مطالب مرتبط:
اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم/نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا
اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم/نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا
اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم/ نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا
مهمترین مشکلات دوران اپیدمی کرونا چیست؟
مسمومیت به داروها در صدر مسمومیت ها/ امسال مرگ ناشی از مصرف الکل در بحران کرونا افزایش یافت
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 آبان 1399 ساعت 12:252020-10-28پزشكي

نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا


فوق تخصص سم شناسی با اشاره به اهمیت آگاهی رسانی در خصوص انواع مسمومیت ها، مهمترین اقدام در مواجهه با فرد مسموم را رعایت اصول اخلاقی دانست و گفت: - شناخت انواع مسمومیت ها و نشانه های آن در تشخیص و درمان درست نقش بسزایی دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر سیدفرشاد حسینی شیرازی با بیان اهمیت آگاهی رسانی در خصوص مسمومیت ها و نام گذاری هفته ای با این عنوان، ادامه داد: هدف از نامگذاری این هفته، آگاهی رسانی عمومی است تا مردم با این حوزه آشنا شوند و تا حد امکان از بروز آن پیشگیری و در صورت ابتلا، آن را کنترل کنند.

این عضو هیئت علمی گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: در حال حاضر عوامل گوناگونی در بروز مسمومیت ها نقش دارند، یکی از این عوامل آلودگی هوا و محیط زیست است که نیاز به توجه خاصی دارد، بنابراین تمام افراد باید شناخت مطلوبی در خصوص سمیت های موجود در اکوسیستم داشته باشند تا خود، خانواده و جامعه را از مضرات آن حفظ کنند.

وی افزود: وجود مواد غذایی، دارویی و شیمیایی که در حال حاضر از تنوع بالایی برخوردار است، نیز می تواند بالقوه تبدیل به سم شود.

مردم باید آگاهی لازم را برای نگهداری این مواد داشته باشند و اطلاعات خود را در خصوص پروتکل مصارف روزمره برحسب شرایط به روز کنند.

انواع سمیت ها را بشناسیدبه گفته رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سمیت ها بر مبنای اتفاقی بودن، عمدی و غیر عمدی بودن تقسیم بندی می شوند و سمیت های اتفاقی در اثر اقدام خاصی بروز نمی کند؛ به عنوان مثال در حین گذر از منطقه ای که مملو از یک نوع گاز آلوده است، مسمومیت اتفاقی رخ می دهد.

وی اظهار کرد: سمیت های غیر عمدی بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد.

به عنوان مثال در بسیاری از موارد کودک تفاوت بین وایتکس یا سم خانگی حشرات را با یک شربت معمولی نمی داند، یا برای تقلید از کارهای مادر، از لوازم آرایشی و بهداشتی بدون احتیاط استفاده می کند.

دکتر حسینی شیرازی با بیان اینکه در جنبه جنایی خود به خودی سمیت های عمدی و خودکشی مطرح است، گفت: در اکثر مواقع خودکشی ها جنبه نمایشی دارد که از لحاظ آماری بین خانم های جوان رایج است.

برخی سمیت های جنایی نیز جدی است که نیاز به دخالت پلیس و آزمایشگاه های تخصصی دارد و پنهان کاری از خصوصیات هر دو این موارد است.

هشدار نسبت به انبار کردن مواد غذایی و داروییوی تصریح کرد: در بین خانواده های ایرانی انبار کردن مواد غذایی یا حتی دارویی بسیار دیده می شود.

باید این را بدانیم که مواد بی ضرر هم ممکن است تبدیل به سم شوند.

نگهداری ها و انبار کردن های نامطلوب منجر به مسمومیت های مزمن خواهد شد.

وی در ادامه توضیح داد: در بسیاری از خانواده ها این اتفاق در پی نگهداری نامناسب داروها و غذاها یا استفاده از آنها پس از گذشت تاریخ مصرفشان رخ می دهد.

برخی از داروها مثل داروهای تقویتی، آمپول ها و شربت ها بعد از مدتی تولید سم می کنند.

عضو هیئت علمی گروه سم شناسی بیان کرد: شناخت انواع سم ها و تطابق آن با زمان و منطقه برای متخصصان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سم پاشی مزارع در زمان های خاص، گزش حیوانات در مناطق کویری و رویش نباتات سمی در جنوب کشور از جمله نکات حائز اهمیت است.

نکات مهم برای حفظ زمان طلاییدکتر حسینی شیرازی با بیان اینکه شناخت انواع سمیت ها و نشانه های آن در تشخیص درست و درمان در زمان طلایی نقش اساسی دارد، ادامه داد: حمایت های یک پزشک یا غیرپزشک مثل اعضای خانواده، پرستاران، داروسازان در داروخانه، همکاران در درمانگاه ها و یا افراد نظامی که ممکن است فرد مسموم به آنها مراجعه کنند، در کنترل مسمومیت و حفظ زمان طلایی می تواند موثر باشد.

اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموموی اظهار کرد: اولین موضوعی که افراد باید در زمان مسمومیت و برخورد با مسموم بدانند، شماره تماس اورژانس، شماره تماس نزدیک ترین مرکز مسمومین یا نزدیک ترین مطب پزشک باتجربه در این حوزه است تا در صورت مشاهده علائم بلافاصله با آنها ارتباط برقرار کنند، چراکه اقدامات سرخود ممکن است مشکلات جدی ایجاد کند.

رییس مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه عنوان کرد: افراد پس از ارتباط گرفتن با فرد متخصص و حامی، باید بتوانند گزارش دهی مناسبی مبتنی بر هوشیاری و شناخت انواع مسمومیت ها داشته باشند.

سپس ضمن حفظ ارتباط با حامی، اقدامات اولیه به منظور دفع سم و حفاظت شخصی مدنظر است، به عنوان مثال اگر در محیط آلوده قرار دارند، شخص را از محیط آلوده دور و راه تنفس را برای او آزاد کنند، اگر گردی روی لباس، پوست یا چشمم نشسته است، ابتدا به صورت خشک آن ها را جدا و سپس با آب جاری رقیق کنند.

دکتر حسینی شیرازی در خصوص نحوه برخورد با انواع مسمومیت های دارویی و شیمیایی، گفت: به عنوان مثال اگر فردی اقدام به خودکشی کرده یا سالمندی دچار اوررز دارویی شده است، علاوه بر راه های ارتباطی مذکور، شماره تماس هایی که مربوط به اطلاعات دارویی (مثل 1490) است می تواند کمک کننده باشد.

وی افزود: شناسایی تغییرات شخص و توضیح آن به فرد حامی در زمان مواجهه با مورد مسمومیت نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

بی حال شدن، تغییر رنگ پوست، خشک یا مرطوب شدن پوست، افزایش تعریق، آبریزش از دهان و بینی، اشک ریزش، صحبت کردن با حالتی تحریکی یا از دست دادن واکنش ها و ناتوانی در برقراری ارتباط با محیط و افراد برخی از این نشانه هاست و به حامی برای درمان مناسب کمک می کند.

وی یکی از اساسی ترین نکات در شناسایی سمیت ها و کمک به مسموم را اخلاق دانست و تصریح کرد: با آبروی افراد بازی نکنید.

برخی اوقات کسانی که قصد کمک دارند، نکات را می دانند و به نشانه ها توجه دارند، بر مبنای همین نکات هم زندگی و جسم فرد را نجات می دهند ولی با برخی از رفتارهای نادرست روی روح و روان فرد تاثیر منفی می گذارند.

گزارش دهی و اقدامات نا به جا و غیراصولی می تواند بسیار مخرب باشد.

این موضوع یک فرهنگ است که باید در مردم نهادینه شود.

با مسمومیت های دوران کرونا چه کنیم؟این فوق تخصص سم شناسی با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی کننده برپایه الکل برای مقابله با ویروس کرونا، گفت: امروزه استفاده از مواد ضدعفونی کننده، امری لاجرم است، مردم باید در این روزها ارتباطات درستی داشته باشند تا اطلاعات موثق را دریافت کنند.

بسیاری از بسترهای اطلاع رسانی همچون فضای مجازی مملو از اطلاعات نادرست است.

افراد باید به حرف های ویروس شناسان، محققین و متخصصان توجه کنند.

دکتر حسینی شیرازی عنوان کرد: در طب کهن ما ویروس و میکروب به عنوان سم شناخته می شد و همچنان این فرهنگ وجود دارد.

کشورهایی با پایبندی به دو مولفه قانون و اخلاق اجتماعی توانستند این سم، یعنی ویروس کرونا را کنترل کنند، با این دو مولفه می توان سموم را در زمان اپیدمی کنترل کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه همکاری اجتماعی، رعایت اصول و ضوابط و به کارگیری مناسب وسایل حفاظتی در کنترل بیماری موثر است و رعایت نکردن آنها موجب تشدید بیماری می شود، افزود: ناهنجاری هایی که در ابتدای اپیدمی مشاهده شد ناشی از باورهای نادرست اجتماعی و فرهنگ غلط اطلاع یابی از غیرعالمان بود که منجر به بروز برخی مسمومیت ها شد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از موارد، مصرف الکل بود.

طریقه استفاده صحیح از این ماده یا حتی وایتکس می تواند در از بین بردن ویروس بسیار موثر باشد، اما خوردن الکل هیچ اندیکاسیونی ندارد و حتی ممکن است منجر به ایجاد مسمومیت شود.

حتی قرقره کردن آن هم از قرقره کردن آب بی تاثیرتر است.

دکتر حسینی شیرازی اظهار کرد: مصرف سطحی الکل خوب است ولی باید مراقب باشید استنشاق نا به جا صورت نگیرد و بیش از حد هم مصرف نشود، زیرا الکل پوست را خشک می کند و در این شرایط نمی توان زیاد از مرطوب کننده ها به علت ماهیت ویروس استفاده کرد.

مصرف متعادل الکل برای ضدعفونی کردن اجناس خریداری شده در منزل و محیط اطراف شخص آلوده در صورت وجود جریان هوا، گندزدایی سطوح مشکلی ندارد.

الکل بین 15 تا 50 ثانیه زمان برای از بین بردن ویروس نیاز دارد.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه، بهترین ماده ضدعفونی کننده برای مصرف شخصی را محلول آب و صابون دانست و افزود: شستن مداوم دست ها با فاصله یک تا دو ساعت بسیار توصیه می شود.

مسمومیت با آب و صابون، مسمومیت جدی نیست و در صورت خوردن صابون یا مایع دستشویی در مقدار کم، مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: برای گندزدایی کاشی ها یا محل هایی که نمی توان از آب و صابون و کف استفاده کرد، می توان محلول آب و وایتکس را به نسبت 10 به یک، به صورت محدود یک یا دوبار در هفته به کار برد.

مسمومیت با مواد هیپوکلریت مانند وایتکس جدی است و استنشاق آن می تواند مشکل قلبی، ریوی و خفگی و حتی مرگ ایجاد کند.

اگر در میزان کم به صورت اتفاقی خورده شد، بهتر است با یک لیوان آب یا شیر آن را رقیق کنید تا مشکل برطرف شود و در صورت مشاهده علائم با اورژانس تماس بگیرید.

وی در پایان با بیان اینکه در مکان های پرخطرتر مثل بیمارستان ها، این نسبت باید شش به یک یا پنج به یک باشد، اظهار کرد: اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل بود، در صورت وجود جریان هوا می توان با رعایت احتیاط، از نسبت شش به یک محلول آب و وایتکس استفاده کرد.


کلید واژه ها: مسمومیت - دانشگاه علوم پزشکی - مسموم - علوم پزشکی - سم شناسی - رسانی - آگاهی - دانشگاه - روابط عمومی - اصول اخلاقی - عمومی - شناخت - اهمیت - انواع - پزشکی - عوامل - سلامت نیوز - آلودگی هوا - محیط زیست - هیئت علمی - هفته - شهید - نامگذاری - علوم - فوق تخصص - پیشگیری - آلودگی - مطلوبی - شیرازی - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
10 ترفند ساده و کاربردی برای کنترل درد های ناگهانی بدن

4700تخت واحدهای اقامتی مشهد آماده میزبانی از بهبود یافتگان کرونا است

مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

وقتی معده فلج می شود

هشدار جدی ستاد مقابله با کرونا/ تصور عادی انگاری کرونا در کشور خطرناک است

زمان طلایی را از دست دادیم، اما به آخر خط نرسیده ایم

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟

اعزام طلاب یاور سلامت به مراکز درمانی

منشاء انتخاب تولد تقویمی چیست؟

(ببینید) اهدا زندگی توسط کادر درمان

منشاء انتخاب تولد تقویمی چیست؟

فرماندار: مراجعه به مراکز درمانی گیلانغرب کم شده است

طرز تهیه حلوای انجیر خوشمزه

ویروس هزارچهره کرونا

آنفولانزا فوق حاد پرندگان در استان یزد مشاهده نشده است

تضمین سلامت بدن با مصرف موز

شناسایی 106 مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود

کاهش مراجعین با علائم و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در استان همدان

آخرین آمار ابتلای به ویروس کرونا در ترکیه/جان باختن 185 نفر دیگر

امیدی تازه برای درمان کرونا

تزریق 67 میلیون دُز واکسن طیور در استان کرمانشاه

خواص شگفت انگیز میوه به را اینجا ببینید

ساخت داروی کاهنده کرونا در شیراز

ابتلای 1413 نفر از نیروهای بهداشت و درمان هرمزگان به کرونا

کرونا نکشد استرس می کشد

ابتلای 1413 نفر از نیروهای بهداشت و درمان هرمزگان به کرونا

ساخت دارویی که می تواند کرونا را درمان کند

نیاز کرونایی های بی بضاعت اسدآباد به کپسول اکسیژن

کاهش30 درصدی موارد بستری در مراکز درمانی سیستان وبلوچستان

اختلالات شنوایی کرونایی ها درمان می شود؟

تعرفه خدمات کلینیک های علوم پزشکی یک دهم بخش خصوصی است

از فواید شگفت انگیز روغن کرچک چه می دانید؟

دست 11 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در خراسان شمالی از دنیا کوتاه شد

نیاز کرونایی های بی بضاعت اسدآباد به کپسول اکسیژن

زنجان در خصوص بیماری کرونا نسبت به میانگین کشوری پایین است

حریرچی به مجری سیما: برو با بچه ات عروسی بگیر!

چی بپزم؟ دونات شکری با مغز شکلاتی

انگ اجتماعی عامل پنهان کاری بیماران مبتلا به ایدز است

اختلالات شنوایی کرونایی ها درمان می شود؟

روشی ساده و خوشمزه برای تقویت سلامت بدن

وقتی «عشق» فاصله های کرونایی را پُر می کند / طلاب در کف میدان مقابله با بیماری

کاهش30 درصدی موارد بستری در مراکز درمانی سیستان وبلوچستان

با اصول تغذیه در ورزش بدنسازی آشنا شوید

استخدام کارشناس مکانیک یا شیمی یا مهندسی پزشکی در مشهد

تعداد بیماران کرونایی گلستان در پیک سوم به 569 نفر رسید

شیوه زندگی بهبودیافتگان کرونا باید تغییر کند

الگوی ورزش کردن تغییر کرده است/ فقدان «سواد حرکتی» یک خطر جدی است

آزمایش یک داروی نقرس برای درمان کووید-19

آمار بیماران کرونایی در همدان کاهشی شد/ مردم رعایت نکنند موج دیگر از راه می رسد

اعلام زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی

استخدام نیروی خدمات در کلینیک دندانپزشکی دکتر شفیعی در تهران

بیماران قلبی در روزهای کرونایی چه کنند؟

الگوی ورزش کردن تغییر کرده است/ فقدان «سواد حرکتی» یک خطر جدی است

5نشانه اولیه ابتلا به سرطان تیرویید

بهبودیافتگان کرونا شیوه زندگی خود را تغییر دهند

توصیه پزشکی برای بیماران قلبی در ایام کرونا

با این میوه زمستانی سلامت بدنتان را تامین کنید

خواص شگفت انگیز یک میوه به را اینجا ببینید

اعلام زمان برگزاری آزمون های لغو شده علوم پزشکی

تاثیر داروی «آیورمکتین» در بهبود بیماران کووید 19

تصور عادی انگاری کرونا در کشور خطرناک است

4673تخت واحدهای اقامتی مشهد آماده میزبانی از بهبود یافتگان کرونا

موج افزایشی مبتلایان به کرونا در مازندران

کرونا دو شهروند مهابادی دیگر را به کام مرگ برد

نخستین علامت بیماری نقرس چیست؟

عکس عجیب از دو خواهری که غذا نخوردند که بزرگ نشوند اما حالا....

پلمب 6مرکز مداخله گر پزشکی در مشهد

تمرین های ورزشی، خشکی عضلات و قوس کمر را کاهش می دهد

صفر تا صد طرح شهید سلیمانی؛ از انجام تست سریع تا بیماریابی زودرس و قرنطینه افراد مشکوک

فضایی غیرواقعی که بر زندگی انسان ها سایه افکنده!

استخدام پزشک داخلی در یک کلینیک تخصصی در منطقه فرمانیه

بیماران قلبی در روزهای کرونایی چه کنند؟

پلمب3 کلینیک پزشکی متخلف در همدان

موج افزایشی مبتلایان به کرونا در مازندران

چرا برای کنترل کرونا به قرنطینه 4 هفته ای نیازمندیم؟

استخدام مترجم غیر حضوری خانم در یک مطب زیبایی و لیزر در تهران

آزمایش یک داروی نقرس برای درمان کووید-19

بهبودیافتگان کرونا شیوه زندگی خود را تغییر دهند

تمرین های ورزشی، خشکی عضلات و قوس پشت را کاهش می دهد

اعمال محدودیت های کرونا در جنوب غرب خوزستان/ کاهش سیرابتلا به ویروس کرونا

تصور عادی انگاری کرونا در کشور خطرناک است/دورهمی ها را حذف کنید

ارائه دانش ترمیم زخم و بافت در رشته های مختلف

پلمب 6 مرکز مداخله گر پزشکی در مشهد

آب و آبلیمو معجزه می کند!

کاهش تعداد مراجعه کننده ها به مراکز درمانی/هیچ دارویی برای درمان قطعی کرونا نداریم

راه حل طلایی برای کاهش فشار خون

خواص بی نظیر خاکشیر

کارگاه دانشجویی مقابله با بحران برگزار می شود

قصه رنجوری مبتلایان کوچک اچ آی وی

مسوول واحد مامایی دانشگاه بوشهر:نوزادان نارس، رهاورد تولد لاکچری است

کارگاه دانشجویی مقابله با بحران برگزار می شود

مبارزان میدان کرونازده چه می خواهند؟

مسوول واحد مامایی دانشگاه بوشهر:نوزادان نارس، رهاورد تولد لاکچری است

سخنی با عاشقان گیاه خواری

عاشقان گیاه خواری حتما بخوانند!

اگر نمی ترسید این دختر را نگاه کنید!! +18

خواص شگفت انگیز میوه زمستانی

کرمانشاه با «یک دهم» هزینه به غرب کشور خدمات تخصصی پزشکی می دهد

کرمانشاه با «یک دهم» هزینه به غرب کشور خدمات تخصصی پزشکی می دهد

بهترین روش خوردن شلغم برای حفظ خواص آن

نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا

نکات مهم مسمومیت های دوران کرونا