مطالب مرتبط:
سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران
سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران
سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران
سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران
سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران
-195 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 15:552020-10-26سياسي

سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران


امروز در حالی بورس اوراق بهادار با عقب نشینی قابل توجه شاخص روبرو شد که صحن علنی مجلس درگیر بحث درباره چرایی وضعیت بورس و منفی ماندن شاخص بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایران پژواک"، در حالی که امروز حسن قایباف اصل، رییس سازمان بورس اوراق بهادار در صحن علنی مجلس دربار بازار سخن گفت اما واکنش بورس به آنچه رد بهارستان می گذشت منفی بود و بورس تا این ساعت کاهشی برابر با 35 هزار واحد را تجربه کرده است.

در این جلسه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید موضوع بازارگردانی به طور جدی دنبال شود و اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توانند یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.

حسن قالیباف اصل ، در جریان بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نوسانات شاخص بازار سرمایه طی ماه های اخیر، گفت: امسال در بازار سرمایه کارهای بسیار خوبی انجام شده که افزایش نرخ شاخص ها یکی از این اتفاقات خوب بوده است.

قالیباف اصل با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت یکی دیگر از اتفاقات خوب در سال جاری بود، افزود: سهام عدالت بعد از 15 سال آزاد شد و حدود 13 هزار میلیارد تومان سهامدار، سهام خود را در بازار فروختند که عمدتا هم جزو قشر مستضعف هستند.

وی تصریح کرد: تقویت تجهیز پس انداز و تامین مالی از طریق بازار سرمایه یکی دیگر از اتفاقات مهم امسال بود، سال گذشته 262 هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه اتفاق افتاد در صورتی که در 6 ماهه امسال این عدد به 300 هزار میلیارد تومان رسیده است.

عرضه های اولیه در سال گذشته حدود 5 هزار میلیارد تومان بوده اما امسال تاکنون 25 هزار میلیارد تومان بوده است.

دولت چقدر سهام فروخت؟ رییس سازمان بورس اظهار کرد: یعنی این رقم نسبت به سال گذشته 5 برابر افزایش داشته است ضمن آنکه بحث تامین مالی دولت هم از بازار سرمایه اتفاق مهمی بود که انجام شد و دولت تاکنون از بازار سرمایه 32 هزار میلیارد تومان سهام فروخته است که در صورت عدم فروش این سهام دولت باید برای تامین مالی خود به سمت کارهایی قدم برمی داشت که تورم زا خواهد بود.

قالیباف اصل افزود: فروش اوراق از طرف دولت 90 هزار میلیارد تومان بود که این آمار قابل توجهی است، سال گذشته فروش سهام از طرف دولت صفر بود اما امسال به 32 هزار میلیارد تومان رسید.

وی تاکید کرد: تاسیس شرکت های عام یکی دیگر از اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال جاری بود، طی نیمه اول سال که نقدینگی وارد بازار می شد تلاش کردیم تا این نقدینگی توسط عرضه ها و عرضه اولیه ها از بازار جذب شود.

این مباحث بسیار مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت به مصوبه دولت در مورد سهام شناوری که سهام شناوری کل بازار را به 25 درصد افزایش داد و موجب شد عرضه های خوبی در آن مقطع از سمت بورس انجام شود.

رییس سازمان بورس گفت: تاسیس شرکت های سهامی عام برای اجرای پروژه ها یکی دیگر از رسالت های مهم ما در بازار سرمایه بورس بود و تاکنون 400 میلیارد تومان شرکت سهامی عام شرکت پروژه تعریف شده است در صورتی که این عدد سال گذشته صفر بود.

همچنین تقویت روش سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه را به طور جدی دنبال کردیم تا مردم به صورت مستقیم وارد بازار نشوند.

قالیباف اصل بیان کرد: با پیگیری های بورس اوراق بهادار، سهام شناوری در بازار افزایش یافته و از 22 درصد در ابتدای سال به 25 درصد در حال حاضر رسیده است.

وی با بیان اینکه به منظور رصد فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی در بازار بورس تشکیل شد، اظهار کرد: با رصد فضای مجازی در صورت لزوم برخوردهای قهری هم انجام می شود همچنین با توجه به توسعه فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار سرمایه این اقدام انجام شده و در کنار آن هم ارتباطی را با صدا و سیما برای ارتقای سواد فکری و فرهنگ سازی و همچنین بازار گردانی در شبکه های آموزش و ایران کالا برقرار کرده ایم.

رییس سازمان بورس تصریح کرد: بعد از افت های بازار در بازار سرمایه موضوع بازارگردانی را به طور جدی دنبال کردیم زیرا بازار گردان باید بتواند در بحث عرضه و تقاضا با تشخیص درست اقدام مناسب را انجام دهد، در بازار بورس از 330 شرکت، 180 شرکت قرارداد بازار گردانی را امضا کرده اند.

برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید این موضوع به طور جدی دنبال شود، حدود 20 شرکت این قرارداد خود را تمدید نکردند که سازمان بورس اعلام کرده شرکت های متخلف مستوجب جریمه های مالی و برخورد هستند.

قالیباف اصل گفت: اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.

وی با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازکمیسیون اقتصادی، اظهار کرد: این گزارش بسیار خوب می تواند به بازار بورس و سرمایه کمک کند، بازار سرمایه در 2 سال اخیر رشد و توسعه داشته مخصوصا در ابتدای امسال اما زیرساخت های آن با این رشد تطبیق پیدا نکرده است.

رییس سازمان بورس بیان کرد: درباره بند یک گزارش که در مورد ساختار سازمان بورس و توسعه ساختار سازمانی است، طرحی را آماده و در شورای عالی بورس تصویب کردیم و چون مصوبه هیات وزیران می خواهد آن را به آن ها اعلام کردیم در نتیجه بند یک این گزارش اکنون انجام شده است.

ما در دو هفته پیش بعد از مطرح شدن در شورای عالی بورس به هیأت وزیران اعلام کردیم یعنی بند (1) گزارش انجام شده است، در مورد بند (2) گزارش موضوع رتبه بندی شرکت ها از طرف سازمان بورس مطرح شده است، واقعیت این است که در بازار سرمایه یکسری بحث ها، موضوعات تخصصی است و یک تقسیم کاری انجام شده است.

وی ادامه داد: در دنیا پیشنهاد نظارتی شرکت ها را رتبه بندی نمی کند ضمن اینکه یک رتبه بندی ذاتی در بازار سرمایه وجود دارد.

ما تابلوهای مختلفی در بازار سرمایه داریم، شرکتی که در بازار پایه است وقتی سرمایه گذار می آید و دراین شرکت سرمایه گذاری می کند بیانیه ریسک را امضا می کند به خاطر همین رتبه بندی در شرکت و در بازار سرمایه وجود دارد.

این موضوع به شرکت ها هر روز اعلام می شود و اینکه قیمت به سود شرکت ها چه تغییری می کند و ویژگی هایی که این شرکت ها در تابلو دارند.

اگر یک شرکتی شرایط احراز یک تابلو را از دست بدهد از آن تابلو حذف می شود، در بند (2) این گزارش آمده است که الان رتبه بندی در بازار سرمایه انجام می شود.

قالیباف اصل در ادامه با اشاره به احراز هویت اشخاص حقوقی مطرح کرد: اشخاص حقوقی که بالای یک درصد در شرکت ها سهام دارند معاملات آنها در بازار سرمایه اعلام می شود، آنها که خرید می کنند فِلش سبز می شود و آنها که می فروشند فِلش آن قرمز می شود.

اطلاعات شرکت ها در اختیار بازار سرمایه وجود دارد.

جرائم اخلال در بازار سرمایه با جریم همخوانی ندارد رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به بند (4) گزارش مطرح کرد: این موضوع مربوط به فعالیت در بازار سرمایه است، در موضوع سرمایه گذاری غیرمستقیم تلاش کردیم که آن را توسعه دهیم و با همکاری هایی که با صدا و سیما داریم و فعالیت هایی را در فضای مجازی شروع کرده ایم تا بتوانیم آموزش و فرهنگ سازی را در فضای مجازی هم ایجاد کنیم.

امسال در مورد سرمایه گذاری غیرمستقیم ابتدای سال مجوز سبدگردانی ما 18 عدد بود و امسال مجوز سبدگردان ها به 30 عدد رسیده است ضمن اینکه 20 مجوز جدید هم صادر کرده ایم و سازمان بورس موافقت اصولی آن را داده است و قاعدتا آنها که مجوز گرفته اند می توانند کارهای آن را انجام دهند و در بازار سرمایه فعالیت خود را آغاز کنند.

وی با اشاره به بند (5) این گزارش تأکید کرد: موضوع افشای صورت های مالی سازمان را در شورای عالی بورس مطرح و مصوب کردیم و در تارنمای خود سازمان بورس این اطلاعات منتشر خواهد شد، در مورد بند (7) گزارش که شورای ثبات مالی است ما با آن موافق هستیم و یک لایحه ارتقای قانون بازار سرمایه که 100 ماده ای است را تهیه کرده ایم و در مدت یک یا دو روز به دولت می فرستیم.

قالیباف اصل ادامه داد: ضمانت های اجرایی آن انجام شده است و ابزاری است که در اختیار سازمان بورس قرار داده می شود، بند (8) گزارش درباره افشای مصوبات شورای عالی بورس بوده که در گزارش کمیسیون پیشنهاد شده است، در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه مصوبات شورای عالی بورس منتشر می شود و قابل دسترس و در اختیار همگان است.

وی با اشاره به بند (9) گزارش خاطر نشان کرد: بند (9) گزارش ناظر بر دستورالعمل فعالیت فعالان مجازی است، قبلا هم گفتم که موضوع فضای مجازی دنبال می شود، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کانال ها و سایت هایی که تخلف کرده و اخلال در بازار سرمایه ایجاد کرده اند توسط سازمان به مراجع ذیربط معرفی می شود و با بسیاری از اینها برخورد خواهد شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه افزود: اما گاهی جرائمی که برای کسانی که اخلال در بازار سرمایه ایجاد می کنند با اخلال و تخلف و جرمی که انجام می دهند سازگاری ندارد.

در لایحه ای که در سازمان بورس تهیه شده این موضوع دیده شده است و قاعدتا اگر این موضوع تبدیل به قانون شود می تواند ابزار نظارتی را در اختیار سازمان بورس قرار دهد.

قالیباف اصل بااشاره به بند (10) گزارش مطرح کرد: بند (10) گزارش درباره کاهش کارمزد ارکان بازار از معاملات سهام است، واقعیت این است که ما ابتدای سال این کار را انجام داده ایم و پیشنهادی را به شورا بردیم که 50 درصد کارمزد سازمان بورس، شرکت بورس تهران و سازمان فرابورس ایران و کارگزاری ها، شرکت فناوری و شرکت سپرده گذاری مرکزی کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: کارمزد آنها 50 درصد کاهش پیدا کرده است و 20 درصد از 50 درصد به سرمایه گذار داده شد و 30 درصد در صندوق تثبیت بازار و صندوق توسعه بازار شارژ می شود که سرمایه ای که در اصل بازار به آن نیاز دارد که تعادل در آن ایجاد شود و صندوق توسعه و صندوق تثبیت می توانند کمک کنند اما چون از ابتدای تیرماه این کار پیگیری می شود این عدد در حال حاضر عدد قابل توجهی نیست ولی در آینده وقتی این عدد بیشتر شود می تواند به تعادل بازار کمک کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان از تلاش ها و زحماتی که در کمیسیون اقتصادی مجلس انجام گرفته، تشکر کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان بورس و اوراق بهادار - اوراق بهادار - سازمان بورس - بازار - بورس - بورس اوراق بهادار - رییس سازمان - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار - وزارت امور اقتصادی و دارایی - سازمان - صحن علنی مجلس - بازار سرمایه - سازمان بورس اوراق بهادار - اوراق - امور اقتصادی و دارایی - کمیسیون اقتصادی - اقتصادی - گزارش کمیسیون - شاخص - سرمایه - رییس - امور اقتصادی - حسن قالیباف - وضعیت بازار - گزارش - وضعیت - امروز - تعادل - بازار سهام - سهامداران

آخرین اخبار سرویس:
تعبیر خواب ضیاع ، معنی دیدن اموال و دارایی و از دست دادن اموال در خواب چیست

وزارتخانه ها ملزم به ارائه گزارش عملکرد سالانه هستند

تعبیر خواب مار از نظر یوسف نبی ، از نظر امام صادق و قرآن و مار سیاه ابن سیرین

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب مهمانی رفتن و برنج خوردن ، معنی مهمانی رفتن و برنج خوردن در خواب

وکیل ترامپ: کار را به دادگاه عالی می کشانیم

آغاز بررسی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون های مجمع تشخیص مصلحت

تعبیر خواب عنکبوت امام صادق ، و کشتن عنکبوت حضرت یوسف و ابن سیرین

سوءپیشینه چیست و در چه جرایمی ثبت می شود؟

تعبیر خواب میوه هلو ، در بارداری حضرت یوسف و خوردن هلو امام صادق

ترامپ رسما دستور آغاز روند انتقال قدرت به دولت بایدن را صادر کرد

تعبیر خواب حبوبات ، آش رشته امام صادق و لپه خیس شده در خواب

روند انتقال قدرت به بایدن رسما کلید خورد/ ترامپ: در راستای منافع کشور دستور آغاز روند را دادم

تعبیر خواب دوست ، دوستان اشنا و دوست پسر قدیمی برهنه و بوسیدن ابن سیرین

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

نحوه ضدعفونی لباس مبتلایان به کرونا

انتقاد پروانه سلحشوری از تمسخر زنان با اشاره به گاف اخیر قالیباف!

توقف اجرای پروتکل الحاقی در صورت ادامه بی تعهدی طرف های برجام

تعبیر خواب توالت و مدفوع ؛ معنی دیدن توالت و مدفوع در خواب های ما چیست

سفیر ایران با وزیر کشاورزی یمن دیدار کرد

پس لرزه های ادعای جنجالی احمدی نژاد

نحوه فعالیت مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان درمحدودیتهای کرونایی

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

حسین دهقان، نخستین نامزد رسمی انتخابات 1400

شایعه chr(034)اهدای عضو کرونایی هاchr(034) و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

ندیمی: کاهش سیاست های ترامپ به نفع ایران است

استایل جدید «سیما تیرانداز»/ عکس

عمق بخشی به انقلاب اسلامی؛ مهمترین کارکرد پایگاه های بسیج

شایعه اهدای عضو کرونایی ها و کودکانی که در لیستِ انتظار، جان می دهند

تعبیر خواب حامله بودن ، دیگران و خودمان و دختر از نظر حضرت یوسف و امام صادق

چرا پوتین به جو بایدن تبریک نگفت؟

ترامپ شکست خود در برابر بایدن را اعلام کرد

انتقاد نماینده ایران از تحریم های یکجانبه و تاثیرات آن در مقابله با کرونا

استقلال تنها با نابودی اشغالگران و آزادی از دیکته های آمریکایی کامل می شود

دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

انتقاد سفیر ایران ازتحریم های یکجانبه در مقابله با همه گیری کرونا

این شعرها «مهدوی» نیستند!

فقه پویا درمکتب اهل بیت

وحشت آفرین آمریکایی ها از موشک های آماده به شلیک ایران

تاکید فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان بر تشکیل قرارگاه فرهنگی و رسانه ای  

تعبیر خواب آسمان ، ابری و آبی رنگ و تاریک و نوشته و نورافشانی در آسمان

«یاوران سلامت» بیمارستان های کردستان را تحت پوشش قرار می دهند

فارس من| پیگیری روند اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان ها

راهکار های یک عضو کمیسیون بهداشت درمورد کرونا

تعبیر خواب دیدن لانه خفاش ، معنی دیدن و خراب کردن لانه خفاش در خواب چیست

احکام جدید بودجه ای از سوی دولت اعمال نشود، مجلس راساً اقدام می کند

واکنش فعال اصولگرا به توییت سردار سعید محمد

عناوین روزنامه های سیاسی 4 آذر 99/ توطئه مثلث سیاه در دیدارهای شبانه +تصاویر

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

تعبیر خواب داغ کردن ، و سوراخ شدن اعضای بدن و گرما و تاول سوختگی

ترامپ 70 بار ادعای تقلب در انتخابات کرد

این شعرها «مهدوی» نیستند!

تشدید مجازات فرزند کشی با افزایش سطح آگاهی های عمومی توام باشد

توزیع 18هزار بسته معیشتی در محلات

غوغای زمانه از مهر و ارج روحانیان وارسته کارآمد نمی کاهد

پنج نشانه مومن در کلام امام حسن عسکری (ع)

واکنش به اظهارات وزیر عربستان | ایران مختار است با هر کشوری می خواهد مذاکره کند

آماده سازی شیعه برای عصر غیبت از میان حصارها

طرز تهیه خورش انار و بادمجان و خوراک انار و بادمجان؛ غذا های تهرانی شب یلدا

متن کامل دعا روز چهار شنبه + صوت و ترجمه

پیام تبریک فرمانده ارشد ارتش فارس به مناسبت هفته بسیج

آشنایی بیشتر با صدر، چمران و لبنان

پرواز پروانه ها

»بلینکن«، گزینه اصلی وزارت خارجه »بایدن«

دیدگاه های راهبردی در مقابل امریکای بایدن

چند توصیه کرونایی برای پیشگیری از ابتلای خانوادگی

مسیر ترانزیت را باز بگذاریم اروپا و امریکا را مواد مخدر فرا می گیرد

طرح | قضاوت ممنوع

تعبیر خواب درخت گردو از حضرت یوسف ، امام صادق و ابن سیرین چیدن با پوست چوبی

اشتباهات تاریخی اصلاح طلبان تندرو و دولتی ها درباره مذاکره

عرفان بدون فقه، انحرافی است / آرمان گرایی موجب ایجاد توقعات غیرمنطقی نشود

پس لرزه ادعای احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران در روزهای پایانی ترامپ

تعبیر خواب گل سفید ، معنی دیدن گل سفید در خواب های ما چیست

جو بایدن پیروز انتخابات در ایالت میشیگان شد

شهدای مدافع سلامت، در راه نجات جان همنوعان، از هیچ کوششی فروگذاری نمی کنند

گنجینه ماندگار(3)|پارک موقوفه «اعتمادیه» همدان مدفن کدام شخصیت تاریخی است؟

اعتراض به عملکرد وزارت نیرو در تخصیص آب به لرستان/ مبلغی: از حقمان کوتاه نمی آییم

نظارت نقطه به نقطه امام جمعه و رییس دادگستری بر بازار قلعه رییسی/انصاری پور: مماشاتی در کار نیست

تأیید رسمی پیروزی بایدن در ایالت میشیگان

نکاتی در رابطه با استفاده از دستمال توالت که باید رعایت شود

جنگ نرم شیوه جدید و مؤثر استکبار جهانی در پیشبرد اهداف شیطانی است

رضا فتحی مقدم «تای چی» هنری از شرق دور در جوار خلیج فارس

انتخابات آمریکا| ایالت میشیگان برد جو بایدن را تأیید کرد

نوشتاری در فقدان محمدحسن راستگو

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

حضور امامان محله در شهرها و  روستاها سبب کاهش آسیب ها می شود

نخبه توپخانه ای سپاه را بیشتر بشناسید

خدمت بی منت طلاب به بیماران کرونایی/اینجا طلاب یاری گر کادر درمان شده اند

علی ابک محدودیت تردد در سمنان

شورای انتخاباتی میشیگان پیروزی بایدن را تأیید کرد

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

قالیباف: تحریم ها، پایه های اقتصاد ایران را محکم تر کرد

راهکارهای یک عضو کمیسیون بهداشت برای مقابله با کرونا

والدگری چیست؟

بسیج پشتوانه محکم نظام و انقلاب اسلامی است

204 راننده مختلف در شهرستان رباط کریم جریمه شدند

پیام های تسلیت در پی شهادت معاون سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

300 بسته کمک معیشتی بین نیازمندان تربت حیدریه توزیع شد

سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران

سیگنال های مهم رییس سازمان بورس به سهامداران