مطالب مرتبط:
علایم هشدار کووید 19/توصیه های پزشکی درمان در منزل
هشدار عدم خروج از منزل در شهرهای صنعتی خوزستان
هشدار خودداری از خروج از منزل در شهرهای صنعتی خوزستان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج منصوب شد
هشدار جدی ستاره سرخپوشان به هم تیمی ها
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 02:402020-10-26پزشكي

علایم هشدار کووید 19/توصیه های پزشکی درمان در منزل


یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به افزایش چشم گیر موارد ابتلای کووید 19 در مقایسه با پیک های قبل و همچنین افزایش ابتلاهای خانوادگی و موارد حاد بیماری طی یک ماهه اخیر، - گفت: توصیه اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم بیماری، با مشاهده هر کدام از علایم هشدار یعنی تب بیش از 5 روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و همچنین تنگی نفس، سریعابه پزشک و مراکز درمانی مراجعه شود.

دکتر علیرضا فاطمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در پیک اخیر همه گیری شاهد افزایش چشم گیر موارد ابتلا در مقایسه با پیک های قبلی بیماری هستیم، اظهار کرد: ابتلاهای درون خانوادگی و مراجعه بیماران با شرایط حاد و شدید از مشخصه های اصلی پیک اخیر اپیدمی است، البته این مساله الزاما به معنی خطرناک تر شدن ویروس نیست، بلکه کاهش سطح رعایت ها در بین خانواده ها و همچنین افزایش آمار ابتلا از دلایل اصلی این مساله است، چراکه میزان بالای ابتلا با افزایش تعداد مبتلایان بدحال ارتباط مستقیم دارد.

علایم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر وی با بیان اینکه علایم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر نسبت به ماه های قبلی تغییر چندانی نکرده است، عنوان کرد: کماکان تب، بدن درد، سردرد، سرفه و علایم گوارشی از اصلی ترین علایم این بیماری است.

البته یکی از علایمی که از انتهای بهار شایع تر شد، اختلال در حس بویایی و چشایی مبتلایان است که وجود این علامت بخصوص در فصول سرد سال و با توجه به همزمانی بروز سایر بیماری های تنفسی همچون انفولانزا و سرماخوردگی، به تفکیک و افتراق این بیماری ها کمک زیادی می کند.

معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با بیان اینکه هیچ یک از علایم کووید 19 به صورت صد در صدی در تمامی بیماران بروز نمی کند، بیان کرد: حتی تب به عنوان شایع ترین علامت کرونا در صد در صد بیماران دیده نمی شود، در همین راستا اگرچه از بین رفتن حس بویایی و چشایی ارزش بالایی در تشخیص کووید دارد، ولی نبود آن رد کننده ابتلای افراد نیست.

اکثر مبتلایان سیری خفیف و خود محدود شونده طی می کنند این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه توصیه های پزشکی و درمانی به مبتلایان نسبت به ماه های قبل تغییری نکرده است، گفت: کماکان اکثر مبتلایان یک سیر خفیف و خود محدود شونده را صرفا با درمان های علامتی و استراحت در منزل طی می کنند، با این حال توصیه کلی این است که با بروز علایم جدید و هشدارگونه حتما با پزشک مشورت کنند.

علایم هشدار کووید 19 وی با اشاره به برخی از علایم هشدار کووید، مطرح کرد: ادامه تب تا بیش از 5 روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم خصوصا اگر همراه با خلط باشد و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علایم هشدار این بیماریست که در این موارد توصیه نمی شود که فرد همچنان به خود درمانی و درمان های علامتی ادامه دهد.

وی با تاکید بر مراجعه سریع به پزشک در زمان بروز علایم هشدار، گفت: شاید پزشک بعد از بررسی و معاینه بیمار، همچنان به ادامه درمان قبلی و استراحت در منزل توصیه کند، ولی در این موارد حتما باید پزشک در رابطه با ادامه درمان در بیمارستان و یا منزل تصمیم گیری کند.

 فاطمی یکی از چالش های بیماری کووید 19 را غیرقابل پیش بینی بودن روند و سیر بیماری در افراد دانست و گفت: معمولا علایم و آثار بیماری در هفته اول ناشی از تکثیر ویروس بوده و در هفته دوم علایم به دنبال پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن بروز می کند.

سیر بیماری در هفته دوم وی ادامه داد: معمولا درمان بیمارانی که در هفته دوم بدحال می شوند، با چالش بیشتری مواجه است، چراکه پزشک علاوه بر ویروس باید با سیستم ایمنی بدن فرد هم جنگیده و واکنش های خیلی شدید آن را مهار کند، لذا توصیه اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم، بیمار با مشاهده هر کدام از علایم هشدار یعنی تب بیش از چند روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و تنگی نفس، سریعا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.

توصیه های پزشکی برای درمان در منزل وی همچنین در رابطه با بیمارانی که در منزل دوره بیماری را طی می کنند، توصیه کرد: استراحت با هدف ارایه فرصت ترمیم و بهبود به بدن، مصرف بالای مایعات سالم و طبیعی، استفاده از دمنوش های گیاهی مطمئن، مصرف لبنیات و آبمیوه های طبیعی، مصرف مواد غذایی حاوی پروتیین و محتوای کمتر چربی و همچنین مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی به بازگشت انرژی بیمار و روند بهبودی کمک زیادی می کند.

فاطمی با بیان اینکه چندین برابر تعداد بیماران بستری در بیمارستان، بیمارانی هستند که  به صورت سرپایی معاینه و با همین توصیه های خانگی درمان می شوند، اظهار کرد: بسته به نظر پزشک درمان های علامتی و دارویی نیز در منزل تجویز می شود ولی توصیه اکید می شود که بیماران به صورت خودسرانه نسبت به مصرف دارو اقدام نکنند.

ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا این متخصص عفونی همچنین در خصوص ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا، اظهار کرد:  ثابت شده که اکثر ویروس های تنفسی در هوای ساکن؛ که مشخصه اصلی هوای آلوده و پدیده وارونگی هواست، ماندگاری بالاتری در محیط دارند، لذا در این شرایط شانس انتقال بیماری به سایرین افزایش پیدا می کند، از طرف دیگر وجود گازهای سمی در هوای آلوده زمینه را برای التهاب مجاری تنفسی فراهم کرده و در این شرایط پذیرش ویروس و آسیب پذیری فرد نیز بیشتر می شود.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از حضور سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و سایر افراد در معرض خطر در محیط های باز در شهرها و مناطق دارای آلودگی هوا، اظهار کرد: البته رعایت پروتکل های بهداشتی و پوشش ماسک علاوه بر تاثیرگذاری در پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی، آسیب های ناشی از آلودگی هوا را نیز کاهش می دهد.

فشار ناشی از اپیدمی بر بیمارستان ها طی ماه اخیر چندبرابر شده متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به افزایش شدید بار ناشی از بیماری کرونا بر دوش کادر درمان و بیمارستان ها بخصوص در پیک سوم بیماری، عنوان کرد: طی 9 ماه گذشته بخش های کرونایی بیمارستان ها بی وقفه فعال بوده ولی فشار ناشی از اپیدمی طی ماه اخیر چندبرابر شده و اکثر بیمارستان های دولتی را با مشکل کمبود تخت و نیروی انسانی مواجه کرده است.

فاطمی در خاتمه با تاکید بر اینکه سطح رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی از سوی مردم با افزایش موارد بیماری و تحمیل بار ناشی از آن بر کادر درمان و بیمارستان ها مرتبط است، گفت: ثابت شده هر زمانی که رعایت پروتکل ها کاهش یافته و یا مسافرت ها و تجمع ها افزایش یافته، طی کمتر از دو هفته بیمارستان ها با حجم بالایی از بیماران مواجه می شوند، لذا با توجه به شرایط غیرقابل پیش بینی بیماری و آسیب پذیری همه افراد در برابر آن، باید بیش از پیش بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری های فیزیکی، پوشش ماسک و اعمال مداخلات جدی تر برای کنترل بیماری تاکید شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - بیماری - ابتلا - علوم پزشکی شهید بهشتی - افزایش - دانشگاه علوم پزشکی - بیماری های عفونی - کووید 19 - پزشک - مقایسه - مراجعه - عضو هیات علمی - مراکز درمانی - توصیه - هشدار - پزشکی - علایم - درمان - علوم پزشکی - شهید بهشتی - هیات علمی - شاهد - هفته - همه گیری - عضو هیات - هفته دوم - دانشگاه - گرمسیری - بیماران - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
درمان بیش فعالی با داروهای گیاهی بر پایه تحقیقات علمی

خواص خربزه ؛ گرمساری برای مردان و لاغری و انواع خربزه ملون و خشک و پنیر

نحوه اطلاع دادن فوت یکی از والدین به کودکان

درخواست برای حذف محدودیت 60 درصدی در پروازها

رژیم غذایی مفید برای کودکان مبتلا به اوتیسم

روش های مختلف تست کرونا

آسیب های جسمی قرنطینه برای دانش آموزان و دانشجویان

خواص بابونه در بارداری ؛ آیا در دوران بارداری می توان از بابونه استفاده کرد؟

چرا دندان به گرما و سرما حساس است؟ + درمان های خانگی

افزایش آمار کرونایی ها در ترکیه

آسیب های جسمی قرنطینه برای دانش آموزان و دانشجویان

مشکل تهیه برند خارجی اقلام انسولین

«فرشتگان شهید» به سیما می آیند/ «محمدرضا علیمردانی» و روایت مجاهدت مدافعان سلامت+ عکس

خواص مارچوبه خشک شده ؛ آشنایی با فواید گیاه مارچوبه خشک شده

جزییات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز

شناسایی بیش از 15 هزار مبتلای جدید در انگلیس

راه اندازی استعلام کرونایی مسافران جاده ای +جریمه متخلفان

نکات مهم برای کاهش خطر ابتلا به کرونا

جزییات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز

خواص زیتون ؛ پرورده و ماری و شکسته و شور و سیاه برای معده و لاغری

توصیه هایی برای کم کردن آسیب های امواج وای فای

نشانه های آلزایمر را در افراد مبتلا به سندروم داون

11 کاری که در زمان ابتلا به آنفولانزا نباید انجام دهید!

روش های مختلف تست کرونا

تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل

عوارض جسمی خطرناک برای مادر و کودک با انجام تولد های تقویمی

شرایط استفاده از ماسک در روز های بارانی

معرفی علائم سرطان روده

درخواست برای حذف محدودیت 60 درصدی در پروازها

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

رفع سنگینی بعد از مصرف غذای چرب و پرخوری

فواید زیاد مصرف آب بادمجان برای لاغری

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم صیدون

این 12 کربوهیدرات را بخورید تا شکمی صاف داشته باشید

خواص خاکشیر برای سرماخوردگی ؛ تاثیر مصرف خاکشیر برای درمان سرماخوردگی

وسواسی های همیشه نگران

ماجرای کلیپ پربیننده اجرای باله توسط بالرین مبتلا به آلزایمر

طرز تهیه بوغدا آشی

رکورد شکنی بستری های کرونایی در بیمارستان های آمریکا

آمار بستری های کرونایی در سراشیبی

4 علامت اولیه ابتلا به کرونا را بشناسید

طرز تهیه باقلا قاتق گیلانی

2 طرز تهیه خاگینه خرما ساده و رولتی؛ غذای سنتی زنجان برای شب یلدا

ماهی های مجاز و غیر مجاز برای زنان باردار و مادران شیرده

2 تغییر ساده در سبک زندگی باعث کاهش افسردگی می شود!

طرز تهیه ترشی مخلوط و لیته بندری

اگر همیشه مضطرب هستید این ترفند ساده را حتما امتحان کنید

چگونه بدون ورزش کالری زیادی بسوزانیم؟

رژیم گیاه خواری خطر شکستن استخوان را افزایش میدهد

پویش اهدای خون توسط جهادگران بسیج سازندگی کرمانشاه به راه افتاد

جهاد علیه ویروس کرونا/ فداکاری کادر درمانی در استان سمنان

اعمال محدودیت برای جابجایی مسافران جاده ای

اهمیت توجه بیشتر به سلامتی بیماران خاص در روزهای کرونایی

افراد بدخواب گردو و فندق بخورند

چگونه بوی رطوبت حوله را از بین ببریم؟

این که ماسک نیست، پرده توری است

چگونه در قرنطینه به سالمندان کمک کنیم؟

فیلم| محقق همدانی: داروی کرونا را تولید کرده ام/ وزارت بهداشت یاری کند، «کرونا» ریشه کن شود

افتتاح بخش جدید مراقبت های ویژه ICU بیمارستان امام خمینی (ره) نقده

برای تهیه برند خارجی اقلام انسولین با مشکل مواجه ایم

روزهای کرونایی با «افسردگی» یا «خُلق تنگ»

سرگردانی بیماران پیوند کلیه کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی برای2دارو!

آمار بیماران کرونایی مراوه تپه 50 درصد کمتر شد

واکسن کرونا کی به ایرانی ها می رسد؟

سرگردانی بیماران پیوند کلیه کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی برای2دارو!

علامت های اعتیاد به شکر

آیا کودکان به واکسن کرونا نیاز دارند؟

آخرین آمار مبتلایان و تلفات کرونایی در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی سمنان

آمار کرونا کرمانشاه 3 آذر؛ 9 فوتی و 158 ابتلای جدید

راه های خلاصی از سردرد های سینوسی در سرما | اختصاصی

برای شستن دست ها، آب و صابون بهتر است یا ضدعفونی کننده های الکلی

تشخیص میزان آسیب دیدگی شش های بیماران کرونایی با کمک هوش مصنوعی

کرونا 23 خانواده را در کرمان عزادار کرد

کرونا و تبی که قصد فروکش کردن ندارد

چهارمین مرحله اهدای خون توسط بسیج جامعه پزشکی لرستان اجرا شد

مرغ های کم وزن سالم ترند

5 خاصیت خرمالو را بشناسید

مصرف بیش از حد تخم مرغ باعث ابتلا به دیابت می شود؟

12 کربوهیدرات برای داشتن شکمی صاف

کرونا و تبی که قصد فروکش کردن ندارد

اکسیژن ساز جوانرود این هفته نصب می شود

دلیل از بین رفتن حس بویایی در برخی از مبتلایان به کرونا چیست؟

دورهمی ها و شب نشینی ها محدودیت های کرونایی را بی اثر می کند

عوارض مغزی کرونا در چه بیمارانی بروز می کند؟ /آیا عوارض مغزی کرونا ماندگار است؟

انواع روش های تست کرونا

کاهش انتقال کرونا در فضاهای بسته با این راه ها

دورهمی ها و شب نشینی ها محدودیت های کرونایی را بی اثر می کند

آخرین آمار کرونا در مازندران| بستری بودن 820 نفر در بیمارستان ها

مرندی درباره فاجعه انسانی در یمن به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت

آغاز دوباره تمرینات شاگردان رضا یزدانی برای حضور در دور برگشت لیگ برتر کشتی

بیماران دیابتی بخوانند+برنامه غذایی مناسب برای مبتلایان

کمپین شرکت روژین تاک: #بگذار_چشمات_بخنده

ارتباط درهم تنیده آرتریت روماتویید و سرطان

ببینید | 4منبع ایران برای خرید 18میلیون دوز واکسن کرونا

آمار کرونا آذربایجان غربی 3 آذر؛ 23 فوتی و 220 ابتلای جدید

غذا هایی که باعث ریزش مو می شوند!

روان آشفتگی ممکن است تنها نشانه ابتلای سالمندان به کرونا باشد

آمار کرونا استان فارس 3 آذر؛ 34 فوتی و 1974 ابتلای جدید

غذا هایی که باعث ریزش مو می شوند!

آمار کرونا قزوین 3 آذر؛ 8 فوتی و 195 ابتلای جدید

علایم هشدار کووید 19/توصیه های پزشکی درمان در منزل

علایم هشدار کووید 19/توصیه های پزشکی درمان در منزل