مطالب مرتبط:
مشاعره؛ از بازی و منازعه تا ربات ها
خاطره بازی AFC با هت تریک تیام در لیگ قهرمانان آسیا
رضاوند، آقای گل بازی های دوستانه استقلال(عکس)
علیرضا بیرانوند پشیمان می شود؟ بیرو بازی با بوسنی را از دست می دهد؟
بیرانوند بازی با بوسنی را از دست می دهد؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 آبان 1399 ساعت 02:002020-10-30فناوري

مشاعره؛ از بازی و منازعه تا ربات ها


بازی کهنی است که پیش تر به سینما هم راه یافته؛ مشاعره حالا چند سالی است که به نرم افزارها و ربات ها رسیده تا به سبک دیگری ما را سرگرم کند، اما برخی معتقدند بیش از آن که یک سرگرمی باشد منازعه سنت گرایان است با نوگرایان! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، - بازی کهنی است که پیش تر به سینما هم راه یافته؛ مشاعره حالا چند سالی است که به نرم افزارها و ربات ها رسیده تا به سبک دیگری ما را سرگرم کند، اما برخی معتقدند بیش از آن که یک سرگرمی باشد منازعه سنت گرایان است با نوگرایان! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، تکنولوژی و ابزارهای هوشمند چند سالی است که خودشان را به بازی ادبی قدیمی ما هم رسانده اند؛ نرم افزارها و ابزارهای الکترونیکی که با شما به مصاف مشاعره می آیند یا در رقابت های مشاعره می توانند یار و همراه تان باشند.

  نرم افزارها و مشاعره های رباتی خیلی از ما ایرانی ها شاید حتی اگر یک بار هم پای مصاف مشاعره نرفته باشیم اما بارها پای دیدن این رقابت نشسته ایم، چرا که برنامه مشاعره با اجرای اسماعیل آذر سال ها از تلویزیون پخش می شد، و کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با بیت های شعرهای فارسی با یکدیگر رقابت می کردند.

  اما مشاعره رفته رفته از گذشته شکل و روی دیگری به خود گرفته است؛ در حدود یک دهه قبل مشاعره کنندگان برای این که شعرهای بیشتری در حافظه داشته باشند، سراغ کتاب های مشاعره می رفتند که در آن ها بیت ها براساس حروف الفبا مرتب شده بودند و به افراد کمک می کردند تا از هر حرف الفبای فارسی بیت های فراوانی را به خاطر بسپارند.

احتمالا به دلیل همین اشتراک میان بیت های انتخاب شده در این کتاب ها هم بود که معمولا در مشاعره ها بیت های تکراری ای را می شنیدیم.

اما حالا انگار نرم افزارها بیت ها را به حافظه می سپرند!  طراح این نرم افزار مشاعره مدعی است که برنامه حاوی مجموعه ای از شعرهای کوتاه است که به ترتیب حروف الفبا مرتب و دسته بندی شده اند، به این ترتیب که شما با انتخاب هر یک از حروف الفبا از فهرست کتاب می توانید به مجموعه ای از شعرها که با آن حرف آغاز می شوند دسترسی پیدا کنید.

در واقع می توان گفت این نرم افزار همان کتاب مشاعره را به گوشی آورده است، البته با این تفاوت که براساس منو نمایش داده شده حتی به جای شما به خاطر می سپارد که کدام بیت را خوانده و کدام یک را نخوانده اید! برنامه دیگری هم شما را به مشاعره هوشمند دعوت می کند و می توانید با او مشاعره کنید.

  البته این برنامه ها و ابزارها نقایصی هم دارند؛ مثلا بعضا علی رغم این که در معرفی خود عنوان می کنند چیزهای زیادی از شعر فارسی می دانند اما قابلیت تشخیص این را که آن چه وارد می کنید اصلا یک بیت شعر است یا خیر ندارند و فقط از حرف عبارت واردشده برای این که بیتی با شروع آن حرف ارائه کنند استفاده می کنند؛ در واقع تفاوت شعر را از غیر شعر تشخیص نمی دهند!  شاید لازم است طراحان این گونه ربات ها و برنامه ها توجه بیشتری به ورودی های تعریف شده برای آن ها داشته باشند.

هرچند که با توجه به گستردگی دامنه شعر فارسی گنجاندن همه بیت هایی که ممکن است به ذهن کاربر برسد کار آسانی نیست اما می توان از API سایت های شعر فارسی مثل گنجور و .

استفاده کرد.

مشاعره در سینما البته این سرگرمی قدیمی با بیت ها از دنیای واقعی بارها به فیلم ها هم راه یافته است؛ گاهی شخصیت های داستان مشاعره ای داشته اند که آن صحنه را به یکی از ماندگارترین صحنه های آن فیلم تبدیل کرده است.

مثلا در فیلم شب های روشن که فیلم نامه آن را سعید عقیقی نوشته و فرزاد موتمن آن را کارگردانی کرده و از دنیای ادبیات بر اساس متنی از داستایوفسکی به سینما راه یافته، شخصیت های اصلی با آخرین مشاعره از یکدیگر جدا می شوند.

  گارینه نظریان در بخشی از مقاله ای با عنوان آخرین مشاعره که نقدی بر شب های روشن است، نوشته: فضای فیلم شاعرانه است و شخصیت ها از درون شعر بیرون آمده اند.

شخصیت های فیلم شب های روشن برخلاف این که از ادبیات داستانی روسیه اقتباس شده اند، شعرگونه اند و بیشتر حاصل ذهن شعردوست سعید عقیقی هستند.

 علاقه عقیقی به شعر  نو و کلاسیک در این جا به زیبایی نمایان شده است و قطعه هایی که از شاعران مختلف از سبک های گوناگون شنیده می شود، مستقیم وارد داستان فیلم می شود و به یکی از شخصیت های اصلی و تاثیرگذار فیلم تبدیل می شود.

برخلاف بیشتر فیلم هایی که از شعر برای بیان فکری و عقیده ای استفاده می کنند، شب های روشن نه تنها از شعر استفاده نمی کند و آن را وسیله ای برای بیان قرار نمی دهد بلکه آن را به بازی و علاقه ای در فیلم تبدیل می کند که جزء جدایی ناپذیر شخصیت ها و فصل مشترک آن هاست.

پایان رابطه زیبای استاد و رویا موجب پایان شعر نیز می شود.

صحنه ای در فیلم وجود دارد که دو شخصیت اصلی آخرین مشاعره خود را انجام می دهند و این مشاعره لایت موتیفی است که نوستالژی ایجاد می کند و ترحم برانگیز است.

رویا و استاد با آخرین مشاعره به رابطه خود پایان می دهند و پایان فیلم با پایان رابطه و پایان مشاعره یکی می شود.

شعر کاربردی متفاوت در سینما پیدا کرده است و می تواند در نقش شخصیتی ظاهر شود که حتی به تنهایی با بیننده همذات پنداری می کند.

شعر تنها شخصیتی است که از راز رویا و استاد خبر دارد و سعی می کند آن ها را به هم نزدیک کند.

رویا و استاد توسط شعر از هم لذت می برند و می آموزند و زندگی شان متحول می شود.

  منازعه سنت گرایان با نوگرایان مشاعره شاید بیش از هر چیز برای ما یک بازی باشد و بس.

این در حالی است که به عقیده برخی، پیشینه بازی های ادبی و همچنین تغییر قوانین مشاعره در طول تاریخ نشان می دهد اهداف مشاعره فراتر از یک سرگرمی است.

  عیسی امن خانی (پژوهشگر و مدرس دانشگاه) در بخشی از مقاله ای با عنوان مشاعره، بازی و قدرت (نگاهی تبارشناسانه به چرایی بازطراحی مشاعره و اهداف آن در زمان حاضر) نوشته است: نگاه سرگرم کنندگی/تفنن به ادبیات و به ویژه شعر، جدای از ایجاد آن انواع، سبب پیدایش بازی های ادبی مختلفی نیز شده است؛ بازی هایی که به گواه اسناد و متون، میان مردم رواج و مقبولیت عام داشته است.

  اگرچه نمونە چنین بازی هایی در تاریخ ادبیات ما کم نیست؛ بی گمان معروف ترین و شناخته شده ترین آن ها مشاعره است؛ بازی ای که اگرچه پیشینه ای چندین صدساله دارد در سال های اخیر و به لطف رسانه های جمعی چون رادیو و تلویزیون، مخاطبان و علاقه مندان بسیاری نیز یافته است.

دربارە این بازی ادبی نگاه غالب/باور رایج این است که تنها کارکرد یا اصلی ترین کارکرد آن سرگرم کنندگی مخاطبان است؛ اما به نظر می رسد، کاهش آن به صرفِ سرگرم کنندگی دور از واقعیت باشد؛ چرا که برخی از بازی های ادبی جدا از جنبە سرگرم کنندگی، کارکردهای اجتماعی، سیاسی، دینی، فرهنگی و .

دیگری نیز داشته تا آن جا که می توان گفت کارکرد سرگرم کنندگی آن ها فرع دیگر کارکردهای آنان بوده است.

  شاید بتوان این مسئله (کارکردهای دیگر بازی های ادبی) را به مشاعره نیز تعمیم داد.

مشاعره (به ویژه در دورە معاصر) از اغراض فرهنگی و .

خالی نیست و هدف آن و یا حداقل یکی از اهداف آن حفظ و احیای سنت در برابر نوگرایی بوده است.

خلاصه این که دورە معاصر (از عصر ناصری به بعد) را می توان و باید دورە نزاع و کشمکش سنت و تجدد دانست (حال چه در شکل سیاسی و چه در شکل ادبی آن).

اگرچه نوگرایان با نقدهای خود کوشیدند شعر گذشته و سنت های ادبی را به حاشیه رانده، آن را به بهانه هایی چون بیگانگی با روح زمان، طرد کنند، در مقابل، سنت گرایان نیز آرام ننشسته به دفاع از سنت های ادبی و شعر گذشته پرداختند.

بازطراحی مشاعره در دورە معاصر تقریباً برای رسیدن به چنین هدف/منظوری انجام شده است.

مشاعره در دورە معاصر با تغییراتی در قوانین آن به ابزاری برای مخالفت با نوگرایی تبدیل می شود؛ به عبارتی دیگر در این زمان مشاعره بیش از این که بازی باشد، ابزاری است برای احیای سنت و طرد نوگرایی.

تدوین کنندگان مشاعره با وضع قوانین تازه برای آن در دورە معاصر، نه تنها زمینە احیای سنت را فراهم ساختند بلکه کوشیدند تا در نهان، شعر نو را به حاشیه ببرند و سرکوب سازند.

برای بیان بهتر این مسئله یعنی نشان دادن کارکردهای دیگر بازی مشاعره باید به سیر تاریخی آن تا روزگار حاضر (البته با رویکردی تبارشناسانه) اشاره ای شود.

او در بخش دیگری از این پژوهش ضمن بررسی بازطراحی مشاعره در سیر تاریخ آورده است: آن چه از بررسی کتاب های مشاعره دریافت می شود، غیاب شعر نیمایی در آن هاست.

تقریباً در کتاب هایی که دربارە مشاعره نوشته/تدوین شده است، هیچ نشانه ای از شعر نیمایی (شعر نو) دیده نمی شود.

پرسش این است که این غیاب شعر نو و غفلت تدوینگران این کتاب ها از گنجاندن اشعار نوگرایانی چون نیما، شاملو و .

تصادفی بوده است و یا این که تدوینگران این بازی اندیشیده، قواعد را چنان بازطراحی کرده اند که امکان حضور شعر نو در آن نباشد.

هرچند نباید در این باره با قاطعیت سخن گفت، امکان تعمدی و آگاهانه بودن چنین کاری نیز دور از ذهن نیست.

غیاب شعر نو در این بازی می تواند پیامی پنهان برای بینندگان یا حاضران در آن داشته باشد؛ ناهنجار بودن شعر نو.

حضور قاطع شعر گذشته و غیاب شعر نو در این بازی می تواند القاکنندە این باور باشد که تنها شعر گذشته شایستگی حضور و به یاد سپرده شدن دارد و نه شعر نوگرایانی چون نیما.

این هدف با توجه بیش از اندازه به بیت در قواعد جدید مشاعره تحقق می یابد.

چنان که در قواعد مشاعره ملاحظه شد، واحد اصلی شعر در مشاعره بیت است و نه تمامی یک شعر.

این تأکید تنها به دلیل آسان بودن حفظ کردن ابیات نیست بلکه به این دلیل است که این مسأله دقیقاً محل منازعه سنت گرایان و نوگرایانی چون نیما بوده است.

تاکید و توجه به بیت در این بازی می تواند با آگاهی صورت گرفته باشد؛ چرا که تنها با تاکید بر آن است که می توان مانع حضور شعر نو در مشاعره شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مشاعره - ربات ها - بازی - ربات - سرگرمی - سالی - ما ایرانی ها - گزارش - دیگری - الکترونیکی - سینما - ایرانی ها - تکنولوژی - ایرانی - هوشمند - رباتی - قدیمی - همراه - رقابت - ادبی

آخرین اخبار سرویس:
زیر ساخت های ارتباطی اینترنت نسل پنجم هنوز در کشور مهیا نیست

نکاتی برای ضدعفونی تلفن همراه کرونایی

پادکست چیست؟

استخدام نیرو جهت چاپ و بسته بندی در کرج

استخدام طراح آشنا به نقشه کابینت، کمد و دکور چوبی در کرج

درباره پریزهای توکار و پریز صفحه کابینت بیشتر بدانید

استخدام مهندس نرم افزار در شرکت بین المللی فولاد حامیران در تهران

رفع شر کرونا از تلفن همراهتان

درباره پریزهای توکار و پریز صفحه کابینت بیشتر بدانید

جمع آوری اطلاعات اپلیکیشن های موبایل در چین قانونمند می شود

جدیدترین قیمت گوشی موبایل در 13 آذر | از سامسونگ و هوآوی تا شیائومی و اپل

استخدام کارمند بخش فروش اینترنتی و کارشناس تغذیه در سایت داروکده در تهران

استخدام زیگزالدوز و راسته دوز خانم و آقا در کرج

استخدام نیروی خانم جهت کار با تلفن شیفت عصر در مشهد

استخدام کارگر جهت کار در خم و برش ورق آهن در کرج

استخدام جوشکار اسکلت بالارو جهت همکاری در مشهد

استخدام فوق لیسانس روانشناسی بالینی در مشهد

استخدام نیروی خانم آشنا به فتوشاپ در مشهد

معرفی اپلیکیشن های اندرویدی ضبط صفحه نمایش (قسمت دوم)

جمع آوری اطلاعات اپلیکیشن های موبایل در چین قانونمند می شود

استخدام راننده با کارت هوشمند جهت پخش صنایع دستی در مشهد

استخدام مدیر دفتر جهت یک شرکت بازرگانی در مشهد

استخدام کارشناس فروش در شرکت رسا ارتباطات صفه در مازندران

ضریب نفوذ تلفن همراه در استان کردستان بیش از 100 درصد است

قیمت انواع گجت های هوشمند در بازار (13 آذر) + جدول

استخدام نیروی فنی آشنا به مکانیک و برق جهت آسانسور در کرج

استخدام تعدادی ظرفشوی در رستوران فرنگی در مشهد

مشخصات دقیق پردازنده Snapdragon 888 به طور رسمی تایید شد

تلفن همراه کرونایی را چگونه ضدعفونی کنیم؟

مردان عنکبوتی در تهران

ارزان ترین تلویزیون 4K ال جی، سونی و سامسونگ در سال های 2019 و 2020

ترفندی برای شناختن فردی که شماره ما را در واتس اپ ذخیره کرده است!

قیمت روز گوشی موبایل در 13 آذر

استخدام برنامه نویس جهت همکاری در مشهد

مردان عنکبوتی در تهران

استخدام رویه کوب و خیاط مبل ماهر و نیمه ماهر در کرج

استخدام نصاب رادیوپخش و دزدگیر در کرج

امکان ثبت شکایت از پیامک های تبلیغاتی در آذربایجان غربی

استخدام منشی خانم جهت امور دفتری در اصفهان

استخدام وسط کار خانم و آقا جهت کار در کرج

«بازتنظیم بزرگ» و معنای انسان بودن در سال 2030

استخدام انباردار مسلط به آفیس و با سابقه کاری در مشهد

قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز 13 آذر 99 + جدول

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر در تعمیرات مبلمان در کرج

اینستاگرام سانسورچی، وزیر تماشاچی/ جای خالی دیپلماسی ارتباطاتی به شدت حس می شود

سرویس های همکاری آنلاین؛ عرصه رقابتی جدید

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر در محدوده ولنجک

استخدام نیروی برقکار ساختمان ماهر و نیمه ماهر در اصفهان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت ارس پر بنیس در تهران

پیشرفت سیستم های تشخیص چهره برای شناخت افراد با ماسک

17 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت خانگی بهره مند شدند

17 روستای کردستان از اینترنت پرسرعت خانگی بهره مند شدند

رویداد های خبری پنجشنبه 13 آذرماه 99؛ مرکز لرستان

بازی های پرطرفدار ایرانی رقیب می طلبند

استخدام حسابدار، حسابرس، مدیرمالی و حسابدار ارشد در گروه آرک در مازندران

استخدام متخصص شبکه در شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت در خراسان رضوی

توسعه خدمات تشخیصی در مرکز غربالگری رفسنجان

استخدام طراح دکوراسیون در شرکت کابین پلاس در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در راستین وب در نارمک تهران

کمیسیون های شهرداری بوشهر صد درصد آنلاین برگزار می شود

استخدام کارشناس تحلیل و مستندسازی سیستم های نرم افزاری در شیراز

استخدام منشی در گروه مبلمان یاتاش در محدوده ساعی در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه پرتو معین در تهران

چگونه در Whats App استیکر بسازیم؟

استخدام کارشناس الکترونیک در شرکت سیستم های هوشمند ایرانیان در تهران

4 دلیلی که گوشی شما دیر شارژ می شود!

جذاب ترین تصاویر پس زمینه (13 آذر)

قیمت روز گوشی موبایل در 13 آذر

قیمت روز گوشی موبایل در 13 آذر

قیمت روز گوشی موبایل در 13 آذر

پوپولیسم مطالبه گری

آگهی استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 13 آذر 99

استخدام کارشناس پشتیبان سیستم (HelpDesk) در مشهد

استخدام کارشناس فنی مرکز تماس (پشتیبانی اینترنت) در شرکت پیتام در تهران

تنبیه عجیب دانش آموزان به خاطر داشتن موبایل!

دانلود Smart Scan Pro: PDF Scanner 2.3.5 – برنامه اسکن اسناد

5 عاملی که زود شارژ باتری آیفون را خالی می کنند

عکس نوشته ذوق مرگ شدن برای پروفایل

پایگاه داده کدپستی و جی نف یکپارچه می شوند

مستند آموزش بر فراز کوه

پرچمدار جدید کره ای ها چه ویژگی های فوق العاده ای دارد؟ + فیلم

عکس نوشته به یاد من باش برای پروفایل

عکس نوشته رفیقم کجایی برای پروفایل

عکس نوشته های آشوبم آرامشم تویی

چگونه بفهمیم چه کسی شماره ما را در واتس اپ ذخیره کرده است؟

استارت آپ ها به سوددهی در دوران کرونا رسیدند

عکس نوشته درباره گذشت زمان + شعر

نحوه بی صدا کردن نوتیفیکیشن ها در مک

درخشش صداوسیمای فارس در هفدهمین اجلاس فناوری رسانه ملی

درخشش صداوسیمای فارس در هفدهمین اجلاس فناوری رسانه ملی

استفاده هوآوی از لنز مایع در دوربین گوشی

چگونه همه پیام های دریافت شده در آیفون را به عنوان پیام های خوانده شده علامت بزنید؟

عکس نوشته درباره محتاج بودن

جدیدترین قیمت گوشی موبایل در 12 آذر | از سامسونگ و هوآوی تا شیائومی و اپل

آلبوم عکس نوشته سخنان بزرگان برای پروفایل (2)

استوری وزیر ارتباطات: اینترنت از تلویزیون جلو زد

دانلود 1.5.9 Kaorin – Icon Pack– آیکون پک کائورین اندروید

استخدام 4 عنوان شغلی در گروه آرک در گلستان

رشد دوبرابری پهنای باند مصرفی در آذربایجان غربی

 کاربران آیفون 12 اپل هنگام مسافرت با کاهش خدمات LTE و 5G روبرو هستند

مشاعره؛ از بازی و منازعه تا ربات ها

مشاعره؛ از بازی و منازعه تا ربات ها