کشور بردارند.

با دور اندیشی در این زمینه بود که در پنجم اسفند 1395 ، حضرت آیت الله امام خامنه ای در دیدار الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان در تهران فرموده بودند: ترویج معارف اسلامی و احترام به مظاهر و شعائر دینی موجب اقبال عمومی و پشتیبانی مردم در مقابل تهدیدها خواهد شد.

اعتقادات اسلامی و شیعی مردم آذربایجان سرمایه گران بهایی است و هر چه دولت نسبت به این مظاهر و عقاید دینی مردم احترام و اقبال بیشتری نشان دهد، پشتیبانی مردم از دولت و مقاومت آنها در مقابل دشمنی برخی ابرقدرتها، بیشتر خواهد شد.

منطقه آذربایجان از لحاظ دینی، ریشه دار و خاستگاه برخی علمای بزرگ اسلامی است و مردم آذربایجان نیز مردمی آگاه و هوشیار هستند که تشویق و کمک دولت در فعالیت های دینی در گرایش و جلب عواطف آنها بسیار مؤثر است.

ترویج معارف اسلام و تشیّع موجب جلب نصرت خداوند و عنایت ائمه اطهار(ع) در مقابل مشکلات و تهدیدها خواهد شد.

با تحولات ماه های اخیر، درستی تمامی این توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی به رییس جمهوری آذربایجان به عیان اثبات شده است.

قطعا توجه به راهنمایی های حضرت آیت الله خامنه ای و در نظر گرفتن گرایش ها و عواطف شیعیان جمهوری آذربایجان خواهد توانست این جمهوری و مردمش را از فتنه ها و دسیسه های دشمنان آشکار و پنهان و فتنه گرانی که به جلد دوستان جمهوری آذربایجان درآمده اند، از جمله صهیونیست ها و پان ترکیست ها و سایر صاحبان نفوذ و تاثیر در جمهوری آذربایجان که حاکمیت جمهوری آذربایجان را در حلقه خود گرفته اند، نجات بخشد.

کافی است در حل نهایی و کامل مساله قراباغ نیز رهنمودی که امام خامنه ای برای بازگرداندن تمامی مناطق اشغالی به جمهوری آذربایجان و در ضمن تضمین امنیت ارامنه ساکن در این مناطق و همچنین جلوگیری از حضور تروریست ها و تکفیری ها در این مناطق فرمودند، مبنای هر طرح صلح و ابتکاری برای حل عادلانه و منصفانه بحران قراباغ قرار گیرد و با اکتفاء به آتش بسی بی منتها ، عرصه برای معامله ها و مبادلات سرزمینی و گذرگاهی و نیز جابجایی های جمعیتی بر هم زننده جغرافیای سیاسی و مردم شناسی منطقه و مغایر با هویت اصیل و تاریخی و فرهنگی مردمان این دیار که بازی بسیار خطرناکی به نفع دشمنان مردمان این منطقه و ایران اسلامی است، فراهم نشود.


کلید واژه ها: جمهوری آذربایجان - آذربایجان - جمهوری - عزاداری - عزاداری حسینی - مراسم - قره باغ - شیعی - ممنوع - ماه محرم - مقابله با کرونا - شیعیان - تشییع - حسینی - تدفین - شهدای - انگیز - آران نیوز - صحنه - آیین - هویت - هایی - عجیب - محرم - راهبرد - مقابله - حکومت - سیاست - کرونا - بهانه

آخرین اخبار سرویس:
رفع مشکلات جانبازان زن استان فارس/ برگزاری کنگره ملی شهدای زن

بسیج دانش آموزی دامغان مجری طرح «امیدان امروز، یاوران فردا» است

رسانه ها دنبال امیدآفرینی باشند/ لزوم انعکاس دستاوردهای انقلاب

باید شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانند

بررسی زمینه های همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء و معاونت فناوری ریاست جمهوری

گزارش ویدئویی| چرا شاهرودی ها فرماندار بومی می خواهند؟

جدیدترین تصاویر از خیابان های ملتهب آمریکا

تعیین مصادیق پرونده های صلح و سازش جهت بررسی در شورای حل اختلاف

تغییر بی سروصدای تیتر BBC پس از جنجال آفرینی درباره خرید واکسن

زمینه های همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء و معاونت علمی فناوری بررسی شد

آموزش نقاشی ابر و باد به سبک موشک های ایران

نخستین پرتاب ماهواره با هواپیما انجام شد

1500 مسکن برای ایثارگران گیلان احداث می شود

سند تحول قضایی چشم انداز وضعیت دستگاه قضایی کشور در سال 1402 است

چرا ایران نباید حق عضویت سازمان ملل را پرداخت کند؟

سردار اشتری: با حفظ روحیه جهادی دفاع مقدس، کشور در مسیر رشد قرار دارد

(فیلم) سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: رعایت ها کم شده، چاره ای جز اعمال دوباره محدودیت ها نداریم

هنوز تصمیم قطعی برای کاندیداتوری رییسی در انتخابات 1400 گرفته نشده است

شورای مسلمانان فرانسه «منشور ارزش های جمهوری» را تصویب کرد

کوچک ترین ذره جهان چیست و اندازه آن چقدر است؟

علت ناکامی آذربایجان در اطفای حریق جنگل های هیرکانی چیست؟

بیانیه کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در روز غزه

فروشنده خانوم واقا

سردار اشتری: دفاع مقدس ذخیره ای بزرگ برای کشور است

لطمات طرح بازنشستگی پیش از موعد با کنار گذاشتن سرمایه انسانی

به مردم حقایق را نمی گوییم که نگران نشوند

تعطیلی مراکز توزیع و فروش انواع مواد پروتیینی در محدوده منطقه 16

جزییات برگزاری جشنواره ملی عکس آیات اعلام شد

شاید برخی بیش از ظرفیت من به من امید بسته بودند/ ترجیحم برای آینده تدریس است اما تسلیم تقدیرم

واکنش نماینده مجلس به حقوق 50 میلیون تومانی مدیران!

استخدام مسئول دفتر و حسابدار در کوشا سازان پرگاس خلیج فارس در تهران

فیلم|سالگرد شهادت شهید نواب صفوی

پیگیری مطالبات تاکسیرانان وظیفه ذاتی بنده است/ محیط وسایل نقلیه عمومی مأمن خانواده هاست

صنایع دستی فارس صاحب برند می شوند

روایت مالک اشتر لشکر حاج قاسم در کربلای 5

ارائه 10 میلیون نفر ساعت آموزش مدیریت بحران به شهروندان

دریافت غیر حضوری کد ثنا ، احراز هویت ثنا و صدور سوپیشینه

نشست علمی «تأملی در حدیث شناسی اخلاقی» برگزار شد

رأی دیوان عدالت اداری برای ممنوعیت عضویت برخی اعضای اتحادیه های صنفی

سردار اشتری: نیروی انتظامی از همه نیروهای نظام مظلوم تر است

انتصاب مدیر گروه مطالعات خانواده پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی

شورای مسلمانان فرانسه منشور ارزش های جمهوری را تصویب کرد

بهترین رویکرد در حوزه مقابله با اعتیاد قبول آن به عنوان یک پدیده اجتماعی است

افتتاح مرکز نیکو کاری سردار سلیمانی در مهدیشهر

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه در پی درگذشت دبیر اجتماعی روزنامه همشهری

رییس سازمان نظام مهندسی: چرا به مردم حقایق را نمی گویید؟

رهبری که در راه خدا از ملامت باک ندارد

ضرورت انعکاس نقش رزمندگان ناجا در دوران دفاع مقدس برای نسل جوان

3 بهمن، اولین نمایشگاه نقاشی مجازی «من پیروزم»

اتباع خارجی رزمنده در جنگ تحمیلی و مشکلاتی در پیچ وخم قانون

مراکز فروش گوشت در محدوده مسکونی منطقه 16 تهران تعطیل شد

انبوه پیامک های اعتراضی مردم درباره ریزش بورس/ مهلت یک هفته ای وزیر اقتصاد برای شفاف سازی

ستاره جدید جمهوری خواهان کیست؟

تلخ تر از همه فشارها و تحریم ها

راهکارهای گسترش و اجرای عدالت تبیین شد

عزاداری سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در زابل و نیمروز به روایت تصویر

معرفی دانشگاه های طرح پذیرش از کارشناسی

احتمال افزایش وام ازدواج تا سقف 200 میلیون تومان | وام 70 میلیون تومانی برای فرزند سوم

ایرادات شورای نگهبان درباره مصوبه اصلاح ساختار بودجه بررسی می شود

گلایه سخنگوی دولت از منتقدان / حمایت های رهبر معظم انقلاب دولت را از تنهایی در آورد

قدرت هوشمند موشکی و پهپادی ایران، ثمره تحریم های آمریکا است

نتیجه انتخابات 1400 مشخص است؛ آینده کشور تاریک و خطرناک است

پشت پرده کلیپ های 2 دقیقه ای دختر جوان!

اسطوره ملی سردار سلیمانی را جناحی نکنیم

اهدای 400 بسته معیشتی قرارگاه شهید سلیمانی به نیازمندان البرز

پخش زنده 1000 هیئت در روبیکا با بیش از 4.1 میلیون تماشا در چهارمین شب

این 6نفر؛ تمام امید اصلاح طلبان در 1400

دیدار عباس با روسای دستگاه های اطلاعات مصر و اردن

رهامی: تعامل با حاکمیت و جریان های سیاسی از مبانی اولیه اصلاحات است

مراجعه مردم به دادگاه صالحه پس از عدم رفع مشکل در شورای حل اختلاف

فرمانده ناجا درباره واکسن های آمریکا انگلیس و فرانسه : اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن ها موجب مرگ و میر شد

گلستان هفتمین شهید مدافع سلامت خود را تقدیم کرد

کارکنان تمام وقت شوراهای حل اختلاف استخدام می شوند

آیا بازگشت به برجام، اولویت بایدن است؟

تجربه دفاع مقدس نبود، نمی توانستیم با فتنه ها مقابله کنیم

دوگانه سازی درباره واکسن نتیجه ای جز ناامیدی مردم ندارد/ درخواست سلب اختیارات حاکمیتی سازمان نظام پزشکی

ظریف: اطلاعات سپاه گاندو را علیه من ساخت

نقش قضاوتی از شوراهای حل اختلاف حذف می شود/ تعیین تکلیف 14 هزار نفر نیروی کار تمام وقت شوراها

معاون پارلمانی رییس جمهوری خبر داد: لایحه ثبت اشخاص حقوقی تقدیم مجلس شد

تعیین چارچوب ورود شوراهای حل اختلاف و صلاحیت آنان برای صلح و سازش

گزارش پایگاه آمریکایی از قدرت موشک های ایرانی شلیک شده به اقیانوس هند

دبیر و اعضای کمیته های ستاد نوروزی کیش معرفی شدند

کوچکترین ذره جهان چیست و اندازه آن چقدر است؟

نقش مهم رسانه ها و سمن ها در افشاگری فساد

عملکرد مثبت بانک صادرات در حمایت از مشاغل و کسب و کارهای کوچک

گلایه سخنگوی دولت از منتقدان

با حذف ارز 4200 تومانی، وضعیت قیمت ها از این بدتر نمی شود

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) برگزار شد

اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری به نفع مجلسی ها؟

استخدام نیروی اجرایی

زمینه های همکاری قرارگاه خاتم الانبیاء و معاونت علمی فناوری بررسی شد

ابوترابی فرد: مکتب انقلابی گری نسل به نسل منتقل می شود

استخدام در منطقه بهارستان

آمادگی 30 شرکت مهندسی اردبیل برای بازسازی قره باغ جمهوری آذربایجان

واکنش همایون به قانون اساسی منتسب به استاد شجریان

برگزاری رزمایش همدلی و احسان در شهرستان دیّر/ توزیع 20 هزار بسته معیشتی

استحکام، اوج عزت و استقلال در جبهه مقاومت در حال گسترش است

مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه(س) در تایلند برگزار شد

شرایط شکننده است، فریب نخورید

رییس اداره امور تبلیغ نخبگانی دفتر تبلیغات اسلامی: گزینش ها بر اساس ضوابط، شایستگی و تخصص افراد انجام گیرد

جنگ قره باغ فرصتی برای تجلّی هویت شیعی در جمهوری آذربایجان/تحلیل

جنگ قره باغ فرصتی برای تجلّی هویت شیعی در جمهوری آذربایجان/تحلیل