مطالب مرتبط:
چرا رتبه ایران در نوآوری افت کرد/ رتبه ایران در نوآوری مرهون «ای س تی» نیست
چرا رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری افت کرد؟
دلایل افت رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری (GII)
چرا فولاد ایران در بازارهای جهانی ارزان فروخته می شود؟/ تحریم های داخلی مانع قدرت نمایی صنعت فولاد
افزایش ناامنی ها در افغانستان نشانه چیست؟/ چرا سفارت ایران هدف قرار گرفت؟
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 آذر 1399 ساعت 18:452020-11-23بين الملل

چرا رتبه ایران در نوآوری افت کرد


یک مقام مسئول در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شاخص های نظام رتبه بندی نوآوری کشورها را اعلام و دلایل افت رتبه ایران در این رتبه بندی را تشریح کرد.

- :شاخص جهانی نوآوری (GII) یک نظام رتبه بندی کشورها است که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) با همکاری دو مدرسه کسب و کار در آمریکا و فرانسه تهیه و به صورت سالانه منتشر می شود.

این نظام رتبه بندی متوازن، شامل 80 شاخص است که داده های این شاخص ها در پایگاه داده سازمان های بین المللی موجود است و تهیه کنندگان گزارش صرفاً از آن ها استفاده می کنند.

داده های این 80 شاخص در مراجع بین المللی وجود دارد و عمده شاخص ها از مراجعی نظیر یونسکو، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان بین المللی کار، سازمان جهانی مالکیت فکری و نهادهای وابسته به سازمان ملل استخراج می شوند و تعداد کمی از شاخص ها مکانیزم هایی بر پایه نظرسنجی دارند که مراجع دیگری داده آن ها را گردآوری و منتشر می کنند.

اکثریت داده شاخص ها از نهادهای رسمی کشورها با مکانیزم و فرایندهای مشخصی در اختیار نهادهای بین المللی قرار می گیرد.

منطق این گزارش این است که نوآوری را در بستری از تحولات، وضعیت و عملکرد سیاسی، حکمرانی، اقتصادی، محیط زیستی، صنعتی، کسب و کار و علم و فناوری می بیند؛ لذا رتبه ای که در نهایت استخراج می شود ارزیابی نظام علم و فناوری آن کشور نیست؛ از این رو این رتبه بندی حاصل مجموعه گسترده ای از عوامل در کنار هم است که نوآوری در بستر آنها ممکن می شود.

رتبه ایران در سال 2019 برابر با 61 بود و طبق آخرین اعلام، کشور ما در سال 2020، 7 رتبه تنزل پیدا کرده همین موضوع توجهات زیادی را به خود جلب کرده به طوریکه محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بازنشر اطلاعاتی در فضای مجازی به این موضوع پرداخت.

در راستای انتشار این مطلب انتقادها، تعریف و تمجیدهایی همچون تنزل رتبه و اینکه این نظام رتبه بندی مرهون ای سی تی و سایبری است، اشاره شده؛ ضمن اینکه خبرهایی مبنی بر تنزل 6 رتبه ای ایران در نظام نوآوری بدون اشاره به دلایل آن منتشر شد و بازخوردهایی نیز داشت.

به همین دلیل در صدد برآمدیم تا موضوع رتبه بندی شاخص نوآوری (GII) را ریشه یابی و علل تنزل رتبه ایران در این رتبه بندی و میزان منطقی بودن آن را بررسی کنیم.

از آنجایی که معاونت علمی و فناوری در راستای احصا اطلاعات شاخص جهانی نوآوری کشور اقداماتی انجام داده و می تواند منبعی برای پاسخ به این انتقادات باشد به سراغ دکتر کیارش فرتاش مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی رفتیم تا علاوه بر روشن شدن موضوع، نظام رتبه بندی شاخص نوآوری را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم.

دکتر کیارش فرتاش، مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری در خصوص نظام رتبه بندی شاخص جهانی نوآوری (GII) به مهر گفت: اکثریت داده شاخص ها از نهادهای رسمی کشورها با مکانیزم و فرایندهای مشخصی در اختیار نهادهای بین المللی قرار می گیرد.

وی گفت: این رتبه بندی حاصل مجموعه گسترده ای از عوامل در کنار هم است که نوآوری در بستر اینها ممکن می شود.

اتفاقی که افتاده این است که در شاخص نوآوری از سال 1392 که رتبه ایران در آن 120 بود، تقریباً به صورت مستمر و سال به سال بهبود پیدا کرد تا سال قبل که به رتبه 61 رسید.

تحولات و تغییرات در اقتصاد کلان کشور و متغیرهای اقتصاد کلان و صنعت منجر به افت رتبه ایران در نظام رتبه بندی شاخص نوآوری در سال 2020 شد؛ در واقع عملکرد علمی و فناورانه ایران با وجود تنزل 6 رتبه ای در شاخص های آموزش عالی، توسعه فناوری پیشرفته، ثبت مالکیت فکری، انتشارات علمی و … بهبود داشته است مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: تا سال گذشته ایران جز کشورهای با بالاترین رشد در این شاخص بود که البته امسال با شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا، افت 6 رتبه ای داشتیم.

تحولات و تغییرات در اقتصاد کلان کشور و متغیرهای اقتصاد کلان و صنعت منجر به افت رتبه ایران شد؛ در واقع عملکرد علمی و فناورانه ایران با وجود تنزل 6 رتبه ای در شاخص های آموزش عالی، توسعه فناوری پیشرفته، ثبت مالکیت فکری، انتشارات علمی و … بهبود داشته است.

وی با بیان اینکه امسال داده هزینه کرد و پرسنل تحقیق و توسعه که سالهای سال ناقص، قدیمی و بر اساس شرایط کشور واقعی نبود، با همت مرکز آمار ایران واقعی تر شد، گفت: ایران در شاخص های مرتبط با تحقیق و توسعه از رتبه حدود 70 دنیا در GII به رتبه های حدود 40 ارتقا یافته است.

از آن جایی که تحقیق و توسعه از مهم ترین شاخص های نظام ملی علم و فناوری کشورهاست، از این حیث این رشد در سال جاری حائز اهمیت است.

وی ادامه داد :5 بُعد GII مربوط به ورودی های نوآوری و دو بعد مربوط به خروجی های نوآوری بوده که در این رتبه بندی در نظر گرفته شده و ترکیب متوازنی است.

در کنار اینها محیط کسب و کار، مسائل نهادی، رقابت، دسترسی به منابع مالی و … در این شاخص ها مهم هستند که توجه دولت ها و سیاستگذاران را یکپارچه به دیدن آن ها برای بهبود نوآوری جلب کند و این منطقی است که خیلی از کشورها به این شاخص علاقمند شوند.

وی با بیان اینکه این شاخص نوآوری می تواند در ارزیابی تلاش های توسعه اقتصادی تأثیر گذار باشد، گفت: دو قدرت اقتصادی هند و چین کشورهایی هستند که برنامه های سطوح بالا برای بهبود رتبه خود در GII دارند.

در همین راستا یک گروه کاری در سطح نخست وزیر و رییس جمهور تشکیل شده که با بررسی 80 شاخص راه حل های بهبود وضعیت در هر شاخص را استخراج و آن را اجرایی می کنند.

این دو کشور گزارش ها و تحلیل های زیادی در راستای ارتقای رتبه خود در GII تهیه می کنند؛ همچنین ترکیه هم اخیراً در این راستا فعال بوده است.

فرتاش با بیان اینکه تحرکات این کشورها کاملاً مشهود است، بیان کرد: از سال 1392 و همزمان با شروع دولت جدید، معاونت علمی و فناوری به منطق GII در ارزیابی علاقمند شد و از سال 96 با دستور مساعد ریاست جمهور، مجموعه دولت تقریباً 3-4 سالی است که به صورت فعالانه در بهبود وضعیت کشور در GII با معاونت علمی و فناوری همکاری کرده اند.

سهم هزینه کرد تحقیق و توسعه از اقتصاد کشور با واقعیت ها فاصله دارد وی با اشاره به اقدامات معاونت علمی در این راستا گفت: چون هر کدام از این شاخص ها یک منبع داده ای در کشور دارند؛ داده های کشور بعضاً به نحو مناسب در اختیار مراجع قرار نمی گرفت.

به عنوان مثال تحقیق و توسعه از مهم ترین شاخص ها است که عیار علم و فناوری یک کشور را بر اساس آن اندازه گیری می کنند و نقش دماسنج نظام ملی علم و فناوری را داراست.

سهم هزینه کرد تحقیق و توسعه از اقتصاد در کشورهای در حال توسعه معمولاً عددی بین 0.

1 درصد تا نیم درصد و حداکثر حدود یک درصد است.

مشاور معاون سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه سال ها این سهم در ایران بین حدود 0.

3 درصد بود و دلیل آن هم عدم ارائه آمار به روز توسط مجریان اصلی تحقیق و توسعه در کشور بود گفت: درسال 96 تلاش مضاعفی در خصوص آن صورت گرفت که به واقعی تر شدن این سهم منجر شد.

وی افزود: با وجود اینکه هنوز این سهم با واقعیت های کشور و آرمانها فاصله دارد، به 0.

83 درصد بهبود یافت که در تراز کشورهای در حال توسعه و در حال ظهور با رشد بالا است.

الزاماً در این نظام رتبه بندی تنها عملکرد علم و فناوری کشورها مطرح نیست؛ یعنی اگر ایران را بدون در نظر گرفتن سایر عوامل و تنها بر رتبه کشور در شاخص های علم و فناوری تمرکز کنیم رتبه ای در حدود 40 داشته ایم که در سال های اخیر از جمله امسال تقریباً ثابت بوده است وی با بیان اینکه سازمان جهانی مالکیت فکری در GII، نوآوری را تابعی از عملکرد عوامل گسترده ای از موضوعات اقتصادی، صنعتی، کسب و کاری و علمی و فناورانه به عنوان شاخص جهانی نوآوری منتشر می کند؛ الزاماً در این نظام رتبه بندی تنها عملکرد علم و فناوری کشورها مطرح نیست؛ یعنی اگر ایران را بدون در نظر گرفتن سایر عوامل و تنها بر رتبه کشور در شاخص های علم و فناوری تمرکز کنیم رتبه ای در حدود 40 داشته ایم که در سال های اخیر از جمله امسال تقریباً ثابت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه معاونت علمی در راستای بهبود وضعیت شاخص نوآوری اقداماتی انجام داده گفت: برداشت ما این است که این چارچوب بستر فکری و تحلیلی مشترکی بین دستگاه های مختلف دولتی، حاکمیتی و خصوصی در بهبود وضعیت نوآوری در کشور ایجاد می کند؛ یعنی لازم است همه نهادهای یاد شده در این راستا نقش آفرینی کنند.

در این راستا تعامل با نهادهای متولی بخش خصوی از جمله اتاق بازرگانی نیز داشته ایم.

فرتاش گفت: شاخص های GII یا بر اساس واقعیت ها یا بر اساس نظرسنجی هستند؛ ما در زمینه شاخص های حاصل از نظرسنجی ها مشکلاتی داریم.

مشکل آن است که ادراک پاسخ دهندگان به نظرسنجی ها با واقعیت های کشور در آن شاخص ها فاصله دارد.

به عنوان مثال در شاخص همکاری تحقیقاتی دانشگاه و صنعت رتبه ما 117 است که مشخصاً با واقعیت های کشور همخوان نیست.

وی با بیان اینکه GII همه کشورهایی که در سه چهارم شاخص ها داده موجود در مراجع بین المللی داشته باشند را مورد ارزیابی قرار می دهد، گفت: در سال 2020، 131 کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

از نظر تهیه کنندگان GII ایران طبق برخی دسته بندی های جغرافیایی سازمان ملل در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته که در میان 10 کشور آن منطقه و از نظر رتبه دومین کشور بعد از هند قرار داریم؛ قزاقستان هم سومین کشور منطقه یاد شده از نظر رتبه است.

ایران در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه در رتبه چهارم پس از کشورهای ترکیه، عربستان و امارات قرار دارد.

وی ادامه داد: ایران در شاخص های مستقیماً مرتبط با عملکرد توسعه فناوری، پژوهش، فناوری های پیشرفته، آموزش عالی کشور افتی نداشته و در برخی از این شاخص ها از جمله تحقیق و توسعه وضعیت کشور بهبود هم پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون رتبه ایران 67 است، گفت: برخی شاخص های مرتبط با وضعیت اقتصاد کلان کشورها در GII از طریق نظر سنجی به دست آمده اند که از عوامل تأثیر گذار در تنزل 6 رتبه ای کشور بوده اند.

همچنین شاخص های اقتصادی که بر اساس سهم از رشد اقتصادی و حجم اقتصاد در نظر گرفته می شوند که تحت تأثیر تحریم های ظالمانه آمریکا، اثر منفی در رتبه کشور داشته اند.

فرتاش گفت: عملکرد نوآوری مرکزیتی از شرکتهای دانش بنیان، پژوهش، آموزش عالی، فناوری پیشرفته را در بر می گیرد که در فضای کلان کشور قرار گرفته؛ این محیط بستر اقتصادی، صنعتی، کسب و کاری و … کشور است؛ در این مرکزیت افت رتبه مشخصی علم رغم تحریم ها نداشتیم و چیزی که باعث شده رتبه ما بیشتر کاهش پیدا نکند اتفاقاً همین بهبودهای موردی شاخص های با مرکزیت علم و فناوری بوده است.

بستر محیطی تحت تأثیر فضای اقتصاد کلان کشور ناشی از تحریم ها در بعضی شاخص ها بهبود نداشته و در کل رتبه تأثیر منفی گذاشته است.

وی با بیان اینکه داده شاخص های GII با وقفه زمانی مواجه هستند و گزارش 2020 عمدتاً داده های سال های 2018 و 2019 را مورد استفاده قرار داده، گفت: در اثر کرونا انتظار می رود تغییر رتبه ایران در سال آتی در مقایسه با کشورهای منطقه وضعیت مناسب تری داشته باشد.

فرتاش در خصوص شاخص های حجم بازار داخلی و نرخ تشکیل سرمایه گفت: اندازه بازار داخلی الزاماً به توسعه یافتگی کشور اشاره ندارد.

حجم اقتصاد بر اساس تولید ناخالص داخلی بر حسب قدرت خرید محاسبه می شود.

بر این اساس ایران رتبه 18 را داراست و این به معنی آن است که کشورمان وضعیت بسیار مناسبی از منظر حجم بازار داخلی برای مصرف و توسعه تولید محصولات دانش بنیان و مبتنی بر فناوری ساخت داخل داراست.

فرتاش در خصوص موضوعی که در فضای مجازی مطرح شده بود مبنی بر اینکه ایران به طور پیش فرض در بین این کشورهای ضعیف اول یا دوم است لذا در GII دوم هم باشد هنری نیست ، گفت: قرار گرفتن ایران در منطقه آسیای جنوبی و مرکزی در GII، به خواست ایران نبوده که بخواهیم در این خصوص پاسخ دهیم.

اگر مشکلی در منطق این دسته بندی وجود دارد باید با تهیه کنندگان این شاخص ارتباط گرفت؛ البته امروز تأکیدی نداریم که وضعیت فعلی علی رغم بهبود در سال های اخیر مطلوب است.

بلکه در تلاش هستیم به وضعیت عملکردی مطلوب در نوآوری برسیم و GII صرفاً ابزاری در این راستاست.

رتبه ایران در نوآوری مرهون ای سی تی نیست وی ادامه داد: البته کشورهای دیگر هم تلاش می کنند رتبه خود را در نظام های رتبه بندی بین المللی نوآوری از جمله GII بهبود دهند.

اگر ما خودمان را طبق سند چشم انداز بسنجیم، به غیر از رژیم اشغالگر قدس و کشورهای ترکیه و امارات و عربستان از بقیه کشورها رتبه بالاتری داریم و تعداد زیادی از کشورهای منطقه که در سالهای قبل رتبه های بالاتری از ایران داشتند در اثر افت قیمت نفت به سرعت با کاهش رتبه در GII مواجه شدند.

وی گفت: کاهش قیمت نفت در سالهای اخیر بر رتبه کشورهای حاشیه خلیج فارس تأثیر گذاشته.

ما در شرایط مشابه آن ها و علی رغم تحریم ها در سال گذشته رشد رتبه داشتیم.

فرتاش در خصوص این مطلب که عنوان شده بود مجمع جهانی اقتصاد به بررسی کشورهای دنیا از منظر نوآوری پرداخته و سه کشور برتر در هر منطقه را مشخص کرده است.

در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی، ایران بعد از هند و بالاتر از قزاقستان دومین کشور نوآور منطقه است.

بخش مهمی از این دستاورد مرهون دستاوردهای ایران در حوزه ای سی تی و سایبری است نیز توضیح داد: این مجمع جهانی اقتصاد نیست بلکه سازمان بین المللی مالکیت فکری است؛ یکی از نقاط قوت کشور در این دسته بندی، بهبود مستمر دو شاخص استفاده از ای سی تی و دسترسی به ای سی تی است؛ ولی اینکه رتبه مرهون این دو باشد اغراق آمیز است.

جهت گیرهای غیرعلمی درباره رتبه ایران در نوآوری وی گفت: برخی تحلیل های مطرح شده در روزهای اخیر در خصوص رتبه کشور در GII جهت گیرانه و فاقد مبانی علمی هستند.

در هر شاخص کشورها بر اساس وضعیت خود رتبه بندی می شوند.

بالاترین کشور در هر شاخص با امتیاز 100 و امتیاز سایر کشورها را با این امتیاز نرمال می کنند.

لذا کشوری که در شاخصی امتیاز 100 کسب کرده، عملکرد سه برابری کشوری با امتیاز 33 در آن شاخص را ندارد.

این مسئله برای کشورهای دیگر هم موضوعیت دارد.

در بسیاری از شاخص ها، کشور توسعه یافته امتیازی بین 40 تا 50 دارد که الزاماً نشان از عملکرد ضعیف آن ها نیست.

وی افزود: نظام رتبه بندی GII منطق قابل قبول و منطقی و متوزانی دارد و همین منطق باعث می شود که تصمیم گیران دولتی و حاکمیتی در کشورها با تصویری مشترک از نوآوری که به علم و فناوری محدود نیست، آن را برای تلاش های سیاستی و اجرایی خود مناسب تلقی کرده اند.

این امر البته نافی سوگیری های احتمالی سازمان های بین المللی در چنین نظام های رتبه بندی نیست.


کلید واژه ها: بین المللی - رتبه بندی - سازمان - شاخص - شاخص ها - نظام رتبه - رتبه - مالکیت فکری - جهانی - سازمان های بین المللی - نوآوری - داده - بندی - مراجع - نظام - مالکیت - کشورها - ریاست جمهوری - معاونت علمی - پایگاه داده - ایران - سازمان ملل - مقام مسئول - کسب و کار - فکری - نظرسنجی - استفاده - استخراج - معاونت - آمریکا

آخرین اخبار سرویس:
منشی خانم آشنا به کامپیوتر

القاعده ساخته و پرداخته آمریکاست

ادعای رسانه اسراییلی:

آقای مجری در نقش زن حامله/ عکس

28 دی ماه و خاطرات تلخ مردم سنندج از جنایت های صدام در سال 65

افراطی گریِ تحت تاثیر ترامپ افزایش می یابد

احتمال تشدید محدودیت های کرونایی وجود دارد؟

کشف سه نوع بستنی آلوده به کرونا

تاکید پاریس بر لزوم تلاش برای بازگشت تهران و واشنگتن به برجام

آمریکا و ترامپ-بخش دوم

راهپیمایی دهها هزار نفر در فرانسه در اعتراض به لایحه جدید امنیتی

وحشت در انگلیس؛ سخنگوی بن لادن در خیابان های لندن

موشک بالستیک ایران در 100 مایلی ناو نیمیتس آمریکا فرود آمده است

مخالفت گزینه مشاور امنیت ملی بایدن با تروریستی اعلام کردن انصارالله

ایالت های آمریکا در آستانه تظاهرات مسلحانه در روزهای پایانی ترامپ

رییس جمهوری فرانسه با ولیعهد سعودی تلفنی گفت وگو کرد

برنامه کاری بایدن در 12 روز اول منتشر شد: لغو ممنوعیت سفر به چندین کشور اکثریت مسلمان

زیاده خواهی پاریس درباره برجام؛ باید مذاکره موشکی و منطقه ای داشته باشیم

میراث ترامپ؛13 اعدام در هفت ماه

سرایدار افغانی پاسپورت دار

فرانسه زیاده خواهی ها درباره برجام و ایران را تکرار کرد

فرانسه: احیای برجام کافی نیست/ لزوم برگزاری مذاکرات گستره درباره فعالیت های منطقه ای و موشکی ایران

پوتین دستور واکسیناسیون علیه کرونا را صادر کرد

مخالفت گزینه مشاور امنیت ملی بایدن با تروریستی اعلام کردن انصارالله

ابراز مخالفت مشاور امنیت ملی آینده آمریکا با تروریستی خواندن انصارالله یمن

ابراز مخالفت مشاور امنیت ملی آینده آمریکا با تروریستی اعلام کردن انصارالله یمن

استایل کرونایی مجری معروف/ عکس

زیاده خواهی پاریس درباره برجام؛ باید مذاکره موشکی و منطقه ای داشته باشیم

ادامه تظاهرات علیه نتانیاهو در فلسطین اشغالی

فرود موشک بالستیک ایرانی در 100 مایلی ناو نیمیتز

شورای همکاری خلیج فارس و ایران در دوره بایدن

یک کاروان نظامی آمریکا از عراق وارد سوریه شد

مخالفت گزینه مشاور امنیت ملی بایدن با تروریستی اعلام کردن انصارالله

فرود موشک بالستیک ایرانی در 100 مایلی ناو نیمیتز

تلاش اروپا برای کاهش وابستگی به دلار

حریری استعفا می کند؟

مخالفت قانونگذاران آمریکایی با تروریستی خواندن انصارالله یمن

پیک موتوری

استخدام خانوم برای انجام امور منزل بصورت پاره وقت

تلاش سه کشور اروپایی عضو برجام برای اتخاذ سیاست فراگیر درباره ایران

حماس: پشتیبانی سنتکام از رژیم صهیونیستی پیامد سازش است

چرخکار

واشنگتن، امارات و بحرین را هم پیمان خود دانست

تهران آخرین محدودیتهای برنامه هسته ای را لغو می کند

دانستنی های جالب درباره ثروتمند ترین فرد جهان

موشک بالستیک ایران در 100 مایلی ناو نیمیتس آمریکا فرود آمده است

عملیات خطرناک خنثی سازی ترامپ رو ببینید! + عکس

محدودیت های خاص دختر ترامپ برای محافظانش

ام دی اف کار

ظرف شور

چرایی عدم استقبال از از واکسن های فایزر و مدرنا در اروپا و آمریکا

«منطقه سبز»؛ این بار در قلب آمریکا نه عراق

به احتمال قوی بایدن در تصمیم ترامپ در ارتباط با کوبا تجدید نظر خواهد کرد

تظاهرات هزاران نفری در «وین» پایتخت اتریش

نماهنگ | «تو چشمات میخونم»

تظاهرات هزاران فرانسوی علیه قانون جنجالی

وضعیت پایتخت آمریکا در آستانه مراسم تحلیف بایدن + فیلم

عراق درباره جبران تخطی از سهمیه اش با اوپک پلاس رایزنی نمی کند

دستگیری فردی بامدارک جعلی مراسم تحلیف بایدن و 500 گلوله درواشنگتن

سودان: به دنبال جنگ با اتیوپی نیستیم

روسیه حامل پیام عربستان برای ایران است| میانجیگیری مسکو برای ثبات خلیج فارس

آمریکا: موشک ایرانی در 100 مایلی «نیمیتز» فرود آمد

نماهنگ سرو طوبی

اوقات شرعی به افق گرگان

گفتگوی جهاد اسلامی با مقامات قطر درباره فلسطین

مجلس اعلای اسلامی عراق تحریم آستان قدس را محکوم کرد

ایران خواهان به دست آوردن اهرم هایی در رویارویی با آمریکا

تخلیه فرودگاه فرانکفورت به دنبال مشاهده یک فرد مسلح

اعتراض هزاران نفری در «وین» علیه محدودیت های کرونا

ادامه حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن

مشاهدات عینی افسران محافظ کنگره آمریکا

بازداشت فردی مسلح به همراه 500 گلوله از سوی پلیس کنگره

رییس شورای حاکمیتی سودان: خارطوم قصد ندارد در منطقه با کشوری وارد جنگ شود

اصفهان؛ یکی از 52 مکان دوست داشتنی دنیا

فرودگاه فرانکفورت پس از هشدار امنیتی تخلیه شد

ماکرون و بن سلمان در مورد منطقه تلفنی گفتگو کردند

تصاویر/اصفهان؛ یکی از 52 مکان دوست داشتنی دنیا به روایت نیویورک تایمز

گفتگوی تلفنی ماکرون و بن سلمان در مورد منطقه

رزمایش هوایی یونان و آمریکا با پرواز انواع بالگرد ها

تظاهرات مردم پاریس در اعتراض به لایحه امنیتی

ویلای مجلل ترامپ پس از ترک کاخ سفید + عکس

تاکید رهبران جهاد اسلامی و قطر بر دفاع از آرمان فلسطین

ادامه حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن

تحریم های جدید؛ تلاشی برای انکار شکست فشار حداکثری

بخش هایی از فرودگاه فرانکفورت تخلیه شد

دو حمله الحشد الشعبی علیه مواضع داعش

تحریم های جدید؛ تلاش برای انکار شکست فشار حداکثری

ترامپ: سعی می کنم جنگ نشود

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به شایعات مطرح شده در خصوص احتمال آزادی کشتی کره ای

پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به شایعات درباره کشتی کره جنوبی

شمار مرگ در اثر واکسن فایزر در نروژ به 29 نفر رسید

تظاهرات هزاران نفری در «وین» علیه محدودیت های کرونا و صدر اعظم اتریش

رییس شورای حاکمیتی سودان: به دنبال جنگ با اتیوپی نیستیم

تصاویر/ توزیع بسته های معیشتی در قالب کمک مومنانه در توپ آغاج

حماس: افزودن اسراییل به سنتکام برای تقویت هماهنگی نظامی آن با عرب هاست

بخش هایی از فرودگاه فرانکفورت تخلیه شد

یک کاروان نظامی آمریکا وارد سوریه شد

دستگیری فردی با یک سلاح پر و 500 گلوله توسط پلیس واشنگتن

آمریکا: موشک ایرانی در 100مایلی «نیمیتز» فرود آمد

ادامه حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن

چرا رتبه ایران در نوآوری افت کرد

چرا رتبه ایران در نوآوری افت کرد