مطالب مرتبط:
بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!
آخرین آمار کرونا تا پنجم آبان/ تکرار رکورد مرگ و میر کرونا در ایران در یک شبانه روز!
آخرین آمار کرونا تا 5 آبان/ تکرار رکورد مرگ و میر کرونا در ایران در یک شبانه روز!
آیا نصب کرکره برقی برای افزایش امنیت در بحران کرونا ضروری است؟
ابتلا و مرگ و میر کرونا در 15 استان کشور صعودی است + جدول
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 آبان 1399 ساعت 00:302020-10-26پزشكي

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!


رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) با اشاره به چالش مرگ های مخفی ناشی از کرونا در حوزه پیوند اعضا گفت: هرکجا مشاهده کردید که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از متوسط بین المللی بالاتر رفت، - رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) با اشاره به چالش مرگ های مخفی ناشی از کرونا در حوزه پیوند اعضا گفت: هرکجا مشاهده کردید که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از متوسط بین المللی بالاتر رفت، بدانید که از سقف توانایی سیستم درمانی گذشته ایم زیرا مرگ و میر ناشی از کرونا در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

حال اگر نمی توانیم پیشگیری کنیم، یعنی از سقف و تحمل سیستم درمان خارج شدیم.

دکتر علی جعفریان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مشکلات و چالش های ایجاد شده در حوزه پیوند عضو در شرایط بحران کرونا در کشور گفت: در شرایط کرونایی از دو جهت برای پیوند دچار مشکل هستیم؛ یکی از جهت دهنده عضو است زیرا میزان اهدا کاهش یافته است.

باید توجه کرد که مرگ مغزی اتفاقی است که به طور ثابت رخ می دهد که البته خوشبختانه در کشور نسبت تصادفات به سایر علل مرگ مغزی دائم در حال کاهش است به طوری که یک زمانی 85 درصد دهنده های عضو در کشور تصادفی بودند اما اکنون نزدیک 70 تا 75 درصدشان به دلیل سکته مغزی دچار مرگ مغزی می شوند و مرگ مغزی ناشی از تصادف و حوادث و ضربه به سر به طور مرتب در حال کاهش است بنابراین علت عمده مرگ مغزی در موارد اهدای عضو، عمدتا افرادی هستند که دچار خونریزی های داخل مغز و سکته مغزی  شده و یا تومورهای مغزی داشته اند بنابراین عدد مرگ مغزی در کشور تقریبا ثابت است.

چالش اهدای عضو در روزهای کرونایی وی افزود: مشکلی که در حال حاضر و در دوران کرونا ایجاد شده، این است که میزان اهدا کاهش یافته است، نه اینکه مرگ مغزی کاهش پیدا کند اما از آنجایی که بیمارستان ها درگیر کرونا هستند و امکانات درمانی شان برای مبتلایان به کرونا مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین کسانی که دچار مرگ مغزی می شوند، اولا کمتر امکان اهدای عضو را دارند و ثانیا  برخی از افراد مرگ مغزی هم که به اهدای عضو می رسند، خودشان دارای درگیری کرونا هستند و قابلیت اهدا از آنان هم وجود ندارد.

کاهش 60 درصدی اهدای عضو در نیمه اول سال جاری جعفریان ادامه داد: طبق آماری که از مرکز مدیریت بیماری های خاص و پیوند اعضاء وزارت بهداشت گرفتم، میزان اهدای برای کل اعضا در نیمه اول امسال حدود 60 درصد کاهش یافته است.

یعنی اگر قرار بود سالیانه 100 پیوند عضو انجام دهیم، در شرایط فعلی می توانیم تنها 40 پیوند بزنیم.

این عدد در کل کشور برای پیوند کبد هم بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

در شش ماه اول امسال در تهران 104 پیوند کبد داشتیم، در حالی که در شرایط نرمال باید نزدیک 200 مورد پیوند کبد باشد بنابراین یک مشکل از سمت دهنده است که میزان اهدای عضو از مرگ مغزی کاهش یافته است که دلایل متعددی دارد.

به طوری که هم میزان اهدای عضو کاهش می یابد و هم از آنجایی که بیمارستان ها شلوغ و آی سی یوها درگیر مبتلایان به کرونا هستند، میزان رسیدگی به بیمار مرگ مغزی و حفظ آن برای رسیدن به اهدای عضو نیز کم می شود.

رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) اضافه کرد: در مناطقی که کرونا شدت دارد و وضعیت قرمز است که در حال حاضر عمده مناطق کشور این وضعیت را دارند، امکان اهدای عضو وجود ندارد و احتمال مثبت بودن تست کرونا در دهنده عضو نیز بسیار زیاد است بنابراین در حال حاضر میزان اهداکننده مرگ مغزی مان کمتر از نصف سال گذشته است.

وی همچنین گفت: از طرفی گیرنده های عضو نیز بدحال تر می شوند.

زمان انتظار پیوند در سال 1398 به طور متوسط زیر سه ماه بود یعنی کسی که وارد لیست انتظار بیمارستان امام خمینی می شد در کمتر از سه ماه تحت عمل جراحی پیوند کبد قرار می گرفت اما در حال حاضر زمان انتظار پیوند بیش از شش ماه است.

این بدین معناست که فقط بیماران بدحال تر امکان پیوند عضو پیدا می کنند.

به عبارتی بیمارانی که وضعیت بهتری دارند و اگر پیوند شوند، نتیجه بهتری می گیرند، نمی توانند پیوند شوند زیرا بیماران بدحال در انتظار مانده اند و باید بیمارانی که وضعیت بدتری دارند را پیوند کنیم.

حال از طرفی می بینیم که بسیاری از اوقات گیرنده های عضو هم به کرونا مبتلا هستند.

بر این اساس بیمار نیاز به پیوند دارد اما نمی توانیم عمل پیوند عضو را برایش انجام دهیم زیرا به کرونا مبتلاست.

احتمال افزایش مرگ و میر بیماران پیوندی جعفریان ادامه داد: هر چه بیماران بدحال تر را پیوند کنیم، احتمال مرگ و میر در آنان بیشتر است.

این اتفاقی است که طی شش ماه گذشته رخ داده است به طوری که میزان مرگ و میر بالاتر از میزان معمول است.

باید توجه کرد که در حال حاضر با دو نوع افزایش مرگ و میر در حوزه پیوند عضو مواجهیم؛ یک افزایش مرگ و میر در لیست انتظار پیوند داریم یعنی در بیمارستان امام خمینی تا آخر شهریور ماه 26 نفر در لیست انتظارمان و قبل از پیوند فوت شدند.

در عین حال میزان مرگ و میر بعد از پیوند عضو هم افزایش می یابد چراکه بیماران بدحال هستند و در شرایط بدی پیوند می شوند.

اغلب بیمارانی که در حال حاضر آنها را پیوند می کنیم، به جای اینکه از خانه فراخوان کنیم تا به بیمارستان بیایند، بیماران بسیار بدحالی هستند که در بیمارستان بستری شده اند؛ بیمارانی با عوارض نارسایی کبد، شرایط عمومی بسیار بد و زمینه عفونت بیمارستانی که در اایشان وجود دارد.

در عین حال برخی از این بیماران به کرونا هم مبتلا هستند که قبل از پیوند مشخص نمی شود و بعد از انجام پیوند خودش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه در شش ماه گذشته هشت بیمار داشتیم که به کرونا مبتلا بوده و پیوند شده اند، اظهار کرد: شرایط این بیماران بسیار بد بود و بدون انجام پیوند، قطعا فوت می کردند البته خوشبختانه از این هشت بیمار شش نفرشان زنده ماندند.

دو مورد از این بیماران کودک و کرونا مثبت بودند، اما از آنجایی که با نارسایی حاد کبدی آمدند و شانسی برای زنده ماندن نداشتند، گروه پیوند پذیرفت که این ریسک را انجام بدهد و خوشبختانه زنده ماندند.

مقاله این اقدام هم ارسال شده است و نمی دانیم مجلات خارجی بپذیرند یا خیر.

رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی(ره) با بیان این نکته که ما هر چه در شرایط بدتر و بعد از بستری طولانی و انتقال بیمار مبتلا به نارسایی کبد به آی سی یو، بیمار را پیوند کنیم، نتیجه پرریسک تر خواهد بود، گفت: این بیماران در ریسک عفونت های شدید بعد از عمل قرار دارند و اغلب آنان هم به همین دلیل فوت می کنند.

بر این اساس پیوند مشکل ندارد بلکه عفونت های شدید منجر به از بین رفتن این بیماران می شود.

بیمارستان ها زیر بار کرونا و مرگ و میرهای مخفی کرونا جعفریان با بیان این مشکلات در زمینه دهنده و گیرنده پیوند کبد گفت: اکنون بیمارستان ها زیر بار کرونا قرار دارند و شرایط بیمارستان عادی نیست و نمی تواند روال عادی خودش را طی کند.

پرسنل به ویروس کرونا مبتلا می شوند و باید از گردش کار و روند شیفت ها به طور مرتب خارج شوند حتی طی چند ماه گذشته در برخی روزها در بیمارستان امام خمینی (ره) 150 نفر از پرسنل مان مرخصی استعلاجی بودند بنابراین ظرفیت بیمارستان ها هم محدود است و مجموع این عوامل باعث می شود که ما یک مرگ و میر مخفی ناشی از کرونا داشته باشیم به طوری که این اتفاق برای همه بیماران پیوندی، بیماران مبتلا به سرطان و.

ممکن است، رخ دهد.

این موارد از جمله هزینه های مخفی کرونا است که میزان آن قابل توجه است، هم از جهت جانی و تعداد مرگ و میر و هم از نظر هزینه های مادی که صرف می شود.

رییس بخش پیوند کبد بیمارستان امام خمینی(ره) با بیان اینکه دو نوع لیست انتظار پیوند کبد داریم، گفت: بیش از 200 نفر در لیست انتظار پیوند کبد بیمارستان امام خمینی در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده اند اما از بین آنان 86 بیمار در اولویت اول هستند که باید هرچه سریع تر پیوند شوند و مطمئنا کبد به اندازه همه آنان وجود ندارد.

یکی از راهکارهایمان این است که از دهنده زنده فامیل پیوند بزنیم که آن هم در شرایط کرونا کار بی خطری نیست زیرا دهنده زنده هم علاوه بر همه شرایطی که باید داشته باشد، در ریسک کرونا هم قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در حوزه پیوند کبد می توان از دهنده زنده فامیل نیز استفاده کرد به طوری که قسمتی از کبد را بر می داریم و پیوند می کنیم.

حال پیش از شرایط بحران کرونا، در موارد بسیار معدودی این اقدام را انجام می دادیم که آن هم عموما برای کودکان بود اما در حال حاضر برای برخی بزرگسالان هم که شرایط خوبی ندارند، مجبوریم این پیشنهاد را به خانواده هایشان بدهیم.

چاره ای هم نداریم.

بر این اساس به تدریج ناچار می شویم که برای برخی از بیماران پیوندی، فقط از دهنده زنده استفاده کنیم.

چگونه مرگ های پنهان کرونا را کاهش دهیم؟ جعفریان در ادامه درباره راه حل کاهش مرگ و میرهای غیر مستقیم و پنهان کرونا گفت: راه اصلی این است که خداوند به بشر لطفی کند و این بیماری را متوقف کند و یا مرگ و میرش را کاهش دهد البته معمولا خداوند هر کاری را از مجرا و اسباب خودش انجام می دهد.

راه دوم این است که کرونا درمان یا واکسن پیدا کند که این اتفاق در کوتاه مدت حتما محقق نمی شود و امسال دارو یا واکسنی که قابل استفاده عمومی باشد، به دست نمی آید بنابراین تنها راه حل این است که مراقبت کنیم تا فشار از روی سیستم درمانی برداشته شود.

در جامعه نباید پیک بیماری داشته باشیم.

باید یک جریان ثابت و با تعداد پایین داشته باشیم که سیستم درمانی بتواند پاسخگو باشد.

هم باید مدیریت خوب باشد و سازکارها به گونه ای باشد که بتوان پروتکل ها را رعایت کرد و هم مردم رعایت کنند.

وی با بیان اینکه در همه دنیا تقریبا ثابت شده است که تعطیلی کامل قابل انجام نیست و آثار اقتصادی، اجتماعی و روانی دارد، اظهارکرد: حالا باید تا جای ممکن خدمات را از راه دور ارائه دهیم و افراد با ریسک بالا کمترین تماس را با عوامل خطر داشته باشند.

اخیرا در یک شب بیمارستان امام خمینی، بین 40 تا 50 بیمار مبتلا به کرونا را بستری کرده است.

قطعا سیستم درمانی نمی تواند به این حجم از مراجعه سرویس بسیار خوبی ارائه دهد.

کووید-19 هنوز درمان قطعی ندارد کاهش مرگ و میر با مراقبت ویژه واقعی جعفریان تاکیدکرد: هیچ درمان قطعی برای بیماری کووید-19 وجود ندارد و این موضوع در مطالعه بزرگ سازمان جهانی بهداشت نیز تأیید شده است.

تنها راه درمان برای بیماران بدحال مراقبت بسیار بسیار پیشرفته است.

هیچ یک از داروهایی که این همه بر سر آن ها بحث می شود، منجر به کاهش مرگ و میر مبتلایان به کرونا نمی شود.

شاید برخی از آن ها در مواردی که بیماری شدید نیست، طول بیماری را کاهش دهد.

کاهش مرگ و میر فقط با مراقبت ویژه واقعی به دست می آید که مهمترین قسمت آن نیروی انسانی است یعنی کادر درمانی که باید از بیمار مراقبت کند و فرآیندهای درمان را انجام دهد که کار بسیار سختی است که متخصصان بیهوشی، عفونی و  ریه و داخلی در کنار پرستاران ورزیده و سایر نیروهای آموزش دیده با آن درگیر هستند.

گاهی یک بیمار پنج نفر کادر درمانی نیاز دارد.

سیستم درمانی ما در این حجم نیروی کارآزموده ندارد.

وی اضافه کرد: در این شرایط اگر می خواهیم میزان مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش یابد، اگر نتوانیم گسترش بیماری را با شناسایی سریع و ایزوله کردن افراد مبتلا کنترل کنیم، باید کاری کنیم که تعداد بیماران بدحال در حد سقف ظرفیت درمانی کشور باشد.

مسیر اول مستلزم افزایش تعداد  تست، شناسایی افراد مبتلا و ایزوله کردن آنان است و افراد در تماس با بیماران نیز باید تست و ایزوله شوند.

در این صورت بیماری را محدود نگه می داریم.

متاسفانه به نظر می آید نه می توانیم تا حد زیادی تست انجام دهیم و نه در ایزولاسیون قوی عمل می کنیم بنابراین باید ناچار هستیم بیماری را در حدی کنترل کنیم که از ظرفیت درمانی کشور بالاتر نرود وگرنه همان اتفاقی می افتد که در بسیاری از کشورها رخ داد و مجبور شدند بیماران را در روی حیاط و صندلی و کنار خیابان بخوابانند.

این موضوع تعارف بردار نیست.

بالاخره ما در بیمارستانی مانند امام خمینی همزمان به 1000 نفر که اکسیژن نمی دادیم.

همه تخت ها اکسیژن دارد اما همه آن ها فعال نبوده است.

در یک بخش که 20 تا 30 بیمار بستری بودند، دو نفر هم اکسیژن دریافت می کرده اند.

حال در همان بخش ما 30 بیمار خواباندیم و همه هم به اکسیژن نیاز دارند.

معلوم است که سیستم پاسخگو نخواهد بود.

تخت ICU فقط ونتیلاتور نیست وی با بیان اینکه ظرفیت درمانی ما سقف مشخصی دارد، گفت: تا زمانی که زیر آن سقف باشیم، می توانیم سرویس مناسب داشته باشیم؛ به شرطی که نیروی حرفه ای کافی داشته باشیم.

بارها هم اعلام کردم که سیستم مناسب یا آی سی یو، فقط دستگاه ونتیلاتور نیست بلکه افرادی هستند که از این تجهیزات به خوبی استفاده کنند.

این ظرفیت محدود است و سقف دارد بنابراین مسئولان و مردم باید هر کدام وظایف خودشان را انجام دهند و به گونه ای عمل کنند که از سقف تحمل سیستم درمانی خارج نشویم.

در حال حاضر از این سقف خارج شده ایم و علامت آن افزایش مرگ و میر نسبت به اسفند و فروردین ماه گذشته است.

جعفریان ادامه داد: هرکجا مشاهده کردید که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از متوسط بین المللی بالاتر رفت، بدانید که از سقف توانایی سیستم درمانی گذشته ایم زیرا مرگ و میر ناشی از کرونا در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

حال اگر نمی توانیم پیشگیری کنیم، یعنی از سقف و تحمل سیستم درمان خارج شدیم.

وضعیت فراتر از قرمز در تهران وی درباره وضعیت شیوع کرونا در تهران گفت: تهران وضعیت بسیار بدی دارد و حتی تا  1000 مورد بستری جدید هم در یک شب داشته ایم که بسیار زیاد است.

این یعنی اینکه ما از وضعیت قرمز هم وضعیت بدتری داریم.

حال اگر از هر 10 بیمار مبتلا به کرونا، دو نفرشان نیاز به آی سی یو داشته باشند، به این معنی است که 1000 بیمار بستری جدید، 200 تخت آی سی یو نیاز دارند.

باید یادمان باشد که سایر بیماری ها هم متوقف نشدند.

بسیاری از بیماران دیگر هم نیازمند آی سی یو هستند که برایشان آی سی یو وجود ندارد.

مراجعات کرونایی نباید از سقف توانایی سیستم درمانی فراتر رود جعفریان با بیان اینکه امیدوارم از سقف توانایی سیستم درمان بالاتر نرویم، اظهار کرد: بالاخره انتظار بحق مردم از سیستم بهداشت و درمان این است که بتواند سرویس ارائه دهد و واقعیت این است که می تواند به خوبی سرویس ارائه دهد اما به شرطی که مراجعات از سقف توانایی سیستم درمان بالاتر نرود.

در عین حال آی سی یو هم چیزی نیست که آن را یک شبه درست کنیم بلکه تخت آی سی یو به پرسنل ورزیده، متخصص ورزیده و مشاور در دسترس نیاز دارد و ساختاری شناخته شده است.

آی سی یو فقط ونتیلاتور نیست و باید بتواند سرویس مناسب ارائه دهد.

عملا در کشورهای دیگر هم این اتفاق رخ داد و کمبودها نمایان شد.

کاهش حساسیت نسبت به مرگ های کرونایی وی تاکید کرد: یک مساله این است که به نظر می آید حساسیت همه نسبت به مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش یافته و به یک اتفاق روزمره بدل شده است.

گویا مرگ های 300 تایی در روز عادی شده است و دیگر عجیب نیست در حالی که نباید عادی شود.

کسانی که فوت می کنند، عزیزان ما هستند.

در مقطعی سیاستگذاران هم مقداری قضیه را ساده گرفتند و نتیجه آن را هم داریم می بینیم.

ما در پیک اول در کنترل بیماری خوب عمل کردیم اما اکنون وضعیت بد شده است.

جعفریان با بیان اینکه در این شرایط کادر درمانی هم فرسوده می شود، گفت: اگر بحران یک هفته یا 10 روز باشد، قابل حل است اما وقتی دو سال طول می کشد، دیگر افراد نمی توانند مانند روز اول انرژی بگذارند.

خستگی فیزیکی، جسمی، روانی، از دست دادن عزیزان و.

همه افراد و کادر درمان را خسته می کند.

کادر بهداشت و درمان که نمی توانند دورکاری کنند، باید سرکارشان حضور داشته باشند، اما کسانی که می توانند دورکاری نمی کنند.

اگر اکنون کار اداری داشته باشید تا زمانی که مراجعه حضوری نکنید، کار انجام نمی شود و چنین شرایطی در زمان بحران درست نیست.

این ها واقعیت هایی است که با آن مواجهیم.

کرونا فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی (ره) با بیان اینکه بحث مدیریت کرونا فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست، بلکه فراتر از ماهیت وزارت بهداشت است، گفت: همانطور که می بینیم پاندمی را سازمان جهانی بهداشت اعلام نمی کند، بلکه سازمان ملل متحد اعلام می کند.

درباره وزارت بهداشت هم همین موضوع صدق می کند.

مدیریتی که وزارت بهداشت می تواند انجام دهد، این است که در سیستم بهداشت و درمان اقدامات لازم را انجام دهد که ممکن است محل نقد هم باشد اما ماهیت کنترل بیماری در جامعه اصلا در اختیار وزارت بهداشت نیست.

زیرا ابزارش را ندارد.

جعفریان در پایان تاکید کرد: همه باید کمک کنند.

تشکیل ستاد مقابله با کرونا قدمی مثبت بوده است اما همه مردم و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند که روزانه بیش از 300 کشته داریم.

مانند سایر موارد که باید از دستاوردهای بین المللی استفاده درست کرد، اینجا هم باید به نتایج موفق توجه کنیم و از توصیه های بین المللی تبعیت کنیم.

همه گیری کرونا بین کشور اسلامی و غیر اسلامی، فقیر و غنی، بزرگ و کوچک تفاوت ذاتی ندارد بلکه رفتار کشورها است که نتیجه برخورد با آن را تعیین می کند کمااینکه مشاهده می کنیم کشورهای شرق آسیا به مراتب بهتر از اروپا و قاره امریکا عمل کرده اند.

شکی نیست که محدودیت های اقتصادی و عوارض تحریم در نتایج اقدامات ما تأثیر خواهد داشت اما اگر از آنچه در اختیار خودمان است درست استفاده کنیم، حتما نتایج بهتری خواهیم گرفت و آن اصول مدیریت و رهبری در بحران است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کرونا - بیمارستان امام خمینی - پیوند - مرگ و میر - امام خمینی - بین المللی - پیوند اعضا - بیمارستان - پیشگیری - حوزه - چالش - سیستم درمانی - علی جعفریان - بحران کرونا - خمینی - شرایط - بحران - متوسط - سیستم - میزان - درمان - پیوند عضو - رییس - مشکل - امام - جعفریان - کرونایی - گفت وگو - مشکلات - درمانی

آخرین اخبار سرویس:
رژیم غذایی مفید برای کودکان مبتلا به اوتیسم

روش های مختلف تست کرونا

آسیب های جسمی قرنطینه برای دانش آموزان و دانشجویان

خواص بابونه در بارداری ؛ آیا در دوران بارداری می توان از بابونه استفاده کرد؟

چرا دندان به گرما و سرما حساس است؟ + درمان های خانگی

افزایش آمار کرونایی ها در ترکیه

آسیب های جسمی قرنطینه برای دانش آموزان و دانشجویان

مشکل تهیه برند خارجی اقلام انسولین

«فرشتگان شهید» به سیما می آیند/ «محمدرضا علیمردانی» و روایت مجاهدت مدافعان سلامت+ عکس

خواص مارچوبه خشک شده ؛ آشنایی با فواید گیاه مارچوبه خشک شده

جزییات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز

شناسایی بیش از 15 هزار مبتلای جدید در انگلیس

راه اندازی استعلام کرونایی مسافران جاده ای +جریمه متخلفان

نکات مهم برای کاهش خطر ابتلا به کرونا

جزییات آموزش و امتحانات مجازی دانشجویان در ترم پاییز

خواص زیتون ؛ پرورده و ماری و شکسته و شور و سیاه برای معده و لاغری

توصیه هایی برای کم کردن آسیب های امواج وای فای

نشانه های آلزایمر را در افراد مبتلا به سندروم داون

11 کاری که در زمان ابتلا به آنفولانزا نباید انجام دهید!

روش های مختلف تست کرونا

تدوین نرم افزاری برای تحویل دارو به صورت آنلاین و در درب منزل

عوارض جسمی خطرناک برای مادر و کودک با انجام تولد های تقویمی

شرایط استفاده از ماسک در روز های بارانی

معرفی علائم سرطان روده

درخواست برای حذف محدودیت 60 درصدی در پروازها

کمبود ویتامین D خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد

رفع سنگینی بعد از مصرف غذای چرب و پرخوری

فواید زیاد مصرف آب بادمجان برای لاغری

ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم صیدون

این 12 کربوهیدرات را بخورید تا شکمی صاف داشته باشید

خواص خاکشیر برای سرماخوردگی ؛ تاثیر مصرف خاکشیر برای درمان سرماخوردگی

وسواسی های همیشه نگران

ماجرای کلیپ پربیننده اجرای باله توسط بالرین مبتلا به آلزایمر

طرز تهیه بوغدا آشی

رکورد شکنی بستری های کرونایی در بیمارستان های آمریکا

آمار بستری های کرونایی در سراشیبی

4 علامت اولیه ابتلا به کرونا را بشناسید

طرز تهیه باقلا قاتق گیلانی

2 طرز تهیه خاگینه خرما ساده و رولتی؛ غذای سنتی زنجان برای شب یلدا

ماهی های مجاز و غیر مجاز برای زنان باردار و مادران شیرده

2 تغییر ساده در سبک زندگی باعث کاهش افسردگی می شود!

طرز تهیه ترشی مخلوط و لیته بندری

اگر همیشه مضطرب هستید این ترفند ساده را حتما امتحان کنید

چگونه بدون ورزش کالری زیادی بسوزانیم؟

رژیم گیاه خواری خطر شکستن استخوان را افزایش میدهد

پویش اهدای خون توسط جهادگران بسیج سازندگی کرمانشاه به راه افتاد

جهاد علیه ویروس کرونا/ فداکاری کادر درمانی در استان سمنان

اعمال محدودیت برای جابجایی مسافران جاده ای

اهمیت توجه بیشتر به سلامتی بیماران خاص در روزهای کرونایی

افراد بدخواب گردو و فندق بخورند

چگونه بوی رطوبت حوله را از بین ببریم؟

این که ماسک نیست، پرده توری است

چگونه در قرنطینه به سالمندان کمک کنیم؟

فیلم| محقق همدانی: داروی کرونا را تولید کرده ام/ وزارت بهداشت یاری کند، «کرونا» ریشه کن شود

افتتاح بخش جدید مراقبت های ویژه ICU بیمارستان امام خمینی (ره) نقده

برای تهیه برند خارجی اقلام انسولین با مشکل مواجه ایم

روزهای کرونایی با «افسردگی» یا «خُلق تنگ»

سرگردانی بیماران پیوند کلیه کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی برای2دارو!

آمار بیماران کرونایی مراوه تپه 50 درصد کمتر شد

واکسن کرونا کی به ایرانی ها می رسد؟

سرگردانی بیماران پیوند کلیه کهگیلویه و بویراحمد در شرایط کرونایی برای2دارو!

علامت های اعتیاد به شکر

آیا کودکان به واکسن کرونا نیاز دارند؟

آخرین آمار مبتلایان و تلفات کرونایی در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی سمنان

آمار کرونا کرمانشاه 3 آذر؛ 9 فوتی و 158 ابتلای جدید

راه های خلاصی از سردرد های سینوسی در سرما | اختصاصی

برای شستن دست ها، آب و صابون بهتر است یا ضدعفونی کننده های الکلی

تشخیص میزان آسیب دیدگی شش های بیماران کرونایی با کمک هوش مصنوعی

کرونا 23 خانواده را در کرمان عزادار کرد

کرونا و تبی که قصد فروکش کردن ندارد

چهارمین مرحله اهدای خون توسط بسیج جامعه پزشکی لرستان اجرا شد

مرغ های کم وزن سالم ترند

5 خاصیت خرمالو را بشناسید

مصرف بیش از حد تخم مرغ باعث ابتلا به دیابت می شود؟

12 کربوهیدرات برای داشتن شکمی صاف

کرونا و تبی که قصد فروکش کردن ندارد

اکسیژن ساز جوانرود این هفته نصب می شود

دلیل از بین رفتن حس بویایی در برخی از مبتلایان به کرونا چیست؟

دورهمی ها و شب نشینی ها محدودیت های کرونایی را بی اثر می کند

عوارض مغزی کرونا در چه بیمارانی بروز می کند؟ /آیا عوارض مغزی کرونا ماندگار است؟

انواع روش های تست کرونا

کاهش انتقال کرونا در فضاهای بسته با این راه ها

دورهمی ها و شب نشینی ها محدودیت های کرونایی را بی اثر می کند

آخرین آمار کرونا در مازندران| بستری بودن 820 نفر در بیمارستان ها

مرندی درباره فاجعه انسانی در یمن به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت

آغاز دوباره تمرینات شاگردان رضا یزدانی برای حضور در دور برگشت لیگ برتر کشتی

بیماران دیابتی بخوانند+برنامه غذایی مناسب برای مبتلایان

کمپین شرکت روژین تاک: #بگذار_چشمات_بخنده

ارتباط درهم تنیده آرتریت روماتویید و سرطان

ببینید | 4منبع ایران برای خرید 18میلیون دوز واکسن کرونا

آمار کرونا آذربایجان غربی 3 آذر؛ 23 فوتی و 220 ابتلای جدید

غذا هایی که باعث ریزش مو می شوند!

روان آشفتگی ممکن است تنها نشانه ابتلای سالمندان به کرونا باشد

آمار کرونا استان فارس 3 آذر؛ 34 فوتی و 1974 ابتلای جدید

غذا هایی که باعث ریزش مو می شوند!

آمار کرونا قزوین 3 آذر؛ 8 فوتی و 195 ابتلای جدید

تست کرونا در «مراکز جامع سلامت» رایگان است

چرا برخی مبتلایان کرونا حس بویایی خود را از دست می دهند؟

روان آشفتگی ممکن است تنها نشانه دچار بودن سالمندان به کرونا باشد

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد 70 درصد موثر است

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!