مطالب مرتبط:
توضیح درباره استفاده از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا
توضیح معاون وزیر بهداشت درباره استفاده از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا
استفاده بیشتر از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا صحت دارد؟
حضور پررنگ ایران در کارآزمایی جهانی آزمایش های کرونا
22 تخت به تخت های بستری بیماران کرونا در خرم دره افزوده شد
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 آبان 1399 ساعت 13:002020-10-26پزشكي

توضیح درباره استفاده از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا


معاون تحقیقات وزارت بهداشت درباره ادعای استفاده بیشتر از بیماران ایرانی برای کارآزمایی بالینی داروها در مطالعه «کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19» سازمان بهداشت جهانی توضیحاتی ارائه داد.

- :دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت در پاسخ به برخی تردید افکنی ها در مطالعه همبستگی کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 سازمان بهداشت جهانی که با همکاری 30 کشور از شش منطقه جهان در حال انجام است و ایران موفق به بیشترین مشارکت بیماران در آن شده است گفت: هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی قهرمان شود و اتحاد جهانی تنها راه شکست کروناست.

عضو کمیته اجرایی مطالعه همبستگی کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 سازمان بهداشت جهانی، گفت: ویروس کرونا به زودی یک ساله می شود و با همه توفانی که در اقتصاد و سلامت جهان به پا کرده، هنوز هیچ تحقیقی از میان انبوه تحقیقات جهانی، مدعی دستیابی به درمان قطعی کووید 19 و نجات بشر از این چالش بزرگ جهانی نشده و البته روند یافتن درمان بیماری های عفونی پاندمیک با منشأ ویروس های جان سخت، همواره طولانی بوده است.

وی تاکید کرد: با وجود اجرای نزدیک به 180 مطالعه کارآزمایی بالینی متوسط و بزرگ در جهان برای دستیابی به نشانه هایی از درمان کووید 19 اما، سازمان بهداشت جهانی که تجربه رفع بحران هایی از اپیدمی های متعدد بیماری های عفونی در سالهای دور و نزدیک را داشته، با اطمینان تمام می گوید که هیچ از مطالعات کارآزمایی بالینی با حجم مشارکت کنندگان کم، راه به جایی نخواهند برد و هیچ کشوری به پشتوانه این سطح از مطالعات، نمی تواند به تنهایی به قهرمانی در شکست کرونا با درمان قطعی آن بیاندیشد.

ملک زاده افزود: چرایی این تاکید واضح است؛ جهان هیچ گاه با ویروسی چنین پرقدرت در انتشار، عجیب، مرموز و پیچیده، پرجنبش در تغییرات ژن و نگران کننده برای اقتصاد و سلامت دنیا نبوده و تنها راه حل، اتحاد جهانی برای یک مطالعه وسیع و بی سابقه است.

به جرأت می توان گفت که اکنون چشم ها به مطالعه Solidarity Clinical Trial for COVID-19 Treatments سازمان بهداشت جهانی دوخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه ای استاندارد که همه اقدامات ضروری از تأمین بودجه و داروهای مورد نیاز برای کارآزمایی گرفته تا طراحی پرسشنامه ها و معیارهای ورود و خروج دقیق بیماران، ثبت و گردش اطلاعات، آزمایشات بالینی استاندارد برای پاسخگویی به سوالاتی در سطح جهانی و نه برای جمعیتی خاص همراه با تعیین مجوزهای اخلاقی محکم و سخت، انجام شده و فرایند اجرای پروتکل توافق شده بین المللی مطالعه، تحت نظارت دقیق کمیته بین المللی راهبری مطالعه و کمیته اجرایی مطالعه با حضور 9 کشور عضو از جمله ایران در حال انجام است و تاکنون 30 کشور از شش منطقه جهان با مشارکت بیش از 12 هزار بیمار مبتلا به کووید 19 بستری در 500 بیمارستان، به این مطالعه پیوسته اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: نکته آشکار و وجه اشتراک هر نوع مطالعه ای اعم از مطالعات کارآزمایی بالینی متوسط و بزرگ در کشورهای مختلف و مطالعه خیلی بزرگ و بی سابقه سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید 19، انتخاب بازوهای درمانی متشکل از یک یا چند دارو برای کارآزمایی های بالینی جهت دستیابی به درمان قطعی به عنوان مؤثرترین راه حل است؛ چرا که هم ویروس کرونا، ناشناخته و دارای ابعاد بسیار جدید، پیچیده و مواجه با تغییرات است و هم، هیچ داروی موجودی تأثیر فوری و قطعی بر درمان آن نداشته است.

ملک زاده افزود: نکته مهم بعدی آن است که مطالعه سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید 19 در حال کارآزمایی بالینی بر روی داروهایی است که مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و همچنین سازمان غذا و داروی ایران بوده و همگی در فهرست فارماکوپه قرار داشته و پیش از پیدایش کرونا و تا همین حالا، برای درمان بیماری های عفونی و برخی دیگر از بیماری ها، توسط بیماران در تمام قاره ها اعم از اروپا و آمریکا در حال مصرف هستند و هیچ یک داروی جدید و ناشناخته ای نیستند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین آزمایشات بالینی بر روی داروها، تماماً با مجوزهای اخلاقی محکم و سخت و تحت نظارت کامل و دقیق سازمان بهداشت جهانی صورت می گیرد.

کمیته نظارت بر داده ها و ایمنی مطالعه کارآزمایی بالینی برای درمان کووید 19 می تواند بر اساس تجزیه و تحلیل موقت داده ها میزان تأثیر داروها بر روند بهبودی و کاهش مرگ مبتلایان، برخی رژیم های درمانی را حذف و برخی را جایگزین کند.

معاون وزیر بهداشت افزود: همانگونه که پس از ماه ها مطالعه سازمان بهداشت جهانی، دو بازوی درمانی ( ترکیب لوپیناویر با ریتوناویر و هیدروکسی کلروکین ) که بی اثر بودن آنها اثبات شد، حذف شدند.

وی گفت: در این باره که چرا ایران در شرایط سخت تحریم، پیشتاز مشارکت بیماران و همکاری در مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید 19 بوده است ابتدا باید یادآور شد چهار داروی نام برده شده در اولین گروه از بازوهای درمانی برای بیماران بستری مبتلا به کووید 19 که در پروتکل درمانی ایران مورد استفاده قرار گرفت، در سایر کشورهای همکار مطالعه سازمان بهداشت جهانی نیز مورد مصرف بوده و همزمان در 200 بیمارستان انگلستان برای 12 هزار بیمار همراه با برخی دیگر از داروها تحت کارآزمایی بالینی قرار گرفته اند.

ملک زاده یادآور شد: ادعای استفاده بیشتر از بیماران ایرانی برای کارآزمایی بالینی داروها در مطالعه سازمان بهداشت جهانی، ناشی از عدم اطلاع منتقدان از روند مطالعه است.

این داروها همچنین برای هزاران هزار بیمار در سایر کشورها و نیز بیماران ایرانی دیگری که در این مطالعه شرکت نداشته اند توسط پزشکان معالج در بیمارستانها به امید مؤثر بودن مورد استفاده قرار گرفته اند.

وی افزود: اما درباره موفقیت ایران در پیشتازی نسبت به کشورهای همکار مطالعه نیز باید گفت که انجام یک مطالعه کارآزمایی بالینی وسیع، در شرایط عادی و غیر اضطرار برای هر کشور و بویژه در شرایط اضطرار جهانی جهت همکاری با سازمان بهداشت جهانی، به شدت متکی به دو اصل ضروری است: وجود زیرساخت های قدرتمند تحقیقاتی و برخورداری از محققان متخصص و با تجربه در اجرای مطالعه .

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: بدون شک، این دو اصل مهم، طی چند سال گذشته پس از اجرای مطالعات بزرگ کوهورت های آینده نگر در ایران با پشت سر گذاشتن آزمون های حقیقتاً سخت و طولانی در اجرای پرسشنامه های ساختارمند و آزمایشات استاندارد و دقیق بالینی و دارای مجوزهای اخلاقی در ایران شکل مهیا شده است، مطالعاتی که ضمن تربیت محققان اصلی ( Principal Investigators) آماده به کار و دارای مهارتهای لازم، تیم های پژوهشی را مثل حلقه های منظم یک زنجیره به هم پیوند زده است و این دو موضوع بی اندازه مهم و اساسی است و رهبری تحقیقات بزرگ در هر کشوری را بسیار هموارتر می کند.

وی یادآور شد: اینها همان ابزاری هستند که هنوز بسیاری از کشورهای علاقه مند تحقیقات به حضور و مشارکت در مطالعه سازمان بهداشت جهانی در اختیار ندارند و به همین دلایل بوده است که 87 محقق اصلی و پژوهشگر از ایران ذیل نظر کمیته اجرایی مرکزی برای هماهنگ سازی و نظارت دقیق بر فعالیت کل تیم های پژوهشی ایرانی حاضر در مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید 19 موفق به جلب مشارکت 3500 بیمار مبتلا به کووید 19 بستری در بیمارستان های ایران و کسب رتبه نخست همکاری در مطالعه سازمان بهداشت جهانی شده اند.

به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، البته برخورداری از بسترهای پیشرفته در نظام سلامت ایران برای همکاری های بین المللی با سازمان بهداشت جهانی در مواقع ضروری را نباید نادیده گرفت.

وی گفت: با آن که علم پزشکی با همه قدرتش، همچنان با قاطعیت درباره پیچیدگی های رفتار ویروس کرونا که قدرت تکثیرش را مدام افزایش داده و تاکنون صدها تغییر در ژن آن را شاهد بوده ایم و حتماً تغییرات دیگری هم در پیش دارد، متأسفانه هنوز عده ای از افراد در طب سنتی که هیچ تجربه مشارکت تحقیقاتی بزرگ ملی و بین المللی در کارنامه آنها وجود ندارد و به جای پزشکی دقیق، مروج شبه علم بوده اند، امروز با تشکیک در مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید 19 از راهکارهای سنتی برای درمان این بیماری سخن گفته و به انتقادهای بی اساس از میزان مشارکت بیماران ایرانی در این مطالعه پرداخته اند.

عضو کمیته اجرایی مطالعه بزرگ کارآزمایی بالینی درمان کووید 19 سازمان بهداشت جهانی افزود: ما در مورد ویروسی سخن می گوییم که بیماری های زمینه ای چون دیابت، بیماری های قلبی عروقی، تنفسی و … را در برخی بیماران تشدید کرده و از آن بدتر به سمت ایجاد یک بیماری زمینه ای در برخی افراد مبتلا می رود! اتحاد جهانی برای غلبه بر ویروسی تلاش بین المللی می کند که دستیابی به واکسن واقعاً ایمن برای آن با چالش هایی عجیب تر و متفاوت تر از سایر بیماری های عفونی روبه روست؛ داروی قطعی کرونا یا واکسنی که بتواند محافظتی چنین گسترده را برای انواع جمعیت و نه جمعیتی خاص ایجاد کند با کدام راهکار سنتی و با کدام تحقیقات منفردانه کشورها، حاصل خواهد شد؟ رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: زیرپا گذاشتن پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و نادیده گرفتن اصول توافق شده ملی و بین المللی برای مهار انتشار ویروس که مهمترین آنها استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از اجتماعات، شست و شوی مرتب دستهاست، قطعاً بر افزایش آمار مرگ و میر مبتلایان و فرسوده کردن توان کادر درمان مؤثر بوده است.

وی گفت: مسافرتها و بی توجهی ها به هشدارهای شروع موج های بعدی کرونا، یکی از مهمترین علل اوج گیری های اخیر ابتلاء و مرگ ناشی از بیماری کووید -19 در ایران و برخی کشورها با رفتارهای مشابه اجتماعی بوده است.

افزایش این آمار ارتباطی با روند تحقیقات درمانی و ایجاد ناامیدی در نتایج آن ندارد.

چرا که درمان بیماری های عفونی ساده تر از کرونا هم به زمان لازم برای تحقیقات نیاز داشته است.

ملک زاده تاکید کرد: بهتر است به جای تردید افکنی در روند تحقیقات درمانی متکی به آزمایشات بالینی وسیع و دقیق جهانی و موفقیت های ایران در روند همکاری با سازمان بهداشت جهانی در قیاس با سایر کشورها که محصول دانش و تجربه داخلی بوده است، در شرایطی که موج سوم شیوع کرونا، شیوع آنفلوآنزا و حضور ترکیبی این دو را پیش رو داریم، به رفع سریع تر موانع برای غلبه بر این چالش عظیم جهانی و همکاری بیشتر مردم با محققان و مطالعات تا شکست کرونا بیاندیشیم.

وی یادآور شد: بخش زیادی از افراد مبتلا به ویروس کرونا، خود بخود بهبود می یابند و ابداً نیازی به مراجعه به بیمارستانها ندارند و باید نکات پیشگیری از انتقال ویروس را کاملاً رعایت کنند؛ مراجعه به بیمارستانها، فقط برای بیمارانی ضروری است که به اشکال شدید بیماری کووید 19 مبتلا هستند.

به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت، بخشی از مبتلایان در فاز متوسط بیماری هم، نیازمند درمان های سرپایی با داروهای معمولی هستند که آنها هم نیاز به بستری ندارند و بهبود می یابند.

ملک زاده تاکید کرد: نباید از این بیماری کووید -19 ترس و وحشت بی اندازه داشت.

ترس و وحشت ما باید واقع بینانه و منطبق بر اصول پیشگیرانه بویژه استفاده از ماسک باشد.

چالش اساسی درمان کووید -19 معطوف به بیماران مبتلا به شکل شدید بیماری و بستری در بیمارستانها و بخشهای مراقبت های ویژه که نیازمند دستگاه های تهویه مکانیکی و یا دارای بیماری های زمینه ای پرخطر هستند، بوده و تحقیقات جهانی به دنبال حل این بخش از ماجرای کروناست که آن هم یک مسیر سخت و طولانی و نیازمند همراهی، صبر و اتحاد جهانی است.


کلید واژه ها: کارآزمایی بالینی - سازمان بهداشت جهانی - معاون تحقیقات وزارت بهداشت - بهداشت جهانی - جهان - جهانی - بهداشت - معاون تحقیقات - بالینی - وزارت بهداشت - تحقیقات - بیماران - کووید 19 - مطالعه - سازمان - ایران - درمان - کرونا - همبستگی - استفاده - ایرانی - رضا ملک زاده - ویروس کرونا - معاون - وزارت - کشور - ملک زاده - بیشترین - مشارکت - قهرمان

آخرین اخبار سرویس:
بسیج سفیران سلامت برای مبارزه با کرونا در «طرح شهید سلیمانی»/ مراقبت، حمایت و نظارت در چهار گوشه ایران

چگونه سرطان ریه و ابتلا به کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

طرز تهیه شیره خرمالو خانگی با طعم عالی

واکسن کرونای مدرنا دست کم سه ماه ایمنی ایجاد می کند

کرونا همچنان دارو ندارد

چند خوراکی ضروری در رژیم غذایـی زنـان ! | اختصاصی

آب مروارید و علائم آن را بشناسید

اعلام وضع هشدار قرمز کرونایی در استان اوزاکای ژاپن

خواص باورنکردنی کدوحلوایی برای سرماخوردگی

بیماران کرونایی در خوزستان هنوز نفس می کشند/ کرونا امروز جان کسی را نگرفت

تنها راه فروکش کردن کرونا همراهی مردم است

برقراری 102000 تماس آسیب شناسی انتقال کرونا در شاهرود و میامی

تنها راه فروکش کردن کرونا همراهی مردم است

خواص کیوی برای سلامتی

از بهترین منابع پروتیین برای آقایان

جزییات نخستین واکسن ایرانی کرونا؛ نقش مینو محرز و بنیاد برکت

خبرفوری/ ساخت اولین واکسن کرونای ایرانی

کبد و 20 نشانه بروز مشکل در آن

ابتلای خواننده پاپ به کرونا

چند راه ساده برای کاهش مصرف نمک

رییس اورژانس کشور: هتل ها و مراکز اقامتی برای بیماران کرونایی رایگان هستند

آمار کرونا استان فارس 13 آذر؛ 28 فوتی و 1171 ابتلای جدید

با کمبود این ویتامین ها بدن شما نابود می شود

محمدرضا عیوضی، خواننده پاپ کرونا گرفت

ویدئو | 130 میلیون برای زایمان در تاریخ رُند می دهند اما ...

شناسایی 64مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود

محمدرضا عیوضی کرونا گرفت

انواع نتایج تست کرونا به زبان ساده

چای را این زمان ها بنوشید و لاغر شوید

آمار کرونا قزوین 13 آذر؛ 9 فوتی و 72 ابتلای جدید

نماز جمعه فردا در شهر های فارس برگزار نمی شود

نرخ بالای شیوع معلولیت در گلستان

ادامه محدودیت های فعالیت برای اصناف یزد در هفته آینده

پذیرش 46 بیمار کرونایی با تشخیص احتمالی ابتلا به کرونا

تمهیدات جدید سازمان تامین اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونا

آمار کرونا آذربایجان غربی 13 آذر؛ 22 فوتی و 638 ابتلای جدید

بخورید تا تنفس بهتری داشته باشید

تمهیدات جدید سازمان تامین اجتماعی برای جلوگیری از شیوع کرونا

ابتلای 385 نفر از حافظان سلامت مهاباد به کرونا

خواننده پاپ به کرونا مبتلا شد

تصاویر/ تقدیر مدیر حوزه علمیه خوزستان از طلاب جهادی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز

روز بدون فوتی کرونا در یک استان قرمز

کلیه چه کسانی بیشتر در معرض آسیب است؟

آمار کرونا کرمان 13 آذر؛ 22 فوتی و 112 ابتلای جدید

رشت همچنان روی نوار وضعیت قرمز

داروی مفیدی برای رفع عوارض شدید کرونا معرفی شد

جولان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد؛ میزان بروز کرونا 2 برابر میانگین کشوری است

دختر معلول با اختراع خودش به آرزویش رسید+عکس

مرگ 921 هرمزگانی بر اثر ابتلا به کرونا

جستجوی دارو؛ درد مضاعف برخی بیماران

فوت 4 نفر در 13 آذر در هرمزگان/ شهرهای قرمز هرمزگان نارنجی شدند

فرمانده ستاد کرونا: شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است

ویژگی های مهم در انتخاب تخت خواب استاندارد از فروشگاه iranmiz.com

11 هزار آزمایش کرونا در شاهرود انجام شد

کرونا جان 11 کردستانی دیگر را گرفت

آمار کرونا کرمانشاه 13 آذر؛ 9 فوتی و 128 ابتلای جدید

ابتلای 38 هزار و 446 زنجانی به کووید 19

10 گیاه دارویی که باید همیشه درخانه داشته باشیم

اگر روزانه یک حبه سیر بخورید این اتفاقات خوب در بدن شما می افتد

کرونا طی 24 ساعت گذشته 14 قربانی در یزد گرفت

نماز جمعه فردا در هیچ کدام از شهرهای فارس برگزار نمی شود

این افراد عسل نخورند

شناسایی 64مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود

خوردن عسل برای این افراد ممنوع است!

آمار کرونا یزد 13 آذر؛ 14 فوتی و 140 ابتلای جدید

شناسایی 64 مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود

کنترل اپیدمی بدون اشتراک تجارب، همکاری و همگرایی کشورها میسر نمی شود

کرونا طی 24 ساعت گذشته 14 قربانی در یزد گرفت

محدودیت های جدید کرونایی در هرمزگان

مواد غذایی که به بمب شادی و نشاط معروفند

کنترل اپیدمی بدون اشتراک تجارب، همکاری و همگرایی کشورها میسر نمی شود

پلمب 5 باشگاه ورزشی در شهر های اقماری دزفول

سفر درمانی از شایعه تا واقعیت

ثبت اولین روز بدون فوت کرونایی در خوزستان

شیب کاهشی تعداد بستری ها و مبتلایان به کرونا در نیشابور

آمار کرونا بابل 13 آذر؛ 25 بیمار جدید و 23 ترخیصی

درخواست مسئولان بهداشتی از مردم برای مشارکت در طرح شهید سلیمانی

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز / پنجشنبه 13 آذر 99

سیر کرونا در تهران نزولی شد

پیشگیری در شرایط فعلی کرونا بر هر راهکاری ارجحیت دارد

فاهیتا مرغ یا چیکن فاهیتا خوشمزه + طرز تهیه

5 درصد بیماران کرونایی پس از بهبودی دچاراین اختلال می شوند

درخواست تجدیدنظر برای پالایش آمار کرونای پیشوا؛ آیا وضعیت کرونایی پیشوا تغییر رنگ می دهد؟

داروی مفیدی برای رفع عوارض شدید کرونا معرفی شد

500 کیت تشخیص کرونا برای تالش تامین شد

بعد از کووید 19 باید بیمارستان های تاب آور داشته باشیم

مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

قرص های ضدبارداری ریسک بیماری آسم را کاهش می دهند

تاثیر کمتر نشستن و پیاده روی بیشتر بر کاهش خطر بیماری قلبی

چربی خون را چگونه کنترل کنیم/راهکارهای تغذیه ای

کرونا در کمین کودکان

توزیع واکسن آنفولانزا در کرمانشاه

‏روز بدون فوتی کرونا در یک استان قرمز

غربالگری بیش از 3 هزار نفر در زمینه ابتلا به کرونا در کیش

آمار کرونا از مرز یک میلیون نفر عبور کرد/49 هزار و 348 فوتی

چند توصیه مفید برای درمان سوءهاضمه

‏روز بدون فوتی کرونا در یک استان قرمز

ثبات وضعیت قرمز در اردبیل؛ 67 نفر به جمع بستری های کرونا در استان اضافه شد / درگذشت 11 نفر در شبانه روز گذشته

ویزیت رایگان بیماران و اهدای بسته غذایی به نیازمندان در آستارا

اطلاعیه شماره 4 قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا

توضیح درباره استفاده از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا

توضیح درباره استفاده از بیماران ایرانی در کارآزمایی جهانی کرونا