مطالب مرتبط:
دانش آموزان الیگودر و دلفان کمترین استفاده را از «شاد» دارند
تبلت های وعده شده نفت به دانش آموزان بی بضاعت نرسید
خیّران میاندوآبی برای تحصیل مجازی دانش آموزان یک میلیارد ریال کمک کردند
کمک مؤمنانه| توزیع 970 گوشی هوشمند و تبلت بین دانش آموزان بیرجندی
خرید 10 دستگاه گوشی برای دانش آموزان با هزینه مجلس ترحیم!
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 8 آبان 1399 ساعت 13:502020-10-29اجتماعي

خبر خوش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه؛ تولید اپلیکیشن جامع در بستر شبکه شاد


سامانه ندای همراه به زودی افتتاح می شود - تهران (پانا) - معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ششمین جلسه تبیین بسته های تحولی برای مدیران استانی که به صورت مجازی برای معاونین مدیرکل، روسای مناطق نوزدگانه و معاونین ومدیران مدارس استثنایی استان همدان در شبکه شاد اجرا شد، به تشریح ابعاد، لایه ها وسطوح سند تحول بنیادین در آموزش وپرورش و بسته تحولی مدرسه انطباقی در آموزش و پرورش استثنایی پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست اظهار کرد : مبنای همه فعالیت ها در نظام آموزش وپرورش و میثاق ما در نظام تعلیم وتربیت، سند تحول بنیادین است، و بسته های تحولی 25 گانه در وزارت آموزش وپرورش، براساس این سند تدوین شده استکه 3 مورد از این بسته ها مربوط به سازمان آموزش وپرورش استثنایی می باشد.

وی افزود: سند، به عنوان مجموعه ای از، آرمانها، اهداف برنامه ها وفعالیت هاست، تحول خواهی، این مفهوم را متبادر می سازد، که نباید به وضعیت موجود قانع شد و به سوی وضعیت مطلوب وآنچه باید باشد، حرکت کرد، همچنین این تحول باید بنیادین باشد وتغییراتی سطحی را شامل نمی شود وباید تحولات اساسی و زیر بنایی در نظام تعلیم تربیت را محقق سازد.

سند تحول بنیادین مشتمل بر چهار لایه نظری، برنامه ای، عملیاتی و نمادین رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور، در تبیین لایه های تشکیل دهنده سند تحول بنیادین گفت: سند تحول بینادین در آموزش وپرورش مشتمل بر چهار لایه می باشد، که لایه نظری این سند از ده سال گذشته، مبتنی بر سیاست های تحولی نظام آموزش وپرورش، ابلاغی مقام معظم رهبری، در مجموعه ای، شامل بیانیه ارزشها در30 بند، 8 هدف کلان، 15 راهبرد کلان و131 راهکار اجرایی، همچنین 6 خرده نظام طراحی، تدوین وتصویب شده است.

وی لایه دوم سند تحول بینادین در آموزش وپرورش را لایه برنامه ای برشمرد وگفت: شش خرده نظام سند با هدف اجرایی نمودن 131 راهکار تدوین شده است و در این راستا بیش از 500 برنامه در آموزش و پرورش تعریف، تولید و تصویب شده است که در قالب برنامه های برنامه های ششم و هفتم توسعه کشور نشسته اند و باید اجرایی شوند، و دراین لایه هم کارهای موثری صورت گرفته است.

معاون وزیر با بیان اینکه در لایه سوم یعنی لایه عملیاتی و لایه چهارم یا لایه نمادین سند تحول بینادین باید تمرکز بیشتری صورت گیرد اظهار کرد: آموزه های سند باید هم در سطح ستاد، معاونت ها ومدیریت ها و هم در ادارات کل وهم در ادارات 750 گانه آموزش وپرورش و به ویژه در سطح مدارس وهمه ارکان آن، اعم از معلم و دانش آموز و اولیا وسایر دینفعان اجرایی شود، که دراین لایه ها علیرغم آن که فعالیت های ارزشمندی صورت گرفته است، راه زیادی را برای تحقق همه اهداف ورسیدن به قله، بخصوص عملیات در مدرسه درپیش داریم.

وی با تاکید بر اینکه لایه نمادین سند، تقسیم کار ملی است، افزود: تحقق کامل سند با بکارگیری همه ظرفیت های درون سازمانی وبرون سازمانی امکان پذیر است، در این قسمت که دیگران بخشی از کار را بعهده بگیرند، با مشکل جدی مواجهه هستیم، با این اوصاف می توان گفت، در نظام آموزش وپرورش باید فعالیت ها را بر اجرایی شدن لایه های عملیاتی ونمادین متمرکز کرد و برای جلب مشارکت های درون سازمانی و برون سازمانی تلاش نمود.

لایه های برنامه ای وعملیاتی سند تحول بنیادین شامل چهار بخش تاسیسی، توقیفی، تعدیلی و تثبیتی رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور، آموزه های سند در لایه های برنامه ای وعملیاتی را در چهار بخش تاسیسی و نوآورانه، توقیفی و تعطیلی، تعدیلی واصلاحی، تثبیتی واستمراری تقسیم بندی کرد وگفت: در بخش برنامه های تاسیسی ونوآورانه تمرکز بر برنامه هایی است که باید برای تحقق اهداف سند وجود داشته باشد ولی در حال حاضر موجود نیست و برنامه های توقیفی و تعطیلی شامل برنامه هایی است، که با اهداف سند همسو نیست که باید متوقف وتعطیل شوند.

وی افزود: برنامه های تعدیلی واصلاحی برنامه هایی است که تاحدی می توان با اهداف و راهکارهای سند گره بخورند، اما باید مورد بازنگری واصلاح وتعدیل قرار گیرند و برنامه های استمراری وتثبیتی نیز برنامه هایی هستند که با مبانی سند همخوانی دارند و باید ادامه یابند.

وی تاکید کرد: در بعد برنامه های تاسیسی ونوآورانه وبرنامه های تعطیلی وتوقیفی نیز راه زیادی را برای رسیدن به توفیق در پیش داریم، بعبارتی برنامه کمتری را با رویکرد تاسیسی ونوآوری وارد بدنه نظام تعلیم وتربیت به ویژه مدارس کرده ایم و در برنامه هایی که باید تعطیل شود، توقیف صورت نگرفته است.

تدین 25 برنامه تحولی مبتنی بر سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش معاون وزیر با بیان اینکه بسته های 25 گانه تحولی، به منظور رفع نقایص مورد اشاره در لایه های عملیاتی ونمادین و برای ایجاد برنامه های تاسیسی ونوآورانه و توقف برنامه های تعطیلی وتوقیفی در وزارت آموزش وپرورش تدوین شده اند اظهار کرد: این بسته ها براساس هشت شاخص اساسی تدوین شده است، که اولین ویژگی این بسته ها انطباق آن با بندهایی از راهبردها، اهداف وراهکار ها ومنبعث بودن آنها از سند تحول بنیادین است و جنبه تاسیسی و نوآوری برنامه ها وضرورت پوست اندازی برنامه های موجود در جهت تحقق اهداف سند تحول بنیادین دومین شاخص بسته های تحولی است.

وی گفت: دستیابی به اهداف وتحقق آنها در کوتاه مدت وحداقل در یک برنامه یک ساله تحصیلی، قابلیت تحقق وسنجش پذیری، قابلیت اندازه گیری و ارزیابی میزان تحقق اهداف برنامه ها، فراگیری بسته ها و مشارکتی بودن از دیگر ویژگی های این بسته ها است.

حسینی با تاکید براین که خاستگاه تغییر وتحول در نظام آموزش وپرورش مدرسه است، گفت: نهاد تحول آموزش وپرورش، سازمان تحول مدرسه و واحد تحول کلاس وکارگزاران تحول معلمان هستند، لذا با توجه به تحقق تحول در مدرسه، مدرسه محور بودن نیز شاخص دیگری است، که در تدوین این بسته ها محور توجه قرار گرفته است.

وی افزود: اگر تمام شاخص های مورد اشاره در تدوین برنامه ها مدنظر قرار گرفته باشد، مولفه شوق انگیز بودن، آموزه ها وبر نامه ها وفعالیت نیز محقق خواهدشد و ذینفعان درون سازمانی وبرون سازمانی را برای مشارکت و اجرایی نمودن این برنامه تشویق و ترغیب خواهد کرد.

حسینی با بیان اینکه در سیستم تعلیم وتربیت مشارکت، عرضه محور شده است، گفت: مشارکت واقعی مشارکت تقاضا محور است، اگر برنامه ها براساس شوق وتقاضای مخاطبین تدوین شود، دراین صورت مشارکت با ذینفع راهگشاست نه مشارکت برای ذینفع ومشارکت باید نهادمند، مستمر، همیشگی باشد و برای تحقق اهداف برنامه های آموزش وپرورش مشارکت مقطعی و ذره ای پاسخگو نیست.

وی مشکل اجرایی نشدن سند تحول را ناتوانی در ایجاد شوق تغییر در مخاطبین دانست و گفت: برنامه های ما باید براساس مساله های مخاطبین وذینفعان در سطوح مختلف به ویژه در مدرسه طراحی شودکه بتواند انگیزه بخش و مشارکت جو باشد، لذا بسته های تحولی با درنظرگرفتن این شاخص تدوین شده اند.

تدوین سه بسته تحولی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور با بیان اینکه در تدوین بسته های تحولی سازمان آموزش وپرورش استثنایی، توسعه کمی وکیفی برنامه ها مد نظر بوده است اظهار کرد: بر همین اساس برنامه های این سازمان در سال 1399 در مقایسه با سال 1398، با افزایش 7 برنامه رشد 2.

2 برابر، فعالیت ها با افزایش از 18 فعالیت به 46 فعالیت، رشد 5.

2 برابر و خرده نظام هایی که برنامه های سازمان مبتنی برآنها تدوین شده، از سه خرده نظام به شش خرده نظام افزایش یافته است.

وی گفت: رشد کیفی برنامه نیز با تدوین بسته های تحولی محقق شده است، که مشتمل بر سه بسته مدرسه انطباقی، بسته توسعه مشارکت وکاهش تمرکز و بسته مداخلات طلایی وبهنگام می باشد که 8 برنامه و30 فعالیت رادر برمی گیرد و 92درصد از فعالیت های بسته های تحولی نوآورانه وتاسیسی است و 5.

7 درصد برنامه های آنها رویکرد استمراری دارند.

برنامه ها و فعالیت های بسته تحولی مدرسه انطباقی حسینی در ادامه به تبیین بسته مدرسه انطباقی پرداخت و گفت: مولفه ها، اجزا و ارکان مدرسه باید با نیازهای دانش آموزان انطباق یابد و با شرایط آنها متناسب شود.

دراین راستا باید برای دانش آموزان با نیازهای ویژه مدرسه انطباقی با انعطاف ها ومتناسب سازی خود بتواند پاسخگوی نیازهای آموزش وپرورشی وتوانبخشی همه گروه های دانش آموزان باشد و با این هدف بسته تحولی مدرسه انطباقی با سه برنامه و 9 فعالیت تولید شده است.

وی گفت، اولین برنامه این بسته تحولی، مناسب سازی مبتنی بر توانمندسازی مدیران، معلمان، هدایت وبهره برداری از امکانات وظرفیت ها وخلق فرصت هاست، که نهضت آموزش زبان اشاره با توجه به پوشش تحصیلی قریب 18 هزار دانش آموز آسیب دیده شنوایی، برای 4 هزار نفراز معلمان، مدیران ، والدین وکارکنان دستگاههایی که بیشترین ارتباط را با این گروه از افراد دارند طراحی شده است وی افزود: همچنین نهضت آموزش خط بریل با وجود قریب به 8 هزار دانش آموز آسیب دیده بینایی که در 23 مدرسه ویژه نابینایان یا در مدارس مدارس پذیرا به تحصیل اشتغال دارند، پیش بینی شده است ،که تاپایان برنامه باید 1000 نفراز معلمان، مدیران، اولیا وسایر ذینفعان خصوص خط بریل آموزش های لازم را دریافت نمایند.

رییس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور، تربیت معلمان چند مهارتی را نیز یکی دیگر از فعالیت های برنامه توانمند سازی برشمرد وگفت: پوشش 10 درصدی آموزش و تربیت معلمان چند مهارتی سال در1399از جمله برنامه های توانمند سازی معلمان است.

وی شبکه جامع آموزش واطلاع رسانی دربستر فناوری های نوین را برنامه دوم این بسته تحولی دانست وگفت: امروزه پس از جهان فیزیکال وجهان ایده آل ،جامعه شناسان از فضای مجازی را به عنوان جهان سوم به رسمیت می شناسند و با توجه به شیوع بیماری کرونا این جهان ضرورت بیشتری یافته است.

حسینی گفت: در این برنامه سه فعالیت طراحی شده که، تولید اپلیکیشن جامع آموزش وپرورش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه دربستر شبکه شاد با بکارگیری مدرنترین شیوه ها، همه اطلاعات مربوط به گروه ها و دوره های مختلف آموزش وپرورش استثنایی را دربردارد.

وی افزود: در کناراین اپلیکیشن، سامانه ندای همراه در دستور کار قرار گرفته است،که در روزهای آتی افتتاح خواهدشد، برای پوشش این برنامه 16 نفر از مشاوران آموزش های تخصصی لازم را دیده اند و مقرر شده است که به صورت شبانه روزی پاسخگوی مخاطبین در 23 هزار مدرسه پذیرا در سراسرکشور باشند.

حسینی سومین فعالیت را ایجاد پایگاه جامع آموزش برشمرد وگفت: این پایگاه مدرسه جامع آموزش مجازی است که در تمام گروه های هفت گانه و دوره ها ورشته های مختلف، دروس دراین پایگاه بارگذاری شده است.

وی افزود: علاوه برآن مدرسه مجازی درهر استان نیز باید بیشترین محتوای آموزشی با بهترین شیوه های ارائه برای دانش آموزان بانیازهای ایجاد شود، که این فعالیت در7 استان اجرایی شده وتاپایان سال 1399 نیز سایر استانها کشور واجد مدرسه مجازی می شوند.

معاون وزیر آموزش وپرورش سومین برنامه مدرسه انطباقی رامناسب سازی فضا وتجهیزات با شرایط دانش آموزان دانست وگفت: برای این برنامه سه فعالیت تعریف شده است،که درتمام استانها یک مدرسه اتیسم متناسب سازی خواهد شد، به این منظوربا نوسازی مدارس جهت احداث مدرسه اتیسم در 14 استان فاقد این مدارس هماهنگی صورت گرفته است،در سایر استانها نیز متناسب سازی مدارس اتیسم با استانداردهای موجود صورت می گیرد.

وی افزود: همچنین در 23 هزار مدرسه پذیرا نیزباید متناسب سازی صورت گیرد، که برای ارائه الگوی مناسب، در برنامه های سال1399 ، متناسب سازی الگویی یک مدرسه پذیرا در ابعاد نرم افزاری وسخت افزاری در تمام ارکان وابعاد ومولفه ها ومخاطبین وذینفعان مدرسه، برای ارائه یک الگوی عملی صورت می گیرد.

وی گفت: درکنار مناسب سازی فضا، مناسب سازی تجهیرات نیز در دستور کار قرار گرفته است،که براساس مبانی نظری ارتباطات، توسعه وپیشرفت درجامعه امتداد حواس انسانی است، لذا با توجه به رسالت اصلی آموزش وپرورش مبنی بر تبدیل منابع انسانی به سرمایه های انسانی،برنامه ریزی برای مناسب سازی تجهیزات انجام شده و دراین راستا 105 قلم ابزار آموزشی وکمک آموزشی شناسایی شده است، که برای 72 هزار دانش آموزان بالغ بر 450 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، که باید از طریق اعتبارات دولتی وغیردولتی و مردمی وردیف مسئولیت های اجتماعی تامین گردد.

حسینی در پایان هدف گذاری مناسب سازی تجهیزات را ده درصد تا پایان سال 1399 اعلام کرد وگفت: به این منظور آمایش سرزمینی صورت گرفته است وسهم هریک بخش های دولتی وغیر دولتی، خیرین وسایر شرکای آموزش وپرورش برای تامین اقلام مذکور وسایر برنامه ها و فعالیت های این بسته تحولی تعیین شده است و میزان تحقق اهداف در طول برنامه به صورت دوره ای ودرپایان برنامه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش استثنایی - سازمان آموزش و پرورش استثنایی - آموزش وپرورش - سازمان آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - آموزش - پرورش - استثنایی - تحول - سازمان - بسته - سند تحول - شبکه شاد - معاون - مدارس استثنایی - سید جواد حسینی - آموزش وپرورش، - مدیران - روابط عمومی - استان همدان - دانش آموزان - رییس سازمان - استان - معاون وزیر - بین الملل - شبکه - نظام - اپلیکیشن - افتتاح - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
تاریخ اعتبار وکالت نامه های متقاضیان نقل و انتقال وسایل نقلیه تمدید شد

تمرین رکوردار پرش طول در پیست خاکی و روباز/ مبینی: سرد است اما چاره ای ندارم

وقوع ماه گرفتگی در آسمان/ ایران جزو مناطق تحت پوشش این خسوف نیست

جدول مدرسه تلویزیونی ایران، یکشنبه 9 آذر

افتتاح پارکهای جهت یابی و اتاقهای چندحسی برای دانش آموزان استثنایی

افتتاح پارکهای جهت یابی و اتاقهای چندحسی برای دانش آموزان استثنایی

ماجرای اجبای شدن کارت ملی برای حضور در وسایل نقلیه عمومی به خاطر کرونا+ جزییات

آموزش مهارت های مقابله با هیجان به کودک

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 9 آذر در تمام مقاطع تحصیلی

تصاویری از پاییز رنگارنگ سنندج

طرح 3070 تحولی در ارایه خدمات الکترونیک به بیمه شدگان ، کارفرمایان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی است

بارندگی های اخیر خسارتی به زیرساخت های استان بوشهر وارد نکرد

راه 140 روستای کردستان بازگشایی شد/راه 20 روستا همچنان مسدود است

گوشت پرندگان مهاجر را نخرید

امکانات و نیروهای امدادی استان بوشهر در آماده باش است

امکانات و نیروهای امدادی استان بوشهر در آماده باش است

بارندگی های اخیر خسارتی به زیرساخت های استان بوشهر وارد نکرد

احتمال قطعی برق در برخی مناطق ارومیه طی روزهای آینده

آموزش مجازی و رایگان نوآموزان پیش دبستانی

جلوه های زیبای بارش رحمت الهی در استان

اجرای مجازی راهیان نور در مدارس

ادارات امور مالیاتی شهرهای با وضعیت قرمز تعطیل هستند

خسارت برف به فضای سبز شهری

خسارت برف به فضای سبز شهری

بارش باران ورودی بیمارستان شهرستان رامشیر خوزستان را مسدود کرد+تصویر

کمک مؤمنانه| اهداء 26 تبلت به دانش آموزان نیازمند خلخال

قشم به شبکه شتاب نگاری برخط کشور متصل شد

بازگشت بوی مرموز به تهران

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 9 آذر

اخطار هواشناسی مازندران درباره بارش برف و باران

سرعت گیر هایی که ترمز ایمنی جاده ها را می کشند!

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 9 آذر

محورهای بویین زهرا، آوج و الموت سفیدپوش شد

جدول برنامه درسی 9 آذر مدرسه تلویزیونی ایران

زشت و زیبای برف در بستان آباد / از ارتفاع یک متری برف تا شکستن درختان

اوقات شرعی به افق گرگان

بازگشایی راه ارتباطی 250 روستا

اوقات شرعی نهم آذر در سمنان

بحران هایی که محیط زیست جنگل را به خطر انداخته است

زمان برنامه های درسی دانش آموزان برای یکشنبه 9 آذر

فیلم/ در جستجوی آنتن/برگزاری کلاس درس بالای کوه

بازگشایی محورهای ایواندره- سقز در کردستان

بارش برف پاییزی در ارتفاعات بهشهر

بارش برف در روستای مَودی -کردستان

محورهای بویین زهرا، آوج و الموت سفیدپوش شدند

طرح جهاد «آموزشی _تربیتی» عاطفی نژاد شروع به کار کرد

08/ 76/09؛ آغوش پس از آغوش، ریسه های طولانی+عکس

بازگشت بوی مرموز به تهران

محورهای بویین زهرا، آوج و الموت سفیدپوش شدند

فیلم- بارش باران و تراژدی آبگرفتگی معابر شهری در اهواز

فیلم- بارش باران و تراژدی آبگرفتگی معابر شهری در اهواز

آخرین زیارت شهید فخری زاده در حرم مطهر رضوی

مسافران تا صبح دوشنبه از تردد در جاده های کردستان پرهیز کنند

تسلیت شهادت دانشمند مجاهد/هشدار های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش باران

برنامه درسی 9 آذر مدرسه تلویزیونی ایران

آمادگی شهرستان کوهرنگ برای بارش های سنگین در ساعات آتی

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش یکشنبه 9 آذر

بارش باران باعث قطع برق در اروندکنار و آبگرفتگی در آبادان شد

راه ارتباطی 20 روستای کردستان همچنان مسدود است

بیرجند پس از ساعت 21

بیرجند پس از ساعت 21

اعتبار وکالتنامه های خرید و فروش وسایل نقلیه در ایلام تمدید می شود

امدادگران هلال احمر چهارمحال و بختیاری در آماده باش هستند

بارش 24 میلیمتری باران در آبادان و خرمشهر

بازگشت بوی نامطبوع به تهران

برنامه های درسی یکشنبه 9 آذر شبکه های آموزش، چهار و قرآن

بازگشت بوی مرموز به تهران

مترو تبریز یک هفته تعطیل است

مسافران تا صبح دوشنبه از تردد در جاده های کردستان پرهیز کنند

آغاز ثبت نام پیش دبستانی مجازی در البرز

بوی نامطبوع مجددا تهران را فرا گرفت/ علت بوی مرموز پایتخت چیست؟

احتمال قطعی برق در برخی مناطق ارومیه

مترو تبریز یک هفته تعطیل است

مسافران تا صبح دوشنبه از تردد در جاده های کردستان پرهیز کنند

مترو تبریز یک هفته تعطیل است

مه و بارش پراکنده برف در برخی جاده های زنجان

بازگشت بوی مرموز به تهران

جاده ساحلی گناوه بوشهر بسته شد

مدرسه تلویزیونی ایران، یک شنبه 9 آذر

شهروندان به نخستین پویش روز های برفی بپیوندند

تردد در جاده های برفی گلستان برقرار است

کسب رتبه برتر منطقه 22 در ممیزی HSE

تردد در جاده های برفی گلستان برقرار است

توزیع 1600 تبلت میان دانش آموزان کم برخوردار کشور

20 روستای کردستان همچنان در محاصره برف

برق برخی مناطق ارومیه، امشب به علت حرص درختان قطع می شود

تصاویر | قاب هایی زیبا از سفیدپوش شدن ارومیه، زنجان و اردبیل

بازگشت بوی مرموز به تهران

بازگشت بوی مرموز به تهران

نمونه خاک یک سیارک هفته آینده به زمین می رسد

بوی نامطبوع مجددا تهران را فرا گرفت/ علت بوی نامطبوع چیست؟

پیش بینی هواشناسی برای 24 ساعت آینده

بازگشت بوی نامطبوع به تهران/ افزایش 3 تا 4 برابری دی اکسید گوگرد

بازگشت بوی مرموز به تهران | افزایش 3 تا 4 برابری دی اکسید گوگرد

تحویل 140 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان نیارمند مهابادی

درختان محمد شهر قطع نشده است؟

فیلم/ در جستجوی آنتن/برگزاری کلاس درس بالای کوه

توزیع 140 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان نیارمند مهاباد

بازگشت بوی نامطبوع به تهران/ افزایش 3 تا 4 برابری آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط

بازگشت بوی مرموز به تهران

خبر خوش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه؛ تولید اپلیکیشن جامع در بستر شبکه شاد

خبر خوش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه؛ تولید اپلیکیشن جامع در بستر شبکه شاد